FRANKEN'S Een trawler uit IJmuiden vergaan? Het woord is aan... Wie schoon wil zijn... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14629 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 3 Maart 1931 HAARLEM S DAGBLAD dir«ctie: p. w. peereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER p„„ROOM en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur i ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :P«r week 0.27*4. met Geïllustreerd Zondagsblad f 0-32 Per 3 maanden Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 13.57VS- Franco per post door Nederland 3.87V4- Losse nummers ƒ0.06 Geill Zondagsblad per 3 maanden 0Ó7J4- franco per post- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15G54 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 35810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 175. elke regel meer f 0J5- Reclames ƒ0.60 per regel- Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60» elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs Onre Groentjes (lederen dag) 1regels 0.25. elke regel meer ƒ0.10- uitsluitend i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnès. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet ot Oog (400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- el Beenbreuk 1100.- dit nimmer bestaat uit twaalf bladzijden EERSTE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN HAARLEM, 3 Maart. Een spionne. In October 1917 werd de danseres Mata Hari, "door een Parijschen krijgsraad ter dood veroordeeld, wegens spionnage voor Duitsch- land, op het fort Vincennes gefusilleerd. Zij was een Hollandsche, de dochter van een kleinen winkelier in Leeuwarden, heette Mar- garetha Geertru:da Zelle en was de geschei den vrouw van een Neder'.andsch officier In ons Indische leger, majoor Mac Leod- Er is eindeloos veel over de figuur Mata Hari en over haar proces geschreven. Door dat het proces, zooals alle spionnage-zaken, met gesloten deuren werd behandeld en het dossier nog steeds niet gepubliceerd is, heeft dit vooral de ru.mte ge. at en tot rijke fana- sie. Maar Mata Hari's leven, dat minst geno men, avontuurlijk was, heeft daar niet min der aanleiding toe gegeven. Er zijn d verse alle min of meer historische en alle nog al sterk gekleurde, romans aan de danseTes ge wijd. Een Engelschman, een Spanjaard een Franschman hebben ze geschreven, en nu komt er nog een Hollander bij ook. Deze heet Charles S. Heymans, en zijn boek ons ter re censie gezonden, draagt den titel: „De ware Mata Hari. Courtisane en spionne". Waarom het noodig was nog een boek aan dit onderwerp te wijden, begrijp ik niet. Het werk van den Franse hen majoor Em le Mas- sard, die de krijgsraadzittingen bijwoonde, heeft meer geloofwaardigheid dan de andere ofschoon het evenmin geheel objectief schijnt Na dat boek („Les Espionnes a Paris zou alleen een openbaarmaking van het dossier nog meer licht op de zaak kunnen werpen. Als men dat tenminste wenscht. Eerlijk gezegd geloof ik dat het beter zou zijn. er verder maar het zwijgen toe te doen De schrijvers over Mata Hari geven allen blijk van het feit, dat geen enkele man in staat is, onbevooroordeeld een boek te schrijven over de levenstragedie van een buitengewoon be koorlijke vrouw. Ik zou mij kunnen voorstel len dat vrouwen, die deze boeken lezen, een glimlach niet kunnen weerhouden. De geest drift der pro-Mata Hari-auteurs is even slecht verborgen als de vinnige verontwaar diging van haai- tegenstanders. Als geheel is de Mata Hari-iitteratuur daarom wel een interessante getuigenis van de eeuwige zwakheden der sterke sekse; en is ieder boek op zichzelf uit een historisch waarheids-oog punt erg onbeduidend. Dit geldt ook voor het werk van Charles S. Heymans, die tot de verwoede tegens anders van Mata Hari behoort. Hij geeft een zoo sombere voorstelling van de slechtheid van 4eze vrouw, dat het onmogelijk is d'e voorstel ling geheel of zelfs maar groot:ndee!s als waarheid te aanvaardan. Daarbij is de schrij ver geladen met een dosis nationalisme Fransch nationalisme, in dit geval dat aan de ergste opdrijving van deze geestesgesteld heid, zooa'.s alle landen die in de ellendige ja ren 1914—1918 kenden, herinnert. Het doet, in dezen tijd, vreemd aan. Zelft die Franschen, die Mata Hari min of meer verdedigd heb ben, gaat deze Hollander te lijf. Hij is „plus royaliste que le rol", en men vraagt zich voortdurend bij de lezing van dit onaange name boek af, waarom hij zich toch zoo op windt. ik heb er nooit aan ge.wijfed dat Mata Hari schuldig was, maar de lez'ng van 's heeren Heymans' betoog zou haast weer twijfel bij mij doen rijzen. Dit is al te sterk aangedikt, al te partijdig. Het moge waar zijn dat deze vrouw een courtisane was, het moge waar zijn, dat haar spionnage duizenden mannen het leven heeft gekost, het moge waar zijn dat zij in haar huwelijk zich al mateloos onbsheerscht gedra gen heeft en geen goede moeder voor haar kinderen wasmaar zij heeft zonder den minsten twijfel verschrikkelijke beproevingen doorstaan, met een onteerenden dood als slot. Het minste dat men haar nagedachtenis kan gunnen is wat barmhartigheid en edel moedigheid. En het minste dat men van een auteur mag verwachten, die zijn psycholo gisch inzicht vooropstelt, is dat hij beseft dat in alle menschen een mixtum van goed en kwaad is, ook in een vrouw zooals Mata Hari was, en dat men een onrecht begaat door haar voor te stellen als een gevoelloos, bere kenend monster, van wie men slechts haar uiterlijke charme wil erkennen. De meesten van ons mannen gelooven in dergelijke een zijdigheid zeker niet. Wij kunnen niet geloo ven dat een vrouw, waarvan groote b: koring uitging, zou zijn zooals Heymans haar afschil dert. Wij weigeren te gelooven dat die beko ring slechts uiterlijk zou zijn, en niets dan slechtheid achter zich verbergen. Het is ongetwijfeld veel be'er als de auteurs die Mata Hari gekend hebben, maar uitschei den met over haar te schrijven, He. is een trieste episode geweest- Zij is voorbij. Een vrouw die veel geleden heeft is gestorven. Gun haar nagedachtenis tenminste den man tel der liefde. R- P. DE WERKVERSCHAFFING TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen heerscht er heden, na dat een dag is gewerkt, reeds groote onte vredenheid onder de werkloozen uit Deventer, die Maandag bij Bathmen begonnen met de werkzaamheden voor de verbreeding van de Schipbeek. Van arbeiderszijde deelde men ons mede. dat door de besten onder hen bij de thans geldende vergoeding van 20 cent per kubieke me er verwerkten grond slechts ongeveer f 1.60 per dag verdiend kan worden. De arbeiders hebben een commissie van vijf per. son en benoemd, die zou trachten Maandag avond te onderhandelen met den wethouder van sociale zaken te Deventer. Heeft de aan te vragen conferentie niet het gewenschte ge vol t. dan zou wellicht heden Dinsdag het jyerk, dat 40 inan omvat, worden neergelegd, DAT BROOD VAN FRANKEN, IK EET HET DAGELIJKS BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - BloemendaaJ Lord Robert Cecil: Het zal 'dringend noodig wezen, dat de pu blieke opinie in hei algemeen zulk een stuw kracht ten gunste van een slagen der ontwa peningsconferentie zal ontwikkelen, dat de regeeringen, ook die, die anders misschien niet zoo hard zouden loopen. het gevoel zul len krijgen, dat zij haar uiterste best hebben te doen. Bij heel de actie met het oog op de conferentie, dient men er zich vooral terdege rekenschap van te geven, dat hier geldt het: ,Jtu of nooit'" (IN EEN INTERVIEW MET ONZEN ME DEWERKER Dr. E. VAN RAALTE. OP DE EERSTE PAGINA VAN HET TWEEDE BLAD IN DIT NUMMER HET KANTONGERECHT IN HET GOUVERNEMENTSGEBOUW. meer ruimte voor de rechtbank in het paleis van justitie. Het oude Gouvernementsgebouw in de Jansstraat is, zooals onze lezers weten, be stemd voor de huisvesting van verschillende diensten. Allereerst komt daarin het Kantongerecht. Daarvoor worden de gebouwen gelijkvloersch bestemd. Er zal evenwel nog een vrij uitge breide verbouwing daarvoor noodig zijn. Maan. den geleden is het gebouw wel van een nieuw dak voorzien, maar inwendig is er nog niets aan verbouwd. In Den Haag worden thans de plannen voor de verbouwing in orde gemaakt. Het gebouw staat nu al meer dan een half jaar ledig, zoodat men tot nu toe in den Haag nog niet veel haast gemaakt heeft met de uitwerking van die plannen, hoewel het reeds lang voor de Provinciale Griffie het gebouw ontruimde en naar het Paviljoen „Welgelegen" in den Hout verhuisde, bekend was, dat het Kantongerecht in het ontruim de gebouw zou trekken. Nu men evenwel in Den Haag met de uitwerking der ver- bouwingspiannen begonnen is, kan toch wel de hoop gekoesterd worden, dat althans in het eind van dit jaar het Kantongerecht het nieuwe tehuis zal kunnen betrekken. Dan zal er eindelijk in het Paleis van Justitie meer ruimte komen voor de Recht bank. Het Kantongerecht heeft in dat ge bouw in gebruik: een zittingszaal met wacht kamer voor de getuigen, een kamer voor den Kantonrechter, een kamer voor den griffier en zijn personeel, een kamer voor de ambte naren van het Openbaar Ministerie en een kamer, voor het personeel van dezen. De ruimte is voor de Rechtbank dringend noodig. Er zijn thans geen voldoende kamers be= schikbaar voor de rechterlijke ambtenaren, terwijl ook de lokaliteiten waar het personeel van de griffie en het parket werken, veel te klein zijn. Het is zeer de vraag of in het Paleis van Justitie aan de eischen van de Arbeidsinspectie voor het personeel voldaan kan worden! Een deel van de ambtenaren van de griffie zitten bijvoorbeeld opde gang te werken! Als het Kantongerecht het Paleis van Justitie verlaat, mag dit meteen wel onder handen genomen worden om een beter onderdak te bieden aan de Rechtbank. De centrale ver warming is van een oud systeem, zoodat verbetering dringend noodig is. Bovendien wordt het wel eens tijd, dat de gasverlichting door electriclteit vervangen wordt! Het archiefgebouw dat in den tuin van het oude Gouvernementsgebouw staat zal wat verbouwd worden voor de onderbrenging van het Rijksarchief, dat nu in de Vleeschhal ge huisvest is. Die verbouwing zal vermoedelijk wel terzelfder tijd worden uitgevoerd. De gemeente Haarlem heeft de boven verdieping van het oude Gouvernementsge bouw gehuurd om daarin tot het Stadhuis in de Koningstraat zal vergroot zijn met een nieuwe vleugel, de belasting-administratie een betere behuizing te geven dan zij thans heeft in het veel te kleine gebouw in de Koningstraat. Voor dezen gemeentedienst zal een afzon derlijken ingang in het Gouvernementsge= bouw in de Caeclliasteeg gemaakt worden worden. Al zal er dus Inwendig nog al wat aan het gebouw in de Jansstraat veranderd worden, uitwendig blijft het vrijwel onveranderd. De Jansstraat zal het smakelooze geeLge- schilderde gebouw dus in de eerste jaren nog behouden. Nadere bijzonderheden over de scheepsramp aan de Schotsche kust. Nog onzekerheid over den naam van het verongelukte schip. In ons vorig nummer namen wij een Reu ter-telegram op met de mededeeling, dat bij Rosehaerty, aan de Schotsche kust een schip vergaan is, vermoedelijk oen Nederlandschen trawler. Men vreesde reeds dadelijk, dat de beman ning, bestaande uit 12 a 16 personen, was omgekomen. Zondag bij het aanbreken van den dag, zagen de kustwachten den trawler omgeslagen, op 250 yards afstand van de kust, maar zij waren niet bij machte om hulp te verleenen wegens de hooge zee. Dien dag was een lijk van een man aangespoeld. Het droeg alleen sokken. De kustwachters meen den den naam van een IJmuider visschers- schio te hebben opgemerkt. «Rosehaerty is een visschersplaatsje met 1500 inwoners in het graafschap Aberdeen. In de nabijheid ligt Fraserburgh, een stadje van 10.000 nwoners, dat een centrum Is van de Schotsche visscherij). Aan de Teleeraaf werd nog geseind: Het is nog altijd niet. mogelijk geweest, de vestrande boot definitief te identificeeren Ofschoon het schio vlak onder den wal ligt. is het name'Ijk volstrekt onmogelijk het van het strand af te voet te bereiken, daar reeds op 3 M van de kust af. de bodem van de zee eensklaos tot een enorme diepte daalt. Voorts is het schip op een zoodanig oneunsrige plek op de rotsen geworpen, dat het zelfs onder normale omstandigheden in hooge mate moeilijk zou zijn het te bereiken, terwijl dit thans door de ruwe zee ten eenenmale wordt verhinderd. Tot dusver hebben eenlge leden der kust wacht, die de boot zoo dicht a's on^er de ge geven omstandigheden mogelUk was. zijn ge naderd. gemeend, de volgende letters te kunnen onderscheiden: YPOOL Het staat echter niet vast, of dit de volle dige aanduiding van plaats van herkomst en naam van dit schip is. dan we", of dat zich tusschen deze vijf letters nog andere bevin den, die men nog niet heeft kunnen onder scheiden. De reddingbooten uit het geheele district staan gereed, om zee te kiezen, zoodra het weer eenige verbetering gaat toonen. Wat het aanspoelen van twee lijken be treft, loopen de berichten nog uiteen. Slechts een der dooden is trouwens bij Rosehearty zelf op de kust geworpen; de tweede spoelde verderop aan. De bij Rosehearty aangespoel de doode droeg op zijn lichaam geenerlei kenteekenen, die een identificatie mogelijk zouden maken. Ook in de sokken bevonden zich geen merken. Door het schuren langs de puntige rotsen was het lichaam zeer geha vend. Het lijk is dat van een stevig gebouw den zeeman van naar schatting 40-jarigen leeftijd. Men neemt aan, d^t bij in een laat ste, wanhopige poging om den vasten wal te bereiken, tijdens het zwemmen zijn kleeren heeft uitgeworpen, in de hoop het aldus tot aan den vasten wal te kunnen uithouden, waar hij de lichten van enkele visschershul- zen moet hebben zien branden. Algemeen wekt het bij de kustwacht ver bazing, dat men geen enkel licht van het schip heeft waargenomen, ofschoon zich dit toch niet al te ver uit de kust heeft moeten bevinden. In een nader telegram aan de Telegraaf wordt nog gemeld: Maanaagmddag zijn opnieuw twee lijken nabij het strand te Rosehearty aangespoeld. Men neemt thans met ste'.ilgheid aan, dat het op de Schotsche kust vergane schip een Nederlandsch vaartuig is, hetgeen men op maakt uit de tatouëeringen in de Nederland- sche taal, die op een van de lijken zijn ont dekt en er op wijzen, dat het slachtoffer, een circa 40-jarige zeeman, uit Umuiden afkom stig is. Waarschijnlijk is het schip een treiler van ongeveer 100 ton, waarop zich in den regel een bemanning van 12 a 16 koppen bevindt. Maandagmiddag kon het wrak van den trei ler nog steeds gezien worden Onder het aan gespoelde wrakhout bevindt zich een klok, die is blijven stilstaan op vijf uur 's morgens. Het wekt nog steeds bevreemding bij de visschers ter plaatse, dat geen noodsignalen van den treiler zijn vernomen, daar zij allen om twee uur 's nachts aan de haven zijn ge weest om op hun schepen te letten, die bij den zwaren storm gevaar liepen Waarschijn lijk zijn ten gevolge van van den loeienden wind de fluitseincn niet gehoord. Het weer is nu wat rustiger, ofschoon er nog steeds een hooge zee staat. Men verwacht niet, dat men het schip vóór Woensdag zal kunnen berei ken. Ook Maandagavond maakten de storm en de kokende zee het onmogelijk het wrak van den treiler, dat slechts tien meter van de kust op de rotsen van Fraserburgh ligt, te naderen. Men heeft den naam van het ver ongelukte schip dan ook nog steeds niet kun nen vaststellen, daar de hooge golven onop- houde'ljk over het wrak slaan Het vaartuig zal niet lang meer weerstand kunnen bieden aan de kracht van het water Later zijn we derom twee lijken naar de kust gedreven, waarbij dat van een Jongen van ongeveer twaalf jaar. Zij liggen n een diepen poel tus schen de rotsen, waar het zeewater voortdu rend met zulk een geweld overheen Jaagt, dat het onmogelijk is de lichamen te bereiken. VLsschers houden de wacht, totdat de zee zich zal terugtrekken, waarna bergingspo gingen zullen worden gedaan. Het vergane schip Ls van ijzer gebouwd, doch men heeft niet kunnen vaststellen of het een stoom- dan wel een motortreiler is geweest Aangezien er geen sporen van olie zijn ontdekt, neemt men aan. dat het ver gane schip door stoom werd gedreven De red dingbooten van de kustwacht staan gereed uit te varen, zoodra de zee dit toelaat. Nadere bijzonderheden uit IJmuiden. Onze correspondent te IJmuiden schrijft: Naar aanleiding van een bericht in de Tel., waarin gemeld werd, dat van de gekapsijsde boot aan de Schotsche kust de letter IJ en het woord „pool" gelezen kon worden, heb ben wij Maandagavond een onderzoek inge steld. of een IJmuider trawler uitgevaren was in welke het woord „pool" voor kon ko men. Wij kwamen tot het resultaat, dat er te IJmuiden 3 stoomtrawlers zijn, in welker naam het woordje „pooi" voorkomt, namelijk de Poolzee, de Noordpool en de Zuidpool. De reeder van de Poolzee. de heer P. Prins, deel de ons mede. dat de Poolzee niet op de be doelde plaats geweest kan zijn. De heer J c Schulmayer, reeder van de Visscherij -Maatschapp Noordpoool en Zuid pool, deelde ons Maandagavond nog mede. dat noch ontkennend noch bevestigend de vraag door hem beantwoord kon worden of een der beide booten op de bewuste plek ge- vischt had. De mogelijkheid is dus niet uit gesloten, dat de ramp aan een van de IJmui der trawlers is overkomen en IJmuiden hier door in diepen rouw gedompe'd wordt. De nummers van beide booten zijn: Noord pool IJm. 132 en Zuidpool LJm. 46. Noe kans op behoud? Onze IJmuidensche correspondent seint: Door de geruchten, dat het lijk van een twaalfjarigen jongen aan de kust van Schot land aangespoeld zou zijn, is men hier van meening. dat deze jongen niet tot de beman ning van een IJmuider trawler kan behoo- ren, aangezien de jongste matroos, welke meegaat, meestal 16 jaar of ouder is. De Fran sche en Engelsche trawlers visschen echter wel met dergelijke jonge matrozen. De ree der van de Maatschappij Noordpool deelde ons uitdrukkelijk mede. dat het zeer zeker nog niet vaststaat, dat de stoomtraw'er Noordpool IJm. 132 als verloren beschouwd moet worden: er vaart een bekwame schip per op deze boot, die in de Moreyfirth (het vischwater, waar de boot vischte) zeer goed bekend ls. De Noordpool wordt hedenavond of morgen te IJmuiden binnen verwacht als er zich werkelijk geen onvoorziene omstan digheden hebben voorgedaan. De ongerust heid behoeft dus nog niet al te groot te zijn. BOKSEN Gisteravond hadden in Amsterdam de wed strijden plaats om het kampioenschap nieu welingen. Van de Boksclub „Carpentier" uit Haarlem werkte oa. mede de bokser F. Kroonsberg bantamgewicht)die met een eersten prijs uit den strijd kwam. As. Maandag hebben wedstrijden plaats in zwaardere gewichten; hiervoor komt H. Veenhof in aanmerking. (In een Amerlkaansche stad heb ben roovers op klaarlichten dag een inval gedaan in een schoon heids-instituut en de daar aan wezige dames van al haar kost baarheden beroofd). Als heur haren pluk voor plukje In een busje zijn verpakt, Als een laagje klei of modder Op haar wangen is geplakt; Als haar neus zit in een knijper. Ter vervorming van t model Als haar wat te dwarse ooren Zijn gepleisterd op haar vel; Als zij zacht wordt bruin gebraden In den gloed der kunstllchtzon. Kortom, als ze schoongemaakt wordt In de schoonheidkunstsalon: Dan is zelfs de vrouw van heden Tegen roovers machteloos. Slimme bende, die dit tijdstip Voor het gauwe handwerk koos. Zonder moeite of stagnatie Is die overval gelukt. Naar de nieuwste kunstbewerking Zijn die dames schoongeplukt. Toen de bende was verdwenen Met haar rijke schoone bult, Zag 't er voor de arme dames Ver van schoon, heel leelijk uit. I», GASUS. Een trawler uit IJmuiden vcraaan? Nadere bijzonderheden over de scheepsramp aan. de Schotsche kust. (le blad. le pag.) Het verkeer bii de Amsterdamsche Poort. Verbreeding van de Oostvest mogelijk. (le blad, 2e pag.) Het kantongerecht in het Gouvernements gebouw. Meer ruimte voor de Rechtbank in het Paleis van Justitie. (le blad, le pag.) Eenige gegevens over de Vlootovereenkomst te Rome. (2e blad, 3e pag.) Uit jongste zitting van den Duitschen Rijksdag. (2e blad, 3e pag.), ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een spionne. (le blad. le pag.) Dr. E. v. Raalte: Interview met Lord Robert Cecil over ontivapening. (2e blad. le pag A. Heeroma: Oud-commissaris van politic te Amsterdam)Uit den strijd tegen de mis daad.JCoopen en betalen". (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) DE GIFGAS-INDUSTRIE. hoe frankrijk aan duitschland leverde. In ,De Wapens Neder" komt een zeer be langrijk artikel voor. Van Otto Lelimann Russbüldt. Van het in dit artikel verwerkte materiaal werd een belangrijk deel door den schrijver verzameld na de verschijning van zijn boek: „De Bloedige Internationale der Bewapeningsindustrie". Er wordt het volgende aan ontleend: Door de firma Stolzenberg, bekend door Hamburgsche gifgasongeluk, werd tijdens den oorlog in Zwitsersche bladen geadverl teerd, dat zij zwavelkoolstof opkocht. Dit ar tikel kostte in normaio omstandigheden f 25 per 100 K.G Hei wordt gebruikt voor de vervaardiging van het glfgasphosgeen. In Frankrijk werden bij Marseille on Lyon groote hoeveelheden zwavelkoolstof gepro duceerd. Naar aanleiding van Stolzem'oerg's advertenties kwamen nu de Fransche pro ducenten op de gedachte, de zwavelkoolstof veel beter aan hem te kunnen verkoopen dan aan hun minister van Oorlog, want Stolzen berg betaalde tienmaal zooveel, nl. 250 gul den per 100 K.G. Dit was per wagon van 10 ton 22.500 gulden meer, nJ. 25.000 in plaats van 2500. De Fransche afgevaardigde Charles Baron, ingenieur en scheikundige, die op 15 Dec. 1929 in de Kamer bij dc behande ling van de oorlogsbegrooting een uiteenzet ting van dit geval gaf, vertelde verder, dat hij als ingenieur van een springstof fabriek, in St. Ohamas heeft waargenomen, dat midden in den oorlog wagens met zwavel koolstof de vrije grens bij Genóve overgin gen. Hij deed hiervan mededeeling aan zijn meerderen, maar men liet ook na dien tijd wagens met dit fabrikaat door, waarvan Ba ron zei, dat het in onze (de Fransche) loopgraven terugkwam als het zwaarste vijandelijke gifgas, want phosgeen heeft een vijftienmaal doodelijker uitwerking dan chloor. Baron maakte er een gewetenszaak van en zond naar „Le Radical", het groote dagblad in Marseille, een artikel: „Orvze zwa- veikoolstof gaat naar Dultschland en komt als phosgeen terug." De censuur verhinderde de publicatie er van. De gezaghebbende generaal uit dit dis trict liet toer ingenieur Baron bij zich ko men en ontving hem zeer onvriendelijk. De generaal zei oan. tot hem: „Ge hebt ernstig misbruik van vertrouwen gemaakt, ik zal u voor den krijgsraad dagen." Baron, over tuigd een ernstige misdaad tegenover de ar me soldaten ontdekt te hebben, liet zich niet intlmideeren. Hij hoorde er verder niets van, integendeel, kort daarop verbood de Fran sche regeering den uitvoer van zwavclkool- sto. naar Zwltseriand. Di Fransche Kam?r was diep onder den indruk van zijn mededeelingen. We hebben uit dit artikel, waarin heel veel belangrijks voorkomt over de oqrlogs- lndustrieën en de dolzinnige bewapening van onze wereld, slechts het vorenstaande be knopt overgenomen, omdat hierin zoo duide lijk wordt aangetoond, zooals de schrijver zelf zegt. hoe het Fransche gifgas in Fransche longen werd geblazen, omdat de Duitschers het gas tienmaal duurder betaal den. GEVOLG VAN EEN SPECULATIE. zelfmoord en poging tot zelfmoord door chineezen. TELAK-BETONG. 2 Maart <Aneta). Een bekend Chineesch handelaar pleegde door middel van sublimaat zelfmoord in verband met zware verliezen, die hij had geleden met speculatie In peper. Een andere handelaar, die eveneens door peperspeculatie zware verliezen heeft geleden poogde eveneens zelf moord te plegen en ligt thans op sterven. Da opschudding In den peperhandel ls door deze gebeurtenissen groot.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1