STADSNIEUWS Het licht op den toren. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 15 APRIL 1931 VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. VERGADERING R.-K. VOLKSPARTIJ. De afdeeling Haarlem der R.-K. Volkspartij hield Dinsdagavond In het gebouw „Het Blauwe Kruis" een openbare vergadering ter bespreking van de Provinciale Statenver kiezingen op 22 April a.s. De voorzitter, de heer H. J. A. Bakken hoven, opende de bijeenkomst, die door on geveer vijftig personen bezocht werd met den Chrlstelijken groet, waarna hij een kort welkomstwoord sprak. Hij verheugde zich over de vrij goede opkomst, waarin hij het bewijs zag, dat bij de Roomschen de demo cratische gedachte steeds meer Ingang vindt, Hierna gaf hij het woord aan den heer J. A. 1. v an Win se n, voorzitter der afdee ling Haarlem van de R,-K. Volkspartij, die een rede hield over het onderwerp; „Waarom de strijd?" De R.-K. Staatspartij streeft •haar doel niet meer na, zei spreker; zij is kapitalistisch en militaristisch. Hoewel de R.-K. Volkspartij een geduchte aderlating had ondergaan, doordat de heer Arts niet als Kamerlid herkozen werd, heeft men toch niet bij de pakken neergezeten, zoodat de Volkspartij er weer sterk voorstaat. Spreker herinnerde aan de totstandkoming van het huidige Kablnet-Ruys de Beeren- brouck, dab allemaal sociale wetten op zijn programma had gezet. De Kamer heeft ze echter één voor één verworpen. Die sociale wetten waren dan ook slechts verkiezings- paradepaardjes van de coalitie De R.-K. Volkspartij moet haar beginsel uitdragen, dat ls het zuiver R.-K. beginsel; dat is de leer van Jezus Christus. Wc leven in een tijd van verval en verar ming, zei spreker; dat is de schuld van het kapitaal, dat den arbeid niet voldoende be loont. Het kapitaal, dat voor alle menschen een zegen zou kunnen zijn, doet juist het te genovergestelde. Gelukkig zijn er ook nog goede kapitalisten, die hun arbeiders men- schelijk behandelen. Maar wat bet,eekenen die paar enkelingen in onze groote maat schappij? „Als de regeeringen de wetten van het Christendom niet aanvaarden, dan zal de wereld ondergaan in een roode vlammen zee". Zoo heeft een kerkprins van Praag ge- zeg;! en spreker is het daarmee eens. Hij las een aantal citaten uit redevoerin gen van bisschoppen voor, om aan te too- nen, dat de R.-K. Staatspartij zich daaraan niet houdt, ln tegenstelling met de R.-K. Volkspartij, die altijd op de bres staat als liet geldt om misstanden uit den weg te rui men. De Volkspartijers werken dus niet voor niets. Alleen vindt de heer Van Winsen het jammer, dat dit niet voldoende tot alle Roomschen doordringt. Ware dat wèl het geval, dan zou het ledental der Volkspartij heel groot zijn. De groote massa luistert echter nog te veel naar wat hun van hoo- gerhand gezegd en geboden wordt. De be langen van het proletariaat zijn bij de R.-K. Staatspartij niet ln goede handen, hoewel hooggeplaatste priesters zelf gezegd heb ben, dat alle Katholieken voor de belangen van 'het proletariaat moeten opkomen. De R.-K. Staatspartij speelt er comedle bij, zei spreker, zooals zij met alles comedle spoelt, ten koste van de eenheid en van den inter nationalen vrede. De Volkspartij ls daaren tegen de waarheid en de werkelijkheid. Haar strijd is echter zwaar, zooals ook wijlen Dr. Schaepman dien heeft moeten voeren. De leden van de Volkspartij moeten echter niet versagen. Spreker vergeleek de Staatspartij en de Volkspartij mie t Goliath en David. Ook hier zal tenslotte laatstgenoemde zegevie ren. Tegen den steen der waarheid, die door het luchtruim geslingerd wordt, valt niet te vechten, aldus eindigde hij. De heer C.D. Wesseling. voorzitter van het hoofdbestuur der R.-K. Volkspartij, sprak over het onderwerp; „Kiezen is getuigen". Deze herinnerde er aan, dat hij juist een jaar geleden ook in Haarlem als spreker was opgetreden. Hij behandelde toen het onder worp: „In het moeras". Het politieke Neder land was ln die dagen langzamerhand ln het moeras geraakt. Maar nu, een jaar later, zei spreker, heeft men zich langzaam uit het moeras losgeworsteld. De Volkspartij ls in dit jaar heel sterk vooruit gegaan, zoo wel in de breedte als in de diepte; ln de breedte door den aanwas van nieuwe afdee- lingen en van verspreide leden; in de diepte door de verd:eping van de beginselen, waar op de R.-K. Volkspartij rust, Spreker vindt het juist een grief, dat de leden van de R.-K. Staatspartij zeggen, dat zij ook democraten zijn. Dat zijn ze echter niet. Tot zijn genoegen heeft nu ook de R.-K. Volkspartij een orgaan gekregen; een partij, die geen blad heeft, is ten doode ge doemd. Daar behoeft de R.-K. Volkspartij zich dus niet bevreesd voor te maken, nu zij een weekblad bezit. Zij kan nu getuigen, dat ze er nog steeds is, al doen sommige R.-K. bladen het voorkomen, dat de R.-K. Volks partij niet meer bestaat. Als de Statenver kiezingen achter den rug zijn, zullen zij tot hun schrik ontwaren, hoezeer die partij ge groeid is. De R.-K. bladen zullen van de ver gaderingen der Volkspartijers geen verslag opnemen, zei spreker, maar dat is niet erg, want de Katholieken komen er toch wel achter. Het is de schuld van deze bladen zelf, dat de Roomschen ook naar andere bladen grijpen, omdat zij niet meer zoo eenzijdig in gelicht wenschen te worden, om voor „in gelicht" geen ander woord te gebruiken. Uitvoerig critlseerde de heer Wesseling de daden van de R.-K. Staatspartij op verschil lend gebied. Vooral de indiening van het mil- lloenen verslindende Vlootplan in een tijd, dat de werkloozen in steeds grooter getale aan de particuliere liefdadigheid worden overgeleverd cn hun kinderen met honger op school komen, werd door hem heftig bestre den. evenals het militarisme. Alle nieuwe kruisers en andere oorlogswerktuigen wor den door de meest-deskundige militairen als minderwaardig gekenschetst. Spreker keurde het daarom af, dat ook Nederland aan den wedloop der bewapening meedoet. De heer Wesseling wees op de belangrijk heid van de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dezen kiezen Immers de leden van de. Eerste Kamer en de leden van Ged. Sta ten. Vooral dit laatste lichaam heeft veel macht, omdat het met de dagelijksche zorg van de belangen der provincie belast is. De R.-K. Volkspartij zou de Eerste Kamer wel willen zien verdwijnen, omdat zij dit veto op het werk der Tweede Kamer niet noodig acht. Met het kiesbiljet moeten de Volkspar tijers getuigen, dat zij ook de Staten van Noord-Holland democratisch wenschen te zien werken. Het ideaal der R.-K. Volkspartij ls, dat niet het kapitaal, maar de arbeid voorop gaat. De macht van het kapitalisme moet langs wettigen weg verminderd wor den, anders wordt er door een revolutie een eind aan gemaakt. Wil men een goed Katho liek zijn, dan moet men zich ook als lid aan de R.-K. Volkspartij aansluiten, aldus ein digde de heer Wesseling. De voorzitter bracht aan beide sprekers een woord van dank, dat met applaus'onder streept werd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen of gedachtonwlsseling werd geen ge bruik gemaakt. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. FAILLISSEMENTEN. Door dearrondissements-rechtbank te Haarlem zijn op 14 April door de rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard: 1. A. van de Corput modelmaker wonende te IJmuiden-Oost, Briniostraat 1; Curator: Mr. A. van der Flier wonende te IJmuiden; 2. G. Wouters, koopman in boter en kaas wonende te Heemstede, Meerweg 39; Curator Mr. L. J. Venhuizen wonende te Heemstede; 3. H. II. Gehner, meubelmaker en winke lier wonende te Haarlem-N., Julianapark 60; Curator Mr. F. M. Hagemeljer, wonende te Haarlem; 4. N.V. Stoomvlsscherlj Maatschappij Kla- verbank gevestigd te IJmuiden; Curator Mr. P. Tideman wonende te Haarlem; 5. G. Bodt, meubolfabrlkant wonende te Edam aan het Spul; Curator Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Slccama wonende te Haarlem. 6. C. Rijles Lzn., handelaar in vleesch en vet wonende te Zaandam. Prinsenstraat 46: Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem; 7. E. Dooyeweerd, veehouder, wonende te Aalsmeer, Schinkelpolder. Curator Mr. J. A. P. C; ten Bokkel wonende te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: 1. L. Broek, wonende te IJmuiden; Curator Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden; Vernietigd werd het faillissement op grond van verzet van: 1. J. H. A. Mathot wonende te Haarlem; Curator Mr. H. J. M. Tonino wonende te Haarlem. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand Maart was: Man. Vr. Schoolb. Tot. Badhuis Koudenhorn 1052 552 1604 Leidschepleln 1934 1009 663 3606 Schotersingel 2159 882 725 3766 Hofdijkplein 1778 847 1185 3810 v. Egmondstr. 1738 1137 541 341*6 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Helder waschgoed. Billijke prijzen. SCHILDERWERK VAN H. BAYENS IN DE KUNSTZAAL REEKER. Het Is niet zonder opzet, dat wij niet van „schilderijen", doch van schilderwerk spre ken. „Muur- of wandschilderingen" duldt misschien nog Juister den aard van dit werk aan dat zuiver decoratief ls en bijna zonder uitzondering te waardeeren, wanneer het als zoodanig gedacht wordt, dus als aangebrach te of toegepaste kunst, om een grooter vlak dan de eigen oppervlakte, te versleren. Vlak tekunst dus en dan ook logisch in vlakke kleuren opgebouwd met hier en daar een her innering aan een meer naturalistische voor stelling (als bij de mooie Magnolia's, nr. 6) of een verlevendiging door zacht verloopen- de nuanceering eener zelfde kleur. Zulk werk is zuiver intellectueel van aard, wat men in kunst wel eens met een mooi woord „daimonisch" noemt vindt ge er niet in, hartstocht komt daarbij niet te pas, wel een koel overleg en dan, als het voornaam ste: een goede smaak. Over beide noodzake lijkheden beschikt H. Bayens in ruime mate. Elk dezer schilderingen laat zich met een gevoel van aangenaam-aangedaan zijn, be kijken. Misschien juist doordat Bayens niet al te stijd in de leer is en niet, als Piet Mon- drian bijvoorbeeld, zijn werking in de uit sluitend rechtlijnige kleurvlakstellingen zoekt, maar zoo nu en dan wij wezen reeds op de Magnolia's gaarne een stukje levende natuur-, op zijn wijze vertolkt, in de compositie opneemt. In een ander stuk, de kastanje tak (no. 11) is zijn opvatting nog meer naar de natuur toegekeerd en komt daar zelfs dicht in de buurt van een studie van Van Gogh, den bekenden bloesemtak tegen blauwen achtergrond. Dan weer laat hij langzaam de natuurvormen los, en geeft een bos gladiolen op hooge stelen zoodanig dat ze aan een luxueuse lampekamp doen denken (2), of losse chrysanten op een wijze dat hun gelijk- en gelijkvormigheid u een oogenblik in de war brengt. Doch bij al deze dingen blijft men de wel gekozen kleurstellingen, de door goeden smaak gerichte ordening, waardeeren. Zelfs waar hij papavers tot roode vierkanten ver vormt, zonnebloemen tot ronde, gele asch- bakjes maakt, verlaat ons het gevoel niet, dat iemand met een verfijnd gevoel voor kleurwaarden aan het werk was, In een ander stuk met zonnebloemen (no. 7) is zelfs een fragment, dat den gloed heeft van een oud gebrandschilderd kerkraam. Dit alles nu, dit in architectonische vor men gieten van zelfs een vrouwelichaam, is niet bepaald nieuw. Dergelijke „gestyleerde" voorstellingen zijn in de jonge kunst sche ring en inslagal wordt het woord ge- styleerd daarbij, geloof ik, vaak misbruikt. Wat bij Bayens het persoonlijke echter uit maakt, is juist diens gereede geneigdheid, tot het vermengen van star dogmatisch „ge- styleer" met een zekere joviale tegemoet komendheid In de vormgeving, als hem dat gewenscht voor komt. Bruikbaar zullen zijn panneaux dan ook, dunkt mij, in hooge mate blijken te zijn en ter verfraaiing van hal, trappenhuis of groote lokaliteit velen be vrecUging schenken. Met hem exposeert mevrouw Bets Bayens INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Haarlem: Krufewog 70 c. TcL 14271. een aantal plastieken in een techniek van recenten datum. Op een onderlaag van iets dat aan asbest doet denken, wordt een pleis terlaag gelegd waarin een voorstelling een Leda met de Zwaan, een naaktfiguurtje, enz. geboetseerd, beter gezegd nog: ge graveerd wordt en daarna gekleurd in veler lei, als geoxideerde, kleuren. Verhard zijn deze tegels onbreekbaar en zij zijn niet zon der charme. De heer Bayens was geruimen tijd inwo ner van Haarlem, doch woont thans in Am sterdam waar hij opdrachten voor muur schilderingen in alle soorten techniek uit voert. J. H. DEBOIS. NEDERLANDSCHE UNIE VAN SPEELTUIN- ORGANISATIES. De Nederlandsche Unie van Speeltuinor ganisaties heeft in studie genomen een be langrijk rapport van den heer M. Boon, over Spelleiders (leidsters) cursussen. Het is op de agenda geplaatst van de eerste volledige bestuursvergadering op 12 April. Het bestuur van de pas gestichte Unie houdt zich bezig met verbreiding der beginselen van het speltuinwezen, verdieping daarvan en aan- kweéking van een goeden geest in de speel tuinen. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Onder goedkeuring van den Minister van Onderwijs zijn benoemd tot Gecommitteerden bij het in de Maand Juni af te nemen eina- examen der afdeeling H.B.S. A de heeren S. Ansma, Inspecteur van het Lager Onderwijs, A. G. C. Engelgeer, hoofd van den Accoun tantsdienst der Rijks Directe Belastingen, Mr. W. de Rijke, advocaat en procureur, alle wonende te Haarlem, en Jhr. Dr. M. F. van Lennep, te Aerdenhout. BINNENLAND PROPAGANDA VOOR SCHIPHOL. OPSTELLENWEDSTRIJD OP AMSTER- DAMSCHE SCHOLEN. Met toestemming van den wethouder van onderwijs heeft de heer P. Tax, vertegen woordiger der K.L.M., aan alle scholen van lager en middelbaar onderwijs te Amsterdam een omzendbrief gezonden, bedoelend zoo veel mogelijk schoolkinderen naar Schiphol te doen gaan. Ten einde het bezoek op deze wijze nog een bijzondere aantrekkelijkheid te geven, is er een opstellenwedstrijd aan ver bonden, waarvoor zeer vele prijzen zijn uitge loofd. Tot 23 April zullen die prijzen tentoon gesteld zijn in de vitrines van het kantoor op het Leidscheplein. HUWELIJKSDRAMA MOORDRECHT. TE RUZIE MET ERNSTIGE GEVOLGEN. In de gemeente Moordrecht heeft zich in den nacht van Maandag op Dinsdag, naar wij in de Msb, lezen, een vreeselijk drama af gespeeld. Toen gisteravond de heer C. v. d. B., wonen de aan de Stevenstraat, thuis kwam, trof hij zijn 25-jarige echtgenoote, moeder van twee kinderen, aan in gezelschap van den 19-jari gen B. v. d. K. Hierdoor ontstond een hevige woordenwisseling, waarna de echtgenoote van v. d. B. met den in haar gezelschap ver- toevenden v. d. K. de deur uitliep. Haar man was van gedachte, dat ze bij een der buren onderdak zou zoeken. Het bleek echter, dal zij en v. d. K. een rijwiel hebben genomen en naar den Tweeden Tochtweg in den Zuid- plaspolder zijn gereden. Zij hebben daar bij den spoorweg de rijwielen tegen een boom gezet en zijn de spoorlijn RotterdamGouda opgegaan. Door den bewaker van de spoor- wegverzakkingswerken, zekeren G., werden zij daar hedennacht, liggende naast de rails aan getroffen. Beiden waren door den trein over reden. Zij waren ernstig verminkt. De vrouw bleek reeds te zijn overleden. V. d. K. werd in deerniswekkenden toestand naar het van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd. DIVIDEND AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ.. Naar de Msb. verneemt zal de Amsterdam- sche Ballast Mij. na zeer ruime afschrijvingen 10 pCt. dividend uitkeeren tegen vorig jaar 14 pCt. LANGS DE STRAAT. Lichtsignalen. Zaterdagavond. Groote Markt. De gewone drukte. Zenuwachtige lichtreclames. Voorbij- tingelende trams. Slenterende menschen. Plotseling blijft iedereen staan en kijkt naar boven. Ik ook. Langs den diep-donkeren hemel, waaraan door de lantaarns om ons heen bijna geen sterren te zien zijn, zakt langzaam een rossig-lichtende bol, die ten slotte achter de daken verdwijnt. Even later wordt een helder groene bol zichtbaar, aan een heel anderen kant. En dan een witte, en weer een roode „Kinderballonnetjes met lampiosn er onder" zegt m'n buurman. „Hoe kan dat nou", bestrijdt een ander. „Een lampion met een kaars erin ls veel te zwaar voor zoo'n klein ballonnetje." „Daarom zakt ie nou ook", verdedigt zich de eerste. „Hoe issie dan boven gekommen, assie te zwaar is?" Niks op te zeggen. Dus géén ballonnetje. ,,'t Is vuurwerk". „Onzin. We benne niet in Zandvoort. Neen, we zijn niet in Zandvoort en derhal ve kan het onmogelijk vuurwerk zijn. „De K.LM. houdt demonstraties met nieu we lichtsignalen", komt nu de man, die het weet. „Hoor de motor ronken!" En inderdaad, nu hooren wij de machine ook. Zien haar zelfs, verlicht als ze is door eenige lampen. Die kleine lichtpunten bewe gen zich met regelmatige snelheid langs den zwarten koepel boven ons, nu en dan een lichtkogel uitwerpend. „Daar gaat ie, boven *t stadhuis.... nou iets links ervan. Kijk, tussschen de daken van de eerste huizen in de Koningstraat... nou issie weg." Als in een film, die even stil gestaan heeft en ineens weer gaat draaien, zoo komt er weer beweging in de menschen. En de Groote Markt heeft weer zijn gewo ne Zaterdagavond-aspect. DE STAKING BIJ TER KUILE IN ENSCHEDé. Als gevolg van de staking in de weverij zijn reeds verschillende arbeiders uit andere af- deelingen van de fabriek der firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschedé naar huis ge zonden, lezen wij in het Hbld. De leden van de R.K. en Chr. vakorgani saties hebben thans verklaard, dat hun be sluit ontijdig was en zij het standpunt van de hoofdbesturen, die tot een compromis ad viseerden, deelen. KRONIEK DER MOLENS. Te Nieuwe Pekela (Gron.) wordt de wind- korenmolen van den heer ,W. Eerkens ver kocht. (N. R. C.) SCHIPPER REDT DRIE MENSCHEN. De schipper Arie de Koek, te Nijmegen, redde Maandagmiddag, volgens de Msb., drie menschen het leven. Twee jongelui, die op de Waal aan het zeilen waren, geraakten in den golfslag" van een sleep. Hun boot sloeg om. Een van de twee, die een beetje kon zwemmen, wist zijn vriend boven water te houden, tot De Koek hen redde. Eenige uren later raakte de 9-jarige" H.~ do. B. spelende in de Waal. De schipper, die het gevaar zag, sprong opnieuw te water en mocht het genoegen smaken den knaap op het droge te brengen. DIVIDEND BLAUWHOEDENVEEM. Naar de Msb. verneemt, zal aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Blauwhoedenveem-Vriesseveem wor den voorgesteld over 1930 6 pet. (vorige jaar 7 pet.) dividend uit te keeren. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Maandag is opgericht de vereeniging „Cen trale Tarweorganisatie", gevormd uit de ver schillende gewestelijke tarweorganisaties, ge sticht voor de uitvoering van de Tarwewet 1931. Voorloopig zijn tot bestuursleden van de Centrale Organisatie aangewezen o.a. de heeren R. C. Schenk te Groote IJpolder voor Noord-Holland, ir. W. J. M. Dekker te Haar lem voor Zuid-Holland. De omstandigheid, dat nog moet worden beslist of een voorzitter zal worden benoemd die geen lid is van de or ganisaties, is oorzaak, dat nog geen voorzitter is aangewezen. Nagegaan zal worden of iemand uit de leden dan wel iemand buiten de organisaties staande als voorzitter zal worden benoemd. De regeeringscommissaris voor de uitvoering van de tarwewet zal zich voor het voorzitterschap niet beschikbaar kunnen stellen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat men met de inventarisatie van de nog aan wezige tarwe van de oogst 1930 einde April of begin Mei zal gereed komen. FEUILLETON. Avonturen van een journalist-detective gedurende den grooten oorlog. Vertaald uit bet Deensch door P. J. AERSSENS 21) Het gelukte en het telegram bradht mij bovendien nog op een spoor, dat mij tot de oplossing voerde van het meest duistere punt ah deze zaak, n.l, wie de moordenaar ls. Nadat ik een heele poos diverse cijfertele grammen opgevangen had, klonk plots de oproep „Lux". Ik wist, dat ik nu goed afgestemd had en hoorde: „Lux Uw broeder vermoord. Dader onbekend. Aboe waarschijnlijk niet. Wat moeten wij doen? Waarom hebt u den laatste» nacht niet geantwoord? Lux" Kort daarop werd geantwoord: „Lux daar valt niets aan te veranderen Wij gaan dcor. Gaat ons niet aan. Lux". Tk bleef nog lang luisteven, doch er wer den verder gron telegrammen meer tusschen hen gewisseld. Maar ik wist al heel veel. Ton eerste: Dat mijn veronderstellingen omtrent het draadloos station in den toren juist was. Ten tweede: Dat de belde buitenlanders cn de broeder van Vlggo Hansen geregeld met elkander in verbinding stonden. Ten derde: Dat ook Aaboe met deze Heden ïolatles onderhield, Omtrent ai deze punten kon nu geen twijfei meer bestaan. Bovendien meldde het telegram nog: Dader onbekend. Dit kon natuurlijk een truc zijn. Het was zeer zeker nog geen bewijs, dat de buitenlanders de misdaad niet bedreven had. den. Maar het kon natuurlijk ook waar zijn. Verder heette het: Aaboe waarschijnlijk niet. Daarachter kon moeilijk iets bijzonders steken. Misschien echter om een eventueel vermoeden van Viggo Hansen's broeder af te wenden. Maar er was nog iets, dat van meer be- teekenls was. En wel de vraag: Waarom hebt u den laats-ten nacht niet geantwoord? Deze vraag maakte mij op veel dingen op merkzaam: dat direct na den moord een be richt afgezonden was; dat Hansen's broeder den vorigen nacht zijn toestel niet bediend had; dat dit iets zóó ongewoons was, dat uit drukkelijk naar de reden hiervan geïnfor meerd werd. Dit gaf mij te denken. U zult later zien. hoe ik mot deze gegevens gewerkt heb en welk resultaat zij opleverden. Voorloopig wist ik nu, wat ik omtrent den ronden toren wilde weten. Met den eersten trein kwam ik ?s morgens weer in de stad aan en begaf mij regelrecht naar den toren. Ik had zekerheid, dat er een geheime in gang moest zijn, die door de beide kerels benut werd. Dien moest lk zien te vinden. Spoedig had ik mij van de omgeving van kerk en toren op de hoogte gesteld. Op de pastorie werden mij de nadere gegevens ver schaft omtrent de ruimteverdeeling. En zoo dra ik vernam, dat onder de kerk een oude crypte lag, ln grafkamers verdeeld, waarvan de" meesten sinds jaren reeds dichtgemetseld waren, teen begreep ik, dat de twee kerels die grafkamers voor schuilplaats gebruikten. Daar behoefden zij niet bang te zijn ont dekt. te zullen worden. Ik wil wel bekennen, dat Ui vroeger gemeend heb, dat zij jn de zuil midden in den toren moesten huizen, die ongeveer vier en een halve meter in doorsnee is. Maar ik vernam later, dat de muur onge veer twee meter dik was en dat door de open pijp ijzeren staven liepen, zoodat elke pas sage onmogelijk was. Er bleef dus niet anders over dan de crypte. De crypte heeft tiwee vleugels, een in de richting van de Land markt en een in Oostelijke richting. In den vleugel richting Landmarkt zijn nog enkele familiegraven in gebruik, die aan de Oost zijde alle: zijn dichtgemetseld. De twee buitenlanders moesten dus dezen vleugel uitgekozen hebben, wijl zij daar wel nimmer gestoord zouden worden. Langs dien kant moest ik dus zoeken naar den geheimen uitgang. En spoedig vielen mijn gedachten op de grafsteenen, welke daar zijn blijven staan als gedenkteekens. Een nauwkeurig on derzoek bracht mij tot de overtuiging, dat het langs het monument moest zijn. Deze steen zat niet meer aan den kerkmuur vast zooals de andere en ik zag, dat hij nog niet lang geleden losgewrikt was. Ik trachtte hem te verschuiven en na veel inspanning gelukte het mij, er eenige beweging in te krijgèn. Het zou natuurlijk een hoogst gevaarlijke onderneming geweest zijn, zelfs al had ik. een regiment soldaten achter me staan, om langs dezen weg in de crypte af te dalen. Zij die zich daar verborgen hielden, waren na tuurlijk gewapend en konden lederen in dringer gemakkelijk onschadelijk maken. Ik gaf daarom de voorkeur aan een andere methode. Eenerzijds verzocht ik u, rondom den toren en de kerk posten uit te zetten. Van mijn kant zorgde ik voor een val. Bij een electricien verschafte ik mij accumula toren van zóó groote spanning, dat een mensch bij aanraking een hevigen schok krijgt, echter zonder zijn leven in gevaar te brengen. Ik liet den stroom overbrengen op het. ijzeren hek, rondom het gedenkteeken, zoodat do twee kerels, als zij het hek vast grepen en dat moesten zij om er overheen te klimmen een hevigen schok zouden krijgen en het ijzer niet meer zouden kun» nen loslaten. En ik had succes! U zult hier over trouwens wel een en ander in „De Dag" gelezen hebben. Verschillende inlichtingen omtrent deze twee Heden hou ik voor me. Het verhoor zal er des te interessanter om worden. Voorloopig wil ik u vertellen, dat in een der grafkamers, die als werkkamer ingericht was, een compleet radio-toestel voor zenden en ontvangen stond. De leiding naar de antenne liep door de holte midden in de zuil. Een gewone antenne zco natuur lijk ver buiten de kap van den toren uit steken. Om dit echter te ondervangen hadden deze bekwame boeven, die even bekwame ingenieurs moeten zijn, een zeer ingewikkeld mechanisme geconstrueerd, waarmede zij, als het toestel niet in functie was, van hun werk kamer uit de antenne's konden opvouwen 's Avonds echter, als het donker was, werd de antenne uitgelegd, omdat de dunne stan gen en draden dan toch onziohtbaar waren. Het geheele arrangement zou slechts dan te vinden zijn geweest, als iemand den hals brekende toer had durven wagen om boven den torenkap te klimmen. Maar wie had zoo iets durven doen? In 't begin, toen ik dit draadlooze station ontdekt had. dacht ik aan Duitsche spionnen. Wij hebben al zooveel over hun vindingrijk heid gelezen, dat we zulk een vernuftige inrichting 't eerst van hen zouden verwach ten. Dit vermoeden werd nog versterkt, toen ik in Viggo Hansen's villa het adres vond van den heer C. H. Hansen, dien u hier voor u ziet en die thans nog ln Hamburg woont. Doch verschillende brieven en aanteeke- ningen, welke ik uit de grafkamer opdiepte, wezen erop, dat zij niet alleen met Duitsch- land, maar evengoed met Engeland en Rus land in verbinding stonden. Voor zoover ilk de zaak begrijp, speelden zij een dubbel spel. Op de eerste plaats waren zij betrokken in sen groote smolikel-onderngmirug, Achteraf bleek mij, dat deze beide mannen heelennaal geen Duitschers zijn maar Amerikanen. Na het uitbreken van detn oorlog hebben zij zich eenigen tijd opgehouden in Holland, maar kozen toen Kopenhagen als hun operatie basis, wegens zijn gunstige centrale lig ging. Deze beide heeren kochten groote voor raden allerhande gabruiksartlkelem en levens middelen op, die op verschil'ende wijze de grens over werden gesmokkeld. In het be denken van origineele plannen waren zij een voudig verbluffend vindingrijk en de goede ren werden naar Duitschland, Engeland en Rusland getransporteerd, zonder dat het de douane ooit gelukt is een deel dezer zen dingen in beslag te nemen. Dit is één van de vele punten, die door een verhoor van de belde mannen opgehelderd moeten worden, Maar de beide mannen hadden in hun graf kamers ook eeir compleet centraal inlichtings bureau ingericht, alwaar zij een massa materiaal verzamelden, hetwelk hun compag nons te bestemder plaatse doorzonden. In zooverre is het waar dat zij neutraal waren, dat zij geen der oorlogvoerende partijen be- voor- of benadeelden. Zij hebben hun wel daden gelijkmatig verdeeld. Dit inlichtingenbureau verschafte alleen mededeelingen van handelspolitieke aard en het is wel opmerkelijk dat zij nooit in relatie traden met de regeering of de militaire autoriteiten van welk land dan ook. Het was zuiver een handelsonderneming. .Deze twee mannen hoe hosten zij eigen lijk? hun namen zijn natuurlijk va'soh". „Ja. zij weigeren, ook maar iets los te laten en uit de registers is gebleken, dat zij tot op heden nimmer met de Kopenhaagsc^e politie in aanraking kwamen", antwoordde Cronsen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6