ANSION POLISH FINANCIEELE KRONIEK. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UW ALLE BANKZAKEN HET WRIJVEN VAN VLOEREN EN MEUBELEN IS „KINDERSPEL" MET Hef Genootschap van den Octopus. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 Verlaging der benzineprijzen en grootere afzet van auto mobielen. Een verschijn sel van paedagogischc be trekenis. Betere koperprij- zen te New York. De New Yorkschc beurs zet haar hausse niet voort. Verdere inkrimping van den beurs, handels te Amsterdam. Afnemende omzet in den goe derenhandel. De noodzaak der bezuiniging. Er is op deze plaats den laalsten tijd meer dan eens op gewezen, dat er voor de effec tenbeurzen nog geen reden is om met de koersen der aandeelen, waarin zich het con- Juctuurbeeld van onze wereld afspiegelt, linea recta naar boven te gaan. Wanneer do beurzen sinds den aanvang van het nieuwe jaar een vroolljkcr aspect hebben getoond, was dat ten deele een reactie op vroegere overdrijving, terwijl voorts de politieke op klaring in ons werelddeel daarbij een factor van beteekenis was. De beurs voelt het juist aan, ciat een politieke opklaring d.w.z. een consolidatie der politieke verhoudingen, aan een economisch hers.el moet voorafgaan, a. is zij daarvan zeker niet de eenige voorwaar de. De vorige week heeft echter wel doen zien. dat men aan de effectenbeurzen voor den stand van den pohtieken barometer uiterst gevoelig is; de weinig parlementaire gedragingen van vele Duitsohe Rijksdagleden en de gelukkig mislukte aanslag op den Rijks president gaf aanstonds een gevoel van nieuwe beklemming, de hausse kwam tot staan, te Berlijn brokkelden de koersen weer af, de handel kromp tot minimale omzet ten in. Inderdaad, de voorwaarden van een alge meene koersstijging van langen duur zijn nog niet aanwezig, al schijnen zich hier en daar teekenen van economisch herstel voor te doen. Als zoodanig kan bijvoorbeeld op de groo'e bedrijvigheid in de automobielen- nijverheid worden gewezen. Veel cijfers zijn daaromtrent nog niet bekend, maar men be richt dan toch uit de Vereen. Staten, dat de productie der automobielfabrieken weer stij gende is en in verband daarmede zijn de prijzen van ijzer en staal, ook van koper sinds de laatste dagen, wat vaster. Het verdient wel de aandacht dat het juist de automo bielfabrieken zijn. die het eerst zich van de crisiseevolgen schijnen te herstellenMen zij met zijn conclusies nog uiterst voorzich tig. want op de economische kalender is het nog geen lente, maar als het juist is, dat de afzet van automobieler, in en buiten de V. S weer toeneemt, is het vermoedelijk niet te gewaagd dit In verband te brengen met de waarlijk fenomenale prijsdaling van benzine en de niet minder belangrijke prijsverlaging der automobielen Niet overal is de prijsdaling van de vloeibare brandstof even groot, maar in de meeste landen van Europa is dit wei het geval, mede door den Russiscihen. aan voer. Naar gemeld wordt, is z.g. „vrije benzine in Amsterdam te krijgen voor 8 ct. per liter, wordt zij in Den Haag, misschien ook elders voor 6 ct. per liter verkocht, bij een officieele noteering van 12 ct. Wat in ons land .gebeurt zal vermoedelijk ook in andere landen wel gebeuren en het opmerkelijke hierbij is, dal Oliewaarden aan d'C beurs sinds vele maanden ndet zoo vast gesteld zijn geweest als do laat ste weken. Men heeft reeds becijferd, dat er thans voor de producenten geen winst meer overblijft en als niettemin oliewaarden vast blijven schijnt dit te moe'.en worden toe- geschre-ven aan de verwachting, dat op dez* wijze de groote voorraden snel zullen af nemen, het automobielenverkeer zal worden •bevorderd, zoodat uiteindelijk de voordeelen toch weer in de zakken der olieproducenten terecht komen. In elk geval mag men uit hot bovenstaande de conclusie trekken, dat prijsverlaging den afzet bevordert, de werk loosheid doet inkrimpen, en het maken van winst weer mogelijk maakt. Als men in vele andere bedrijven deze les uit de Jongste prijsbeweging van benzine en automobielen wilde lecren. zou zij voor heel het economisch leven van groote paedago gischc beteekenis zijn. Men meent te New York. dat de koper- prijs zijn opgaande beweging zal voortzet ten, dat er meerdere symptomen van herstel zijn en langzamerhand weer betere bedrijfs- cijfers zullen voor den dag komen. Maar de New Yorksche beurs heeft haar hausse ook moeien stop zetten onder den indruk van de cijfers over het vierde kwartaal van 1930 en de verlaging en passeering van divi denden. Ook het wprkloozenprcblcem, dat internationaal is, baart den Yankees groote zorgen, temeer omdat de sociale wetgeving ginds nog in haar kinderschoenen staat. Op de Arns.erdamsche beurs houdt men wat de koersen betreft, den moed er in. maar de omzetten zijn zoo gering, dat de Prolon« gatiekoers af en toe tot 1 pet. en daarbe neden inzakt. Aan dee'.en, die geruimen tijd koopers vonden, liet men deze week weer links liggen. Bijv. aandeelen Philips, Dkus en Margarine Unie, de leiders der industrieeie afdeellng. Een flauw verloop hadden weer Scheep- va&rbwaarden, onder den indruk van de som bere beschouwingen over de vrachten- markt en de daling van het vrachten- Indexcijfer. Daarentegen» nemen Tabaksaam deeien een uitzonderingspositie in, omdat voor de tabak van oogst-1930 nog redelijke orijzen verwacht worden; ook de grootste bezuinigingsmaniak kan zich moeilijk het genot van een goede sigaar ontzeggen. Suikeraandeelen verkeeren nog steeds in afwachting van de in uitzicht gestelde prijs- verheoging voor het smakelijk product, da: leze week alleen voor latere leveringen iets vaster was. Het Chadboume-plan krijgt in- tusschen grootere kansen van slagen nu de vegeeringen der suikerproduceevende landen blijkbaar het re6trictlepian zullen s eunen al is daarover nog geen definitieve uitspraak gedaan. Ten aanzien van de restrictie der tin-pro ductie schijnt die steun te zijn verzekerd; ook de Nederlamdsch-Indlsche re gee ring en die van Malakka doen mee, met het oog waarop de tinprijs zich tot 122 heeft kun nen verheffen en voor de goed geoutilleerde bedrijven althans weer loonend Ls. Vermoedelijk heeft de Amsterdamsche beurs, zonder dat zij er zich rekenschap van iaf. eenigen invloed ondervonden van de Nederlandsche handelscijfers over Januari, die op *n belangrijken teruggang wijzen, zoo wel wat den invoer als den uitvoer .betreft. En de staat der Rijksmiddelen over genoemde maand heeft bij een meer dan oppervlakkige beschouwing de groote noodzakelijkheid van dras'ische bezuiniging op de staatsuitgaven aangetoond, waarover het laatste woord nog wel niet zal zijn gesproken. LETTUNGA. STADSNIEUWS BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. In de algemeene vergadering van de afd, Haarlem en omstreken van de Nat. vereeni- ging tot bestrijding van den woeker, werd het jaarverslag uitgebracht, Daaraan ontleenen wij: Door overlijden en bedanken daalde het ledental tot 56 personen en Q vereenlglngen of instellingen. Het bestuur der afdeellng had het verlies te betreuren van zijn voorzitter, den heer Mr. J. D. Pasteur, die sinds November 1919 met groote toewijding als zoodanig deel uit maakte van het afdeelingsbestuur. De aftredende bestuurs'eden de heeren W. Ch. van Daalen en Mr. P. E. Barbas werden herkozen. In het bestuur van het fonds tegen den woeker (Borgstellingsfonds) kwam geen ver andering. In behandeling werden genomen 72 infor maties, waarover de Armenraad te Haarlem van advies diende; te zamen met in vorige jaren hebben 1224 personen zich tot ons Bureau gewend. Aan 20 personen werd tot een bedrag van f 2495 borgstelling verleend, sinds 1917 aan 330 personen met f 47.712.50; daarvan ston den op ultimo 1930 nog uit 26 borgstellingen voor een bedrag van f 2962 Van 1917 af werd een verlies geleden van f 3325. over 39 leenin gen of 6.8 pet. van het geborgde bedrag. Het kapitaal bedraagt na afschrijving van dè in 1930 geleden schade op 2 leeningen met f 210, nog f 716.27. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN MEDEDEELINCEN i 60 Ct.. per regel. „Weet je wel, Doortje, dat je een gelukkig meisje bent met echt Linoleum en een gewreven vloer in je huis. 't Is zoo gemakkelijk ze mooi en glanzend te houden met Mansion Polish". VOOR DONKERE HOUTSOORTEN GEBRUIKEMEN DONKERE MANSION Overal verkrijgbaar in groote en kleine doozen. N V. Handel Maatschappij Reckitts, Rotterdam. Het kassaldo nam in 1930 met f 57.95 af tot f 224.29. Aan contributies en rente werd ontvangen f 165.61, terwijl de onkosten en dotatie aan het Borgstellingsfonds (ad f 100) f 223.56 beliepen. De bestuursleden, de heeren Mr. P. Fuhri Snethlage en W. Ch. van Daalen, werden opgenomen in de door den gemeenteraad van Haarlem ingestelde Commissie tot onderzoek naar den omvang van den woeker ter plaatse. In de bestuursvacature, ontstaan door het overlijden van Mr. J. D. Pasteur in Augustus 1930, werd voorzien door verkiezing van den heer J. C. Dirks te Heemstede, terwijl de heer W. Ch. van Daalen, bestuurslid en Regent van het Borgstellingsfonds, zich bereid ver klaard heeft op algemeen verzoek der aanwezigen om den voórzittersstoel in te nemen. De heer Mr. A. W. J. Merens werd met al gemeene stemmen als bestuurslid herkozen. De vergadering stond onder leiding van Mr. A. W. J. Merens die in diepgevoelde be woordingen het verscheiden van den vorigen voorzitter Mr. J. D. Pasteur herdacht. Tenslotte werd de noodzakelijkheid bespro ken van aanvulling van het ledental, dat de laatste jaren door overlijden en vertrek, be duidend is verminderd, terwijl ook het Borg stellingsfonds „Het Fonds tegen den Woeker" dringend behoefte heeft aan versterking van het kapitaal. DS. N. J. C. SCHERMERHORN SPREEKT. Op de j.l. gehouden huishoudelijke verga dering der Internationale Anti-Militaristi sche Vereeniging afd. Haarlem, is besloten in verband met den film „lm Westen nichts Neues", begin Maart een propaganda-avond te beleggen en hiervoor uit te noodlgen als spreker Ds. N. J. C. Schermerhorn. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. CHRISTELIJKE ORATORIUMVEREENIGING Als derde concert in het loopende seizoen hoopt de Chr. Oratoriumvereeniging haar jaarlijksche uitvoering te geven van de Matthaus Passion van Bach op Vrijdag 27 Maart in de Gem. Concertzaal, JUBILEUM J. P. TRAANBERG Op 2 Maart a.s. hoopt de heer J. P. Traan- berg, alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werkzaam werd gesteld ten kantore der Kon. Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij te Amsterdam De Haarlemsche Reddingsbrigade vergader de Donderdagavond onder leiding van haar voorzitter, den heer Joh- M. Schmidt. Onder de ingekomen stukken was een brief van de le secretaresse, Mej. S. de Klerk, dat zij door verandering van woonplaats genood zaakt is te bedanken voor haar bestuurs functie. De voorzitter bracht aan de afwezige hartelijke dank voor de betoonde toewijding en ijver. Ook mej. G. de Klerk had gemeld, dat zij naar Amsterdam vertrok. Beide dames blijven echter als leden verbonden aan de Haarlem sche Brigade en hopen de Zondagochtend- oefeningen in den zomer te blijven bezoeken. Door het aftreden der secretaresse moest naar een nieuwen functionaris worden om gezien; het bestuur was zoo gelukkig, den heer H. Munsterman bereid te vinden, een even- tueele benoeming te aanvaarden. Uit de ver gadering werd geen tegencandidaat naar voren gebracht. Met algemeene stemmen bleek de heer Munsterman gekozen. De in stallatie had onmiddellijk plaats. Aan de orde kwam de bespreking der agenda van de algemeene jaarvergadering van den Ned. Bond tot het redden van Drenke lingen, die op 15 Maart te Rotterdam zal worden gehouden. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren Joh. M. Schmidt. D. N. H. Haase en A. H. de Bruyn Jr. Alle punten en voorstellen der Bondsver gadering werden behandeld. Voor eenige voor stellen kregen de afgevaardigden bindend en voor de overige een vrij mandaat. De heer De Bruyn wenschte, dat de Bond zou aansturen op het oprichten van een op roep- en ongevalllendienst, zooals in Haar lem bestaat, in alle brigades in den lande. De voorzitter stelde in het licht, dat de wen- schelijkheid van oproep en ongevallendienst wèl door den Bond gepropageerd mag worden, doch dat de Bond niet het recht heeft in te grijpen in het interne leven eener brigade. Bij de rondvraag bracht de heer Meyerink een woord van waardeering aan een oud-lid der Brigade, den heer E. Wiedijk, thans zwem meester te Hillegom. Deze blijkt niet alleen een zeer actief leermeester In de zwemkunst te zijn, maar hij leidt de zwemmers ook op tot zwemmend-i-edders. In Hillegom stelt men aan het diploma voer geoefend zwemmer dezelfde eischen als bij de Gemeen telijke inrichtingen in Haarlem. HAARLEMSCHE ORKEST- VEREEN.GING. LEDENVERGADERING. Vrijdagavond hield de Haarlemsche Or kest Vereeniging haar jaarlijksche ledenver gadering in een der bovenzalen van restau- :ant Brmkmann. De voorzitter, de heer P. Ha its ma Mu iier opende dc vergadering en deelde mede, dat de secretaris, de heer M. P. Blonker Herny heeft gemeend zijn functie te moeten neerleggen. Hij bracht een woord van harte- lijken dank voor al hetgeen de heer Blonker Herny in deze kwaliteit voor de H. O. V. heeft gedaan. Het jaarverslag. Door den waarnemenden secretaris, den heer H. Berkman, werd vervolgens het jaar verslag over het vereenigingsjaar 1929 1930 voorgelezen, waaraan wij het volgende ont leenen. Dank zij de artistieke leiding van den diri gent en de voorbeeldige medewerking der orkestleden is het doel der vereeniging. het geven var. goede muziek, bereikt. De heer Van Beinum heeft weer uitstekende pro gramma's gegeven en daarmede de leden ten zeerste verplicht. Gememoreerd wordt het overlijden van een der oudste orkestleden, den heer Kobs. die lange jaren aan het orkest heeft medege werkt en zijn functies met den meesten ijver heeft vervuld. Dank worde gebracht aan den arbeid van voorzitter en penningmeester, de laatste in het bijzonder, gezien de financieele toestand van de vereeniging. Met genoegen constateert het verslag het succes der Donderdagavondconcerten, we'.ke bevredigend bezocht en zeer op prijs werden gesteld. De leiding van die concerten was grootendeels in handen van den heer NL Adam, die daarmede veel succes oogstte. Voorts wordt in herinnering gebracht de aardige gedachte van den heer Van Beinum om enkele leden van het orkest als solist te laten optreden op deze volksconcerten. De concerten in Bloemendaal en Heem stede, welke door het slechte weer verschil lende malen verschoven moesten worden, vonden, vooral te Bloemendaal, een buiten gewoon groot aantal dankbare luisteraarsHet gemeentebestuur vn Bloemendaal verhoogde de subsidie met f 500. zoodat gedurende den a.s. zomer aldaar vier concerten zullen wor den gegeven. De werklijst van het Orkest is zeer be hoorlijk bezet geweest. Twee paedagogische concerten werden te Haarlem gegeven, waarbij de heer Andries- sen weder de verklaring gaf. Verder waren er gewone begeleidingen bij de verschillende oratoria, de Artis-concerten, de radio-con certen voor K.R.O. en A.V.R.O., enkele bege leidingen der Italiaansche Opera, ds con certen te Baarn en te 's-GravenJhage. In het bijzonder maakt het verslag mel ding van het succesvolle optreden van den pianist Pembaur en van den geestigen avond „Humor in de muziek" geheeten, die door den heer Van Beinum was samengesteld. De financieele toestand over 1929-'30. Daarna las de penningmeester, mr. W. E. baron van Till, het financieele verslag over 1929/1930 voor. Hieruit bleek dat het boekjaar 1929/1930 nog'niet zonder tekort afgesloten is kunnen worden. Het deficit van dit jaar a f 277?.08 is echter het kleinste tekort, dat ooit bereikt werd. Hoopvol is het, dat de ontvangsten der ledenconcerten toegenomen zijn, zoowel door een toename van het ledental als door meerdere losse entreeverkoop. Helaas is de opgaande lijn dit jaar door de algemeene malaise niet behouden kunnen blijven en is het ledental iets afgenomen- Het bezoek aan de volksconcerten is con stant gebleven. Buitengewoon gunstig waren de inkom sten uit de begeleiding van oratoria, die in vergelijking met verleden jaar verdubbeld zijn. Den laatsten tijd wordt het orkest echter vooral in Amsterdam door waarschijnlijk coöperatief werkende musici concurrentie aangedaan. Helaas heeft zich in het afge- loopen jaar niet herhaald de reeks begelei dingen van het Nieuw Nederlandsch Too- neel. Daarentegen zijn de opnieuw begon nen paedagogische concerten een groot mu zikaal en financieel succes geweest. Dankbaar wordt gereleveerd de subsidies die de H.O.V. ontving van het Rijk, de Pro vincie en de Gemeenten Haarlem, Bloe mendaal en Heemstede, al had het bestuur gehoopt, zijn moeite beloond te zien, door voor het reeds aangevangen jaar een groo tere Rijkssubsidie toebedeeld te krijgen.Daar er bij de stemming in de Tweede Kamer der Staten Generaal slechts enkele stemmen om bijzondere redenen te kort kwamen om een verhoogde subsidie deelachtig te worden, mag de hoop echter nog niet opgegeven worden. De concerten in Baarn en te Amsterdam FEUILLETON. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden.) 23) „Zoodra Sir Gregory vrij is**, antwoordde Perris rustig „Als onze poging mislukt, ver scheur Ik hem." „J? moet het hart eens hebben riep Dick woedend uit. .Je schijnt te vergeten, Perris, dat je in mijn macht bont." ..In jauw macht?" herhaalde Perris sar castisch. „Je bent ln mij" macht, vriend. Eén woord van mij en je wordt gearres- teerd!" „En als or.s genootschap je te pakken krijgt?" „Dan gebeurt or nóg niets. Ik heb daarnet een bric! voor Margaret op de bus gedaan Als ik morgen niet thuis ben, dan zul je wel zien wat er gebeurt." Drum schrik hevig. .Hoe krijg je het in Je hoofd om Margaret in de zaak te betrek ken?" vroeg hij onthutst. ,.Je hebt er geen idee van hoe gevaarlijk dat is." „Margaret Is de eenige, die ik vertrouwen kan", antwoordde Perris kortaf. ..En Ik zie niet ln welk nut het heeft als ik mijn leven of mijn vrijheid verlies." Je zult ze geen van beiden verliezen zei' Dlck. ..Ik neem Je mee naar het huls, waar Sir Gregory gevangen zit en die vriend waarvan Je me verteld hebt kan hem in ziin auto naar huls brengen dat wil zeggen: wanneer hij handig genoeg is om aan clc oiwe, tc ontsnappen," „Zij zullen ons zeker vervolgen,, niet waar?" „Dat weet ik niet, Als wij erin slagen Sir Gregory te ontvoeren, zonder dat zij het merken; des te beter. Maar als zij ons ach terna zitten kan ik niet voor de gevolgen in staan." PerrLs boog zich voorover en keek Dlck een oogenblik strak aan. „Je hebt een of ander plan in je hoofd", zei hij zacht. „Maar weet wel, Dick", als er iets gebeurt, dan vertelt Margaret aan de politie van je connecties met het El Nuestro Genootschap". „Dat zal mijn moeder wel verhinderen", grauwde Dick, die zich hoe langer hoe min der op zijn gemak voelde. „D&t zou ik niet denken", meende Perris, „(je moet inzien, dat het ln je eigen belang is. dat je handelt zooals ik wensch." Drum antwoordde niet, maar hij wierp een kwaadaardigen blik op zijn aanstaanden zwager, leunde achterover en begon van ze nuwachtigheid op zijn welverzorgde na gels te bijten. Perris keek uit het raampje. Bulten was het donker en mistig. Nu en dan keek Dlck zijn metgezel nijdig aan, doch hij zei niets meer. Toen ze uit het station in Pitsea kwamen, stond Arden heen met zijn auto op te wach ten. Er hing een dikke mist cn het woel hevig. Zwijgend stapten ze in de open auto en Dick zette zich na?/ Arden. Drum scheen den weg goed te kennen. Hij boog zich voor over en tuurde in de duisternis, die door boord werd door het felle schijnsel van de koplampen van Arden's race-wagen. Nu en dan gaf hij den bestuurder een aanwijzing welken weg hij moest inslaan. De mist werd gestadig dikker en het was een wonder, dat Dick erin slaagde zich telkens weer te oriön- teeren. Maar hij aarzelde geen oogenblik cn scheen volkomen zeker ervan tc zijn, dat hij de plaats van hun bestemming zou berei ken. Na meer dan een uur gereden te hebben wdar ze reden konden Arden en Perris door den mist niet zien sloegen zij een smallen modderigen weg is. Bij een oud poortje, dat uitliep op een weiland, ver zocht Dlck Arden te stoppen en op hen te blijven wachten. Daarop wenkte hij Perris om uit te stappen en hem te volgen. Beiden verdwenen in den dichten nevel. Het was doodstilgeen ander geluld was hoor baar dan dat van af en toe neervallende druppels. Toen Perris en Drum een eind ge- loopen hadden, zagen ze het schijnsel van een lamp. die, toen ze naderbij kwamen, voor het venster bleek geplaatst te zijn. „In die kamer zitten zij op het oogenblik te beraadslagen, of zij Sir Gregory zullen vermoorden of niet", fluisterde Dlck Perris ln het oor. ..Je ziet dus zelf. hoeveel gevaar wij loopen. Nu ben je in mijn macht", liet hij er met een gemeenen glimlach op vol gen. „Denk aan mijn waarschuwing, Dlck", fluisterde Perris terug. ..Ik voel grooten lust om je te laten ver moorden", klonk Dick's antwoord. „Ga je gang. Als jc je woord maar houdt er. Sir Gregory redt!" ..Ben je niet bang om te sterven?" .Neen. ik ben van nature heelemaal niet bang. Jij en dat genootschap van jou, jullie hebben reden om bang te zijn!" „Perris". Dick legde zijn hand op Perris arm. „Als je veilig cn wel terug komt, wil je dan zorgen dat Margaret haar mond houdt?" .Ja, maar je zult het land moeten ver laten. Alleen onder die voorwaarde zullen we over je zwijgen". „Hoe krijg je het in je hersens om mij voorwaarden te stellen?" fluisterde Dlck woedend. Perris kiemde zijn handen om Dick's keel en schudde hem door elkaar. „ALs je niet onmiddellijk je belofte vervult" zei hij kalm, „dan sleep ik je naar de auto en breng je naar het politiebureau in Fltsea". .iaat me los", hijgde Dick. „Ik zal doen wat je wilt". „Maar dan ook direct", commandeerde Perris, terwijl hij zijn aanstaanden zwager losliet. „Ik ben op het oogenblik niet in een stemming om kunsten van jou af te wach ten." Hij voelde hoe Dick hem met een blik vol haat. aankeek. Maar zijn stem klonk vrien delijk toen hij zei: „Maar je begrijpt toch immers, dat ik die chèque noodig heb en dat ik dus wel ge noodzaakt ben om mijn belofte te houden? Hierheen. Druk je tegen die schutting aan. Over tien minuten kom ik met Horn terug". ..Ais je met iemand anders terugkomt, dan schiet ik, begrepen?" en hij haalde drei gend zijn revolver te voorschijn. „Vooruit, ga nu. We verliezen tijd." Dick zei niets meer en verdween in den mist, terwijl Perris tegen de schutting ge leund, zijn revolver nog eens nakeek. Het streed tegen zijn natuur om iemand te doo- den, maar het wapen zou in elk geval nut tig kunnen blijken om schrik aan te jagen. De minuten kropen om en het werd hoe langer hoe donkerder. Op eenigen afstand zag Perris nog steeds het gele schijnsel van de lamp voor het raam. Achter dat raam za- en de mannen, in wier macht Sir Gregory zich bevond en eenige honderden meters verder aan de andere zijde van het weiland wachtte de auto, die den mllllonair naar de vrijheid zou kunnen terugbrengen. De afgesproken tien minuten waren reeds voorbij en nog was Dick niet terugge keerd. Zou hij mij tóch bedrogen hebben?" dacht Perris. Opeens werd de stilte verscheurd door een pistool schot en bijna onmiddellijk volgde nóg een. Daarop wild geschreeuw en toen steunend en struikelend en door Dlck bij den arm geleid dook Sir Gregory in den mist op. „Gauw gauw, naar de auto", hijgde Dick, „zij hebben ons ontdekt. Zij zitten ons ach terna". Het was een wilde ren om hun leven. Ze holden, Sir Gregory tusschen zich in slee- pend. Op het natte gras achter hen klonken voetstappen. Maar daar was de auto al. Ge lukkig! Perris zag nog vaag hoe Arden Sir Gregory in den wagen trok, want op het zelfde moment voelde hij een hevigen slag op het hoofd en zakte hij zonder geluid be wusteloos in elkaar. Het laatste waarvan hij zich bewust was, was het gezoem van den motor, toen de auto van Theodore Arden zich in beweging zette. HOOFDSTUK XIV. SIR GREGORY'S VERHAAL. Geholpen door Arden gelukte het den mll llonair om nog juist op het laatste oogenblik in de auto te komen. Achter hen klonk een woest geschreeuw weldra werd in de dichte duisternis het roodachtig schijnsel van een aantal lantaarns zichtbaar. Drum, die Sir Gregory op een bank geduwd had, verdween weer in de mist. „Vooruit, wég. ze zitten je op je hielen!" schreeuwde Margaret's broer hem nog toe. Ofschoon Perris nog steeds niet bij hen was, kon Theodore niet anders doen dan zich schikken in de omstandigheden en wegrijden Achter zich hoorde hij het ge ronk van een andere motor. Sir Gregory mompelde allerlei onsamen- handende woorden en zinnen. Hij scheen door den uitgestanen angst heelemaal van streek. „Voort, voort!" prevelde hij toen de situa tie wat duidelijker werd. Ze zitten ons ach terna." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6