gymnastiek. Apropos Het jubileum van den Kennemer Turnkring. BILJARTEN HENCELEN SCHAATSENRIJDEN EEN HISTORISCH OVERZICHT. P. Dijkstra, F. G. J. v. d. Berg, Voorzitter T. C. Secretaris. J. Hop, voorzitter. F. J. Rikkerink, D. Beets, Penningmeester. Secretaris T. C. De Kennemer Turnkring, welke organisa tie a.s. Za'.erdag haar 20-jarig jubileum gaat vieren met een receptie en een keur-uitvce- ring in het Gemeentelijk Concertgebouw, werd op 5 Maart 1911 in ..De Cycloop" te IJmuiden opgericht op initiatief van den heer A. W. Driessen Jr.. toen voorzitter van de Tumvereeniging IJmuiden. De heer Driessen ging daarbij van het denkbeeld uit, dat de toenmalige officieel: indeeling van het N. G. V. in gewesten (be staande uit l of meer provincies) niet ge heel voldeed. Het gewestelijk gebed was te groot om tot intensief werk en tot vrucht dragende propaganda te geraken. Met dit beginsel voor oogen werd overgegaan tot op richting van den Kennemer Tu.nbond (later genoemd Kennemer Turnkring). Van de ooricht-nde ve-*en'<",v><?en zijn d- G. V. Uitgest, Sparta (Haarlem) en Ons Genoegen «Heemskerk) nu opgenev.-n, u. beide eerste na een jarenlang bloeiend be staan, de tweede reeds na enkele Jaren. Van de oprichtende clubs bestaan nog de volgen de vier: Concordia te Haarlem. O. S. S. te Zandvoort, T. V. IJmuiden en Turnlust te Bevei-w ijk. Bij dit viertal voegden zich al spoedig d: Haarlemsche vereenigingen Bato en. Ger man la. Het eerste bestuur van den Kennemer Turnbond bestond uit A. W. Dries-en -Tr voorzitter), C. Jongeman (secretaris), K. Bz. Hoa (panningmeesier), mej. B. W. r'ao-ei.n en mej. S. Greeve. De eerste Technische Commissie werd samengesteld door J. Hop (voorzitter), H. B. Dreijer (secretaris), E. Danlëls, C. Jongejans. J. Dibbets. mej. E Tappe en mej. B. W. Fabeling. Enkele per sonen maakten toen dus reeds deel uit van beide colleges. Na het eerste Jaar (dat nog geen blijken gaf van een opgewekt turnleven) bestond de k. T. B. uit 11 vereenigingen, samen bellen de. 81 dames en 143 heeren. Toen dus waren de dames nog in de minderheid Met in apdere streken van ons land opge richte turnbonden (Amsterdamsche. Rotter- damsche. Zaansche Turnbond) bestond er ook betreffende den K. T. B. geen officiee verband met het N. G. V., totdat in 1919 de lokale bonden onder den naam „turn kringen" in dc landelijke organisatie regle mentair werden opgenomen. Do eerste openlucht-uitvoering van den K. T. B. vond in 1912 plaats te Santpoort. Latei- werden dergelijke uitvoeringen gehouden resp. in Zandvoort (2 x), Beverwijk (2 x), Bloemendaal (4 x). IJmuiden en Velsen. De eerste officieele steun daarbij van de zijde van gemeente-besturen werd verkregen in Beverwijk. De mobilisatie in 1914 en latere jaren elschtc bijna de helft van het aantal hee ren-leden op, wat niet verhinderde, dat het totaal aangeslotenen zelfs in dien tijd sterk toenam. In 1915 overleed de heer J. Nierop. voor zitter van Sparta te Haarlem en één der eerste figuren uit den Kennemer Turn bond. In 1916 dreigde een crisis te ontstaan door het bedanken van het geheele Dagelijksch Bestuur. De voorzitter en de secretaris van dc Technische Commissie werden toen in gelijke functie in het bestuur gekozen. In hetzelfde jaar werden de adspiranten officieel in den kring opgenomen. De Kennemer Turnkring bereikte zijn maximum aantal leden in 1929 (totaal ruim 20..0, tegen 750 in het oprichtingsjaar). Dit aan al blijft nu ongeveer stationnair. Aangesloten zijn nu de volgende vereeni gingen: Bato, Concordia en Turnlust te Haarlem, O. S. S. te Zandvoort. Bloemen- daalsche G. V.. T. V.. Santpoort. T. V. IJmui den, Olympia te IJmuiden, Gratia-Plato te IJmuiden-Oost-, Spana en H.S.V. te Velsen- Noord, en Beverwijksche G. V. Turnlust. In den loop der jaren hield ds Kennemer Turnkring openlucht- en zaal-uitvoeringen, gymnastiek-, athletiek- en spelwedstrijden. vaardigheldsproeven, voorturnlesssn. ge meenschappelijke oefenavonden, p?opagan- da-avonden, en voorts wandel- en fietstoch ten. Op grond daarvan Is de K. T. K. de or gan isa ie In Kenncmerland, die op de veel- zfjdigste wijze de lichamelijke opvoeding piopageert. Ten slotte wijden we enkele regels aan het sportieve peil in den Kennemer Turn kring. en aan de personen, die 't meest tot den bloei van de jubileerende organisatie hebben bijgedragen. De technische bemoeienissen in den kring hebben zich de laa'ste jaren sterk uitge breid. Ook in kwaliteit is verbetering te con- staieeren .vooral wat betreft, de ac-hletiek en hot dames urnen. Te wenschen laat nog over het peil van het heerentumen. D: kling treft dan ook maatregelen in deze. Dc heer J. Hop. voorzitter van den kring i» dc man. aan w'.en dc Ken"em°r T»r*i kring "t moeste is verschuldigd. De door hem ten ua.e van den k.ing vera.egen resuiüa.^i. zijn al even-eer te da-ken aan z-- ..diensttijd" (voorzitter T.C. 19111918, voor zitter Bestuur 1916 tot heden) ais aan u. wijze, waarop hij zijn taak opva'te. De heer Hop heeft verband en eenheid gebracht in het bestuurlijk en technisch werk van de kring. Voor halfheid of slapheid was daa br geen plaats. Voornamelijk door het optreden van den huldigen voorzitter is de kring- or-an ratie voorbeeldig geworden. Na hem noemen we de drie eere-leden- den oprlch er A. W. Driessen. den ouJ penningmeester K. Bz. Hos. en den oud- secretaris Bestuur en T. C. B. J. Wielan: Los. Van de secretarissen zijn qua diensttijd t.> vermelden Abr. Pleging en K. van Opij- nen. van de penningmeesters F. J. Rikke rink. \wschillende technici hebben lange Jaren hun beste krachten aan den krin° eQw:(J Zoo noemen we H. B. Dreijer. mej. E. Tappe, j. ij.kt Jij tul l'. uc hi-— Voor den kring be~ aat a1!* aaiT n~ zijn jubileum op groot-sche wijze te vieren. ue be^an^s-eLi-g en voor a; recept en voor de keur-uitvoering zal dan ook zeke. overstelpend zijn. Feestavond B.G.V. „Turnlust" Als slot van de jubileumviering van de Beverwij ksche Gymnasliekvereenlging Turn lust werd Zaterdag een feestavond gegeven in het gebouw Oud-Meeresieijn. Deze feestavond deed zeker niet onder voor de zoo goed geslaagde receptie en feest uitvoeringen, die Turnlust deze maand te: gelegenheid van zijn jubileum hield. Om 6 uur reeds waren de talrijke adspi ranten in de bovenzaal van het gebouw ver- eenigd. Zij werden bezig gehouden o.a. mei weds.rijdspelletjes, voordracht en dans. De heer Johny Rovo. humorist, oud-onderwijzer op Java, leerde den kinderen, hoe hij aan de Javaansche jeugd op rijm en met zang he. spellen onderwees. Om half tien kwamen de leden aan de beurt. Met de talrijke genoodigden vulden zij de zaal geheel. De voorzitter van de B. G. V. Turnlust, de heer J. Honig, liet een welkomstwoord hoo- ren, waarna de muziek van hst ensemble- Meecesteijn tob den dans uitnoodigde. Johny Rovo was de man, die in zijn ver schillende functies van balletmees ter, con férencier, stemm'.ngs-anger en hu-rv verreweg het belangrijkste aandeel had in het succes van aezen avond. Een weds:rijd in het dansen en een loterij vulden het programma aan. Keur-uitvoering K.T.K. Het programma van de a-s. Zaterdag in de Gemeentelijke Concertzaal te houder keur-uitvoering ter gelegenheid van het jubileum van den K. T. K. luidt als volgt: 1 Opening. 2 Staafzwaaien (oude vorm), Hy giëa, 3 Vrije osfeningen (Gaulhofer) Ba'.o 4 Brug dameskeurkorps K.N.G.V. 5 Staaf zwaaien (nieuwe vorm) Turnlust. 6 Gcosps- dans Hygiëa. 7 Beug Belgische keurturners 8 Vrije oefeningen (Niels Bukh). Bato, 9 Rhythmische osfeningen Turnlust. lc Ringen Belgische keurturners. 11 Ringen dameskeurkorps K.N.G.V., 12 Knotszwaaien Hygiëa. 13 Ballet Turnlust. 14 Springen Bato. O.S.S. te Zandvoort. De jaarvergadering van de gymnastiek- vereeniging „Oefening Staalt Spieren" in „Muluru" te Zandvoort gehouden, was druk bezocht. De voorzitter, de heer D. van Noort, me moreerde in zijn openingswoord de wed strijden te Edam en Haarlem. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek de vooruitgang in het getal der hee ren, uit dat van den penningmeester de gunstige stand der financiën. Het bestuur bestaat nu uit de heeren D. van Noort voorzitter, J. Jansen 2e voorz., J. H. Brink penn. en mej. A. C. de Vries pen- ningmeesteresse. De technische commissie en de commissie voor den feestavond van de adplranten wer den benoemd. Het jaarlijksch uitstapje in September gaat ditmaal naar Nijmegen. Uit de aanmelding van verschillende nieuwe le den blijkt, dat de veresniging haar aantrek kingskracht blijft oefenen voor hen. die voor dezen tak van lichamelijke oefening gevoe len. De Ned. ploeg tegen Duitschland. Naar wij vernemen is Zondag de Neder- landsche ploeg, die 8 Maart as. te Rotterdam tegen Duitschland zal uitkomen in het keur- turnen, als volgt samengesteld: 1. J. Erandt D. V. O. Dubbeldam. 2. I. Brauch Pihlips Eindhoven 3. W. Zwaaf Bato Amsterdam. 4. Ens Hercu'es Noord-Schar- woude. 5. I. Wijnschenk Bato Amsterdam. 6. J. Caranca Bato Amsterdam. 7. J. van dei- Vinden D. O- S. Amsterdam. 8. M. Ja-obs Ba o Amsterdam. 9. P. van Dam W. I- K. Den Haag. 10. E. Melkman U. D. I. Bergen op Zoom. Als reserve Is aan gewe i en Verbeek van Olympia, Zaandam. Leider van de Nederland- sche ploeg is de heegr A. de Jong te Am sterdam. Wedstrijdleider is de heer A. Som- mer te UordrechL LUCHTVAART Officieele inwijding Vliegschool op Schiphol. Op Zaterdag 7 Maart a.s. zal de vliegschool op Schiphol, welke een onderdeel vormt van de N.V. Nationale Luchtvaart Sohool. in tegenwoordigheid van verschillende au'.ori- teiten officieel worden ingewijd. Ter gelegenheid hiervan is een vliegfeest georganiseerd, waarvoor een zeer uitgebreid programma is samengesteld. Een zestiental sportvliegtuigen zal hieraan deelnemen, ter wijl de Marine Luchtvaartdienst berich: heef: als bewijs van belangstelling een escadrille te zullen zenden. Onder de namen der buitenlandsche deel nemers komen die van Capt. H. S. Broad en Luit. Bentley voor, die beiden als kunst vliegers een. wereldvermaardheid bezftten. De tentoonstelling van motor booten in New-York. Voor de 26e maal heeft New York zijn groote motorbootshow gehad. Ondanks malaise, crisis en wat dies meer zij, is deze tentoonstelling gehouden en heeft wederom een groot succes gehad. Hier in Holland, waar wij een dergelijk iets nog niet kennen, staan we werkelijk verbaasd over de afme tingen van zoo'n show. Zij wordt gehouden in het enorme Grand Central Palace en beslaat niet minder dan drie verdiepingen. De parterre werd inge nomen door 45 groote motorjachten, schepen van 15 meter en meer lengte. Wanneer men weet. dat de zwaarste hier= van meer dan 18.000 K.G. weegt, begrijp: men wat een moeite het kost dergelijke schepen In het gebouw te krijgen. Op speciaal gebouw de trucks worden ze door New York's straten van de haven naar het gebouw vervoerd. Op de eerste verdieping vindt men de ooenboo en .zoowel de race- als de tosrbooten. Hier vindt men al de beroemde Amerkaan- sche racemerken, zooals Hacker Craft, Dee White, Chris Craft en vele andere met snel heden van 59 tot 90 K M. per uur en prijzen van f 3090 tot f 15000 per stuk. In onze oogen belachelijk hooge prijzen, maar In Amerika schijnt dat geen bezwaar te zijn. Zoo lezen we. dat één werf alleen op de tentoonstelling 200 orders mocht bo&ken van een nieuw standdaardtype van 8 meter lengte en f 7500 elk. Een „k'.e'ne" firma levert nog altijd wel een 50-tal booten af. Zulke cijfers geven wel een idee van de populairiteit van de motorbootsport in Ame rika. Deze groote bloei is vermoedelijk aan de volle, stoff'ge wegen te danken. Innlaat? van zooals hier velen, tijdens het week-end met de auto een tocht gaan maken gaat, men in Amerika liever net water od Zeer populair en op de show in grooten getale aanwezig zijn dan ook de kleine- kajuit kruisers. Evenals de auto's worden deze in serie gebouwd. Het zijn 'kleine kruisers met een voorkajuit met 2 a 3 slaapplaatsen, een keukentje en W. C.. Achter is meestal een ruime cockpitt ze zijn voor onze begrip pen met zeer zware motoren uitgerust, die hen een groote snelheid geven. Op de bovens'e verdieping vindt men een bijna niet te tellen aantal buitenboord- motorbootjes. De ook hier te lande bekende merken zooals Johnson, Lockwood, E'.to Evenrude enz. vindt men hier al'en. Vee: nieuws hierover valt niet te vermelden, groo e technische vooruitgang is dit jaar niet te constateren. Voor de toerbooten maakt men s'eeds krach tiger buitenboordmotoren, bijna alle 4-cylin- der met een vermogen van 30 tot 50 P.K Helaas worden ze echter steeds zwaarder en lastiger te han'eeren. Dat de show een even groot financieel suc ces zal worden als verleden jaar Ls niet waar schijnlijk, wel waren er meer dan 200.000 betalende bezoekers, maar dat daarom de omzet evenals verleden jaar 15 millioen gul den zal laaien, betwijfelen we. Sociëteit VereenigingK.R.A.S. Tusschen de bi'jartclrb van de ..Sociëteit Vereeniging", alhier en de B. C. „K.R.A.S." te Amsterdam is een driebanden wedstrijd ge organiseerd uit en thuis met 6 zeer sterke spelers aan beide zijden. Zaterdag en Zondag zijn te Haarlem 18 rvartijen gespeeld met den volgenden uitslag: (De namen van de „K.R.A.S." zijn telkens eerst genoemd), v. d. Rivière 40 112 3 0.357 v. Lennep 39 111 4 0.351 Drukker 40 93 4 0.430 Yetslnga 28 92 3 0.304 L. Visser 24 91 2 0.263 C. Visser 40 91 5 0.439 Piti*0 24 98 3 0.244 P. Pool 40 98 3 0.498 Wittebol 40 84 4 '0.476 v. Lennep 31 83 4 0.373 Koopman 40 68 4 0.588 Smit 16 67 3 0.238 v. d. Rivlére 26 105 2 0.247 P. Pool 40 105 3 0.380 Drukker 27 85 3 0.317 De Foeljaeger 40 85 3 0.470 L. Visser 40 91 4 0.439 De Vries 28 90 3 0.311 Pinto S3 101 4 0.326 C. Visser 40 101 3 0.396 De partijen van Zondag begonnen mri een voorsprong van slechts 5 cara mbo'es. zoodat er spanning in den strijd was. Zij verliepen aldus: pnt. brt. h.s. gem Pinto 40 114 4 0 3C0 Smit 38 113 3 0-336 Drukker 40 93 3 0-430 C. Visser 37 92 4 0.402 Koopman 35 71 7 0.492 De Foeljaeger 40 71 3 0.563 Wittebol 40 98 4 0.408 Jetsinga 37 97 3 0.?81 Koopman 40 77 4 0.519 v. Lennep 25 76 3 0-328 Wittebol 25 91 2 0 274 P. Pool 40 91 6 0439 v. d. Rivière 19 63 2 0-300 De Foeljaeger 40 63 6 0.624 L. Visser 40 96 4 0.416 Smit 35 95 3 0.353 Er is nu een halve rooster gespeeld, waar in Haarlem behaalde 634 en Amsterdam 613 punten. Op 14 en 15 Maart e k. wordt in het club'o- kaal van „K- R. A. S." te Amsterdam ge speeld. „De Dageraad" te Heemstede. Bovengenoemde vischclub hield Zondag morgen een onderlingen wedstrijd op baars in de Ringvaart te Vijfhuizen. Hoewel de vangst niet groot was. bleef de spanning er in tot de laatste micvut. A. Hommerse werd met het grootste aantal „de held van den dag". De uitslag was als volgt: 1 A. Hommerse. 2 H. Leuven. 3 A. Wa et. 4 L. Weber. 5 C. v. Norde, 6 J. v. d. Pols, 7 Jan Schoo. 8 B. Brink man. 9 T. v. Gelder. 10 Jac. Schoo. De prijzen werden des avonds in een gezel lige bijeenkomst door den voorzitter uitge reikt, waarna de leden nog eenigen tijd in feestelijke stemming bijeen bleven. Honkbal in Italië. Wij behoeven den lezers waarschijnlijk nauwelijks meer uit te leggen dat he^ hier te lande door een nog steeds beperkte, z het enthousiaste groep beoefende honkbal, dezelfde sport is als het baseball, dat m de Veveenigde S:a:en door millioenen men- schen in groote spanning gevolgd wordt Vele millioenen dollars gaan in Amerika in dezen tak van sport om. crackspelers als Babe Ruth zijn nationale helden en verdie nen fantastische bedragen. De Japanners hebben sinds den oorlog dit- Amerikaansch enthousiasme voor ba:eball overgenomen, maar de rest van de wereld blijft er zee koel tegenover. De introductie in Engeland is op een mislukking uitgeloop en. Frankrijk wil er evenmin aan, in Duitschland is hel nauwelijks bekend. En nu heeft de Italiaan- sche regeering besloten het honk'oalspel als nationale sport te omhelzen. Ik zal u nie. vragen u voor te slellen, dat onze eigen regeering met zulk een officiëele omhelzing uit den heek kwam. Msn doet zulke dingen in Mussoiiniland nu eenmaal anders. Maar het zal krach'.ig worden aangepakt, als de desbetreffende berichten geloof ver dienen. Het zal in alle a'gemeene sport clubs, en wat nog meer zeg:, op alle sc.iolen in den lande, worden onderwezen. De regee ring zal naar elke Italiaansche stad van eenigen omvang instructeurs zenden om spelers te kweeken. En verder gaat het be richt niet, wat zeer jammer is. want ik zou nu zoo graag weten, waarom honkbal aldus tot nationale sport meet worden gsbombar deerd. Vraagt, neen eischt het groote pu bliek het? Er wordt niets van verteld en da. geloof ik eigenlijk ook niet. Maar als di massale vraag niet aanwezig is. dan vrees ik zeer. dat Mussolini c.s. met baseballs mogen bombardeeren zooveel als ze willen, maa. dat hun streven gedoemd is tot mislukking Sportdiclatuur, dat wil zeggen ontspen- ningsdictatuur, is iets, waar de wereld zelfs het volgzame Italiaansche deel, zeker no: niet rijp voor is en hopelijk ncoit rijp voo; zal worden. Reddingsincident. De tosschouwers op een zwemfeest te Pa rijs waren dezer dagen getuige van eer- even onverwacht als komisch rediingsinci- dent. Op een kwaad oogenblik viel de hoed van een der toeschouwers in het bassin. De eigenaar rekte zich zoo ver mogelijk ove: den rand om zijn hoofddeksel te hero/eren en het onvermijdelijke gebeurde, hij rekte iets te ver en viel in het water. De man bleek een zeer gebrekkig zwemmer te zijn en dit trok ook de aandacht van een dei aanwezige ordebewaren de politieagenten. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong hij geuniformd te water en redde toeschouwer en hoed. En dit alles zou nog niet zoo gek ge weest zijn. als er op di. oogenblik. in een pauze tusschen twee nummers, niet eenig. tientallen van de beste zwemmers en zwem sters uit de Fransche hoofdstad in zwem costuum in de onmiddellijke nabijheid waren geweest. Door de pronip.heid van het geva kreeg geen hunner'én géén har-er techier d: kans; te assisteerën,. waardoor ëen goed col- bertpakven een goed -uniform voör water schade bespaard zouden zijn., gebleven. Van een wielerrecord. De „Miroir des Sports" brengt in haar laatste nummer een komische onthulling over de vestiging van een wielerrecord. Ds enthousiasten van de wielersport zullen zich wellicht nog herinneren, dat de Australische renner Opperman in 1928 in Frankrijk reed (hij komt er binnenkort weer terug) en op even verrassende als sc'ritt-ren-'e wd^e den Bol d'Or, 24 uursrit met levende gangma- king won. Hij had meer dan I..U ro de voorsprong op nummer twee. De Fransche officiels waren verrukt over het rijden var Opperman en toen hij tegen het einde 95 K.M. had afgelegd, gingen zij zich afvragen of er niet kans was op een verbetering van het 1000 K.M. record. Zij gingen snu'ffeler in recordlijsten en vonden dat de Hollander Matthieu Cordang op 16 Sept. 1897 te Lon den 1000 K.M. met levende gangmaking had afgelegd in 34 uur, 12 min., 21,8 sec. En hier was Opperman reeds over de 95 K.M. en hij had nog maar ruim 23 uur ge reden. Dat werd een prachtige verbeierin- van het record. Men beduidde den renne: dat hij na de 24 uur nog moest door-ijder. voor het record en Opperman voldeed hier aan. Met inspanning van alle krachten reed hij de 1000 K.M. uit en er was groot enthou siasme. Opperman had het ruim 30-jarig record van onzen landgenoot met bijna S uur verbeterd. Het leek bijna ongeloofelijk. En het was dan ook nier waar, want nadat de Panische bladen er al hun enOo-'s'i-^e op hadden uitgeput, nadat zelfs Oppermaan naar zijn ver vaaerland was .erugij.e.,u in de zoete overtuiging van zijn recordroem ontdekte iemand dat in de recordlijst eer. foutje was geslopen en dat de ruim 34 uu: van Cordang naar waarheid slechts ruim 24 uur was geweest. Zoodat Cordang nog steeds het record op zijn naam heeft, ook al is men discree beschaamd en zachtmoedig genoeg gebleven om tot den huidigen dag Hubert Opperman niet uit den droom van zijn recordhouder schap te wekken. Over Cordang gesproken Welja, waarom zouden wij. na zooveel ja ren, niet nog eens over Cordang soreken Het jongere geslacht der wie Ier enthous'as en met zijn Piet van Kemnen. Klaas van Nek. Moes kops. kent deze glorierijke figuur u t een grijs sportverleden niet meer. Maar eens was Matthieu Cordang. nu garagehouder en een welgesteld garagehouder naar ik hoop, te Swalmen, in Limburg, naast Jaao Eden de roem van de Neder'andsche wlelrenre-s. Jaan was de specia'ist oo den korten afstand. Cor dang op den langen .voo~al den zeer langen In 1894 debuteerde Cordang. d e -ee- arc^d was. als amateur. Een jaar later was hij a' beroemd en streden de rijw el'abr eken om zijn diensten. Op 24 Juni 1894 werd voor de eerste maal de wegwedst'ijd AmserdTn- Arnhem en terug verreden en d^en won de debutant Cordang reeds met W'tteveen. d e met pech te kampen had gehad als tweede. Spoedig daarop won hij ook Leid'n—Utrecht en terug en nog wel in recordtijd. Wij kun nen niet al Cordang's overwinningen vermel den en volstaan dus met enkele grepen. In 1895 reeds werd Cordang amateur wereld kampioen op den langen afstond (Jaap Eden tegelijkertijd op den korcen). Er waren toen in ons land nog geen be roepsrijders, maar het professionalisme werd in 1896 erkend. Jaap Eden werd teen onver wijld prof, en Cadang iets later cok. In d'.t Jaar reed de Limburger echter over het al gemeen niet gelukkig. In 1897 ging Cordang naar het buitenland, natuurlijk naar Parijs, dat teen als nu het centrum der wielersport was. Hij werd de ma- reele winnaar van den zwaren wegwedstrijd Parijs—Roubaix. Off.cieel werd hij twee ie door een val in de bocht toen hij met Gar n tegelijk op de baan aankwam om de laatste ronde te rijden. In Bordeaux—Parijs had hij tot kort voor het einde de leiding, die hij echter verloor doordat zijn gangmaking ver dween. Ook hier werd hij dus avecde. Pech. bleef hem achtervolgen toen hij in een 24 uurs rit te Parijs gewond werd en moe:t om geven - Huret won met een afstand van 939 K.M. en an:woordae op een revanche uitda ging van Cordang, dat deze eerst maar eens meest bewijzen dat hij ook zulk een afstand kon rijden m het etmaal. Cordang ging naar Londen en verrichtte daar de schitterendste presta ie van zijn loopbaan. Hij verbeterde alle records van 4 tot 24 uur, legde in een e.maal 991.651 K-M. af (ruim 80 meer dus dan Huret) en reed de 1000 K.M. in 24 uur 12 min. 21.8 sec,, hetgeen tot op heden als wereldrecord onaangetast, is gebleven. Aan het boek „Een halve Eeuw Wielersport" van Hogenkamp on.leenen wij ten aanzien van deze prestatie nog, dat Cor dang in het eerste uur 45.593 K.M. aflegde en in het vierentwintigs:e 46.381 KM- ach ter levende gangmaking. Met het uu:record van den Zwitser Oscar Egg zonéer gangma king is de prestatie van Cordang wel de schit terendste, ooit door een wielrenner geleverd. Daarna maakte Cordang in 1898 nog een. nieuw Nederlandsch record over 50 K.M. en een jaar later reed hij in 24 uur op de baan. zelfs 1030.11 K.M. hetgeen ech.er niet als re cord werd erkend. In 1900 vestigde hij een nieuw Europeesch uurrecord zonder gangma king met 39.575 K M. en won hij den Bol d'Or den vermaarden 24 uursrit te Parijs. Dat waren, zeer in het kort, de groote ver richtingen van een der taaiste én sterkste wielrenners, die Nederland en de wereld ooit gehad hebben. En het leek ons aardig, ter ge legenheid van de onthulling van het „record" Opperman nog eens op deze merkwaardige figuur terug te komen. De volmaakte tennisser. Tilden heeft de gelederen der amateurs de finitief verlaten en een der gevolgen daar van is, dat hij nu zooveel a s hij wil mag schrijven over de sport, waarin hij ook thans nog een uitblinker is. Big Bil] wordt voor die artikelen stevig betaald, maar dat. is een. ander verhaal. Ik wilde het nu maar hebben over Tilden's jongste uiting op het zeer«iap- pe koord der schrijverij. Hij heeft het gehad over den volmaakten tennisspeler en komt daarbij tot de conclusie dat deze tot zijn dienst moet hebben: 1 de service van Doeg 2 de drive van Cochet 3 de backhand van Lacoste 4 de smash van Borotra 5 de half vo ley van Cochet 6 de volley van Vincent Richards 7 het dropshot van Lott 8 de dropstroke van Tilden 9 de ta,ctiek van Cochet 10 de vechtlust van Borotra. -i Ziedaar dus de uitrusting van den vol maakten""'tennisspeler, waaiTiit 'tévètïs blijkt dat geen enkel speler van het oogenblik'vol maakt te noemen is. hetgeen natuurlijk nie mand zal betwijfelen. Er blijkt echter tevens uit, dat Ti den zijn voormaligen tegenstander Cochet als den grootsten speler beschouwt, want deze Lyonnees komt het meest op zijn lijstje voor en bovendien stelt hij den strijd lust van Cochet (en van Hunter) nog op een lijn met die eigenschap in Borotra. Het komt mij echter voor. dat Tilden zich zelf zonder overdreven gevoel van eigenwaar de nog wel wat vaker had kunnen noemen, bijv. bij de service of de drive. Maar zijn be scheidenheid doet in elk geval weldadig aan. Snelheidsmonopolie. De Engelschen zijn nu de trotsche bezit ters van de vier voornaamste snelheids records ter wereld middels mechanische voortbeweging. Het zijn de volgende: In he: water de motorboot Miss Eng land II, bestuurd door Kaye Don 172 K.M. Op de aarde het motorrijwiel bestuurd door Wright 242 K.M. Auto bestuurd door Sir Malcolm Campbell 395 K.M. In de lucht het watervliegtuig bestuurd door Capt. Orlebar 575 K.M. Hieruit blijken wel de superieure eigen schappen der Engelsche constructeurs van explosiemotoren en hunne mecaniciens. VoetbaUersstakmg. Een staking van voetba'lers is wel iets heel ongewoons- Zij is in Engeland voorgeval'en, duurt zelfs nog steeds voort en betreft de be roeps rugby voetbalsoelers van Leigh. Als gevolg van de bijzonder slechte finan- cieele resultaten der afgeloopen maanden, besloten de leiders van deze voe'balmaat- schapnij de loonen der soelers niet onbe langrijk te verlagen. Als één man we'gerden daarop de spelers deze ver'agingen te aan vaarden en toen de club Zaterdag wor een week tegen het vijft'ental van Bradford meest spelen verscheen geen der spelers van het eerste team. Toen werd de reservep'.oea in het veld gestuurd en de leiders gaven uiting aan hun vast voornemen, dit geschil tot het uiterste uit te vechten. Van hun kant bes'o- ten ook de stakende sneers, om niet tce te geven en nu is de pos'tte dus zoo. dat het de vraag is, wie het het langste zal volhouden, de spelers hun loonderving of de leiders het wel haast zeker verliezen van eiken wedstrijd, zoolang de staking b'ijft duren. Tot zulke onprettige toes'anden kan men geraken, wanneer men de sport ot variété, tót bereep en tot commercleele onderneming maakt. Wereldkampioenschappen Schoon- rijden. Uit Berlijn: Zondag hebben hier de w^reld- kampioenschapp enschoonrijden plaa s ge had. Van de heeren behaa'de Schafer den ti tel, Bij de dames zegevierde Sonja Henie. No 2 werd het 13-jarig meisje Hilda Halowski uit Weenen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12