Mil UPS „ARGENTA" u:t de omstreken LIKDOORNS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 APRIL 1931 IJMUIDEN NIJVERHEIDSSCHOOL. Woensdagmiddag 2 uur had de uitreiking van diploma's plaats en de bevordering der leerlingen van de Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs in Kennemerland. De waarnemend voorzitter, de heer C. Luchsinger, zeide dat het nu voor 't laatst zou zijn, dat deze samenkomst in de barak zou plaats hebben, daar 't volgend jaar de nieuwe school klaar zal wezen. Voorts dat de nieuwe cursus thans 1 September aan vangt, zoodat de ouders der nieuwe leerlin gen het beste doen hun jongens tot dien da tum op school te houden. Vervolgens had de uitreiking der diploma's door den directeur den heer H. J. Zeeman, plaats. De geslaagden zijn: afdeeling machine- banwerkers: A. Krab, C. Smit, N. Huybens, K. Wijker, F. Croonenborg, J. C. van Steen- kiste, P. Taconis en J. Maurits. Afdeeling auto-techniek: C. de Vries, G. van Berkum en 1 herexamen wegens ziekte. Afdeeling timmeren: Fr. van Coezand, J. Schager, K. Kistemaker, B. van Oosten en Fr. Fortgens. Afdeeling electro-techniek: C. P. Hoek, G. Jongejan, Chr. Broek, A. Bakker, en R. C. Nieborg. De directeur sprak er zijn misnoegen over uit, dat er dit jaar zoo weinig geslaagd zijn. Velen hebben daar zelf schuld aan, zeide spr. en hij hoopte dat de volgende jaren an ders zal zijn. De heer J. E. Sluiters sprak als gedelegeer de van het gemeeirtebestuur de jongens toe en dankte directeur en leeraren, constatee- rend hoe moeilijk de taak van opvoeder is. De leeraren zijn steeds bereid de jongens te helpen en spr. hoopte, dat de jongens de school nooit zouden vergeten. Namens de leerlingen bracht P. Taconis directeur en leeraren dank voor het genoten onderwijs. Van de dagschoool zijn bevorderd: Afdeeling machinebankwerker: van de le naar de 2e klasse: A. Klepper, P. Zwemmer, W. Antonissen, M. Mossel, voorw., J. Ouwer- kerk, K. Holleman, W. Düker, A. de Koning, F. Krab, voorw., M. Doeve, voorw., M. v. d. Haak, N. Schuiten, N. Winkelaar, H. Ma joor, P. Kramer, C. de Reus. H. Langbroek, W. Belgers, J. Knegjes, S. Egner en B. Roo- zeboom. Van de 2e naar de 3e klasse: O. Otto, M. Verschuren, J. Oldenburg, J. Ruiter, voorw., J. Koper, A. Ouwerkerk, met lof; H. Kraayen- veld, vooi'w., J. van Rixel; F. Walthuis, E. de Leeuw; P. Verswijveren, G. Jansen, voorw., J. Schipper, D. Wiljovw, J. Reebergen, A. Zalm, G. Jonker, voorw., F. Stam, C. Trap, B. Poel, W. Verhagen, met lof; J. de Doelder, A. Schipper. Afdeeling electrotechniek: van de le naar de 2e klasse: J. Haak, W. van Heyst, G. van Eyk, H. Mantje, G. Molenaar, C. Keeser, P. Köhnke, P. Hofman, voorw., T. de Haas, R. Bankert, A. Willemsen, R. van Donselaar, M. van Donselaar, C. v. d. Booren. M. Radema ker, P. de Waard, K. Dekker, J. Visser, J. van -v. d. Ploeg, K. Born, J. Feenstra, A. Zwert- Keulen, A. Brouwer, H. de Vries, voorw., J. broek, J, Jagtenberg, H. Witteveld, P. Keim- pema, voorw. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Leyen, H. v. d. Vark, voorw., L. Otte, H. Koorda, A. Douma. voorw., R. Tol, F. Zwart, J. Popta, W. v. d. Klooster, W. Engelhart, G. Grapen- daal, C. Edcins, voorw., J. Haan, F. Gisin en P. Geus. t Afdeeling timmeren: van de le naar de 2e klasse: D. Zwanenburg, K. Koomen, H. Roepman, J. Zwart, G. Hamburg, D. Reynen, P. Schipper, R. Roos, J. van Amersfoort, D. Oort, C. v. d. Wal, J. Gravemaker, D. Beek, H. Buis, A. J. v. Beek, F. Bot, A. Handgraaf, J. Koningstein, T. Koelman, W. Elzinga, voorwaardelijk. Van de 2e naar de 3e klasse, K. Krom, J. Beek, J. Homan, J. v. d. Bosch, J. Meyer, J. Kuyk, Fr. de Jong, H. Blom, J. Lampers, K. Mulder, J. v. d. Duin Schouten, N. ten Broe- ke, C. Koper voorw. en C. Visman. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart 1931 ingelegd f 64.953.96 en terugbetaald f 49.953.14. Meer ingelegd dan terugbetaald dus f 15.000.82. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15746. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL. Van de Nijverheidsavondschool der Ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken nemerland ontvingen een diploma: Afd. MachinebankwerkenG. Schaar, G. Wilderom, J. Elenbaas, P. Grundel, W. van Citters Jz., D. Dekker, D. Luster. Afd. ElectriciensA. v. d. Kolk, H. Zegel, G. van Leeuwen, A. van Berkum, H. Smak man. Afd. Timmeren: H. Versnijveren, G. Hollo, J. Wijker, J. Nese, P. de Blois, P. Hamers, A. Kit. Bevorderd zijn: Afd. Machinebankwerken: van de le naar de 2e klasse: P. van Omsber- gen, A. Duineveld, A. Plokker, Th. Pronk, J. v. d. Wel, A, van Dijk, G. Blomsvliet, P. Zwart, J. J. Vis, P. Heilo, A. Essern, J. Schutte, J. Cöhrs, F. W. Uhrlep; van de 2e naar de 3e klas: C. v. d. Linden, Th. Belgers, P. Wijker, P. Koppen, H. Koeman. P. van Leeuwen, P. Wenzel, G. v. d. Lugt, P. Meerkerk, G. van Alphen, C. Storm, J. Wijkeroog, J. Bosch, P. Bakker, C. Bakker; van de 3e naar de 4e klas: W. Groeneveld, E. Krul. B. Gjertsen, J. Huhl, S. Stammis, G. Zeegers, J. Broeren, J. van Duffelen; van de 4e naar de 5e klas: E. de Vries, H. v. d. Braber; J. Vervelde, G. Diepgrond, M. Marinus, D. Tant. Afd. Electriciens: van de le naar de 2e klas: W. v. d. Hooff, A. van Kampen, T. Jon gejan; van de 2e naar de 3e klas: Geene; van de 3e naar de 4e klas: B. Hamers, O. van Kuilenburg, N. Pronk, B. Kühler; van de 4e naar de 5e klas: J. Roelifs. Afd. Timmeren: van de le naar de 2e klas: A. de Graaf. P. de Bruin, B.-v. d. Laan, A. v. d. Vis. H. Oortwijn. J. Blank, W. G.ialtema, H. van Strien, J. Trao, A. Bax, F. de Jong, P. Gjaltema; van de 2e naar de 3e klasse: J. Koeman, J. de Zwarte, P. van Brederode. Chr. v. d. Star, A. van Dongen, G. Nuven. B. Nuven. L. Bort; van de 3e naar de 4e klasse: M. Plok ker, J. Jongejans, A. Ammé, J. Wardenaar. L. Wijker, B. Vossen; van de 4e naar de 5e frPPIIP Afd. metselaars: van de le naar de 2e klasse: M. Masereeuw, van de 2e naar de 3e klasse A. Blom. van de 3e naar de 4e klasse: A- Ommering, J. Masereeuw. Afd. schilders: van de le naar de 2e klasse: J. Oldenburg, J. Hoekstra. BEVERWIJK WEGVERBETERING. Tengevolge van den bouw der R. K. Tuin- bouwwinterschool aan de Baanstraat, waar door ter plaatse de rooilijn is gewijzigd, is het mogelijk thans over te gaan tot verbete ring van de Baanstraat en een gedeelte van den Kees Delfsweg. In verband hiermede heeft het gemeentebestuur onderhandelin gen gevoerd met het bestuur van de Bis schoppelijke Kweekschool betreffende ver koop van een strookje grond. Deze onder handelingen hebben tot het gewenschte re sultaat geleid. Van gemeentewege is men thans voorne mens een trottoir aan te leggen aan beide zijden van de Baanstraat en het trottoir aan den Kees Delfsweg door te trekken tot aan de R.K. U.L.O.school. De kosten zijn door Openbare Werken geraamd op f 10.400 tot welk bedrag B. en W. een crediet aan den gemeenteraad hebben gevraagd. WIJDINGSAVONDEN In het kerkgebouw aan de Noorder- parklaan werd door de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden een druk bezochte wij dingsbijeenkomst gehouden. Het woord werd gevoerd door Ds. D. van Peursem, Ned. Herv. predikant te Uitgeest en catecheet der ver eeniging. Verder werkten aan het welslagen van den avond mede de zangeres Mevr. Suyk- Schik', het Uitgeester kerkkoor en een dub- bel-mannenkwartet. De heer H. van Dijk be speelde het orgel. Een soortgelijke avond werd gehouden in de Ned. Herv. kerk, waaraan mede werkten het Hervormd Zangkoor en de Christelijke Muziekclub „Coucinere" beide onder leiding van den heer D. Klut. De predikant Ds. Jac. Poort, las op het Paaschfeest toepasselijke Schriftgedeelten. GEEN VERMINDERING VAN LANDHUUR. In een der vorige vergaderingen van den gemeenteraad werd een voordracht aange houden betreffende een vermindering van landhuren. Bij nader overweging is het B. en W. gebleken, dat niet mogelijk is, om een andere regeling voor de vermindering der landhuren vast te stellen. Een gelijk percen tage van vermindering achten B. en W. even min mogelijk, omdat er land is verhuurd te gen abnormaal lage prijzen. Een der land huurders betaalt b.v. slechts f 70 per HA. B. en W. handhaven daarom hun vroegere voorstel om de landhuren over het jaar 1931 te verminderen tot f 200 per H.A., met dien verstande echter, dat de vermindering ten hoogst 25 pet van den huurprijs mag bedra gen. B. en W. zouden deze vermindering ook wenschen te zien toegepast op huurders van grasland, waaromtrent een nader verzoek bij den gemeenteraad is ingekomen. De huur- vermindering zal voor 1931 in totaal f 1163 bedragen. „RERUM-NOVARUM" HERDENKING. In de gisteravond gehouden vergadering van het alhier gevormde uitvoerend comité tot herdenking van-de uitvaardiging der En cycliek „Rerum Novarum" door Paus Leo XIII met de besturen der vak- en standsor ganisaties, werd besloten de herdenking te bepalen op Zondag 31 Mei a.s. Des morgens zal in de parochiekerken de uitvaardiging worden herdacht. Des namiddags wordt door de R. K. organisaties een optocht met ont plooide banieren door de gemeente gehou den. Daarna wordt in het gemeentelijk Sportpark een meeting gehouden, waarvoor als sprekers zijn uitgenoodigfd Pater H. de Greeve en de heer De Brum, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond. DE BEECKSANGHLAAN. Het wegdek van de Beecksanghlaan eischte reeds langen tijd dringend verbetering. Thans hebben B. en W. den gemeenteraad voorgesteld dezen weg te verbeteren. Een voorgenomen verbreeding van den weg zal jammer genoeg niet tot uitvoering kunnen worden gebracht, omdat een der eigenaren van aan deze laan gelegen huizen niet be reid was een strookje grond aan de gemeente te verkoopen. Omdat nog niet bekend ls in hoeverre het rioleeringsplan in den bestaan- den toestand wijziging zal brengen, zal geen gesloten wegdek worden aangebracht, maar een klinkerbestrating. De boomen aan beide zijden van de laan in het gedeelte tusschen Dr. Schuitsbraat en de grens der gemeente nabij het einde der Akerendamlaan zullen worden gerooid, terwijl tevens het struikge was aan de Noordwestzij de zal worden ver wijderd om door een rij jonge boomen te worden vervangen. De kosten van deze voorzieningen zijn door Openbare Werken begroot op f 9617,50. Naar wij vernemen zijn B. en W. voorne mens aan den Raad voor te stellen het aan tal te heffen opcenten op de gemeentefonds belasting te bepalen op 30 VELSEN ONZE GEMEENTERAAD. WIE ER NIET IN TERUGKEEREN. Het is nu reeds bekend, dat van de 25 raadsleden er zeker 8 niet in den nieuwen raad zullen terugkeeren. Het zijn van de S. D. A. P. de heeren P. F. C. Roelse, P. Schaar en N. W. van Nifterick; van de groep Schilling de heeren S. Baard a en J. A. Dalmeyer; van de Anti-Rev. partij de heer J. Pot; van de R. Katholieke Staatspartij de heer G. P. Lan- gendijk en van den vrijzinnig Dem. Bond de heer J. de Nobel. Het is dus vooral bij de linkerzijde, waar vele nieuwe gezichten gezien zullen worden. Er zijn raadsleden bij die zeker een ledige plaats zullen achterlaten. De heer Dalmeyer heeft van 1917 af zitting; van 19171927 als lid der S. D. A. P. en van 19271931 voor de groep Schilling. Aan de algemeene beschouwingen bij de behandeling der gemeentebegrooting nam hij steeds deel en zijn redevoeringen muntten uit door groote helderheid en weloverdachtheid. Ook aan de debatten in de raadsvergaderingen nam hij steeds deel en toonde zich daarbij een rustig en bekwaam spreker. De heer Baarda kwam 25 Mei 1920 voor het eerst in den raad. In 1923 werd hij niet her kozen, doch in 1927 kwam hij op de lijst d?r groep Schilling wederom in den raad. De heer Baarda sprak niet veel, doch liet zich in 't INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Mi bijzonder hooren wanneer er kwesties van hygiënischen aard, uitbreidingsplannen e. d. aan de orde waren Hij was evenals de heer Dalmeyer een goed spreker. In den heer Schaar verliest de sociaal-de mocratische fractie een harer beste leden. Hij was een gevreesd debater, fel en scherp kon hij de dingen zeggen, in de partij genoot hij het volste vertrouwen. Als warm drankbe strijder was hij ook in den raad steeds op zijn post-. Ook vele anderen dan de sociaal democraten zullen zijn heengaan betreuren. De heer Roelse kwam, evenals de heer Schaar in 1923 in den raad. Hij was de partij leider der S. D. A. P.in de afd. IJmuiden en in de meeste gevallen haar woordvoerder spe ciaal bij zaken van onderwijs en financiën. Hij was geen vlot spreker maar wel een harde werker, die veel onderzocht en schreef. Hij vertegenwoordigde indertijd de raadsleden, welke in beroep waren gegaan tegen h:t raadsbesluit inzake toekenning van een 40- jarige subsidie voor het R.K. ziekenhuis, in de openbare zitting van Gedeputeerde Staten De heer Roelse was een warm strijder voor de openbare school. Hij was in 1927 door zijn positie aangewezen voor het wethouderschap, maar de andere partijen wilden hem als zoo danig niet. De heer Roelse staat No. 8 op de eandidatenlijst der S. D. A. P. en zal dus ver moedelijk niet worden gekozen. Zeker zou hij weer No. een op de lijst- geworden zijn, doch door de gewijzigde gemeentewet zal hij geen raadslid kunnen blijven, omdat zijn echtge- noote in gemeentelijken dienst is. De heer de Nobel is vier jaar raadslid ge weest en volgde den heer Schuitenmaker op. Hij kwam ook vaak op voor de openbare school. De heer Langendijk was raadslid sinds 1919 en behoorde niet tot de pratende leden. Maar in de commissies van den raad deed hij nut tig werk. De heer van Nifterick kwam November 1929 in den raad als opvolger van den heer M. W. de Vries. De heer Pot tenslotte volgde 14 April 1930 den heer A. Krijger op als raadslid. EMMABLOEMCOLLECTE. Woensdag 8 April zal de jaax-lijksche Emmabloemcollecte plaats hebben. Wij be velen deze collecte natuurlijk met warmte aan. Dames en heeren die collecteex-en willen worden verzocht zich op te gevexr aan onder staande adressen: Voor IJmuiden: Mevx\ E. Dekker, Kenne- merlaan 134, mevr. J. v. d. Made, Kennenxer- laan 12; mevr. Ph. Zwart, Kennemerlaan 4. Voor IJmuiden-Oost: Mevr. Suwerlnu, Trompstraat 72; mevr. Dijkstra, Kennemer laan 99. Voor Driehuist Mevr. Vreugdehll, Zeeweg 345. Voor Velsen: Mevr. Wuis, Drlehuizerkerk- weg 6; mevr. Baarda, Dx-iehuizerkerkweg 2 r. Voor Velsen-Noord; Mevr. Stoppa, Dood weg 8. Voor Santpoort Mejuffr. Stappershoef. Ter- rasweg 8 en aan het Consultatiebureau Bri- niostraat 7. Komt in grooten getale om het succes zoo groot mgelijk te doen zijn. HAARLEMMERMEER CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL Bij het te Hoofddorp aan de Chr. Land- bouwwinterschool gehouden overgangs- en eindexamen, werden tot de 2e klasse bevor derd de leerlingen F. R. Boer te Schildwolde, I. M. van der Bijl te Zonnemaire, M. F. Dijk- sterhuis te Zijldijk, P. Franzen te Haarlem mermeer; B. v. d. Heuvel te Heemstede, P. Hopman te Amsterdam, D. M. E. Knibbe te Haarlemmermeer: J. H. Oosterhuis te Roodc- school; J. Ochsendorf, te Amsterdam; J. Pad mos te Eiberzee; H. J. Riepma te Uithuizer- vmeeden; F. M. van Tol, te Waddinxveen; B. Verhoog te Haarlemmermeer en G. Wiertsema te Uithuizermeeden. Een diploma werd uitgereikt aan H. Bouw man te Uithuizermeeden; M. D. v. d. Bijl te Zoimemaire. A. D. Ganzema te Halfweg; R. Geluk te Dinteloord, J. Geertzema, Joh. de Graaf en N. v. Reeuwijk allen te Haarlem mermeer; A. van Leersum te Haarlem en H. Sijkens te Meeden. In de prijsschaal, waarop bleten verbouwd I kunnen worden voor de Centrale Suikermaat schappij, is een wijziging gebracht, die een I tamelijke verhooging van den bietcnprUs bc- teekent. Het aantal hektaren dat men met bieten wenscht ie betelen, moet nog deze week aan de C. S. M. worden opgegeven. Door deze wijziging zal de kans. dat er ri't jaar ixx den Haarlemmermeerpolder misschien toch wel weder op gxoote schaal bieten ver bouwd zullen worden, wel aanmerkelijk wor den vergroot. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op den Ringdijk nabij den Hoofdweg al hier, werd een 8-jarig knaapje, dat op den weg liep te spelen exx bij het naderen van een auto nog gauw naar den anderen kant wil de loopen, door het motorx-ijtuig gegrepen, met het gevolg, dat het jongetje met een der wielen in aanraking kwam en aan het hoofd en een been verwond werd. Per auto werd de kleine naar een ziekexxhuis in Amsterdam overgebracht. De toestand, die zich aanvan kelijk nogal ernstig liet aanzien, was Woens dag naar omstandigheden redelijk. BENNEBROEK GEMEENTERAAD. Woensdagavond vergaderde de Raad der gemeente Bennebroek. De vergadering was voltallig. Tot leden van het Stembureau werden be noemd: voorzitter de burgemeester; leden de heeren J. F. van Lierop en W. F. van Waveren, plaatsvervangende leden, de heeren P. J. van Bakel en C. Vis. Aan den heer H. Parlevliet, hoofd der lagere school, werd op diens verzoek, met in gang van 1 Juni eervol ontslag vexieend, on der dankzegging voor het vele goede door hem gedurende lange jaren in het belang van het onderwijs gepresteerd. Aan de gemeente Bloemendaal zullen terug worden betaald de gelden welke door deze meente sedert 1923 ten onrechte gestort zijn voor bijdrage in het onderhoud van de Centenbrug. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van Ziektengelden. Voortaan zullen de kosten van ontsmet ting e.d. bij besmettelijke ziekten worden teruggevorderd. Bij een belastbaar inkomen van 1000 tot 2000 gulden zal 25 pet. worden teruggevorderd. Bij een inkomen van 2000 tot 3000 50 pet., bij een inkomen van 300 tot 4000 gulden 75 pet. en bij eeix inkomen van f 4000 en daarboven zal het geheele bedrag worden teruggevorderd. Besloten werd de Reek voor het verkeer met motorrijtuigen af te sluiten. Van dit ver bod kunnen B. en W. ontheffing verleenen. De zekei-heidstelling van den Ontvanger werd nader vastgesteld op f 3000, waarbij dezen ambtenaar de verplichting is opgelegd gelden die hij boven dit bedrag in kas mocht hebben, te storten bij de Bank voor Neder- landsche Geixieenten. Vastgesteld werd een verordening tot hel heffeix van vermakelijkheidsbelasting, Ver tooningen en uitvoeringen door plaatselijke vereenigingen in gebouwen te geven zijn van deze belasting vrijgesteld. Van andere uitvoeringen wordt 10 pot. van de opbrengst geheven met een minimum van f 5 per dag. Eveneens werd vastgesteld een verordening op de heffing van precariorechten, dus voor het hebben van werken in of op openbare wegen en openbaar vaarwater. Bij deze ver ordening is geregeld de heffing van staan en liggeld voor woonwagens en woonschepen. Ingetrokken werd de in de vorige vex-gade- ring vastgestelde schoolgeldverordening. B. en W. zeggen toe in een volgende vergadering met nieuwe voorstellen te zullen komen. Besloten werd het personeel der Brandweer te verzekeren tegen ongevallen. Voor 'het op Hemelvaartsdag te houden zangconcours werd een medaille beschikbaar gesteld. De post jaarwedden ambtenaren ter secre tarie werd met f 600 verhoogd, teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen een tweeden ambtenaar ter secretarie te benoemen. Goedgekeurd werd de regeling door B. en W. voorgesteld inzake de aankoop en aanleg van een gedeelte van den Zwarten weg van den heer van der Hulst en van een gedeelte van de KI. Sparrenlaan en weg 11 van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf. De Voorzitter deelde* mede, dat het herstel van de brug in de Leidschevaartweg op moei lijkheden stuit. Abusievelijk is aanvankelijk gemeend dat deze brug het eigendom was van de gemeente Haarlem. Gebleken is echter dat de familie van Ittersum eigenares is. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat de stukkexx betreffende de onteigening ten behoeve van de electx-ische tram zijn ontvan gen. Het plan is reeds dit jaar met de werk zaamheden aan te vangen. Volgend jaar moét alles gereed zijn. Het plantsoexx van het Wilhelmlnaplein zal tot verboden terrein worden verklaard. Streng zal worden toegezien dat het gras perk in orde blijft. Bekeuringeix zullen zoo noodig gemaakt dienen te worden. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de afdeeling Bennebroek van de S. D. A. P, vergunning heeft gevraagd aan te mogen plakken op een door de gemeente te plaatsen bord. Hierop is afwijzend beschikt, doch wel zal worden toegestaan dat op andere wijze verkiezingsreclame kan worden aangeplakt. ELECTRISCHE STOOMTRAM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. ONTEIGENINGEN. Knellende schoenen Gebrvikt »IochS >G<itvlf« FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtstr. 169 T«l. 13472 - Hiarlco Artistieke Dames- en Heerenportretten HILLECOM ONDERAVOND CHR. BURGERSCHOOL. Dinsdagavond had ln een der lokalen der Chr. Burgerschool de jaarlijksche ouder avond plaats. Bulten het schoolbestuur cn onderwijzend personeel waren talrijke ouders aanwezig. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter den heer R. Sehilpzand, hield deze een inleiding over het ondex-werp „Vrijheid in de opvoeding". Vervolgens zongen de leerlingen der hoogste klasse, begeleid door vioolspel zeer verdienstelijk ecnige liederen in ver schillende talen. Nadat de heer Van Klave ren enkele natuurkundige pi'oeven had ge demonstreerd, hadden de ouders gelegenheid in de velschillende klassen met het onderwij zend personeel te spreken, waarna het hoofd der school, de heer C. C. v. d. Schuur, een inleiding hield over het leerplan der school. Een en axider werd met groote belangstelling aangehoord. HEEMSTEDE Het blijkt met de tramplannen nu toch ernst te worden. Door de Mij. ls de onteige ning van diverse perceelen bij de wet ge vraagd. Op de secretarie der gemeente zullen die plannen tot en met 25 April ter inzage liggen. Voor het hooren van reclamanten zal een Commissie later zitting houden. De tram zal in Bennebroek een geheel nieuwen weg volgen gaande achter de N.H. kerk om, dwars over de Bennebroekerlaan. over langs door „Het Duin" om bij de Noord- Zuid-Hollandsche grens weer op den Rijks straatweg uit te komen. Er wordt gerekend dat In dit Jaar nog met de werkzaamheden zal worden aangevangen. UITBREIDING STICHTING „VOGELENZANG". De stichting „Vogelenzang" zal worden uit gebreid met een paviljoen voor 60 vrou- wenpatienten en een dokterswoning, onder architectuur van A. T. Kraan te Oegstgeest. De aanbesteding heeft dezer dagen plaats J gehad ten kantore van de stichting. Hoogste inschrijver was de Fa. Huying de Bruin te Amsterdam voor 222.000, laagste i inschrijver was J. Wittebrood te Beemstei I voor 152.880. Er waren 28 inschrijvers. De gunning is aangehouden. VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDS BOND. Dinsdagmiddag werd in hotel Van Ree een bijeenkomst gehouden door bovengenoemde vereeniging. Nadat nxevr. R. de Voogt-Vogel presidente, de vergadering geopend had, kreeg xxxevr. E. vaxx DamCohen het woord en ving haar lezing over: „De Vrouw en de Verkiezingen" aan. Ons wetboek dateerende uit 1838, ls langzamer hand verouderd. Verbeteringen zijn natuur lijk gekomen op alle gebied, ook voor de vrouw. Ze heeft al heel wat bereikt: bijna alle ambten staan voor haar open. Er zijn echter nog eigenaardigheden, want een notaris mag niet vervangen worden door een vrouwelijke candidaat-notaris. Er zal echter een wets- oxxtwerp tot wijziging komen. Het vrouwen kiesrecht is er. Er is fel voor gestreden vooral in Engeland onder leiding van Mrs. Pank- hurst. Maar nu moet de politlek-ongeschool- ae vrouw zich ook rekenschap geven van wat er in de huishouding van de Staat te doen is. Wel moet haar hoofdplaats in hot gezin blijven, maar haar man mag haar niet ln den weg staan als zij „in de politiek" wil. Wat is nu het verschil tusschen wat do vrouw en de man presteert? Het werk is hetzelfde, de opvatting ls ech ter anders, beter soms, wat spr. aantoonde aan de hand van enkele cijfers en voorbeel den. Voor de zeden- en kinderpolitie ls de vrouw eigenlijk zelfs de aangewezen persoon. Het is dus zaak, aldus spr., den Invloed der vrouw in de Staatslichamen te versterken. Wat willen nu de liberalen? Vrijheid. De vrijheidsgedachte ligt ten grondslag aan den Vrijheidsbond. Zoo op het gebied van den godsdienst. Zoo voor het werk der gehuwde vrouw bui tenshuis, waar nog veel aan kan worden ver beterd. Wat de nationale ontwapening betreft, dat noemde spr. niet aan te raden zoolang er nog geen wcx-kelijke algemeene vrede op aarde heerscht. Wanneer wij ons land weer loos maakten, zou bij een komenden oorlog ons land onmiddellijk bezet worden door een der aan ons grenzende oorlogvoerende par-- tijen, omdat die niet zou kunnen dulden, dat een deel van zijn grens open lag voor den vijand; en de veronderstelling is niet ge zocht, dat bij den wedloop der strijdende partijen om het eerst ons land te bezetten, wij het kind van de rekening werden en de eerste veldslagen van den oorlog op ons ter rein werden geleverd. En het denkbeeld dat wij een voorbeeld kunnen geven is naïef. Wie der mogendheden let op zoo'n klein landje? Maar we hebben ook nog verplichtingen aan den Volken bond. Doch al zijn wij een kleine natie en al is ons leger slechts bescheiden, wij kunnen toch zorgen, dat wij, door ons leger goed uit te rusten, geen weerlooze prooi worden van den eerstel/ den beste, die ons te na wil komen en al zijn wij niet opgewassen tegen een machtigen vijand, wij zorgen er op die wijze toch voor, dat wij niet de „open deur" zijn waardoor ieder, dien het lust, kan binnen komen. Met een opwekking tot grootere belang stelling voor vergaderingen en bestuurswerk, sloot spr. haar vlotte lezing. Hierna sprak de presidente over der ge zinstaak, en roerde de verdraagzaamheid der liberalen even aan. Van de gelegenheid tot het plaatsen van opmerkingen maakte slechts één der aan wezigen gebruik. DE VERBINDINGEN HAARLEM—HEEMSTEDE. DE NIEUWE BRUG OVER DE CRAYENF.STERVAART. De bouw van de tweede nieuwe brug over de Crayenestervaart, welke de Willem de Zwijgerlaan in rechte lijn verbinden zal met het grensgebied van Heemstede is in vollen gang. Men is druk bezig met het storten van de betonfundeering voor de beide land- hoofden. De opritten aan belde zijden der brug zijn reeds klaar. De brug wordt, naar men weet, gebouwd voor rekening van de gemeente Heemstede. Met het voltooien van deze brug zal de vaste verbinding tusschen het Zulderhoutpark en het grondgebied van Heemstede volkomen zijn en dat zal het be bouwen van de nog vele terreinen ln dat Zulderhoutpark zeker wel ten goede komen,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9