STADSNIEUWS Het jubileum van den heer A. van Driel. de goedkoope vloer bedekking Het licht op den toren. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 2 APRIL 1931 Huldiging door Gemeentebestuur en Ambtenaren. Woensdagmiddag half drie werd de heer A. van Driel. die zijn zilveren jubileum als gemeente-ambtenaar vierde, in hotel „Lion d'Or" door het gemeentebestuur gehuldigd. Ook hier was een schat van bloemen gezon den. zoowel van organisaties als van parti culieren. Mr. J. N. J. E. Heer kens Th ij ss en merkte op. dat hij hier niet alleen gekomen was om den heer Van Driel de hand te druk ken en namens het gemeentebestuur van Haarlem te complimenteeren. maar om hui- de te brengen aan één van de beste ambte naren, die de gemeente Haarlem bezit. „Ik wil hiermee niets te kort doen aan de ver diensten van vele anderen", aldus spreker; ..we hebben hier gelukkig vele uitmuntende ambtenaren, maar uit eigen jarenlange er varing weet ik dat de heer Van Driel onder hen niet de laatste plaats inneemt. Het is mij aangenaam, hier dit eens openlijk te mogen zeggen. Jaren lang is het mij vergund ge weest, met u te mogen samenwerken. Ik heb u niet zien komen toen ik wat te vertel len had. want toen was u er al lang. Toen had gij een ondergeschikte betrekking als technisch ambtenaar bij de Reiniging, die ik in al haar kleinheid gekend heb en die door den vroegeren directeur (ik wil dat hier nog eens uitdrukkelijk zeggen), die daarvoor al zijn krachten inspande, voortreffelijk geleid is. Maar gij hebt als hoofdinspecteur van meet af met uw organiseerend talent inge grepen. Gfj beijverde u haast nog meer om op te ruimen, dan om tot stand te brengen, want er viel hier heel veel op te ruimen. De grootc ontwikkeling van den dienst maakte een groote organisatie noodzakelijk. Met een onnavolgbaar talent hebt ge dit alles tot stand gebracht. Het ging alles als van zelf. Gij deed dit niet met een forsche greep in de schatkist, want dat zou gemakkelijk geweest zijn. Neen. gij deed het kalm aan, zonder dat er buitengewoon veel ophef van ge maakt werd. Zie, dit alles beteekendc een groot organisatietalent. Het gemeentebestuur leerde u dan ook waardeeren. U bepaalde zich echter niet alleen tot de Reiniging. Gij hebt uw hand ook uitgestrekt naar neven- bedrijven, die weliswaar uw hoofdbedrijf niet voorbij, maar dan toch nabij gestreefd zijn. En gij deed dit niet om baas te willen spe len. Gij wilde den dienst niet groot maken voor u zelf, maar in het welbegrepen belang van de gemeente Haarlem. En toen er een nieuwe leider voor het marktwezen noodig was. werd door B. en W. spontaan uw naam genoemd. Dit had u ook weer te danken aan uw organisatietalent. Ge kreeg daar niets voor! Vele anderen zouden misschien gezegd hebben: „dan doe ik het niet!" Een goed ambtenaar zegt: „ik zal zien wat ik er van maken kan!" Welnu, gij hebt aangepakt en ook hiermee is. het goed gegaan. Gij zijt in alle opzichten een voortreffelijk ambtenaar. Uw dagtaak was nooit geëindigd. Zelfs op Zondag, als er sneeuw gevallen was, waart gij present. Ik weet, dat dit laatste u wel veel moeite kostte niet omdat gij werken moest, maar omdat het uw Zondagsrust raakte. Als geloovig man voelde u, dat u een God welgevallig werk verrichtte. Dit gaf dan ook een bijzondere wijding aan uw le ven. God en vele menschen weten dit te waardeeren. En wat nu uw jubileum betreft: het gemeentebestuur heeft het niet bij een vriendelijk woord willen laten; het heeft gemeend, u ook een aandenken aan dezen dag te moeten geven. Wij hebben iets gevon den, dat u van veel nut zal zijn, namelijk ren klok. Ik verzoek u dit niet te beschouwen als een aanmaning om niet te laat voor uw werk op te staan. Die gedachte heeft niet bij B. en W. voorgezeten. Deze klok zal voor u een waarschuwing zijn, dat u niet te laat thuis moot komen. Niet alleen de gemeente, maar ook uw huisgenooten mogen beslag op uw tijd leggen. Namens het gemeentebe stuur en vooral ook namens mij zelf hoop ik van gansclier harte, dat God u nog een lange reeks van jaren mag schenken om uw werk te doen; Haarlem zal er wel bij varen!" (Applaus). De heer Van Driel verklaarde het op hoogen prijs tc stellen, dat juist wethouder Mr. Heerkens Thljssen hem op zulk een waardeerende wijze had toegesproken, want over een paar maanden zal de gemeente hem in zijn kwaliteit van wethouder moeten missen. ..ik ben daarom blij", zei spreker, ..dat u nog juist in den tijd van mijn jubi leum baanwachter bent. Ik dank u voor de medewerking, die ik altijd op zulk een on dubbelzinnige wijze van u heb mogen onder vinden. Als men een wethouder deelgenoot van zijn plannen heeft kunnen maken en hij er zich mee kan vereenigen dan kan men er van opaan, dat hij ze met kracht van argu menten zal verdedigen. Zoo ging het ook met mij. Als ik bij der» wethouder kwam met plannen, die in het belang van de gemeente waren, dan ging hij altijd con amore met mij mee. Ik dank u voor het in mij gestelde vertrouwen dat scherpte en verdiepte mijn verantwoordelijkheidsgevoel, ook in de moeilijke oogenblikker.. die ik heb gehad. Het was voor mij een groot voorrecht, een wet houder te hebben gehad, die bij wijze van spreken lezen en schrijven kon die de prac- tijk van het leven kende. Een belangrijk deel van de aan mij gebrachte hulde valt dan ook terug op u en op mUn ambtenaren en werklieden". Spreker dankte voor de hem geschonken klok en verzocht den wethouder, zijn dank aan het gemeentebestuur te willen overbren gen. „Dat God geve, dat ik het in mij ge stelde vertrouwen niet beschaamd zal ma ken", aldus eindigde de heer Van Driel Ik hoop ook te mogen blijven rekenen op de bescherming en hulp van Mi". Heerkens Thijssen, ook als hij geen wethouder meer zijn zal." De heer J. A. A. Ochtman bracht den jubilaris hulde namens de hoofdambtenaren, die hem als een goed collega hebben leeren waardeeren. Spreker hoopte, dat de heer Van Driel nog vele jaren op dezelfde wijze voort mocht blijven werken. De heer P. M. van der S1 u ij s felici teerde den jubilaris namens den Christ. Ambtenaarsbond Dr. G. D. Breukelaa r namens het bestuur van het Instituut Oranje Nassau i waarbij een schilderij werd over handigd"; de heer P esc har namens het personeel van dit instituut; de heer A. M. Tij sse ling namens het Nationaal Ver bond van Gemeenteambtenaren; de heer J. P. van den Bosch namens de afdee- ling Haarlem van den R. K. Ambtenaars- bond; de heer E. Overbeek namens den Christ. Besturenbond; de heer A. Stap horst namens den Ned. Bond van Gemeen tewerklieden; de heer Warmerdam na mens den Bond van R.-K. Overheidsperso neel „St.-Paulus" en verder nog eenige per soonlijke vrienden. De heer Van Driel dankte alle sprekers afzonderlijk. Vele personen kwamen hem tenslotte de hand drukken, o.a. wethouder Mr. M. Slin- genberg; de heer E. H. Tenckinck, Commis saris van Politie. Verder alle hoofden van takken van dienst en een groot aantal amb tenaren. Huldiging door den Christ. Amb tenaarsbond. Woensdagavond half acht had eveneens in Hotel „Lion d'Or" de huldiging door de afdeeling Haarlem van den Christ. Ambte naarsbond plaats. Een groot aantal leden was daarvoor opgekomen. De voorzitter, de heer P. M. van der S1 u ij s, opende de bijeenkomst met gebed en deelde daarna het doel van de bijeen komst mede;. Toen de jubilaris en zijn familieleden de zaal waren binnengeleid en plaats hadden genomen, zongen de aanwezigen hem staan de een huldigingslied toe op de wijze van: „Wees gegroet met jubeltonen". De heer Van der Sluijs deelde den jubilaris mede, dat het bestuur der afdeeling gemeend had, dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. En toen de leden daarmee hun instemming betuigden, werd een feest commissie benoemd. Namens deze commissie voerde de heer J. H. Borger het woord. „De afdeeling Haarlem van den Christ. Ambtenaarsbond jubelt, nu haar oud-voorzitter zijn zilveren feest viert", aldus spreker. „De leden voelden behoefte om wat te doen voor u. die zooveel voor ons gedaan hebt. Gij hebt pionierswerk voor hen verricht. Behalve voor uw drukken werkkring had gij ook nog tijd om de belan gen van de Christelijke organisatie te behar tigen." Spreker noemde alle voordeelen op, die de leden door middel van de organisatie en haar wakkeren strijder Van Driel ver kregen hadden. „Hij offerde vaak zijn nacht rust od om hun belangen te behartigen. Door uw ijver hebt gij bij de leden een gevoel van dank opgewekt. De feestcommissie heeft dan ook van alle kanten steun en sympathie ondervonden waar door het mogelijk was, u INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een rij ke keuze uit een prachtige verzame ling dessins. Elk pa troon is in een zeer sterke verf-enlaklaag op 'tstevige Stragula- materiaal gedrukt Lei op het merkteeken .Strogale" op de achterzijde f 1.45 per e! (68 cM.) 200 cM. br. f 1.35 per el (68 cM.) 183 cM. br. Bij eiken winkelier verkrijgbaar als blijk van aandenken een gashaard aan te bieden. Dit moet u niet symbolisch be schouwen in den vorm van „rustig bij den haard gaan zitten", maar dit geschenk is al leen een bewijs van de warmte, die de orga nisatie voor u voelt. Moge God u de kracht geven, uw werk nog vele jaren op dezelfde onberispelijke wijze voort te zetten en dat u nog lang voor uw gezin gespaard mag blij ven." Dc heer L. Vermeulen, secretaris van het hoofdbestuur, wenschte den jubilaris namens zijn collega's geluk en bood hem een mand (in den vorm van een schip) met fruit aan. De heer V a n D r i e 1 dankte de sprekers uitvoerig. Hiermee was deze plechtigheid af- geloopen. Het feest werd daarna nog in den huise- lijken kring voortgezet. AFSCHEID P. BAUFORT. Dinsdag verliet de heer P. Baufort, arbeider aan de Centrale Werkplaats der Nederland- sche Spoorwegen, den dienst met pensioen. Na een diensttijd van ruim 34 jaar, was het begrijpelijk dat dit niet ongemerkt voorbij ging. De heer Baufort werd toegesproken door zijn collega den heer van Winsen. Als stoffelijk blijk van belangstelling ontving hij namens allen een fraai prateel rookstel en een pijp. Ontroerd dankte de heer Baufort. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. PUDDINGrABR-^JWZ^UC-GRONINGEN LEGER DES HEILS. NATIONAAL CONGRES. Het ligt in het voornemen van het Leger des Heils op Maandag 6 April (Tweeden Paaschdag) het nationaal Congres van de Leger des Heils-padvinderstroepen té houden In Haarlem, in de zalen en den tuin van het Brongebouw. De vorige maal werden de troepen ge schouwd door Prins Hendrik en ook door de Koningin-Moeder. Vermoedelijk zal de bur gemeester van Haarlem de parade op het Paviljoensveld bijwonen. Na aankomst van de troepen zal een wij- dingsdienst worden gehouden, daarna maal tijden en vermaak en marsch naar hel Brongebouw. Hier hebben demonstraties, wedstrijden en spelen plaats. WAALSCHE KERK. Vrijdagavond a.s. zal in de Waalsche Kerk een liturgische dienst gehouden worden, met medewerking van mej. Amalia Verschuyl, te Bloemendaal, (cello). GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handeraaf, ZD. Spaarne 134 rd., abonne ment NjS. Brandenburg, Zomerluststraat 14, agenda. Bijster, Rozenprieelstraat 26. acte- tasch met inhoud. Bur. v. Politie, Smede- straat. agenda, v. d. Haas, Ged. Oudegracht 94 rd., boeken. Verstraten, Busken Huetstraat 18, handschoen. Bakker, v. 't Hofstraat 57, handschoenen. Bur, v. Politie, Smedestraat, autolamp. v. d. Leest, Ramplaan 70, kinder- portemonnaie met inhoud. Koelemeijer, Houtvaartpad 30, idem. v. As, Raamvest 29, portemonnaie met inhoud. Endt, Craijenes- terlaan 34, idem. v. Dam, Kampervest 21, idem. Bur. v. Politie. Smedestraat, honden penning. v. Bergen. Pegasusstraat 13, rijwiel banden. Bur. v. Politie, Smedestraat, speldje. Hoevens, Zocherstraat 40, speld. Oosterhuis, Haarlemmerstraat 60, Zandvoort, taschje met inhoud. Vessies, Frankestraat 47, vulpen, v. Wissen, Dr. Leijdsstraat 47, haver. PERSONALLY De navolgende gediplomeerden van de M.T.S. te Haarlem zijn geplaatst in de vol gende betrekkingen:. Afdeeling Bouwkunde: de heeren F. A. H. Bos als opzichter-teekenaar bij den Provin cialen Waterstaat van Noord-Holland te Bloemendaal; Fr. Meyers als teekenaar bij den Architect P. Verhulst te Leiden: Afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heer V. L. van der Lijke als opzichter-teekenaar bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland te Bloemendaal; Afd. Werktuigbouwkunde: de heer J. van Hooidonk als teekenaar-construeteur bij het Brusgenbureau van het Ministerie van Wa terstaat PERSONALIA. De heer L. L. E. Beuvery te Haarlem geslaagd voor het eindexamen Middelbare Landbouwschool te Groningen. PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. Onze lezers zullen weten, dat men voor een reis per auto of motorrijwiel naar het buitenland eenige grensdocumenten noodig heeft, welke de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland in Den Haag en Amsterdam, kantoor houdend, kan verschaffen. Wij vernemen thans, dat de formulieren tot het aanvragen dezer papieren vanwege den A. N. W. B. voortaan ook verkrijgbaar zijn gesteld hier ter plaatse en wel bij de consuls van den A.N.W.B. de heeren F. H. Kehlenbrink, Ramplaan 3, J. Massink, Flo- resstraat 39, C. L. F. Sarlet, Zocherstraat 9, zoodat men thans met het minste tijdverlies zijn aanvraag volledig kan inzenden. Dit zal door hen, die per auto of motor de grens overgaan, wel ten zeerste worden toege juicht. SCHOUWBURG JANSWEG. Maandag, 2en Paaschdag, zal in bovenge- noemden schouwburg, een wederopvoering plaats vinden, van de zoo gunstig bekende Revue-operette „Rose-Marie". Evenals in de vorige voorstellingen, zullen de hoofdrollen weder vervuld worden door de dames Emmy Emerants, Lilly Cassani, Ans Poppes en de heeren George de Bree, Deef Goubitz,, Jan Blok, Ferry de Rooy. SCHEEPVAARTBERICHTEN Baloerun 1 10 u. v. Colombo, Batavia naar Rotterdam. Barneveld p. 31 IS u. Flores (Azoren), Am sterdam naar Curacao. Bandowoso l v. Padang, Batavia n. Rotterdam. Costa RIca 30 v. Curacao n. Pto. Colombia. DorapO l>. 1 - u. Suez, Rotterdam n. Batavia. Gemma p. 1 Viissingen, Antwerpen n. Hamburg Grijpakerk 31 v. Tanga, Beira, n. Rotterdam Helder 31 v. Valparaiso n. Snn Antonio. Insulinde p. 1 1 u. Kaap dol Armi, Batavia n. Rotterdam. J.icatra 1 2 u. v. Snigapore, Batavia n. Rot terdam. Juni 31 te Londen, W.-Indië n. Amsterdam. Kota Radja p. I 7 u. Sa gres. Rotterdam naaP Batavia. Kota Tjandi p. 1 8 u. Dover, Batavia naar Rotterdam. Moerdijk 31 n.rn. v. Hamburg naar Bremen, Paclfickust naar Rotterdam. Marnix van St. Aidegondc 1 te Amsterdam v. Batavia. Merauke, p. 31 18 u. Suez. Rotterdam naar Batavia. Ni as 1 v. Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Nijkcrk 1 v. Beira n. Lourenco Marques. Nebraska 30 v. Victoria, Rotterdam n. Pacific- kust. Nieuwkerk p. 29 Las Palmas, Rotterdam n. Beira, Nieuw Zeeland p. 31 Thursday Isl. Nieuw Holland 31 te Brisbane v. Singapore vertrok naar Melbourne. Oldekerk 1 te Genua. Japan n. Rotterdam. Oostkerk 31 te Sjanghai v. Rotterdam. Phrontis p. 31 Perim, Batavia n. Amsterdam. Radja 31 te Belawan Deli, Batavia n. Amster dam. Reggestroom 30 v. Teneriffe n. Havre, West- Af rika naar Amsterdam. Riouw 1 v. Singapore, Japan n. Rotterdam. Springfontein 30 v. Walvischbaai n. Luderitz- baai. Simon Bolivar 30, 13 u. 35 m., 350 mijl West van Land's End. Amsterdam naar Barbados. Statendam 1 n.m. te Rotterdam v. New Yprk. Slamat 1 7 u. te. Belawan, Rotterdam naar Batavia. Tjimanoek 29 te Hong Kong v. Batavia. Tjikembang 30 v. Hong Kong n. Manila. Wester kerk l v. Hatnbui-g n. Amsterdam. IJselkerk 31 v. Sydney n. Rotterdam. IJstroom 31 v. Havre, W.-Afrika n. Amsterdam INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Luxe en dagelijksch schoeisel Ziet onze etalage'» TH. SMIT. Fa. KLEIN, Nassaustraat 1, hoek Kruisstraat 'Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) ANONIEME BRIEVËN VAN EEN PREDIKANT? SCHRIFTKUNDIGEN ZEER PERTINENT. Voor de Rechtbank te Utrecht heeft te recht gestaan ds. E. R., predikant te Win terswijk, die beschuldigd werd van het schrijven van de anonieme brieven, welke de laatste jaren ontvangen zijn door ver schillende inwoners van dorpen in de omge ving van Amersfoort, in dit geval meer in het bijzonder jhr. W. A. O., directeur van het gesticht „Zandbergen", Ds. R. zou een brief geschreven hebben, waarin de directeur grof beleedigd werd bij zijn benoeming tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Een aantal getuigen-schriftkundigen was zeer pertinent in zijn verklaringen en wees den predikant als den dader aan. De officier van justitie kwam echter tot de conclusie, dat een nieuwe instructie noodig zal zijn, omdat nog verschillende duistere punten aanwezig zijn. De Rechtbank besloot in Raadkamer om de zaak terug te verwijzen naar den rechter-commissaris. De V. S. in het Intern. Gerechtshof. Het Amerikaansche „National Council for Prevention of War" gevestigd in Washington, is een anti-oorlogsfederatie die tientallen vredesvereenigingen omvat en onder leiding werkt van F. J. Libby. Het instituut heeft zeer grooten invloed op het politieke leven en de bevordering van den vrede. Thans voert het een intensieve actie ten gunste van Amerika's deelneming aan het Internationale Hof van Arbitrage te 's Gravenhage. De Amerikaansche senatoren worden syste matisch voor deze actie bewerkt. De opmerk zaamheid van het publiek wordt getrokken door mededeelingen in de couranten en re clamebiljetten, waarop op aantrekkelijke wijze wordt uiteengezet dat het noodzakelijk is dat Amerika's vertegenwoordiger, in het Haagsche Hof zitting neemt. FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS 12 Langs anderen weg lieten de feiten zich daarentegen wel logisch verklaren. De moor denaars konden zich schuil gehouden heb ben in het huis aan den overkant. Aaboe had Viggo Hansen onder een of ander voor- wendsel mee naar diens kantoor gelokt en hem overgehaald dc waardepapieren uit de brandkast te halen. De assistent had toen dc moordenaars binnen gelaten. Zoo was het te verklaren, hoe de daders de huiselijke gebruiken ken den en de reservesleutels hadden weten te vinden. Ook was het niets bijzonders, dat er dooi de telefoon zuiver Deensch werd gesproken. Het moest Aaboe geweest zijn. En toch. ook dit was niet mogelijk. Dc gevonden vinger afdrukken waren ook niet van Viggo Han sen. Vosz. die al den tijd dat hij had staan denken, tegen de balustrade geleund stond, richtte zich nu op. Zijn jas was door den regen geheel door weekt. llij had het gevoel alsof hij hier reeds lang gestaan had. Het was hem niet opge vallen! hoe de schemering reeds intrad. Hij keek op zijn horloge. Het was over drieën. Pc uren waren omgevlogen! Hij moest zich pu haasten. Er lag nog veel werk te wach ten. dat reeds klaar had moeten zijn. Hij daalde de wenteltrap weer af, tot hij voor de tusschendeur stond. Deze was gesloten. Vosz keek verrast op en haalde zijn notitie boekje te voorschijn. Ja, dat klopte. „Bezichtiging van den ron den toren van 1 Nov.1 Mei, dagelijks van 122 uur". Dus al meer dan een uur te laat. Hij was trouwens de eenige bezoeker geweest en zoo druk werd de toren niet beklommen. En zeker niet bij zulk een weer. Daar schoot hem iets te binnen. De doodgraver woonde op de eerste verdieping. Die zou hem wel kunnen uitla ten. Hij ging er heen en belde. Doch kreeg geen antwoord. Er was niemand thuis. Nu bleef hem niets anders over. dan het slot maar open te breken. Een étui met in- 'orekerswerktuigen droeg hij steeds bij zich. Vosz ging weer naar beneden, verbrak het wrakke slot en liep verder, tot hij voor de groote buitendeur stond, die uitkwam in de Köbmagerstraat. Ook deze was gesloten. Hij zou ook dit slot moeten forceeren. Vosz boog zich zoorover en keek door het sleutelgat of hij iets van de constructie kon zien. Doch plots wendde hij zich om. Vlak ach ter zich meende hij een mannengestalto ie zien. doch het was zóó duister, dat hij niets duidelijk kon onderscheiden. Vlug greep hij naar zijn lantaarn, maai voelde zich. eer hem dit gelukt was, door twee sterke armen omkneld. Hij rukte zich los. Op het zelfde oogenblik trof een harde vuistslag hem tegen dc slapen Alles draaide voor zijn oogen hij stortte tegen den grond en verloor het bewusttzijn Torben Vosz voelde iets, dat zijn hand aan raakte. Dit was de eerste gewaarwording, welke hij bewust in zich opnam, sinds hij door den slag tegen zijn hoofd in onmacht gevallen was. Een hand omsloot de zijne een zachte hand een vrouwenhand. En Torben Vosz begreep, dat het „haar" hand was, doch verder begreep hij niets en wijl het pikdonker was. kon hij ook niet zien, waar hij zich bevond. Hij voelde zand onder 2lch. Vosz liet niet merken, dat hij wakker was. Hij voelde nu. dat de hand zijn polslag on- derzoch.. De hand verwijderde zich. Er ruischte iets als papier en hij hoorde een zachtcn klank van metaal. Vosz overlegde wat hem nu te doen stond. Als in een droom wentelde hij zich om en benutte deze beweging om zijn lantaarn uit zijn zak ie halen. Hij bleef nu weer stil lig gen en luisterde. Nog steeds hoorde hij het kreuken en vouwen van papier. Het scheen, dat het andere wezen het meisje bezig was lets In te pakken. Weer boog zij zich over hem heen en tastte naar zijn hand. Hij voelde dat zij iets om zijn pols bond, een dun koordje, waaraan iets zwaars hing. Vosz zag. hoe zij naast hem neerknielde. Mot. een ruk richtte hij zich half overeind, knipte zijn lantaarn aan en greep het meisje dat reeds opgesprongen was om te vluch ten. stevig vast. En nu zag hij, dat „zij" het was. ..Doe ::i 's hemelsnaam dat licht uit", fluis terde zij hem in gebroken Deensch toe, doch met een mooie klankvolle stem. Vosz doofde zijn lantaarn en vroeg: „Hoe komen wij hier uit?" „Achter u, rechts in den hoek is een deur", antwoordde zij. Vcsz had. in 't korte oogenblik, dat he: licht brandde, gezien, dat zij zidh in een heel klein vertrek bevonden, nauwelijks eenige meters breed eri lang en zeer laag. „Zijn wij in den ronden toren?" „Ja, maar wees stil en laat mij los". „Ik zal u nooit loslaten". „U moet". „Ik denk er niet aan". „Dan roep ik om hulp". „Dat durft u immers toch niet", antwoord de Vosz, die de geheele situatie overzag. „Omdat de anderen dan zouden zien, dat u mij heipen wou". .Neen, dat wou ik niet". „U bondt toch de sleutels aan mijn pols?" „Ja, dat heb ik gedaan. Maar bewijs mij' nu een wederdienst en laat me los". „Neen, u moet mee". „Dat is onmogelijk". „Waarom?" „Zij zouden mii geen oogenblik met rust laten". „Hiermede verraadt u, dat u liever van hen bevrijd zoudt zijn". „Neen". „Toch wel". Verder antwoordde zij niets meer. Opeens dacht Vosz aan de verhouding die er bestond tusschen Aaboe en dit meisje. Zon der er zich rekenschap van te kunnen geven, waarom hij het zei, sprak hij: „Aaboe is gearresteerd". „Wie is Aaboe?" „Kom. speel nu geen komedie". „Ik heb er zelfs geen vermoeden van. wie hij zijn kan". Nu was het Torben Vosz, die zweeg. Hij wilde nog eerst even nadenken, alvorens verder te vragen, om zeker van zijn zaak te zijn. „Waar is de deur?" fluisterde hij en in zijn stem klonk zooveel vastberadenheid, dat geen vrouw het zou gewaagd hebben, om hem te weerstreven. Zij volgde hein, willoos. Zij tastte langs den muur, en spande al haar krachten in om. een deurknop om te draaien. „Zal ik licht maken?" vroeg hij. „Neen, neen, dat zeker niet". Zij vroeg hem de sleutels, welke aan zijn pols hingen. Hij gaf ze. En terwijl hij haar stevig bij den arm vasthield, nam zij een der sleutels en stak deze in het slot. Het slot knarste en dat moest iemand ge hoord hebben, want op hetzelfde oogenblik klonk een barsche mannenstem, die van be= neden scheen te komen, met een eigenaar- digen, hollen klank: „Yvonne!" Vosz legde haar zijn hand op den mond, opdat zij geen geluid zou kunnen geven „Haast u", fluisterde hij. „kom vlug!" Zij stiet de deur open en beiden sprongen naar buiten. Met een smak smeet zij de deur weer in het slot. Zij stonden nu beneden in den toren, voor de buitendeur, op dezelfde plaats waar Vosz overvallen was. „Maar nu meet die deur ook nog open", sprak hij. „Ik heb den sleutel". „Denkt u, dat zij ons van daaruit nog zullen achtervoigen?" „Vast en zeker! ZU zullen woedend zijn. omdat ik geen antwoord gaf". Terwijl zij sprak, had zij de deur geopend. Zij stonden nu in de Köbmagerstraat. Het meisje sloot de deur weer zorgvuldig dioht; Vosz wenkte een agent: „Bewaak dezen toren goed", zei hij, toen hij zijn kaart getoond had, „en als iemand naar buiten wil, arresteer hem dan direct. Ik zal wel zorgen, dat je een paar collegas Toen riep Vosz een taxi aan, steeg met 't jonge meisje in en liet zich naar ziin woning brengen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6