KONING ALFONSO XIII DOET AFSTAND. PBR9L De Koninklijke familie moet Madrid verlaten. Alfonso naar Cartagena. Geen nieuw pak? Salarisvermindering? Ververij en Chem. Wasschertf J. LOTTGERING HAARLEM'S DACBLAD DERDE BLAD WOENSDAG 15 APRIL 1931 BUITENLAND. Kolonel Macia roept de republiek Catalonië uit. Het begin van de tweedracht? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Alfonso XIII, ex-koning van Spanje. De dramatische ontwikkeling der gebeur tenissen in Spanje in zuidelijken Spaanschen stijl voorwaar, is geëindigd met het knal effect eener abdicatie en de bijkomstige om standigheden geven slechts meer relief aan deze twintigste eeuwsche revolutie die zich zonder bloedvergieten, maar daarom niet met minder pathos en pompe heeft voltrok ken. De zoon van het huis Bourbon-Anjou, Al fonso, Leon, Fernando, Maria, Jaime, Isi dore, Pascuale, Antonio, koning van Spanje, en van Castilië van Leon en wat dies meer zij, aartshertog, hertog, graaf, heer, Katho lieke Majesteit enz. heeft zich naar Carta gena begeven om zich daar op een oorlogs schip in te schepen en buiten de grenzen van Spanje te geraken. Voor wij tot in finesses deze abdicatie be spreken, willen wij de markante punten be handelen: Om zes uur gisterenavond deelde de koning mede, dat hij zijn regeeringsbe- voegdheden in handen stelde van het kabi net Aznar. Admiraal Aznar begaf zich daar op naar den leider der republikeinen Alcala Zamora en droeg het regeeringsgezag aan hem over waarna een soort coalitieregee- ring, samengesteld uit republikeinen en so ciaal- en republilceinsch-democraten, een nieuw republikeinsch bewind vormde, dat ten huize van den nieuwen minister van binnenlandsche zaken Miguel Maura een kabinetszitting hield. Op het stadhuis van Madrid werd de re publiek uitgeroepen. Een officieel abdicatie decreet van den koning is echter niet ver schenen. Tezelfder tijd riep de leider der Cata lanen Kolonel Macia, onlangs uit Belgische ballingschap teruggekeerd, de Catalaansche republiek te Barcelona uit. Zamora. Zamora, de nieuwe republikeinsche mi nister-president, had een telefonisch onder houd met Macia. Daarna verklaarde Zamora dat Macia hem had medegedeeld, dat de Ca talaansche actie op zoodanige wijze aan de wenschen van Catalonië moet voldoen, dat zij een grooter, vereenigd Spanje doet ont staan". Hier klopt echter iets niet. Volgens de te legrammen uit Barcelona heeft Macia daar gezegd „In naam van het volk van Catalonië proclameer ik den Catalaanschen staat onder een republikeinsch régime, en ik spreek den wensch uit, dat dit regime ook voor de andere Iberische volken zal worden ingevoerd, opdat zij bevrijd wor den van de monarchie der Bourbons. Wij wenschen dat onze stem doordringt tot alle vrije naties, in naam van de vrij heid, de gerechtigheid en den vrede tus- schen de volken". Is dit een zinspeling op een grooter Spanje een vereenigde republiek? Neen, volstrekt niet. Wanneer de latere be richten de bovenstaande bevestigen dan mag men aannemen, dat de geboorte van de beide republieken reeds de kiem der tweedracht heeft doen ontspruiten, en dat de dictatuur onder auspiciën van den monarch, alle kans heeft te zullen ontaarden in een verkapte zich tot aan de Spaansche grens borg voor de tweehoofdige dictatuur onder republikein sche vlaggen. Bovendien is het een punt van géwicht, dat de koning niet bij officieel decreet afstand heeft gedaan. De nieuwe regeering stelde koning Alfonso en den verderen leden der koninklijke familie den eisch, Madrid vóór Dinsdagavond acht uur te verlaten. Zij stelde zich tot aan de Spaansche grens borg voor de veiligheid der leden van het koninklijke huis. Koning Alfonso heeft daarop eerst te negen uur in gezelschap van den infant Alfonso en van den voormaligen minister van Marine, den hertog de Miranda, de stad ver laten. Hij heeft zich naar Cartagena begeven, waar hij zich op een oorlogsschip zal in schepen. De overige leden van het koninklijk huis zuilen eerst heden uit Madrid ver trekken Een en ander is dus niet in overeenstem ming met den eisch der nieuwe regeering. Voorts vestigen wij de aandacht op de be- teekenis van het snelle tempo, waarin een en ander zich heeft voltrokken. Het is niet onmogelijk, dat het besluit van den koning zelfs de republikeinsche insiders in hooge mate heeft verrast. Heeft Alcale Zamora zelf niet in het artikel dat -wij gis teren publiceerden, verklaard, dat de regeering er voorloopig niet aan zou denken af te treden? Ook is het van groote beteekenis dat Zamora heeft medegedeeld, dat hij kolonel Macia heeft gezegd dat men tijd moet win nen om elke verstoring der orde en elk bloed vergieten te vermijden. „Alles moet afge* loopen zijn, aleer de arbeiders ertoe zouden kunnen overgaan, het werk neer te leggen". En wat is de stem van het volk, dat juichend en zingend de straten van Madrid vult en in extase opziet naar het nieuwe paarse en paars-roode-gele dundoek, thans waard? Men zou zoo zeggen, dat de republikeinsche leiders en hun voorloopige geestverwanten, de sociaal-democraten en de republikeinsche democraten, het psychologisch gunstige oogenblik, geschapen door het nog onver wachte besluit van den koning, naar waarde hebben weten te gebruiken. De republiek is er. Het volk is dol van vreugde, doch men dient nu maar af te wachten hoe het zal reageeren als het enthousiasme verebd en verzand is, en als het blijkt wat de werke lijke beteekenis is van de republikeinsche staatsvormen in Spanjeen Catalonië. En danAlfonso is pas vijf en veertig, een groot diplomaat, en een onverschrokken vorst met avontuurlijke neigingen.... Men kan nooit weten. L. A. Spanje. De nieuwe regeering. De republikeinsche regeering is als volgt samengesteld: Minister-president: Alcala Zamora. Buitenlandsche Zaken: dr. Lerroux (radi caal) Oorlog: dr. Azana (republikein). Marine: Casares Quiroja. Financiën: Indalacio Prieto (soc.-demo- craat) Binnenlandsche Zaken: Miguel Maura (republ. democraat). Openbare Werken: Marallino Domingo. Arbeid: Largo Caballero (soc.-democraat). Economische Zaken: Martinez Barrios. Justitie: Prof. Fernando de los Rios (soc.- democraat). De laatste uren. MADRID, 14 April (V. D.) In de morgen uren trok een groote demonstratie langs het paleis van den minister-president. De politie was bevreesd, dat de demonstranten zich haar in de nabijheid gelegen Engelsche ge zantschapsgebouw zouden begeven, waar de Koning zich op dat moment bevond. Daarom maakte zij van de wapenen gebruik, tenge volge waarvan vijf persoen zwaar en talrijke anderen licht gewond werden. In de middag uren stelde de minister-president Koning Alfonso voor met de Constitutionalisten in onderhandeling te treden in verband met het overnemen van de regeering. MADRID, 14 April. (V. D.) Nadat bekend was geworden, dat de Koning had afstand gedaan van den troon werd op het postkan toor de republikeinsche vlag geheschen. Een groote menigte bewoog zich geestdriftig, door de straten met republikeinsche dundoeken. De Koninklijke Familie heeft zich onmid dellijk reisvaardig gemaakt. De politie beheerscht volkomen den toe stand. De monarchisten zijn door het plot seling besluit van den Koning om af te tre den buitengewoon verrast, aangezien men hoopte, dat de Kroon nog op het laatste oogenblik zou kunnen worden gered. Men behoeft niet meer te rekenen op een tegen beweging van de zijde der monarchisten. De Monarchie is thans na een 1500-jarig be staan gevallen. De Koning is uit Madrid vertrokken, uit geleid door Zamora. De ex-Koning begeeft zich naar Carthagena, waar hij aan boord van een Britsch stoomschip naar Engeland zal vertrekken. Ofschoon de buitenlandsche Spaansche le gaties het bericht over de abdicatie nog niet bevestigen, is dit officieel door het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend gemaakt. Zeer verwarde berichten. De arbeiders te Madrid hebben hun werk plaatsen verlaten en marcheeren in lange optochten door de straten der stad. Bij deze optochten worden behalve de republikein sche, ook veel roode vlaggen meegevoerd. Er gaan geruchten over een aanstaande ver deeling van het grootgrondbezit. In beurs- kringen verluidt, dat op groote schaal kapi taal naar het buitenland gebracht wordt. Buitenlandsch geld is nauwelijks te krijgen. De taxi's rijden met roode vlaggen. Van de helmen der stedelijke politie-agenten heeft het publiek de kronen afgerukt. Op het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken wappert de rood-geel- violette vlag van de republiek, evenals op het raadhuis, waar de republikeinen de lei ding van de loopende zaken hebben overge nomen. Muziekcorpsen trekken door de stad en spelen de „Marseillaise". De nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken Miguel Maura heeft de socialist. Saborit benoemd tot bur gemeester van Madrid. Bij deze ceremonie werd een stilte van twee minuten in acht ge nomen ter eere van den naar aanleiding van de onlusten van Jaca terechtgestelden kapi tein Galan, wiens beeltenis in de zittings zaal in de plaats gesteld werd van het por tret van den Koning. Tot civiel gouverneur van Madrid is de republikein Eduardo Ortega y Casset be noemd. Het voorspel van de abdicatie. De republikeinsche leider Gregorlo Mara- non heeft verklaard, dat de Koning onder de volgende voorwaarden tot abdicatie heeft be sloten: Hem moet worden toegestaan het land te verlaten. Bovendien moet hem tijd gegeven worden voor het afwikkelen van persoonlijke aangelegenheden. Bij het vertrek zullen hem militaire eerbewijzen worden gebracht. De Koning heeft eerst willen aftreden ten gunste van zijn zoon, doch Zamora moet toen verklaard hebben, dat de Republikeinen slechts genoegen nemen met abdicatie van het geheele Koninklijk Huis. Hierna heeft de Koning zich in het' onvermijdelijke geschikt. Alfonso's rechten MADRID, 14 April (V.D.) De laatste be richten melden, dat koning Alfonso zich wel iswaar bereid verklaard heeft het land te verlaten, hetgeen intusschen ook geschiedt is, maar dat hij geen afstand heeft gedaan van zijn rechten. Hierin schijnt ook de ver klaring gezocht te moeten worden voor het feit, dat de nieuwe republikeinsche regee ring den geheelen middag min of meer een zwijgen bewaard heeft, dat eerst om 21 uur verbroken werd. Op het laatste moment voor de uitroeping der republiek kondigde de kapitein generaal van Madrid den staat van beleg over geheel Spanje af. Ex-minister Romanones heeft bekend ge maakt, dat de afscheidsboodschap van ko ning Alfonso aan zijn volk morgen zal wor den gepubliceerd. Federico Berenguer, de kapitein-generaal van het district Madrid, blijft tot dusver wei geren, zijn bevel over te dragen. Generaal Sanjurjo doet pogingen om Berenguer tot toegeven te bewegen, aldus „De Tel." Prieto, die zich tijdens zijn benoeming tot minister van Financiën in het voorloopig be wind nog te Parijs bevond, is met eenige an dere bannelingen naar Madrid vertrokken. Tot onderstaatssecretarissen zijn be noemd: Sanchez Guerra, toegevoegd aan den premier: Ossorlo Gallardo bij het departe ment van Justitie, Gordon Oraax bij dat van Openbare Werken, Ortega y Gasset is be noemd tot civiel gouverneur van Madrid, de socialist Saborit tot burgemeester van Ma drid. 's Konings vertrek. Even voor 's konings vertrek arriveerde ad miraal Rivera ten paleize. Tien minuten later reed in volle vaart een auto door de poort van het paleis, waarin, behalve de chauffeur, uit sluitend de koning was gezeten, aldus de Tel. Twee andere auto's volgden kort daarop; in de eerste bevond zich admiraal Rivera, in de tweede een gewapend escorte van manschap pen der guardia civil, dat den koning op zijn laatste reis uit Spanje uitgeleide zal doen. Het doel van zijn reis was niet bekend. Vol gens de eene lezing is hij naar Cartagena, volgens de andere naar Cadix vertrokken. Hoogst verwarde be richten uit Catalonië. Volgens de jongste berichten Is te Barcelo na de republiek Catalonië uitgeroepen. De republikeinsche vlag wappert van het Raad huis en de andere openbare gebouwen. Te Barcelona heerscht groote geestdrift. Zamora heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin o.a. gezegd wordt, dat hij een telefonisch onderhoud gehad heeft met over ste Macia in Barcelona. Macia heeft hem be vestigd, dat de republiek in Barcelona is uit geroepen en dat hij Macia president is. Energiek zou echter tegengesproken moe ten worden dat er een separatistische Cata laansche republiek is gesticht. Dit is echter in strijd met de mededeelingen van Macia zelf. De voorloopige regeering zal een officleele proclamatie uitvaardigen, welke behalve een oproep aan het volk ook in groote lijnen de voorloopige grondwet zal bevatten, volgens welke het land zal worden geregeerd tot een definitieve grondwet door de Cortes zal zijn uitgewerkt. In de provinciesteden is het overnemen van de macht door de republikeinen vol komen rustig verloopen. Te Barcelona is volgens de jongste berich ten Dinsdag o m2.15 uur de republiek uitge roepen en op het stadhuis zijn de republikein sche en Catalaansche vlaggen geheschen. Het bericht ging snel door de stad en groote me nigten begaven zich naar de boulevards en naar het stadhuis, waar zij de republikeinen op het bordes toejuichten. Aanvankelijk trachtte de politie eenige charges op de me nigte te ondernemen, doch de waarnemende burgemeester Mastinez Domingo verbood dit. Deze functionaris verklaarde zich gaarne be reid het gemeentelijk gezag over te dragen aan den Catalaanschen leider Campani, aangezien zooals hij zeide, hij zelf slechts door de regee ring was benoemd, terwijl Campani gekozen was door het volk. Toen op het stadhuis naast de republikeinsche ook de Catalaansche vlag werd geheschen, brak er een schier eindeloos gejuich los. De nieuwe burgemeester deelde daarna het publiek mede: „Wij hebben de re publiek uitgeroepen en wachten nu op onzen leider kolonel Macia, om hem de macht over Catalonië te geven." Een aantal personen drong het paleis van den civielen gouverneur binnen. Portretten van den koning werden weggerukt en buiten verscheurd of verbrand. Toen kolonel Macia aan het hoofd van een geestdriftige menigte het gebouw van het provinciaal bestuur was binnengedrongen, eischte hij dat de geheele administratie aan hem zou worden overgedragen, hetgeen onder eenig verzet geschiedde. Daarop vaardigde Macia de proclamatie uit die in de inleiding van deze rubriek is be sproken. Groote verwarring te Barcelona. LONDEN, 14 April (VP.) De telefonische verbinding tusschen Barcelona en Madrid is sedert het middaguur Donderdag verbro ken. Op de meeste gebouwen te Barcelona wappert de Republikeinsche vlag. Er is te Barcelona een chaos en de politie weet niet welke regeering zij eigenlijk gehoorza men moet. De voorloopige regeering te Barce lona heeft nieuwe ambtenaren aangesteld. Het telegraafkantoor staat voorloopig onder bewind van een zoon van een legerkapitein, die lid is van de provisioneele regeering te Barcelona. Alfonso's levensloop. Alfonso xm werd op 17 Mei 1886, 6 maan den na den dood van zijn vader Alfonso XII, geboren en op den dag zijner geboorte werd hij tot Koning uitgeroepen. Zijn moeder, Maria Christina, aartshertogin van Oosten rijk werd regentesse voor haar zoon. Na een strenge opvoeding werd de ex-Koning op 17 Mei 1902 meerderjarig en nam toen de regee ring over. In 1906 huwde hij met Prinses Vic toria Eugénie van Battenberg, een klein dochter van Koningin Victoria van Engeland. Op den bruidsstoet van het Koninklijk echt paar werd een bomaanslag gepleegd, waar door 15 personen werden gedood. De Koning gaf hierbij, evenals trouwens bij andere ge legenheden blijk van groote onverschrokken heid. Uit het huwelijk van Don Alfonso wer den zes kinderen geboren, waaronder vier zoons, die echter lichamelijk niet geheel ge zond zijn. De buitenlandsche politiek van Alfonso werd in hoofdzaak door zijn Morakkaansche politiek beheerscht. In 1912 werd een Fransch-Spaansch verdrag gesloten, waarbij Marokko in twee deelen verdeeld werd. Deze Marokkaansche politiek des Konings heeft herhaaldelijk geleid tot uitingen van onte- Links, Macia, de leider der Catalaansche Separisten, die van Catalonië een zelfstandige het Escuriaal, het Madrüeensche koningspa leis, rechts de gewezen Minister-president republiek gemaakt hebben; in het midden Aznar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. maakt het oude costuum zoo goed als nieuw Gr. Houtstraat 5a Tel. 10771 AANVRAGEN België—-Nederland» voetbalwedstrijd op 3 MEI a.s., nog eenige plaat sen beschikbaar a 7-50. Vertrek 6.30 uur v.m. Toegangskaarten voor het terrein zijn beschikbaar tot 19 APRIL. 10 GARAGE BOUCKAERT, Rozenstraat 7-9-13, Telef. 14903, 7/1 verzacht de pijn 'f geneest de wond DFTFPTÏVF disponibel voor onder- «v 11 V J-i rock, opsporing, geleide, toezicht, huwelijks- en echtscheidingsaangelegen heden enz. Brieven ond. nr. 756S aan het Bur. van dit Blad. 5 vredenheld van de zijde van het volk. De krijgsverrichtingen van Spanje ln Marokko duurden tot 1926, toen het eindelijk, met be hulp van Frankrijk, gelukte in het Spaansche gebied de orde te herstellen. Tijdens den wereldoorlog wisten de Spaan sche reegeeringen het land neutraal te hou den. Koning Alfonso verleende meermalen hulp bij bemiddelingspogingen en nam een werkzaam aandeel ln de hulpverleening aan gevangenen en oorlogsverminkten. Een be slissende daad van Alfonso had plaats in het jaar 1923 toen hij zich voorstander verklaar de van de proclamatie van de dictatuur van Primo de Rivera. Tegen de regeering Primo de Rivera, die volkomen onafhankelijk op trad, werd herhaaldelijk geageerd, doch nim mer met succes. Ook slaagde Primo erin zijn voortdurende meeningsverschillen met den Koning steeds weer bij te leggen. Eerst in het jaar 1930 aanvaardde de Koning het ontslag van Primo de Rivera. Generaal Berenguer werd tot opvolger benoemd met opdracht het parlementarisme een nieuwe kans te geven. Het Kabinet-Berenguer werd van den be ginne af aan beschouwd als een overgangs kabinet. waarop een burgerlijk-liberaal Mi nisterie zou moeten volgen. Hoewel de Minis ter-President in overeenstemming met zijn opdracht de verkiezingen voorbereidde, ge lukte het den burgerlijk-liberalen leiders Ro manones en Alhusemas de regeeringen ten val te brengen. De nieuwe verkiezingen ble ken echter elschen te stellen, die Berenguer niet kon inwilligen. De Koning verzocht den Kapitein-Generaal van de Vloot Aznar een nieuwe regeering te vormen. Duitschland Dr. Sahm Opperburgemeester, van Berliin. BERLIJN, 14 April (V. D.) De BeriIJnsch» Gemeenteraad heeft vanmiddag den voor maligen President van den Danziger Senaat Dr. Sahm tot Opper-burgemeester van do hoofdstad der rijks gekozen. De candidaat der D. Natlonalen Dr. Steln- ger, verwierf 46 stemmen, de communist Pleck 52 stemmen. De Natlonaal-socialisten hadden ongeldige stembiljetten ingeleverd. Dr. Sahm vereenigde 110 van de 209 stem men op zich. Engeland* De a.s. Economische Rijks- conferentie te Ottawa LONDEN, 14 April (V, D.) De minister voor de Dominions, Thomas, verklaarde heden ln het Lagerhuis, dat de regelingen voor do Economische Rijksconferentie, welke a.s. zomer te Ottawa zal worden gehouden, thans door de Canadeesche regecring bestu deerd worden. Het schijnt wenschelijk dat alle Dominions vertegenwoordigd zullen worden, hoewel de minister, naar hij mededeelde, zulks niet definitief heeft vernomen. De voorbereidingen voor de Conferentie maken, wat Engeland betreft, goeden voort gang. De Liberalen en de Arbeiderspartij. LONDEN, 14 April (V. D.) In de Jaarver gadering van den Liberalen Raad werd Lord Grey als voorzitter herkozen. Hij verklaarde, dat hij zijn goedkeuring niet kon hechten aan een bondgenootschap met de Arbeiders partij. aangezien de Liberalen hun onaf hankelijkheid dienen te bewaren. Bovendien is het huidig oogenblik niet geschikt om de regeering ten val te brengen. Andere sprekers betoogden, dat de Liberale Partij tengevolge van haar wisselvallige politiek haar einde te gemoet gaat. De kolennijverheid. LONDEN, 14 April (V. D.) In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de minister voor de mijnen, Shinwell, heden ten aanzien van zijn recent bezoek aan Berlijn, ter be spreking van den toestand In de mijnindustrie mede, dat als resultaat van deze en soort gelijke informeelc besprekingen de ziens wijzen van verschillende regeeringen ziln uit gewisseld. hetgeen op buitengewone wijze de vooruitzichten op een spoedige tot stand koming van een Internationale Conventie ln zake de werktijden In de mijnen, heeft ver beterd. Verscheidene regecringen zijn bij deze aan gelegenheid betrokken, o.m. de Poolsche, Belgische, Fransche en Duitsche.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9