Het licht op den toren. STADSNIEUWS 25 JAAR IN GEMEENTE DIENST. HAARLEM'S DACBLAD De heer A. van Driel, de directeur van de Haarlemsche gemeentereiniging is het mag bij dezen mijlpaal in zijn leven wel ge constateerd worden een benijdenswaardig man. De balans van zijn leven zal hem on getwijfeld tot dankbaarheid stemmen. Hij heeft zich met energie opgewerkt en een weg door het leven gebaand en hoewel hij nog juist aan den goeden kant van de 50 staat, mag hij reeds zijn zilveren Jubilé in dienst der gemeente Hap riem vieren, terwijl hij aan het hoofd van een belangrijk bedrijf slaat, welke werkkring hem lief is en ongetwijfeld voldoening schenkt. Hij verheugt zich In de volle waardeering voor zijn werk van de zijde van het gemeen tebestuur, evenzoo in de welgemeende ach ting van zijn talrijk personeel en de sympa thie van het publiek. Dat hij zoo hoog op het Stadhuis staat, aangeschreven pleit zeer sterk voor zijn capaciteiten. Het Is nu een maal een feit dat een reiniging geld aan de gemeente kost en een goede reiniging zelfs veel geld, terwijl het heel verklaarbaar is, dat het een directeur van een gemeentebe drijf dat veel en als het gewensclit is steeds meer winst in de gemeentekas brengt, veel gemakkelijker moet vallen om een persona grata in dc oogen van B. en W. te worden. Maar men erkent in den heer van Driel als een van zijn bekwaamheden, dat hij de reini ging goed maakte, térwijl hij er naar streef de om het nadèelig saldo zoo iaag mogelijk te houden door het bedrijf economisch in te richten. De reiniging is, omdat elk er mede in aan raking komt, een bedrijf, dat zich zeer gauw leent voor klachten van Ingezetenen. Uit het feit, dat er geen klacht vernomen wordt, mag veilig geconcludeerd worden, dat ook de ingezetenen tevreden zijn over het werken van den heer van Driel en zijn staf. Het is de gewoonte om bij een Jubilé in de courant een slaat van dienst van den jubila ris te geven. Om daarvan niet af te wijken vermelden wij kort het volgende: De heer van Driel is in den Helder gebo- ren.Hij bezocht daar de normaallessen en het nijverheidsonderwijs. Na de studie werkte hij eerst bij zijn vader die aannemer van Wa terstaatswerken was. Daarna kwam hij als uitvoerder in dienst van eenige aannemers van zee- en havenwerken. Ook was hij eeni- gen tijd opzichter van het waterschap Honclsbossche en Duinen tot Petted opzichter bi] het Bouw- en Woningtoezicht te Zijpe en bultengewoon-opzlchter bij den Rijkswater staat bij de Wlllemsluizen te Amsterdam. 1 April 1925 kwam de heer Van Driel als technisch opzichter bij de reiniging teHaar- lem. Hij doorliep, onder den heer J. P. Boer- koel als directeur, de verschillende rangen van insoezteur en hoofdinspecteur. In 1924 weid 1 U. tc<n de heer Ecerkcel, na een eervollen diensttijd van meer dan 43 jaar. met pensioen ging, met d? Leiding van het bedrijf belast. Enkel? jaren later werd hem ook den titel van directeur toegekend. In den tijd, dat de heer Van Driel aan de reiniging verbonden was, is er heel wat FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deensch door P- J AERSSENS 7) Het kon een begin zijn .Maar hoe dan ver der? Vosz begon met een gedeelte van het systeem in al zijn mogelijkheden op papier te zetten. Een eenvoudige berekening bracht hem tot <ie slotsom, dat dan bij een woord van drie lettergrepen, acht mogelijkheden be stonden. Hij keek nog eens goed de onderstreepte woorden aan en vond, dat zoo te zien, het sysfreeem van ht cryptogram wel eenige ge lijkenis vertoonde met zijn ontwerp .Hij trof woorden aan als' dézélfdé, régéeriug, gewissé président, oogénblik. Doch ook nu was het hem niet mogelijk een zin met een ge beteekenis te vormen Dus de andere klinkers hadden blijkbaar een andere accentueerlng. Vcsz ontleedde hei cryptogram verder. Hl' vond twaalf een-lettergrepige woorden, elf twee-lettergrepige, achttien drielettergrepige cn zes vier-leit.trgrepige. Dus opvallend vee. ■woorden met drie lettergrepen. Nu zat hij vast. Het eenige wat hi.1 gevonden had. was dat een onderstreept, bsaccentueerd eon-letter- greplg woord con e kon zijn. Hij bekeek nog eens n.'. 'T oe; aantal car voorkomende VRIJDAG 27 MAART 1931 veranderd en gemoderniseerd. Vroeger werd om met enkele trekjes te volstaan al leen met paarden gewerkt. Er stonden teen 59 rossinanten op stal en die gaven heel wat zorgen, want een paard Is een gewil lige werkkracht, mits het goed behandeld wordt. Na den oorlog werd begonnen met het Invoeren van auto's, voorloo.ïig kwa men er 3 vuilnis en 1 sproel-auto. Nu staan er nog slechts 4 paarden op stal, terwijl het aantal auto's tot 67 gestegen Is. Het personeel van de *elniglng is in den loop der Jaren verdubbeld en bedraagt nu 160 man ambtenaren en werklieden. In die 25 Jaar toch is het terrein, waarover de reiniging haar zorgen uitstrekt, zeer sterk uitgebreid. De bebouwing in de bui tenwijken is in die kwarteeuw belangrijk toegenomen, heele kwartleren z'jn verre zen. Al die menschen hebben vuilnisbakken dl op tijd geleegd moeten worden, terwijl ook de nleuw-aangelegje straten gereinigd moeten worden. Bij de annexatie in 1927 is het arbeidsveld der reinigers nog eens extra vergroot. Als men het arbeidsveld van 1906 en van 1931 vergelijkt en daarbij rekening houdt met het feit, dat de eisohen van het publiek in dien tijd hooger geworden zijn en dat de arbeidsdag verkort is. zou het personeel veel meer dan verdubbeld moeten zijn. Maar die nóg grootere uitbreiding is voorkomen door mechanisatie en door een- veranderde wijze van werken. Vroeger werd het opgehaalde vuil op de belt ge sorteerd. terwijl ook mest gemaakt werd. In 1920 werd het beltbedrijf veranderd, het weghalen van het vuil weid toen namelijk verpacht. Sinds 1 Januari van dit jaar heeft de gemeente zelf voor een afzetgebied van het vuil gezorgd, men hoogt er name lijk de rietlanden onder Leimuiden mede op. Het resultaat van die reorganisatie Is. dat de begroeting voor de reiniging dit jaar met f 12.033 verlaagd kon worden, on danks dat ook ten laste van het bedrijf de rente en de aflossing gebracht z'Jn van het onder Leimuiden gekochte rietland, dat la ter met winst door de gemeente verkocht zal kunnen worden. Wat het sneeuwruimen betreft ls de reini ging thans ook uitstekend toegeru-t. er zijn 12 motor-sneeuwploegen en 12 zaadstrooiers beschikbaar. Dit Jaar zal door de reiniging een wlf opnemende veegmachine aangeschaft wor den, alsook een kolken-lediglngsmaohlne. De putjer> chepper wordt dus overbodig. In den loop der Jaren is een volledige bag gerdienst ingesteld. Vroeger werd slechts ge durende 4 of 5 maanden in het Jaar gebag gerd. maar nu gedurende het geheele Jaar. Schoone grachten gaat ook stank tegen. Ook de motor-vuilvisscher doet daarbij goede diensten. De ontrmettlngrdlenst werd ook belang rijk uitgebreid. Reeds eenige Jaren is men in gericht voor het „gassen" van woningen. De geheele kring Haarlem profiteert daarvan. Voor de woningbouwvereenigingen werd een controle zuiverheidsdieust ingesteld. In 1926 werd de heer van Driel ook belast met de leiding van het nieuwe gemeente bedrijf „Centraal Vervoer". Bovendieu werd hem het technisch toezicht op dc autobun en opgedragen, alsmede de Inspectie van het marktwezen. De heer van Driel heeft ook steeds een belangrijke plaats ingenomen in het organi satiewezen. Hij was*indertijd voorzitter van de afd. Haarlem van het Nationaal Ver band van Ambtenaren en lid van het hoofd bestuur van die organhatie. Toen dit ver bond zich aansloot oij 't A.N.V. kon -hij zich niet met het program vereenigen en verliet hij die organisatie om daarna op te treden als voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Christelijken Ambtenaarsbond. Toen de heer v. .n Driel tot voorzitter van het hoofd bestuur gekozen werd. moest hij voor het voorzitterschap der afdeeling bedanken- De heer van Driel werd ook gekozen tot lid van het algemeen bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, terwijl hij ook deel uit maakt van eenige permanente scheidsge rechten. Ook In de Gereformeerde kerk heeft men gaarne gebruik gemaakt van de bekwaam heden van den heer Van Driel Vele Jaren was hij diaken en ouderling. Thans is hij ouderling en scriba van den kerk en ad. Bo vendien is hij secretaris van de Centrale teekens. He: waren er negeni.en. Dit annul stemde overeen met het aantal meest gebruik te letters van het alphabet. Vosz trok hier uit de conclusie, dat met de zeven en veertig beaccentueerde letters, geen zeven en veer tig woorden bedoeld waren. Het was nu zaak de letters, in de verhouding waarin zij ir. de dagelijksche spreektaal onderling gebezigd werden, onder de teekens te verdeelen. Zoc was misschien een oplossing mogelijk. Maar voor heden was het genoeg. Vosz was niet meer in staat om logisch en helder te denken. Zijn gedachten bleven niet op een punt geconcentreerd, doc-h sprongen van 't een op 't, ander. HIJ voelde zich zenuwachtig door 't nerveuze zoeken om den „sleutel". Hij was doodop en kon zich niets meer herinne ren, dan dat de meest voorkomende letter de e was. Na de inspanning van dezen nacht en een werkdag van twintig uren. kon hij zich nog slechts met moeite rechtop houden Hij viel achterover in zijn stoel en sloot de oogen. De slaap overmande hem en hij viel in een lichten sluimer, waarin zijn gedachten als wilde vogels in een kooi rondfladderden om 'n uitweg te zoeken, tot zij een voor eer. aan uitputting neervielen. Hij schrok op, huiverend van koude. Hij legde zich te bed en droomde weldra var een lange rij e's. die als blauw-wltte vonken om den toren zweefden. De storm floot om het tak, als 'n rillend, fijn lachen. Een lach. du hem bekend voorkwam.. Dan wisselde het beeld. De lichen de von ken smolten tezamen tot twee lichtende diepblauwe oogen, die hem vriendelijk toe lachten en toch zoo droevig konden staren De oogen van een Jonge vrouw. ZIJ sprak geen woord, Vosz wilde iets vragen; hij vroeg. Van schrik richtte hU zich met een ruk op. Hij had in zijn droom hardop gesproken. Zij a stem had hem ra de ooren geklonken als die van een vreemde. Hij had het gevoel, alsof INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN a 60 Cts. per regel. „MIJN GEZICHT WAS VOL PUISTJES". Nu een gave. frissche htiid..., en betere gezondheid. Er is moed noodig voor een dergelijke beken tenis: .Mijn gezicht was vol pu'st'es". Maar blijkbaar had deze dame mede ijden met haar vroegere lotgenooten. die neg aan die 'astige kwaal lijdéh, terwijl zij hiervan ver lost is. zy schreef ons geheel uit eigen beweging gaf haar naam en adres enkel en al'een u t oprechte dankbaarheid en het verlangen an deren hierdoor te helpen. Ziehier de br ef, dien wij ontvingen: „Eenigen tijd geleden raadde mijn zuster mij aan om Kruschen Salts eens te prob?eren voor mijn bloed, omdat mijn gezicht vol met puistjes was. Ik ben nu aan mijn t*ve?de flesch en over het resultaat ben ik in de wo'- ken. Bijna a le puistjes zijn verdwenen en ik voel me veel gezonder dan voorheen- Ik heb verscheidene vriendinnen geraden, het ook te prebeeren, omdat Ik hen graag hetzelfde re sultaat gun. als ik met Krinchen heb gehad. Ik laat U vrij, dezen brief te pub ïce?ren, want ik ben Kruschen Salts veel dank ver schuldigd." W C. S. Puistjes, vetwormpjes en dergelijke huidge breken zijn het gevolg van een slecht-func- tionneeren van Uw inwendive organen, waar door schadelijke zuren en giftige stoffen ont staan. Indien U dus snel en zeker van zoo een leelijke, onooglijke teint verlost wil' zijn en voor altijd een frissche, zachte, aantrek kelijke huid wilt hebben, neemt dan Kruschen Salts! Kruschen Salts ls een volmaakte samenstel ling der zes levenskrachtige zou'en. die de zenuwen, klieren, bloed en lichaamsorganen uit Uw voedsel moeten halen om regelmatig te kunnen functionneeren. Maar het ls een voudig onmogelijk, dat U deze zou en krijgt uit bet tegenwoordige gekookte voedsel. Kruschen Salts geeft Uw organen 'u'st die zachte aansporing, die ze noodig hebben om regelmatig al'.e oogehooDte afvalstoffen u t het lichaam te verwijderen En wanneer U inwendig bevrijd bent van all? onzuiverheden, dan zal ook zuiver. fr sch b'ced door Uw aderen stroomen! U bent ge-ondr en U voelt dit. Uw frissche hu'd en hed~re oogen getuigen ervan en Uw voortdurende opgewekt heid bewijst het. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a f 0.90 en f 1-60 per flacon. van Prot. Christelijke scholen en secreta ris van het instituut „Oranjs Nassau". Ongetwijfeld zal de heer Van Driel op 1 April a.s. ervaren dat dcor zeer velen en in vele kringen zijn arbóld gewaardeerd wordt. Wij hebben iets van die huldigings plannen vernomen, maar zullen volstaan met de mededeeling, dat het een feestdag belooft te worden. De jubilaris houdt receptie oo dien dag van 3 1/2 tot 5 uur In hotel Lion d'Or. GEH. ONTH. RIJWIEL- EN AMDSEMENTS- CLUB. Te Haarlem ls. zooals wij reeds meldden, door 15 personen opgericht bovengenoemde vereenlging. onder den naam T-A.V.E-N.O. Doel en beteekenis is beknopt in den naam aangegeven n.l. Tot Aangenaam Ver maak en Nuttige Ontspanning. Zooveel mogelijk; wordt samengewerkt met andere geheel ontbouderE-vereeniglngen. Wij plaatsen dit bericht nog eens, omdat in de eerste mededeeling de naam verkeerd ge speld was. ONZE BESTRATING. Naar aanleiding van de dd. 6 Maart ge houden aanbesteding voor het leveren van 2.000.000 waalstraatklinkers, heeft de direc teur van Openbare Werken de volgende op dracht verleend: 500.000 waalstraatkl, merk E. a f 33.35 per 1000; 400 000 Idem. merk P. H. a f 32.50; 100.000 idem merk R. G. a f 32.50. aan de fa. H. C. van Meeuwen te Haarlem. 500.000 waalstraatkl.. merk A. I a f 35.40 aan de fa. D. van der Leest te Haarlem; en 700 000 waalstraatkl., merk L. v. d. M. I. a f 35.20 aan de fa. v. d. Meij te Leeuwarden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. uit lederen ncex van ae kamer een zacht, smadelijk lachje klonk. VII. Zcodra Torben Vo?z den volgenden ochtend wakker werd, telefoneerde hij direct met de politie. „Is er nog iets nieuws?" „Neen. heelemaal niets". ..Is er al een verhoor afgenomen?" „Nog niet. Pas om elf uur". „Dank u wel". Vosz keek op de klok. Het was nu negen uur. Hij had slechts enkele uren geslapen doch voelde zich weer heelemaal frlsch. Een bad doet soms wonderen. Hij had het gevoel alsof he tstroomende water nieuw leven in zijn sp:eren en nieuwe denkkracht in zljr. hersens gegoten had. Plots schoot hem de gedachte door het hoofd: waarom heb ik op dien brief niet naar vingerafdrukken gezocht? Nog gehuld in zijn badmantel, de natte haren verward, trad hU zijn kamer binnen en haalde den brief uit een zorgvuldig afgeilo ten kast te voorschijn. Hij onderzocht het stuk papier met een loupe, zocht naar een water merk. bekeek de letters nauwkeurig, of hij niet kon z:en welk merk schrijfmachine ge bruikt was geworden en liet het papier nog :en reeks andere bewerkingen ondergaan. Doch hU ontdekte geen vingerafdrukken er. ie andere hoedanigheden, welke hij gevon den had. waren van zulk een algemeen karak ter, dat hij tot' geen resultaten kon komen. Hij was nu nog net als gisteren. Haastig kleedde hij zich en ging naar het advocatenkantoor van Vrggo Hansen. Toen hij binnentrad, zaten de,assistent Wilhelm Aaboe en de typiste Juffrouw Edith Sellesen achter hr.jx lessenaar, druk in gesprok. Aaboe sprong diréet op. HU kende Torben Vosz; zij waren ALGEMEEN NEDERLAND SCH VERBOND. De heer H. F. Tillema vertoonde Woens dagavond voor de afdeeling Haarlem van ba- ven genoemde vereeniging in het Gemeente lijk Concertgebouw het tweede deel van zijn film: .Mijn reis door Borneo". Mr. J. D. Plaats, voorzitter, heette de aan wezigen welkom en sprak zijn dank uit voor de groote bereidwilligheid, waaymee de heer Tillema op het verzoek tot draaien der film gereageerd had. De Indische rolprent gaf een interessant beeld van het leven der inlanders op Borneo. Wij maakten o.a. een doodenfeest mee met alle daaraan verbonden ceremoniën, als dan sen, oferplechtigheden, oprichten van her inneringspalen enz. Verder voerde de heer Tillema ons langs bruisende stroomen in kleine prauwen, waar bij we tevens op jacht gingen naar hertan. Door honden opgejaagd springen die die ren in het water, zoodat ze voor de vlugge inlanders een gemakkelijke prooi worden. De talrijke aanwezigen beloonden den heer Tillema met een dankbaar applaus voor de goede, van duldelijken tekst voorziene film. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 82ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag, 31 Maart 1931, des namiddags te 7 1/2 uur, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, 3. Mededeelingen. 4. Subsidie-aanvraag Nationaal Congres voor Vakopleidingsvraagstukken 1931. 5. Concept-schrijven Bureau aan den Mi nister van Waterstaat, betreffende luchtpost verbinding met Nederlandsch-Indië. 6. Behandeling motie Hooy, inzake han delspolitiek. 7. Rondvraag. 8. Besloten vergadering. EEN 69-JARIGE MOORDENAAR. ANDERHALF JAAR GEëlSCHT. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan de 69-jarige mandenmaker M D„ wegens doodslag op zijn nicht, bij wie hij inwoonde. Er was op 9 Januari een ruzie ontstaan in het huis in de Vinkenstraat. De vrouw had den ouden man tweemaal met eer. gummislang geslagen. Er was reeds lang on- ecnlgheid tusschen hen. De man heeft daarna het mes gegrepen en de vrouw gestoken. Hij zeide niet meer te hebben geweten, wat hij deed. De 62 jarige vrouw kon nog naar een ziekenhuis gaan, doch is eenige dagen later overleden. De officier van Justitie eischte tegen den man. in aanmerking nemende zijn leeftijd en dat de vrouw een vreemd type was 1 Jaar en zes maanden .gevangenisstraf. Verdachte zei diep berouw te hebben. De verdediger Mr. G. J. Wiarda pleitte voot een lichtere straf. HUIS VAN ZIJN VROUW ONDER VUUR GENOMEN. De politie te Weert, heeft aldaar gear resteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Roermond een 51-jarige herber gier. die op de Maaspoort aldaar, van de achterplaats af. met zijn revolver een huis onder vuur nam. waar zijn vrouw verbleef, aldus meldt dc Tel. Op het oogénblik, dat een agent van politie hem vastgreep en ontwapende had B. reeds acht schoten uit zijn revolver gelost. Eenive kogels waren In de deur en den muur van de woning terecht gekomen. D eherbergier had den laatsten tijd dik wijls oneenigheld met zijn vrouw. EEN TANKWAGEN IN BRAND. OOK TWEE HUIZEN HET VUUR TEN PROOI De benzinetankwagen van den heer J. Cljsouw te Aardenburg, welke geregeld benzine ver veert Duinkerken (Fr.) naar Zeeuwsch Vlaanderen, vloog tengevolge van een aan rijding tusschen Duinkerken en de Belgische grens in brand. De tanks waren met onge veer 10.000 liter benzine gevuld. Twee huizen werden door de heftige vlammen in de asch gelegd. Een fabrieksgebouw in de buurt, dat reeds vlam had gevat, kon nog worden ge red, aldus het Hbld. De chauffeur, een man uit Aardenburg, bleef ongedeerd. De auto was verzekerd. DE AANSLAG OP JITTZEN'S VELD WACHTER. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen den sla ger H. M uit Huizen, verdacht van poging tot doodslag op den gemeenteveldwachter uit Huizen. De rechtbank veroordeelde den man op 4 December wegens poging tot doodslag 'tot een gevangenisstraf van drie Jaar met af trek der voorloopige hechten's. Het O. M. had drie jaren zonder aftrek van preventief gevorderd. DE WISSELING DER GOLFLENGTEN. Met ingang van 1 April zullen de golflengten van de radiostations Huizen en Hilversum wederom worden omgewisseld. Huizen zendt van dien datum af op 1875 M. uit K.R.O. en N.C.R.V.); Hilversum zal dan op 298 M. (door A.V.R.O., V.AJIJV. en VPRO) uitzenden. In de te Rotterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Neder- landsche Ford Automamblelfabrlek is het dividend beoaald op 20 pet. Tot commissarissen werden herkozen de heeren Roland D. Kitson en mr. R. J. H. Patijn. DE PROEFTOCHT VAN DE P. C. HOOFT. De „P. C. Hooft" dte verlengd is. heeft op de proeftocht een klein defect aan de schroefas gekregen. Heden vertrekt het motorschip opnieuw. VERBEURING VAN OCTROOI RECHTEN? PHILIPS IN HET GELIJK GESTELD. De Haagsche Rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de procedure tusschen de N. V. Philips te Eindhoven en de firma H. R. Smith te Amsterdam, waarin laatst genoemde wegens octrooibreuk gedagvaard het standpunt had verdedigd, dat Philips de rechten uit haar octrooien zou hebben, verbeurd. De Rechtbank heeft deze stelling ver worpen. omdat de bouwers uit de gedragin gen van Philips niet hebben kunnen con- cludeeren, dat Philips haar octrooirech ten wilde prijsgeven. DE GOUVERNEUR VAN DE PHILIPPLTNEN. De heer Dwight F. Davisgouverneur der Phi lippijnen, die een bezoek brengt aan Ne- derlandsch-Indië is te Batavia aangekomen- Hij werd, naar Aneta meldt, met veel eer betuigingen ontvangen. SLAAPZIEKTE. De 35-jarige rangeerder H. O. uit Susteren slaapt sinds verschillende etmalen, me'dt de Msb. Pogingen om hem te wekken bleven zonder gevolg. De man is op medisch advies naar het ziekenhuis te Roermond overge bracht. PROF. MR. P. J. HL AALBERSE. De oud-minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, prof. mr. P. J. M. Aalberse, viert vandaag zijn zestigsten verjaardag. ONDER KOLEN BEDOLVEN. Aan de staatsmijn Emma is een 28-Jarige Belgische handlanger, bij het verladen van fijnkool onder de kolen geraakt en in eer. bunker bedolven. Hij was dood toen hij te voorschijn gebracht werd. ergens eens aan eikaar voorgesteld geworden en tevens kenden zij elkaar reeds langer var- zien. Aabo<» was een getrouwe stamgast van een der drukste café's. Hij had een helderen kop een goed humeur en hieid van een grap. Zijn ■rekken waren regelmatig en zijn flinke breede gestalte, maakte hem. tot wat de vrouwen „interessant" noemen. Doch zijn stereotype glimlach en zijn geheele manie: van doen hadden Vosz reeds lang geërgerd Aaboe behoorde tot dat soort menschen, voor wien ©en onberispelijke vouw in hun pantalon en wat oppervlakkige cafépraat den inhoud van hun leven beteekenen. Vosz kon zijn onaangename gevoelens jegens Aaboe slechts met moeite verbergen. „Kunt u een verklaring geven van dat daar?" vroeg Vosz en wees op de gesloten en verzegelde deur van het privé-kanioor. .Neen", antwoordde Aaboe. „Ik b?n er bijna net zoo door doodgeslagen als Viggo Hansen zelf". „Maakt u liever geen grapjes; ze zijn hier bitter slecht op hun plaats", merkte Vosz koeltjes op. Aaboe antwoordde niet en nam deze te rechtwijzing gelaten op. Hij had vee! re-pee voor Vosz. die bekend stond om de onver schrokkenheid. waarmede hij zijn meentn: uitte, en niets of niemand onrzag ais hi; een doel nastreefde. Ook was het voor Aabcc geen geheim, dat Vosz in zeer nauwe relatie- met de politie stond. „Wanneer hebt u den advocaat Viggo Han sen voor 't laatst gesproken?" ..Gisteren in den namiddag, toen hij zijn kantoor binnenstapte". „Hebt u den indruk, dat er den laatsten tijd iets bijzonders met hem gebeurd Ls?" „Ja". „Zool Wat dan?" Dat weet ik niet. Maar het kwam mij voor MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem. 25 Maart 1931. Appelen 3045 cent per K.G. Peren 3050 cent per K.G. Brusselsch lof 2836 cent per K-G. Knakpeen 1620 cent per K.G. Veldsla 1—f 1.20 per K.G. Andijvie 0.901.60 per kist. Spinazie 0-801.80 per kist. Sla 1620 cent per krop. Bloemkool 2545 cent per stuk. Roode kool 1025 cent per stuk. Gele kool 9—14 cent per stuk. Pieterselie 1560 cent per bos. Selderij 1040 cent per bos. Prei 1030 cent per bos. Rabarber 1624 cent per bos. Jat d€ advocaat nerveus was'. „Kende u de oorzaak daarvan?" „Neen". „Hoe uitte zich die nerveuze stemming?" ..Op verschillende wijzen. Hij deed, alsof hij zich ergens op voorbereidde". „Voorbereidde! Hoe bedoelt u dat?" „Op zekeren dag vermoedde ik, dat hU van plan was. om zijn praktijk op te geven. Maar dat zou een groote dwaasheid geweest zijn. Ik zag dat zeer goed in. Immers, zulk een uit gebreide praktijk had hij tegen zeeg voor- deelige voorwaarden over kunnen doen". „Waarom kreeg u dat vermoeden?" „Tja, dat zijn ambtsgeheimen", antwoord de Aaboe met een triomphantelijk lachje, aio, of hij wilde zeggen: Je zult van mij niet meer te weten komen, dan ik zelf verkies. Ofschoon Vosz geen enkele volmacht van de politie had, gaf zijn bijzondere positie hem :cch een groot overwicht, die hij nu ten nutte kon maken Droogjes merkte hij op: „U ziet waarschijnlijk neg niet in, dat hier van ambts geheimen eenvoudig geen sprake kan zijn. U moet alles, wat eenig licht op deze zaak kan werpen, zoo volledig en zoo spoedig mogelijk meedeelen". De assistent plukte zenuwachtig aan zijn kneveltje en trok een bedenkelijk gezicht. „Ja. het waren zakelijke beschikkjngen ran diversen aard".. „Van welken aard bijvoorbeeld?" „O. onder anderen had de advocaat den aatsten tijd-aan een groot gedeelte van z.Jn clientele, wier waardepapieren hij beheerde, advies gegeven tot verkoopen". „Hoe motiveerde hij zijn advies?" „Slechts hiermede, dat de tijd bijzonder gunstig W36". „Was dat werkelijk zoo?" Aaboe haalde de schouders op en lachte veelbetekenend. (Wordt vervolgd) Het jubilé van A. van Driel, directeur der Reiniging. BINNENLAND DIVIDEND NED. FORD 20 PCT.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6