SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD ZWEMMEN DE ROTTERDAMSCHE ZWEMSTERS UIT ZUID-AFRIKA TERUG. Een geestdriftige ontvangst op Waalhaven. Uit Rotterdam: Te half vier Maandag middag zijn de dames Braun, Huybers, Gren del en Oversloot, vergezeld van mevrouw Braun per vliegtuig op het vliegveld Waal haven aangekomen. Het gezelschap werd opgewacht door hon derden belangstellenden, die hun onmiddel lijk na aankomst van het vliegtuig een ovatie brachten. De zwemsters zagen er zeer goed uit en waren nog steeds in het bezit van hun mascotte. Omstuwd door hun bewonderaars zijn zij naar het restaurant van het vlieg veld gewandeld, waar de O-D.Z.-vlag uithing. In do kleine ruimte, waar men opgepropt bijeen stond, zijn de zwemsters door een reeks sprekers gehuldigd. De heer Tordoir, heeft hen namens de Rotterdamschc zwemwereld tosgesproken, en hulde gebracht voor de vele successen, be haald in tal van moeilijke wedstrijden, waar in hun zware handicaps waren opgelegd. Desondanks hebben zij zeer mooie tijden ge maakt- zoodat het Hollandschc hart voort durend heeft gejubeld bij het lezen van de berichten over hun prestaties. Deze waren voor een groot deel te danken aan de uitste kende zorgen van mevrouw Braun. Van bij zondere waarde is echter de propaganda ge- weert. die zij voor dc zwemsport hebben kunnen maken. Bij deze woorden sloot zich aan de heer G. Blitz, secretaris van den Ned. Zwembond, die er bovendien nog den nadruk op legde, dat de zwemsters ook hebben gezwommen voor schoolkinderen. De verwachtingen, die de Ned. Zwembond heeft gekoesterd, zijn ten volle beantwoord en men hoopt, dat over eenlgc maanden bij de Europeesche kam pioenschappen in Parijs het succes weer even groot zul zijn Achtereenvolgens werden de zwemsters nog toegesproken door mevrouw Volmer, secre taresse van O.D.Z., die bloemen aanbood, den heer Spruitenburg, secretaris van de Techni sche Commissie van den Ned Zwembond; de heer Vijverberg, directeur van de Overdekte Bad- en Zweminrichting aan de Tuinder-, 6traut te Rotterdam. Mevrouw Braun hoeft bedankt voor de ont- 1 vangst, die hartelijker was. dan men ver wacht had. Zij zei. dat men veel genoten had. liet zwemmen was echter niet gemakkelijk geweest: ofschoon de meisjes hun uiterste best hadden gedaan, was het soms te ver moeiend geworden, vooral ook door de offi- cleele plechtigheden, die echter zooveel mo gelijk gecoupeerd werden, b.v. door het weg blijven van avondfeesten. Teen in Pretoriade tijden wat achteruitliepen, was zij even bang geworden, doch spoedig bleek, dat de ver moeidheid overwonnen werd. In een persoonlijk gesprek met dc pers heeft mevrouw Braun nog verteld, dat de ont vangst zoowel door de clubs als door de ge- gemeentebesturen buitengewoon hartelijk ge weest was. Overal waren de burgemeesters aan de stations aanwezig. Het zwemmen bood echter moeilijkheden, in de eerste plaats door de berekening der tijden over yards, voorts door de andere tem peratuur en tenslotte door de zware handi caps. De zwembanen waren echter prachtig en bovendien alle aangelegd van overheids wege. In Durban had men gezwommen in zee water. hetgeen de tijden belangrijk beter deed worden. Zus Braun heeft het beste ge zwommen, heeft geen enkele maal verloren en in Utenhagen de 300 yards vrije slag in wereldrecordtijd gezwommen en in Durban de 500 yards vrije slag 15 sec. boven wereld recordtijd. De ploeg had slechts één keer ver loren, nl. bij de 4 x 50 Meter estafette in Pre toria. waar men de beste Zuid-Afrikaansche zwemsters bij elkaar gehaald had. Per auto zijn de zwemsters van het vlieg veld Waalhaven naar huls gebracht. BAL-MASQUé „DE DELFT" De prijswinnaars op het bal-masqué van „De Delft", gehouden Jl. Zaterdagavond zijn als volgt: Groepsprijs: 1. De bruiloft van Kloris en Roosje. 2. Watervreezers. 3. Indianen. 4. Brldge-club. 5. Vereenlgde 5 zwemvereeni- gingen. 6. Eenheid in den aether. 7. Onbe waakte overweg. 8. Dames Jazz-band. 9. Extra. 3 Clowns. Paren: 1. Hartevrouw en Heer. 2. Blauwe Pierrette en Pierrot. 3. Broadway-girls. 4. Biedermeijers. 5. Merapipaar. 6. Dame en lieer met sigarettenmerken, vlinders en rozen. Personeele prijzen: 1. (met compliment van dc jury) Mickey Mouse. 2. Zomer en Winter (dame). 3. Rozen koning in. 4. Regenboog. 5. Roodkapje. 6. Clown met grooten kop. 7. Clown met pappluie. 8. Zwitsersche schoor steenveger. 9. Schaakspel. 10 Theemuts. 11. Pierroi (zwart en wit). 12. Aap. 13. Herderin. Dit bal masqué was druk bezocht en is uitmuntend geslaagd, waartoe een schitte rende verlichting en goede muziek mede werkten. SCHIETEN. NATIONALE COMPETITIE. In dc derde ronde van de Nationale Com- petitie werd door de vereenigingen uit Haar lem en omstreken het volgende resultaat be girt: In de eerste klasse staande werkt Bloe mendaal I zich door eenlge mooie series op tot de tweede plaats. Door het niet inleveren der kaarten van „Voor Vaderland en Koning" staat „Gene raal van Merlen" nog op de derde plaats; deze zal echter wel naar de laatste afzakken daar door de leden van deze vereenigng zeer slecht geschoten is. In de tweede klasse staande heeft Bloe- mendaal Commando II nog steeds leiding; „Generaal Cronjë" Haarlem (N.) de derde plaats. In de derde klasse staande bezet „Generaal van Merlen II" nog steeds met grooten voor sprong de eerste plaats, gevolgd door Bioe- mendaal Commando III. terwijl Oranje I i IJmuiden) de derde plaats bezet. In dc knielende afdeeling eerste klasse be zet „Voor Vaderland en Koning" nog steeds de laatste* plaats: in de tweede klasse is Graaf Florts I" een paar plaatsen gestegen en staat nu No. 10. terwijl in de derde klasse Graaf Flor;.s II van dc 16e naar do 13e plaats js omhoog gegaan; ook het derde vijftal is DINSDAG 3 MAART 1931 een plaatsje gestegen. Oranje (IJmuiden) is hier de hekkesluiter. Dat er in de knelende afdeeling hoog geschoten wordt, bewijzen wel de maxima, die daar* vallen; in deze derde ronde maar liefst 9. in elke klasse drie. De stand luidt als volgt: le klasse staande 2 Bloemcndaal Comman do 1394 punten gem. 92.9. 3 Generaal van Merlen 1371 punten gem. 91.4. Hoogste korpsschuter P. J. Hekker Merwe- de I 294 p. 2e klasse staande. 1 Bloemendaal Com mando 1368 punten gem. 91.2. 3 Generaal Cronjé 1274 punten gem 34 9. Hoogste korps- schutter J. Cornelissen. Bloemendaal Com mando II 280 punten. 3e klasse: 1 Generaal van Merlen 1323 punten gem. 88.2. 2 Bloemendaal Commando III 1256 punten, gem. 83.7. 3 Oranje. Hoogste korpsschuter D. W. Duiker, 282 punten. le klasse knielend: V. V. en K. niet inge leverd. Hoogste korpsschutter J H. Wageveld, Rijs wijk I 299 punten. 2e klasse. 10 Graaf Floris I 1423 punten gem. 94.8. Hoogste korpsschutter K. Kamstra Willem Tell I 298 p. 3e klasse knielend 13 Graaf Floris II 137.9 punten gem. 91.9. 26 Graaf Floris III 1298 punten, gem. 86.5. Oranje IJmuiden niet in geleverd. Hoogste korpsschutter G. J. IJpenlaan, AI- lemansgeest 299 punten. VOETBAL D. J. K.DE KENNEMERS (1—2). Op een zeer slecht te bespelen terrein heb ben de Wijkers hun kampioenskans gehand haafd. door een zwaar bevochten overwin ning te behalen. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE De uitslagen van dc wedstrijden van jl. Za terdag luiden als volgt: Kennemerland 1—V. V- IJ. 2 uitgesteld. V. V. IJ. 3Kennemerland 2 3—1 Kennemerland 3—V. E. W. uitgesteld. Kennemerland 1Uylenhoed 11i (vriendschappelijk) V.O.G. Op de laatste ledenvergadering van V.O.G. Is het bestuur als volgt samengesteld: Voor zitter J. J. Mul; Secretaris C. Koning; Pen ningmeester H. Grandier. Het secretariaat is gevestigd bij C. Koning. Gedempte Raam gracht 2. GYMNASTIEK NEDERLAND—DUITSCHLAND. Maandag vermeldden wij reeds de namen van degenen, die de Nederlandsche ploeg zul len samenstellen in den a.s. Zondag in Rot terdam te houden gymnastiekwedstrijd Ne derlandDuitschland. Deze ploeg bestaat vrijwel geheel uit oude bekenden. Alleen I. Branch van Philips' Sportvereeniging is een nieuweling in dc in ternationale turner ij. Hoewel Nederland hierop zijn best is ver tegenwoordigd geven'we ons land weinig kans op de overwinning, en wel voornamelijk, omdat op verzoek van Duitschland ringen en paardspringen zijn vervallen. Vooral ringen is nl. een toestel, dat in het Rijnland (dat Duitschland in dezen wedstrijd zal verte genwoordigen) weinig „doorgenomen" wordt. In de Duitsche ploeg zijn verschillende tur ners opgenomen, die deel uitmaakten van de Keulsche afdeeling in de voor eenlgen tijd in Amsterdam gehouden stedenwedstrijd. OLYMPISCHE SPELEN. Verschenen zijn de verplichte oefeningen voor turners, te verwerken in de Olympische Spelen te Los Angelos. Daaruit blijkt, dat die oefeningen bijzonder zwaar zijn. Deze groote moeilijkheid, alsmede de financieele kwestie, zullen deelneming van Nederlandsche zijde zeker bezwaarlijk maken. KRACHTSPORT VEREENIGINGSWEDSTRIJD. „SANDOW" (ZAANDAM)—n. K. V. (HAARLEM). Zaterdagavond had de returnwedstrijd plaats te Zaandam. De eerste wedstrijd had plaats op 13 September te Haarlem. De hier voor beschikbaar gestelde beker (door de hecren C. H. Bekker en H. Kokkelkoren) werd met 5 punten verschil door „Haarlem" ge wonnen. De heer Meijer, voorzitter van de vereeni- gintg „Sandow" (Zaandam) opende den wed- sttljcl: hij bracht dank aan de H. K. V. „Haarlem" voor den door haar uitgeschre ven wedstrijd. De deelnemende athleten werden met een vroolijken marsch de zaal ingeleid en daarna aan het publiek voorgesteld. De wedstrijd verliep als volgt: HaarlemZaandam Verliespunten. H KokkelkorenD. Dresselhuizen 3 J. SeggelinhJ. Thesing 30 C. H. Bekker—A. de Boer 1—3 G. WaageD.Blank 30 R. MeureJ. Langver 13 H. BarmentloTh. Menters 30 H. MollemaH. Gorthuis 03 N. Harting—J. Portengen 1—3 Totaal 12—15 Alzoo kwam Haarlem thans definitief in het bezit van den beker met een verschil over beide wedstrijden van 8 punten. De heer Meijer feliciteerde „Haarlem" met haar overwinning en deed tevens toezegging een zelfden wedstrijd te zullen uitschrij ven. Namens Haarlem dankte de heer H. Kok kelkoren voor de onvangst en deze toezeg- Sing. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. Conform de conclusie van den advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, mr Van Lier. verwierp de Hooge Raad Maandag het cas satieberoep van den Amsterdamschen ex- advocaat V. M.. die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. wegens verduistering van geld en ef fecten tot een bedrag van vijftien duizend gulden. en terzake van het belecnen van waardevolle schilderijen, die aan anderen toebehoorden. Het Gerechtshof bevestigde dit vonnis. DE VROUWENGROEPEN IN DEN VRIJHEIDSBOND. HET RAPPORT DER STAATSCOMMISSIE RUTGERS. Over dit onderwerp hield mej. Joh. Wes terman. lid der Tweede Kamer, Maandag middag een lezing In het gebouw „De Nijver heid'. daartoe uitgenoodigd door de vrou wengroepen in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", afdeeling Haarlem, Bloe- irendaal en Heemstede. Na een kort wel komstwoord van de voorzitster der afd. Bloe mendaal betrad mej. Westerman het spreek gestoelte. De aanleiding tot het instellen der com missie, aldus ving spreekster aan, was de on rust ontstaan na de Lager Onderwijswet van 1920 door het verrijzen van vele scholen en de stijging der onderwijsbegrooting. Er volg de dan ook al spoedig een stop-bouw-wetje, dat echter niet veel beteekende. In 1926 in stalleerde minister Waszink de commissle- Rutgers, waarin 12 leden zitting namen. o.a. mej. Westerman. Vier en een half jaar is er gewerkt aan de wijzigingen op de L.O.-wet van 1920. De opdracht was te pogen tot een zuini ger toepassing van genoemde wet te gera ken zonder in strijd te komen met het ar tikel over de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, vastgelegd in art. 195 van <ie Grondwet. Het tweede punt betrof het opheffen van onnoodige vrijheidsbeperkin gen. En tenslotte moesten eenige wettelijke bepalingen geschrapt, die tot voortdurende wrijving aanleiding gaven. Er ontstonden de rneecte uiteenloopende meeningen over de in twee sub-commossies gesplitste com missie, dat tot gevolg had. dat het resultaat der werkzaamheden teleurstellend is te noe men. aldus mej. Westerman. Uitvoerig besprak spr. de verschillende voorstellen die wijzigingen en tevens bezui nigingen moesten zijn. Oun. een voorstel van haarzelf tot instelling van een instantie, die te onderzoeken zou hebben bij elke nieuw te stichten school of deze wel noodig was. Het amendement werd verworpen als strij dig met art. 195 G.W. Zoo wilde men verder de lijsten met de benoodigde hancHcekeningen, vereischt voor het tot stand komen cener nieuwe school, laten vervallen, omdat met die lijsten zoo ge weldig geknoeid wordt. De aan de gemeente te storten waarborgsom van 15 pet. zou dan op 30 pet. worden gebracht. Mej. Wester man was daar echter tegen. De lijsten moes ten blijven bestaan doch met meer waarbor gen omringd worden, door ze bijv. ter visie te leggen op het stadhuis. Na nog uitvoerig behandeld te hebben het al of niet wenschclljk van 's Rijks ver goeding voor onderwijzers volgens de gedif ferentieerde leerlingenschaal boven de uni forme (één onderwijzer op 48 of 45 leerlin gen! kwam mej. Weslerman tot de conclusie, dat h.i. de eenige oplossing zou zijn de in stelling van de onpartijdige instantie, door haar in het bovengenoemde amendement voorgestaan. Maar spr. gelooft niet, dat het overmatige stichten van nieuwe scholen afdoende is tegen te gaan. Teleurstellend noemde spr. het resultaat der commissie-besprekingen. Toch is er wel iets bereikt. Veranderd zijn bijv. de wetsar tikelen, waarbij het mogelijk was voor de scholen onbescheiden hooge uitgaven te doen. Dit bloven weliswaar uitzonderingen, (spr. legde daar den nadruk op), maar juist op dergelijke excepties valt sterk de aan dacht. Verder kan do keuring van het on derwijzend personeel beter. Wordt die stren ger, dan vallen er veel minder (en minder gauw) onderwijzers in het nu zeer bezwaar de pensioenfonds. Met genoegen constateerde mej. Wester man, dat de mogelijkheid is geopend om les in moderne talen op de lagere school te geven, waarbij mej. Westerman ook voor standster is van facultatieve les in Espe ranto. En de gemeentebesturen zullen weer vi'ij worden in het al of niet geven van een klasse aan het hoofd eener school. (Thans móet een hoofd een klasse onder zich heb ben). Na afloop werden nog eenige vragen ge steld, die mej. Westerman beantwoordde. LICHAMELIJKE OPVOEDING. LEZING H. L. WARNIER. Voor leden en genoodigden van de afdee ling Haarlem van de Vereeniging van Leer aren en onderwijzers in de Lichamelijke opvoeding in Nederland, hield de heer H. L. Warnier, inspecteur der lichamelijke op voeding alhier in Hotel „Lion' d'Or" een in leiding over het onderwerp: .Kunnen lichaamsoefeningen bijdragen tot de vorming der persoonlijkheid?" In het kort besprak de inleider het gyrn- nastiek-onderwijs van vroeger en thans en vond dat het weinig zin had, hier een vak technische beschouwing te houden, waarom hij meende een onderwerp als het genoemde eens te moeten be handelen, mede omdat de paedago- giek hoogtij viert bij het onderwijs. Spreker wenscht echter geen positieve uitspraak te doen. Dat lichaamsoefeningen bijdragen tot het lichamelijk persoonlijke lijdt geen twijfel; voor den geestelijk persoonlijken invloed is nog geen juiste lijn aan te geven. Is er we- derzijdsche invloed van lichaam en geest? eZer zeker; bij angst zijn bewegingen geheel anders. De physiologische psychologie leert, ons. toch hoe de stem kan veranderen bij gemoedsbewegingen; zelfs klieren worden beïnvloed door gemoedstoestand: droge mond b.v.: De stemming van den mensch wijst op den gemoedstoestand, b.v. na een vermoeienden, zwaren marsch wordt bij het hooren van muziek alle vermoeidheid verge ten. Prof. Gaulhofer zegt: „ónze lichaamshou ding is een geestesuiting. Een kind is geen mcnsch in zakformaat, in de lichamelijke opvoeding moet zijn de totaliteit: lichaam, ziel en geest; voor den leeraar in lichaams oefeningen moet hier het aangrijpingspunt liggen in het lichaam, vla het lichaam moet invloed uitgeoefend worden op het karakter. Prof. Buitendijk zegt. dat het karakter be staat uit een psychologische constellatie; door lichaamsoefeningen is een verschuiving te verkrijgen (zelfbeheersching). Door oefening verkrijgt men verbetering van de routine, goede lichaamsoefening in de school is van belang voor verder oefenen. Is die oefening van invloed op het karak ter: lo. direct: door training tot flinkheid, moed. ?o. indirect, door afvloeiing der instincten, door het lichaam gelegenheid te geven zich te uiten. Schoolgevechten. zooals vroeger, bestaan niet meer; het gevechtinstinct is gekanaliseerd naar de sportvelden, zegt Dr. G. J. Nieuwcnhuis, rector aan de Acadamie voor Lichamelijke Opvoeding te Amster dam Spontane neiging is moeilijk te bestrijden (door indirecte oefening). De heer Warnier leest een door hem ge schreven artikel voor .waarin hij o.m. zegt, dat het in dezen tijd, waar het den mensch in alles en alles zoo gemakkelijk gemaakt wordt, 't hoogst noodzakelij k isdat het zelf- doen bevorderd wordt) aldus door lichaams oefening het persoonlijke naar voren te brengen en eindigt met den wensch. dat het den leeraar in lichaamsoefeningen gege ven mag zijn een weg te vinden tot vorming der persoonlijkheid. Na deze interessante inleiding werden door verchillende dames en heeren vragen gesteld, waarna de voorzitter der afdeeling de heer Th. van 't Lam een hartelijk woord van dank tot den heer Warnier bracht. DE RIJKSTELEFOONDIENST. „HEEFT U KLACHTEN". Binnenkort zal onder de abonnés van den Rijkstelefoondienst een boekje verspreid wor den, dat aan het publiek verschillende nut tige wenken geeft bij het gebruik van de tele foon en dat tegelijkertijd dient, om onder de abonnés een kleine enquête te houden be treffende dc werking van den telefoondienst. Hier vindt dus practische toepassing het denkbeeld, eens door een Duitschen dichter in een tweeregelig versje neergelegd: .Leser, wie gefall' ich dir? Leser, wie gefallst du mir?" Een goed idéé, nu de telefoon goedkooper is geworden en het aantal aansluitingen steeds toeneemt. De wenken voor het gebruik van de tele foon in dit boekje zijn nier van technischen aard. Zinnen als: „Om te telefoneeren neme men de hoorn van den haak enz.", zult u er tevergeefs in zoeken Neen, dat is de bedoeling van dit geïllus treerde boekje niet. De ondertitel er van zou kunnen luiden; „Hoe behouden de telefoon gebruikers en de telefoonambtenaren hun goed humeur?" of met een variatie op den titel van een bekenden Engelschen roman „Gelukkig.ofschoon telefoonabonné". Heeft u klachten?" zoo vraagt de telefoon dienst. „Zoo ja, zeg ze ons. Zoo neen: zeg het ons ook!" Ja, inderdaad: het publiek heeft wel eens klachten. Maar daar staat tegenover, dat het publiek ook wel eens wat haastig en geduld een schoone zaak is, vooral in onzen gejaag- den tijd. Zoo is het aan de dames van de telefoon niet altijd mogelijk, onmiddellijk antwoord te geven, wanneer een abonné opbelt om een interlocaal gesprek aan te vragen. Op de drukke morgenuren zijn 4 dames voor den in- terlocalen dienst aangewezen en 's middags minder. Het publiek moet wel eens even op antwoord wachten en dit is heel natuurlijk als men weet, dat sommige abonnés wel eens 8 of 10 gesprekken tegelijk opgeven. Het kan dus zeer goed voorkomen, dat een telefoniste gedurende eenigen tijd „geblokkeerd" is. Het publiek zij dan kalm en behandele voor al de juffrouw, als zij „eindelijk" komt, niet onvriendelijk. Zij kan het niet helpen, dat de abonné even heeft moeten wachten. Zij doet haar best. Ook komt het voor, dat de opgeroepene op zijn kantoor of in zijn zaak niet dadelijk te vinden is. De oproeper legge dan niet dadelijk de telefoon op den haak, maar oefene wat geduld! Soms gebeurt het, dat, wanneer een abonné interlokaal wordt opgebeld, het toestel maar dóór belt! Dit, is het gevolg van een technische fout: de juffrouw kan dat bellen noch hoo ren, noch helpen. Alweer deze wenk aan het, publiek: „Behandel dc telefonisten met zachtheid. Spaar haar zenuwen!" „Is u klaar?" vraagt de juffrouw, als een interlokaal gesprek is afgeloopen en om zich te overtuigen van een goeden gang van za ken. Deze vraag wordt wel eens gedaan één minuut nadat het gesprek is afgeloopen. Ste; u gerust, telefoonabonné-: gij behoeft die eene minuut niet te betalen! Voor het geven van inlichtingen zijn op de drukke uren 2 telefonisten beschikbaar. Ja, het antwoord blijft dan wel eens even uit. Be denk, publiek, dat beide dames bezig kunnen zijn, dat zij wel eens iets voor een abonné moeten nazoeken, dat zij ook wel eens niet dadelijk kunnen antwoorden, maar eerst overleg moeten plegen met haar chef! Wanneer begint een telefoongesprek? Als uit liet opgeroepen perceel antwoord ontvan gen is. Komt er heelemaal geen antwoord, dan wordt de helft van de kosten in rekening gebracht. Wij bevelen het boekje ten zeerste in de aandacht van het publiek aan. Men kan er veel uit leeren. En omdat de telefoonadmi nistratie óók graag leeren wil, beantwoorde men nauwkeurig de gestelde vragen, waar voor een formulier en een couvert voor de (ongefrankeerde) verzending zijn bijgevoegd. SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. Van de werken van den schilder Fïdus, o.m. bekend door zijn invloed op de jeugd beweging cn cultureele stroomingen van de zen tijd, worden dezer dagen een aantal re producties tentoongesteld in verschillende plaatsen. Hier ter stede wordt deze expositie gehouden op Vrijdag 6 Maart in het gebouw der Theosof Vereeniging, Nassauplein. „HERMAN HEIJERMANS". Bovengenoemde Haarl. Tooneelvereenl- ging had Zaterdag een intiemen avond ge organiseerd in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw. De heer E. Schiffer. voorzit ter sprak het openingswoord uit. Hij vertel de, dat het ledental van de vereeniging groeiende is, en dat er vele goede plannen gemaakt zijn. Zoo zal in één der zomermaan den een boottocht gehouden worden, waar voor men zich nu reeds kan opgeven. De heer A. G. v. Lunenburg trad als humo rist, zanger en conferencier op. Hij bleek dc stuwkracht van den avond te zijn, op zijn wenken zong het publiek de refreinen van zijn liedjes enthousiast mee. Voor de pauze werd nog een Amerikaan- sche verloting gehouden, die zeer in den smaak viel en die veel vreugde verwekte. Na de pauze werd een tooneelstukje ver toond, de heer v. Lunenburg trad wederom op. onder begeleiding van Rens Renooy'.s Band, die uitstekend werk verrichtte; het bestuur had nog voor eenige attracties ge zorgd, zoodat, toen tegen middernacht het dansen kon beginnen, de stemming voor treffelijk was. Ook tijdens het bal dat ge leid werd door den heer v. Lunenburg had men weer voor aardige afwisseling gezorgd. Het was dus een zeer genoeglijk feest. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Van den goederentrein, die uit de rich ting Geldermalsen om 16.50 uur in Gorinchem moet arriveeren. ontspoorden nabij het station, nadat de trein vrijwel tot stilstand I was gekomen, vier geladen wagons, vermoe- I delijk tengevolge van een verkeerde wissel- J stand. De schade is waarschijnlijk niet groot. Het treinverkeer op de lijn Gorinchem— Geldermalsen ondervindt geen vertraging. Hedennacht, wordt met het opruimingswerk begonnen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek stelt do Ke-< dactio zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of nl^t geplaatst, wordt do kopij den Inzender niet te ruggegeven. Heemstede. 2 Maart 1931 „DAT NOOIT WEER". Gaarne nogmaals een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het volgende: In het nummer van uw blad van j.l. Za terdag meent R. V. in een ingezonden stak te moeten waarschuwen tegen nationale ontwapening. Die zal volgens genoemden R. V. de ernstigste gevolgen hebben en zij die dit durven propageeren zijn misdadigers. („Wie enz. begaat een misdaad"). Volgens die opvatting is ondergeteekende ook een mis dadiger. Er is een tijd geweest dat de beti teling bedelaar (..Ce ne sont que des gueux"), als een eerenaam gold. Moge het bovenbe doelde benaming, althans in dezen zin, ook zoo vergaan. Hoewel de geografische kennis van in- zender(ster) blijkbaar niet groot is (Neder land midden ln het hartje van Europa!) wordt dit ruimschoots vergoed door de stra tegische idem. Na onze ontwapening n.l. moeten onze naburen, in tijd van oorlog, ons land „vul len" met hun bewapening. Daarna gaan de vijandelijke legers door ons land en slepen orfZe kinderen mede in den oorlog. Laat ons een oogenblik bij die op den spits gedreven, reeds meermalen ver kondigde, onderstelling stilstaan. Waarom wil inzender (ster) speciaal de kinderen in de oorlogszone laten? Aangenomen dat de bot sing der vijandelijke legers slechts een be paalde strook zal bestrijken, zal er toch nog wel gelegenheid zijn zich verre daarvan te houden. Zou er niet meer gelegenheid zijn ons bui ten het oorlogsbedrijf te houden, indien wij geheel vrij zijn dan met een leger dat ons de verplichting oplegt „de eer van het va derland" op te houden. Met de hooge be- begrippen over die eer die de heeren militai ren er op na houden, zal dat heel wat on schuldig bloed moeten kosten. Van ons en van de tegenpartij. Misschien vindt inzen- der(ster), blijkens zijn (haar) uitlating over vrouwen zelf geen gevoelsmensch. dat voor de tegenpartij niet zoo erg. want dat zijn dan onze vijanden. Als wo echter bedenken dat oorlog in wezen niets andêrs is dan het tegenover eikaar staan van twee groote groepen van onschuldige jonge- en iets oudere mannen, die zich laten dwingen elkaar met behulp van techniek en chemie te verdelgen, en dat de aanstichters buiten schot blijven, wordt ons oordeel over deze „vijanden" misschien wel iets milder. Oorlog is, daarmede zullen alle weldenken- den mensohen het wel eens zijn, de grootste en ergerlijkste dwaasheid, die helaas nog niet voorgoed uitgebannen is. Toch, dat wordt zoo zoetjes aan tijd. Mede op grond van die overweging meent onder geteekende dat wij desnoods iets moeten ris- keeren cn dat op een gezonde moreele basis. Zou het ook geen Christelijke basis zijn? Z.i. ongetwijfeld. Zouden wc niet een weinig vertrouwen: ook mogen hebben in onze buurstaten, die, hoe ook de schijn moge verblinden, toch voor liet overgrootc deel uit menschen bestaan, die oorlog vermoedelijk nog meer veraf schuwen dan wij? En zou indien Nederland den eenlgen weg insloog die uitsluitend waarborg biedt tot het bereiken van het doel dat Remarque zich stelde, met zijn bekende boek n.l. „dat nooit weer", daarmede het vertrouwen van het Nederlandsche volk (waarin?) vertroebeld, het enthousiasme voor de VoLkenbondsgedachte verlamd cn de eenige oplossing verzuimd wor-, den? Ondergeteekende Is van het 'tegendeel over tuigd cn moge het zijn zeer velen met hem. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, STEENSMA. „IM WESTEN NICHTS NEUES". Hooggeachte Redactie! Zou ondergeteekende naar aanleiding van het ingezonden stuk onder bovenstaandeu titel u mogen verzoeken om plaatsing van onderstaande? Vermoedelijk zal de geachte inzender bo vengenoemde film hebben gezie n en daarbij hebben gedacht hoe verfoeilijk en afschuwe lijk het moderne oorlog voeren moet zijn. Ik kan mij voorstellen dat na het zien van zoo'n film bij den normaal denkenden mensch de gedachte oprijst „Er kome van, wat wil; ik wil er voor strijden dat zoo iets niet meer geschiedt!" Men behoeft hiervoor heusch niet. een ge voelige „vrouw" te zijn. ook het grootste deel der mannen diehet Rembrandttheater heb ben bezocht, waren met deze gedachte be zield. Meermalen heb ik een onderdrukt snik ken opgemerkt, niet alleen van „de zwakke sekse". En dat een vrouw na het zien van zoo'n film zegt dat ze zich gedrongen voelt zich bij een vredesbeweging aan te sluiten, juichen wij. vredesmenschen. van harte toe. Ook dat zoo'n vrouw dan alle berekening buiten spel laat, en zegt: „Nationale of in ternationale ontwapening ik wil vechten voor den vrede!" kunnen wij niet anders dan op hoogen prUs stellen. Want och. geachte heer V.. uw argumenten om tegen nationale ont wapening te velde te trekken, zijn in dezen tijd van mechaniseering voor een klein land als het onze van uiterst weinig belang meer. Van winnen of verliezen kan in een eerstvol- genden oorlog geen sprake meer zijn. Welke resultaten hebben de winnaars van den strijd 1914'18 te boeken? Wat heeft België er bij gewonnen dat het gewapend was in 1914? En dan. de principieele kwestie. Hebben wij menschen het recht onze mede menschen te vermoorden? In een lezing met oorlogslicht- beelden werd onlangs een lichtbeeld gepro jecteerd van een vliegmachine beladen met gastanks, voldoende om ln een minimum van tijd alle organisch leven van Haarlem te ver nietigen. Stel u voor. deze vliegmachine zou door een onzer Haarlemsche „luchtafweerka- nonnen" aan de Kleverlaan naar beneden worden geschoten, zou dan niet onze eigene bewapening ons voor goed van de wereld helpen? Neen heusch geachte inzender, de eerst volgende oorlog zal, wanneer men niet krach tig tot algeheele ontwapening overgaat, de grootste catastrophe over de wereld brengen die er ooit is geweest. U. geachte redactie, hartelijk dankend voor de plaats ruimte. G. ELLENS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10