STADSNIEUWS Het licht op den toren. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 APRIL 1931 BLOEMBOLLENCULTUUR. (Vervolg). De voorzitter deelde verder nog mede, dat het aantal afdeelingen tot 60 is gestegen. In verband met dit groote aantal is de vraag gerezen of voorbesprekingen tusschen het Hoofdbestuur en afgevaardigden van afdec- lingsbesturcn vóór de algemeene vergaderin gen wenschelijk zijn. Thans kon nog niet worden gezegd, of het Hoofdbestuur in dezen een bepaald voorstel zal doen. Het jaarverslag van den alg. secretaris penningmeester, den heer H. J. Voors, reeds gepubliceerd, werd voor kennisgeving aange nomen. Goedgekeurd werd de rekening over 1930. De leening van 76000, Indertijd aange gaan met de vroegere Haarl. Bankvereeni- ging werd overgedragen aan de Twentsche Bankvereeniging. Overdragen van vorderingen. Medegedeeld werd, dat in de commissie ter verdere bestudeering van het vraagstuk van het overdragen van vorderingen (voor stel afd. Schoten-Velsen) door het Hoofdbe stuur zijn aagewezen de heeren: Mr. A. M. J. Merens (voorzitter), Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink (secretaris), Mr. J. Deenlk, S. Schoneveld Johjzn. te Rijnsburg; A. Nljssen, te Santpoort; J. W. Roozen Hzn., te Overveen; W. A. Philippo, te Bennebroek; W. A. de Groot, te Beverwijk; A. Verduyn Jr. te Lisso en J. Valkering Tzn. te Limmen. Minimumprijs plantgoed. Aan de orde kwam het voorstel der afdee- ling Lisserbroek: het Hoofdbestuur trede in verbinding met alle bestaande bloembollen- veKingen, opdat men er toe gerake dat op de veilingen geen plantgoed van bloembollen per H.L. of K.G. verkocht worden beneden een. door onderlinge bespreking vast te stellen, minimumprijs. Verschillende afdeelingen steunden dit voorstel en gaven wenken tot uitbreiding van de strekking van het voorstel. De voorzitter ontraadde echter voorloopig uitbreiding en adviseerde dat de vergadering zich zou hou den aan het voorstel ter tafel. Het voorstel Lisserbroek werd z.h.s. aangenomen Het orgaan. Er was een voorstel der afdeeling Heem stede: de vergadering drage het Hoofd bestuur op, zulke maatregelen te nemen, dat het orgaan der vereeniging wat Inhoud en uiterlijk betreft worde verbeterd, opdat het meer op de hoogte kome die de vereeniging in de bloembollencultuur inneemt. Verschillende opmerkingen werden ge maakt. De afd. Enkhuizen wenschte een vragen- en antwoorden-rubrlek en zooveel mogelijk opneming van de beursberichten. Ook Wijde- nes sprak zich uit voor een vragenrubriek. De voorzitter zeide, dat gedane vragen altijd beantwoord worden. Maar voor een uit gebreide vragenrubriek zouden adviseurs op allerlei gebied noodig zijn. Dit zal veel kosten mot zich brengen. Cijfers betreffende beurs berichten worden vermeld, maar alleen als zij werkelijk betrouwbaar zijn. De afdeeling Musselkanaal wenschte meer Stukken in den geest van die van Practicus. Het voorstel-Hecmstede werd z.h.s. aange nomen. Rondvraag. De afdeeling Langendljk zou gaarne zien dat de voorjaarsvergaderingen eerder in het jaar worden gehouden. Met dezen wensch zal zoo mogelijk reke ning worden gehouden. De afdeeling Anna Polowna wilde die leden, die het vak in Amerika hebben tegengewerkt, royeeren en daarvan mededeeling doen in het Weekblad. Deze vakgenooten zouden ook niet meer in commissies en besturen zitting mogen hebben. De v o o r zi 11 e r zette uiteen dat het re glement royeering van de genoemde leden niet toelaat. Er zou wijziging van de statuten noodig zijn. die eerst ernstig zou moeten wor den overwogen. Het verkiezen in commissies en besturen heeft de vergadering in de hand. De afdeeling Noord Brabants Westhoek klaagde over het nemen van te hooge prij zen door handelaren ln bloembollen. Hieraan staan de nieuwe kweekers bloot. Kan aan deze practijken niet door statutenwijziging een einde worden gemaakt. De voorzitter zeide dat inderdaad verschillende van zulke gevallen bekend zijn. Dit is een zeer onaangename zaak. Men vra- ge van te voren advies bij „Bloembollen cultuur". Het gaat hier om transacties tus schen een paar partijen. Door statutenwijzi- ging is er weinig aan te doen de nieuwe ge bieden van bloembollen moeten op hun hoede zijn. FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grootcn oorlog. Vertaald uit het Deensch door P. J. AERSSENS 20) Op een ruw-getlmmerde stellage zag Vosz eenige borden en een paar flesschen staan. Oïk zag hij nog verschillende eetwaren lig gen. Wel een gemoedelijke eetzaal hier. Toevallig keek Vosz op naar de zoldering, wat hij tot nu toe nog nagelaten had. Niet, omdat de zoldering zoo hoog was, maar wie had nu kunnen vermoeden, daar iets bijzon ders aan te treffen? Doch, er hing een electrlsche lamp! Hij draaide een knopje om en een helder licht straalde door het vertrek, hetwelk aile kilheid en griezeligheid op slag verdreef. Een leiding was op zeer handige wijze van de kerk uit naar hier doorgetrokken. Dat zou je bijna al „het licht van den toren" kunnen noemen, dacht Vosz. Het eenige waar hij zich nog over verwonderde, was, dat zij hier ook geen centrale verwarming aange leid haddon. Die hadden zij toch ook ge- vo 1 k on het bultcnnet van de kerk aar, kunnen s'.uiten. Maar waar was nu de toegang tot den toren? In de muren was geen andere opening te zien dan die waar hij doorheen was gekro- ren. Tegen den muur. die aan den toren grensde, stond de houten stellage, welke in gericht was voor provisiekast. Daar moest het gat dus zitten. En Vosz had goed gezien. Toen hij Uc stellage opzij geschoven had. VEREENIGING „WETENSCHAP EN RELIGIE". VOORDRACHT MR. ERWOOD. vond hij een nieuwe opening. Hij kroop er door. Een vieze, bedompte lucht stroomde hem tegemoet. Ilij kwam in een kleine, nauwe ruimte, nauwelijks een meter breed en hoog. Aan 't« einde zag hij een klein trapje, het welk er uitzag, als was het kortgeleden en haastig in elkaar getimmerd. Vosz keek omhoog en ontdekte in de zol dering een valluik. Hij probeerde het te ope nen. Het ging moeilijk, maar het gelukte hem toch, hoewel er veel zand op zijn ge zicht en in zijn hals -viel. Hij klom een paar treden op het trapje en hij stond nu in dat gedeelte van den toren, waar hij gelegen had. toen Yvonne hem kwam bevrijden. Geen won der, dat het valluik zoo moeilijk omhoog ging. Er had een berg zand op gelegen en Vosz her innerde zich nu, dat hij ook op zand gelegen had. De beide mannen hadden dus blijkbaar den toegang tot hun schuilplaats met zand afgedekt, wat hier rijkelijk voorhanden was. Jammer, dat Yvonne hem de sleutels niet had willen geven, 't Was natuurlijk 'n uit vlucht van haar, toen zij zei, dat zij ze ver loren had. Nu stond hij hier en kon den toren door de deur toch niet verlaten. Hij moest dus denzelfden weg weer terug, waar langs hij gekomen was. Hij keek op zijn horloge. Het was nu half elf en om twaalf uur ging de nachttrein, welke hij beslist nog halen wilde. En eerst moest hij nog een verslag maken voor het ochtendblad, over a'.les wat hij ontcekt had: zijn bezoek in de crypte, de arrestatie van de twee boe- en en de inbraak in het draad loos zendstation. Toen hij weer beneden kwam, in het vertrek, dat als werkkamer in gericht was, zette hij zich op een omgekeerde kist en in minder dan een uur had hij in deze ongewone omgeving zijn verslag gereed. Ilij holde naar de redactie om zijn copy af te geven. Cronscn zat op hem te wachten en samen renden zij naar 't station. Hij was nog juist op tijd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. „DE VREDE IN HET GEZIN". LEZING VAN MEVROUW J. M. STERCK—PROOT. Cronsen vroeg hem, waar de reis heen ging ..Ik wil meneer C. H. Hansen in Vamdrup treffen; wij kunnen dan samen naar Kopen hagen terugreizen. Onderweg zal ik wel 't een en ander van hem te weten komen. Als ik morgen weer hier ben, suit u alles ver nemen" „In ieder geval nemen wij die kerels vast een verhoor af!" roep Cronsen nog. De trein zette zich in beweging. XV. Den volgenden dag, het was half vier in den namiddag, stopte een auto voor het politiebureau. Twee mannen stegen uit. De een was Tor ben Vosz, de ander C. H. Hansen uit Ham burg. die Vosz inderdaad in Vamdrup aan getroffen had. De mededeelingen, welke hij kon verstrekken, achtte Vosz zóó gewichtig, dat hij deze door meneer Hansen in eigen persoon wilde laten geven. „Ja, nu ben ik heelemaal kïaar", sprak Vosz. „Nu ontbreekt er geen enkele schakel meer". „Werd hij dan vermoord door twee buiten landers?" vroeg Cronsen. „U moet nog een weinig geduld hebben" antwoordde Vcsz. „Of was het Aaboe?" ..Ik heb u al gezegd, dat u nog 'n beetje luld moet hebben. Laten we de zack n!e'. vooruitloopen. Wij zullen beginnen bij 't berin en dat is met „het licht op den toren" En Vosz begon een lang verhaal. ,.U zult zich het cryptogram nog wel her: inneren, dat wij in de brandkast van Viggo Hansen vonden en ook het uitknipsel, het in gezonden stuk over het licht op den toren Ik heb op verschillende manieren getracht het cryptogram te ontcijferen, tot ik op de gedachte kwam, dat misschien het gewone JULIANADAG 1931. HOOFDZAKELIJK KINDERFEESTEN. Het Centrum Comité schrijft ons: Gelijk vorige jaren, zal ook dit jaar Julia- nadag hoofdzakelijk gewijd zijn aan de jeugd. In het Centrum worden de feesten des morgens geopend met muzikale réveilles. Van 10.30 tot 12 uur zal een matinée worden ge geven op de Groote Markt, des middags 2 uur beginnen kinderwedstrijden en wel op de Nieuwe Groenmarkt wedstrijden voor auto peds, vliegende Hollanders en rolschaatsen; op de Raamgracht mastklimmen, hindernis- baan en estafettenloop. De wedstrijdterreinen op de Nieuwe Groen markt en de Gedempte Raamgracht zullen worden afgezet en uitsluitend toegankelijk worden gesteld voor de leden van Koningin nedag op vertoon van hun lidmaatschaps kaart 1031. De wedstrijden zullen worden opgeluisterd door muziek en zullen staan onder technische leiding. Na afloop van de wedstrijden trekken de muziekkorpsen door de stad. Des avonds 8 uur vinden concerten plaats op de Groote Markt en het Stationsplein. Op de Groote Markt zal bovendien een cinema- tographische voorstelling worden gegeven, uitgaande van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Te elf uur beginnen de fakkel optochten met muziek. Op Woensdag 15 en Zaterdag 18 April zal het Centrum Comité telkens des middags van 2 tot 4 uur zetelen in den Stads Doelen tot het inschrijven van de kinderen die zich voor de diverse wedstrijden wenschen op te geven. Voor vliegende Hollanders en autopeds zal het comité zorg dragen. Reeds kunnen wij mededeelen dat er voor de wedstrijden bij de jeugd zeer veel belang stelling bestaat; de wedstrijd rolschaatsen, voor Haarlem iets nieuws, belooft zeer be langrijk te worden. Daar zeer strenge maatregelen dit jaar getroffen zullen worden voor een nauwkeu rige afzetting der wedstrijdterreinen, die al leen toegankelijk zullen zijn voor de leden van Koninginnedag op vertoon van het di ploma 1931, raden wij ieder aan, die nog geen lid is van Koninginnedag zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij den penningmees ter van het Centrum Comité, den heer J. J. A. van der Linden. Kleine Houtstraat 8, waar men voor een minimum bedrag van een gul den zich als lid kan doen inschrijven en waarvoor men tevens recht heeft op toelating tot alle feesten op Koninginnedag. Het Centrum Comité vertrouwt hierbij dat de beter gesitueerde stadgenooten vrijwillig hun contributie hooger zullen stellen. Wij kunnen niet anders dan dringend onze stadgenooten opwekken lid te worden van Koninginnedag. Willen wij ons werk voortzetten, dan be hoort een ieder lid te zijn of te worden. De contributie is met opzet laag gesteld. Duizen den ingezetenen zijn nog niet als lid toege treden. Een dringend verzoek richt het Centrum Comité tot de inwoners van Haarlem en in zonderheid van het centrum der stad, n.l. het uitsteken van de Nederlandsche driekleur op 30 April. Gaarne doet het Centrum Comité een vrien delijk beroep op de welwillende medewerking v in de besturen van de straatvereenigingen met hét verzoek hunne leden krachtig aan te sporen de vlaggen op Julianadag uit te steken. De feeststemming kan aanmerkelijk ver hoogd worden door een algemeene vlaggen- tooi, welke dan ook tevens een uiting kan worden van onze eensgezindheid in de liefde voor ons Vorstenhuis. Sedert de oprichting van het Centrum Co mité in 1928 heeft de vereeniging gebroken met de gewoonte om op nationale feestdagen tegen speciale entrée, besloten voorstellingen te geven. Het Centrum Comité heeft zich direct ge steld op het standpunt dat volksfeesten openbaar moeten zijn en dat de leden der vereeniging Koninginnedag op vertoon van hun diploma toegang tot alle feestelijkheden dienen te hebben. Dit is ook juist, doch zeer kostbaar, vooral wanneer men speciale op tochten organiseert, zooals onze allegorische sprookjes optocht van verleden jaar. HULDIGING VAN DEKEN DR. C. G. VAN NOORT. 10 Mei zal ln het Concertgebouw te Am sterdam den hoogeerwaarden heer dr. C. G. van Noort. Deken van Amsterdam, kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem een grootsche huldiging bereid worden ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag. Medewerking is verkregen van het knapen koor van het Sint Ignatiuscollege. Een feest gave zal worden aangeboden. De R.-K. Oratoriumvereeniging onder leiding van Theo van der Bijl zal het „Te Deum" van Berlioz uitvoeren. telegrafisch alphabet gebezigd was. Ik pro beerde langs dezen weg en het gelukte mij. het geheimschrift te lezen. Het cryptogram luidde: „Kruist u niet meer onzen weg. Het kon uw dood zijn". Lux. Ik had toen zekerheid, dat deze waar schuwing van de beide mannen uitging, die onderteekenden met „Lux", wat weer op het licht wees. Het cryptogram was blijkbaar tegelijk met het uitknipsel aan Viggo Hansen toegezon den. Er moest dus tusschen deze twee din gen een zeker verband bestaan. De waar schuwing luidde: Kruist niet meer onzen weg Hij had dus hun weg alreeds gekruist! En dat deed hij nu weer! Maar hoe? Het ingezonden stuk gaf antwoord op deze vraag. Viggo Hansen had dit ingezonden stuk alleen geschreven, om hen te verontrusten, door de publieke aandacht te vestigen op het geheime licht, hetwelk juist verborgen en on opgemerkt moest blijven. Maar wat is dan dat licht? was de eerste vraag die ik mij stelde en voor wien het cryptogram gelezen had, lag dan 't antwoord voor de hand. Menschen. voor wie het aan wenden van het telegrafisch alphabet in ge heimschrift geen moeilijkheden biedt, moe- en dat alphabet door en door kenr.en. Deze gedachte bracht mij op een spoor. Als ik u nu vertel, dat bij draadloos seinen, boven in de lucht, op de antennne's van afzend- en ont vangstations vonken te zien zijn vonken die met 'n blauw-witten glans opspatten als u dat weet, dan schijnt het geheim van het mysterieuze licht plotseling opgehelderd te zijn. De ronde toren werd gebruikt voor draad loos station om de wettelijke censuur te ont- LANGS DE STRAAT. Pepermunt. Op den stralenden lentemiddag zat de Amsterdamsche tram vol menschen. Men schen die vermoeid waren van het slenteren langs de drukke winkelstraten of van het wandelen in het Vondelpark, want in die buurt reed de tram, die ik op het oog heb. Onder al die menschen was ook een klein specimen van het genus: een bleek jongetje met een dreinerigen trek in zijn gezicht en een schaapachtigen blik in zijn fletse oogen Er zijn van die jongetjes; zij? kunnen het niet helpen, dat zij zóó zijn en geen kleine Michieltjes de Ruyter. ZU moeten óók door de wereld en zij vallen dikwijls op den duur nog mee. Maar populair zijn zij meestal niet. Het jongetje in quaestie deed in dit bijzon dere geval ook niets, om zich in de tram pooulair te maken. Integendeel. „Moe", dreinde hü, nadat hij eenigen tijd naast zijn omvangrijke moeder stil voor zich uit had zitten kijken. „Krijg ik een peper munt?" De dikke dame schrok merkbaar; blijkbaar wist zij bij ondervinding, wat haar nu in de volle tram te wachten stond. ,Ik héb geen pepermunt meer!" zei ze. Stilte. Maar na een minuut klonk het uit des jongeties mond, waaromheen zich een even smartelijke als eigenzinnige trek begon te leggen: „Geefmenou 'n pepermunt, moe. Ik heb zoo'n dorst!" „Thuis 'n glaasje ranja!" stelde de moeder troostend in uitzicht. „Nee; ik wil 'n pe-per-münt!" hield het jochie met nadruk vol. „Als ik nou toch geen pepermunt héb Het volle gezicht van de moeder begon be denkelijk rood te worden. Weer viel er een stilte. Toen deelde het jongetje en zijn dunne stemmetje had nog aan dreinerigheid ge wonnen mede; „Ik hou niet van ranja. Ik wil 'n pepermunt hebbe ,,'k Heb ze niet!" bitste de dikke dame. „Kèje ze toch kóópc!" vond 't ventje, zeurig. „Zeker in de tram? Hou nu je mond!" be strafte de moeder, die inmiddels purper ge worden was. Eén oogenblik was het bleekneusje onder Óen indruk van de moederlijke berisping, maar toen werd de begeerte naar meerge noemde versnapering hem weer te sterk en hij lijmde: „Moe, latewenou de tram uitgaan. Gaan we d'r uit, moe?" „Waarom?" „Oh pepermunt te koope! Zoo'n groote rol moe!" De moeder was een bezwijming nabij. In zulke crises zijn het vaak de vriendelijke, gemoedelijke oude heeren, die redding brengen. Zulk een oude heer, waarschijnlijk een grootvader, zat in de tram tegenover het jongetje. Hij kreeg merkbaar medelijden met de dikke dame, haalde een aangebroken rol pepermunt uit zijn vestzak en hield haar het dreinende ventje vóór. Het jochie nam er gretig een geurig, wit schijfje uit. De moeder herademde en bedankte den ouden heer. Het jongetje zoog. J. C. E. JUBILEA AAN HET PROVINCIAL* ZIEKENHUIS. Woensdag 15 April herdenkt de heer J. .Handgraaf den dag waarop hij 25 jaar ge leden als stucadoor in dienst trad van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. J. HANDGRAAF. Eveneens herdenkt op dien dag zijn 25- jarig ambtsjubileum de heer J. Nol, die ge durende dien tijd in verschillende functies is werkzaam geweest. De jubilarissen mogen zich in veler sympathie verheugen, zoodat het hun aan belangstelling niet zal ontbre ken. HET P. E. N. CONGRES IN HOLLAND. Van 2126 Juni wordt in Den Haag het negende congres gehouden van de P. E. N.- club (Prosaists, Essayists, Novelists). Het congres zal geopend worden door minister Ruys de Beerenbrouck. Er zal een excursie naar de Zuiderzeewerken gemaakt worden. duiken. Toen ik mij herinnerde, dat wij met buitenlanders te doen hadden, werd mij aF.es weldra duidelijk. Ik moest mij natuurlijk bewijzen voor mijn veronderstelling verschaffen en ik toog naar Lyngby, waar ik de veelbesproken inbraak pleegde. Ik droeg toen werkelijk de kleeding die in de couranten zoo nauwkeurig beschre ven werd en liet, wijl lk mij voor buitenlan der uitgaf, een allerzonderlingst Deensch hooren. Ik wilde natuurlijk niet herkend worden. Het station te Lyngby werd. zoo als u wol zult weten, nooit voor practise -.en dienst be* nut, doch is slechts een proefstation, en daar om meestal onbewaakt. Van de groote telegram-vervalschingszaak hing mij nog wel zooveel bij. dat ik een radio-toestel met succes kon bedienen. Op de eerste plaats moest ik natuurlijk verbinding zien te krijgen met den ronden toren. U weet, dat twee stations op eenzelfde golflengte ingesteld moeten zijn, om contact- met elkaar te krijgen. Dit stond wel bij mij vast, dat ik op mijn qui vive zou moeten zijn. Als er van den ronden toren af ge seind zou worden, dan zou dit toch zoo weinig mogelijk zijn. Nadat Viggo Hansen Ieders aandacht op het „licht" gevestigd had, kwam mij dit als vanzelfsprekend voor Evenzeer kon ik er zeker van zijn, dat zij al- een heel laat in den nacht zouden werken, als uiteraard de meeste menschen te bed lagen. Het was voor mij zaak. het apparaat zóó e bedienen, dat ik doorloopend van golf lengte kon veranderen om, als ik 't zoo zeggen mag lucht te maken voor alle telegrammen. Zoodoende had ik de meeste kans, ook de ronde-toren telegrammen, als zij uitgezonden werden, in mijn net op te vangen. En ving ik er een op, dan kon ik de golflengte vasthouden. (Wordt vervolgd), In het gebouw van den Protestantenbond trad Maandagavond voor de leden der Ver eeniging „Werenschap en Religie" Mr. Will J. Erwood uit Amerika als spreker op. Mr Erwood, aangekondigd als ..Missionary from the National Spiritualists Association of the U. S. of America", hield eerst in het Engelscli een inleidende voordracht, waarin hij o.m. zeide dat de kerk en de wetenschap geen antwoord geven op de vraag van leven en dood of liever: de vraag of menschelijke persoonlijkheid blijft voortleven na den stofxelijken dood. Deze vraag werd door den spreker onvoorwaardelijk bevestigend be antwoord. Hij weet dat er een toekomstig leven is, hij weet dat het een vastgesteld feit is, dat de geesten tot ons kunnen ko men. Want herhaalde malen zijn zijn over leden vrouw en dochter en ook een geliefde overleden vriend hem verschenen, in tegen woordigheid van vele getuigen en heeft hij met hen gesproken. Dit alles was voor hem zóó onwedersprekelijk, dat twijfel niet meer mogelijk was. Treffend was vooral de ver schijning van den geest van een tante, die overleden was zonder dat hij het wist en die hem plaats, datum en uur van haar over lijden mededeelde, welke mededeelingen bij onderzoek geheel met de werkelijkheid ble ken te kloppen. Na de pauze gaf de spreker de beschrij ving van verschillende „intelligenties", die hij in de zaal zeide te zien en die hij tot hem hoorde spreken. Mr. Erwood bracht hun boodschappen aan de aanwezigen, die vóór hun overlijden met hen in betrekking had den gestaan, over en deelde eenige bijzonder heden mede, waardoor eenigen der aanwe zigen volgens hun zeggen, begrepen over wie het ging. De voorzitter, de heer Smits, besloot de bij eenkomst met een woord van dank aan den spreker en aan den tolk, den heer H. H. Theunisse, te Overveen. FRANK VAN WEZEL'S ROEMRUCHTE JAREN. De afdeeling Haarlem van de V.A.R.A. en het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling, zullen op Zondagavond 19 April, door het Groot Volkstooneel onder leiding van Her man Bouber en Ben Groeneveld, doen op voeren het. naar A. M. de Jongs bekende boek bewerkt en genoemd, tooneelspel „Frank van Wezel's Roemruchte Jaren". Het stuk speelt in de mobilisatie jaren 1914 —1918 en schetst op min of meer satirische wijze het Nederlandsche soldatenleven in die periode. In verschillende plaatsen weTden met groot succes opvoeringen gegeven en naar men ons mededeelde is ook hier ter plaatse de belangstelling groot HOLLANDSCHE BLOEMBOLLEN IN PARIJS Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt: Volgens ontvangen berichten zijn de be plantingen uitgevoerd op de Flace du Ca- roussel en de „Jardin des Tuilleries" in Parijs in de komende dagen op het hoogtepunt van hun bloei. In het hart der Fransche hoofd stad verrichten in deze weken de bijna 200000 bloembollen de taak hun door de Commissie voor de Onpersoonlijke Reclame toegedacht. Menigeen zal de lust bekruipen eens te gaan zien hoe alles ei- bij staat! De heer Leo J. W. Bijvoet, die de leiding bij de beplanting in October jl. heeft gehad, is in Parijs en meld de ons op 9 April telegrafisch dat de hyacin then prachtig in vollen bloei staan en het publiek zeer geïnteresseerd is. Waarschijnlijk ten gevolge van slechte af watering zijn op de vakken, waarop de dub bele tulpen zijn geplant, vele bollen niet op gekomen. Zij zijn thans uitgetrokken, het geen het beste was in de gegeven omstan digheden. HET HAAGSCHE „SCALA" EENIGE WEKEN GESLOTEN. Volgens het Vaderland staat het thans reeds vast, dat het Scala-Theater te 's-Gra- venhage in de eerste paar weken niet be speeld zal kunnen worden. Men hoopt thans zoo spoedig mogelijk aan het werk te kunnen trekken, teneinde 1 Mei, wanneer Bouwmeester's Revue Cham pagne voor twee maanden in Den Haag komt gereed te kunnen zijn. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Nederland sche vereeniging van Huisvrouwen hield een bijeenkomst op 13 April in de tuinzaal van het Gejneentelijk Concertgebouw. Spreekster mevrouw Jo M. Sterck-Proot, met het on derwerp: „De Vrede in het gezin". De spreekster ging uit van de overtuiging, dat het nuttigste werk ten bate van den vrede door de huisvrouwen bestaat in het bewaren van den vrede in haar gezin: ,X>e „Volkenbond geve den geest der naties weer. ,.die naties zijn als organisme opgebouwd uit „levende cellen en zal de vredesgedachte die „organismen werkelijk doordringen dan moet „zij in kiem aanwezig zijn in de allerklein ste, maar daardoor juist de gewichtigste, in „de atoom der gemeenschap: het gezin". Al leen bij naties met een overheerschend aan tal vredelievend gestemd gezinnen zal de maatschappelijke en de staatkundige vrede voortgang kunnen vinden. Daarbij ging de spreekster alle factoren en omstandigheden na, die den vrede in het gezin kunnen ver storen en de invloed die daarbij ten goede van de huisvrouwen kan uitgaan. „Oprui men en opgeruimd" zijn omvat volgens haar in weinig woorden een groot deel van haar taak. Zij waarschuwde ook, dat doorgevoer de efficiency de huisvrouw nooit in den waan moet brengen, dat ze nu thuis meer gemist kan worden. Ondanks alle efficiency kookt het water nog altijd onverwachts. Dit geldt ook voor de wisselingen in de huiselijke atmosfeer en de nooden der huisgenooten. De verwerving van nieuwe vrijheden, het komen onder nieuwe r.ormen beeft vele vrouwen danig uit haar evenwicht gebracht en onevenwichtigheid is de basis voor allen onvrede en allen oorlog. Dus staan onze huis moeders voor allerlei veel moeilijker proble men dan onze grootmoeders. Op korte wijze werden nu vervolgens aangeroerd de bedrei gingen van den huisvrede: de lichtvaardige echtscheidingen, het zoogenaamde „uitle ven" der vrouwen, dat spreekster veel juister met het woord „inknoeien" meende aange duid, de moeilijkheden bij de opvoeding der tegenwoordige jeugd. Tenslotte gaf spreek ster als voorbeeld van sterken invloed op den vrede van een vrouw de houding onzer koningin in den grooten oorlog. Het gedeelte na de pauze wijdde de spreekster aan de behandeling der dienst boden als leden van het gezin. Na een kort historisch overzicht van de klacht over de dienstboden gaf de spreekster onder het hier volgende motto van Ds. Laurillard. „Veel heeren en vrouwen zijn immer aan 'fc vitten Op knechten en meiden" heeft iemand gezegd, ..Maar waren vast zelve voor dienstbod heel slecht, „Doordien zij de helft niet der deugden bezitten „Die ze altijd verlangen in meid en in knecht", verschillende wenken voor een goede moder ne verhouding tusschen deze werkgeefsters ezi werkneemsters, volgens haar het hoofd middel om aan het helpen in vreemde huis houding het onaangename te ontnemen en steeds meer en steeds een beter soort meis jes er toe te zien over gaan, zich aldus in een beschaafd milieu nuttig te maken. „EIGEN HULP". In een buitengewone ledenvergadering werden de volgende twee voorstellen van het hoofdbestuur behandeld en ondersteund, nl. 1: Het hoofdbestuur een crediet uit de al gemeene kas te verleenen, voorloopig tot een bedrag van f 4000. teneinde daaruit de kos^ ten van oprichting te bestrijden voor een nog dezen zomer te onenen vacantieverblljf voor kinderen van leden; 2. machtiging te verleenen tot het uitschrijven eener obliga tielening rentende 4 pet. in coupons van f 25, f 50, f 100. Haarlem besloot ook voor eenige aandee- len'te teekenen. Tot afgevaardigde naar de buitengewone algemeene vergadering van „Eigen Hulp", te houden te Amsterdam, Zaterdag 25 April a.s. werd gekozen de heer G. J. Bettink en tot plaatsvervanger de heer A. P. Onder water. De gewone Jaarlijksche algemeene vergadering van het district Haarlem ter behandeling van balans, winst- en verlies rekening zal in Mei worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14