DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSACENTJE u:t de omstreken mm ill! HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 1 APRIL 1931 VELSEN RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 31 Maart, des avonds zeven uur. Voorzitter: de heer R. G. Rij kens, burge meester. Wethouder Schilling is wegens ongesteld heid afwezig. Ingekomen stukken en medcdcclingen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Homburg (AH.) deelen B. en W. mede, besloten te hebben, de rapporten van den verificateur der gemeente-financiën niet meer aan de commissie van bijstand voor de iinanciën over te leggen, omdat dit dikwijls lot ongewcnschte discussies in den raad aan leiding heeft gegeven. B. en W. vreezen, dat de verificateur daardoor wel eens genood zaakt zou zijn eenige mededeelingen aan B. en W. te onthouden, die voor dit college van belang zijn. En dit achten zij ongewenscht. De heer D a 1 m e ij e r (lijst Schilling) is over het antwoord van B. en W. niet tevre den. Hij hoopt, dat zij eventueel alle inlich tingen zullen geven, die gevraagd zullen wor- den. Den heer Homburg zou het spijten, als B. en W. inderdaad op dezen weg zouden voortgaan. De heer R o el s e (s.d.a.p.) is het met dezen spreker geheel eens. Dc flnancieele aange legenheden moeten zooveel mogelijk aan de openbaarheid worden prijsgegeven. De heer Zwanenburg (R.K. vindt het in het belang van de gemeente, dat de finan eleelc-commissie toch inzage van deze rap porten zal krijgen. Wethouder N ij s s e n (RK.) geeft een na dere uiteenzetting van het standpunt van B. en W. Dit college vreest, dat de controle zal verslappen, als de rapporten in het open baar behandeld zullen worden. In die rap porten komen ook dikwijls persoonlijke aan gelegenheden ter sprake. Spreker noemt eenige gemeenten, waar een zelfde standpunt wordt ingenomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. te allen tijde bereid zijn, aan de raadsleden in lichtingen over deze rapporten te geven. Hij blijft het echter hoogst ongewenscht achten, dezfc rapporten in de openbare vergaderingen te laten behandelen. Wethouder Tusenius: „Kan de verifi cateur dan geen afzonderlijke rapporten voor den raad maken?" (Gelach). De heer Bosman (V.D.) keurt het af. dat personen eventueel beschuldigd worden zonder dat zij er iets van weten. De heer Ten Broeke (Christ.-Hist.) vindt liet antwoord van wethouder Nijssen ook teleurstellend. De heer Roelse stelt voor, dat de rap porten van den verificateur voortaan onder geheimhouding aan den raad ter kennis worden gebracht. Dc heer Vermeulen (A.R.) ontraadt aanneming van dit voorstel. Hij meent, dat eerst de instructie van den verificateur ge wijzigd moet worden. Na een toelichting van den Voorzitter trekt de heer Roelse zijn voorstel in. Hierna wordt de discussie over deze zaak gesloten. Klerk en dirigent. B. 'en W. stellen voor in te willigen een verzoek van den heer P. D. Klut, klerk ter. secretarie, om dc betrekking van dirigent ecner muzlekvereeniging te mogen aanvaar den. De vergunning wordt verleend, Dc toestand van het Visscherijbedrijf. Ingekomen is een brief van den heer D Nobel (V.D.)luidende als volgt: „Ondergeteekende verzoekt hem, krachtens art. 183 der gemeentewet, in de eerstvolgen de vergadering de gelegenheid te willen ver strekken de volgends vragen te mogen stel len aan het College van B. en W. en deze vragen nader mondeling toe telichten: 1. Zijn B. en W. eveneens overtuigd van den deplorabelen toestand, waarin het vis scherijbedrijf te IJmuiden verkeert? 2. Zoo ja, hebben B. en W. dan reeds over wogen. welke pogingen zullen worden' aan gewend of gesteund, teneinde verbetering in dezen toestand te verkrijgen? Dc Voorzitter antwoordt hierop het volgende: „Zeer zeker is voor een deel der reederijen een ernstige crisis ingetreden, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Voor dat deel is het woord deplorabel dan ook wel van toepassing. Weliswaar zijn er eenige jaren geweest waarin .veel schepen tijdelijk wer den opgelegd, omdat zij slechts verlies op leverden. maar een malaise van zoo lang- durigen aard als thans, heeft het vissche rijbedrijf na 1921, toen de lage valuta van het Duitsche geld het product tot ongekend lagen prijs verhandelbaar deed zijn, niet gekend. De malaise van thans houdt na tuurlijk nauw verband met de algemeene wereldcrisis. Van de malaise in het vissche rijbedrijf krijgt deze gemeente de gevolgen mede te dragen, al moge het dan waar zijn, dat een belangrijk gedeelte der opvarenden van de ruim 70 opgelegde schepen elders woonachtig is. Door ons is reeds meermalen overwogen of er* iets gedaan zou kunnen worden om verbetering te verkrijgen. Daar bij kwam telkens naar voren het feit. dat vele in het geheel niet kapitaalkrachtige reederijen eenige jaren geleden, toen het bedrijf voor de zoovcelste maal aan het op leven was. de trawtervloot ongelimiteerd gin gen uitbreiden veelal met tweede-handsch vaartuigen van een verouderd ol' te klein type. Dergelijke ondernemers beschikten toenmaals, evenmin als nu, over de noodige eigen fondsen. Zij begonnen met een veel te •/.waar met schuld belast bedrijf. Het behoeft nauwelijks betoog, dat dergelijke kleine ree derijen voorbeschikt waren om bij de eerste de beste malaise in groote moeilijkheden te geraken; moeilijkheden waaruit zij o.i. niet te redden zijn, omdat zij, ook al werden zij tijdelijk door allerlei lapmiddeltjes op de been gehouden, iets wat o.i. niet op den weg van de gemeente kan liggen, toch voorbe stemd zijn om uit gebrek aan eigen kracht, dm strijd binnen afzienbaren tijd op te ge ven. Ook vorderen de vaartuigen waarop hier wordt gedoeld veel te hoogc exploita tiekosten. Dc ondernemers zullen ox nim mer met vrucht het hoofd kunnen blijven bieden aan de financleele eischen die de exploitatie van een stoomtrawler aan hen stelt. Voor hen ziet de zaak er dan ook o.i. niet rooskleurig uit. Het eenige afdoende middel schijnt ons, een geleidelijke voor zichtige saneering der vloot, met als eerste begin het aanvaarden van de financieele ge volgen daarvan. Een belangrijke oorzaak van de huidige malaise is verder, het zich verplaatsen der productieve vischgronden naar Noordelijker streken, alsmede het ge brek aan platvisch voornamelijk tong, ont staan na den strengen winter 19281929. Bovendien willen wij er op wijzen, dat be langhebbenden, voor zoover ons bekend, geen moeite hebben gedaan om te komen tot een verbod van de pufvisscherij. Deze visscherij is o.i. één der oorzaken van de vischarmoede van de Noordzee. De toepas sing van het Vigneron Dahl patent heeft voorts o.i. eveneens een snellen teruggang van den vischstand in de Noordzee bevor derd. Zeker kan het naar onze meening niet op den weg van de gemeente liggen, om op kunstmatige wijze eenige verbetering te be vorderen, welke o.i. geen blijvende verbete ring kan zijn, voor meerdere door en door zieke visscherijondernemingen. Naar onze meening is voor hen geen verbetering van den toestand te verkrijgen en zullen alle po gingen, welke in die richting zouden kunnen worden gedaan, falen. Het spreekt echter van zelf, dat, mochten van deskundige zijde, pogingen worden aangewend, tot verbete ring van toestanden in het visscherijbedrijf, het gemeentebestuur niet achterwege zal blijven deze pogingen te steunen". De heer De Nobel is het met B. en W. eens, dat lapmiddeltjes hier niet kunnen helpen. In IJmuiden is men. in vergelijking met het buitenland, zeer ten achter. Men zal tot saneering van de vloot moeten ko men. De vischgroothandel in IJmuiden heeft bijna niets meer te doen Wethouder Tusenius (Vrijheidsbond) „Dat moet je niet zoo hard zeggen!" De heer D e N o b e 1: „Het zou struisvogel politiek zijn, om dit niet te "zeggen!" Wethouder Tusenius: „Laat die men- schen het zelf maar zeggen!" De heer De Nobel houdt zijn bewering staande. Hij geeft B. en W. in overweging, zich met de regeering te verstaan, opdat IJmuiden weer de positie krijgt, die zij al tijd heeft ingenomen. De Voorzitter zegt dit toe. De heer Van der Steen (Christ.-Hist.) is verheugd, dat deze zaak ter sprake is ge bracht. Er -is hier op het oogenblik een crisis die zeer ernstig is cn die de volle belang stelling verdient. Velser leerlingen op de Haarlemsche scholen. B. en W. van Haarlem hebben meegedeeld, dat de thans geldende overeenkomsten be treffende toelating van leerlingen tot de dagscholen voor Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs te Haarlem per 1 September 1931 zullen eindigen en dat een nieuwe overeenkomst lean worden aange gaan, gebaseerd op een bijdrage van 500. per leerling en per jaar. B. en W. van Velsen stellen voor, hen te machtigen tot het slui ten dezer overeenkomst. (Het vroegere bedrag was 400. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. School C te IJmuiden. B. en W. hebben nagegaan, op welke wijze het best een oplossing van de kwestie der school C te IJmuiden kan worden verkre gen. Zij kwamen daarbij tot de volgende mo gelijkheden: le. slooping van school C en het bouwen van een nieuwe school ter plaatse; 2e. grondige restauratie van school C; 3e. onderbrenging van 6 klassen van school C in de voormalige school voor buitenge woon lager onderwijs (school B) en de ove rige leerlingen in school A; 4e. onderbrenging van alle klassen van school C in school B, na bijbouw van een 7de leslokaal en een gymnastieklokaal. Naar meening van B. en W. behoort de voorkeur te worden gegeven* aan één der onder le en 2e genoemde oplossingen. Zij stellen daarom voor, machtiging te verlee- nen om de vereischte plannen en begrootin gen voor beide oplossingen te doen opmaken. Zoodra deze gereed zijn, kan dan worden be slist, welke der beide plannen dient te wor den uitgevoerd. De heer Vermeulen vindt het wegge gooid geld met het maken van plannen voor restauratie. Hij vindt het veel beter om een nieuwe school te bouwen. Van een restaura tie verwacht hij niets. De heer De Nobel en Roelse zijn het hiermee eens. Wethouder Tusenius zegt, dat deze school pas twintig jaar oud is. Hij heeft ook /eel liever een nieuwe school, maar hij vindt het toch vreemd, dat de raad niet eens vraagt naar de kosten van een restauratie. Wethouder Dunnebier (Christ.-Hist.) spreekt in denzelfden geest. Hij geeft den raad in overweging om de plannen te laten maken. De eindbeslissing is toch aan den raad. De zaak verdient het, om van alle kanten te bekijken. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Dienstauto's. In behandeling komt het voorstel van B. en W. om de vergoeding voor het houden van een auto door den directeur voor het gas- en waterbedrijf te verhoogen met 500 en te brengen op 800 per jaar. De heer Vermeulen stelt voor de ver goeding op 600 te bepalen. Wethouder Tusenius vindt het klein, om op dit bedrag te beknibbelen. Die 800 kan als een fooitje beschouwd worden. De lieer Vermeulen vraagt of het waar is, dat dc directeur alle ambtenaren met zijn auto laat rijden, als dit voor de ge meente noodig is. Wethouder Tusenius antwoordt beves tigend. Dc heer Vermeulen trekt dan zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. B. en W. stellen voor. aan den directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst een vergoeding van 800 per jaar toe te kennen voor het houden van een auto voor de uitoefening van zijn dienst. De commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken kan zich hiermede niet vereenigen. Naar haar oordeel dient een tweede voorman te worden aangesteld. Dit voorstel wordt aangehouden en voor nadere inlichtingen in handen van de com missie voor Openbare Werken gesteld. Geldleening. B. en W. stellen voor, het restant der geld leening, oorspronkelijk groot 334.000 en per resto groot 290.000 per 1 Augustus 1931 in zijn geheel af te lossen en een nieuwe lee ning ter zaek aan te gaan. Wordt goedgekeurd. Benoeming. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school E te IJmuiden wordt benoemd de heer J. M. Goddijn, tijdelijk onderwijzer te Leiden. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd: Verpachting van grond. Verleenen van bijdragen uit de gemeentekas aan besturen van bijzondere niet gesubsidieerde bewaar scholen over 1931. Aanvragen van besturen van bijzondere bewaarscholen om subsidie over 1931. Verpachting van gedeelten zee strand. Verleenen van machtiging en toe kenning van het noodige crediet voor het uitbreiden van de rijwielbergplaats bij de school voor Ui.O. aan de Platanenstraat te IJmuiden. Aankoop van het woonhuis Zeeweg no. 129 te IJmuiden. Rondvraag. De heer Sluiters (Christ.-Hist.) vraagt of B. en W. bij de regeering stappen wil doen tot verkrijging van steun voor de werk loozen'in Velsen, wier aantal toeneemt. De Voorzitter zegt, dat dit reeds bij B. en W. in behandeling is. De heer Sluiters vraagt aan den Voor zitter, om voortaan geen vergunning meer te verleenen voor het plaatsen van een cir cus bij een kerkgebouw. Spreker brengt hul de aan den Voorzitter voor zijn tijdig ingrij pen ten aanzien van het circus, dat op het oogenblik in Santpoort staat. De Voorzitter zegt overweging toe. De raad gaat hierna in geheime zitting. BOUWVERG UNNINGEN Door B. en W. van Velsen zijn o.a. de navol gende bouwvergunningen verleend: aan M. J. Rolvink, te IJmuiden, tot het bouwen van 17 woonhuizen en een pakhuis aan de Piet Heinstraat en Van Galenstraat, aldaar; aan Van Beelen en Van der Plas, te IJmui den tot het verbouwen van een woonhuis tot woon-wïnkelhuis aan den Wijk aan Zeeërweg, hoek Casembrootzijstraat, aldaar; aan J. L. Min, te Driehuis, tot het bouwen van drie dubbele woonhuizen aan de Spieghel- laan, aldaar; aan C. Versteege, te Velsen, tot het verbou wen van een winkelhuis (wijzigen voorgevel) aan de Pres. Steynstraat no. 31 te IJmuiden; aan A. Schellinkhout, te Santpoort, tot het bouwen van een dubbel woonhuis met schuurtjes aan den Brederoodscheweg, aldaar S. D. A. P. De afd. Velsen der S. D. A. P. houdt Don derdagavond een ledenvergadering in „Bloem- oord". De agenda bevat ojn.. bespreking voorstel len congres, stemming over de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezing en viering Mei feest. HET CREMATORIUM TE WESTEINDE Men meldt ons dat de maand Maart, wat het aantal crematies betreft, alle voorgaande maanden heeft overtroffen. Er hebben 71 crematies plaats gehad, een aantal dat nog nimmer werd bereikt. IJMUIDEN DE VERPACHTING VAN HET ZEESTRAND. WAAROM GEEN „VOLKSZEEBAD IJMUIDEN". (Van onzen correspondent.) Bij den gemeenteraad van Velsen is het voorstel van B. en W. ingekomen om aan den tegenwoordigen pachter van het strand na afloop van len loopenden pachttijd op 31 December a.s„ weer voor de jaren 1932, 1933 en 1934 voor dezelfde huurprijzen als nu gel den (nl. resp. f 1100, en f 205 per jaar) te verpachten de gedeelten zeestrand ten Zui den van de Zuidpier. Het moge waar zijn, dat bij B. en W. geen bezwaren bestaan tegen de verlenging, bij een grooj; deel der inwoners van de ge meente en waarschijnlijk bij honderden niet- Velsenaren bestaat er wel degelijk groot be zwaar tegen deze „onderhandsche" aanbe steding. Tot goed begrip diene, dat door den exploi tant de badkoetsjes en strandstoelen ge ëxploiteerd worden, welke, zich even ten Zui den van de pier bevinden, welke exploitatie men met eenige fantasie „Zeebad IJmuiden" zou kunnen noemen. Kon met deze exploitatie wellicht genoe gen genomen worden, toen IJmuiden nog een betrekkelijk kleine plaats was, met nage noeg geen aantrekkingskracht voor een be hoorlijk en opgewekt „strandleven" nu de gemeente Velsen gegroeid is tot bijna 42.000 inwoners, goede verbindingen heeft per trein en autobus met Haarlem en geheel Kennemerland en duizenden bewoners der hoofdstad te IJmuiden, vooral des Zondags, de noodige gezondheid komen opdoen, wordt de zaak anders. LJmuiden behoeft Scheve- ningen of Zandvoort nog geen concurrentie aan te doen als mondaine badplaats een weinig meer belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur voor het rijksbezit van zee en strand dan uit het hierboven aange haalde voorstel blijkt, ware echter ge- wenscht. Want ondanks de interpellatie in den raad door den heer Bosman, die opkwam voor de vrije beschikking over het strand, blijkt ook nu weer dat B. en W. de zaak op den oudeD voet willen voortzetten. Er wordt niet aan gedacht om een eigen gemeentebad te stichten in den geest van „volkszeebad Scheveningen", of zooals de ge meente Rotterdam te Rotterdam aan Zee (Hoek van Holland) het strand maakt tot een kostelijk bezit voor allen. Niets van dit alles neen sterker, het heeft allen schijn, dat hoe minder gebruik gemaakt wordt van zee en strand, hoe liever dit aan het ge meentebestuur van Velsen is. De verbinding van het strand met IJmui den is allertreurigst; als het een beetje mooi weer is, wordt des Zondags en in den vacan- tietijd queue gemaakt voor de bootjes die de verbinding onderhouden tusschen Sema phore en de aanlegplaatsen bij de Zulderslui- zen. .Runners" van de elkaar beconcurree- rende ondernemers der overzetveeren, van gen bij de bootstations de liefhebbers welke naar het strand willen, reeds op de bootjes zelf worden dikwijls volgeladen tot er geen muis meer bij kan, zoodat een ieder die dit bedrijf aanschouwt, tot de conclusie moet komen, dat hier ongelukken niet uitgesloten zijn. De politie doet wat zij kan, maar het klei ne corps staat er meermalen machteloos tegenover. Wij waren zelf eens getuige,, dat slechts op het allerlaatste nippertje een aanvaring tusschen een zeeschip en een der „plezierbooten" 't winters een opslagplaats voor aardappelen kon worden vermeden. Maar het sterkst spreekt de negeering van B. en W. van het kostelijk bezit van zeé exx strand een bezit dat vele groote steden ons benijden! wel uit het feit, dat B. en W. niets doen om de strandliefhebbers te vrijwaren van de extra-belasting van 25 cents per dag, die geheven wordt van hen, die met vrouw en kinderen èn tent een dag aan het strand doorbrengen. Niet iedereen kan bij den pachter een seizoen-abonne ment voor f 10 per persoon betalen. Een gezin met twee kinderen is voor het nemen van een zeebad al f 1,20 kwijt. Dus men schaft zich een tent aan, maar nu betalen. Betalen, niet aan de gemeente, die dan in ruil daarvoor zorgt voor een behoor lijk toezicht, voor reddingsmiddelen, voor een strandplankier, neen aan den exploi tant van het zeer primitieve zeebad. Kampeert men op het' strand, dan be talen of een half uur door het mulle zand sjouwen alvorens de plek te vinden, waar men zijn tent kan opzetten, waar men een bad kan gaan nemen maar waar ook alle toezicht, alle veiligheidsmaatregelen, ontbre ken. B. en W. moeten eens elders gaan kijken, bijvoorbeeld hoe het strandleven aan het z.g. stille strand te Scheveningen behoor lijk is geordend en geregeld hoe daar niet aan de vaste bezoekers van het strand een extra belasting wordt opgelegd, maar waar aan te goeder naam en faam bekende staande inwoners der residentie een kostelooze kaart wordt uitgereikt die recht geeft op een plaats aan het strand. Hier is een schoone taak weggelegd voor „IJmuiden's Bloei" voor allen die voor kam peeren cn zwemmen onder toezicht voelen. Voor een „stille strand" vereenging is werk aan den winkel. HEEMSTEDE DE VRIJHEIDSBOND. LEZING VAN DR. I. H. J. VOS. Dinsdagavond hield dr. I. H. J. Vos, lid der Tweede Kamer, uit Amsterdam, een lezing over het onderwerp „De ernst der Tijden" in de Oude Beuk voor de afdeeling Heemstede van den Vrijheidsbond. De voorzitter, de heer S. Rijkes heette da aanwezigen welkom en vestigde de aandacht op de belangrijkheid der e.k. verkiezingen voor de Provinciale Staten en den gemeente raad. Vervolgens gaf hij het woord aan ar. Vos. De tijden zijn moeilijk, getuige het groote* aantal werkloozen in ons vaderland. Het ziet er niet naar uit, dat dc zaken gauw beter zul1 en worden. De wereld greep bovendien naar het verkeerde middel om het econo misch leven te herstellen, n.l. protectionisme. Er is alom een strooming om de tarieven te verhoogen, wat voor Engeland dus neer komt op het verlaten van zijn vrijhandel stelsel. Er kwam een conventie, die de tariefmuren zou slechten. Doch Frankrijk ratificeerde het niet, en Engeland weifelde. Het tolverband tusschen Duit-schland cn Oosteni'ijk is ont staan uit de houding van Frankrijk en Enge land. Spr. is Vérder overtuigd, dat eerst de tarieven verlaagd moeten worden, voor en al eer meer gebeuren kan. Eerst désarmement economique, dan pas de désarmement militair er door komen. Loudon en Colijn hebben de wereld getoond dat wij in Holland geen mi litaire en economische tendenzen hebben. Maar Briand zag niet in dat het Pan-Europa- denkbeeld het dichtst bij de werkelijkheid was vlak voor net moment, dat hij de con ventie zou moeten ratificeeren, maar het niet deed. Spreker vindt in internationaal opzicht den toestand ernstig. Doch ook nationaal. Al is Nederland, dank zij het vrijhandel-stelsel er nog niet 't ergst aan toe. Wij hebben afzet gebieden verloren goed, maar we wonnen ook weer. Denk aan de nieuwe autofabrieken. Het vrijhandelstelsel is goed. Het moet blijven en elke partij in Holland is van die meening. Is onze regeering van goeden wil en kan ze de crisis uit de wereld helpen, i.e. 't aantal werkloozen verminderen? De regeering moet belangstelling toonen maar dat doet de onze niet. Wij hebben gebrek aan juist in zicht g,een leiding in deze moeilijke omstan digheden, wat dr. Vos illustreerde met eenige frappante voorbeelden. De werkzaamheden over werkloosheid zijn verdeeld over een viertal ministeries. Niemand vindt de zaken in Holland goed; wij hebben ministers, geen ministerie; er zit geen systeem in. We hebben aan een krach tige leidende hand behoefte. Want er is veel te doen, bijv. werkverschaffing, ter bestrij ding der werkloosheid. Maar men pakt thans nog de zaken verkeerd aan. Als middelen tot beperking van het aantal werkloozen geven de liberalen aan bebos- sching,ontwatering aanleg van wegen, ka nalen, bruggen. Hiermee is het in Holland slecht gesteld, met zijn veertjes, en pontjes en derderangs verkeersweggetjes. De metaal industrie is slap. Laat de regeering bruggen laten maken, bij die noodlijdende fabrieken. Maar wat gebeurt? Locomotieven worden n.b. in Duitschland besteld, wat over 'n poosje leidt tot het volkomen op de flesch gaan vair onze inheemsche ondernemingen. De regeering had hier in moeten grijpen, en de werkloozen aan den arbeid zetten door orders in Holland te laten uitvoeren. Maar ze doet het niet, werkloozen uit een bepaald bedrijf worden in een heel ander te werk gesteld: het eene bedrijf wordt zoodoende ontwricht, het andere topzwaar. De regeering moet meer ovè'rnemen van het systeem der liberalen, en centralisatie brengen in hun werkloosheidsbemoeiingen. We zijn dus in economisch opzicht niet te vreden. Maar er zijn ook andere misstanden, bijv. de geschiedenis van de radiozendtijd- verdeeling. Je apprecieert de gezondheid pas als je je ziek voelt. Zoo is 't ook met ons. Wij ap- precieeren onze vrijheid pas, als er weer eens aan geknaagd wordt. En door het onzalige zendtijdbesluit heeft de minister de oogen van allen geopend, en hen getoond, dat re in Holland ook nog wat anders is dan vrij heid. Spreker wekte tenslotte de aanwezigen op mede te werken tot vergrooting der liberale partij. Iedereen die vrijheid wil kan zich aansluiten. De vrij talrijke aanwezigen uitten hun dank aan dr. Vos in een dankbaar applaus. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen aan dr. Vos, die deze wel willend beantwoordde. Wie niet groen is, maakt voor al zijn kleine Advertenties gebruik van Onze Groentjes" in Haarlem's dagblad. EEN DAGELIJKSCHE KADERVERTELLING Keesje was net onder zeil gegaan, toen hij zeer onaangenaam werd gewekt. Hij voelde pijn aan zijn neus en toen hij over dit lichaamsdeel voelde, merkte hij. dat hij een schram op zijn neus had. llij begreep er niets van. Hij wist s>ict, dat de'visscher zijn hengel had uitgegooid cn inecncnde dat hij beet had, had opgehaald. Nog slaapdronken begon de agent weer in te dutten, maar dat duurde cok niet erg lang, want de visscher had den hengel precies op dezelfde plaats uitgeworpen cn een visch, die toe vallig voorbij kwam en den worm aan den haak zag, begon er naar tc happen. Wacht, dacht dc hengelaar aan den rand yan de beek, nu ophalen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10