BUITENLAND. De overeenstemming tusschen Gandhi en Irwin. Verklaring van Wedgwood Benn in het Lagerhuis. Duitschland. SPIT, ISCHIAS, HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC TWEEDE BLAD 6 MAART 1931 Met enthousiasme ontvangen. De grondslag gelegd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De minister van In- dlë, Wedgwood Benn, heeft in het Engelsche Lagerhuis eindelijk een verklaring afge legd over den inhoud van de tusschen Gan dhi en Lord Irwin ge- gesloten overeenkomst Voorop dient ge steld te worden, dat deze overeenkomst, nu zij officieel in Londen en New Delhi bekend werd gemaakt, het on middellijk staken van Benn. de actie der burgerlijke ongehoorzaamheid tot gevolg heeft. Het zakenleven kan zich dus weer op normale wijze ontwikkelen, nadat het een zeer ongunstige periode van gedeel telijke machteloosheid heeft moeten door worstelen. In den tekst van het pact zijn plannen vervat ten aanzien van de grondwets kwestie en de constitutioneele regeering van Indië. Tot grondslag voor deze plannen die nen de reeds eerder in Londen bereikte re sultaten. Voorts is bepaald dat de congres partij aan de komende onderhandelingen zal dee'nemen. Daar de burgerlijke ongehoor zaamheid geheel zal worden losgelaten ko men ook allerlei strafmaatregelen van de zijde der Engelsche regeering te vervallen. Men haalt dus de spons over het bord. De zoutkwestie kon nog niet afdoende geregeld worden. Lord Irwin heeft verklaard dat zijn land de opbrengsten der belasting, ten ge volge van den zeer ongunstigen financieelen toestand van het Rijk, nog niet missen kan. Met de bepaling dat arme menschen op en kele plaacsen vrijelijk zout mogen winnen (een voorrecht dat vroeger al bestond, daar dat nu uitgebreid zal worden) heeft Gandhi voorloopig genoegen genomen. Na de uiteenzettingen van Wedgwood Benn bracht Baldwin namens de conservatieven dank aan den minister voor Indië, doch Baldwin behield zich het recht voor later cri- tisch op deze zaak terug te komen. Na Bald win volgde Lloyd George met woorden van erkentelijkheid en tenslotte stuurden alle le den van het Lagerhuis een gemeenschappe lijk telegram aan den onderkoning, waarin met dankbaarheid gewaagd werd van de ge slaagde pogingen om met den Mahatma tot overeenstemming te komen. Inmiddels heeft het uitvoerend comité van de congrespartij reeds een proclamatie uitgevaardigd, waar in de staking van de ongehoorzaamheidscam pagne wordt bevolen. Gandhi heeft den sfeer nog gezonder gemaakt, door aan de journa listen te verklaren, dat hij ongemeen enthou siast is over de houding van Lord Irwin. p Een hoogst belangrijke periode is thans af gesloten. De overeenkomst is een succes voor de arbeidersregeering en Lord Irwin (en voor al voor den laatste) want met wat meer ge brek aan tact, was de kans zeer groot ge weest dat de campagne der burgerlijke onge hoorzaamheid in een catastrophaal conflict geëindigd zou zijn. Na de eerste Ronde-tafel conferentie die de. principes van een nieuwe staatsorde opleverde, is men er spoediger dan verwacht werd in geslaagd den Mahatma en de congrespartij voor zich te winnen. Weder- zijdsche toegeeflijkheid heeft nu de basis ge legd voor de tweede Ronde tafelconferentie waar de congrespartij wel in vertegenwoor digd zal zijn. En eerst nu kan het in Londen begonnen werk voltooid worden. De conservatieve critiek in de Engelsche pers, die onder anderen hevig verbolgen was over het feit dat Gandhi niet eens de moeite gedaan had in officieele kleeding voor den onderkoning te verschijnen, is hoogst onge rechtvaardigd. L. A. Turkije. Kemal Pasha afgetreden? CONSTANTINOPEL. 5 Maart (V£>.) Uit Angora wordt gemeld, dat de Turksche staatspresident Moestafa Kemal Pasha even eens is afgetreden. Het parlement, zal heden beraadslagen over het ontbindingsbesluit. De nieuwe verkiezin gen zullen waarschijnlijk op 20 April a-s. plaatsvinden. LONDEN. 5 Maart (V.D.) Te Londen heeft men nog geen enkel bericht omtrent het aftreden van Kemal Pasha ontvangen en ook een bevestiging ervan kon noen niet ver krijgen. Men acht het te Londen hoogst onwaar» schijnlijk, dat Kemal Pasha in de huidige politieke situatie zou besluiten om af te treden. Frankrijk. Briand candidaat voor het Presidentschap? PARIJS, 5 Maart (V.D.) In politieke kringen doet het gerucht de ronde, dat de door Briand in zijn laatste parlementaire redevoeringen aangeslagen „nationale" toon ten doel zou hebben de rechtsgeoriënteerde kringen in Kamer en Senaat door een Pxesi- dentscandidatuur zijnerzijds te winnen. Brians zou er zich van bewust zijn, dat ter linkerzijde Paul Boncour en Herriot de 2 eerzuchtige candidaten voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken zijn, waartegen over staat, dat Briand bij de rechtschen niet bijzonder populair is. Gezien zijin leeftijd zou het dan voor hem de meest ««schikte oplos sing zijn iindien hij den weg naar het hoogste amibt der Fransche republiek zou kunnen vinden. Bij Presidentsverkiezingen in Frank rijk wordt over het algemeen geen officieele candidatuur gesteld. Eerst bij de opening van de Nationale Vergadering te Versailles deelt de voorzitter de President van den Senaat mede, wie voor de functie van President der Republiek candidaat gesteld zijn. De strijd om Pantser-kruiser B. BERLIJN, 5 Maart (VD.) De Centrum fractie van den Rijksdag heeft vergaderd en den politieken toe; tand besproken. De moei lijkheden, die op het oogenblik bestaan zijn o.a. veroorzaakt door den strijd om de bouw- termijnen van den pantserkruiser B. Tenslotte werd besloten vóór de weer macht-begrooting in haar huldigen vorm (incl. den eersten termijn voor pantserkruiser B.) te stemmen. De Sociaaldemocratische Rijksdagfractie heeft vanavond eveneens beraadslaagd over den toestand. Er werden echter geen beslui ten genomen. Het Volksbegehren der Stahl- helm in Pruisen toegestaan. BERLIJN, 5 Maart (VB.) Van de zijde van de Stahlheim wordt medegedeeld, dat meer dan 42.000 handteekeningen van stem gerechtigden zijn verkregen op de lijsten van de Stahlheim, ter ondersteuning van het verzoek tot het houden van een Volks begehren voor de ontbinding van den Prui» sischen Landdag. De Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans medege deeld. dat hei indienen van lijsten voor het Volksbegeheren voor landdagontbinding bij de gemeente-autoriteiten is toegestaan en dat de vergunning hiertoe op 10 Maart ter offi cieele plaatse gepubliceerd zal worden. Vergelijk in het heleedigingS' proces Sklarek-Scholz BERLIJN. 5 Maart (V. D.) In den loop van het beleedigingsproces van burgemeester Scholz tegen Leo Sklarek deed de voorzitter van de rechtbank nogmaals een bemidde lingspoging. Na een pauze van ongeveer een half uur gaf Leo Sklarek de verklaring, te betreuren, dat hij in de opwinding van het Brolat-proces had beweerd, dat burgemeester Scholz op het Presse-bal 1919 de Sekt uit schalen en de caviaar met lepels gegeten had en dat deze woorden niet op burge meester Scholz betrekking hadden. Na deze verklaring trok burgemeester Scholz zijn aanklacht in. Italië, Een „fanfare" van Mussolini aan MacDonald. ROME, 5 Maart (V. D Mussolini heeft het volgende telegram gericht aan den Britschen Eersten Minister Ramsay MacDonald: .,Ik dank Uwe Excellentie voor Uw hoffe lijk telegram. De bevrediging, die U uitdrukt over het vlootaccoord als gevolg van de zending van ministers-Henderson en Alexander wekt ook mij dezelfde gevoelens. Ik ben ervan overtuigd dat deze overeenkomst niet alleen *n zegenrijken invloed zal uitoefenen op de be trekkingen tusschen de mogendheden, die haar hebben onderteekend, doch ook op den politieken en economlschen toestand van de wereld. Het vormt voorts de beste voorbe reiding voor de algemeene ontwapenings conferentie. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om Uwe Excellentie te zeggen, hoe zeer ik het door U verrichte werk heb ge waardeerd om tot deze overeenkomst te ge raken en hoe aangenaam de Indruk is geweest, die het bezoek van de ministers Henderson en Alexander te Rome heeft achtergelaten". Australië. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL TE AMSTERDAM Motie van wantrouwen in de regeering aangekondigd CANBERRA. 5 Maart (V.D.) Voordat het huis van afgevaardigden heden verdaagd werd kondigde de leider der oppositie. Lathan aan. dat hij voornemens was morgen in verband met de aangekondigde uitgifte van nieuw bankpapier een motie van wantrouwen in de regeering in te dienen. DE ROLSTEEG. Door een zetfout werd Donderdagmiddag in ons blad vermeld, dat de heer J. W. van Santé Jr. bij Ged. Staten bezwaar had ge maakt tegen het besluit van den Gemeente raad inzake de Rolsteeg. Dit moet zijn: de heer J. W. van Santé Sr. HET SCHOUWTOONEEL. DE KOOPMAN VAN VENETIe. JAN MUSCH ALS SHYLOCK. In een Interview in het Algemeen Han delsblad heeft Jan Musch het een en ander verteld over zijn opvatting van De Koop man van Venetië en hoe hij In dit werk de figuur van Shylock ziet. Hij heeft het blij spel van den Koopman meer willen geven dan het drama van Say lock. Musch ziet in dit werk van Shakespeare allereerst ..een blijspel, beheerscht door de intrige van de drie kastjes, door de spannen ie verwikke ling van het geleende en niet terugbetaalde geldeen sprankelend en mousseerend geheel met het poëtisch sprookjesachtige be sluit van het vijfde bedrijf". En Shylock? .Als het diepere menschelijke element, de persoonwiens lotgevallen, te midden van dit weefsel van spitse boutades en vernuf tige vondsten, op het gevoel van den toe schouwer werkt en misschien zelfs diens sympathie opwekt. Een figuur, die met de entourage contrasteert maar niet de entou rage, domineert, Een episode in het ingewikkelde blijspel-gebeuren niet hoofdzaak en middelpunt daarvan." Ik citeer hier zoo uitvoerig Musch uit spraak. omdat zij ons geheel de motivee ring biedt van zijn opvatting van den Shylock. Om hem niet te veel te laten domi- neeren, heeft hij opzettelijk hem zoo so ber mogelijk gespeeld! Hij heeft Shylock het felle het hartstochtelijke, het hevige ontno men! Maar wat heeft hij er voor in de plaat-s gegeven? Naar mijn meening te weinig om de figuur voldoende boeiend te houden! Het leek mij toe, of Musch zelf nog zoekend en tastend was, of de figuur van Shylock ln deze voor ons nieuwe opvatting in den kunstenaar zelf nog niet voldoende was ge groeid! Het kwam mij voor, of Musch de rol nog niet volkomen beheerschte en nog onzeker was! Er is geen twijfel, of een kunstenaar ais Musch zou ons een veel heviger, - hartstoch telijker, grootscher Shylock kunnen brengen, dan hij ons gisteren gaf. Men voelde telkens de opzet om niet te domineeren. om Shylock gewoon-menschelijk te houden! De Shylock van Musch werd, zóó gespeeld, een vrij matte, nu en dan zelfs o.a. in de reohtscène. waar Portia hoofdpersoon Was een min of meer passieve figuur 1 Musch maakte zich in zekeren zin aan het geheel ondergeschikt, ontnam zich zelf een kans op grooter saicces door Shylock al was het dan niet op den achtergrond, dan toch ook nooit op den voorgrond te plaatsen! En het gevolg? Dat het werk van Shakespeare ons in deze opvatting veel minder boeide' Want tenslotte is her. niet de geschiedenis van den „koop-man van Venetië" of de Intrige van de drie kastjes, die ons inter«>- seert en onze aandacht vasthoudt, het Is enkel en alleen de tragische figuur van Shylock! Telkens drong zich voor den Shylock van Musch de herinnering aan der monumentale figuur van Louis Bouwmeester en dan wisten wij ook zeker, hoeveeel groot scher en genialer het werk in die opvatting was. Eneigenlijk ook begrijpelijker! Want van het roofdier dat Bouwmeester ons gaf. aanvaardden wij den onmenschelijken eisch van het pond vleesch, het wetten van het mes op de voetzool, het medebrengen van do weegschaal! Musch speelde al de groote momenten als het ware met opzet, weg, om den geest van het blijspel te behouden! De juichende Grata.no trok met zijn: Een Daniël! soms meer den aandacht dan de tragische Shylock! Van dezen door Musch gespeelden Shylock heb ik te weinig indruk gekregen. Ik kan mij Shylock niet anders meer denken dan als een monumentale figuur, een en al felheid, hartstochten haat! Z55 bleek weergegeven, als door Musch verliest hij voor mij de belang stelling. En tegelijk daarmee ook het heele werk! Natuurlijk heeft ook in deze opvatting een spieier als Musch zijn zeer mooie momenten! Prachtig werd bijvoorbeeld van hem de Tu- bal-scène met de telkens wisselende stem ming van vreugde en smart! Daar werd ook deze Shylock een oogenblik een grootse he en tragische figuur! En heel den avond konden wij genieten van Musch' magistrale dictie, ondanks zijn op dezen première-avond nog niet volkomen beheerschen van den tekst. Na de voorstelling in Haarlem, welke ze ker- niet al te lang op zich zal laten wach ten, wil ik de opvoering als geheel en het spiel der andere rollen uitvoerig bespreken. Laat ik nu alleen mogen zeggen, dat wij een voortreffelijke Portia geestig, speelsch en voornaam van Marie Holtrop hebben mo gen zien! Marie Holtrop toonde zich gisteren een waardige dochter van haar moeder, me vrouw Holtrop-van Gelder, die de rol van Portia indertijd bij de voorstelling met Bouw meester te Parijs heeft gespeeld! En een le- vendigen. lichten, snaakschen Lancelot Gobbo een werkelijk geestige creatie gaf Sam de Vries! Hij bracht met Marie Holtrop het meest den lichten sprankelenden blijspel- geest op het toon eel, zooals Musch het als re gisseur heeft gewild! In den vroolijken toon maar wat zwaarder speelde ook Ezerman a's de prins van Marocco heel vermakelijk, maar we! eenigszins uit den stijl, waarvoor echter de regie verantwoordelijk was. De door Jacques Snoek ontworpen decors gaven wel de Zuidelijke, luchtige sfeer! Voor al het decor van Venetië, met de fel-kleurige zeilen tegen het diepe blauwe, deed het in al zijn eenvoud goed. Musch speelt De Koopman ln onverander- den vorm, dat is dus in 14 verschillende tafe- reelen! Ondanks de snelle decorwisselingen, gaf dit telkens afbreken iets verbrokkelds aan het geheel en prefereer ik voor mij om enkele tooneelen bijv. die met de ka tjes onmiddellijk op elkander te laten volgen, zooals wij dat in de voorstellingen van Bouw meester gewoon waren. Shakespeare zou wanneer hij geweten had, dat latere geslach ten na elk tafereel het doek lieten zakken en decors lieten wisselen waarschijnlijk Zelf de eer-te zijn geweeet om enkele tafereelen met elkander te verbinden. Het zeer talrijke publiek, dat tijdens de opvoering vrij gereserveerd was gebleven, bracht aan het slot den spelenden een zeer hartelijke ovatie. Toen Jan Musch ten too- neele verscheen, klonken er lulde bravo's voor den kunstenaar, die de ziel van deze nieuwe Shakespeare-opvoering is geweest. J. B. SCHUIL, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per re*el. MUZIEK. „KUNST AAN HET VOLK". Marya Freund. Een zangkunst die. om de intelligentie die er aan ten grondslag ligt, den avond ge spannen houdt, sterke, hevige ontroeringen, die als huiveringen over u komen, moet ge van het zingen van Marya Freund niet ver wachten. Maar eenmaal op dit zingen afge stemd zijnde, komen toch telkens de ver rukkingen eener pure schoonheid, Ge vraagt u af of het de klankschoonheid dezer prach tig gecultiveerde stem is, dan wel de fijne intelligens die dit geluid dienstbaar mark aan den tekst, dat ge onmoge'ijk achteloos kunt toeluisteren. Dat die stem herinnert aan den vèr-dragenden toon eener viool, waaraan niets, maar dan ook niets storend werkt, zegt op zich zelf nog n!et. dat wij er heel den avond met gespannen aandac.it naar zullen luisteren- Stellig is dit- het ge val niet, waar het te vertolken lied is van zwakke structuur, zooals me ditmaal de zangen van Ildebrando Plzetti niet bijster Interessant voorkwamen. Ook door andere oorzaken kon men aan de kunst van Marya Freund aanvankelijk vreemd staan, zooals b.v. bij Mahler, waarin diens L eder eines fahrenden Gesellen de orkestklcur te zeer werd gemist, waar een vleugel d en trachtte te realiseeren. 't Mag zijn dat. ook de muziek van Monteverde geheel anders zou werken, zoo we die hoorden met de orkestra'e ef fecten. Doch wijl we die niet kennen, kon 't gemis er van ons niet hinderen. En werd dus de weergave van „Reci:atlvo e lamento di Arianna" een genot dat voor "t. vervolg van het programma nog schoone dingen deed verwachten. Zij werden ons. en wel na de pauze, niet onthouden. Een voorname plaats was inge ruimd aan Ravel, van wien de zangeres ons o m gaf „Cinq melodies populalres ^recques" De diepe muzikaliteit dezer Rave'.-voordracht ligt wel niet aan de oppervlakte, en bijwij len, waar men b.v. aan de s'em e?n grooiere expansie mocht toewenschen als in „Quu lant m'est comparable", meet ni?n zich een beetje anstrengen om zich niet van de wijs te laten brengen, als zou eigenlijk dit stuk niet voor Marya Freund geschikt zijn. Integendeel weet zij juist door haar sterke intelligentie dit lid te houden binnen de sfeer waar het zich 't best In harmonie weet met de stemmiddelen. Het mooist weet zij de prachtige glanzingen der koptenen te benut ten, waartegen soms het medium een tekort aan draagkracht toont. De borst tonen daar entegen, schoon niet sterk, hebben weer ex pressie genoeg om er wondere dingen mee te bereiken. Dit was wel 't meest opvallend bij Francis Poulenc. (La Bestlère) waar inzon derheid in l'Ercrevisse en La Carpe de mooi ste eigenschappen van haar zangmanier en haar stemmiddelen zich deden gelden. Ter wijl ook in puncto voordracht de liederen van Chabrler juweeltjes werd ij van voor drachtskunst. Marya Freund heeft met dit alles een programma gegeven, dat breekt met alle conventie, zy heeft er haar hoor ders een exquis genot, mee bereid. En de ze kerheid kunnen wegdragen dat de attentie, waarmee men haar kunst beluisterde, is ge gaan ln stijgende lijn. Aan 't slot gaf zij nog als toegift een Russisch lied. waarvan zij vooraf in de Duit- sche taal een uiteenzetting gaf. Met Olga Moskowsky-Elias aan den v'eu- gel was Marya Freund welhaast zeker, dat haar aan de uitbeelding harer liederen niets in den weg zou staan. Inderdaad was de begeleiding immer volgzaam en haar spel correct. Fraaie bloemen waren haar zoowel als de zangeres tastbare bewijzen hoe men haar kunst op prijs stelde. G. J. KALT. Shakespeare en zijn invloed op oude en moderne muziek. rheumatiek. Jicht, griep, hoord-, kle«. en zenuwpijn wordt Tolgena 6000 feneet- rri w heeren op d« meelt afdoende wijze bestreden door Tosnltabletten. Togal I III - /V I chaadtnoch Uw hart. noch Uw maag en kan due worden ingenomen door hen öle andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andara middelen geen baat brachten. Verkrijgbaar bij Apoth. an Drog. h t O.0O Over bovenstaand onderwerp hield Miss Eleanor Toye voor de English Association al hier in de bovenzaal van ..De Kroon" een door muzikale voordrachten toegelichte causerie. Het betoog der spreekster omvatte in hoofdzaak de volgende punten: ..Het is een Interessant probleem bf een historische perio de een groot kunstenaar heeft beïnvloed dan wel omgekeerd. Cyrill Scott heeft in een boek over dit onderwerp het eerste beweerd, althans wat de muziek betreft. ..Van alle kunstenaars is Shakespeare wel een geweest wiens invloed het meest vér strekkend is gebleken in zUn eigen zoowel als ln volgende tijden. Dichters en schrijvers ge nieten van de muziek zyner woorden, wys- geeren en zlelkundigen bestudeeren. de karakters zijner personen, toonkunstenaars hebben steeds een bron van inspiratie ln zyn werk gevonden. ..Alle groote dichters hebben musici geïn spireerd: Goethe b.v Schubert, Heine. Schu mann enz. Velen hadden slechts een voorbij- gaanden invloed: die van Shakespeare strekt zich over drie eeuwen uit. ..In de tyden van Koningin Elisabeth was de muziek een belangrijker factor In het dage- lijksche leven dan nu. Ieder beschaafd mensch kon als vanzelfsprekend een lied van 't blad zingen Die algemeene muzlekoefentng was voor Shakespeare een groote aansporing om lyrische poëzie te schrijven. Hoewel van be roep acteur kende hij de waarde van een op het juiste moment gezongen lied zeer goed Ook heeft hij ballades van zyn tyd en van vroeger aangepast by toen gebruikelyke melodieën, „Voorbeeld: ..How should I your true love know", door de krankzinnig geworden Ophelia gezongen Shakespeare heeft zoowel de woor den als de melodie, beide uit de 14e eeuw, aangewend. ..Slechts twee muzikale zettingen van lie deren van hem zyn gedurenden zyn leven gepubliceerd: Oh mistress mine" en ..It was a lover" De spreekster bracht beide zettingen ten gehoore. vervolgens twee nieuwere bewerkin gen van Warlock en Castelnuovo Tedesco. Verschillende andere componisten van Shakespeare's liederen werden genoemd, wo. Johnson. Purcell en Dr. Arnc. den componist van Rule Britannia". Ook nieuwe composities werden gememoreerd en voorgedragen, o.a. van Schubert en Vaughan Williams. Vervolgens werd gesproken over Shakes peare's invloed, op orkestcomponisten: Rich. Strauss. Gounod. Berlioz. Tchalkowsky en Smetana; Mendelssohns Sommernachtstraum. „Geweldig was zyn beteekenis voor de opera. Zyn ..Storm" is door 14 Fransche, Dultsche, Russische en Italiaansche compo nisten als opera bewerkt: er zijn 7 zettingen van Henry IV. King Lear en Corlolanus. „Verdl greep als Jonge man Shakespeare's Macbeth aan een misgreep. Hy voegde er een ballet in. liet Lady Macbeth een drinklied zingen met een koor van moordenaars en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 ets. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS Battel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Meer steun voor den voet de nieuwe „ORTHOLUXE" STEUNSCHOEN met voetkussens. TH. SMIT Fa. KLEIN - Naisaustraat 1 Macduff een vrijheidslied, dat toenmaals in Italia groot succes had als protest tegen Oostenryksche overheersching. Later heeft de groote operacomponist voor zyn misgreep boete gedaan door op onderwerpen van Shakespeare twee opera's te schrijven, die als meesterwerken over de heele wereld erkend zyn „Othello" en ..Falstaff De eerste bevat misschien de schoonste muziek die bestaat". Spreekster zingt een fragment uit „Othello" in de oorspronkelyke zetting en in die van Verdi. Anders dan by Sastelnuovo Tedesco's verklankingen won Verdl ditmaal verreweg het pleit, zyn geweldige muziek maakte grooten indruk. Spreekster, die als zangeres met een ver koudheid te kampen had en daardoor zich niet ten volle kon geven, werd aan de plano begeleid door Miss Allinson, De zang van Miss Toye werd door de wei nige talrijke aanwezigen herhaaldeiyk met applaus beloond. K. DE JONG. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. W. F V., koopman, wonende te IJmuiden, gem. Velsen; appèl overtr. Alg. Politieverorde ning van Velsen Vonnis kantonrechter Haar lem bevestigd, behalve ten aanzien der aan het feit gegeven kwalificatie. H. G. B.. hvr. J. v. d. Tm., wonende te Haar lem; art. 251bis W. v. Strafrecht; een maand gevangenisstraf. W. H. v. d. W.. reiziger, wonende te Haar lem; Heling; twee maanden gevangenisstraf. J. A. v. G Koopman, wonende te Haarlem: appèl overtr. art. 543 W. v. S.: f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. L. v. W.. veehouder, wonende te Haarlem- merliede en Spaarnwoude; appèl overtr. Mo tor- en Rywielverordenlng; f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. J. S. automobielhandelaar, wonende te Amsterdam: appèl overtr. Motor- en Rywlel- wet: vrUgesproken. JONGEREN VREDES FEDERATIE. In het gebouw der Jongemannen Vereenl- glng in de Lange Margareth ast raat zal op Maandagavond 9 Maart de heer H. v. d. Vliet spreken over het onderwerp „Christendom als Vredesi actor". Dc heer v. d. Vliet Is lid van het Nederl. Jongelingsverbond, zoodat het bestuur naast leden der by de J.V.F. aangesloten vereen! - gingen en andere belangstellenden, vooral ook leden van de H.J.M-V. verwacht. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: VrydagavoiTddlenst bij den In gang te 5 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.28 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon# dag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah. worden verricht Sn het Ge meentegebouw Lange wyngaards'raat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ACENDA VRIJDAG 6 MAART Gebouw Protestantenbond: Ds. G. West- mUse voor de Evangelische Maatschappij. 8-15 uur. Remonstrantenhuls: An t h r oposoph ische Vereeniglng: Lezing over Ziekte en Karma, 8.15 uur. Kenaustraat 9: Jaariyksche algemeene le denvergadering afdeeling Haarlem en Om streken van het Ned. Roode Kruis. 8.30 uur. Kloppersingelkerk: 12de Orgelbespeling, 8.15 uur. Palace: „De blonde Nachtegaal". Tooneel: „Tribolo en Smiles". 8 15 uur. Luxor Theater: „De Mascotte" en ..Het recht zegeviert". Tooneel: Angelo Jaconelli. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Lied 1st aus". Tooneel: Astro (Jongleur). 7 en 9 15 uur. ZATERDAG 7 MAART Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwt ooncel. „De baas in huis." 8 uur. Schouwburg janswe-g: Voordrachtoefening leerlingen J- C. Tuyn. 7.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond. Bal-ma squé Herstellingsoord Spoorwegpersoneel. 8 30 uur. Hotel „De Leeuwerik": Alg. verg NV. Wed. Oosten en Zoon's Tapyt- en Beddenhandel, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen »s middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarnc 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Hotel Vreeburg. Bal Masqué. 7-30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5