fi ooydn tip? <Aq, ov&i op DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID/ HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 HERINGA WUTHRICH HA4RLEM EXIDE BATTERIJEN OOK REPARATIES (Adv. Ingez. Med.) DE MOORDZAAK-LANS. (Zie ook elders in dit nummer). In een stampvolle zaal heeft Mr. Kokosky dos middags zijn pleidooi voortgezet. PI. gaat voort met zijn reconstructie van den moord te geven. Als Lans de stoppen uit de telefoon trekt om te bellen, wordt, hij aangevallen door den tweeden man. Hiervoor pleit, dat twee wa pens gebruikt zijn. Toen dr. Hulst sprak over twee daders, liet de procureur-generaal zich ontvallen: ..Dr. Hulst, u valt me tegen" Maar ook de andere deskundigen nemen aan, dat niet alléén met de vijl is ges'agen. De reconstructie van pleiter is fantasie, maar die van den proc.-gen. evengoed.. Den sleutel van het achterhek zal ver dachte noodig hebben gehad om 's avonds in het kantoor te komen en in de boeken te knoeien. Daarom verzweeg hij bij het eerste verhoor aan de politie, dat hij dien sleutel had. daar toen niemand nog van de malver saties wist. In de kranten stond van den man. die het pakje weggooide en uit de rich ting achterhek kwam. Hierdoor verontrust, ontdeed verdachte zich van den sleutel, we tend dat op hem verdenking rustte. Als ver dachte de dader was. waarom heeft hij dan ook de vijl en het mesje niet in 't water ge gooid en alleen het chequeboekje! Alle des kundigen achten het onwaarschijnlijk, dat bij een dergelijken moord de dader niet flink vol bloed zit. daar de meeste slagen zijn toe gebracht op den schedel zonder hoed. Het bloed op het vest is ouder dan dat op den hoed van Lans. Verdachtes jas was afkomstig van iemand, die leed aan neusbloedingen. Dat. allerlei voorwerpen van waarde niet ge stolen zijn. wil vo'gens pleiter niet zeggen, dat er niet ingebroken kan zijn. Het cheque boekje kan toevallig zijn weggeraakt en kon het uitkomen van de malversaties niet ver hinderen. Dan had verdachte de boeken moe ten vernietigen. Door Lans te vermoorden kon hij absoluut zeker zijn. dat de malver saties zouden uitkomen, doordat de justitie de boeken in beslag zou nemen, gelijk zij ook gedaan heeft. A charge wordt gezegd dat verdachte, door directeur te worden, ontdekking wilde ont gaan. Dat verdachte na den moord hierover gesproken heeft, wil niets zeggen. Dat was zeer natuurlijk en of het hem lukken zou. was zeer de vraag, daar Bos moeilijk geld af staat en verdachte aan niemand anders heeft gevraagd. Pleiter acht verdachte physiek nauwelijks tot zulk een moord in staat. Betreffende het motief tot den moord acht pleiter het hoogst begrijpelijk, dat verdachte, tn zijn angst dat de malversaties ontdekt waren, eerst de politie opbelde. Dat ver dachte na het vertrek van het kantoor den trein niet haalde, pleit voor zijn onschuld: had hij Lans vermoord, dan zou hij zich ge haast hebben, met de tram om zijn gewonen trein te ha'en. Christina Lans heeft ver klaard, dat de broek al veel eerder gescheurd was. Dat verdachte tegen zijn vrouw zei: „Er is niets, nu nog niet", kon ook in verband staan met de malversaties. Als verdachte den moord gepleegd had. zou hij zich vóór de vioolles wel verkleed hebben. De malversaties behoeven niet tot dood slag geleid tc hebben. Daar het hier een twijfelgeval betreft, moet volgens spreker vrijspraak vo'gen, wil men niet de mogelijk heid scheppen van een rechterlijke dwaling. Met een warm beroep op het verantwoorde lijkheidsgevoel en de humaniteit van het Hof besloot spreker zijn pleidooi, dat. naar hij hoopte, bij het Hof zooveel twijfel heeft doen riizen, dat men een veroordeeling niet aandurft- Ré- en dupliek. Nadat het pleidooi door levendig applaus was beantwoord en de president met geha mer en geroep de stilte had hersteld, voerde de proc.-gen.. mr. Couvée, nog het volgende aan a's repliek: Spr. heeft getracht, zich een voorstelling te maken van den gang van zaken, als een ander dan verdachte, hetzij mèt of zonder verdachtes medeweten, den doodslag zou hebben gepleegd. Het is spr. niet gelukt, het geen hij met gefingeerde voorbeelden toe lichtte. Volgens spr. is de mogelijkheid, dat een ander het heeft gedaan, uitgesloten en spr. acht hier dan ook geen twijfel aan ver dachten schuld aanwezig. Mr. Kokosky dupliceerde en protesteerde er heftig tegen dat met de langdurige en martelende preventieve hechtenis van ver dachte geen rekening wordt gehouden, welke hchtenis geenszins aan diens houding is te wijten, doch alleen aan de onvolledigheid van het politie-onderzoek. Nogmaals drong pleiter tenslotte met groote warmte aan op vrijspraak, daar men in de Nederlandsche rechtzaal niet mag redeneeren: „Je hebt de malversaties geoleegd, je zult den moord óók wel gedaan hebben President: ..Verdachte, u hebt het laatste woord Hebt u nog wat in het midden te bren gen?" Verdachte verklaart dat hij. na al wat zyn verdediger in diens pleidooi heeft aange voerd, daar niets meer aan toe te voegen heeft Datum der uitspraak. De datum van het arrest werd hierop be paald op Vrijdag 13 Maart as des nam. te 4 uur. Naar thans kan worden medegedeeld, heeft het Amsterdamschc Comité voor den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag het besluit genomen om den vooravond van den Katholiekendag, den avond van Pinkster- Maandag. een bijzonder karakter te doen dragen. Op dien avond toch zal in het Am- sterdamsch Stadion een mysteriespel worden opgevoerd. Een der motieven van dit spel is de her denking van het Mirakel van Amsterdam, waar het „Gezelschap van den Stillen Om gang" dit jaar zijn vijftigjarig bestaan her denkt. Dit motief echter is niet het eenige. daar getracht zal worden in dit spel in de vormen en den geest van den nieuwen tijd de tegenstelling tusschen de vernielende ele- mnten van het heden en den overwinnenden opmarsch van 't Katholle'*me, wat vooral de Jeugd aantrekt, uit te beelden. De algemeene spc'.leiding is toevertrouwd aan Paul Huf. terwijl Willem Nieuwenhuis den tekst schrijft. Door architect A. J. N. Boasten uit Maastricht Is reeds een tooneel- bouw ontworpen. Op verschalende katho lieke vereenigingen. vooral op de jongere elementen uil die vereenigingen. zal een be roep worden gedaan om mede te werken. Al dc nieuwste technische hulpmiddelen voor het. weergeven van geluld en voor de belich ting zullen worden aangewend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. DE PARKEERTERREINEN. EEN FIASCO. De gemeenteraad van Haarlem heeft ver leden jaar op voorstel van B. en W., de Po litieverordening aangevuld met een artikel, waarbij de politie de bevoegdheid kreeg, auto's die in de winkelstraten staan, als zij een belemmering voor het verkeer opleveren, te verwijzen naar de aangewezen parkeerter reinen. Daarop werden als parkeerterreinen aan gewezen het verhoogde gedeelte van de Groote Markt en eenige gedeelten van het Stationsplein. Deze regeling is evenwel een fiasco ge worden. De politie is blijkbaar heel, heel spaarzaam met bedoelde verwijzingen. In onze smalle winkelstraten staan dikwijls heele rijen auto's stil zonder dat daartegen iets gedaan wordt. Een belemmering voor het geregelde verkeer leveren' die tijdelijk onbe volkte auto's natuurlijk op. Het is ons bij voorbeeld opgevallen het is slechts een voorbeeld uit vele dat Vrijdagmorgen in de Groote Houtstraat van het Verwult tot de Anegang een rij auto's stond. Alleen de helft van de straat (de trambaan was vrij gelaten voor het doorgaande verkeer. Nu is in de Groote Houtstraat slechts verkeer in één richting toegestaan, maar als men smalle straten heeft met dubbel verkeer zijn de auto's en wagens, die dan ook aan beide zijden van het trottoir staan, geduchte be zwaren voor het verkeer. Niet alleen Haarlem heeft deze moeilijk heid, maar vrijwel alle steden. Het is te begrijpen, dat de politie er tegen op ziet om alle autobestuurders, die even in een winkel in een der hoofdstraten moe ten zijn, te noodzaken hun wagens naar de Groote Markt of het Stationsplein te bren gen, te meer omdat op de Groote Markt meteen parkeergeld verschuldigd is. Op het Stationsplein zijn de auto's het eerste half uur vrij. De winkeliers zouden ook gaan mopperen als het winkelen door autobezit ters op die manier belemmerd werd. Boven dien zijn de parkeerterreinen voor som mige straatgedeelten te ver afgelegen. Men kan een autobestuurder die in een winkel in de Groote Houtstraat bij de Doelstraat iets koopen wil toch niet verplichten eerst zijn wagen op de Groote Markt te gaan brengen, afgezien nog van de verplichte betaling van het parkeergeld! Toch zal er hier ter stede Iets gedaan moeten worden om zooveel mogelijk van die in de winkelstraten staande auto's af te ko men. De oplossing is meer parkeerterrein aan te wijzen. Indertijd heeft de Commissa ris van politie aan B. en W. voorgesteld ook voor parkeerterrein te bestemmen het ver hoogde gedeelte van de Nassauiaan en een gedeelte van de Ged. Oude Gracht tusschen de Groote Houtstraat en de Kleine Hout straat. B. en W. zijn daarop toen evenwel niet ingegaan, maar nu is de noodzakelijkheid van meer parkeerterreinen duidelijk gebleken Het is niet dat het verhoogde deel van de Groote Markt al te klein gebleken is er staan nu slechts weinig auto's maar wel is het te ver af voor dc geheele binnen stad. Maar men is er nog niet door het aanwij zen van meer parkeerterreinen. De verplich ting om te betalen moet verdwijnen. De ge meente kan vertrouwde menschcn aanstel len om de auto's te bewaken. Die behoeven geen salaris te hebben, want de ervaring te Amsterdam is. dat zulke oppassers een goe de boterham hebben van de fooien die de autobezitters vrijwillig geven. Nu komt er slechts heel weinig geld binnen op de offi- cieele parkeerterreinen, zoodat de pachters er niet veel van zullen overhouden. Als de autobezitters hun wagens koste loos kunnen stallen op de parkeerterreinen die niet veraf gelegen zijn. zal het aantal stilstaande auto's in de winkelstraten be langrijk verminderen. Bovendien zal de poli tie er dan gauwer toe komen om de auto's die daar toch staan, naar die parkeerterrei nen te verwijzen. De veiligheid van het verkeer in de bin nenstad zal daarmede zeker gebaat zijn. DE KOERIPANRIVIER BUITEN HAAR OEVERS. AANBESTEDING. Onderhands is aanbesteed, het verbouwen van de winkelhuizen, Anegang 3337 onder architect Gerard Holt. Ingeschreven werd door FUips f 27560. Gebr. Schiphorst, f 29485. E. J Lubbers f 29990. firma Metselaar f 29985, Kroon v. Diest i 30770, BRUGGEN WEGGESLAGEN, VERKEER GESTREMD. BUITENZORG, 27 Februari (Aneta) Een telegram van den resident van de Lampongsche districten, den heer Junius, gedateerd Tandjoeng Karang, 25 Februari meldt, dat gedurende den hevigen regenval van het laatste etmaal de Koerlpanrlvier buiten haar oevers is getreden en het laag ste gedeelte van Telok Betong een meter onder water staat. Hierdoor is groote schade veroorzaakt aan de woonhuizen en aan de in de pakhuizen aanwezige goederen. Onge veer 150 bewoners van de Kampong vlucht ten in hun angst naar de woning van -den resident, die hun nachtlogies verschafte. Twee bruggen zijn weggeslagen en een gedeelte van de kade bij de loods van de B. O. W. zakte weg. Bij Kota-Agoeng is de weg vernield, waardoor.het verkeer i$ ge stremd. Het spoorwegverkeer tusschen Tandjoeng Karoeng en de Oosthaven was aanvankelijk gestremd, doch vandaag was dit weer hersteld. Het spooi'wegverkeer tus schen Garoentang en Telok-Belong is ge stremd, Binnen vijf dagen kan echter de verbinding hersteld zijn. BRANDJE IN DE PLATAAN STRAAT. KIND GEWOND. Omstreeks half twee vannacht is brand ontstaan in het perceel Plataanstraat 20, bewoond door J. B. De brand ontstond in de woonkamer en is door de bewoners ont dekt door het huilen van een kindje, dat in de brandende kamer lag. Het bleek dat de kleine brandwonden aan het gezicht en het rechterhandje had opgeloopen. Het is naar het Sint-Elistbeth's Gasthuis overgebracht.. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een waxinelichtje is blijven doorbranden, waardoor een theemuts in brand geraakte. Een gedeelte van het gordijn en de wieg verbrandden. Het vuur werd gebluscht door de politie van Haarlem-Noord en toegeschoten burgers door middel van emmers water. HET GRONINGSCHE BIOSCOOP CONFLICT. In verband met het bioscoopconflict te dezer stede heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond Vrijdagavond een openbare vergadering belegd in het Grand Theater aan de Groote Markt te Gro ningen, waar het woord werd gevoerd door de heeren A. dc Hoop. administrateur van don Nederlandschen Bioscoopbond over de „Ondragelijkheid eener vermakelijkheidsbe lasting van 25% der onzuivere opbrengst" en D. Hamburger Jr., voorzitter van dien Bond over het onderwerp: „Wie is verantwoordelijk voor de sluiting der Groningsche bioscoop theaters?" Reeds een half uur voordat de deuren van het bioscooptheater aan de Groote Markt ge opend werden, hadden zich eenige duizenden personen voor den ingang verzameld, die op een gegeven oogenblik den toegang be stormden. Er werd onmiddellijk een sterke politie macht ontboden, die poogde ruim baan te maken. Daar het publiek echter geheel op drong moesten verscheidene malen charges met sabel en gumm'stok uitgevoerd worden. Toen de rust hersteld was. heeft men een deel van het r>ubUök geleidelijk toegang tot bet theater verleend. Het b'eef den geheelen avond onrustig op de Groote Markt, zoodat de politie nog meer- ma'en mo«vt optreden. In de b'o'ooop. die geheel be^et was. werd na de gehouden redevoeringen de AAFA-film ..De storm over den Mont-Blanc". waarvan de première nog in Nederland moet gaan. ver toond. Het publiek gaf. zoowel na de redevoerin gen, als na de vertooning van de film. zijn instemming met het door den Nederland schen Bioscoopbond gevoerde actie te kennen. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem. Vrijdagavond om 10 uur reed de heer M. v. d. P. als bestuurder van een vrachtauto, welke beladen was met melkflesschen en -bussen over de Leidschevaart. Bij het op rijden van de Emmabru-g sloeg de wagen plotseling om en de chauffeur geraakte er onder. Nadat door omstanders de wagen een weinig was opgelicht, kon de man uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij had slechts lichte wonden opgeloopen. De wagen moest worden weggesleept. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN INGESTORT. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Hedenmorgen te ongeveer 9 uur zijn een drietal onbewoonbaar verklaarde huis'es, istaande achter een poort in het Klein Hei ligland plotseling ingestort. Een tweetal arbeiders van de firma Las- schuit was juist bezig met het verslepen van hout, dat Op de daken van een der krotten, lag. Een hunner bevond zich daarbij op het moment van de instorting juist op dit dak, terwijl de andere zich in het bij het huisje behoorende tuintje bevond. Wonder boven wonder zijn beiden er zon der noemenswaardig letsel afgekomen. Men kan zich eenter hun schrik voorstellen toen het heele complex met donderend geraas in elkaar stortte. Voordat de beide arbeiders hun werk aan de huisjes begonnen, had men alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen door middel van balken en ijzeren stutten om het gevaar van een instorting zooveel mogelijk tegen te gaan. De bouwvallige toestand van de wonin gen was echter van dien aard, dat, ondanks deze maatregelen er maar een kleinigheid noodig was, om het complex in een puinhoop te veranderen. Van de huisjes is zoo goed als niets meer over. Een enkel muurtje is b'ijven s-aan, maar overigens is het geheel in een chaos van steenen en dakpannen herschapen. Er bevond zich op het oogenblik van de instor ting, behalve de beide arbeiders, niemand anders in de omgeving, zoodat alles tenslot.e nog vrij goed is afgeloopen. Met het opruimingswerk is een aanvang gemaakt. HAARLEMSCHE VEREENIGING VOOR ZIEKENVERPLEGING Onder voorzitterschap van Dr. W. E. Merens hield Vrijdagavond in het Remonstrantenhuis bovengenoemde Vereenfging haar jaarverga dering, die goed bezocht was. Uit het jaar verslag bleken de zich steeds meer uitbrei dende werkzaamheden van het bureau. Het aantal Zusters op 31 December 1930 bedroeg 53. Er werd gedurende 24 nachten pro deo verpleegd. De 2de penningmeesteresse. mevr. Everwijn Lange, tradt als zoodanig af en in haar plaats werd benoemd mevr. S. Bück- manHübner, terwijl mevr. Everwijn Lange tot eere-lid van het bestur werd benoemd. VRIJHEIDSBOND. JAARVERGADERING. Vrijdagavond hield de afd. Haarlem van ae Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond haar jaarvergadegring in „De Nijverheid". De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goèdgekeprd. Aan de orde kwam een bestuursverkiezing wegens vertrek van mevrouw Van Dam— Cohen en den voorzitter Ir. C. Wolterbeek en bedanken van den heer C. F. H. Maas Czn. De heer Wolterbeek verklaarde zich bereid, nog eenigen tijd als voorzitter aan te blij ven. In de vacature mevr. Van Dam werd geko zen mevr. mr. E. A. J. Scheltema—Conradi en in de vacature-Maas de heer W. Lubbink. Besproken werd de verkiezing van leden voor de Prov. Staten. Naar wij vernemen zullen op de lijst der candidaten o.m. voor komen M~. A. s. Miedema. mej. mr. E. C. van Dorp en mevr. mr. E. A. J. Scheltema—Con radi. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van rijwielen resp. op den Kampersingel en den Kruisweg. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE KERK EN VREDE De afdeeling Heemstede en Omstreken van .Kerk en Vrede" houdt een openbare samen komst op Dinsdag 3 Maart in het gebouw voor Christelijke belangen, Voorweg. Spreker is Dr. A. K. Kuiper uit Amsterdam met het onderwerp: „De taak der kerk ten aanzien van de vredesbeweging". Er is mu zikale medewerking van mejuffrouw Dini van Daalen, sopraan, den heer Jac. Lagas, bas en mejuffrouw Marietje Klók, begeleiding. IJMUIDEN VISSCHERIJ-OPBRENGST. - - li VI ft v J 6flcTfll© DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag al hier 14 trawlers en 15 loggers. De besommin gen waren: Trawlers:' Manden 130 Nelly Gezina 2000. 160 Johanna Elisabeth f 2300. 100 Gorredijk 1400. 40 Pan 1200. 65 Pallas 1300. 230 Gezina Catherina 1900. 375 En Avant 3400. 100 Eclyptica 1400. 95 Rijnstroom 1400. 65 Hoop H 1100. 120 Zeeleeuw 1700. 135 Zeemeeuw f 1900. 80 Albatros f 1300. 230 Gerard 2400. LoggersKW. 4 f 760. KW 8 f 930. KW 141 f 1450. KW 38 f 1300 KW 89 f 800. KW 151 f 2010, KW 42 f 800. KW 45 f 870. KW 16 f 1130 KW 147 f 960. KW 23 f 920. KW 24 f 500, KW 16 f 760, KW 110 f 870, Sell. 190 f 615. „VOLKSONDERWIJS" De vereeniging Volksonderwijs, afd. IJmui- den-Velsen, hield een vergadering in „het Wapen van Velsen". De voorzitter, de heer Faber. sprak er zijn spijt over uit, dat de opkomst niet grooter was. Hij zei, dat wegens ziekte het aangekon digde tooneelstukje niet opgevoerd kon wor den, maar dat mevr. Wuis en mej. Re'tsma zich bereid hadden verklaard eenige liederen te zingen en eenige nummers op de piano ten beste te geven. Mejuffr. N. N. zou declamee- ren. De dames hebben zich op ui nemende wijze van haar taak gekweten en de woorden van dank van den voorzitter aan het slot van den avond waren zeker verdiend. De spreekster was Da. T. W. Rappold. pre dikante te Alkmaar, die tot onderwerp had gekozen: ,.De opvoeding van het kind en de openbare school." De school heeft bij de opvoeding een ver bazend groote, maar tevens mooie taak. Spreekster maakte vergelijkingen tusschen de openbare en de bijzondere scholen. Op de openbare school, zoo zei spreekster, geeft men evengoed een Christelijke opvoe ding aan de kinderen in den moo'sten zin van het woord, t Belangrijkste is, dat onze kin deren worden opgevoed tot eerlijke, recht schapen en ontwikkelde menschen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen te IJmuiden 27 Febr. Ned. Iris Hamburg Deensch Transporter Odessee Grieksch Adamantios J. Pithis La Plata Uitgaande schepen naar: Encelsch Luimneach Dultsch Greta Glad Ned. Venezuela Dultsch Ed. Halm Engelsch Romanbi Ned. Mars Ned. motorb. Meuse Ned. Theseus Ned. Perseus Hamburg Hamburg W.-Indië Rotterdam Hamburg Malaga Parijs Oporto Kopenhagen

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 2