FRAN KEN'S DE VERGANE TRAWLER. Een karretje langs den zandweg reed... Het woord is aan..; Het Belangrijkste. Onze Groentjes 1 -3 regels 30 cents 48e Jaargang No. 14630 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 4 Maart 1931 HAARLEM S DAGBLAD Piroctie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week f 0.27'A met Geïllustreerd Zondagsblad f 032 Per 3 maanden Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 3.57V4. Franco per post door Nederland 3-87!^- Losse nummers f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4. franco per post- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1-5 regels 1-75. elke regel meer f033 Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels I 0.60. elke regel meer fO-15, buiten Arrondissement dubbele prijs Ome Groentjes (sederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Ouim f250.-. Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-, Arm- of Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 4 Maart. Pablo Casals. Een klein, kaalhoofdig mannetje- Draagt een grooten bril, lijkt eigenlijk het meest op een oud dorpsonderwijzenje, ergens uit den Gelderschen Achterhoek of zoo. Een bee-je boersch van makelij. Hij heeft een soort milde verbazing in zijn gelaatsuitdrukking, en dat past er ook weer bij. Wonderlijk zijn de iro nieën der Na'.uur. Zeker is het haar schuld niet, en haar bedoeling nimmer geweest, dat deze man een evening-dress zou dragen. Zon der dat hij het bij mijn weten ooit (in een of ander cliché-interview) gezegd heeft, be sef ik dat hij deze kleedij verfoeit. Zij zal hem nimmer passen,. Hij verschijnt op het galerijtje, boven in het antieke achterwand-décor van het Am- sterdamsohe Concertgebouw. De zaal bene den is één menschenzee. Boven aan de traip staat het kleine mannetje met de groote cello even stil, kijkt een beetje onzeker de groote ruimte in, daalt dan voorzichtig, ietwat stun telig, de hoog© trap af. Zijn begeleider Otto Schulhoff, groot, indrukwekkend en „smart" van uiterlijk, volgt met rustigen, beslisten tred. Beneden heerscht een spanning van in tense verwachting in de menigte. Het oude dorpsschoolmeestertje bereikt het podium, aarzelt even, loopt dan haastig naar voren, zijn groote instrument meetor send. En als door een impuls gedreven rijst die duizendkoppige menigte van haar ze tels op, in een hulde aan den Grootste onder de Grootendat onaanzienlijke figuur tje voor op dat desolate groote podium, met een vleugel er op voor een eindelooze verla tenheid van leege orkestruimte. Applaus barst los en zwelt aan. Casals buigt stijfjes, onhandig, naar links en naar rechts en nog eens naar het midden. Dan maar weer eens opnieuw naar links. Tenslotte gaat hij maar zitten en buigt zich even over zijn cel. en begint meteen. Cello-sonate van Beethoven. Daarne een Suite van Bach, zonder bege leiding. Daarna kleine werkjes van Huré, Jongen, Albeniz, Rimsky-Korsakoffen tot slot Boccherini. Dit is een Wonder. De critici zitten hier ook, maar de critiek verstomt van de eerste noot af. De kleine, boersche man met het verwon derde gezicht speelt, en alles zwijgt in eer bied voor de machtige ontroering van zijn groote Kunst. Zijn cello zingt, juicht, wee klaagt, fluistert.en het is als een hemel- sche stem die tot ons komt uit verre oorden van zuivere schoonheid, waarvan zij zingt. Wij beluisteren die stem en het is of ook Casals er naar luistert in dezelfde verrukking en verwondering. Hij schijnt niet gespan nen, niet geconsenteerd. Hij lijkt heel rus tig en luistert meer terwijl zijn cello zingt. Soms kijkt hij naar links of redhts de zaal in of omhoog naar de galerijen, terwijl hij speelt, met dien verwonderden blik door zijn groote brilleglazen. Hij eindigt, en het applaus davert weer los, vele malen. Hij komt terug om alleen Bach te spelen, hetgeen het grootste won der van den avond wordt, een beleving om nimmer te vergetenen hij is steeds de zelfderustig, stil, zonder eenige affec tatie, een beetje links, een beetje ver baasd. Het slot ls een demonstratie van wilden bijval. Weer staat de heele zaal overeind, Er wordt gejuicht en gesmeekt om een toe gift. Hij speelt nog eens, buigt, ettelijke malen, gaat tenslotte weer moeizaam die hooge trap op, heel voorzichtig stappend, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DAT GOED BROOD U DAGELIJKS ERGERNIS BESPAART. BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal gevolgd door den begeleider die zoo groot en zwart is en met zoo kennelijken eerbied voor dat kleine mannetje opzij gaat en hem voor laat gaan. Het Genie Er zijn weinig grooter schoonheidsbelevin gen in onzen tijd mogelijk, dan dat kleine mannetje uit Spanje te hooren spelen op zijn groote celdat stille kleine dorpsschool meestertje, dat zelf zoo verbaasd en ver rukt meeluistert naar het Wonder, hem ge geven R. P. BELGIë. DE MOORD.1N DEN SNELTREIN. Ben Ahmed Moulay, de Algerijn, die aan gehouden werd, verdacht van den moord op den Hongaarschen handelsreiziger Schwartz in den sneltrein OostendeKeulen, heeft een volledige bekentenis afgelegd, aldus het Hbld. Hij had den sneltrein genomen te Brussel, waar hij eerst In een bazar een hamer had gekocht. Toen hij op den trein gestapt was, koos hij het compartiment uit waarin de jonge handelsreiziger zat, die weldra zijn slachtoffer zou worden. Hij legde den hamer in het net en een weinig voor Brussel veinsde hij t3 slapen. De handelsreiziger strekte zich op zijn beurt uit en sliep weldra in. Toen stond de moordenaar zachtjes op, nam den hamer uit het net, liet hem ingepakt en bracht er verschillende slagen mede toe op he; hoofd van den ongelukkigen slapenden man. Daarna opende hij het venster van het com partiment en wierp zijn slachtoffer op de spoorlijn. De moordenaar opende vervolgens de hand koffer van den vermoorde en haalde er een pyjama uit. Hij gebruikte dit kleedingstuk om het bloed van den vloer op te vegen. Daarna wierp hij het bebloede kleedingstuk, evenals de overjas en een zakdoek, door het venster van den trein. Te Luik stapte de moordenaar uit. Hij ging naar een hotel, waar hij zijn koffer neerzette. Pas den volgenden dag werd hij gearresteerd. GOEDE VANGST De Odln ÏJM. 168 kwam heden van haar IJslandsche reis terug met 1370 manden visch en besomde f 8300. Een karretje dat langs den zandweg rijdt, Het is er toch ook nog in onzen tijd, De paardekrachten van 't echte soort, Ze stappen dan toch nog maar stevig voort; De voerman bleef op zijn houten bok, Hij ruilde geen stuur voor zijn ruige stok, Hij dorst niet naar olie en naar benzien, Zijn kar Ls voor hem als een limousien; Een ander gaat harder, hij is tevree Met den rustigen gang van nul komma twee. Gij mensch van het heden, verkies dan maar Uw stad en uw asfalt en boulevard, De auto, haar schoonheid en mechaniek, Die wondere daad van de techniek. Maar 't karretje zal langs den zandweg gaan, De voerman komt niet van zijn bok vandaan, Geen auto zal ooit zoo sierlijk zijn Als 't beeld dat zij vormen in kleur en lijn.... En zeg mij had drie van uw paardekracht. Uw auto langs dien weg omhoog gebracht? 1 .GASUS. HET IS DE „NOORDPOOL" IJ. M. 132. Groote verslagenheid te IJmuiden. „De oord-pool". Onze IJmuidensche correspondent meldt: Met zekerheid kan thans wel aangenomen worden, dat de vergane trawler de „Noord pool" is, aangezien de „Zuidpool" Urn. 46. een zusterschip van eerstgenoemde en aan de zelfde reederij toebehoorende, op Zaterdag j.l. door de „Elnet" IJm. 102 is gepraaid en deze mededeelde niet op de bewuste plek ge- vischt te hebben. De „Elnet" kwam Dinsdag met dit bericht aan de vischhal. De „Noord pool" had 'tot op Dinsdag een reis van 13 dagen. Van officleele zijde wordt ons medegedeeld dat de gekapsijsde boot inderdaad de „Noord pool" IJm. 132 van de reederij Noordpool en Zuidpool moet zijn. De scheepsboot, welke aangespoeld is. is herkend als te zijn van de „Noordpool". Dat hiermede tevens menschen- levèns te betreuren zijn, staat dan ook vast. Tot zoover onze correspondent. De „Noordpool", even ais de „Zuidpool" zusterschepen is ln 1929 gebouwd op dc scheepswerf „de Hoop" te Leiderdorp, had een inhoud van 160 bruto ton en slechts een radio-ontvangtoestel, doch geen zend-instal- latie aan boord. In het voor- en najaar zijn beide schepen bij de Amsterdamsche Droog dok Mij. te Amsterdam verlengd geworden. Een deerlijk verminkt lijk in Engeland aan wal gebracht. Een speciale verslaggever van de Tel. sein de Dinsdag uit Fraserborough o.m. aan zijn blad: De wind is eindelijk wat afgenomen, doch nog altijd slaan hooge zeeën over het wrak van den treiler. die in den sneeuwstorm bij Kinnaird Head is vergaan. De visschers van het nietige dorpje Rosehearty en de tot alle hulp bereide visschers van de langs de kust liggende gehuchten, die evenals de talrijke inwoners van Fraserborough voortdurend de wacht houden aan de kust bij het wrak staan machteloos tegenover het woeste ge weld van de golven, welke op de gevaarlijke rotspunten breken. De reddingsbooten, die in Fraserborough onmiddellijk na de ontdek king van de schipbreuk in gereedheid zijn gebracht, hebben nog steeds niet kunnen varen, en ook vandaag, nu de golven iets minder hoog zijn geworden, staat er toch nog zulk een sterke storm, dat het wrak onmo gelijk kan worden bereikt. De stoere Schot- sche visschers hebben heldhaftige pogingen genoeg gedaan; met reddingsgordels om trachtten zij aan lange lijnen over de uitste kende rotspunten van het land af het wrak te naderen, maar telkens werden zij door de golven teruggedreven. De ramp heeft onder de visschersbevol- king van de kust, die de gevaren van haar hachelijk bedrijf maar al te goed kent, diepe verslagenheid gewekt-, en met ongeduld wordt het oogenblik afgewacht, waarop de zee haar prooi zal teruggeven. Als het water niet kalmeert, zal Woensdag of uiterlijk Don derdag het getij zoo ver zijn teruggeloopen. dat men het vergane schip zal kunnen be reiken. De mannen, die op de rots de wacht hou den, bespreken nog steeds de vraag, waarom geen noodsignalen werden gegeven en waar om de in nood verkeerende bemanning de sirene niet heeft laten fluiten. Een visscher echter, die tijdens den storm van Zondag in de haven van Rosehearty kwam om de trossen van zijn boot te ver sterken, verklaarde dat het loeien van den orkaan zoo geweldig was, dat geen sirene zich daarboven had kunnen laten hooren, terwijl de zware sneeuwjacht het onmogelijk maakte, een raket of vuurpijl door de duis ternis te doen heendringen. Vele visschers hier, die uit ervaring spre ken, veronderstellen dat de bemanning toen de s'.orm losbrak, het anker heeft, uitgerooid en toen in de kajuit is gegaan. Men neemt aan. dat- toen de ankerketting is geknapt, waarna het schip op de lange, smalle rots geslagen moet zijn, waar het nu nog ligt. Behalve het lijk van den ongeveer 40-Jarl- gen man, dat Zondag reeds is aangespoeld, zijn tot dusver vijf lichamen gevonden. Zij liggen, zooals gemeld ln een diepen poel. welke bij de bevolking bekend is als de Sweet Pool". Herhaaldelijk heeft men ge tracht de lichamen met netten op te vangen doch de stroom, bleek telkens te sterk. Het lichaam van den circa 12-Jarigen jongen werd eenmaal door de golven op een voor uitstekende rotspunt geworpen, doch voor men het kon bereiken wierp een tweede golf het weer terug ln de kokende zee. De kustwacht zal vanavond een poging doen om bij laagtij de lijken uit den poel op te halen. Na langdurige inspanning is de kustwacht er Dinsdagavond eindelijk in geslaagd een der deerlijk verminkte lijken aan wal te brengen. \UTOMATISCH INTERLOCAAL TELEFOONVERKEER. INVOERING BINNEN 15 JAAR. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Guit verklaart de mi nister van Waterstaat, dat de mogelijkheden, die de automatiseering der telefoon ook ten aanzien van het interlocale verkeer biedt, voor hem aanleiding zijn geweest zijn goed keuring te hechten aan het voornemen van de leiding van het Staatsbedrijf der P.T.T. om ook het interlocale telefoonverkeer, met be houd van de onvermijdelijke handbediening op knooppunten, geleidelijk te automatisee- ren. Verwacht wordt, dat de automatiseering, welke technisch zoowel in het locale als ln het interlocale verkeer voorziet, plus minus 13.500.000 gulden meer aankapitaalsuitgaven zal vragen dan voortzetting van het hand- bedrijf. Belangrijker dan dit cijfer ls evenwel, dat op grond van de gemaakte berekeningen mag worden verwacht, dat doorvoering van de automatische verkeersafwikkeling bij alle voordeelen daarvan voor den gebruiker ook voor het bedrijf een voordeel zal zijn door een niet onaanzienlijke vermindering aan exploitatielasten, onder welke uiteraard zijn begrepen rente en afschrijving van het bovengenoemde kapitaal. De duur van uit voering der werken wordt geschat op 13 a 15 jaar. In Beieren en Zwitserland, zoo deelt de minister verder mede, is op overeenkomstige wijze en schaal de automatiseering van den telefoondienst in uitvoering. De daar bereikte resultaten voldoen, zoowel technisch als ex- ploitatief, aan de verwachtingen. Sir Charles Trevelvan. een van de interes santste "politieke figuren in Engeland is af getreden als minister van onderwijs in het kabinet Macdonald. Oorspronkelijk behoor de Trevelvan tot de Liberale Partij, maar later sloot hij zich bij de arbeiders aan. Zijn voorsel, den leerplichtigen leeftijd, te ver- hoogen tot vijftien jaar. werd verworpen bovendien kon de minister zich niet met het algemeene beleid van de regeering ver- cenigen^ Warwick Deeping: En soms houdt een gevoelige intuïtie zich met recht vast aan iets, dat de versle ten wijsheid van de wereld lang verzaakt heeft of verzaken zou. De vergane trawler toch de „Noordpool IJ. AI. 132 (Ie blad, le pag.) Gandhi en LordIri/in bereiken overeen stemming. (2e blad, le pag.) Belangrijke zitting van den Duitscheit Rijksdag. (2e blad. le pag.). Groote rede van Briand over de Interna- tionaXe verhoudingen. (2e blad, le pag.); De K. L. M. in den komenden zomer. Amsterdam centrum van het Europeesch luchtnet. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Pablo Casals. (le blad, le pag.) Jhr. J. C. MoUerus: Vergrooting van afzet gebied. Rollende winkels- (2e blad, 2e pag). Finland's nieuwe president: Stdnhufvud. 4e blad, le pag.). Brieven uit Berlijn. De auto-salon. (3e blad, 3e pag.); Pk.: Langs de Straat: ,tAmerikanisme (2e blad, 4e pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) IJMUIDEN INBRAAK Door den winkelier B. G. wonende ln de Oranjestraat te IJmuiden werd aangife ge daan, dat In den nacht van 2 op 3 Maart bij hem was ingebroken en uit den winkel eenige hammen en andere diverse vleeschwaren wa ren ontvreemd. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld. (Advertenties van Vraag en Aanbod) kosten thans elke regel meer 10 cents Wij vestigen bier nog eens uit drukkelijk de aandacht op, omdat ons nog dagelijks Groentjes toegezonden worden, met insluiting van 25 cents voor betaling. DERTIG CENTS is dus het verschuldigde bedrag tot het minimum van DRIE regels. Men gelieve hiervan nota te nemen om onnoodige administratie en uitstel van plaatsing te voorkomen. Administratie Haarlem's Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1