De ramp van de Noordpool. Het woord is aan... De stoomspuit. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14667 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 20 April 1931 AARLEM'S DAGBLAD pirectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdr*<lftctetir: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN:per week 0.27J4, met Geinustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland f 3.87'A- Losse nummer» 0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groqte Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels /I-75, elke regel meer 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel racer f 0-15. buiten Arrondissement dubbele prijs- Onie Groentje» (icderen dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer 10.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. levenslange ongeschiktheid en Overlijden ffiOO.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog f400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD EEN VERREGENDE BOLLENDAG ZEER WEINIG BEZOEKERS. Het was te voorzien, dat de drukte op Zon dag j.l. niet zoo groot zou zijn, omdat de bol len nog lang niet allemaal bloeien. Wij schre ven reeds, dat de narcissen en hyacinthen de hoofdschotel vormen, doch de tulpen hun kleurige medewerking nog steeds niet verles- nen. Men verwachtte Zondag dus nog niet het geweldige bezoek, dat den z.g. „bollendag" kenmerkt, met de onafzienbare rijen voer tuigen van allerlei aard, die van heinde en ver zelfs uit het buitenland de belang stellenden naar onze bollenstreken voeren. Toch zou deze Zondag wel een grootere drukte dan normaal hebben aangebracht, als het weer meegewerkt had en de zon aan de frissehe kleuren 'n vroolijken aanblik had ge geven. Helaas! Eén druilerig regentje, dat van den vroegen ochtend tot den laten avond uit grauwe luchten neersiepelde, dwong meer tot „het oppoken van den haard dan dat het noodde tot een bezoek aan de bollenvelden. En de overmoedige enkeling, die het waagde er op uit te trekken, zocht al spoedig mis troostig een droog plekje bij een kennis thuis of in een café en liet de bollen voor wat ze waren. Want er is niets, wat triester en wee moediger stemt, dan verregende bloemen. En zoo liep deze Zondag, die toch voor velen 'een dag van genieten en verdienste had kunnen zijn, op een jammerlijke teleurstel ling uit. Onze correspondent uit Hillegom schrijft: IPluvius heeft de groote verwachtingen voor 'den Zondag wel geheel vernietigd. De mieze rige regen die den geheelen dag aanhield heeft de talloos velen die andere jaren onze gemeente plegen te bezoeken om te genieten yan de bloemenpracht weerhouden, hetgeen yoor de neringdoenden, die in dezen slech ten tijd een buitenkansje best kunnen ge bruiken, een schadepost beteekent, daar er natuurlijk met allerlei verbruiksartikelen op eoo'n invasie gerekend moet worden. Slechts sporadisch zag men met bloemen behangen fietsers, die zoo spoedig mogelijk verdwenen. De tram, andere jaren met pas sagiers ovei'laden, reed een gewonen dienst eonder extra wagens. Ook de autobussen konden de reizigers gemakkelijk verwerken. Alleen het aantal passeerende auto's was iets grooter dan gewoonlijk, doch ook dit verkeer bleef verre achter bij andere jaren. Ook voor de bloemenverkoopers langs den yreg was het bitter slecht; in den loop van den middag gaven de meesten het op en trokken met volle wagens en manden naar huis. Het is te hopen dat de volgende week het jweer wat beter wil medewerken, ook dan valt ter nog zeer veel te genieten. HANDELAREN IN VERDOO- VENDE MIDDELEN GEARRESTEERD. DE NARCOTICA UIT NEDERLAND? BRUSSEL, 19 April. (VJ>.) De politie heeft te Yperen, Moeskroen en Maldegem een vijftal personen aangehouden, die een uitgebreiden groothandel in cocaine dreven. De verkoop vond voornamelijk plaats te Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en de kust plaatsen. Volgens mededeeling van het parket te Yperen kwam de cocaine uit Nederland. De smokkelaars, die in verbinding blijken te staan met internationale handelaars in verdoovende middelen, brachten de nacotica voor 70.000 Fr. per K.G. aan den man, ter wijl de groothandelsprijs gemiddeld 16.000 Fr. bedraagt. STAKING'VAN 2600 TYPO GRAFEN IN BRUSSEL. Brussel, 19 April (V.D.) Hedennacht om 12 uur zal op alle drukkerijen te Brussel het werk door de letterzetters worden neergelegd. Tot de laatste oogenblikken waren bespre kingen gevoerd om de staking te voorkomen. De arbeiders houden echter vast aan al hun eischen, zoodat overeenstemming niet te ver krijgen viel. Bij het conflict zijn 2600 typographen be trokken. De Brusselsche kranten hebben intusschen aangekondigd, ondanks de staking toch te zullen uitkomen. Het voornemen schijnt te zijn, de copy die op de redactie op de schrijf machine getikt wordt, te laten clicheeren. Daar de clicheurs en de drukkers aan den arbeid blijven, zou op deze wijze het uitko men van de bladen gewaarborgd blijven. THEUNIS' ERVARINGEN IN DRESDEN. DRESDEN, 18 April. (V.D.) Gisteravond is de Hollandsche zanger Willy Thunis in het Centraal Theater te Dresden voor het eerst na de intrekking van het verbanningsdecreet wederom opgetreden in „Das Land des Lachlens" van Léhar. Zijn wederoptreden was een groot succes: minuten lange ovaties be groetten hem en werden hem telkens ge bracht; zelfs nadat het ijzeren scherm was neergelaten viel Thunis een eindelooze hulde ten deel. De schouwburg was tot de allerlaat ste plaats bezet en alle hooge autoriteiten van Dresden waren tegenwoordig. Naderhand heeft Theunis Dresden weer verlaten en de vertooningen stopgezet, omdat er demonstraties tegen hem gehouden werden, die een zeer ernstig karakter aannamen. Indrukwekkende begrafenis van schipper J.ob Gravenmaker. Burgemeester Rijfcens, staande te midden van de andere vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Veisen, houdt een rede aan het graf. De plechtige uitvaartdienst in de oud-Katholieke Kerk. Zaterdagmorgen half elf had, zooals wij reeds in het kort meldden, in de oud-Ka tholieke kerk ae plechtige uitvaartdienst plaats voor schipper Job. Gravenmaker, welke dienst gecelebreerd werd door pastoor L. Rinkel. De kerk, waarin de kist opgebaard stond, was vol belangstellenden. Nadat de rouwdienst ten einde was, werd de beaarding achter in de kerk eveneens door pastoor Rinkel verricht. Pastoor Rinkel hield een korte rede, waar in hij dank uitsprak aan de moedige Schot ten, die er alles op hadden gezet, de slacht offers aan de zee te ontrukken. Evenals bracht hij dank aan de leden van het comité dat het mogelijk gemaakt heeft, de slacht offers in vaderlandschen 'bodem te laten rusten. Was het een voorgevoel, zoo vroeg spre ker toen mevrouw Gravemaker haar man aanraadde niet bij een nieuwe maatschappij te gaan varen, doch zoo noodig nog eenige maanden te wachten tot er weer plaats was bij de „Ocean', zijn vroegere werkgeefster? Was het een voorgevoel van zijn zoon Wil lem, dat deze niet mede uit wilde varen, maar alleen op het laatste oogenblik ging, om vader als stuurman ter zijde te staan? Was het een voorgevoel, toen de dochter haar vader naar den kant begeleidde en hartelijk afscheid nam, hetgeen zij vroeger nooit deed? Wij weten het niet en moeten berusten. Onder ademlooze stilte en onder het spe len van de Marche Funèbre van Chopin werd het stoffelijk overschot uit de kerk gedragen. Vele honderden hadden zich bij de kerk op gesteld en ontblootten eerbiedig het hoofd, terwijl menige traan in de oogen opwelde. De baar was gedekt met vele kransen, o.a. van de familie, de afd. IJmuiden van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, die reederij „Noordpool" en van de vissche- rij Mij. ..Oceaan". De begrafenis. Op weg naar het kerkhof liepen zeer velen mede in den stoet, om daarmede schipper Gravemaker de laatste eer te bewijzen. Langs een omweg trok de droeve stoet door de Kompasstraat, waar voor de woning van den overledene even halt gehouden werd. Op de algemeene begraafplaats waar zich een groote menigte verzameld had, was door de politie, onder leiding van den hoofd-in- specteur B. F. Kipp, voor een uitstekende af zetting zorg gedragen. Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester den heer R. G. Rij kens, met de wethouders K. H. Tusenius en D. F. G. Schil ling en den gemeente-secretaris, den heer M. K. Hofstede. Verder vele leden van den gemeenteraad en de heeren C. I. P. Dom misse, burgemeester van Maassluis, ds. H. J. Heida, de directie van de V.E.M., het bestuur der reedersvereeniging, het afdeeling- en het hoofdbestuur van den Chr. bond van Fa brieks- en Transportarbeiders, de heer J. C, Schulmayer, directeur der Visscherijmij. „Noordpool", den heer C. Oud, onder-direc teur van het Staatsvisschershavenbedrijf en vele anderen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten nam de heer Rij kens, burgemeester dezer gemeente, het woord. Hij herinnerde er aan; toen het angstig vermoeden van het ongeluk aan de Schotsche kust ontstellende werke lijkheid geworden was, in den gemeenteraad van Velsen woordenvan sympathie en eer bied geuit waren vóór de slachtoffers. Er is geen aanleiding om veel te spreken, doch als laatste betuiging van eerbiedige hulde wilde spreker namens het gemeentebestuur een krans op het graf leggen. Spr. zeide voorts van deze plaats namens de geheele burgerij van Velsen woorden van innerlijken dank te willen brengen aan de sympathieke en dappere Schotten, die alles in het werk hebben gesteld, om de slacht offers aan de woeste golven der zee, verder aan de directie van de V.E.M., aan de be manning van „Victoria" en aan allen die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen om de slachtoffers in den vaderlandschen bodem te doen rusten. Spreker eindigde met een „Gravenmaker rust zacht". Vervolgens voerden nog het woord Bur gemeester Dommisse en Ds. Heida en na mens den Ned. bond van chr. fabrieks- en transportarbeiders, de heer J. van der Steen. Deze laatste bracht namens de familie dank aan de directie van de V.E.M. en aali de commissie voor hetgeen door hen verricht was om het stoffelijk overschot naar vader landschen bodem over te brengen. Diep onder den indruk verlieten de zeer vele aanwezigen den doodenakker. ERNSTIG MOTORONGELUK. De motorrijder S. uit Hengelo is op den Hengeloscheweg bij het uitwijken voor een jongen, die links van den weg fietste, en toen plotseling den weg overstak tegen den jon gen gereden en tegen een boom terecht ge komen. De motorrijder was op slag dood. Zijn duorijder brak een been en de 12-jarige jon gen, afkomstig uit Enschedé, die de oorzaak was van het ongeluk, kreeg een zware her senschudding. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Jacques Perk De schoonheid daagt, met stralen om de slapen, En al, wat knielen kan, valt haar te voet. (B. en 17. van Rockanje hebben den raad voorgesteld, een stoomspuit aan te schaffen. Een der raadsleden verklaarde zich hiertegen, omdat, naar zijn meening, het blusschen met koud water even goed ging.) Al wat nieuw is in de wereld Is daarom nog maar niet goed En niet beter dan de wijze, Waarop men 't al eeuwen doet. Neem een stoomspuit, dat 's een voorwerp, Legt de naam het niet al uit, Waar je niet een straal van water, Maar een straal van stoom mee spuit. Nu mag B. en W. al zeggen: Zoo'n ding helpt je uit den brand En er mogen andre plaatsen Al mee werken in ons land. 't Loont misschien „met stoom" te blusschen, Maar, figuurlijk wel welverstaan, Letterlijk is het met water Altijd toch perfect gegaan. Laat Rockanje zich maar houden Aan zijn goede oude spuit, Is die ooit tekortgespoten? Zijn niet alle; branden uit? Aldus sprak die vroede vader Met zijn koel en groot verstand, Als een man die, in Rockanje Zich niet aan warm water brandt. EEDSAFLEGGING VAN LORD WILLINGDON. LONDEN, 18 April (V.D.) De nieuwe onderkoning van Britsch-Indië. Lord Willing- don, heeft Zaterdag in de aula van de uni versiteit van Bombay de ambtseed afgelegd. 31 saluutschoten verkondigden dat de nieuwe onderkoning zijn functie had aan vaard. HET PROCES-KUERTEN. DUSSELDORF, 18 April (V.D.) Behan deld werd de overval op de 36-jarige vrouw Meurer. Zij zelve werd als getuige gehoord en beschreef hoe Kuerten haar op den weg naar huis had aangesproken en tenslotte neergesla gen, zoodat zij bewusteloos bleef liggen. De deskundige dr. Ilastmann had* naderhand drie verwondingen aan het hoofd gecon stateerd, vermoedelijk veroorzaakt door ha merslagen. Na een operatie kon vrouw Meu rer uit het ziekenhuis worden ontslagen, waar zij verscheidene weken had doorge bracht. Het volgende -geval is de aanslag op vrouw Wonders, in den avond van 25 October 1929 tegen twaalf uur. De als getuige gehoorde vrouw verklaart zich nog slechts te kunnen herinneren, dat zij tijdens haar wandeling met Kuerten plotseling eenige slagen op het hoofd kreeg. Al wat daarvoor gebeurd was, zou zij vergeten zijn. Uit de getuigenverkla ringen van eenige politiebeambten blijkt, dat zij bij de confrontatie Kuerten niet herkend had, terwijl Kuerten haar direct herkende als zijn slachtoffer uit de Hofgarten. Het volgende geval is de moord op de 5 1/2- jaar oude Gcrtrud Albermann. Twee politie ambtenaren verklaren dat het lijkje van het kind zesendertig steekwonden vertoonde.Ver- schillende getuigen die het kind vóór den moord gezien hadden, verklaren, dat zij in gezelschap was van een man. De deskundige professor Berg verklaart, dat de toestand van het lijkje, zooals dat gevonden werd, volkomen overeenstemt met de mededeelin- gen van den dader, omtrent wat hij met het kind gedaan had. Hierna ging men tot de middagpauze over. Hierna werd overgegaan tot het verhoor van de van verdachte gescheiden vrouw, die thans weer haar meisjesnaam heeft aan genomen. Zij verklaarde, dat Kuerten licht prikkelbaar is.'Het u is haar bekend geweest dat Kuerten ook met andere vrouwen om ging. Bij voorlezing der door Kuerten afge legde verklaringen blijkt, dat Kuerten er niet op heeft gerekend zoo spoedig reeds te zul len worden gearresteerd. Kuerten was geen drinker, doch was hoogmoedig. Hij wil steeds voor meer doorgaan dan hij is.De door Kuer ten gebruikte schaar heeft vrouw Kuerten in huis gebruikt. Zijn kleeren heeft hij steeds zelf schoon gemaakt. Uit de voorlezing van verdere protocollen blijkt, dat Kuerten in Altenburg een tijd lang lid is geweest van de Rijksbanier en van den Arbeidersraad. De zitting wordt verdaagd tot Maandag morgen. Dan zal o.m. verhoord worden Ma rie Butlieck, die de politie op het spoor heeft gebracht van Kuerten HILLEGOM. Zaterdagavond fs voor het eerst markt ge houden op het Petroriaplein in het Schoter kwartier. Er was veel belangstelling. LICHTSTORING.. Zaterdagavond weigerde het electrisch licht zijn diensten. Een en ander veroorzaakte op dezen drukken avond veel ongerief. Om half negen was de storing weer opgeheven. Bij de op Zondag gehouden stemming voor de eerste 4 candiaaten op de officieele can- didatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen werden gekozen de heeren P. Klaver (aftr.); B. N. Loerakker (aftr.); J. B. Meskers (aftr.) cn F. C. van Lierop. De Franschc actie tegen de Duitsch-Oostcn- rifksche tol-unie. (2e blad, le pag.) De toestand in Spanje. (2e blad, le pag.) De Engelsche minister Thomas over de inter nationale bestrijding der xverkloosheid. (2e blad le pag.> De ramp van de Noordpool. Indrukwekkende begrafenis van schipper Gravetimaker. (le blad, le pag.) Een verregende bollendag. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Diisseldorf. (le blad, le pag.) Onderhoud met den Spaanschen gezant te 's-Gravenhage, over de gebeurtenissen in Madrid. (2e blad, le pag.) ZANDVOORT WETHOUDER ZWAAN GAAT HEEN! Wij vernemen, dat de heer F. Zwaan, wet houder van Zandvoort, zich bij de aanstaande raadsverkiezingen niet meer voor een zetel beschikbaar stelt. Deze tijding zal in onze badplaats niet weinig opzien verwekken, want men zal zich den raad heel moeilijk zonder den heer Zwaan kunnen indenken! Niet minder dan dertig jaar achtereen heeft deze wakkere strijder voor de Zandvoortsche gemeente belangen In den raad zitting gehad. In Sep tember 1901 werd hij geïnstalleerd. De heer Beeckman wkas toen burgemeester. De hee ren W. van der Werff Sr. en Deekman waren wethouders. De bevolking bestond uit slechts even drieduizend zjplen. Dc heer Zwaan heeft dus, mede ook dank zij zijn grooto werkkracht de gemeente geducht zien groeien. De gas- en waterleiding bestonden toen nog niet. I nl906, dus na vijf jaar raadslid te zijn geweest, werd hij voor de eerste maal tot wethouder gekozen. Dit is hij elf jaar ach tereen geweest, in 1917 werd hij weer gewoon raadslid, maar in 1927 werd hij wederom, thans met, Ds. Padt, tot wethouder gekozen en dat is hij gebleven tot heden. Veel goede dingen zijn onder zijn leiding tot stand gekomen. Als weinig anderen koes tert hij een groote liefde voor ds gemeente Zandvoort. Het wel en wee ervan gaan hem nauw ter harte. De heer Zwaan ls nu 66 Jaar. Hij meent, dat thans zijn tijd van gaan gekomen ls, nu hij voelt dat hij niet zoo krachtig meer is. En hij is er wars van om dingen slechts half te doen. De raad zal den heer Zwaan, die nooit iemand kwetste en altijd strikt eerlijk was, niet gauw vergeten. Daarvoor is hij er te lang een sieraad van geweest. Maar ook de heer Zwaan zal een groote leegte voelen, als aan zijn tallooze bezoeken aan het raadhuis een einde is gekomen. Vele gemeentenaren zullen hem een welver diende rust gunnen. HAARLEM, 20 April. Diisseldorf. In De Groene geeft Jordaan een teckcning van Peter Kürten in een kooi. Achter de tra lies verdringt zich mot opengesperde oogen en muilen, een hem-aanstarende menigte. „La béte humaine.... achter en vóór dc tralies" zet Jordaan er onder. Het is venijnig en waar. Düsseldorf geeft, met zijn proces-tegen-den massamoordenaar, waarbij een rechtbank er in toestemt te ze telen in een groote gymnastiekzaal, om toch maar vooral genoeg ruimte voor de reporters te hebben, een akelige vertooning te zien. De heele opzet van het proces is verschrik kelijk grof, lawaaiig, stijlloos. Het- heeft Iets van een plaatselijke feestweek, met Peter Kürten als hoofdpersoon en held. Held! De treurige gek, die het middenpunt van deze gebeurtenis is. die tientallen vrou wen en kinderen vermoord heeft, geniet nu in zijn zieke brein van zijn laatste publicl- teitsglorie. Er is oen speciale zaal voor hem beschikbaar gesteld, er zijn groote kosten ge maakt om zijn publiciteit te regelen. Na En- gelands Crlppen en Frankrijks Landru heeft Duitschland zijn Kürten! En dat is hij! De officieele psychiaters hebben hem „toe rekenbaar" verklaard. Het wordt steeds raad selachtiger wat daaronder verstaan wordt. Op welken grond kan iemand, die dertig moorden heeft gepleegd, toerekenbaar ver klaard worden? Enfin, er schijnen menschen te zijn die dit logisch vinden. De tweehonderd minder-zieke onschulciigen, die zich bij dc Duitsche politie aangemeld hebben als „de dader", zijn blijkbaar ook toerekenbaar. Er kan er nog wel een bij, en dat is dan de dader zelf. Dat er honderd verslaggevers bij dit pro ces zitten is volmaakt overbodig. Een paar vertegenwoordigers van persbureaux hadden dit werk voor de geheele wereld kunnen ver richten. De Düsseldorfsche rechtbank had in haar eigen zittingzaal moeten blijven, al was die nog zoo klein, en eenvoudig moeten zeg gen: „Wij laten niet meer reporters en niet meer publiek toe dan hier mogelijk is". Daar mee zou zij haar waardigheid, die zij thans te grabbel heeft gegooid, hebben gehand haafd. Van den rechter wordt toch in de

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1