hockey. STOOP'S BAD HET ZOMERSEIZOEN Apropos België—Nederland (1-2) DAMES-HOCKEY KRACHTSPORT BILJARTEN ZEILEN. ATHLETIEK DAMMEN Een verdiende overwinning voor de Hollanders. Onder buitengewoon groote belangstelling werd te Antwerpen de Internationale Hockey wedstrijd BelgiëNederland gespeeld. Onder leiding van de heeren Schlff (Neder land) en Coene (België) had deze wedstrijd plaats op het groote veld van de Antwerp- club. De Nederlandsche ploeg was als volgt sa mengesteld: v. d. Haar. Kist Dupon Jannink. (Haagsch L. C.) (Haagsch L. C.) Enschedé) Maas (Haagsch L. C.) .Van Lierop Ter Haar, C. van der Hagen. (Hilversum). (Amsterdam). (Hilversum) Tresl.ng, De Waal. (H.O.C.J (Amsterdam) Hards.'eek. (Amsterdam). Van de eerste oogenbllkken af lieten de tal- iljke Nederlandsche supporters zich hooren. maar de eerste aanvallen gaan niettemin van België uit. De Nederlandsche aanval wordt wegens offside onderbroken. Het spel Ls tame lijk verdeeld; de aanvallen wisselen elkaar af De Nederlanders toonen zich Iets sterker in het hanteeren van den bal; aldus kan een aanval van Dupon in een doelpunt uitloopen. Dan is vijftien minuten gespeeld (01). Twee minuten later scoort dezelfde speler bij een algemeenen aanval der Nederlandsche voorhoede een tweede doelpunt (02). De Belgen laten zich evenwel niet ontmoe digen; Wercken zet prachtig voor, doch deze kans wordt niet benut. De Belgische midden« voor Rensburg raakt aan het linkeroog ge wond en moet het veld verlaten. Hij wordt vervangen door dsn Luikenaar Madlieux. Een uitval van Maas wordt door offside van Jan nink gestuit. Het spel verplaatst zich naar het midden van het terrein en gaat steeds meer gelijk op. Een nieuwe Nederlandsche aanval loopt weeens hands van Van dm" Haar op niets ■uit. Tenslotte weten de Belgen één minuut vóór rust uit een persoonlijke poging van Van der Brande de eer met een ver en schuin schot te redden. De rust komt met dezen stand (12). De eerste helft was zeer zeker in het voor deel der Nederlanders, die technisch beter spel vertoonden dan hun Jonge Belgische tegenstanders. Bij het begin van de tweede helft trekt de Nederlandsche voorhoede direct in den aan val. Al aanstonds wordt Strauben gekwetst. Gedurende ge ruimen tijd verlaat hij het veld Adelot gaat achter spelen en Mallieux half- Een algemeene Nederl. aanval wordt krachtig door Wellens gestuit. Een fout van Puts maakt een einde aan den aanval van Maas. Een voorzet van Jannink wordt opgevan gen door Dupon, die door Wellens wordt ge stuit. Door offside van Maas wordt een einde ge maakt aan een goed opgezetiten aanval. De Nederlandsche ploeg is over alle linies ster- ker, dank zij het stoere werken der halflinie en het doortastend optreden van den rechter vleugel. Maas gaat nogmaals naar voren. De Nederlandsche rechtervleugel combineert meesterlijk. Jannink zet hoog voor naar Van der Haar, dich zich echter te slecht heeft op gesteld om te kunnen schieten. België tracht door de Nederlandsche verdediging te drin gen, doch de Hoilandsche backs zijn op hun post en wenden alle gevaar af. Het is voora'. Baudoux, die een goede partij speelt en zijn voorhoede gced aan het werk zet. Een fout van Tresling bij het strafschop gebied brengt eenig gevaar. Kist krijgt den bal en zet voor naar Van der Haar. De nieuwe aanval van den rechtervleugel wordt even wel verbroken. De Belg Seeldrayers geeft over naar v.d. Brander, die Jammerlijk mist. De Belgische linkervleugel veroorzaakt een corner, doch deze levert niets op. De rechtsachter Strauben. die het veld heeft moeten verlaten, keert terug; het Belgische elftal Ls dus weer compleet. De Belgische voorhoede gaat onmiddellijk weer in den aanval en forceert een corner. Deze wordt echter niet benut. De Belgische keeper is zeer nerveus en begaat de fout. naar Kist te plaatsen. Deze plaats naar Jannink. die over de lijn slaat. Van der Haar breekt op zijn beurt weer snel door, doch Strauben wendt het gevaar af. Wercken kan een voorzet van Baudoux niet verwerken, doch v. d. Brander kan nog juist corner forceeren. Deze corner wordt prachtig door Baudoux opgevangen en door Adelot op doel geplaatst. Hardebeck heeft zien evenwel zeer goed opgesteld; hij verwerkt den bal gemakkei.Jk. Een schot van Wercken wordt eveneens door Hardebeck onschadelijk gemaakt. In deze periode zijn de Belgen in de meerderheid. Ten slotte weet Holland zich weer los te werken. De aanval wordt onderschept, de bal wordt naar v. d. Branden geplaatst en deze weet nogmaals corner te forceeren. Hardebeck wordt weer aan het werk geze: bij een doorbraak van Rensburg. Het Neder landsche deel wordt bestormd, doch de Bel gen kunnen slechts een corner forceeren, die evenwel niets oplevert. Het Hoilandsche binnen trio doet een ernstige poging om door te breken. Een corner brengt eenig gevaar van den rechtervleugel, doch de aanval wordt wegens offside onderbroken. Er ontstaat een spannende strijd tusschen v.' d. Haar=Klst en den Belgischen achterspe ler Strauben. Het einde komt met. een verdiende over- winn'ng van Nederland. Hat geheele Nedenandsche elftal heef. zeer goed samengespeeld. Uitblinkers waren in de combinatie niet te noemen, al viel Dupcn bijzonder op. Bij de Belgen onder scheidden zich Adelot. Wellens en v. d. Bran den. waarvan de laatste door zijn vele en ge vaarlijke uttva'lcn. Door deze Nederlandsche overwinn'ng 1= de hockey-stand Neder.and—België nu a.s volgt geworden Gespeeld 10. gewonnen door Neder and 6 gelijk 2. gewonnen door België 2. Doelpun en Nederland 17. België 7. Wesl-Duitschland-Nederland. Zondagmiddag had voor ongeveer 1000 toe schouwers te Krefeld de landenhockeywed- strijd dames plaats tusschen West-Duitsch- Jand—Nederland, die door de Hoilandsche dames met 21 werd verloren, nadat de rust met 10 voorsprong voor Nederland was in gegaan. Het spel was nog al eentonig, met Neder land absoluut als de sterkere. Het was dan ook volkomen verdiend, dat na 10 minuten spelen mej. Hofland het eer ste doelpunt maakte voor de Hollanders. Hoewel Holland in de meerderheid bleef, ge lukte het niet, den voorsprong te vergrooten. Na de wisseling was Duitschland beter! Hier werden de vieugeispeelslers wel degelijk in het werk betrokken. Het was mej. Rosen- baum, diet met en goed schot den stand ge lijk maakte. Holland kwam toen weer opzetten, doch hoe ook gezwoegd werd de Duitsche backs verdedigden goed en in laa'.ste instantie hield mej. Mück er eenige schoten uit. En wat te verwachten was. gebeurde. Bij een snellen uitval der Duitsche dames scoorde al weer een vleugelspeelster mej Lupp. En hoe wel onze dames ook na dezen tegenslag den moed niet opgaven gelukte het niet om te scoren. Zoodat Holland verloor, onverdiend met 2—1. B. D. H. C.—S. C. A. L. O. (3—1) De dames van de Academie voor L.chame- lijke Opvoeding uit Amsterdam blijken over een uitstekend team te bescnikken, uitge zonderd een korts psriode vlak na de rus: gaven zij heel goed partij aan het sterke B. D. H. C.. dat met. acht speelsters uit he: eerste elftal verscheen. Voor rust was de Academie door g-ootere snslheid en enthousiasme iets meer m de., aanvai, maar de gevaarlijkste momenten ont stonden toch voor het Amsterdamsche doel, dat echter goed verdedigd werd door mej Andreas. Li de laatste minuten voor rust nam B. D. H. C. de leiding door mej. Roos, die met een hard schot een goed aangege ven strafcorner bsnutte. Onmiddellijk na de rust werden de bezoek sters geriiimen tijd op eigen helft terugge drongen. De Bloemendaalschè half-Lnie speelde veel op de te veel vrijgelaten buiten- speelsters, zoodat talrijke gevaarlijke aanval len ondernomen weraen. Reeds scheen he een éénzijdige wedstrijd te worden. maar nadat B. D. H. C. den stand op 2—0 had ge bracht, herstelde S. C. A. L. O. zich. Voora de rechtervleugel was actief. Enkele schoten gingen vlak langs het doel en tegen den paal, maar eindelijk scoorde mej. Tijm me' een hard schot een tegen-doelpunt. De laat ste minuten was van geen meerderheid sprake. Mej. N. Roos zag nog kans den emd- stand op 3—1 te brengen. NED. HOCKEY- EN BANDY-BOND De Uitslagen. 2e klasse. Victoria II—H. O. C. II Lelden—D. St. H. C. 3e klasse. Te Werve—Togo III Beslissingswedstrijd. 2e klasse B. UpwardWaveningen Zuide'ïjke afdeeling. H. T. C. C. I—Tilburg I H. T. C. C. II—Breda Cadetten H. V.—E. M. H. C. PROMOTIE-DEG R AD ATIE. Eerste klasse. Togo't Gooi Promotieklasse. 't Gooi IIBlcemendaai n 2e—3e klasse. KievittenAlkmaar LarenAmersfoort H. D. M. IH—Be Fair Tres!ingbeker„ 4e ronde. H. D. M. n—Utrecht H. T. C. C. I kampioen. (De 2—1 1—1 1—0* 2—0 7—2 2—1 3—1 34 1—0 1—2 2^-3 Crt.) Gewichthefwedstrijd Holland-Be!gië. Door de 's-Gravenhaagsche Athletenelüb „Hercules" wordt Zondag 12 April in gebouw „Diligentia" te Den Haag bovengenoemde wedstrijd georganiseer.1. Aan den heer H. M. de Wolf, lid van de Haarlemsche Kracht- sportvereeniging „Haarlem" werd een uit- noodiging gezonden om aan dezen wedstrijd deel te nemen, wat door hem is geaccepteerd. Kampioenschappen le en 2e kl. Noord- Holland worstelen en gewichtheffen. Door de Krachtsportvereeniging „D.O.K. (Beverwijk) zullen op 12, 19 en 26 April in gebouw „Oud Meercnstein" bovengenoemde wedstrijden worden georganiseerd, waaraan door de Haarlemsche Krachtsport Vereeni- ging „Haarlem" met 18 athleten zal worden deelgenomen. „D.O.K." Beverwijk organiseert dezen wed strijd naar aanleiding van haar 15-Jarig be staan. Hieronder de namen der Haarlemsche deel nemers Worstelen le afdeeling: K. Kokkelkoren, vedergewicht. J. Seggeltnk, lichtgewicht. H. Helnsbergen, Midden B. gewicht. Worstelen 2e afdeeling: C H. Bekker. Vedergewicht. G. Vaage, Vedergewicht. J. Sieraad. Lichtge wicht. J. Meure, Lichtgewicht. C. ten Bosch, Lichtgewicht. J. Ebert. Lichtgewicht. E. Jak, Midden A gewicht. H. Mollema. Midden B ge wicht. J. Haarlem. Midden C gewicht. Gewichtheffen le afdeeling: H.M. de Wolf. vedergewicht. IJ. Boter bloem. Midden A gewicht. Gewichtheffen 2e afdeeling: J. Pater. Vedergewicht. J. Buis. Lichtgewicht. N. Jonker, Midden A gewicht P. Krijer, Midden B gewicht. Demonctratie te Hil-ecom. Naar aanleiding van een mededeeling van de heeren K. Kokkelkoren en C. H. Bekker. dat te Hlllegom veel animo voor de worstel en gewichthefsport bestaat, maar dat het be zwaarlijk Ls les"en te nemen te Haarlem, heeft het bestuur van de Haarlemsche Krachtsportvereeniging ..Haarlem" gemeend op Dinsdagavond 14 April te Hlllegom een demonstratie te moeten geven en zoodoende te trachten aldaar een vereenlging of een onderafdeellng van Haarlem te stichten. Deze demonstratie zal plaats vinden in ge bouw ..Flora" aldaar. Het be;tuur van ..Haar lem" hoopt hiermede aan den wensch van verschillende Hillegomsche jongelui tegemoet te komen. Om den Wilhelmina-Bi'jartbeker. J. A. A. VAN HOUT WINT DEN BEKER. Zaterdagmiddag twee uur begon men met de partij H. J. Meiz en A. Denker. Aanvanke lijk was de Amsterdammer wat in het voor deel; doch Metz toonde zich de oude strijd - rot. Langzaam maar zeker liep hij in en kwam eindelijk voor, terwijl zijn tegenstan der weinig meer presteerde. Tenslotte won de Haarlemmer onbedreigd in 34 beurten: 520 om 167; hoogste series 51 en 26. Nu volgde een belangrijke partij, nl,: H. Boerwinkel-J. A. A. v. Hout. De laatste was nog ongeslagen. De Amsterdammer nam on middellijk de leiding en bleef met kleine se ries zeer regelmatig spel leveren. Boerwinkel kon zijn vorm niet vinden en raakte meer en meer achter. Ten slotte moest hij de vlag strijken met 160 om 250 in 28 beurten; hcogste series 32 en 31. In de partij G. LammesH J. Metz zat niet veel strijd. De Zaandammer was goed op dreef en daar Metz weinig maakte was de stand na 10 beurten 100 om 40 Daarna kwam Lammes nog verder in het voordel en toen hij op de 27ste beurt de 250 vol had, noteer de Metz pas 121; hoogste series 26 en 34. Voor de partij A. DenkerD. A. de Foel- jaeger was veel belangstelling, daar ook de laatste nog ongeslagen was en bekerhouder. Het begin was matig na 10 beurten luidde het: 21 om 73 voor de Foeljaeger. Toen zette de Haarlemmer een extra gangetje in met 13, 12 en 49, waarna "de stand 33 om 147 in zijn voordeel was. Toen had hij een inzin king. waarvan Denker gebruik maakte om met 22, 15 en 21 wat in te loopen. Later scoorde hij nog 44; doch zijn achterstand was te groot en op de 31ste beurt maakte de Foeljaeger uit: 182 om 250; hoogste series 44 en 49. Op de andere tafel streden H J. Metz en H. Boerwinkel. De laatste speelde nu stukken beter dan in zijn eerste partijen. Na 5 beur ten was het reeds 38 om 86. Daarna haalde Metz wat op, doch verloor dan weder terrein. Als Eosrwinkel er nog 4 moest en Metz nog 69, scoort de laatste een mooie serie van 65. Ieder dacht hem te zien uitmaken, maar hl) struikelde over een ombal. Boerwinkel maakt slechts 1, doch Metz poedelt en met 3 bereikt Boerwinkel het einde: 246 om 250. Er was een buitengewone spanning geweest bij de mooie prestatie van Metz dat herinnerde aan zijn uitvallen van vroeger. W. H. Verheijde streea op daarna tegen A. Denker. Ook in deze partij zat veel spanning. Eerst was Verheijde voortdurend in het voor deel. Later kwam de Amsterdammer er beter in en haalde op, zoodat het op het einde luidde: 238 om 240. Dan maakte de Haarlem mer met 12 uit; hoogste serie 54 en 32. In de partij G. LamemsA. Polak leek het er ln het begin naar of de Zaandammer met vlag en wimpel zou winnen Op de 4de en 5de beurt scoorde hij 47 en 41. Na 7 beurten luid de het 119 om 37. Dan een inzinking van Lammes, waarvan de Amsterdammer goed wist te profiteeren. Met 22 31. 28. 15 en 13 was hij bij. Even later scoorde hij nog 29 en 10 en met 25 maakte hij de partij op de 26ste beurt uit: 208 om 250; hoogste series 47 en 31. Na deze uitslagen wordt het meer en meer duidelijk, dat de strijd om den beker gaat tusschen Van Hout, de Feljaeger, die beiden onbeslagen zijn en Polak met 1 vnTes^artij. Zondag was de laatste wedstrijddag. Er werd reeds om 12 uur 's middags begonnen. Het eerst traden in het strijdperk D. A. de Foel jaeger. die nog ongeslagen was en A. Polak met 1 verllespartij. Het was dus een belang rijke partij, wat aan 't spel te zien was. Dat was stroef. Van begin af aan was de Haar lemmer In het voordeel en bleet de leiding tot het einde bewaren, dat na 33 beurten kwam. Polak noteerde 173; hoogste serie 27 en 25. In de partij H. Boerwinkel en G. Lammes 'at geen strijd.Terwijl de eerste niets presteer de. was de Zaandammer, vooral op het laatst tamelijk vast Deze won dan ook onbedreigd met 250 om 118 in 19 beurten; hoogste series 21 en 33. Dan weder een voorname partij tusschen J. A. A. van Hout, nog ongeslagen, en W. H. Verheijde. De Amsterdammer liep onmiddel lijk met op de 2de beurt 39 en op de 8ste 43 uit. Na tien beurten luidde het 114 om 33 De Haarlemmer viel tegen, terwijl van Hout schitterend speelde. Met een mooie eindserie van 69 maakt hij de partij uit in 20 beurten. Verheyde stond op 113; hoogste series 69 en 27. In den strijd tusschen G. Lammers en A. Dender zat mee strijd. Beiden speelden best. Na 10 beurten was het 89 om 12? voor Denker Deze laatste liet nu zien waartoe hij in staat Is. Hij maakte in deze partij o.a. 34, 36, 46 en 39. Op het laatst haalde Lammes mooi op doch het was te laat. Op d e23ste beurt maak te Denker de 250 vol Lammes had er 221; hoogste series 29 en 46. De strijd tusschen W. H. Verhevde en A Polak was van a tot z zeer snannend Beiden waren goed op dreef. Na 10 beurten was het 116 om 128 voor Polak. Zü bleven elkaar op den voet volgen. Op de 28ste beurt maakte Verhevde uit. Zijn partner noteerde 242; hoogste series 39 en.55. Dan weder een voorname Dartlj: D. A. de Foeljaeeer—H. Boerwinkel Hiervoor was veel belangstelllns. De eerste was schitterend np stoot. Op de 3de beurt reeds een mooie 62. Dan 2 maal 29 en op de 11de beurt nog eens 44 Boerwinkel was geheel overmeesterd en Dresteerde weinig, zoodat het na de 11de beurt reeds stond; 189 om 28 en op de 21ste beurt had De Foeljaeger de 250 bi)een terwijl zijn partner 114 had: hoogste series 62 en 25 In de partli A. Polak—H. J. Metz was de Haarlemmer langen tijd in het voordeel. Te^en het einde kwam Polak geweldig on- retten met achtereenvolgens 13. 17 57 en 26 waardoor hij de lefdlne had en op de 31 beurt uit ma^'-te. Metz stond op 194; hoogste series 57 en 33. Ook de partij G- LammesJ. A. A. van' Hout stond in aller belangstelling. Lammes bleek een gevaarlijk tegenstander voor Van Hout. De partij verliep zeer spannend tot het einde toe. Onder geweldig applaus gelukte het den Zaandammer aan Van Hout de eerste nederlaag toe te brengen: 250 om 237 ln 33 beurten: hoogste series 38 en 30. In de partij A. Denker—H. Boerwinkel was de laatste van begin af aan in het voordeel. Wel volgde Denker hem op den voet. doch Boerwinkel bleef vast en maakte op de 25ste beurt uit: 222 om 250: hoogste series 39 en 42. Voor de slotpartij tusschen de beide candi- daten naar den begeerden beker tusschen D. A. de Foeljaeeer en J. A. A. van Hout was buitengewone belangstelling. De Haarlem mer was de eenige. die ongeslagen was. Hun beider vereenigïneen hadden den beker reeds twee maal gewonnen. Hij werd dus eigendom van den v/innaar dezer partij. Van Hout pakte onmidddellijk goed aan. terwijl zijr. nartner slecht op dreef was. Na tien beurten stond het 43 om 140. Eerst op de 12de beurt kwam de Foeljaeger er heter in en scoorde 17. 10. 10 en 55. waardoor het stond 144 om 176. Maar de Amsterdammer bleef vast en oo de 21ste beurt maakte h'i de 250 vol cn liet zijn tegenstander oo 767 staan- Een geweldig applaus volgde De beker was eigendom van de biPartvereeniglng Be noorden het IJ" uit Amsterdam De voorzitter van DES., de heer J. A. Roosen sr<rak een slotwoord Eveneens de heer De Foeljaeger voor het bestuur van den Nederlandschen Biljartbond Over het mate ria"! was maar één roep Daarna werden de prijzen uitgereikt. De eindstand luidt: algem. gew. pnt. brt. h.s. gem. J. A A. v. Hout. (..Benoorden het IJ") 6 1737 161 77 10.78 D. A. de Foeljaeeer (DJ3.S-) 6 1167 182 62 9.15 G. Lammes (..Ons Genoegen) 4 1607 184 55 8.73 A. Polak (..Amsterdam") 4 1538 186 57 8.26 W. H. Verheyde (Haarlem Noord") 3 1392 192 62 7.25 A. Denker (..Insullnde") 2 1399 197 46 7.10 H. Boerwinkel („Vriendenkring") 2 1212 186 42 6 5< H. J. Metz (..H.B.C..,) 1 1308 197 65 6.63 Haarlemsche Zeilvereeniging. De in het gebouw „De Nijverheid" gehou den jaarvergadering, voorafgegaan door een bijeenkomst der commissie voor 't Haven fonds, waarvan 't financieel verslag over 1930 goedekeurd werd. was zeer druk bezocht en had een geanimeerd verloop. In zijn openingswoord kon de voorzitter getuigen van de goede samenwerking, die er in c'e vereeniging bestaat en waardoor 't be stuur met, volledige medewerking der auto riteiten veel moeilijkheden had overwonnen ln verband met den havenbouw. De H.Z.V. bezit nu een perceel Rijkswater in den Mooien Hel. Met goeden moed kan de vereniging, die een tiental nieuwe jachtjes rijker wordt, het komend seizoen ingaan. Daarna werd een keurig jaarverslag uitgebracht door den se cretaris; het werd onder luid applaus goed gekeurd. Dit gebeurde ook met het financieel verslag. Bezitters van motorioooten en eige naars van jachten buiten Haarlem kunnen nu lid worden (buitenleden). De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het volgende zomerorogramma werd vast- zpstelci: 26 April of 3 Mei ooening seizoen, 14 Mei naar de Varsity. 2325 Mei Pinkster- tocht naar De Kaag, 3031 Mei le onderlin ge wedstrijden, 1314 Juni 2e idem. 45 Juli Invitatie-wedstrijd afd. Zaan, 11—12 idem te Haarlem. 19 Juli zomerfeest. 6 September: tocht naar 't Noordzeekanaal. 24 September sluiting. In Augustus de gebruikelijke vacantie- tochten. De startcommissie zal bestaan uit de hee ren: Teunerbroek, Schmitz Sr., Looman en Walter. Omtrent de verloting kon meegedeeld wor den, dat ruim tweederde van 't aantal loten geplaatst waren. Na enxeie besprekingen over 't zeilen met leden van bevriende vereenigingen werd de vergadering tegen elf uur gesloten. Jan Zeegers wint weer een veldloop. De door ..Graaf Willem II" te 's Graven hage uitgeschreven veldloop over 10 K.M werd door den onoverwinnelijken Jan Zeeger: zewennen ln 37 min. 24 1 sec. Persoonlijk kamnioenschap van Nederland. Zaterdag en Zondag werden te Am*te"dam de achtste en negende ronde gespeeld van de wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van Nederland dammen. De uitslagen der achtste ronde zijn: De Graag verliest van Raman (0—2); Pol man speelt remise m°t van Dartelen <1—1: Vos remise met van Mill (1—1); Ris remise met Kuyer (1—1). Negende ronde. Rustenburg remise met de Graag <1—1): Vos remise m°t Kuyer (1—1); van Dartelen verliest van De Haan (02); Polman remPe met Ris (1—1). De stand Ls thans: Rustenburg 12 pt.; Ra- man. v. Dartelen en Polman ieder 10 pt.: Vos en de Graag ieder 9 pt.; De Haan, Ris en Mill 7 ot.: Kuyer 5 pt. Raman en De Haan moeten nog een party spelen. INGEZONDEN M^D^DEFI.'NGFN (>0 O» o-r revel. ADR. STOOPPLEIN - OVERVEEN - TEL. 13153 VANGT I APRIL AAN. DIENSTREGELING EN TARIEVEN AAN DE KAS VERKRIJGBAAR. Onze zesdagers Op het oogenblik dat dit geschreven wordt !s de Zesüaagsche wielerwedstrijd te Parijs ln vollen gang. „bat son plein", zooals da Franschen het plegen uit te drukken. En heb valt nog niet te zeggen of het bijzonder ster ke Nederlandsche koppel van Kempen—Pij nenburg erin zal slagen de zege te behalen, niettegenstaande de aaneengesloten comb.- ne, tegen deze gevreesde renners gericht. Maar ae gelegenheid van dit Parijsche op treden der beide Nederlandsche sterren op dit gebied geeft mij een welkome ge'egen- heid eens te wijzen op het eigenaa~d"ge feit, dat ons kleine landje reeds een serie spe ciale uitblinkers in deze „ronde Infernale" heeft opgeleverd. De oudere soortenthousias- ten onder de lezers zullen zich nog le/endig herinneren, welk een glorieuze reputatie ln de vooroorlogsche ja en onze landgenoot John Stol als zesdager genoot. Hij reed in Amerika en Europa een reeks van deze wed strijden en was altijd een der populairste en meest gevreesde tegenstanders. Ik meen, dat hij in het geheel zes maal eerste werd (en er werden er ln zyn tijd heel wat minder gegeven dan tegenwoordig) en nog verschei dene malen tweede of derde. Zoo was hij bijv. deelnemer in de eerste zesdaagsche in Europa. Deze werd in Maart 1909 te Berlijn verreden en Stol wsrd met den Franschman Berthet tweede. De volgende maal te Be lijn was hij weer tweede en wel met den Ameri- gaan Walthour samen, daarna won hij drie Berlijnsche zesdaagschen achtereen met Walther Rütt. In de zesde en zevende werd hij telkens weer tweede, met Mlquel, Stol en Rütt waren toentertijd de groote helden op dit gebied. Na den ooriog was het eerst Klaas van. Nek, die verscheidene malen triomfee- rend uit den strijd kwam. terwijl Moeskops er zich ook een enkele maal aan waagde en toen verrees de ster van Piet van Kempen. Deze merkwaardige renner heeft nu reeds ver over de 50 zesdaagschen gereden, hij is de erkende wereldkampioen in het genre en, ofschoon hij niet meer geheel de kracht van vorige jaren schijnt te hebben (hetgeen nauwelijks kan verwonderen na zulk een staat van dienst) ontvangt hij van alle ren ners nog.de hoogste gage en zal zeker nog voorloopig een der g:öo sten b'ij ven. Maar ziet, als van Kempen er het bijltje bij moet neerleggen, staat alweer zijn opvolger klaar. Jan Pijnenburg won dit seizoen de zesdaag schen van Dortmund en Berlijn en m'sschien weet u b'j het lezen hiervan al dat hij oak in Parijs heeft gezegevierd. Het ls niet moei lijk te voorspellen, dat ook Pijnenbu g een roemrijke zesdagen carrière zal maken en zoo blijft de'traditie van Holland op zesda gen gebied behouden. Het is alleen maar zoc Jammer, dat er zooveel bijkomt, dat de sportidee geweld aau- doet, want dit leidt ertoe de toch altijd ge weldige sportieve prestatie van de renners te doen verbleeken. Helen Wills prof?. Er ls dezer dagen uit Amerika bericht ge komen, dat Helen Wills-Moody niet aan het a.s. tournament to Wimbledon zal deel.ee- men. Dit geeft, na jaren, aan de Enge sciie dames weer eens een mooie. kans. Maar bo vendien schijnt er sprake van te zjn, dat de groote en onbewogen Helen in het p o~ fessioneele voetspoor zal treden van Tilden. Dit bericht is natuurlijk, naar echt Amerl- kaanschen trant, reeds tienmaal gelanceerd én evenveel keeren tegengesproken, dus ik schrijf erover onder alle reserves. Maar er wordt dan gemeld dat Jack Curley, promotor vam sportgebeurtenissen die o.a. ook Tilden contractueel aan zich verbonden heeft, met de kampioene in onderhandeling is. En Cur ley zegt erbij, dat Helen den prijs van haar „service" gesteld zou hebben op het lieve sommetje van 75000 dollar of bijna 190.000 gulden. De promotor aarzelt een beetje en dit kan ons bezwaarlijk verbazen. Wij zullen maar rustig afwachten wat er verder aan berichten en tegenspraken uit Amerika overwaait, maar de interessante zijde van het geval is nog, dat Curley, waa neer hij slaagt, van plan is ook de eens on vergelijkelijke Suzanne Lenglen, die aardig op weg is. geheel vergeten te worden, weder „e engageeren. Alain Gerbault. De excentrieke eenzaamheidszoeker Alain Gerbault, tennisspeler van groot kaliber en wereldzeiler in een notedopje, wacht op het oogenblik dat zijn nieuw jachtje van s apel zal loopen, dat hem weer naar verre landen, zal voeren. Dit wachten doet hij ln Marokko, voor welk land hij een bijzonder zwak schijnt te hebben. Hij doodt zijn tijd met vele vluchten in zijn spo :tvliegtuig. Vei der woont hij er. zooals van hem te verwachten was, in een tent en niet in een huis, zooals j en ik. De Fransche b'aden vertellen dat Gerbau't een paar maanden gel-eden op de lunch ge- noodigd werd bij een Fransch officier. In garnizoen in Marokko. De tuin van zijn gastheer 3 ond den zeiler-tennisser-vlieger ;oo goecj aan. dat hij hem na den maa! ijd vroeg, of hij in den letterlijken zin des woords in zijn tuin zijn tenten mocht op slaan Het verzoek werd Ingewilligd en een uur later s'ond de tent al, waarin Gerbault nu reeds gedurende twee maanden zijn een zaam huishoudentje gevoerd heeft Een merkwaardige liguur en, ais u het mij vraagt een benijdenswaardige ook. Voetbal en politiek. Er ls over een voetbalwedstrijd zelden zoo veel vooraf en achteraf geschreven als over de FrankrijkDuitschland-ontmocting te Parijs, nu twee weken geleden. Men zal zïch herinneren dat de Franschen, geheel tegen de verwachtingen in, de overwinning behaal den. En een volkomen verdiende overw n- ning,- hoewel een der Duitschérs zelf het ïenige doelpunt van den strijd scoorde. De Duitsche pers heeft eerlijk toegegeven, dat de Franschen de zege verdienden, op één enkel bjad na. de Lokal An"?ig?r. org tan /an de Duitsch Nationale partij van Hugen- >erg. Deze courant weet zoowaar ook hieruit ïog politiek te zu.'gen. ,JDeze match aldus het blad Is een symbo'.ieke gebeur enis. De Franschen zou den nooit hebben kunr.en winnen, als een Juitscher hun niri. te hulp was gekomen Het .'eit dat Münzenberg den bal in het eigen doel trapte doet denken aan zekere links- ooli-ieke pe-sonen die. door hun bedenkelij ke overeenkomsten, de nationale weei kracht t?hb?n verzwakt". Zoo is het mogeiyk geb'eken. het Verdrag van Locarno zelfs in een partijtje voetbal te oas te brengen en de „do'.ks 00; in den rug" wéér eens op het tapijt te brengen. Arms Münzenberg, maar vooral: arme Lokal Anzeiger.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 12