HET PAASCHFEEST. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 APRIL 1931 VIERDE BLAD De oorsprong en verschillende Paaschgehruiken. Volgens de Bijbelsche lezing is het Paasch- feest door Mozes ingesteld ter herinnering aan den uittocht der Israëlieten uit Egypte. De naam wordt afgeleid van het Hebreeuw- sche woord voor „voorbijgaan", waarbij men dan doelt op het voorbijgaan van den engel des doods ten tijde van den uittocht. Ook de gebruiken bij het vieren van het Paaschfeest worden in verband gebracht met den uit tocht (het in haast gebakken, ongezuurde brood). Het Christelijk Paaschfeest hangt nauw met het Joodsche samen. De oudste Christe nen van Joodschen oorsprong vierden nog het Joodsche Paschen. Later werd het Paaschfeest tegelijkertijd nieuwjaarsfeest, voor jaarsfeest en het feest der wereldschep ping. Naar alle waarschijnlijkheid hebben Heidensche feesten er gebruiken hiertoe me degewerkt. Eeuwen lang werd het Paaschfeest gedu rende 8 dagen gevierd en eerst later is deze tijd weer ingekort. Het Paaschfeest wordt in de Ohr. Kerk gevierd op den eersten Zondag na volle maan na dag- en nachtevening; dit is dus tusschen 22 Maart als vroegste en 25 April als laatsten datum. In het Oosten en het Zuiden van het land wordt met Paschen het feest van de weder- keerende lente gevierd met allerlei oude, be- teekenisvolle gebruiken. Als Paaschtijd nadert dan gaan in Drente, Overijsel en Gelderland de dorpsjongens langs de huizen om ouden rommel bijeen te halen, dan snoeien de boeren hun doorn heggen tusschen weiden en bouwlanden en wordt het snoeisel vergaard om straks als Paaschvuur te branden. Palmzondag komt. In 't achterland van Brabant en Limburg steken boeren palm takjes op de hoeken van hun roggeakkers, om deze te beschermen tegen misgewas en hagelslag, ze steken palmtakjes tusschen ko zijnen van deuren en ramen, gewijde palm takjes die evenals de in Junimaand gepluk te meien bossen van veldbloemen, appel en pruimetakjes en roggearen, die hier en daar nog wel boven de deur gehangen wor den het huis zullen beschermen tegen al lerhande kwaad en ongelukken. Maar Palmzondag brengt in 't mooie land van onze Oostelijke provinciën ook de vreug de der Palmpaschen. En dan, in den opgang van de lente, met de Paaschdagen, moet ge gaan naar de stille contreien van Graafschap en Twente, naar dat land met zijn wondere intimiteit van onder vlieren verstopte boerenhuisjes, van breede boschdreven, van glooiende rogge akkers tegen ronde heuvels die zich opbeu ren uit groenlanden, langs grillig, kronkelen de, speelsche riviertjes en beken, naar dat land waar de menschen het feest van Pa schen vieren volgens ouden trant, met sta pels krentenmik, manden vol eieren en groote kommen koffie, waar de Paasohvuren flakkeren in den" voorjaarsiiacht. - Ootmarsum, een stedeke in rn heerlijk ach terland van groene heuvels die in zomertijd van einder- tot einder één goüden-zee van ruischende rogge zijn, is stil en oud en in een kwartier loopt ge er rond de wallen. De eeuwen-heugende huizen hebben warme tin ten in 't zwart en rood van hout en steen hunner gevels. Op Zaterdag voor Paschen, als de scheme ring zich legt over stad en heuvels, trekken sterke paarden er de hoog-opgetaste wagens met geurend dennenhout langs de hobbelige straten, dat is het hout voor 't Paaschvuur en plots in de avondstilte klinkt een won dere, sobere melodie. Het Paaschlied wordt gezongen. Maar den anderen dag, na de vesper, die door den pastoor op telkenjare gedaan ver zoek van de Paaschkerls, dat is het acht tal jongemannen volgens ongeschreven re gelen gekozen een half uur vervroegd is, dan is de Paaschzang niet meer van de lucht. Het „Christus is opgestanden, al van die Joden hun handen" klinkt tusschen de droomende gevels, ruischt over de stad, wordt meegedragen door den wind over de heuvels heen. En op de Paaschwei, waar kinderen met sinaasappels vaardig aan het „klootschie ten" zijn, de houtstapel hoog ligt rond den staak met rad en teerton en wat wat witte kraampjes staan, drentelen burgers en boe ren uit stad en omtrek rond met vrouw en kinders, oude kennissen ontmoetend, velen in ,,'t kistentuug", de Zondagsche landseige- ne dracht van zwarte jas en zijden pet of knipmuts en bonten omslagdoek. Als de kerkklok zijn vier heldere belslagen uittinkelt over de roode daken, gaan de Paoschkerls naast elkaar loopen, de voorop zanger er bij en 't melodieuze Paaschlied wordt weer ingezet. Anderen wandelen mee, heen en weer over de weide, en als er zan gers genoeg zijn gaat men langzaam naar het stadje toe. Waar eens een poort stond en nu een prozaïsche zuivelfabriek zijn schoor steen opsteekt, legt opeens de vooropzanger zijn linkerhand in de rechter van een Paoschkerl, de anderen geven elkaar even eens een hand, men loopt achter elkaar steeds maar zingend het aloude lied en wel niemand is er, die niet mee gaat wandelen in den langen, langen keten van zingende men schen. Dat is het „vlöggelen", het zoo merkwaar dige, unieke gebruik in 't volksleven der „Tukkers", waarvan de folkloristen de betee- kenis niet kennen, en dat reeds eeuwen lang hier ieder jaar weer, op beide Paasch dagen, in eere wordt gehouden. En dan de Paaschvuren! De avond spreidt zich over de heuvels, nevelslierten wazen boven de broeklandjes in Twente. En op de Paaschwei waar honderden stil te wachten staan, huiverend in den killen wind die over de heuvelflanken strijken komt, schiet plots in de donkere takkensta- pel een witte vlam hoog op, hij grijpt in 't harsrijke hout, zet de" harde stammen in gloed, gloeit in de naalden. Het Paaschvuur brandt! Tongen lekken rood en oranje, blauw en geel,'grijpen hooger, kronkelen langs de tak ken, springen over op het oude wagenrad dat weldra smeult, spoedig fel branden gaat en als het mythologische zonnerad, symbool van 't licht, flakkert tegen hemeldonker. 't Vuur slaat over op de teerton, als bran dend water druppelt de gloeiende teer er uit, het vlamt sterk. Het hout knettert en knapt, vonkenregens stuiven op als lichtende fon teinen, het loeit en raast, vlammende tongen krinkelen en dansen wild, zetten alles om het vuur in feilen gloed en werpen rossen schijn op de starende gezichten rondomme. In het dal gloren de, vuren-van hoeygiL en- dorpen door dunne nevelsluiers heem lnheel het Twentsche land is mn het .ongebreideld wilde spel der vlammen!" DE RELLETJES IN DE JORDAAN. De Amsterdamsche Rechtbank heeft naar het Hbld. meldt, uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 28-jarigen chauffeur, die ervan beschuldigd wordt, dat hij bij een werkloozenrelletje op 6 Januari in de Jor- daan den inspecteur van politie Wm. Stuur man met een sabel verscheidene malen ach tereen op het hoofd sloeg en den agent van politie J. Vlaanderen met een opgeheven sabel dreigde. Het O. M. had één jaar en zes maanden gevangenisstraf gevorderd. De rechtbank veroordeelde verdachte tot één jaar gevangenisstraf. ÏJMUIDEN CENTRAAL DRANKWEER COMTTé. Het Centraal Drankweer Comité heeft te IJmuiden een bijeenkomst gehouden, waarin de voorzitter, de heer Heyligers memoreerde de actie tot voorkoming van den voorgeno men bierverkoop in „Zeemansrust" en mede deelde dat de leeskisten van de visschers- vloot voorzien zullen worden van drankbe- strijdingslectuur. Hij zeide voorts dat weder eenige propagandaborden in de gemeente waren geplaatst. Het plan der afdeeling van den A.N.G.O.B. om over te gaan tot op richting eener geheelonthouders-tooneelclub vond weinig steun en zal daarom nader door de afdeeling worden overwogen. De heeren H. A. Blok en J. v. d. Horst, respectievelijk voorzitter en secretaris der reclasseerings- commissie van het comité hebben uitvoerig de werkwijze hunner commissie uiteengezet. Hieruit bleek, dat de commissie reeds vele gevallen in haar korte bestaan had be* thandeld en zeer goed werk had gedaan. Spoedig zal het comité-bestuur de volledige reclassings-commissie bijeenroepen om enkele belangrijke punten o.a. bestuursuitbreiding te bespreken. SPEELTUINVEREENIGING „IN VEILIGE HAVEN". Bovengenoemde vereeniging hield een ledenvergadering in Café „Het Wapen van Velsen". Op dienzelfden middag werd een verte-middag gehouden voor de kinderen ten bate van den zandbak. Ruim 600 kinderen zijn aanwezig geweest, des middags van 4—5.30 uur de kleine en van 6—7.30 uur de groote. Voor de kleinen vertelde Mej. Woerlee het sprookje „Hans met grootmoeder op reis", gevolgd door „Er was eens een oud vrouwtje" en voor de grooteren „De zilveren schaatsen". Voor beide groepen kinderen werd door den heer Reek cle poppenkast vertoond. J [Voor dezen middag had het „Nut" gratis haar projectielantaarn beschikbaar gesteld. Op de ledenvergadering werd met alge- meene stemmen besloten, een fonds te stich ten tot het bouwen van een clubgebouw. Een commissie werd hiervoor benoemd. Verder werd de stand der werkzaamheden van den speeltuin besproken. Het houten hulpgebouwtje, dat gratis wordt gemaakt door leden-timmerlieden, is zoo goed als klaar. Het grondwerk op het terrein vordert ook goed, hoewel het wenschelijk is, dat voortaan op Zaterdagmiddag meer hulp komt. Tot groote spijt van het bestuur maakt het gemeente bestuur nog niet veel haast met de afraste ring van den weg en den aanleg van licht en water. Verder werd ter kennis gebracht dat Haar lem's Dagblad de vereeniging op 8 Mei a.s. in het patronaatsgebouw een feestavond aan biedt, waarbij de bruto-ontvangst aan het be stuur van de speeltuinvereeniging afgedragen zal worden tot stijving harer kas. Aan dezen avond werken belangeloos mede: de mandolineclub „Amicitia", C. Zwanenburg (harmonica-virtuoos) en de cabaretclub „Varia", NUTSSPAARBANK. In de maand Maart 1931 werd ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 23.860.26; b. Kantoor Willebrordstraat f 11.473,81; c. Kan toor Santpoort f 6.452,67; totaal f 41.786,74 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 11.671,64; b. Kantoor Willebrordstraat f 2.910,98; c. Kantoor Santpoort f 260.00; totaal f 14.842.62. Meer ingelegd dan terug betaald f 26.944,12. Het saldo-tegoed op 1 Maart 1931 bedroeg f 953.458,81 en het saldo tegoed op 1 April 1931 f 980.402,93. Uitgege ven werden 27 en ingetrokken 3 spaarbank boekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 2294. SCIÏEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche s.s. ,,Auto Medon" met een lading stuk goederen van China en Japan naar Amsterdam passeerde Vrijdagmorgen de sluizen te IJmuiden met een diepgang van 76 d-M, INGEZONDEN MEDE DEEDING EN a 60 Cts. per regel. Donderdagavond passeerde de sluizen te IJmuiden het Ned. stoomschip „Westerkerk" van de Holland-Afrika lijn. Dit stoomschip werd door de stoomvaartmaatschappij „Ne derland" onder den naam „Karimata" eeni- gen tijd geleden aan de H.-A. lijn verkocht en vertrok op 20 "Januari naar Rotterdam, alwaar het werd verbouwd en omgedoopt. Het schip heeft thans reeds geladen te Ant werpen en Hamburg en- zal na bijlading in Amsterdam a.s. Zaterdag. via Rotterdam naar Oost-Afrika vertrekken. Het Spaansche stoomschip „Artzanda Mendi" is Donderdagavond na lossing harer lading erts aan het Hoogovenbedrijf te IJmui den in ballast naar Leeds vertrokken, al waar zij een lading steenkolen voor Sajanto in Spanje zal laden. BESOMMINGEN. Vrijdag waren aan den Rijksvischafslag 1 stoomtrawler, 18 loggers en 2 beugeife. De besommingen waren: 125 manden, stoomtrawler Peter D f 1800. Loggers: Sch 69 f 170; Sch 102 f 460; Sch 53 f 450; KW 175 f 230; KW 134 f 420; KW 57 f 160; KW 8 f 13Ö; KW 151 f 380; KW 127 f 470; KW 169 f 120; KW 42 f 130; KW 43 f 240; KW 29 f 410; KW 141 f 230; KW 178 f 190; KW 49 f 490, IJm 268 f 430; IJm 283 f 520. Beugers: VI. 114 f 880; VI 103 f 940. IMARKTBERICIITEN. Van Vrijdag 3 April. Tarbot f 2.90—f 2.45 per K.G. Tongen f 2.75f 155 per K.G. Zetschol f 16.50 per 50 K.G. Kleine schol f 15f 4.50 per 50 K.G. Bot f 8—f 0.80 per 50 K.G. Schar f 4f 2.80 per 50 K.G. Kabeljauw f 50—f 31 per 125 K.G. Gullen f 17—f 7.30 per 50 K.G. Leng f 3.18f 2.33 per stuk. Wijting f 6.50—f 4.3C per 50 K.G. Levende beugvisch: Heilbot f 2.40—f 1.65 per K.G. Tarbot f 2.50 per stuk. Kabeljauw f 4.50f 1.45 per stuk. Leng f 11f 2.40 per stuk. Groote gul f 19f 15 per 50 K.G. Kleine gul f 14—f 13 per 50 K.G. Doode beugvisch: Leng f 4 per stuk. Vleet f 2.50f 1 per stuk. Rog f 21—f 11.50 per hoop. Groote gul f 16—f 13.50 per 50 K.G. Kleine gul f ,9- per 50 K.G. DE POST ÖP PASCHEN. De 'directeud van' het 'pösï;' Telegraaf- en -Telefoonkantoor te IJmuiden maakt bekend, dat op den tweeden.^Paaschdag de diensten worden uitgevoerd' als óp Zondag; echter wordt des morgens -één briefpost- en een pakketpostbestelling verricht. Tijdens de openstellingsuren voor den Post dienst, 89 en 1213, kunnen ook stukken ter aanteekening aangeboden worden. DS. W. SEINEN. Ds W. Seinen te IJmuiden komt voor op een tweetal voor een tweede predikantsplaats bij de Gereformeerde Kerk te Baarlo. VELSEN VER. VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN EN BOOMPLANTDAGEN. De jaarvergadering van bowengenoemde vereeniging wordt op 8 April gehouden in het „Wapen van Velsen". De agenda bevat o.m. verkiezing bestuurs leden. Eenige dagen geleden namen wij een bericht uit Velsen op, dat de heer J. A. Dal- meijer, die thans zitting heeft voor de groep Schilling, zich niet meer voor een candida- tuur voor den gemeenteraad beschikbaar zal stellen. De heer Dalmeijer deelt ons evenwel mede, dat hier misverstand in het spel is. Hij heeft zoo'n beslissing niet genomen. De candidatenlijst voor deze groep is nog niet vastgesteld. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Donder^ dag 9 April des avonds te 7.15 uur. De agenda vermeldt de volgende punten van behande ling: 1. Onderzoek geloofsbrief mevrouw T. KempHaan. 2. Beëediging nieuw raadslid. 3. Benoemingen van vier leden rer schat tingscommissie voor de inkomstenbelasting; een onderwijzeres aan de O. L. school no. 3; drie plaatsvervangende leden der stembu- reaux; een lid der commissie van Bijstand in het beheer van Openbare Werken; een lid der commissie van overleg voor de werklie den. 4. Voorstél tot wijziging en vaststelling op nieuw van de op 19Febr. j.l. vastgestelde ver ordening tot wijziging der politieverorde ning. 5. Nader voorstel tot vermindering der landhuren over 1931. 6. Praeadviezen op de navolgende adres sen: van het Mannenkoor „Zanglust" hou dende verzoek een subsidie te verleenen van f 100; van het bestuur der school voor Chr. Nationaal Onderwijs houdende verzoek om beschikbaarstelling van de benoodigde gel den voor het betegelen en rioleeren van een gedeelte der speelplaats; van de afd. Be verwijk van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, houdende verzoek een subsidie te verleenen van f 100. 7. Voorstel tot vaststelling der gemeentelij ke vergoeding voor. vakonderwijzers over 1927 en 1928, 8. Voorstel tot verbetering van Beecksangh- laan en Baanstraat. 9. Voorstel betreffenre het in gebruik ge ven van gemeentegrond voor het plaatsen van een Benzinemeetpomp. 10. Benoeming van een secretaris-penning meester en een armbezoeker van „Maat schappelijk Hulpbetoon" benevens vaststel ling van de jaarwedden voor deze ambte naren en van het presentiegeld der leden van het bestuur. 11. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de Gemeentefondsbelasting. 12. Verkoop van grond aan de Stumphlus- straat. 13. Mededeelingen en Ingekomen stukken. BLOEMENDAAL PROFESSOR OELS OVER CONCENTRATIE Voor het congres, gehouden door den Bo :d van Neutrale bijzondere scholen sprak Prof. M. J. A. Roels uit Utrecht Donderdag in het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeni- ging over Concentratie. De bijeenkomst werd geopend met een woord van welkom door den heer C. W. de Visser, voorzitter van het bestuur der Bloe mendaalsche schoolvereeniging. Namens den minister van onderwijs, die verhinderd was door ambtsbezigheden sprak de hoofdinspecteur K. Brands gelukwenschen uit bij het 2de lustrum en uitte zijn blijd schap dat de vereeniging groeit en bloeit Namens den bond van neutrale scholen in Ned. Indië sprak de heer Kramer, die de toestanden in Indië voor het bijzonder on derwijs vergeleek met die in Nederland, welke vergelijking niet ten gunste van Indië uit valt waar de gelijkstelling niet bestaat. Professor Roelse verkreeg nu het woord over: concentratie. Opmerkzaamheid is een dier begrippen aldus spi". die gemeengoed schijnen te zijn en gezien het aantal schijnt een definitie niet zoo heel moeilijk te geven. Voor sommigen is het concentratie, voor anderen geestelijke ac tiviteit, voor weer anderen een gevoel of ge waarwording. Zooveel hoofden, zooveel zin nen, maar toch weten we, wat we met op merkzaamheid bedoelen. Alle definities zijn echter eenzijdig. Dit spruit voort hieruit, dat de opmerkzaamheid een complex is van in- en uitwendige verschijnselen. De opmerk zaamheid is de reactie van het organisme met de reactie van het bewustzijn. Voor het eerste is motorische adebtatie van het be trokken orgaan een gunstige voorwaarde, soms gepaard gaande met motorische inhi bitie (bijv. het sluiten der oogen bij het hooren) Als we opmerkzaam zijn, is een deel klaar, de rest is in diffusen achtergrond. Duidelijk is dus datgene, wat scherp afgeteekend staat tegen al het andere. Verandert er iets in den diffusen achter grond, dan merken we dit meteen op, bijv. als de klok blijft stilstaan. Subjectieve en objectieve factoren roepen de klaarheid in het leven, b.v. het plotseling verschijnen of verdwijnen van Iets en het mo tief van de plicht. Zoo ontstaat de concen tratie, de verdeeldheid van de aandacht of de verstrooidheid wat een sterke concentratie is, met uitsluiting van al het andere. Eigenaardig is, dat de opmerkzaamheid aan schommelingen onderhevig is. De abnormale verschijnselen bij de opmerk zaamheid verdeelt spr. in onwillekeurige en en willekeurige, die beide in wezen motorisch zijn. Wie zijn spieren niet in bedwang kan houden kan niet opmerkzaam zijn. Het va^et- vient onzer dagdroomen verdwijnt bij op merkzaamheid, waar we weer de ideeënvlucht, de exageratie en de extase onderscheiden. Spreker bepaalt zich nu tot de aandachts concentratie bij kinderen, een van de moei lijkste problemen voor den leeraar. Het aan tal jonge menschen, dat op school komt en zich niet kan concentreeren, schijnt toe te nemen. De oorzaak kan hier in de school lig gen. Openbaart 't verschijnsel zich ook thuis dan liggen de oorzaken bij het kind. Belangstelling bij 't kind is een symptoom van bepaalde behoeften, die wisselen en groeien met het kind van de duim van de baby tot het experimenteeren met levens waarden gedurende den puberteitsleeftijd. Zelfwerkzaamheid en ingebouwd zijn op eigen levensbehoeften bepalen deze belangstelling. Is het wonder vraagt spr. dat het kind daarom op school weinig belangstelling toont? De bepaalde behoeften van een orgaan kunnen hier een aanwijzing geven. Wat we bovenal moeten leeren is werken op tijd. Een taak moet in den daarvoor vastgestelden tijd worden verricht. Nog moeilijker wordt de taak der opvoe ders bij imbecilen en idioten, die aan een aangeboren zwakte van levensbehoeften lijden. Op de lezing van professor Roels, die met groote aandacht werd gevolgd, volgde een hartelijk applaus van de vele aanwezigen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijJ. J. de Waal Male- fijt, Korte Zijlweg 23 Overveen, een school- tasch; v. d. Geer p/a Kol, Bloemendaalsche- weg 228 overveen, een vulpenhouder; B. M. de Vries, Kinheimweg 51 Bloemendaal, een wetboekje van accijnzen; Prenen, Domp- vloedslaan 5 Overveen, een rijwielbelasting- merk 1930/31J. Veen, Zijlweg 288 Haarlem, een wandelstok; Plat, Zandvoortschelaan 283 Zandvoort, een ruigharige fox-terrier; aan den politiepost te Aerdenhout, een paar wollen heerenhandschoenen; aan het bureau van politie te Overveen, een Lipssleutel No. 16385, een glacé handschoen, een bruine kin- derhandschoen, een wildlederen heerenhand schoen. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (witte) 5.50 a 8; Tarwe (roode) 5.50 a 8; Rogge 4 a 5; Win tergerst 4.50 a 5; Gerst (Chevalier) 5.25 a 5.75: Haver 4.50 a 6; Duive- boonen 11 a 13; Paardeboonen 6.75 a 7.50; Groene erwten 7 a 9; Karwij 27 a 28; Geel mosuerd 13 a 20; Blauwmaanzaad 29 a 30.50; Kanariezaad 11 a 12.50. Alles per 100 KG. GELD VERMIST. De winkelier R., wonende aan den Ring dijk nabij den Lisserweg alhier, deed bij de politie aangifte van dc vermissing van een beurs met- 140; doch kon niet met zeker heid zeggen of deze uit z'n winkel was ont vreemd dan wel op andere wijze was zoek geraakt. Er wordt een onderzoek ingesteld. AUTO TE WATER. Van een Donderdag op den Hoofdweg in Haarlemmermeer passeerende uit den Haag afkomstige luxe-auto, sprong een band. Het motorrijtuig, waarvan de bestuurder mede door de groote snelheid waarmede gereden werd het stuur niet meer meester kon blijven. slingerde eerst eenige malen van den eenen naar den anderen kant van den weg en kwam ten slotte in de sloot terecht. De chauf feur, die de tuimeling meemaakte, wist in tijds het portier te openen en slaagde er in behouden en wel uit de auto vandaan te komen. Het beschadigde motorrijtuig kon spoedig met takels op den kant worden ge trokken. OP HOL. Donderdag schrok op den Sloterweg ln Haarlemmermeer een voor een wagen be spannen paard voor een passeerende auto. Het dier nam eerst een zijsprong en sloeg daarna op hol. De bestuurder sprong van den wagen en had daarbij het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij een beenkneu zing bekwam en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het paard kon spoedig tot staan worden gebracht. VERKIEZING. Bij de Donderdag te Hoofddorp In het Pol derhuis plaats gehad hebbende verkiezing van een plaatsvervangend Hoofdingeland van Rijnland in het 3e district, wegens be danken van den heer Joh. Verkuijl Mzn„ werd gekozen de heer A. Knibbe Dzn., alhier. HEEMSTEDE VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDSBOND Mevr. E. van Dam—Cohen verzoekt ons, mede te deelen. dat een passage in het ver slag van haar rede. Dinsdag voor de Vrou wengroep in den Vrijheidsbond te Heemstede gehouden, minder juist is weergegeven. In het verslag stond: „De taak van dc vrouw ligt in het gezin, maar haar man mag haar niet in den weg staan als zij in de politiek wil". Mevr. Van Dam vestigt er onze aandacht op. dat zij gezegd heeft: ..Wan neer man en vrouw het eens zijn dat do vrouw buitenshuis haar werk verricht, be hoeft de Staat zich daarmee niet te be moeien". S.D.A.P. De afdeeling Heemstede der S.D.A.P. houdt een openbare vergadering in Hotel Van Ree, op Woensdag 8 April. Spreker is de he-n- A. W. Michels. Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, met het onderwerp: „Het werk der S.D.A.P. in de Provinciale Staten". Op veelvuldig verzoek zal wederom het Politiek Schimmenspel Door W. A. de Tello en J. Grimm (c&ndidaten voor de gemeente raadsverkiezing) vertoond worden. HILLECOM REDDINGSBRIGADE. In aansluiting met ons vorig bericht kun nen wij nu mededeelen dat de Hille,Tom- sche reddingsbrigade definitief is opgericht. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heeren C* Braas, voorzitter; E. Wiedijk, secretaris en H. J. Warmerdam, penning meester. De beide doctoren H. F. ten Hoopc en J. J, Versluijs, hebben zich bereid ver klaard als medische adviseurs op te treden, terwijl als technisch adviseur de bekende op richter der. Haarlemsche Reddingsbrigade, de heer A. J. Meyerink,. zal. fungèeren. Aan den .heer Wiedijk. zwemmeester der Hillègomscho Zweminrichting, zal het leiden der. „oefenin gen worden opgedragen. Het is zeer toe te juichen dat de. brigade hier ter plaatse, met het vele vaarwater, is opgericht. R.-K. BOUWKUNDIGE TEEKEN-CURSUS. Donderdagavond had in het gebouw van den R.-K. Volksbond de sluiting plaats van den Bouwkundigen Teekencursus, uitgaande van de afd. Hillegom van den Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Bij deze eindles waren tegenwoordig de leerlingen, de leider van den cursus; archi tect. W. Kuïtems, het dagelijksch bestuur der gemeente en kap. A. Verhaar, geestelijk ad viseur van de afd. der R.-K. Bouwvakarbei ders. De heer W. van der Linden sprak namens alle leerlingen een woord van hartelijken dank tot den leider en bood hem een souve nir aan. Namens het bestuur dankte de heer Th. v. d. Hoorn, secretaris der afdeeling den heer Ku items. De geestelijke adviseur beloofde, zooveel het in zijn vermogen is, den Bouwvakarbei dersbond te steunen. De heer Kuitcms dank te voor de waardeerende woorden, tot hem gericht en verklaarde met veel genoegen deze lessen te hebben gegeven. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. J. GroenenbergVisser d. C. M. Pouw—de Blieck d. A. Stuiver—Dragtsma z.; P. de JagerSchaap z. H. C. Korsulzc—v. d. Luit z.; J. A. v. d. BergRoubos z. G. dc HeijScheunhage d. A. BarendsenZoon z. H. F. van Bennekomvan Dóorn d.; C. M. de KoningHolla d. J. Grauwelman Leunk d. Ondertrouwd: O. de Boer en S. Bogaard; H. van Marsbergen en A. W. Boer; L. Jonk man en M. E. Ruijten, A. Ncderveld en A. v. Iperen; B. P. Galis en M. van Beusckom. Gehuwd: G. C. Alderden en A. Treur. C. Lanser en J. A. Smit; L. Smit en J. II. M. Koridon; C. Tates en D. van Oostrom; J, dc Kooker en S. Jonker. Overleden: C. H. Rijnbeek, 12 j., zoon van P. Rijnbeek; A. M. van Loo, 85 j., geh. met L. Noorman; H. Meijer, 54 j.. geh. met W. II. Brussé; G. G. Bes, 54 jgeh. met P. J. Du- bendorffer; J. van Ginkel. 70 j., wed. van R. Veldhuizen; W. van der Peet, 60 j., geh. met M. van Graven; C. Verschoor, 19 j., ongeh., zoon van C. Verschoor. BEVERWIJK. Ondertrouwd: J. Hogeslag en A. J. van Bakkum. Getrouwd: H. Smit en A. Sloof. Bevallen: C. W. ZeelenbergBeckhuijsen, d. C. F. van GeestLievorst, d. E. T. C. van LieshoutBoots. z. E. M. van Bugnum Opdam, z. A. M. MooiboerBuissing. ct. Overleden: t. M. Schoonenberg, 22 Jr., on gehuwd (overl. te Velsen). M. A. Jansen, 19 Jr., ongehuwd. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Duivenvoorden en C. M. van de Loo, C. H. Weljers en P. D. Herben. Bevallen: M. E. van Dijk—van Dijk, z. M. van de Pol—van Zomeren z. J. c. Oudshoorn —Huisman z., W. van Heerde—Marseille, d. Overleden; W. Pors, 61 jaar, m.; F. II. Mcij- boom 73 jaar, m.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13