STADSNIEUWS Het licht op den toren. DE CENTRALE verkoudheden PIRIN de wereld VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 MAART 1931 VIERDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Voor den Polifierechler. Tevredenen. Mogen zij-, die de beklaagdenbank be treden gewoonlijk een zekere schuchterheid toonen; mag hun onderlip trillen en mo gen zij met een oog, waaruit angst en schuldgevoel spreekt naar den rechter zien, niets van dit alles viel op te merken bij den man, die daar binnen kwam. Vrij moedig, blijmoedig keek hij in het rond, fier stapte hij de bank der boetalingen bin nen, plantte z'n stalen lorgnet op den neus, richtte fier het hoofd op en nam, de eene hand in de zij de pose aan van iemand, die zich wil laten fotografesren en zich dus op z'n test wil voordoen. Het was duidelijk; het verschafte hem ganot daar te zijn en naar dit oogenblik had hij verlangd. Het ware volmaakt overbodig geweest getuigen te dagvaarden, want die man kwam daar niet om de waarheir geweld aan te doen. En die waarheid bestond hierin, dat hij iemand en nog wel een wethouder voor huichelaar en meer leelijks, dat een zekere godsdiensthaat verried had uitgescholden. De wethouder verklaarde alzoo. een getui ge had alleen den huichelaar opgavingen. „Is dit zoo?" vroeg de rechter en de ver dachte, die op die vraag gewacht hai, riep met luider stemme, schalde het uit met verheugenis in de stem; „Ja, zeker, edel achtbare, dat is zoo." „Ja, maar je mag iemand niet uitschel den". Weer schalde het: „Dat is zoo, edelacht bare," Dat was dus dik in orde en de deur waarder maakte zich alweer gereed voor de volgende zaak, doch ieder voelde, dat de verier gen is niet voldoende tot uiting wasv gekomen, maar eerst nu recht zou losbarsten. De man had z'n zaak overlegd en thuis zijn rede ingestudeerd, getuige het geschrift dat hij tot steun zijner memorie voor den dag haalde. „Ik zal daar eens een andere explicatie van geven" en hij vertelde van een in schrijving tegen een bulden en een dub beltje en wijdde uit over de principes des wethouders, maar de rechter zei. dat het woord aan den officier was, die vond, dat de beleediging vast stond en f 8 boete eischte. Even wilde verdachte met juridi sche spitsvondigheid de situatie reiden door te beweren, dat hij niet opzettelijk had willen beieedigen, doch alleen de waar heid had widen zeggen als een vriend, die mij mijn feilen toont, doch hierop werd niet verder ingegaan. Of hij iets te zeggen had over die acht gulden? ,,'t Zal niet anders kunnen edelachtbare." Nou, dan was 't in orde en hij kreeg z'n acht gulden, waarop hij tevreden knikte als ware hem een prijs uit de loterij ten deel gevallen. Hij vertrok, keek nog met breede, tevre den lach naar den beleedigde, die op zijn beurt voldaan was, maar 't meest voldaan was nog de los-arbeidende getuige, die met het oog op het losse van den arbeid niet wist of hij in den halven dag verzuim een of twee rijksdaalders had kunnen verdie nen en zich drie gulden van den begrijpen den, glimlachenden rechter zag toegewe zen. Vermoedelijk was op de publieke tri bune een ander los arbeider, die met soli dariteit was meegegaan en waartegen on ze getuige met vroolijk gezicht drie vingers opstak, zoodat minstens vier menschen ge lukkig waren gemaakt. De geheimzinnige bloed - uitstorting. De heetbloedige heer, wiens gouden bril fonkelde op zijn rood gezicht, had zich te verantwoorden, dat hij op de opleve ring van een door hem gebouwd huis een heer die met het huis en de oplevering eigenlijk niets te maken had. maar als vriend van den eigenaar en getuige fun- FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS 2) Hij hield nog eenige oogenblikken den hoorn aan zijn oor; hij hoorde slechts een zacht gezoem. Eindelijk hing hij den hoorn aan de telefoon. „Hij is zelf de moordenaar". Hij belde de centrale op en vroeg, met welk nummer hij zooeven gesproken had. De on bekende was echter voorzichtig geweest. Hij had gesproken door middel van de publieke telefoon, welke in het portiek van het panel Noordstraat 14. hing. Nijdig wierp Vosz de telefoon neer. Nog steeds klonk hem dat eigenaardige hoonencle lachen in 't oor. waarmede de onbekende zijn gesprek beëindigd had. n. Van het oogeeblik af. dat het telefoonge sprek zulk een geheimzinnige wending nam. had Torben Vosz alles woordelijk op een stuk papier geschreven. Nu begon hij alles nog eens kalm te overdenken, om het geschrevene van een Inleiding te voorzien. Dan begaf hij zich naar den redactie-secretaris, legde hem een en ander uit en gaf opdracht, de kópy alvast te laten zetten. Eerst wilde hij nu naar de aangegeven plaats gaan, om alles te onder- geerde, had geslagen en getrapt. Hij begon met de zaak om te draaien, bewerende, dat hij de geslagene was, zocdat getuigen deze netelige zaak moesten uitmaken. Nu is het verwonderlijk hoe menschen. die een scène meemaken en dus hetzelfde moeten zien, allemaal iets verschillends zien en zee v>as er ce architect, d:e zei dat hij tus- schen pa: tijen had ingestaan en geen trap pen of liever getrap had gezien, want trap pen had hij wel gezien oendat ze er vlak bij sterden en de mishandelde daar af was gevlogen, nadat hij. gebuigs, dezen min of meer tegen diens wil tot de trapcen had geleid. Daai ging den rechter een nie.iw licht op en hij vroeg of de bloed uitstorting in den rug, waarover de mis handeld» klaagde misschien In verband stond met dat trappen afvliegen, gewoon lijk de trap afsmijten genoemd. Maar dit nieuwe licht doofde terstond, toen van eenig accident bij die trapafvliegerij niet bleek en zoo kwam de voet van den cole- rischen heer als verwekker der bloeduit storting ter sprake. De eigenaar en z'n vrouw, die eveneens getuige waren, hadden met een zoodanigen voetstand van be klaagde waargenomen, dat daarmee een bloeduitstorting in getuiges rug in verband kon staan, maar een andere getuige, wiens naam een en al goedhartigheid was, en wiens uiterlijk daaraan beantwoordde, be wees, dat hij innerlijk niet tegen het uiter lijk contrasteerde, want hij had den cole- rischen heer om het middel gevat en in de badkamer gestopt, zijnde de meest geschik te plaats om de zenuwen tot rust te bren gen nadat hij den genoemden heer in he vige gemoedsbewegingen had gezien en eer beweging van diens voet in de richting van kiager had waargenomen. Had de driftige heer gezegd: „MeneeT de rechter, ik maakte me zoo kwaad op den man, omdat hij zich met ctingen bemoei de. waarmee hij niets te maken had, dat ik hem heb geslagen en getrapt", dan was dit meer sympathiek geweest, want nu was het duidelijk, dat hij trachtte zich er met leugens uit te redden en de officier bevond hem schuldig aan de bloeduitstor ting, die vast stond; de rechter ging er mee accoord en de verdediger, die zich zoo'n beetje excuseerde, dat hij in zoo'n zaak optrad, tornde ook niet aan het be wijs. maar meende dat de getrapte den driftigen heer niet als een minderwaardige bouwer had behoeven te kwalif ice eren. De rechter, die de zaak mat al haar geharre war al langer had bekeken dan hem lief was, knipte van de 50 gulden-eisch de helft af. VEREEXïGTNG VAN' VRIJZINNIG HERVORMDEN. Men schrijft ons: Dinsdag 24 Maart zal Ds. Trouw voor zijn ouddeerlingen spreken over de op te rich ten vereeniging van jonge Vrijzinnige Her vormden. Alle belangstellende jongeren zijn harte lijk welkom. HINDOE-DANSAVOND. De beroemde Hindoe-danseres Menaka, welke op het oogenblik een tournee door ons land maakt, zal Maandag 23 Maart, met medewerking van haar partner Nilkanta en den vermaarden Indischen musicus E. N. Das (soli op Indische instrumenten) één voorstelling te Haarlem, Stadsschouwburg, geven. Voorts wordt medewerking verleend door een orkest onder leiding van Boris Dobro- volsky. BOUWTERREIN B. en W. stellen den raad voor te ver- koopen Aan C. Mul 347 M 2 grond aan de Centau- russtraat, tegen f 17.50 per M2. om daarop een garage met bovenwoning en een boven- en benedenwoning te bouwen. zoeken. Was de toedracht der zaak juist, dan kon het bericht morgen nog opgenomen wor den. voorzien van nadere bijzonderheden, welke hij dezen nacht nog zou schrijven. Hij verzocht den secretaris enkele gegevens om trent Viggo Hansen te verzamelen. Betref fende een bekende persoonlijkheid als Viggo Hansen zou dat weinig moeilijkheden geven. „Maar wees toch vooral voorzichtig en pak de zaak zoo delicaat mogelijk aan. Alle feiten lullen nu juist niet even gunstig zijn en wij weten nog niet- eens met zekerheid of hij werkelijk wel vermoord is. De biografische data zullen wel ergens te vinden zijn". Vosz belde den commissaris van politie op en deelde hem in 't kort den inhoud van he: telefoongesprek mede. „Ik ga er nu direct heen. Kunt u mij geen det-ective meegeven?" „Ja. Peter Petersen is juist aanwezig", werd hem geantwoord. „Hm", bromde Vosz. „hij is nu Juist niet de man. dien ik 't liefst had. U weet, dat ik zijn capaciteiten maar matig kan waar- deeren". „Hij is op 't oogenblik de eenige die be schikbaar is en voor ons geldt als eerste elsch elk onderzoek zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben". „Wilt u hem zeggen, dat hij mij vóór no 26 moet opwachten. Dan ga ik nu eerst even de sleutel halen". „Zeker, zeker. Mogen wij erop rekenen dat u uw onderzoek zoo grondig mogelijk instelt- en ons het resultaat mededeelt?" „Accoord", antwoordde Vosz. Tusschen dezen journalist en de politie was naar aanleiding van vroegere gevallen, een zeer eigenaardige verhouding ontstaan. Zijn artikele getuigden steeds van een zeer groote scherpzinnigheid en de conclusies, welke hij uit zijn beschouwingen trok waren voor de Circa 6 millioen gulden verreken „De Centrale" elk Jaar opnieuw Welk een bedrag voor een instelling, waarvan het leger der po lishouders uit modern den kende arbeiders bestaatl Alléén een polis bij „De Centrale moet het parool luidenl Vraagt U eens onze PT^concurreerende tarievenl DE WERKLOOZEN. EXTRA UITKEERINGEN GEVRAAGD. De groote en langdurige werkloosheid, het volkomen ontbreken van vooruitzichten, dat binnenkort een beteekenende verbetering in dezen toestand komen zal, doen het plaatse lijk comité van Actie voor de werkioozen (welk comité is aangesloten bij het Lande lijk Comité voor Revolutionaire Vakvereeni- gings Oppositie) er bij den raad van Haar.em op aandringen, de volgende maa.regelen t2 treffen, om het lot der werkioozen iets of wat dragelijker te maken: A. Aan alle gehuwde werkioozen of daaT- mee gelijk te stellen kostwinners, die drie maanden na^ elkaar, of in het laa'ste half jaar, drie maanden zonder werk zijn geweest wordt een bedrag in eens uitgekeerd van 50.—; B. aan alle alleenloopende personen, die ten aanzien van hun werkloosheid in dez?lf- de omstandigheden verkeeren, wordt een be drag in eens uitgekeerd van f 25. Deze uitkeering dient te geschieden, zonder dat de gewone steun verminderd worden mag. C. Aan gehuwde werkioozen of daarmee ge lijk te stellen kostwinners, wordt, tot een maximum van 8 kubieke meter per kwartaal, gratis water verstrekt. D. Aan alle gehuwde werkioozen. of daar mee gelijk te stellen kostwinners wordt 50 pet. van hun, voor gas en electriciteit, be taald bedrag, teruggegeven. E. aan alle gehuwde werkioozen of daar mee gelijk te stellen kostwinners wordt, voor- zoover hun huishuur meer dan f 2.50 per week bedraagt, 50 pet. van dit meerdere, boven de gewone steun, uitbetaaid. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. DALING. In het jaar 1930 kwamen hier ter stede onder de ingezetenen voor: 229 gevallen van roodvonk, 131 van diphterie, 6 van typhus en 8 andere besmettelijke ziekten. Totaal dus 374. Over 1929 waren de cijfers: roodvonk 235, diphterie 168, typhus 0 en andere ziekten 5. Totaal 408. Het aantal gevallen is dus met ongeveer 10% verminderd. Van de roodvonk-patienten werden er in 1930 51 thuis verpleegd en 178 in een zieken huis, van de diphterie-patienten 13 thuis en 118 in een ziekenhuis GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bur. v. Politie, Smedestraat, brief. v. d. Pol. Oranjestraat 95, doek. Grim, A. L. Dyserinck- straat 54, das. Folkerts, Karei v. Manderstr. 37, handschoen. De-Vries, Zijlweg 68, idem. Opdam, Leidschestraat 157, idem. v. Dokkum, Leidschestraat 7, idem. Kennel Haerlem, grij- 2>e kat, gebracht door: Rietberg, Harmenjans- weg 5. Kennel Fauna, gr ijs-witte kat, ge bracht door: Koster, W. Heerenstraat 24. v. Wienen, Spaanwouderstraat 45 zw„ horlo geketting. Steenkist, Potgieterstraat 17, mes. Stoute, Linschotenstraat 5rd. portemonnaie. Kruger, Barrevoetestraat 14 zw. pet- Serné, Zijlweg 117rd. rozenkrans. Blaas, Z.B. Spaarne 84rd., rijwielbelastlngplaatje. v. d. Kleef, Ten Katestraat 6, sjaal. Fortgens, Ged. Oude gracht 26, kinderschoen. Pol, Spaarne 15a rood, knijptang. Laan, Roosveldstraat 20, vulpotlood. Preijde, Kleverparkweg 62, vul pen. Wijman, Verspronckweg 104. vest. politie vaak een goede en betrouwbare vinger wijzing geweest. Zij had dan ook al spoedig ontdekt, dat hier een ongewoon speurtalent aan 't woord was en dat het van belang kon zijn, hem tot vriend te houden. Het was echter niet de bedoeling van de politie hem een aanstelling als detective te geven, wat trouwens Torben Vosz niet zou wenschen Als journalist kon hij zich gemakkelijker en vrijer bewegen. Tor ben Vosz stelde veel belang in 't werk der detectives en had reeds meer malen be wezen een „fijnen speurneus" te hebben. Hij was intelligent en beschikte in hooge mate over de allereerst vereischte hoedanigheid: tegenwoordigheid van geest. Hij trok snel en zeker zijn conclusies uit alles wat hU zag hoorde, en zijn beroep van journalist stelde hem in staat om meer te hooren en te zien dan andere menschen. Steeds was hij op Jacht naar sensatie en beschikte over een scherpe opmerkingsgave. In verschillende kleine gevallen had hij de politie -reeds op 't goede spoor gebracht en eens een berucht en gevaarlijk inbreker in handen van het gerecht uitgeleverd. Vosz had echter moeten beloven, in ruil voor het ver trouwen dat hij genoot, niet alles In zijn courant te publiceeren. doch er bleef nog ge noeg over om al zijn collega's steeds vooruit te zijn. Hij had steeds toegang t-ot verschillende politieregisters, het fotoarchief en de anthro- pologische afdeeling. Bovendien hah hij zich, met de hem eigen energie, toegelegd op alle aanverwante wetenschappen als misdadigers psychologie, psychiatrie, pathologische anato mie en scheikunde en had het in deze vakken zeer ver gebracht. Hij las alle tijdschriften op dit gebied en had enkele opzienbarende ge vallen systematisch bestudeerd. Zelf had hij een uitgebreide verzameling aangelegd van VOOR HET FRANS HALS MUSEUM. TWEE SCHILDERIJEN GESCHONKEN. De Vereeniging tot uitbreiding der verza meling van kunst en oudheden ;n het Frans Halsmuseum heeft aan de gemeente ten ge schenke aangeboden ter plaatsing in ge noemd museum twee schilderijen t.w. een ..Liereman" vervaardigd door Adrlaan var Ostade en een „Riviergezicht" vervaardigd door Jan van Goyen. B. en W. stellen den raad voor deze ge schenken onder dankbetuiging te aanvaarden. ONDERWIJS B. en W- hebben voor de benoeming van een onderwijzer aan de school in de W.lgen- straat (Linnaeusschool) de volgende voor dracht aan den raad gezonden: le de heer J. J Prins. te Zaandam, 2e. de heer J. M. A. Mlnderhoud te Dordrecht en 3e. de heer J. Erkes, te Wormerveer. NED. VER. VAN FABRIEKSARBEIDERS. De afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging van Fabrleksi- bei- ders(sters) heeft Donderdagavond in het gebouw van den Haarlomschen Kegelbond een Interessante filmavond georganiseerd. Er was een zeer afwisselend programma samengesteld, dat de aandacht van de tal rijke aanwezigen steeds vermacht gaande te houden. Het werd geopend met een ko misch filmpje, met Lupino-Lane in de hoofdrol, gevolgd door een reisje om en nabij de Harz en een opwindende wedstrijd tusschen race-booten. Voorts kreeg men het propagandistische film-werk „Wij blazen alarm", dat reeds eer der uitvoerig in ons blad besproken werd. Dit artistieke product van de filmfabriek „Polygoon" mocht zich ook dezen avond Sn een groote en gerechtvaardigde bewonde ring verheugen. Op het programma stond verder de film van de indrukwekkende teraardebestriluig van mr. P. J. Troelstra, terwijl als hoofd film gegeven werd „De doodstrijd van de S 44" (Submarine), een film die eenige ja ren geleden hier te lande veel opgang heeft gemaakt. Inderdaad bezit „Submarine" veel goede kwaliteiten. De doodstrijd op den bodem van den Oceaan bijvoorbeeld, in de torpedokamer van de S 44, uitgevochten is met talent weergegeven en in hooge mate aargiijper.d. Het geheel werd dan ook met groote aandacht gevolgd. Nog zij vermeld, dat tijdens de pauze de heer Oosterhuis. bondsbestuurder, een op wekkend woord sprak. REL. SOCIAL. VERBOND. Zaterdagavond 21 Maart spreekt voor de afd. Haarlem van het R S.V. Ds W. Banning, uit Barchem. over: „Burgerlijk en Socialis tisch" in „De Centrale". HET ZIEKENFONDSWEZEN. Door den Haarl. Bestuurdersbond en den Christ. Besturenbond werden ledenvergade ringen gehouden ter bespreking van het ziekenfondswezen. Eerstgenoemde organisatie vergaderde in „De Centrale" waar de heei Noordhoff sprak: de tweede organisatie ver gaderde, in het gebouw aan de Bakenesser- grachfe, waar de heer Kruithof het woord voerde. In beide vergaderingen gaven de sprekers een uiteenzetting om welke reden de vakbeweging meer en meer verplicht is. zich voor het ziekenfondswezen te gaan in teressceren. Hierbij werd de aandacht ge vestigd op de artikelen 48, 123 en 124 van de Ziektewet, welke artikelen binnen korten tijd van kracht zullen worden en inhouden, dal de arbeider geen recht op ziekengeld zal kunnen doen gelden, indien hij niet is aan gesloten bij een goedgekeurd ziekenfonds. De aanwezigen werden opgewekt, bij hun leden er op aan te dringen lid te worden van „Ziekenzorg", het hier ter stede gevestigde arbeidersziekenfonds. Na afloop van de vergaderingen kwamen de besturen met de vertegenwoordigers van het N.V.V. en het C.N.V. bijeen, waar verslag van deze vergaderingen werd uitgebracht en mede deeling werd gedaan van de genomen be sluiten. Besloten werd zich binnen enkele dagen tot de aangesloten leden te wenden en hen er op te wijzen dat het in hun eigen belang is en in dat van hun gezin, om zich uit te spreken voor een arbeidersziekenfonds. allerlei aanteekeningen. welke hij steeds aan vulde en uitbreidde. Daaronder bevonden zich „personallën" van alle menschen die Vosz verdacht van een „crimineel punt", hetwelk in hun leven wel eens tot uiting kon komen. De politie kende en waardeerde zijn werk. Alleen de lagere beambten van het korps waren hem minder goed gezind, omdat zij zich te vaak ln de schaduw gesteld zagen De aan Vosz toegevoegde beambte Peter Petersen was wel een kundig criminalist, doch als detective moest hij zijn sporen nog verdienen. Enkele minuten na zijn laatste telefoonge sprek stond Torben Vosz voor het politie bureau ln de Noordstraat. De groene lan caster gordijnen lieten het licht slechts zeer getemperd door. Dooh met behulp van zijn electrische lantaarn, vond Vosz werkelijk rechts van de deur. twee sleutels, door een touwtje verbonden. Klaarblijkelijk de sleutels van de buitendeur en de gangdeur. De sleutels waren een weinig geroest; zou den dus wel reservesleutels zijn en niet van een sleutelring genomen die dagelijks ge dragen werd. D:t wees erop dat de moordenaar met de huiselijke gebruiken bekend moest zijn en de sleutels had weten te vinden. Vosz, die gewoon was geen enkel, zelfs niet het geringste detail te verwaarloozen noteerde dit als uitgangspunt, alvorens hij zich naar Noordstraat 26 spoedde. Daar aan gekomen werd hij. ietwat gereserveerd, door Peter Petersen begroet. De grootste sleutel bleek van de buitendeur te zijn. Vosz knipte zijn lantaarn aan en de beide mannen stegen den trap op. Plotseling bleven zij staan. Vosz meende, dat hij een deur hoorde openen. HU vernam echter geen geluid meer en zU gingen verder Op de tweede verdieping iag het kantoo: DE SPAARBANK VAN DE HANDELS- EN LANDBOUWBANX VERZET TEGEN HET FAILLISSEMENT. Voor de Rechtbank te Den Haag is gepleit, naar aanleiding van het verzet door een der crediteuren van de .Handels- en Landbouw- bank" bU verzoek ingediend, tegen het fail lissement van de stichting „Dc Spaarbank van de Handels- en Landbouwbank". Voor de crediteuren trad op mr. A. T. Vos te Applngedam: voor de spaarders traden op mr. Meverlng, te Groningen en mr Vonken- berg te Gorlnchem. Mr. Vos betoogde, dat de spaarbank niet rechtsgeldig bestaat cn van een niet-bestaande spaarbank geen faillisse ment mogelijk is. De tegen-partij betwistte de ontvankelijkheid van het verzoek en hand haafde de rechtsgeldigheid van de s'ichtlng De Spaarbank van de Handels en Landbouw bank". De Rechtbank zal hierover binnen eenige dagen beslissen. EEN VEREENIGING VAN VRT*Z. GODSDIENSTIGE LIBERALEN? VOORLOOPIG COMITé OPGERICHT. Het Alg. Hbld. verneemt, dat er een voor- loopig comité Is opgericht tot de stichting van een Ver. van Vrijz. Godsdienstige Libe ralen. dat, een circulaire zal verspreiden ge steund door de onderteekening van 70 per sonen uit de onderscheiden deelen des lands. Voorzitter van het voorloooige comité is prof. dr. B D. Eerdmans (Leiden), secretaris is dr. J. Luchles te Valthermond (Dr.) DE OPLOSSING DER PALEIS- RAADHUISKWESTIE. VOORSTEL VAN B. EN W. VAN AMSTERDAM TE VERWACHTEN. In aansluiting op de mededeeling der re geering. over do palels-raadaulsiwesii?, schrijft het Alg. Hbld.: Nu de regeering bereid is een wetsont werp bU de Staten-Generaal ln te dienen om. tegen het afstaan van Amsterdams oude Raadhuis, vUfUen millioen uit de schatkist bij te dragen voor een nieuw hoofdstedelijk Stadhuis, zal nog ln den loop der volgende week. aldus het voorne men ten Stadhuiae het uitvoerige prae- advies verschUnen op het voorstel van het raadslid mr. dr. G. van den Bergh. ln 1926 Ingediend en beoogende het bruikleen van het Paleis op den Dam tegen 1 Januari 1930 op te zeggen. In het prae-advies zullen B. en W. con- cludeeren het voorstel der regearlag te ac cepteeren. Reeds veertien dagen geleden hebben de raadsfracties waarop dit college van B. en W. steunt, besloten, met die oplossing ge noegen te zullen nemen. Het resultaat, als de Kamers het desbetreffende wetsont werp aannemen, zal zUn: dat een groot Stadhuis wordt gebouwd, op het voormali ge Paleis voor Volksvlijtterrein. VERKADE IN HET RIKA HOPPER-THEATER? ONDERHANDELINGEN OVF.R EEN NIEUW GEZELSCHAP. Er worden, naar het Hbld. weet te melden, onderhandelingen gevoerd tusschen het Rika Hopper-theater en een groep van het Am- sterdamsch Tooneel, om te komen tot ge meenschappelijke exploitatie van den Rfka Hopperschouwburg, onder de artistieke leiding van Eauard Verkadc. Deze onderhandelingen zullen zeer waar- schUnlUk wel tot het gestelde doel voeren. De Tel. heeft vernomen, dat de heer Ver kade reeds contracten heeft afgesloten met mevrouw Nel Rtants en de heeren Paul Huf en Frits van DUk, van den advocaat Viggo Hansen. Vosz luister de aan het sleutelgat, doch alles was stil. Hij probeerde nu den tweeden sleutel. Deze paste. Hij opende de deur en trad binnen. Verrast bleef hij staan. Vanuit een andere deur viel een lichtglimp op den corridor, die echter weer even spoedig verdween. „Zag je dat?" vroeg Vosz. „Ja. en ik hoorde ook het knippen van een lantaarnknop", antwoordde Peter Peter sen. Vosz rende naar de deur. Een sterke tocht ln de gang opende de deur reeds voor hij er was en tegelijk viel een andere deur met een hevigen smak dicht. Vosz liep een gang door. Weer hoorde hU een deur sluiten. HU kwam in een soort keuken en zag nog even een schaduw van iemand die een trap afrende. Even later viel de buitendeur dicht. Dan bleef alles stlL .Loop naar de buitendeur en tracht dien man in te halen!" riep hU Petersen toe. Zelf rende hU <ie trap af en kwam terecht ln een klein achtertuintje. HIJ doorzocht nauwkeurig alle hoeken, doch vond niets. Voor de tweede maa! was dezen dag een on zichtbare onbekende Torben Vosz te v!ug af geweest. Torben Vosz klom weer de enge. stelle en vleze keukentrap op. In de keuken trof hij Hansted aan. de chef van het Identlteitsbureau, die naar vingerafdrukken zocht. „Hebt u al wat gevonden?" vroeg Vosz. „Afdrukken genoeg", antwoordde Hansted, .maar ik weet niet. of wU er Sets aan zuilen hebben. Het lijk liet nog ln het kantoor Peter Petersen en dr. Bendlx zijn daar ook". Vosz trad het kantoor binnen. ..Op de trap was niemand meer te zien!" riep de korte, dikke Petersen hem toe. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. de vijanden onzer gezondheid, in hef bijzondei en zoovele daardoor ontsfane pijnen. Uw beste wapen is Aspirin-Tablelten. Let op den oranjeband. Prijs ?5 cts. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. MiMtmiTEm. Heerlijk en Welsmakend Naiuurljjk Bronwater Voor het behoud eener goede gezondheid als dagelyksche tafeldrank bijzonder aanbevolen. SEDERT 1887 EENE NEDERLANDSCHE ONDERNEMING.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11