STADSNIEUWS SCHEEPVAARTBERICHTEN BURCELIJKEN STAND SPORT EN SPEL HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 13 MAART 1931 (Zie ook elders in dit nummer) DIEFSTAL VAN TWEE AUTO'S Drie verdachten voor de Rechtbank. DE NACHTELIJKE ACHTERVOLGING TE HAARLEM. In den nacht van Dinsdag 9 December op Woensdag lj December stelde de politie te Hillegom de politie te Haarlem er van in kennis, dat uit de gemeente Hillegom een Chevrolet-auto ontvreemd was. genummerd H 55628. De politie te Haarlem, op onder soek uitgegaan, ontdekte op den Wagenweg een auto. Zij zette deze onmiddellijk na, doch toen de bestuurder merkte dat hij achter volgd werd, reed hij het Florapark in. Niet tegenstaande de politie hem herhaaldelijk tot stoppen aanmaande, bleef de bestuurder doorrijden, waarop tenslotte de politie eenig; schoten loste. De auto reed toen de PavJ- joenslaan in. Hier sprongen twee personen uit den nog rijdenden wagen, een hunner vluchtte den Hout in en de ander nam de beenen in de richting van het Plein. Deze was spoedig ge grepen, doch de ander wist te ontkomen. Met een politiehond werd het onderzoek voortge zet en niet lang daarna heeft men d«»n vluchteling op 't terrein van ...Spaar en Hout" gepakt, beiae mannen, Hiliegoaimers, wer den aan het bureau gebracht. Hier bleek evenwel dat de auto, waarin de twee mannen zaten, niet uit Hillegom, mhar uit Wassenaar afkomstig was en de nummering H 43184 droeg. De beide verdachten ontkenden zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Zij bleken te zijn P. van B., een 29-jarig arbeider uit Hillegom, thans gedetineerd, een goede bekende van de politie, en J. v. d B., 23 jaar, los werkman te Hillegom. Bij een nader onderzoek kwam aan het Ucht dat zij een Chevrolet gestolen hadden te Hillegom, dat zij er mee op weg gegaan waren naar Den Haag, doch te Wassenaar een ongeluk hadden, waarbij de auto over den kop sloeg. Zij maakten zich daarop imessLer van een anderen auto en lieten de Chevrolet aan den weg liggen. Waren zij aanvankelijk gedrieën op weg (ook M. v. L., een 3.:-jarig grondwerker uit Rotterdam was er bij), thans gingen v. M. en v. d. B. samen verder. En nu stonden alle drie Donderdag, zooals wij in 't kort gemeld hebben, voor de Haariemsche Rechtbank terecht. Hun was ten laste gelegd diefstal van twee auto's althans diefstal van benzine. Als eerste getuige werd J. F. Lommerse. bloemist te Hillegom, gehoord, eigenaar van een blauwen gesloten Chevrolet-auto. Hij werd door den nachtwaker Kraak om half twee gewekt, daar de garagedeuren open stonden, een ruit was uitgesneden en een andere ruit ingedrukt. De auto was ver dwenen. Den volgenden middag kreeg hij den wa gen terug van de politie te Wassenaar, vrij ernstig beschadigd aan de rechterzijde. Na getuige Kraak, die een en ander beves tigde, werd get. v .d. Loo ondervraagd. Deze heeft drie perspnen ontmoet, waarvan één (verd. v. B.) hem om een sigaret vroeg. Even 3a:er omkijkend zag hij hen voor een caf. staan. Om kwart over twaalf hoorde hij het aanslaan van een Chevrolet. Uit bed stap pend, zag hij bij den Doodweg een auto stil staan. Getuige Brouwer hoorde om kwart voor één het starten van een auto, die weer af sloeg. Hij zag bij den Doodweg een auto staan, waarbij hij verdachte v. d. B. positief bespeurde. De au.o reed onmiddelijk weg in de richting Haarlem, terwijl v. d. B. naar Hillegom terugliep. Getuige v. d. Horst, chauffeur te Wasse naar. reed des nachts om 2 uur uit een ga rage, en vond tusschen Narcissen- en Wei- ma rstraat een gesloten donkeren auto op de rechterzijde liggen, scheef op den weg. Get. had den indruk dat de wagen uit Leiden was gekomen. Er was niemand bij. Plotseling stond van B. naast hem, die zeide, dat hij een heer en dame in de richting Den Haag had zien gaan. Een voorbijgaande auto is nog op onderzoek uitgeweest naar deze twee inenschen. doch heeft ze niet gevonden Toen is getuige met zijn wagen weggereden en kwam een eind verder richting Leiden drie personen achterop. Ze waren niet te herkennen in het donker. De volgende getuige, Loonstein, die zich bij vorigen getuige in den wagen bevond, be vestigde de verklaringen. Getuige Reumerswaal, chauffeur, is per kraanwagen naar den omgeslagen auto ge reden, maar heeft pas den volgenden dag den wagen gelicht, toen de politie er bij ge weest was. De volgende getuige Pieterse, wonende te Wassenaar hoorde 's Zondagsmorgens van de politie, dat zijn 2-persoons Ford den vorigen dag vóór de garage van zijn woning gezet, in Haarlem was teruggevonden. De agent van politie Visser, sommeerde 's morgens om 4 uur. den bestuurder van de Ford te stoppen In het Florapark. Toen daaraan niet voldaan werd, schoot hij eenige malen. In de Pavil joen: laan stopte de auto en sprongen er twee personen uit. v. B. en v. d. B. die weg snelden. doch even later aangehouden zijn. De officier van justitie, mr. W. M. P^arde- kooper Voerman zeide, in te trekken het ge deelte van de dagvaarding, waarin L. ten Jaste gelegd wordt diefstal in vereeniging. Requisitoir nemende zeide spr. in de aan wezigheid van genoeg bezwarende feiten voldoende aanwijzing te zien voor de schuld van verdachten. Verdachten zijn te Wasse naar in de Chevrolet gezien en uit hun heele houding bleek, dat zij van plan waren om den auto mee te nemen. Zonderling was ook de houding tegenover de politie en justitie. 1 Zij wisten niet in hoeverre zij bekennen zou den en draaiden bij naar gelang van de ge tuigenverklaringen. Wanneer verdachten niet veroordeeid zouden worden wegens diefstal van auto's, doch alleen wegens diefstal van benzine, zou iedereen zich meeiter kunnen maken van eens anders auto of fiets en wan neer daar tegen geprotesteerd werd, kunnen zeggen: „Ik maak maar een ritje, maar ik zal hem straks terugbrengen". Spr. verwees naar een arrest van den Hoogen Raad, waar bij ook tijdelijk gebruik van eens anders goed. zonder diens toestemming wordt ge straft. Spr. refereert zich aan het ongunstige strafblad van ieder der verdachten en vraagt voor elk 12 maanden gevangenisstraf. Zij zijn respectievelijk 6. 8 en 6 maal veroordeeld. De verdedigers resp. mr. G. W. C. Piiester, L. J. Venhulzen en J. v. d. Vegt pleitten vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling der verdachten. De rechtbank vond hiertoe seen termen aanwezig en bepaalde de uit spraak tot over 14 dagen. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. «LIBERALISME EN DEMOCRATIE". Over dit onderwerp hield dr. I. J. H. Vos, oud-wethouder van Amsterdam Donderdag avond een lezing in café Brinkmann. Inge leid door den heer M. D. Scheer, secretaris der vereeniging, begon spreker met te zeggen, dat het woord democratie eigenlijk voor alles wordt gebruikt. Vele groepen van meruchen plakken zich dat woord als etiket op, terwijl zij geenszins democraten zijn. Want wat is democratie? Dat is het waarborgen van den volksinvloed, het zorgen voor de volksont wikkeling in den ruimsten zin. De democra ten staan dus lijnrecht tegenover het ab olu- tisme. Hier staat het volk onder de ongebrei delde heerschappij van een enkel man (het oude Czarenrijk is het voorbeeld daarvan) daar regeert het volk zélf. Zooals in ons land. Het absolutisme Ls. zoogenaamd afgeschaft. Maar in werkelijkheid bestaat het nog, en wel In Rusland en Italië, in het communisme en het farcisme. Daar is eike meenlngsuiting, die niet overeenstemt met wat de regeering wil en voorschrijft, verboden. Volledige vrij heid van drukpers, vergaderingen, van ge dachten zelfs is onmogelijk in het stelsel van het absolutisme. De volksinvloed is weg en daarom heerscht daar niet de democratie. Spreekt men over democratie, dan denkt men dadelijk aan Engeland en Nederland. Maar er zijn kleine verschillen. In Eneeland bijv. is de kiesrecht-leeftijdsgrens op 21 Jaar gesteld. Maar deze leeftijd is te laag. In een tijd van verbroken geestelijk en maatschap- peiyk evenwicht noemt spr. het zelfs een oolitieke misdaad of aan politieke onmon- dlgen het kiesrecht te geven. Het is niet in het belang van de Maatschappij dus niet democratirch. Nederland is het beeld der democratie. Dat is een gevolg van het beleid der liberale staatslieden i'Thorbecke). Dat we geen revo lutie gehad hebben, is te wijten aan het libe ralisme, aldus spr. Want als het volk langs den normalen weg niet verkrijgen kan wat het wil, poogt het ertoe te komen door middel van revolutie. Zooal? In Frankrijk in 1795. Er was een groep ontstaan, de bour geoisie. die slechts via revolutie rechten ver mocht te krijgen. En zoo is er nu een 4e groep gekomen, de moderne arbeiders. Maar hier hebben de liberalen open oog gehad voor hun eischen van economische en politieke eman cipatie. Wij kunnen Nederland noemen het land van de volmaakte democratie, zegt spr. Mede door het algemeen kiesrecht en het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging. Uitvoerig betoogde spreker verder met vele voorbeelden, dat de liberalen de krachtigste verdedigers zijn van de democratie, zooals die hier uiteengezet is, en van de vrijheid van het individu. En daarom-is het zulk een verheugend feit, dat de neiging van veel jongeren tegenwoor dig sterk naar het liberalisme uitgaat, he loot spr. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen na afloop der lezing werd een druk ge bruik gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. HET INDUSTRIALISATIE-VRAAGSTUK VOOR NEDERLANDSCH-INDlë. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Heesterbeek, Wagenweg 256, broche, v. Koot, Potgieterstraat 8, boekje en schrift. Berg- heggen, Papaverstraat 16, studie boekje. Bur. v. Politie, Smedestraat, handschoen. Kennel Haerlem, gele herdershond, gebracht door Kune, Brederodeweg 15. v. d. Voose, Ten Katestraat 4, kinderhandschoen. Wenniken- donk, Westerhoutstraat 19, kindermuts. Nleuwenhof, Linschotenstraat 18. manchet ten. Mul. Spaarnwouderstraat 66, portemon- neie met inhoud. Verdoom, Hofdijkplein 63. idem. Marijnen, Middenweg 38, rijwielbelas-' tingplaatje. Konings, Olmenstraat 70, sleutel. Serne, Mentawistraat 17, stok. Zwaanswijk, Gr. Heiligland 21, vulpen. Milaitz, Bakenes- sergracht 75, zonnescherm. HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. In de op Donderdag gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders van de N.V. De Haariemsche Hypotheekbank, werd o.m. besloten tot verhooging der statualre reservekas van f 400.000 op f 800.000 door overboeking uit de extra-reserve. Bij de behandeling van dit voorstel wees de voor zitter van commissarissen er op, dat dit voorstel der uitvoering was van bij de aan neming der gewijzigde statuten op 27 Mei 1930 gevallen beslissing waarbij tot deze verhooging werd besloten met aanduiding van de extra-reserve als bron, waaruit de middelen voor de verdubbeling zouden worden gevonden. De winst- en verliesrekening over 1930 de balans werden daarna goeigskeurd en hel dividend bepaald op t 30 per aan deel (als vorig jaar). Uit. de aangeboden dubbeltallen werden als commissarissen herkozen de periodiek aftredenden: Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en Jhr. mr. D. E. van Lennep. Besloten werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. E. Fennema te Amsterdam, voorlooplg niet te voorzien. Besloten werd nog tot instelling van een reserve voor ouderdoms- en ziektezorg. Alle voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. TYPOGRAFIE. Voor de afdeellng Haarlem van de Fe deratie van boekdrukkerijen bonden werd Woensdagavond in café .Brinkmann" voor belanghebbenden in de Typografie, door den heer R. K. van den Berg een voor dracht gehouden over de Juiste berekening van den kostenden prijs in de boekdruk kerijen. Deze voordracht, welke zoowel door pa troons als chei's In deze bedrijven weid bij gewoond, had aller volle aandacht. Met verschillende staten en voorbeel den toonde spreker op zeer onderhouden de wijze aan. hoe. op betrekkelijk eenvou dige wijze, een overzicht over den Juisten kostenden prijs kan worden verkregen: ook voor middelmatige en kleinere bedrijven. Aan het slot werd soreker door den voor zitter den heer Ruijgrok. dank betuigd voor de zeer duidelijke en beknopte uiteenzet ting. Woensdagavond hield ir. J. van der Waer- den, oud-gedelegeerde der fabrieksnijverheid in Nederlandsch-Indlë fn een der zalen van Café Brinkmann een lezing over bovenge noemd onderwerp. Ir. Van der Waerden begon met een histo risch overzicht te geven van de verschillende pogingen om In Indië tot grooter industriali satie te geraken. Maar al deze pogingen door commissie zoowel als litteratuur, die ten doel hadden meer welvaart te brengen aan de Indische bevolking, faalden, en pas in oor logstijd kwam het vraagstuk weer naar voren, In 1916 werd een commissie ingesteld tot ontwikkeling der Indische fabrieksnijverheid. Slechts een 10-jarig bestaan is deze commissie beschoren geweest, daar in 1926 gouv.-gen. Fock haar ophief. En daarmede werd het probleem weer te slapen gelegd. En nóg slaapt het: in de Jongste Kamerdebatten over Indië werd er met geen woord over gerept. Toch verdient het vraagstuk onder oogen gezien te woden. Java staat mét zijn haven, wegen, groote" cultures op gelijke hoogte met, zoo niet hooger dan de andere deelen der wereld, doch de bevolking Java telt bijna 2 3 van de heele Indische bevolking is aan den grond gebonden, een eeuw geleden reeds en nu nog. Er heerscht geen welvaart onder, want er bestaat een groote overbevolking. nJ. 314 menschen per K-M2. In dit opzicht spant Java de kroon. Ze staat in deze boven de dichtbevolkte Engelsche en Rijnland- streken. En verreweg het grootste deel der inlanders woont op het land. In de laatste halve eeuw is de bevolking verdubbeld, maar de productiviteit van de sawahs daar onmoge lijk gelijken tred mee houden. Nu zijn er middelen tegen overbevolking: emigratie naar de buitengewesten. Maar dat is in de eerste plaats zeer kostbaar en verder wordt de emi grant weer aan de meest primitieve land bouw gezet. Verbetering der economische toe standen is het probleem, en de weg daarnaar toe ls industrialisatie, fabrieksnijverheid, den ruimsten zin. We moeten een inlandsche industrie hebben, gedreven door Inlandsch kapitaal. Want nu fs er zeer veel van in uit- heemsche handen. We hebben in Indië steen- en pannen bak kerijen; er wordt gebatikt, en de textiel-nij- verheid bloeit. Goed gaan de sigaretten fabrieken, ondanks het feit, dat het gouver nement de accijns op het geïmporteerde siga retten-papieren ging verhoogen. Spreker hoopt, dat het gevolg hiervan zijn mag, dat men in Indië zelf het papier gaat maken. De grondstoffen zijn er voor aanwezig. Maar we moeten meer hebben en gróóter Industrieën met Inlandsche krachten. Een van de vereLschten daarvoor is een nijverheids proefstation, waar op allerlei gebied onder zoekingen gedaan en inlichtingen verkregen kunnen worden, zooals dat bij de cultures ook bestaat. Er moeten van staatswegen facili teiten verleend worden en steun, bijv. door het verkenen van fabrlcage-premiën. Doch op de begrootingen komt hiervan niets voor. Spreker hoopt, dat de pogingen tot verbetering slechts slapen, als de Schoone Slaapster, en eens gewekt zullen worden. Na afloop was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan de weinig talijke toehoorders dankbaar gebruik maakten. VERDACHT VAN DIEFSTAL Door de recherche is aangehouden de 34- jarige v. L-, vertegenwoordiger alhier, ver dacht van diefstal te Haarlem. De aange houdene wordt ook verdacht van een Inbraak in Heemstede gepleegd. Hij is aan de politie aldaar overgegeven. WINKELIFRSVFRFFNTriTVG E. M. M. HAARLEM-NOORD Bovengenoemde vereenleing hield een vergadering. De heer v. Reglin betreurde in zijn openingswoord de slechte oDkomst; waren maar 12 led enaanwezig. Na voorlez'ng der notulen, werd verslag uitgebracht door de kascommissle. De penningmeester de heer v. Aken ontving een bedankje voor zijn ac curaat beheer. Punt 4 van de agentia: ..Voor stel tot ontbinding der Vereeniging" vo gde nu, en zooals te voorzien was. werd het be sluit de vereeniging op te heffen, door al'e aanwezigen goedgekeurd. Het batig saldo werd toegewezen aan de Vereeniing tot be strijding der tuberculose te Haarlem. Na afloop dezer veradering had ln aanslui ting hiermede, een tweede vergadering plaats, eenige winkeliers uit de Cronjéstraat bespra ken de mogelijkheid en de wenschelijkheid om te komen tot oprichting van een spec'a e Cronjéstraat vereeniging. De vroegere be stuursleden van E. M. M. stonden zeer sym pathiek tegenover dit- denkbeeld en zegden volle medewerking toe. Een voorloopig comité vormde zich en zal, onder leiding van den heer J. H. Korstjens, de voorbereidende werkzaamheden verrichten. Reeds a-s. Don derdag is er een openbare vergadering in het gebouw Flora, waar allerlei p'annen t?r tafel zullen komen, en waar. wanneer b'ijkt dat de deelneming voldoende is, overgegaan zal worden tot oprichting van een Gen. Cronjé- straat-Vereenlglng. jubileum a. k. p. vring. Donderdag was het 25 Jaar geleden, dat de heer A. K. P. Vrfng als handpersdrukker op de drukkerij van den heer M A. Jacobson in dienst kwam. Donderdagmiddag drie uur is de jubilaris te zijnen huize zoowel door de firma als door het personeel gehuldigd. De oudste firmant, de heer M- A. Jacobson. sprak hem op zeer waardeerende wiize toe en overhan digde hem het gebruikelijke geschenk. Ook ontving de heer Vring het diploma van de Maatschappij van Nijverheid. Ook het perso neel schonk hem cadeaux. Verder kwamen er veel bloemen en schriftelijke bewijzen van belangstelling. De heer Vring vierde het feest den geheelen dag in den huiselijken kring. (Reeds ïn een deel var< een vorige oplaag opgenomen) CANDIDATEN VOOR PROVINCIALE STATEN. IN DEN KIESKRING WEESP. In den kieskring Weesp zijn de volgende candidaten gesteld: VRIJHEIDSBOND, I. M. B. Boissevain geb. Pijnappel, Blari- cum; 2. Ir. J. A. Kalff, Hilversum, mr. A. Moolenburgh, Bussum; 4. prof. dr. H. Gunning Wzn., Hilversum, 5. Th. H. Mees ter, Bussum, 6. Th. J. Houtman, Weesp, 7. A. Asscher, 8. Walrave Boissevain, 9. dr. I. H. J. Vos, allen Amsterdam. S. D. A P. 1. C. Thomassen, Bussum, 2. D. Lopes Dlas, 3. H. StraalmanKremer, beiden Hilversum, 4. L. J. Bakker, Bussum, 5. T. v. d. Heeg, Hil versum, 6. P. v. Soeren, Weesp. 7. J. v. Kieft, Bussum, 8. C. Martens, Diemea, 9. H. v. d. Burg, Hilversum. 10. I. Keesing, Laren. CHR.-H1ST. UNIE. 1. E. Luden, Hilversum, 2. A. J. Lafeber, Bussum, 3. dr. A. A. Knaap, Weesp. 4. A. W, Mul. Weespercarspel 5. M. Dotinga, Weesp 6. J. Haafkens, Huizen, 7. H. Kingma. Bus sum, 8. mr. J. P. A. A. Lens, 9. C. Vlaande ren K.Pzn., beiden Hilversum, 10. J. P. Dudok van Heel, Naarden, 11. Th. E. B. Honders, Weesp, 12. J. v. Dillewijn, Hilversum. ANTI-REV. PARTIJ. 1. P. J. Dam, 2.. W. J. Volkert, beiden Hil versum, 3. C. Hoetmer, Ankeveen, 4. W. Klomp, 5. G. Sikking, beiden Bussum; 6. H Bomans, 7. G. Esselink, beiden Hilversum, 8, Joost Sluis, Weesp, 9. P. Kuyper Dzn.. Hilver sum, 10. H. Gordeau, Bussum, 11. H. F. J. Westerveld, 12. L. Attema, beiden Hilversum. VRIJZ.-DEM. BOND. Dezelfde lijst als te Haarlem. R.-K. STAATSPARTIJ. 1. J. J. Klaarenbeek, Blaricum; 2. M. J. H. Lambooy, Hilversum; 3. Jac. A. M. Nieuwen- dijk. Nederhorst den Berg; 4. B. H. A. Alles sie, Hilversum, 5. P. N. de Lange, Bussum, 6. P. Ch. J. Peters, Laren, 7. mr. K. E. A J. Hermans, Hilversum. NEUTRALE PARTIJ. 1. J. Smit, Naarden, 2. K. Gorter, Korten hoeff, 3. P. J. v. Lookeren—Campagne, 4. J. J. D. de RodeKuyl, beiden Hilversum, 5. dr. M. de Hartogh, 6. dr. A. J. Kropveld, belden Amsterdam; 7. J. P. H. Clinge—Dooren- bos, Naarden, 8, J. Schagen, Weesp. COMMUNISTISCHE PARTIJ. Gelijk aan die te Amsterdam en Haar lem. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Gelijk aan die te Amsterdam en Haar lem. NEUTRALE MIDDENSTANDSPARTIJ. Gelijk lem. Gelijk lem. aan die te Amsterdam en Haar- REV. SOC. PARTIJ, aar die te Amsterdam en Haar- Geiyk lem. Gelljk lem. CHR. DEM. UNIE. aan die te Amsterdam en Haar- R. K. VOLKSPARTIJ. aan die te Amsterdam en Haar- Axes 10 Maart van Corral naar Coro* nel. Bintang 9 Maart van Penang nar Sin gapore. Dinteldijk. 12 Mart 17 u. van Liverpool; Pacifickust n. Rotterdam. Garoet p. 12 Maart 13 u. Flnisterre, Batavia n. Rotterdam. Gelria 12 Maart 13 u. van Boulogne, Am sterdam n. Buenos Aires. Giekerk p. 12 Maart Dungeness, Zuid- Af rika n. Rotterdam. Kota Pinang 12 Maart te Soerabaja van Rotterdam, Lochmonar 10 Maart van Tacoma, Paci- fuckust n. Rotterdam. Montferland 12 Maart van Amsterdam n, Zuid-Amerika. Nafenta 11 Maart van Cristobal, Pacific kust n. Rotterdam. Poelau Laut 11 Maart van Sa-bang, Am sterdam n. Batavia. Riou 11 Maart van Chinwangtao, Japan, n. Rotterdam. Slamat 12 Maart 11 n. te Marseille, Rot. terdam n. Batavia. Springfontein p. 11 Maart Ouessaat, Rot terdam n. Batavia. Ta wall 10 Maart te Penang, Amsterdam n. Batavia. Titus 12 Maart van Amsterdam naar Haan burg. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Getrouwd: G. J. Lelch en H. Donkel; A. Joziasse en M. de Visser. VELSEN. Bevallen: N. A. RijkeboerGraaf, d., G. W. Duyn—van Susteren, d.; A. DibbiS—Lips, z.; H. Plugv. d. Horst, z.; N. van Breemen—Visser, H. Weingarten—Paartje, z.; A. G. Kraaye- veldGoed. z.; J. HubregtseCastricum. d. Overleden: G. v. d. Gijn—Pieterse. 53 j.; Kaandorp, 62 j,; F. van Burgel, 77 j.; H, B. Beekman, 57 j.; A Ausma, 1 mnd. BENNEBROEK. Bevallen: A. van HonsciiotenAffourilt, d. Overleden: Reid Sternsdorff, 72 jaar; W. Hoogland—van Beem, 65 jaar. DAMMEN OM HET NATIONAAL DAMKAMPIOENSCHAP. J. VAN DARTELEN NEEMT DE LEIDING Voor den wedstrijd om het Nederlandsche damkampioenschap werden de volgende par tijen gespeeld: L. de Haan remise met J. F. H. van M'll; P. van Dartelen wint van W. Rustenburg; W. J. Polman wint van L. de Haan. De afge broken partij P. J. van Dartelen—J. F. H. van Mill werd uitgespeeld; die eindigde in remise. De partij J. F. Kuijer—J. F. H. van Mill werd afgebroken. Door de overwinning van Van Dartelen op Rustenburg heeft eerst genoemde thans de leiding in dit tournooi. HOCKEY ENGELSCHE SPELERS TE HAARLEM As. Zaterdagmiddag drie uur, zal op het veld van het Kennemer Lyceum of op het terrein van Bloemendaal achter hotel Zomer- zorg (dit kan eerst Zaterdagmorgen besl'st worden in verband met den toestand waar in de terreinen zu.len verkeeren) een inter nationale hockey-wedstrijd plaats vinden tusschen een versterkt M. H. C-team en de H. A. C. uit Londen, een sterk officieren-elf tal. De Musschen hebben zich voor deze gele genheid verzekerd van den steun van eenigo onzer Internationale krachten en het elftal zal zich dan ook te drie uur des namiddags opstellen ln deze formatie: Jhr. Elias, v. Kempen, de Waal, Rhodius, v. Steen wijk. Pot, Menger, Thate, Hooft, Kist, v. d. Mandele. De heer Van *t Lam heeft zich bereid ver klaard om dezen wedstrijd voor M. H. C. t* fluiten. GYMNASTIEK uitvoering van „olympia" te jjmuiden. Voor de zesde maal zal „Olympia" te Umui- den op Dinsdag 17 Maart haar Jaar lij ksche zaaluitvoering geven. Voor de zesde maal zul len ae dames en heeren, meisjes en jongens, toonen waartoe zij onder de bekwame leiding van den directeur den heer Ghr. Smit, in staat zijn. Vooral de huppeloefeningen der meisjes In aardige daarvoor ontworpen toiletjes zullen een waardig slot van deze uitvoering zijn. De samenstelling van het programma waar borgt een vlugge afwerking. Er is bal na. RUGBY HAARLEMAMSTERDAM. Zaterdagmiddag half drie wordt deze wed strijd gespeeld op het terrein aan de Klever» laan. De opstelling van het Haariemsche team is als volgt: Fullback: Davidson. Three quarters: Bimgener, Langenfoach, v. Rees, Hooyer. Halves: Asjes, Dalhuisen (captain.) Forwards: Bok, Nijhoff, Roozen, Hoogeboom, Levie, Kooiman, v. Olst, Bolier, VOETBAL DE SIERKAN Alhier is opgericht de Haariemsche Voet bal vereeniging ,,De Sierkan" beslaande uit personeel van de Melkinrichting „de Sier kan". Het secretariaat is gevestigd: Vooruit gangstraat 103. „DE TRAMVOCELS" Terreinen en weder dienende spelen dé „Tramvogels" Zaterdagmiddag a.s. twe« vriendschappelijke ontmoetingen. Eén com binatie speelt tegen een elftal van „Heem stede" op het terrein van „Heemstede" aan den Meerweg, terwijl een. ander elftal speelt tegen „Johez" op een terrein aan den Mid denweg. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE De wedstrijd Kennemerland—Tweede Jeugd die voor j.l. Zaterdag vastgesteld was, kon, wederom tengevolge van terreinafkeuring geen doorgang vinden. Ulysses trok met vele lnval'ers naar Drie huis om daar IJ. F. C. 2 te bekampen. In te genstelling met onze verwachtingen wist Ulysses te winnen, nog wel met overtuigende cijfers, n.l. 4—1. Kennemerland 3 stevent regelrecht op het kampioenschap af; Zaterdag won dit elftal den uitwedstrijd tegen V. V. IJ 3 met 5—1. Ulysses 2 kwam, tengevolge van ziekte, on voltallig op tegen Z. S. V. I, waardoor de ont moeting niet kon plaats hebben; dit kast Ulysses twee strafpunten, wat jammer is, want thans ls de kleine kans, welke dit team nog op het kampioenschap had, geheel ver keken. Voor Zaterdag is het volgende programmal vastgesteld: Afdeellng a: Kennemerland I—LJ. F. C- I V. V. IJ. I—Tweede Jeugd. Afdeellng B. Ulysses 3—V. V. ij. 3 z. S. V. ITelefonla Voor de derde maal is de ontmoet'ng Ken nemerland IIJ. F. C. I vastgeste.d; evenals de vorige keeren voorspellen wij een klinken de overwinning voor de IJmuidenaren De andere IJmulder club V. V. IJ. I bindt op haar terrein nabij de Ruine van Brederode den strijd aan tegen Tweede Jeugd Op 14 Februari J.l. won V. V. IJ. in Haarlem met 6—1 en ook nu zal V. V. IJ. wel weer een flinke zege behalen. Ulysses 3 heeft het niet zoo moeilijk tegen het, derde elftal van V. V. IJ. Telefonla moet naar Halfweg. De wedstrijd tegen Z. S. V. I is al vier maal uitgesteld, doordat het ter rein onbespeelbaar was; ook morgen zal het veld o.i. ongeschikt zijn voor voetbal; we zul len ons derhalve maar van een voorspelling onthouden. oi voeding door en tot de voetbal sport. Onder dtsen titel heeft de K.N.VS. een nieuw boekje uitgegeven, dat in opdracht van do Technische Commissie van dezen Dond ls samengesteld door den heer L. D. E. J. Kramer, leeraar ln de lichamelijke opvoe ding aan de Rijks H.B.S. te Utrecht In een voorwoord van de Technische Commis sie wordt geconstateerd, dat de bond als resultaat van dezen arbeid thans een werkje bezit, dat een heldere analyse eeeft van de beteekenis der voetbalsport als~ verschijnsel terwijl het tevens den weg aangeeft, waar langs de spoit zich tot haar volle indivl- dueele en sociale waarde kan ontwikkelen. In dit lijvige boekje, dat met fraaie spel- kit'kjes versierd is, worden o.a. de volgende hoofdstukken behandeld: „Sport als histo risch verschijnsel", „Sport en cultuur". „Sport als maatschappelijk verschijnsel", „Sport een sociaal belang", „Separatisme in de voetbalwereld", „De plaats van sport ln moderne opvoedingsgedachte", „Plaats van de sport in de lichamelijke opvoeding", „Hy giënische waarde van sport". Karakter vorming door sport". „Beteekenis van het aanvoerderschap". „Physlologische voor waarden voor voet-bal", „Overtraining", .Voetbal en zenuwfunctie", enz Het ls een hcogst nut'" boekje, dat zijn weg wel vinden zal.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10