Rumoerige Fransche Kamerzitting. J. LOTTGER1NG Diverse Engelsche Bankstellen Eetkamer- en Slaapkamer meubelen VICTORIA-WATER Het licht op den toren. 31> HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 1 APRIL 1931 Een serie komieke incidenten. (V. an onzen Parijsclien correspondent). De laatste poging om de leden van de fa- meuse commissie van onderzoek in de affaire Raoul Péret en consorten te intlmideeren, is jammerlijk mislukt, 't Was dan ook werke lijk een beetje al te bar. Daar is op het laat ste nippertje, aan den vooravond van den dag, waarop de Kamer zich zou moeten uit spreken of wèl of niet rechtsingang zou moe ten worden verleend tegen de handlangers van Oustric, een advocaat gekomen, Mr. Candeliez, die op grond van artikel zooveel een klacht heeft ingediend tegen alle leden van de commissie van onderzoek wegens het uitgeven van officieele communiqués, waar door een van de gedaagden zich benadeeld acht. We willen aannemen, dat de advo caat een ernstig man is, maar het feit, dat beklaagde wiens schuld vaststaat, zijn rechters aanklaagt en voor schadevergoe ding aanspreekt, dat is nog „etwas niemals dagewesen". Enfin, het heeft ook niet al te veel indruk gemaakt en moedig heeft de Kamer de dis cussie aanvaard of Raoul Péret, ex-minister van Justitie, Réné Besnard, ex-gezant, Gas ton Vidal en Albert Favre, gewezen ministers eveneens, voor het Hooge Hof moeten wor den gedaagd, wegens schandelijk misbruik maken, ten eigen bate, van hun hooge po sitie. De we durven zeggen: historische zit ting, want het komt gelukkig niet dikwijls voor dat zulke besluiten moeten worden ge nomen, verdient wel even te worden gerele veerd. al was het alleen maar omdt ze zoo rijk was aan incidenten. Hetgeen dadelijk frappeert is, dat zooveel députés ditmaal zijn thuisgebleven, wijl ze blijkbaar niet wenschen zich in dit debat te mengen. Als de zitting wordt geopend tellen we hoogstens een vijftigtal afgevaardigden; Léon Bérard, de minister van Justitie, die in de niet al te prettige positie verkeert Raoul Péret als voorganger te hebben gehad, heeft zijn plaats ingenomen in do ministerbanken. De eerste spreker is de heer Gucrnut, een van de leden van de commissie van onder zoek. De honorabele afgevaardigde is mis schien een schitterend orateur, maar, onge lukkigerwijze heeft hij in het geheel geen machtig orgaan'en zoodoende gaat het grootste deel van zijn redevoering verloren. We hooren zooiets als een eloge voor de com missie die volkomen onpartijdig is geweest, maar de speech wordt telkens onderbro ken door kreten van „luider, harder". De ge achte afgevaardigde laat zich door een ka merbewaarder een karaf water brengen cn na een teugje te hebben gedronken tracht hij zijn stem te verheffen en om klem te zetten bij zijn woord maakt hij een breed theatraal gebaar. De ongelukkige. Met dat armgebaar heeft hij de karaf geraakt, die van de tribune rolt en heel den inhoud uitstort op de kale hoof den van de stenografen die voor het rede naarsgestoelte hun verslag zitten te pen nen. Een brullend gelach volgt op deze Charley- Chaplin-scèrie, als de verschrikte stenogra fen, druipend na dat stortbad opstaan cn door een anderen kamerbewaarder plecht statig worden weggeleid. Zelfs de ernstige president kan moeilijk een lach bedwingen en de zitting moet even worden opgeschort, totdat andere verslaggevers het werk van de slachtoffers kunnen overnemen. Of de heer Guemut zijn redevoering ten einde heeft gebracht zouden we niet durven zeggen morgen zullen we dat wel in het stenografisch verslag zien maar in alle gevallen keert hij niet terug op de tribune. De beurt is thans aan den communist Duclos, en deze afgevaardigde, gewend om in woelige volksbijeenkomsten het woord te voeren, is maar al te duidelijk verstaanbaar. De hoogedelgestrenge gebruikt van tijd tot t.IJd zulke woorden, en zulke uitdrukkingen, dat de president verplicht is om hem er op attent tc maken dat men in het Palais Bour bon en niet bij de kaaiwerkers van Mar seille is. En ik zeg jullie, dat de commissie van onderzoek niet het. volle licht heeft verspreid in deze duistere zaak, maar dat, ze voor alles aan haar vcrklezingsbelangen heeft gedacht. Dc zaal is nu vol geworden en steeds meer députés komen naar den communist luis teren. Waarom heb je tegen de commissie van onderzoek gestemd? schreeuwen de socialis ten. Duclos, als antwoord, vindt zulke gemeene en grove woorden, dat de president ander maal verplicht is om hem aan de gebruiken te herinneren. Duclos: Wat Gaston Vidal betreft C. Baron; Toen Gaston Vidal candidaat was in het departement Bouchcs-du-Rhöne. tegen een socialist, hebben jullie, commu nisten. Vidal gekozen. Duclos: Ik heb nog wat anders op mijn hart: Leon Blum en Renaudel hebben met den bankier Oustric gedineerd bij Mme Abel Ferry. Nouelle: Niet iedereen kan dineeren op het sovj etgezantschap. Men schreeuwt in alle hoeken, van alle kanten. Duclos: Ik constateer dat de president partijdig is. Ferdinand Bouisson: Uw opinie is me to taal onverschillig. Duclos: Het parlementarisme is verrot. President: Als dat uw meening is, dan vraag ik wat u hier komt doen? Duclos: De courant van Leon Blum heeft geldelijke bijdragen ontvangen van de Banque Benard Maar daar wordt het geschreeuw en het geklak van de lessenaars, om den spreker te beletten verder te spreken, zoo hevig, dat zelfs Duclos er niet tegen op kan. De algemeene opinie van de Kamer is dui delijk, men hoeft niet eens tot hoofdelijke stemming over te gaan: de opgestoken han den toonen de meerderheid die wil, dat de vier ministers voor het Hoog Gerechtshof zullen worden gedaagd. HENRY A. TH. LESTURGEON. BINNENLAND GEEN AFGIFTE VAN GOUDEN TIENTJES MEER. Nadat de goudvoorraad van de Ncderland- sche Bank in 1925 aanzienlijk was gestegen, is de Directie in November van dat jaar bij wijze van proef overgegaan tot de afgifte var. gouden tien gulden stukken voor de binnen- landsche circulatie. Toen het na weinige maanden duidelijk was, dat de binnenland- sche circulatie spoedig verzadigd was. en de handel zich van de gouden tiengulden stuk ken trachtte meester te maken voor export naar landen, waar een premie voor cleze munten werd betaald, is de afgifte beperkt tot 250 gulden per dag en per persoon. Een verdere beperking, en wel tot 50 gulden per persoon en per dag, leek op deze zelfde prin- cipieele gronden noodig in het jaar 1927. Op deze wijze liet dc bank voor hen, die voor redelijke doeleinden over gouden munten wenschten te beschikken, de mogelijkheid open om zich het begeerde zonder al te veel moeite verschaffen. Het is echter gebleken, dat de door de Bank niet gewenschte handel bij de vraag naar gouden munten, een overheerschende rol is blijven spelen in verhouding tot de aanvragen van andere karakter. Nog steeds worden tienguldenstukken met een door de wisselkoersen niet gewettigde premie opge kocht en houdt een voortdurende afvloeiing van het door de Bank verstrekte goud naar het buitenland aan. Weliswaar gaat het hier om betrekkelijk onbelangrijke bedragen ten gevolge van de bovengenoemde beperking der afgifte en is de geheele voorraad goud van de Bank thans slechts weinig geringer dan toen met de proef een aanvang werd ge maakt de voorraad gouden tiengulden stukken is zelfs nog gestegen maar toch acht de directie het onder de gegeven om standigheden juister, de regelmatige afgifte van gouden munten voor het binnenlandsche gebruik met het einde van dit boekjaar (31 Maart 1931) geheel te doen eindigen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Wij Stoomen en Verven reeds jaren voor de meest vooraanstaande families. Uw goederen komen bij ons in goed gezelschap VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ CROOTE HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per regel. in riet uitvoering o< geheel bekleed, alsmede een mooie sorteering vindt U steeds op onze toonzaien. Complete Meubileering EEN SMOKKELAAR VAN TIEN JAAR. ACHTERVOLGD EN VÉRDRONKEN. Uit het Duitsche plaatsje Hochstadt kwa men. naar de Limburger Koerier meldt, Zaterdagmiddag twee jongens naar Rimburg (L.), om daar enkele inkoopen te doen. Eén der jongens kocht 5 K.G. mais. Volgens het verhaal van zijn vriend werd hij door een Duitschen douanebeambte ach ternagezeten. waarbij hij in de rivier de Worm viel. De jongen was 10 jaar oud. Den heelen Zaterdagmiddag en Zondag is er gedregd, maar het lijk van den jongen heeft men niet kunnen vinden. AFWEERMAATREGELEN TEGEN DUMPING. De Regeering overweegt thans de moge lijkheid eener wettelijke voorziening, welke ten doel zal hebben de gelegenheid te schep pen in daartoe leidende gevallen tegen ver schijnselen van dumping bepaalde afweer- rnaat-regelen te nemen, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op vra gen van den heer Lovink geantwoord. DE EERSTE K. L. M -PASSAGIER HOLLAND-INDIë. KAN NIET MEE. Door een personeelsmutatie bij de K.L.M. zal de bezetting van het Donderdag naar Indië vertrekkende postvliegtuig worden uitgebreid van 3 tot 4 personen, n.l. behalve den bestuurder Dikman en den tweeden be stuurder Blaak, een mechanicien én een mar conist. Daardoor moet de maatschappij tot haar leedwezen afgezien van haar aanvan kelijk voornemen om een passagier mede te voeren, die zich op 17 April te Batavia wilde inschepen op de ..Houtman" der K.P.M., wel ke alsdan haar eerste reis naar Kaapstad zal aanvaarden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn op 31 Maart in staat van fail lissement verklaard: J. C. Feringa (maison des Lampes), radio handelaar, wonende te Haarlem, Kleine Hout straat 22. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonende te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: J. Verdel. wonende te Leimuiden. Curator Mr. S. Groen wonende te Haarlem. BEëEDIGD. Voor de Rechtbank alhier is beëedigd als advocaat en procureur te Haarlem Mr. L. M. I. L. Dols, wonende te Bloemendaal. FRANS HALS-MUSEUM. DE NIEUWE ZAAL. Wij waren in de gelegenheid gesteld de nieuwe zaal die Donderdagmiddag met eeni- ge plechtigheid geopend zal worden, in oogenschouw te nemen. Terwijl wij een na dere bespreking van het geëxposeerde tot na die opening in petto houden, kunnen wij reeds thans wel constateeren dat Haarlem een mooie expositie mogelijkheid is rijker geworden. Als we zeggen dat bij deze gelegenheid aan een zeventigtal werken van Haarlem se, he schilders cn schilderessen plaats kon worden ingeruimd, die evenzoovele kunste naars vertegenwoordigen, hebben we reeds een idee gegeven van de vrij uitgestrekte, beschikbare wanclruimte, en bovendien onze lezers misschien in verbazing gebracht over een zóó groot aantal artisten die binnen deze veste herberg vinden. Onwillekeurig klinkt „herberg" een beetje Hals- en Ostadc- en Brouwer-achtig. Er zullen er onder de zeventig representanten van Rembrandt's gilde vermoedelijk meer deren zijn voor wie „lunchroom" plaisanter klinkt. Dat zullen we straks, bij gezetter be schouwing. nog wel eens uitzoeken. Het spreekt van zelf dat bij een cenigszlns vrien - delijk getinte plechtigheid, als deze inaugu- reele expositie, ook eenige geheel-onthou ders voor zoover dan ze zich van kunst productie plegen te onthouden mede figu- reeren. Doch het kan reeds gezegd zijn dat ze den totaal-indruk weinig schade toe brengen en dat de inrichters er in geslaagd zijn van zeer heterogene elementen een ten toonstelling samen te stellen, die geen kwa der figuur maakt dan een Pulchri- of Lucas ex-positie, met een lokaal vlaggetje ln het knoopsgat. Zakelijk blijvend mogen we verder con- stateeren, dat het licht in deze zaal, getem perd bovenlicht, uitmuntend mag heeten, dat de kleur der wandbekleeding sober, en voor oude, zoowel als voor felkleuriger, nieu we kunst zeer geschikt is. De zaal is uit het Frans Halsmuseum te bereiken, doch heeft voor andere gelegenheden ook een afzon derlijk entree op het Klein-Heiligland zoo dat, wanneer de gemeente haar aan ver- ecnigingen of particulieren afstaat of ver huurt een afzonderlijk beheer mogelijk wordt. De moderne idee van een „levend museum" vindt nu ook in Haarlem toepas sing, de eerste schrede voor een gemeente lijk kunstbedrijf is daarmee gezet, en men mag verwachten dat een en ander de be langstelling in deze materie bij de Inwoners van stad en omgeving zal wakker houden of wekken. En daarmee zijn noodzakelijkheid bewijzen. J. H. DE BOIS. l-4-'31. DIEFSTAL VAN ZEEMLEER. Bij de politie Is aangifte gedaan van dief stal van twee pakken zeemleerlappen, 30 vel. In verband hiermede is aangehouden de 59-jarige B., koopman te Amsterdam. Hij heeft bereids bekend. DIEFSTAL VAN f 67.—. Uit een school aan de Tempeliersstraat is een doosje ontvreemd inhoudende een be drag van 67. De politie stelt een onder zoek in. DE MALVERSATIES TE UITHOORN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen den 38- jarigen J. v. Z. vroeger directeur der N.V. Nationale Bankvereeniging te Uithoorn. We gens valschheid in geschrifte, diefstal en verduistering in dienstbetrekking had de rechtbank hem tot 3 jaar veroordeeld, van welk vonnis verdachte in hooger beroep ging. Het Hof bevestigde het vonnis, doch verminderde de straf tot 2 jaar. Verdediger was Mr. A. Korver uit Alphen aan den Rijn. MORGEN TOTALE MAANS VERDUISTERING. BIJ HELDER WEER GOED WAARNEEMBAAR. In den avond van Donderdag 2 April heeft er een totale maansverduistering plaats, die ook in ons land zichtbaar is. Een maansverduistering bestaat hierin, dat de maan bij haar beweging om de aarde in de schaduw, en wel in de kernschaduw, van de aarde komt. Zij kan dus alleen voorkomen lezen wij ln de Msb.. als de maan juist aan den tegenovergestelden kant van cie aarde staat als de zon, dus alleen bij volle maan. Wie een vrij uitzicht heeft op den geheelen horizon kan zich gemakkelijk overtuigen, dat, op den dag van de verduistering, ongeveer gelijktijdig met het ondergaan van de zon cn precies aan den anderen kant van den hori zon. de volle maan opkomt (n.l. om 18 u. 34 m.) Onder kernschaduw verstaat men dat ge deelte van de ruimte waar in het geheel geen lichtstralen van de zon komen. De verduistering begint om 18 u. 43 m. De maan beweegt zich tusschen de sterren door van rechts naar links en zal dus met haar linkerkant het eerst in de schaduwkegel komen. De maan begint nu in den schaduwkegel te verdwijnen. Het verduisterde gedeelte wordt steeds grooter. het is niet geheel donker, doch zwak roodachtig (koperkleurig) verlicht door zonlicht, dat in den dampkring van de aarde gebroken wordt. Het donkere en het lichte gedeelte van de maan zullen niet scherp ge scheiden zijn, doch geleidelijk in elkaar over gaan (in tegenstelling met een zonsverduis tering). Om 19 u. 42 m. begint de verduistering to taal te worden. De geheele maanschijf heeft nu de eigenaardige roode kleur. Te 20 u. 27 m. is de maan het diepst in de schaduw en is dus ook het van de aardatmosfeer afkomstige zonlicht het zwakst. Om 21 u. 13 m. eindigt de totaliteit en begint de maan den schaduw kegel te verlaten. Het laatste contact heeft plaats om 22 u. 12 m. VOETBAL D. E. S.—HAARL. POLITIE-ELFTAL. Donderdagmiddag 3 uur zal op het Ripper- da-terrein aan den Middenweg een voetbal wedstrijd gspeeld worden tusschen de voet balclub D. E. S. en het Haarl. Politie-elftal. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Sedert 1887 Nederland#che Onderneming- SCHEEPVAARTBERICHTEN Alpherat 29 v. Victoria, Buenos Ayres naar Rotterdam. Almkerk p. 31 Sagres, Australië n. Rotterdam Bodegraven, 30 v. Callao naar Mollendo. Blommersdljk 29 v,m. te Boston v. Rotterdam Denipo 31 11 u. v. Port Said, Rotterdam naar Batavia. Drochterland p. 30 Ouessant, Amsterdam naai; Buenos Ayres. i Dreclitdijk 30 te en v. Bermuda, Rotterdam naar de Pacificlcust. Deucalion 28 v. Port au Prince n. Cap Haitian. Damsterdijk 21 v.m. te Liverpool, Paclfickust naar Rotterdam. Delftdijk 30 v.m. te San Francisco, Pacifickusi; naar Rotterdam. Flandria 30 12 u. v. Lissabon, Amsterdam naat* Buenos Ayres. Gelria 30 16 u. v. Rio de Janeiro AmBterdant naar Buenos Ayres. Hoogland 31 v. Grangemouth, rvo 29 v. Rio Grande do Sul Amsterdam n. Pa« ranaguy. Insulinde 2 16 u. te Marseille verwacht, Ba« tavia naar Rotterdam (verb.) Juno p. 31. 7 u. Lydd, v. Havre n. Londen, W.« Indië naar Amsterdam. Koudekerk 31 te Madras, Calcutta n. Rotteri dam. Kota Tjandi p. 30 3 u. Ouessant Batavia naaij Rotterdam. Midsland 31 v. Queenboro. Merauko 31 1 u. v. Port-Said, Rotterdam naai! Batavia. Medea 30 te New York v. W.-Indiö. Marnix van St. Aldcgondo 1 6 u. v. Batavig to IJmuiden en 10 u. te Amsterdam verwacht. Mellskerk 31 v. Port Sudan, Rotterdam naac Mombasea. Nias 31 te Antwerpen, Belra naar Rotterdam, (verb.) Nebraska 27, v. San Francisco, Rotterdam n, de Pacifickust. Reggestroom 30 te Teneriffo, W.-Afrika naar Amsterdam. Rotterdam 31 n.m, to Monaco v. Napels. Randfontein 31 v. Antwerpen n. Z.-Afrika. SIngkep 30 v .New York naar Java. Slamat 31 G u. te Sabang, Rotterdam naar Batavia. Van Rensselaer 30 v. Madeira, Amsterdam n. Paramaribo. Waalkerk 31 v. Durban n. Lorenzo Marques. FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS Vosz zag in, dat hier voor hem niets te bereiken viel en besloot uu zelf, geheel al leen, het. geheim van den ouden toren te doorgronden, van waaruit men, in lang ver vlogen tijden,, den hemel zooveel van zijn geheimzinnige raadseLs in lichtbeelden, ont futseld had. Hij wandelde naar den toren cn steeg lang zaam de gemetselde wenteltrap op. langs den dikken, grauwen muur, met dc bestofte ven sters vol spinnèwebbcn cn zijn benauwende, mysterieuze stilte. Hij onderzocht bij iedere trede den muur cn de dikke zuil in 't. midden, die, zooals de overlevering beweert, van binnen hol moest "'"Toen hij zich op het platvorm bevond, en de stad ver beneden hem lag, sloeg een koude wind hem den regen striemend in 't gelaat. Maar hij voelde 't niet. Hij onderzocht iedere nis. ieder kanteel, iederen pijler van dc ba lustrade. doch vond niets, dat hem de op lossing van het raadsel kon geven. Niets was hier, wat eenig licht, kon brengen. Zijn gedachten wentelden en ma*en rond als de cylinders van een rotatiepers, oogen- schijnlijk wild en hevig, zonder samenhang, doch inderdaad volgens een nauwgezet en bestudet. rd plan. Het eene tandrad grijp;. In •t, andere, en daarmee wordt de geheele ma- tiiir.e v. K:-;csteld. En zooals tusschen de cylinders een onafgebroken witte baan loopt, het smettelooze papier, dat als ge vouwen couranten weer te voorschijn komt. zoo liep ook tusschen de cylinders van zijn hersenen een lange rij van gedachten. Was het een wonder, dat. hij. de journalist, aan een rotatiepers dacht? Ls voor hem deze machine die de couranten kant en klaar in groote maasa's uitspuwt, niet een wonder van mysterie? En het beeld kwam nog treffender voor zijn geest. Zijn gedachten volgden elkaar als een lange strook blank papier, die door zijn hersens stroomde, trillend als het papier tus schen de cylinders van de machtige machine, bevend van scheppingsdrift. Hij leunde tegen de balustrade en staarde van den hoogen toren af over de stad, wier roode daken cn grauwe huizengevels in de grijze regenlucht, vervaagden, of door regen wolken bedekt, werden als met een grauwen, waalenden mantel. Vosz voelde zioh afgemat en nerveus. Het. was hem, als omhulde de nevel ook de ont knooping van dit drama. Tusschen deze grijze steen kolossen, mot hun straten en stegen, die als diepe, donkore spelonken ingevreten lagen, liep nu misschien de moordenaar. Misschien was hij viak bij- Deze gedachte deed zijn zenuwen trillen. En toch, hij voelde zich mach tcloos. Hij kreeg een oogenblik het gevoel, dat de nevel ook tot zijn hersens doordrong, en hem het logisch en helder denken onmogelijk maakte. Vosz herstelde zich spoedig. Hij voelde dc koude aan zijn vingertoppen bijten. Huiverend sloeg hij den kraag van zijn jas op en stak zijn verkleumde handen in z'n zakken. In een der zakken knisterde een stuk papier. Een couranthet cryptogram! Met een ruk trok Vosz het boven. Hij was zichzelf weer geheel meesier en kou weer al zijn gedachten op één punt con- centreeren. Even moest, hij nadenken. Welke richting was liij dezen nacht weer uit gegaan, om het geheim te ontsluieren? O ja, de e was de meest voorkomende letter. „Juist, juist", mompelde Vosz, ,dit moet me tot mijn doel brengen, al is 't ook langs lange, moeizame wegen". Was er dan geen kortere weg mogelijk? Gisteren was hij dood op geweest; nu voelde hij zich weer monter en sterk. Het moest hem gelukken Maar hoe? Was er nog wel éón factor te vinden, welke hij niet benut had? Was er nog één hoek van waaruit hij de dingen niet bekeken had? En toch zou hij nogmaals overwegen. Ieder der onderstreepte woorden bestond uit één tot vier lettergrepen, dus uit één tot vier een heden, die onderstreept waren of een accent droegen. Als hij den tekst eens geheel buiten beschouwing liet en alleen op de strepen en de accenten lette. Kende hij geen geheim schrift wat op zulk een systeem berustte? Een geheimsohrift niet, maar toch wel een schrift, dat met dit systeem veel overeen komst had, n.l. het gewone telegraafschrift. zooals bijvoorbeeld het Morsesysteem, waar eveneens de letters worden voorgesteld door teekens, punten en strepen. Afgezien van enkele letters die minder vaak voorkomen, als de u, en de punctuatie en cijfers, bestond ook daar iedere letter uit hoogstens vier teekens; punten of strepen. Was dan in het cryptogram de punt mis schien vervangen door een accent? 't Was mogelijk Dat klopte al met de e. die voorge steld werd met een accent, in het Morse systeem met een punt. Vosz kende het telegrafisch alphabeth nog van vroeger, toen hij zich eens met een tele gramver vaisching bemoeid had. Doch om zeker te zijn, haalde hij een klein notitie boekje te voorschijn, waar alles in opge- teekend stond, wat hem nog wel eens 'ooi: van pas kon komen. Hierin stond ook het telegrafisch alphabet. Hij begon het cryptogram te ontcijferen met behulp van den Morse-sleutel. Het resultaat was: „Kruist u niet meer onzen weg. Het kon uw dood zijn", „Lux". Wat was het eenvoudig! Hoe gemakkelijk was het te vinden geweest! En deze woorden gaven aan alles wat. hij in deze zaak wist of vermoedde, een geheel ander aspect. Hij kon nu veel verklaren, waaromtrent hij eerst nog in het duister tastte. Deze woorden beteeken- den zoo goed als zeker een waarschuwing aan den advocaat, gegeven door die menschen, die met. het „licht" iets uitstaande hadden, en die als wachtwoord het Latijnschc woord „licht" gekozen hadden. Zij gebruikten dit voor onderteekening en ook bij hun telefoon gesprekken. Maar deze brief zei nog meer. Er moest een betere verstandhouding bestaan hebben tus schen de afzenders en den advocaat. Hoe hadden zij anders een dergelijk bericht kun nen wegzenden! De afzenders moesten weten, dat Viggo Hansen hen zou begrijpen. Het systeem was dus onderling afgesproken, of wel langs een of anderen weg den advocaat bekend geworden. Verschillende mogelijkheden drongen zich bij Vosz op, maar hij wees ze direct weer van de hand. Hij moest logisch voortbouwen op wat hem bekend was en zoo den „rooden draad" zien te vinden, die hem tot zijn doel moest brengen. Dc gegevens, waaraan hy nu weer dacht waren de volgende: De moordenaar had hem getelefoneerd. Toen hij met de politie op het kantoor van den advocaat kwam was daar nog iemand aanwezig. Midden in den nacht, gedurende het onder zoek, werd er opgebeld en hoorde hij voor 't eerst „Fiat lux". Dan het ingezonden stuk en het cryptogram De brandkast was leeg en hoewel een bloed- spatje de brandkast als het ware verzegelde, waren ei van binnen vingerafdrukken tc vin den. Viggo Hansen had in de laatste dagen alle waarde papieren verkocht. Daags voor den moord had hij zijn deposito opgenomen. De baard van het lijk was geknipt. Het lijk werd omgekleed. De assistent Aaboe verklaarde Viggo Han sen om vier uur voor 't laatst gezien te heb ben, doch was 's avonds met hem nog in „Bristol" geweest. Aaboe's financiën waren slecht. Het huis tegenover het kantoor van Viggo Hansen was onder zeer geheimzinnige om standigheden verhuurd. Er werd nooit open gedaan en er brandde nooit licht. Zoodra hij het kantoor van Viggo Hansen verlaten had, wist een onbekende reeds haar fijn wat er gebeurd was en liet hem een brief bezorgen. De brengster, die zeer waarschijnlijk juf frouw Wolffson was, gaf hem den brief op straat. Zij was hem dus gevolgd en verdween in een auto, die op haar had staan wach ten. Dit waren de vaststaande feiten, die nu nog werden aangevuld met de bedreiging aan Viggo Hansen. Veel conclusies waren gewettigd, maar welke was de juiste? Zoo was het niet onmogelijk, dat de af zenders van plan waren geweest om hun be dreiging ten uitvoer te brengen, en dat Aaboe in het complot zat en deze gelegenheid als zeer gunstig beschouwde om de brandkast te plunderen. Maar verschillende bijkomstig heden waren dan met de hoofdzaak toch niet in overeenstemming te brengen. Aaboe had gelegenheid te over gehad om de brandkast leeg te halen, vóór hij Viggo Hansen ver moordde, doch in de brandkast waren niet zijn vingerafdrukken gevonden, maar geheel andere. Bovendien waren overal in het privé- kantoor vingerafdrukken, doch niet die van Aaboe. .(Wordt vervolg<D, j

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6