HUISVLIJT NEUZENSPEI Een aardig spel om eens voor broertjes of zusjes verjaardag te maken. We zagen de teekening 4 a 5 keer uit, met dit verschil, dat we de neuzen niet gelijk maken. Wie de tee kenkunst verstaat, kan ook geheel andere koppen maken. De bedoeling is, dat we neuzen maken, waarover we ringen kunnen gooien. Hoe rech ter op de neus en hoe smaller en pun tiger, des te gemakkelijker zal de ring blijven hangen. Als hij meer schuin naar voren staat en dikker en stom per is, gaat 't moeilijker. We gebruiken niet te dun triplex (pl.m. 8 m.M.) daar we dan gelegen heid hebben de neuzen wat rond te schuren. De koppen worden aan weerszijden geschilderd en naast el kaar op een afstand van ongeveer 4 c.M. op een plankje geplaatst. Voor afwerking timmeren of lijmen we onder dit plankje nog een dekp'.ankje Op het plankje, vóór de koppen schil deren we de cijfers 15. De neus, waaraan het lastigst de ring blijft hangen, krijgt de hoogste waarde. Iedere speler gooit 5 ringen; wie 't hoogste aantal punten heeft, is win naar. RAADSELS De raadselprijzen voor de maand Maart, zijn bij loting ten deel ge vallen aan VERPLEEGSTERTJE, TAMBOER, WIJNANDA en GOUDSBLOEM die ze Woensdag 8 April bij mij mogen afhalen. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Winnetou.) Mijn geheel is een stad in Zuid- Afrika en bestaat uit 8 letters. 1 2 3 4 maken wij graag. 4 5 6 is een insect. 7 8 roept de ezel. 2. (Ingez. door Poesenmoedertje.) Strikvragen. a. Hoe schrijft men 89 met 4 cijfers. b. (Ingez. door Prikkebeen.) Als *t open is, is t dicht en als 't dicht is. is 't open. c. Men gooit het wit op 't dak en het komt er geel af. d. Je kunt het met een pet of bord bedekken, Maar geen paard, die 't weg kan trekken. e. (Ingez. door Druiventrosje.) Hoeveel eieren kan een mensch op Bijn nuchtere maag eten? f. (Ingez. door Roodkapje.) Hoeveel erwten gaan er in een kop? 3. (Ingez. door P. Appelboom.) Ik ben een spreekwoord van 26 Iet- Met 13 14 15 28 schrijft men. 21 22 7 23 zit op ons hoofd. 1 2 3 la t tegengestelde van mas sief. 6 5 4 heeft mensch en dier. 8 9 10 26 wordt bij kampeeren ge bruikt. 11 12 16 19 24 ligt op den vloer. 24 2 17 25 komt van vogels. 18 19 20 is een lidwoord. 4. (Ingez. door den kleinen Zee man).. 1 x R en 2 x o 1 x z en 2 x e 1 x k en 2 x n 1 x p en 1 x j, 'k tel als Rubrleker- tje ook mee. Mijn lste en mijn 2de vormen een stad op Sumatra. Mijn 3de zit aan een heerenjas. Mijn 4de is een letter greep van wajangpop. En mijn geheel is ook een plaats op Sumatra. 6. (Ingez. door Verpleegstertje.) Mijn geheel bestaat uit 15 letters en is een Rubriekertjes naam. I 2 3 is niet dichtbij. 5 6 7 8 is 't tegenovergestelde van vol. 9 10 11 12 is een hemellichaam. 14 15 13 is een meisjesnaam. 4 6 9 10 is een vreeselijke ziekte. AFDEELING H (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door Klaproosje.) Mijn lste deel groeit in een wei'and, Mijn 2de deel wordt op kermissen ge kocht en maakt veel lawaai. Mijn geheel is een spreekwoord van 14 let ters. Aan alles komt een 12 3 4 5 6 7 8 is 't tegenovergestelde van slecht. 8 9 10 is tusschen bergen. II 12 13 14 is hetzelfde als 5 6 7 8 3. (Ingez. door Rozenkoningin.) Strikvragen. a. Drie kinderen kregen 3 pond kersen en 3 pond peren en 1 pond pruimen Wat kreeg ieder? b. (Ingez. door Duikstertje.) Nu eens groot, dan eens klein. Moet t steeds één voet lang zijn. c. Wat wordt grooter. hoe meer er afgaat? 4. (Ingez. door Doornroosje.) Ver borgen lichaamsdeelen. a. O, wat een mop inkt valt daar op je schrift. b. Voor wie maak je die teekening? c. Het schip strandde op een klip. d. De vlieger vloog pijlsnel de lucht in. e. Ik ben zoo koud als steen. f. Wanneer komt vader terug? g. Word je al wat warm? h. De deur sluit met een scharnier. 5. (Ingez. door Borduurtjes.) Ik ken een Rubriekertjesnaam van 18 letters. 345678 is t tegenovergestelde van groote. 9 10 11 12 is een deel van 't lichaam. 12 17 16 is een plank. 13 14 15 is speelgoed. 18 10 11 12 is in den schoorsteen. 12 3 hebben we op bed. 6. (Ingez. door Kerstroosje.) Mijn geheel is een prettige tijd en bestaat uit 13 letters. 8 is een medeklinker. 6 4 5 is niet dichtbij. 12 7 roept een ezel. I 2 10 geeft warmte. 3 12 13 is een verkorte meisjesnaam II 2 5 is een dier. 9 is een klinker. 3 4 4 5 is een water. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Panther, Freesia, Krielkip, Knipperdolletje, Wipneusje, Zinnia. 2. Schoorsteenmantel. 3. Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. 4. Bloze Kriekske 5. Men moet het ijzer smeden als het heet is. 6. Lelie, Nanna, AFDEELING II 1. Draaitol. 2. Februari. 3. Heiligerlee. 4. Schoolmeester. Groenteboer. Sla ger. 5. Zilverdistel. 6. Vliegstertje. Goede oplossingen ontvangen van: Nevada 6 Uitlooper 6 Verpleegster tje 6 Tamboer 5 Poesenmoedertje 4 Roodkapje 4 Winnetou 5 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 Blondine 6 Tee- kenaarster 5 Rangeerdertje 5 prik kebeen 6 Bloemenfee 5, Mimi Poese- kat 6, Een naamlooze 5 De kleine Padvinder 5 Wipneusje 5 Trambe stuurder 5 Moeders Kleinste 5 De looze Vos 5 Vingerhoedskruid 6 Schaatsenrijdstertje 6 De kleine Pi loot 6 Metselaartje 6 Prinses Sterre- muur 6 Viooltje 5 Dirk m 2, Prinses Juliana 4, Prins Maurits 4, Admiraal de Ruyter 6, Vaders Jongen 4 Juffer tje Weetgraaf 5 Zwartkijkstertje 6 De kleine Voetballer 5 Rozenknopje 5 President Kruger 6 Appelbloesem 1 Meidoorntje 5 Willem van Oranje 6 Gouden Regen 5 Juffertje Reken- graag 6 Graaf Lodewijk 5 Karei I 5 Hunkerhartje 6 Kruimeltje 6 Kwee- kelingtje 6 Zwartkopje 3 Graspieper 4 Zinnia 3 Bloembollenkwecker 5 Blauwoog je 6, De kleine Bouwer 6 Sneeuwwitje 3, Crocusje 5 Elfenko ningin 5 Maandroosje 6 Old Shatter- hand 4 Zangeresje 6 Willem IV 6, Doornroosje 5 Juffertje Leesgraag 6, Klaproosje 6 Vüegeniertje 6 Francis Vere 4 Pinksterbloemetje 3 Honden vriendinnetje 6, Balsemientje 5 Ro zenkoningin 3, De kleine sportman 3 Kerstroosje 4 Duikstertje 5 Oppetom 4 Goudprinsesje 4 Wynanda 4 Bep Hoogerwerf 3 Poppenverpleegstertje 5 Ballenbreistertje 3 Zangertje 6 Mid delmootje 0 Alba 6 Goudelsje 6 Gouds bloem 6 Directeurtje 6 Waterrotje 6 RUILRUBRIEK POESENMOEDERTJE, Genestetstr. 20, Haarlem-Oost heeft l Duifje, 1 Dik Trom, 16 Roodband 1 Franken, waarde 1 cent, 9 Frankens broodfa brieken. 8 Amstel, 4 PelikaantjeS, 15 van Nelle, 3 Zeewater-aquarium. Hier voor vraagt ze Turmacpunten. KLAPROOS. Indischestraat 130, Haarlem-N. heeft 2 Sneeuwwitchloor, 2 Pirate, 1 Wennex, 2 Clysma, 3 Haka Jeugdbibl. 1 Brahma, 2 Xanthia, 7 In diaantje 5 Roodband de nr. 64, 156, 135, 157, 150, 1 Zeewateraquarium bon Voor dit alles vraagt zij Sickesz en Kwattasoldaatjes. Voor Zinnia heeft zij Hille's en weegschaaltjes. JUFFERTJE LEESGRAAG, Indi schestraat 130, heeft 20 Xanthia 4 In diaantjes, 1 Bobbiemannetje, 3 Pira te, 1 Meco, 2 Haka Jeugdbibliotheek. Hiervoor vraagt zij Sickesz en Kwat tasoldaatjes. Voor Zinnia heeft zij Hilles en weegschaaltjes. E. BAAS, Schermerstr. 8rood heeft 39 Pelikanen 7 Brood en Meelfabriek, 1 Hillesbon geschenken, 2 Frankens Spaarkaarten. Hiervoor vraagt hij Duifjes van de Duifzeeppoeder, hin dert niet, blauw of rood. PRINSES JULIANA, Brouwerstraat 64 heeft 14 Pleines, Hilles bonnen en plaatjes 30 Turmac wapens 12 Rood band, 51 Kwatta-soldaatjes en 2 Leu- penpl. Dit alles wil ze ruilen voor Rinso, Lux, Sunligt, Vim, Droste, Leu- pen plaatjes, Bloemen en Vlinders en Amstelpenningen. ADMIRAAL DE RUYTER. Rozen- prieelstraat 3 heeft 100 Victoria Bi bliotheekbonnen. Wie ze graag heb ben wil, mag ze komen halen. P. APPELBOOM, Hoogerwoerdstr. 64, Haarlem-Noord, heeft 16 pl. van Broedende Vogels, 6 pl. van Brood- en Meelfabriek en 8 Kwattasoldaat jes, die ze graag wil ruilen voor Miss Blanchepl. 3e serie. JULI EIBINK, Santpoorterstr. 36 heeft 4 Droste Indië-pl., 29 Hille's Zwerftochten, 16 Haust bonnen, 15 Sopla-bonnen, 25 Paddestoelenpl. Verkade, 15 Pleines Dierenpl. 18 Jur- gens Meelbonnen, 5 Scholten's Meel- bonnen, 35 Meco-omslagen, 7 Koorn Veldbloemen 18 Sluys Meelbonnen 75 West-Indische Vlaggenpl. Zij wil die graag ruilen voor sunlight, Vim, Rin so Lux en Pleines Duifjespl. PRESIDENT KRUGER, Rozenprieel- straat 3, heeft 7 pl. Het leven der Zee t het Vogelalbum, 1 Verkade bon, 2 Verkadepl., 4 Verdelpl. 5 Kiazimbon- nen, 4 Scholtens Meelbonnen, 12 Hil- leboekenbons, 7 weegschaaltjes, 1 Sickesz omslag, Dit alles wil hij rui len voor Miss Blanchepl. 3e Serie en Leupenpl. Serie A. Rubriekertjes-Lijsf Willie Buitenhuis, oud 11 jaar, Leeuwerikstraat 31. MAART-WEDSTRIJD Inzendingen ontvangen van: De Woudlooper, oud 14 Jaar. Gil- zwaveltje, oud 11 jaar, Langstaartje oud 13 jaar, Roodkapje oud 7 jaar. Vuurvlindertje oud 13 jaar, Winnetou oud 8 jaar, Teekenaarster, oud 16 jaar, Rangeerdertje oud 10 jaar. Francis Vere, oud 13 jaar, Directeur tje oud 10 jaar. UITSLAG VAN DE MAART-WED STRIJDEN De vermenigvuldig- De optelsom was: som was: 6674 75498357 5586 4129 3144 1454 6796 30570 679485213 150996714 75498357 301993428 311732716053 Bij loting zijn de prijzen ten deel gevallen: Voor Afdeeling I: VUURVLINDER TJE, oud 13 jaar, WILLEM VAN ORANJE, oud 12 jaar en DE LOOZE VOS, oud 12 jaar. Voor Afdeeling II: VADERS JON GEN, oud 9 Jaar. De prijswinnaars mogen Woensdag bij mij hun prijzen komen halen. EEN WEDSTRIJD VOOR DEN VREDE! 'k Zal jullie eens wat moois ver tellen. Dezer dagen kreeg ik bezoek van een meneer, die me een en an der meedeelde over een prachtig plan. Hij wou n.l. een Vliegeroptocht houden voor jongens en meisjes van 8—11 jaar. Deze vliegers moesten zelf gemaakt zijn, maar mochten niet hooger zijn dan 1 Meter 10. Maar nu komt 't allermooiste. Op iederen vlieger moest een enkele gedachte staan, die gewijd was aan den vrede. Want er is toch eigenlijk geen schooner, geen heerlijker ge dachte, dan de gedachte aan Vrede. Vrede in ons eigen hart, vrede on der elkaar, vrede onder alle volken, vrede over de geheel'e wereld. Met deze vredes-vliegers zal er dan een grootè vredes-optocht gehouden worden door onze stad en dan zal er tenslotte een vredes-vliegdemon- stratie gehouden worden op een der Voetbalvelden. Vele prijzen worden beschikbaar gesteld voor de mooiste vliegers, maar vooral voor de mooi ste gedachte aan den vrede gewijd- Zaterdag 25 April zal de Vlieger wedstrijd plaats hebben om 2 uur Nadere bijzonderheden kun je ver nemen bij: M. v. Kordelaar, Mei doornplein 43; J. Ellens, Tamarin destraat 11, H. v. Mee, Meidoorn plein 33. A. Crombeen, Sophiaplein 4 rd., Mevr. C. Meeter, Koedlefslaan 64, Mej. J. G. Kikkert, Nassaulaan no. 4 a rood. In de groente-afdeeling krijgen we nu al volop werk. Met het uitzaaien van bloemzaad wachten we tot de Meimaand in 't land is. Tuinboon. Een plant met tal van namen, doch 't meest bekend onder dezen naam of dien van „Groote boon". Ze kan reeds vroeg in 't voorjaar gelegd worden, daar de planten zeer sterk zijn. We moeten zorgen, dat de planten niet te dicht op elkaar staan. Bij te dichten stand kunnen de onderste bloesems geen vrucht zetten en krijgen we dus al leen de lange scheeden aan 't boven ste deel van de plant. Vóór we gaan zaaien, weeken we eerst de boonen 24 uur in water. We maken een geul van 4 a 5 c.M. diep en leggen de boonen 20 c.M. uit elkaar. Aan den kant van cien moestuin geplaatst, geven ze te vens beschutting voor lagere gewas sen. Een soort met bijzonder lange peulen is de Leidsche tuinboon. De soort „driemaal wit" heeft in tegen stelling met de andere soorten (die wit en zwarte bloemen hebben) ge heel witte bloemen, de kiemen zijn Wit en de boonen eveneens. Deze wor- 4en niet groot en moeten tijdig ge plukt worden, daar ze anders spoe dig hard en stug worden. Tuinkers. Een gemakkelijk ge was, dat haast niet kan mislukken, 't Wordt ook wel sterrekers of bitter- kers genoemd. Deze plant is een smakelijk, prikkelend toekruid bij 't ontbijt. Een beschuitje met tuinkers en een weinig suiker is een heerlijk hapje. Het zaad moet dicht uitge strooid worden, liefst op een regel. Bij zacht weer komt 't na een paar da gen reeds boven den grond en de fijne blaadjes vormen, als er tenmin ste regelmatig is gezaaid, een mooie, groene streep. Voor de aardigheid kunnen jullie ook in letter- of figuur- vorm zaaien. Als 't opkomt, krijg je den letter of figuur heel mooi terug. Na een week of drie worden de plantjes voorzichtig afgesneden. Ze loopen opnieuw uit en kunnen later nog eens worden afgesneden. Een aardigheid met dit plantje is 't volgende: Je vraagt aan moeder een oud stuk spons of een flanellen lapje. Je legt de spons op een scho teltje, maakt ze flink nat en bedekt ze met een laagje tuinkerszaadjes. Wanneer je nu zorgt, dat steeds wa ter op 't schoteltje ligt, dan zorgt de spons er zelf wel voor, dat ze nat blijft en zoodoende ontkiemen de zaadjes. Al heel spoedig is je spons met een groen kleedje overtrokken. Dit gaat vlugger dan in den tuin en je kunt alvast proeven of je tuinkers lust. TUINIER. POSTZECELRUBRIEK /fc. Jc- JC- Jfc. NED.-INDIë. XII (Slot.) De eerste luchtpostzegels versche nen in 1928. Het zijn opdrukken op zegels van de series 191314 en 1922. Behalve 't woord „Luchtpost" en de nieuwe waarde is een vliegmachine afgebeeld. Het zijn: 10 op 12 1 2 cent (rood), 20 op 25 cent (lila), 40 op 80 cent (rood-oranje), 75 op l gulden (bruin) en 11 2 gld. op 21/2 guld. (karmijn). Grootte van de vakjes voor de 2 eerste waarden 2.8 bij 2.3 c.M., voor de hoogere waarden 3.4 bij 2.7 c.M. In hetzelfde Jaar verscheen een serie vliegzegels in nieuwe teekening. Hierop is een vliegmachine afgebeeld boven een Indisch landschap. De waarde-cijfers staan aan de zijkan ten, terwijl boven 't woord „Lucht post" en onder de landsnaam ver meld is. Uitgegeven werden 10 cent (lila), 20 cent (bruin), 40 cent (kar mijn) 75 cent (groen) l 11/2 gulden (roodoranje). Grootte van de vakjes 2.8 bij 3.9 cM. Gedurende 192930 verschenen nog enkele waarden in nieuwe kleu ren. In het cijfertype 2 cent (grijs) en 3 cent (groen). Grootte van de vakjes 2.3 bij 2.8 c.M. In het type ko ningin met mailstoomer 15 cent (blauw) en 35 cent (geelbruin). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Door nalatigheid van één der deel nemers zijn de zendingen voor de hoofdgroepen opgehouden. Ze komen dus weer, doch zorgen jullie dat alles vlot en vlug verloopt. 0. FOUTENPLAAT. Wie kan het grootste aantal fou- I ten vinden in deze teekening? Ik zal Jullie een beetje op weg helpen. Bij voorbeeld: een van de tramwielen is vierkant, de menschen zitten omge keerd voor t raamWie vindt de andere fouten? Er zijn er heel wat hoor! WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. Harderwijk was in de vroege mid deleeuwen maar een dorpje en dien de tot wijkplaats van de herders, van daar de naam. In 1229 liet GTaaf Otto van Gelder het ommuren en van toen af was het een stad. De O. I. Compagnie en de kraaien. Deze laatsten werden indertijd op Ceylon door de O- I. Compagnie be schermd omdat ze onbewust natuur lijk zorgden voor de verspreiding van de zaden van den kaneelboom. Een, die het ver gebracht heeft. Dat was n.l. Lord Mount Stephen, die zijn leven als boerenknecht begon, en later de stichter werd van de Cana dian Pacific Railway; hij was één der rijkste mannen ter wereld en de eerste Canadees, die in den adelstand verheven werd. Hij stierf 1 Dec- 1921 op 92-jarigen leeftijd. Een eigenaardig schip. In een kerk te Krakau bewaart men een scheepje gemaakt van 4 koehuiden als een herinnering aan iemand uit Hoorn, die in 1548 naar aanleiding van een weddingschap hiermede van Hoorn naar Dantzig voer. Een langslaper. Dat was do schildpad, dien men Indertijd in Kansas 5 M. diep in 't zand vond en waarvan men kon nagaan, dat ze daar zeker 43 Jaar in gezeten had. Wist je dat? Een gezond sterk vol wassen mensch kan 11/2 x zijn eigen gewicht tillen. Het dak van het Paleis van Jus titie te Brussel is van papler-machó gemaakt. Jaarlijks worden te Londen 11025 HL. water verbruikt. Een sterk dier. Dat is de mier; ze tilt met haar lichaam voorwerpen van den grond op, die 1600 x zoo zwaar zijn als haar eigen lichaams gewicht bedraagt. Een eigenaardige plant. Op Ma dagaskar, een eiland aan dc Oostkust van Afrika, groeit een plant met bla den zonder bladgroen. Als de plant nog jong is, zit er tussnhen de ner ven wel bladgroen, doch dat ver dwijnt bij het ouder worden der bla deren, zoodat groote bladen lijken op een netwerk of een geraamte van een blad. Men heeft deze plant dan. ook eigenaardig vensterplant ge noemd. Onze jongste stad. Dat is Assen, dat 13Mei 1809 door koning Lodewijk Napoleon tot stad verheven werd. KNIP- EN PLAKPRENT. Een neefje van me had een schim menspel. Weet je hoe dat gaat? Vraag er ander Vader of Moeder maar eens naar. Op een keer had hij een bewegende reclameplaat gezien ln een van de groote winkels. Dat bracht hem op een idee. Toen ik wser eens op visite was, zei hij: tante, komt U eens mee. Hij bracht mij in zijn slaapkamertje, waar hij de gor dijnen dichtgetrokken had. zoodat het er bijna donker was. Daar stond zijn schimmenspel opgesteld. Mal le Jongen, zei ik, dat heb ik toch al zoo dikwijls gezien, moet lk daarvoor nu speciaal twee trappen omhoog komen? Hoe verbaasd was ik, toen ik zag, dat de schimmen, die vroeger dood stil op het witte doek verschenen, nu Ineens allemaal bewogen. Ik vond het zoo aardig van hem bedacht, dat ik besloot jullie te vertellen, hoe hij dat gedaan had. De leeuw hiernaast bestaat uit stukken, die je ne'jes op hard papier moet plakken en dan uitknippen. De ronde gaatjes bij a, b, c en d, maak Je aan elkaar vast met touwtjes die ln een langer stuk over gaan. De lengte voor de touwtjes vindt je aangegeven met het teeke- nlngetje. Het is niet gemakkelijk, en 't is meer een opgave voor de oudere jongens en meisjes, probeer het eens, je zult er bij de kleintjes veel suc ces mee hebben.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 24