PUROL teil BUITENLAND. Oneenïgheid in het kamp der Nazi's. Zooals Uziet Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD VI DONDERDAG ERDE BLAD 2 APRIL 1931 De tanende populariteit. Ernstige nederlaag in Thuringen. De ministers Frick en Marschler afgetreden Ruzie met <te „Sturmabteilungen". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het gaat den Nationaal-socialisten niet voor den wind, hetgeen een verheugend ver schijnsel is. Het is begonnen met de rede- looze vlucht uit den Rijksdag, die de partij veel populariteit kostte, hetgeen dadelijk merkbaar was aan de ongunstige resultaten van het nationaal-socialistische couranten- bedrijf. Gisteren heeft het gezag der Nazi's een ernstige knauw gekregen door de gebeurte nissen in Thüringen. Gisteren werd voor de vierde maal in den Thuringschen Landdag een sociaal-democra* tische motie van wantrouwen tegen den N ationaal-Socialistischen Minister-President Frick in behandeling gebracht. Mede door het groeiend verzet tegen het optreden der natoinaal-socialistische regee ring, was de belangstelling uitermate groot. Reeds uren voor het begin van de zitting had zich een groote menigte voor het Landdag gebouw verzameld, zoodat de politie herhaal delijk moest optreden. De meeste belangstel lenden konden geen toegang tot de tribune krijgen. Ook de pers was zeer sterk vertegen woordigd. De Landdag heeft tegen twee uur na stormachtige debatten van de sociaal-demo cratische moties van watnrouwen tegen de leden der regeering, Minister-President Dr. Frick en Staatsraad Marschler, aangenomen met een meerderheid van zeven stemmen. Voor de sociaal-democratische moties stem- den de sociaal-democraten, de communisten, de Staatspartij en de Duitsche Volkspartij, te zamen 29 stemmen. Tegen de moties stemden de Duitsch-Nationalen, de econo mische partij, de Landvolkpartij, en de Na tionaal-socialisten, die te zamen 22 stem men hadden. Twee afgevaardigden onthiel den zich van stemming. Frick en Marschler hebben na de aanne ming van de motie hun ontslag ingediend. De Nazi's hebben intusschen een massa- vergadering belegd, waar Adolf Hitler het .woord zal voeren. Naar het W. B. nader meldt, heeft ook het Duitsch-nationale lid der Thuringsche. re geering, Staatsraad Kien, zijn ontslag inge diend. De Landdag komt op 14 April weer bijeen. Eerste punt der agenda is verkiezing eener nieuwe regeering. De Thuringsche Landdag komt 14 dezer weder bijeen ter verkiezing van drie nieuwe leden der regeering en behandeling der staatsbegrooting. De Berlijnsche democratische bladen zijn over den val van Frick zeer verheugd en zij trekken uit de gebeurtenissen in Thuringen de conclusie, dat de nationaal-socialisten steeds meer naar het geïsoleerde kamp van het radicalisme worden gedrongen. Naar uit Berlijn aan de Tel. wordt bericht is het bovendien tusschen de Berlijnsche, op militaire leest geschoeide z.g. „Sturmabtei lungen" der nationaal socialistische partij en Hitier tot een breuk gekomen. De vertrou wenslieden der „Sturmabteilungen" hebben namelijk in een bijeenkomst een motie aan genomen, waarin Hitier het zich onttrek ken aan de verantwoordelijkheid, het zich verschuilen achter de partijfunctionarissen, het behagen scheppen in chaotische toestan den en byzantijnsche smakeloosheid wordt verweten. De motie eindigt als volgt: „Wij hebben onzen leider Stennes opdracht gege ven tot het nemen van alle maatregelen, die noodig zijn om de „StrLimabteilungen" bijeen te houden. Wij strijden niet voor een partij of voor partijfunctionarissen, doch uitslui tend voor Duitschland." In de Berlijnsche bureaux der nationaal- socialistische partij waren geruchten in om loop, volgens welke Stennes in den loop der eerstvolgende dagen zou willen trachten, een bondgenootschap met de organisatie- Stahlhelm te sluiten. Welke houding dr. Göbbels, de leider van de Berlijnsche afdee- ling der nationaal-socialisten, tegenover het optreden der „Sturmabteilungen" zal inne men, is nog niet bekend. Wèl waren er ge ruchten in omloop, volgens welke Göbbels naar Weenen zou worden overgeplaatst, maar een bevestiging hiervan was niet te verkrijgen. Volgens een telegram van Vaz Dias spreekt Dr. Göbbels ten stelligste alle ge ruchten tegen, volgens welke er oneenig- heid zou zijn ontstaan tusschen hem en Adolf Hitler. L. A. Engeland. Neville Chamberlain trekt zich terug. Neville Chamberlain, voorzitter der con servatieve partij, heeft zijn functie neerge legd. Baldwin, de leider der conservatieven, heeft Lord Stonehaven verzocht den po;t van voorzitter der conservatieve partij in te nemen, waarin laatstgenoemde toestemde. In een brief aan Baldwin brengt de nu af getreden voorzitter en vroegere minister van Welvaart, Neville Chamberlain, tot uitdruk king dat hij het reorganisatiewerk ver genoeg gevorderd acht om zijn werkzaamheden in het Lagerhuis weer te kunnen hervatten, te Yieer daar de onderhandelingen met Lord Beaverbrook een gunstig resultaat hebben opgeleverd. De nieuwe voorzitter der conservatieve par tij, Lord Stonehaven, die eenigen tijd geleden uit Australië is teruggekeerd, heeft aldaar vijf jaar lang den post van gouverneur-generaal ingenomen, aldus „De.Tel." De regeering en de werkstakingen. LONDEN, 1 April (Reuter). Bij de be handeling van de legerbegrooting in het Lagerhuis verklaarde Shaw, de minister van Oorlog, bij de afwijzing van een desbetref fend amendement van den linkervleugel der Arbeidersfractie, dat de regeering maatre gelen zou treffen om te verzekeren, dat geen troepen tegen stakende vakvereenigingsle- den of werkwilligen zouden worden gebruikt. Gandhi's meesterwerk. De N. R. Ct. meldt: LONDEN, 1 April (Part.) De bijzondere correspondent van de Times te Karachi is uit over de knapheid, waarmede Gandhi het Congres geleid heeft. In het bijzonder acht hij het een tactisch meesterstukje, dat de Mahatma de resolutie liet voorstellen door Nehru en ondersteunen door Abdul Ghassar Khan, waardoor hij zich met één slag den steun zoowel van de roodhemden als van den Nieuwen Jeugdbond verzekerde. Hei werkelijk verwonderlijke is volgens dezen correspondent dat de congresmannen nu al beginnen het ontwerp der Indische con ferentie te onderzoeken, naar zijn oordeel wel een bewijs, hoezeer Irwin's besluit om direct met' Gandhi te onderhandelen ge rechtvaardigd was. Slechts betreurt deze schrijver het, dat de oplossing voor het godsdienstige vraagstuk door alle sprekers wel noodzakelijk genoemd werd, maar geen stap verder gebracht is. Egypte. Nieuwe verwikkelingen. ^ONDEN, 1 April (V, D.) De Egyptische Mi nister-President heeft troepen- en politie- contingenten naar Beni Suef gedirigeerd in verband met de onlusten, die als, gevolg van den nieuwen propaganda veldtocht der Wafd- partij verwacht worden. De regeering wil Na- has Pascha beletten de stad te betreden. Tus schen de Liberalen en de Wafd-Partij is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij beide partijen zich bereid verklaren een door den Minister-President met Engeland geslo ten verdrag niet te erkennen, en de verkie zingen te boycotten. Dit laatste wordt door de regeering als een schending van de wet be schouwd. Amerika. Hoover's candidatuur. NEW-YORK, 1 Anril. Na zijn terugkeer van zijn reis naar Porto Rico heeft president Hoover eenige belangrijke zaken afgedaan. Ten eerste heeft hij besloten, dat de belas tingen voor het komende jaar niet verhoogd zullen worden. Ten tweede heeft hij een verklaring afge legd omtrent zijn positie in de republikein- sche partij. Hij verklaarde nog geen beslis sing te hebben genomen of hij in 1932 een candidatuur voor het vice-presidentsohap zou aanvaarden. (V. D.) Italië. De tarweconferentie. De subcommissies van de tarweconferentie hebben haar werkzaamheden nagenoeg ge ëindigd en de resultaten zullen opgenomen worden in een aantal resoluties, die in een plenaire zitting der conferentie zullen worden goedgekeurd. Wat de productie en het verbruik van tarwe betreft, wordt gezegd, dat het niet mogelijk is door dwang de productie te verminderen. Daarom wordt aangedrongen op uirbteiding van het gebruik vooral in de landen in het Verre Oosten o.a. door middel van propagan da. Aanbevolen wordt verder, dat de landen, die tarwe invoeren speciale bureaux zullen oprichten voor een betere verdeeling van het product. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. LEDENCONCERT DER H.O.V, Het laatste ledenconcert van dit seizoen heeft niet alleen de afgeloopen reeks waardig besloten: het heeft Ed. van Beinum de ge legenheid geschonken zijn rusteloozen ijver, zijn nimmer verflauwende werkkracht nog maals te demonstreeren. Het heeft nieuwe verrassingen gevoegd bij de vele die we dezen winter dankbaar ondervonden in zóó iVer- vloedige hoeveelheid, dat we gevaar liepen, verwend te geraken en een programma zon der premières niet meer op prijs te stellen Ook dit laatste concert bracht nog een twee tal werken, die we nimmer tevoren op de pro- grammas der H.O.V. aantroffen: de solo cantate „Ich habe genug" van Bach en de Ciaconna gotica van Cornells Dopper. Omtrent de indeeling van Bach'scantate gaf de afgedrukte tekst geen duidelijk beeld, doordat de spatieeringen der regels niet over al met de scheidingen der muzieknummers klopten. De cantate bestaat blijkbaar uit drie aria's, gescheiden door twee recitatieven. Ik kan het niet eens zijn met Kretschmar, die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zijn mijn handen, ondanks alle huiselijk werk, niet ruw, rood of stuk, maar mooi, gaaf en zacht door Vooral 's avonds inwrijven. Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct- Bli Apotb. fi Drogisten HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaajibonné opgeven, ontvangen het Handelsblad dc/.e maand GRATIS. Abonnement ƒ1.90 per maand Cn ƒ500 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het 'Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advcrt.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. in de tweede aria de nabijheid der Matthaeus Passion gevoelt: de verwantschap ligt m.i. in de eerste aria, die een treffende familiegelij - kenis vertoont met de beroemde alt-aria „Erbarme dich, mein Gott" uit de M. P. Is daar de soloviool obligaat, in de basaria „Ich habe genug" vervult de hobo een niet min der belangrijke partij en ook in deze aria staat men, misschien in nog hoogere mate dan bij de altaria, versteld over de schoon heid van het stemmenweefsel en van het klankeffect, die de verouderde breedsprakig heid nagenoeg doet vergeten. Zonder die schoonheid zou de hoorder er toe komen de aanvangswoorden van den tekst als stille en machteïooze interruptie herhaaldelijk te pre velen. In deze aria drukt de bekommernis met looden zwaarte: in de tweede heerscht een geheel andere stemming, aan die van het beroemde wiegelied uit het tweede deel van het Weihnachts-oratorium verwant. De mineursoort der aanvangsaria maakt in de aria „Schlummert ein" voor een weldadig warm majeur plaats; in de derde keert het minore terug, maar de levendige 3 8 maat houdt de beklemmende stemming van het begin verre. In deze slotaria komt nog al wat coloratuur voor die door den baszanger Jac. Caro met even groote gaafheid en zekerheid gezongen werd als de voorafgaande meer ge dragen gedeelten. We hebben Caro reeds te vaak als solist gehoord, dan dat we over zijn zang nog nieuwe gezichtpunten zouden kun nen openen. Als altijd,deden de begaafdheid zijner interpretatie, de beschaafdheid en welluidendheid zijner stem, de zekerheid zijner muzikale intuïtie prettig aan; zijn uit spraak is, behoudens de s-klanken, steeds duidelijk. Zeer mooi vertolkte de hoboïst J. Nienhuis zijn obligaatpartij zoodat we, daar ook het strijkorkest voortreffelijk speelde vele mo menten van groote klankenpracht mochten genieten. De versterking van het klavier dooi de bas in de recitatieven schiep echter geen bevredigend geheel, daar de tonen van beide instrumenten geheel los van -elkaar bleven. Met de andere „eerste uitvoering" van dit concert, de „Ciaconna gotica" van Cornelis Dopper, hebben we vroeger op een Bachcon- cert kunnen kennis maken. De tweede auditie versterkte den indruk der eerste: een zeer belangrijk werk, zoowel uit een oog punt van melodie als van harmonie en or kestreering. En behalve belangrijk ook span nend en mooi! Velerlei impressies geven de achtereenvolgende variaties; visioenen, meest van middeleeuwsche kunst roepen zij voor de verbeelding de gothische kunst der kathedralen in haar geweldige lijnen, maar ook de miniatuurkunst, die belichaamd is in het koperwerk dat de altaren der zijkapel len siert; de kunst van een Holbein, maar ook van een Breughel; tafereelen uit het volksleven en uit het binnenhuis, uitgelaten heid en ingetogenheid. En bij dat alles is geen wending banaal, geen uitwijking ge zocht te noemen en blijft de aandacht van den hoorder tot het langzamerhand wegkij kende slot toe even sterk geboeid. Deze Cia conna schijnt onh niet alleen het belangrijk ste wat we vanDopper kennen, maar een der meest belangrijke werken uit de hedendaag- sche orkestliteratuur. Het instrumentaal coloriet is zeer persoonlijk en vol verrassende fijnheden, en we moeten er terstond bijvoe gen: de vertolking was prachtig. Het orkest was versterkt o.a. met de vaak smartelijk ontbeerde contrafagot en de opvatting en interpretatie van Van Beinum waren zóó, dat de omhelzing van den op het podium geroepen componist als een begrijpelijke en sympathieke hulde aan ons orkest en zijn kunstzinnigen leider te waardeeren was. Voortreffelijk werden Schubert's „Unvoll- lendete" en Wagner's „Meistersinger"-vor- spiel vertolkt en na het slotaccoord bracht het gehoor den dirigent een langdurige ova tie. Het was het laatste lodenconcert dat Van Beinum zou leiden. Een krans bij het begin, een krans en hartelijke toespraak van den oud-voorzitter den heer S. W. de Clercq, na Bachs Cantate hadden reeds op de onge wone beteekenis van dezen avond geduid. Sombere schaduwen trekken weer over het toekomstbeeld der H. O. V. Was het zinne beeldig bedoeld dat haar.laatste programma zwart omlijst was? Haar leider die haar jn de drie jaren zijner werkzaamheid tot onge kende hoogte heeft weten op te voeren, gaat heen; haar energieke en toegewijde voorzit ter, de heer Haitsma Muiier ligt ernstig ziek: wat zal de toekomst brengen? Was het wonder, dat Van Beinum na afloop ont roerd was? Kop op, menschen! Alles zal rech kom. wil len we hopen. Van Beinum heeft van ons or kest „die Melsterspieler van Haarlem" ge maakt; zij zullen niet verloren gaan. K. DE JONG. GEREF. GEM. KOOR „DOOR ZANG VRIENDSCHAP". Een uitvoering van gewijde muziek in het stemmingsvolle kerkgebouw aan den Klop- persingcl kan bijzonder treffend zijn. Ge noemd koor was spijtig genoeg niet erg ge lukkig want, zonderen wij het koor der groo- tere meisjes uit. dan was het zingen heel den avond te laag geïntoneerd. De minste leilen vertoonde het werk van Rinck „Vater unser", maar ook hier konden in de slotregels de tenoren het toonpeil niet houden. En reeds in 't volgende lied ..De dood van den verlosser" waren ook weer de tenoren in de eerste strofe alreeds oorzaak dat het toongeheel lcelijk uit de voegen raakte. De pianobegeleidingen, die de meeste koren en koortjes vergezelden, stel den het euvel van te laag zingen nog meer ln 't licht. En als dan het kinderkoor kwam, en de directeur vergeefsche pogingen deed, het toonpeil dat al spoedig verlaten was, weer op te halen, kreeg men den indruk alsof de kinderen dachten: „Wijs u maar naar boven, directeur, wij weten ook wel dat 't niet mooi klinkt, maar zingen rustig verder." Kan het zijn, dat de overgang van repetitielokaal naar kerkruimte den leider cn zijn koor par ten speelde? Of is er allicht te weinig aan stemcultuur gedaan, te veel ingestudeerd met de piano, of erger nog: het harmonium? Bij goed geschoolde stemmen zal de piano, bij matig aanwenden, niet veel kwaad stichten. Maar ongeoefende, en vooral kinderstemmen moeten door voorzingen, of door den steun van een strijkinstrument, de rustige tref zekerheid verwerven, die een goede ensem ble- uitvoering mogelijk maakt. Het bleek mij dat het meerendeel der dames en heeren, die aan deze uitvoering meewerkten, gerust nog wat voorlichting op 't gebied van rein into- neeren mogen hebben. Blijft, zooals bij Haydn, de melodische lijn frisch en continu, dan wordt er nog een draaglijk resultaat be reikt. En zonder bezwaar kunnen de moei lijkheden in de zangpartijen zich vermeerde ren, als de stemmen meer scholing hebben. Zoo werd tot het allerbeste van den avona het niet gemakkelijke „Morgenbede" van Anderson, waar het koor van grootcre meis jes de taak had, dit lied te zingen. Koop's „Zondagslied" kwam er voorts tamelijk goed af, ook alweer, omdat de stemmen hier elk haar eigen gang hebben. Maar ook hier toch werd de indruk van het geheel belangrijk af gezwakt doordat de tenoren aan 't slot der eerste strofe („de zaalge sabbatsvree") zich niet konden inbinden. De zetting der verschillende koren gaf ook hier en daar aanleiding tot moeilijkheden. Bij „o Jezus, mein heil", het bekende lied van Bach „O Jesulein süsz", maakten b.v. de woorden, dat de continu-bas zijn aanschijn moest veranderen en niet continu meer kon blijven. Alles te zaam genomen, hebben wij aan d.e vorige uitvoering in de kerk aan de Oude Gracht betere indrukken bewaard van ..Duor Zang Vriendschap". Allicht dat een volgende uitvoering op deze plaats meer bevrediging schenkt, nu de zangers zijn voorbereid op de moeilijkheden die een vreemde accoustiek met zich brengt-. Er was voorts nog een strijkensemble. dat eenice stukken van Mozart en Grieg verdien stelijk ten gehoore bracht. En wijl hier na tuurlijk niets was. dan aan het ophouden van het toonpeil moeilijkheden in den weg legde, bracht dit spelen een aangename afwisseling. Dit gold evenzeer van de orgelsoli, door den heer Goldschmeöing met smaak en techni sche boheersching ten gehoore gebracht. Een koraalvoorspel van Bach, en kleinere stuk ken van Guilmant en Enrico Bossi vonden zich hier broederlijk samen. De bekende Suite gothique van Boëlmann eischte wegens den omvang een plaats voor zich alleen op. Bij zonder in den smaak viel het derde deel „Priére",. dat door moote regtsterkeuzc niet naliet, indruk te maken. De kerk was zeer goed bezet, G. J. KALT. Slank worden en blijven. Bij J. C. auf der Helde te Hilversum is ver schenen het werkje „Slank worden en blij ven. Betrouwbare en onschadelijke bestrij ding der corpulentie", door dr. L. Sternheim Met verschillende tabellen wijst dr. Sternheim den weg, hoe men met succes de zwaarlijvig heid kan bestrijden en tot een slanken lichaamsvorm komen, zonder dat men zich buitengewone moeite of hongerkuren moet getroosten. Uitgebreide lijsten van spijzen, aie geen vet aanzetten, en eenvoudige lichaamsoefeningen zullen velen helpen lenig te blijven. Van het werkje zagen in Duitschland 20 drukken in 4 jaar tijds het licht. De griep en haar behandeling. Dr. Joh. Peters, geneesheer-directeur aan het Ziekenhuis Maria-Stichting te Haarlem, en privaat-docent te Leiden aan de Univer siteit, schreef bovengenoemd werkje. Schrij ver geeft een historisch overzicht, stipt de symptomefi aan, en het algemeen verloop cn geeft, zooals de naam al aanduidt, de therapie aan. G. Naeff te 's Gravenhage gaf hot boekje uit. Het leven van de dieren. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij E. N. U. M. te Amsterdam, verscheen de Nederlandsche bewerking van Brehm's Tierleben, onder den titel: „Het leven van de dieren". Het mag oen verheugend feit genoemd worden, dat de firma dit interessante werk in deze welver zorgde uitgave het licht deed zien. Wij ont vingen reeds twee deeien: de zoogdieren cn de vogels. De bedoeling is, het werk in 5 ge bonden deelen uit te geven, fraai geïllustreerd met 318 platen, bijna alle naar scherpe foto's. De (goede) vertaling uit het Duitsch in de bewerking van dr. W. Koch geschiedde onder toezicht van R. Blijstra. TIEN JAREN RECLAME-ADVISEUR. De heer B. Knol. stichter en leider van het Reclame-adviesbureau dat zijn naam draagt en te Amsterdam en Rotterdam zijn kantoren heeft, zond ons een keurig uitgevoerd boek onder den titel, die aan het hoofd hiervan vermeld staat. Hij vond den bekenden lit terator Dr. P. Rittcr Pr., bereid den tekst van dit jubileumboek van zijn bureau te ver zorgen en zoo is een alleszins leesbare ver handeling ontstaan over het zeer moeilijke en uitgebreide reclamevak. Het boek bevat naast een pleidooi voor het nut en de nood zakelijkheid der reclame een reeks behartens- waardige wenschen omtrent de wijze waarop de reclame het best gevoerd kan worden, het verband tusschen reclame en kunst enz. Wij wenschen den heer Knol en zijn bureau ge luk met dit jubileum cn met dit geschrift, tot welker publicatie het de aanleiding was. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. BoLDOp'."» jmaakt blanke tanden DE ƒ50.000.VOOR HET NEDERLANDSCH TOONEEL. BEZWAREN B1.I GEDEPUTEERDE STATEN. De heeren A. Weiss en A. F. Bruinsma. le den van den gemeenteraad van Amsterdam hebben bij Gedeputeerde Staten een bezwaar schift ingezonden tegen het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, strekkende o.m. tot het verleenen ln het seizoen 1930 1931 van een extra-subsidie van ten hoogste 50.000 aan de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, directie L. Saalborn en D. Verbeek. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen op Woensdag 8 April 1931 des namid dags te 2 uur in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef 3. te Haarlem, een openbare vergadering houden ter mondelinge behan deling van dit bezwaarschrift. VEREENIGING TOT STEUN. Dezer dagen had, onder leiding van den heer G. J. Kroese, de jaarlijkschc leden-ver gadering del' afdeellng Haarlem van deze vereeniging plaats. De secretaresse, mejuf frouw J. Wentholt, bracht verslag uit over het jaar 1930. Men begon het jaar met 44 voogdijkinderen, 4 van hen werden meerder jarig. De kasmiddelen lieten niet toe nieuwe gevallen aan te nemen, zoodat eind Decem ber 1930 de afdeellng 40 kinderen onder hare zorgen had. Het aantal leden, da£ bij het be gin van het jaar 367 bedroeg, steeg tot. 385. De dames G. Delbacre-Jiskoot en M. Went holt-Kohier hadden de door de pennlng- meesteresse. mevrouw g. J. Rlsselada-Garrer, gevoerde administratie nagezien cn geheel m orde bevonden. Helaas bleek het de vergade ring bij het noemen van cijfers door dc pen- ningmeesteresse, dat de financiën der afdee llng zorg baren. Gehoopt, wordt, dat hierin binnen niet te langen tijd een verbetering moge komen door het toetreden van vele nieuwe leden en dat het bestuur daardoor wederom uitbreiding zal kunnen geven aan het zoo nuttig werk in het belang van de ver waarloosde jeugd. Mejuffrouw J. Wentholt, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie als be stuurslid herbenoemd. De afdeellng Haarlem zal op de a.s. jaarvergadering van dc ver eeniging Tot. Steun eventueel vertegenwoor digd worden door de dames: G. J. Rlsselada- Garrer, M. Wentholt-Köler en J. Eekhout en door de heeren: Ds. A Trouw en G. J. Kroeso* TUINBOUWSCHOOL VOOR DE BLOEM BOLLENCULTUUR. Geslaagd voor het eindexamen Rijkstuin bouwschool tc i.isse: N. a. Capteln, Heamste- de, met aant. voor Duitsch, Zwcedsch, Steno grafie, Machlneschrljven: G. C. Tromp te Lisse met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Stenografie, Machine- schrijven; A. C. Tromp, te Haarlem met aan. voor Engelsch, Duitsch, Fransch. Zweedsch, Machlneschrljven. D. F. Wcsscling te Haar lem met aant. voor Zweedsch en Machine- schrijven. Voor de overgangsexamens van klasse I nara II slaagden onvoorwaardelijk H. G. Hylkema te Hillegom, W. Montagne te Lisse en Th. Sabells te Santpoort. Voorwaardelijk: D. Jongejans te Hoofddorp, C. A. G. J. Nieu- wenhuis te Lisse en C. van Zijverden te Hil legom. Van klasse n naar m werden onvoor waardelijk bevorderd: W. L. Biesheuvel te Spaarndam: J. K. C. Dix. 13. Korsten te Heem stede: W. Montagne te Lisse: A. P. Preencn te Hillegom en D. F. Ruytcr tc Bloemendaal. Voorwaardelijk: P. Diebcn, H. a. Poen te Haarlem. i ÜTS-SPAARBANK HAARLEM. TE VERGELIJKEND OVERZICHT OVER MAART 1931—1930. Aantal behandelde posten 15012 (v. j. 18216). Aantal Inlagen 10702 (v. j. 14362). Aantal terugbetalingen 4310 <v. j. 3854). Ingelegd 668.832.50 1 2 <v. j. 678.058.88 1.2). Terugbetaald 547.173.27 1/2 (v. J. 504.773.83 1 2). Meer ingelegd 121.659.23 (v. j. 173.285.05). Aantal nieuwe boekjes 344 (v. j. 411). Aantal afbetaalde boekjes 117 (v. j. 126). Spaarbusjes op 31 Maart 1931 ln omloop 3589. Geledigd in Maart 1931. 333 busjes met totaal 6395.31. Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Maart 1931: 270 COLLECTE VOOR HET BIO- VACANTIE-OORD. In de Paaschweek, van Vrijdag 3 April tot en met Donderdag 9 April, zullen in de Ne derlandsche bioscopen, na vertooning van een filmpje, waarop in beeld is gebracht het fraaie landgoed „Het Russenduin" te Ber gen aan Zee dat door de stichting Bïo- vacantieoord is aangekocht om daarin een vacantieoord voor arme kinderen te stich ten, geldinzamelingen ten bate van dezo Stichting gehoude nworden. Het bestuur van het Bio-Vacantieoord hoopt dat met de opbrengst der Paaschcol'.ccte een groot deel der kosten voor rie inrichting van het niéuwe vacantieoord gedekt zal kunnen worden. HET EINDEXAMEN II.B.S. B. Ter aanvulling van het bericht, dat wij gisteren overnamen uit het Alg. Hbld. over verzwaring van de eischen voor het eind examen II.B.S. B. diene. dat de vermelde bc/ palingen tot nu toe reeds van kracht waren voor het examen H.B.S. B. Telken jare wordt echter te 's Gravenhage ook een examen afgenomen voor de „extraner" dat zijn zij, die neit het onderwijs aan een H.B.S. gevolgd hebben doch wel het examen wenschen te doen. Het thans verschenen Koninklijk Besluit beoogt om ook op hen de bepalingen van het gewone examen van toepassing te verklaren.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13