Genève en de Tolunie. BUITENLAND. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 APRIL 1931 VIERDE BLAD Maatregelen voor de zitting in Mei. De mislukte Fransch-Italiaansche vlootbesprekingen. Frankrijk 's zonderlinge opvatting. Een zeer aanvechtbaar standpunt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Secretaris-Generaal van den Volken bond heeft aan de drie staten-onderteekena- ren van het eerste Protocol van Genève van 1922. welke geen leden zijn van den Volken bondsraad (Oostenrijk, België en Tsjechoslo- wakije) een brief gezonden, waarin gezegd wordt dat met de op de agenda van de Mei zitting voorkomende kwestie van de Tolunie een aangelegenheid in bespreking komt, die hun als onderteekenaren van genoemd Proto col direct betreft. Den drie regeeringen wordt in overweging gegeven haar vertegenwoor digers ter V. B.- Raadszitting reeds-thans aan te wijzen. De officieele uitnoodiging van de drie mogendheden zal in de geheime ope ningszitting van den Raad worden gedaan. Oostenrijk, België en Tsjecho-Slowakije zul len bij de beraadslagingen óver de Tolunie op grond van de bepalingen van Artikel 4 van het Volkenbondspact als gelijkgerech tigde en stemgerechtigde leden van den Volkenbondsraad behandeld worden.Er wordt aan herinnerd, dat de brief uitsluitend is ge richt aan de onderteekenaren van het Eerste Geneefsche Protocol, waarin" de bepalingen aangaande de zelfstandigheid vanOosten rijk zijn vervat. De onderteekenaren van de beide andere Geneefsche Protocollen, waar in de algemeene leeningsvoorwaarden zijn vastgelegd en op grond waarvan de controle commissie in 't leven werd geroepen, zijn niet uitgenoodigd. Men verwacht, dat de Oosten- rij ksche Vice-kanselier Schober, de Tsjechi sche minister van Buitenlandsche Zaken Benesj en de Belgische minister van Bui tenlandsche Zaken Jaspar aan de Raadszit ting zullen deelnemen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat, nu de Engelsch-Fransch-Italiaansche onder handelingen over de vlootovereenkc<ust door de Engelsche afwijzing der Fransche eisclien en door Ff ankrijks vasthouden aan deze eischen op een dood punt zijn gekomen, het zeer waarschijnlijk is, dat de Amerikaansche senator Dwight W. Morrow zal trachten door zijn bemiddeling de besprekingen over het doode punt heen te helpen. Morrow, die momenteel in Europa vertoeft en thans te Londen is, heeft zijn weg over Parijs gekozen, waar hij Zaterdag een onder houd had met Briand. Van andere zijde wordt beweei'd, dat Mor row niet voornemens is, zich in de bespre kingen tusschen de drie Europeesche mo gendheden te mengen en dat hij zelfs zijn verbazing er over zou hebben uitgespro ken, dat'.zijn bezoek van Zaterdag j.l. aan de Quai d'Orsai officieel was aangekondigd. Morrow verklaart, 'clan ook niet voornemens te zijn tijdens zijn huidig verblijf te Londen een bezoek aan minister Henderson te bren gen. Wij brengen in herinnering, dat de be sprekingen tusschen Rome en Parijs, die in verclrags tekst definitief vasten vorm zou den krijgen, ruimte overlieten voor een ernstig meening'sverschil. Men had maximumgetallen vastgesteld voor den vloot- bouw tot 1936. Inclereen zou meenen dat de bepaling omtrent de beteekenis dezer getal len aldus uitgelegd moet worden, dat de aan genomen totalen der tonnenmaat niet over schreden mochten worden. De Franschen deskundigen echter verkon digden de zeer spitsvondige theorie, dat de maxima op afgebouwde schepen sloegen en dat men voor 1936 op stapel zou mogen zet ten wat men wilde, als cleze schepen voor 1936 maar niet afgebouwd werden en na 1936 konden dienen ter vervanging van oudere ty pes. Het is geen wonder dat deze uiteenzetting het werk der voorbereiding geheel vernie tigd heeft. Thans is men bezig een compro mis te zoeken. Of men het vinden zal? Het is zeer de vraag. Frankrijk kleeft nu eenmaal aan de pariteitskwestie.... L. A. Duitse Wand De plannen inzake de invoerrechten. Naar wij vernemen, zullen de beraadslagin gen omtrent de douanemaatregelen worden voortgezet met een bespreking tusschen den rijkskanselier, den rijksminister van voedsel voorziening en dien van buitenl. zaken, spe ciaal over de invoerrechten op varkens en vleesch. Een definitieve beslissing over het geheele vraagstuk zal waarschijnlijk in een Donderdag te' houden kabinetszitting worden genomen. Na de beraadslagingen schijnt de stand van Zaken de volgende te zijn: De verhooging van het invoerrecht op bo ter schijnt, zooals men verwachtte, voorloo- pig te worden opgeschort, daar dit probleem nog een reeks besprekingen noodzakelijk maakt. Het is nauwelijks aan te nemen, dat nog in deze of de volgende maand een be slissing ten aanzien van deze quaestie zal worden genomen. Een definitieve beslissing nopens de rech ten op spek, reuzel en peulvruchten zal ver moedelijk ook eerst Donderdag worden ge nomen. Men heeft echter den indruk, dat men ook op deze gebieden betrekkelijk gemakke lijk een ook den landbouw bevredigende op lossing zal vinden. Goebbels voor de Rechtbank. BERLIJN, 28 April (V DJ Dr. Goebbels, die "Maandagavond te Mönchen is gearres- Jeerd en naar Berlijn is overgebracht, heeft zich Dinsdagmiddag voor Landsgericht m voor 8 beleedigingszaken te verantwoorden gehad. Goebbels werd door twee rechercheurs binnengeleid. Toen de president Dr. Goebbels verzocht een verklaring af te leggen over zijn verhouding tot „der Angriff", zeide Goebbels dat hij eerst een andere verklaring wil af leggen. Vervolgens zeide hij dat door den Rijksdag bij de opheffing der Immuniteit verzekerd is, dat de daarvoor in aanmerking komende afgevaardigden noch parlementair, noch in hun werkzaamheden voor hun partij- fracties belemmerd zouden worden. Hij is den laatsten tijd steeds voor de rechtbank verschenen. Voor Maandag verklaarde hij zich tijdig te hebben verontschuldigd, aange zien hij een fractiebijeenkomst en een ver gadering van partijleiders der N.S.D.A.P. te München moest bijwonen. Maandagavond is hij als een ernstig misdadiger tijdens de fractiezitting gearresteerd en opgesloten in een cel. Dit is, aldus Goebbels in strijd met de Rijksgrondwet. In verband met deze Grond wetsovertreding weigert hij voor eenige rechtbank, die dergelijke maatregelen neemt, eenige verklaring af te leggen. Vervolgens ging de rechtbank in raad kamer, waarna de bijeenkomst werd verdaagd aangezien besloten werd de redacteuren van „der Angriff" als getuigen te hooren. Italië. De Europeesche commissie. ROME,' 28 April (VD.) De „Lavoro Fas- cista" spreekt in een uitvoerig hoofdartikel de meening uit, dat Italië onder de gegeven omstandigheden niet veel anderen overblijft dan lilt de Europeesche Commissie te tre den, aangezien op grond van het karakter, dat de uitnoodiging aan Sovjet Rusland en Turkije draagt en de beperkte toelating van de genoemde staten, van de gelijkrechtigde samenwerking van alle Europeesche staten wel niet veel terecht zal komen. Hoe kan men, zoo vraagt het blad zich af, een Euro peesche solidariteit' bereiken, zonder dat eerst solidariteit tusschen de afzonderlijke Euro peesche mogendheden wordt verkregen? Sovjet Rusland en Turkije worden niet als gelijkgerechtigd toegelaten en worden, gelijk vroeger als ongewensehte en nauwelijks te tolèreeren gasten beschouwd. De idéé van Briand belichaamt :een anti Russische en anti- Turksche combinatie, die..uitsluitend de door Parijs zoowel politiek, financieel en militair geleide statengroepen zal dienen. Italië kan aan een dergelijken staat van zaken niet de behulpzame hand bieden. België. Verklaringen van Minister Hijmans over Moulin. BRUSSEL. 28 April (B. T. A.) In de Kamer interpelleerde de communist Jacquemotte den minister van buitenlandsche zaken over de zaak-Moulin. Spr. verklaarde dat er nog meer Belgen in Italië worden vastgehouden en bedreigd worden met verwijzing naar de speciale rechtbank. Hij verweet de regeering dat zij langzaam handelde en den minister dat hij de zaak stil had willen houden. Met nadruk antwoordde Hij mans dat dit onjuist was. De interpellant noemde vervolgens de Ita- liaansche rechters moordenaars. Hij werd tot de orde geroepen; de voorzitter verklaar de dat de taal van den spreker ontoelaat baar was en minister Hij mans protesteerde tegen de heftige woorden tot een bevriende mogendheid gericht. De minister zette uiteen wat er gedaan was. Hij vroeg den ambassadeur stappen te doen om de vrijlating van den gevangene te verkrijgen, wien wordt verwezen clandestien brieven en stukken te hebben vervoerd, ver trouwelijke inlichtingen te hebben verzameld en te hebben samengezworen tegen de vei ligheid van den staat. De minister herinnerde er aan dat het pu blieke recht hem verbiedt zich te mengen in de regeering van een vreemd land, een be ginsel waarvan de waarborging voor kleine landen van belang is. De minister vroeg de openbare betoogin gen te staken, die slechts het optreden der reegering kunnen belemmeren en wolken kunnen doen ontstaan tusschen België en de Italiaansche natie. Frankrijk. Presidentsverkiezing op 13 Mei PARIJS. 28 April (N. T. A.) Onder voor- zitterschap van den president der republiek is heden een ministerraad gehouden. President Doumergue onderteekende het decreet, waarbij de Nationale Vergadering op 13 Mei wordt bijeengeroepen voor de ver kiezing van zijn opvolger. Engeland. Lagerhuisdebatten over de begrooting begonnen. LONDEN, 28 April. (VD.) In het Lagerhuis werden heden door Neville Chamberlain die kortelings Winston Churchill heeft opgevolgd als voorzitter van de Conservatieve Finan ciële Commissie, de begrootingsdebatten, welke verscheidene dagen zullen duren, ge opend. Z-ijn scherpste critiek was dat de be- grootingscijfers van den kanselier voor de schatkist te optimistisch zijn, dat de minis ter heeft nagelaten te refereeren aan de uit gaven voor de werkloozenverzekering, en dat ae voorstellen niets inhouden- ier-stümileering van den handel of het~rertrouwen wekken in de industrie, Sir Donald Maclean het woord voerend na mens de liberalen zeide ten aanzien van den Vrijhandel en de taxatie van land, dat zijn partijgenooten den minister hartelijk steunen en zijn voorsteilen goedkeuren. Brazilië. Revolutie in Sao Paolo? NEW YORK, 28 April. (V.D.l Naar uit Bue- nos Ayres gemeld wordt, zou in den Brazi- liaanschen staat Sao Paolo een rcvolution- naire beweging zijn uitgebroken. Australië. Nieuw Zuid-Wales weigert wederom rentebetaling. LONDEN, 28 April. (VD.) In het Australi- sche Bondsparlement heeft de Premier Scul- lin medegedeeld, dat de Eerste Minister van Nieuw Zuid-Wales Lang gerapporteerd heeft, dat de Staat Nieuw-Zuid-Wales niet in staat is zijn Vrijdag a.s. te Londen en New York te betalen interestgelden te voldoen. Nieuw Zuid-Wales heeft echter maatregelen genomen om aan zijn verplichtingen tot int' restbetaling aan de Australische Staatsbank tot een bedrag van 38.000 pond sterling te voldoen. Scullin verklaarde voorts, dat de Bondsre- geering de overzeesche verplichtingen van Nieuw Zuid-Wales Vrijdag a.s. zal nakomen, waardoor het bedrag dat Nieuw Zuid-Wales aan haar schuldig is voor overgenomen ren tebetalingen verhoogd wordt tot 1.590.083 pd. LETTEREN EN KUNST Het Tooneel te Amsterdam. Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel' DE KOSTWINNER. Somerset Maugham is in de mode. Het succes, verleden jaar met De Heilige Vlam behaald, heeft blijkbaar nog meer indruk gemaakt dan dat van zijn „Pen". 20 jaar geleden. Het Schouwtooneel bracht onmid dellijk daarna De Cirkel op het repertoire, Cor van der Lugt Melsert. kwam dit seizoen met het al lang niet meer nieuwe Victoria, de Groninger studenten voerden op het Groot Nederlandsch Studentencongres The Letter van dezen schrijver op en nu speelt de afdeeling Ranucci-Beckman van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel in het Rika Hopper-Theater niet zonder succes sinds eenige weken zijn nieuwe blijspel De Kost winner. De kostwinner is hier Charles Battle, die meer dan 12 jaar in het gareel heeft geloo- pen en alle dagen als makelaar niet veel an ders op de Beurs heeft gedaan dan effecten koopen en verkoopen. Zijn lieve familie is van oordeel, dat dit niet anders dan een staaltje is van zijn plicht. ,De normale man moet werken voor zijn vrouw en zijn kinde ren", meent zijn gemakzuchtige en egoïsti sche eegade en de kinderen zijn het daar volkomen mee eens. Maar op een goeden dag komt Charles Battle tot de ontdekking, dat dit het ware leven voor een man toch niet is. Dat is op het oogenblik, ais hij aan den rand van het faillissement staat. Vrienden zijn bereid hem te helpen, maar op dat psychologisch mo ment vraag hij zich zelf af, of het eigenlijk de moeite wel loont dat aan te nemen en nog langer zoo door te gaan. Hij accepteert de hulp niet en laat zich op de Beurs „afha meren", wat wil zeggen, dat hij zich insol vent laat verklaren. Hij bedankt er voor voortaan nog langer voor kostwinner te spe len en gaat enkel met een valiesje de wijde wereld in. zonder zich verder te be kommeren om zijn lieve familie, die zich tot op dat oogenblik ook nooit om hem bekom merd heeft en nu zelf het probleem maar moet, oplossen, hoe zij zonder steun van „papa" door de wereld moet komen, Zoo verteld, lijkt deze intrige voor een stuk nog al mager en zij is dat feitelijk ook. Het is c'e onderhoudenden, geestige dialoog met dikwijls onverwachte, verrassende wendingen, die het bij Somerset Maugham moet doen. Maar wij moeten dezen schrijver vooral niet te veel au sérieux nemen. Als wij dat deden, zou er op de daad van Charles Battle, die zijn gezin in den steek laat, nog al wat af te dingen zijn en kritiek zijn te oefenen, even goed als op de lieve familie. En ook in zijn dialoog moeten wij Somerset Maugham, niet te veel aan het woord houden. Wanneer hij een jongmensch bijvoorbeeld, over zijn ouders sprekend, laat zeggen: ..Menschen boven de veertig zijn niets meer waard. Ze loopen maar in den weg. Je moest ze eigenlijk kunnen op ruimen en pijnloos afmaken!" en een jong meisje daarop laat riposteeren: ..Net als honden!" dan spreekt het wel vanzelf, dat je daar niet met een al te ernstig gezicht naar moet luisteren! Het is een satire op de moderne levensopvattingen, vooral van de jeugd. Somerset Maugham houdt de moderne menschen een bollen spiegel voor, waarin zij zich ondanks de overdreven, krom getrokken afspiegeling zelf toch kunnen herkennen. Deze Engelsche auteur is soms zeer geestig, doch hij ontkomt maar al te dikwijls niet aan het gevaar, dat hij in zijn zucht om grappig te willen zijn de grens ver over schrijdt en dan grof wordt. Wij hebben dat ook al indertijd na den opvoering van Victoria geconstateerd. Wanneer hij een jong meisje op een koude, cynische wijze op een zeer ernstig moment laat spreken over de mo gelijkheid, dat haar vader zelfmoord gepleegd heeft en haar op koel-nuchteren toon laat zeggen, alsof zij het over haar poesje heeft, dat hij wel op den bodem van de Theems zal liggen en ze de rivier maar moeten laten af- dreggen, dan wordt dat ondragelijke grapje stuitend en weerzinwekkend. Voor Somerset Maugham schijnt zoowat. de ergste fout van een mensch te zijn, als hij geen gevoel voor humor heeft we hoorden dat ten minste wel tien keer verkondigen maar honderdmaal erger is het, wanneer hij onder alle omstandigheden zijn gevoel voor humor wil toonen. Dit cynisch-ongevoelige in den spot van dezen Èngelschen auteur is iets. wat nu en dan afstoot en tot verzet prikkelt. Maar daartegenover staan ook werkelijk zeer rake opmerkingen en geestige gedeelten in den dialoog. Somerset Maugham neemt dik wijls op vermakelijke wijze rn loopje met de moderne opvattingen van de jeugd en zeker niet het minst in de wijze, waarop de vader daarop reageert. ..Het huwelijk is verre van amusant hooren wij hem bijvoorbeeld zeg gen. „Anders zou de kerk het niet behoeven te zegenen, cn.de wet-het_nieL. te bescher- i men!" Een satiriek blijspel als De Kostwinner kan I niet licht genoeg gespeeld worden. Ir. de op voering door de leden van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel zagen wij duidelijk hoe moeilijk het is precies den juisten toon daar voor te treffen. Eigenlijk was Cees Laseur de eenige, die heel de voorstelling door hiertoe in staat bleek. Hij zei zijn geestigen tekst zon der eenige nadrukkelijkheid en toch steeds fijn, puntig en raak. Het bleef aldoor luchtig badineerend met een zweem van ironie en gedistingeerden humor. Een prachtig staal van tooneelspeelkunst en voortreffelijk zeggen gaf hij in de scène, waarin hij de emotie be schrijft van het afhameren van een makelaar op de Beurs. Het is met de grootste soberheid zonder eenlg theatraal effect, eenvoudig maar aldoor strak gespannen, zoadat je het ziet ge beuren en meeleeft. Alleen om dat tooneel door Laseur te zien spelen, zou men De Kost winner moeten gaan zien. „Als je actrice wilt worden, geef dan het natuurlijke! Dat is de triomf van het Kunst matige". hoorden wij hem tot Judy Char les Battle s dochter zeggen en hij gaf er in zijn prachtig volgehouden, licht spel tegelijk het voorbeeld van. „Giissez. gilssez, n'appuyez pas!" Laseur weet beter dan een ander Hol- landsch acteur de beteekenis van deze woor den. Daarom is hij als aangewezen voor zulke moderne rollen als deze kostwinner. Van de „kinderen" wist alleen Georgette Hagedoorn dien toon te benaderen. Deze ionge actrice toonde ais Diana weer welk een rijke belofte zij inhoudt voor ons tooneel. Zij had een zeer precair tooneeltje met Laseur te spelen, dat door een licht-foutieve into natie of door te nadrukkelijk spel hopeloos bedorven had kunnen worden en het was ver blijdend te zien, hoe zuiver zij daarin den toon wist te treffen. Het werd geen moment stuitend, omdat Georgette Hagedoorn het zoo lief-naief en echt jong speelde. Het spel van Rie Gilhuys cn Ben Royaards als de kinderen van den kostwinner stond niet op dat zelfde peil. Ik erken, dat Somerset Maugham het hun in deze anti pathieke rollen uiterst moeilijk maakt. Met lichter spel hadden zij de satire meer tot haar recht kunnen laten komen. De rol van Margerie de' lieve mama lag Magda Janssens minder goed. Zij „speelde" te veel en gaf zich uiterlijk te veel moeite om de romantische vrouw te schUnen. Met een ander tegenspeler als Cees Laseur zou ons dat misschien minder sterk hebben getrof fen. Het was een andere speelstijl! Dit zelfde kunnen wij ook zeggen van Willem van der Veer, die zich niet goed kon aanpassen bij het moderne spel van Laseur. Aan Cees Laseur's uitnemende creatie is ongetwijfeld het succes van De Kostwinner te danken. En Somerset Maugham blijkt genoeg geest te hebben om ook in een blijspel zonder te veel inhoud toch te vermaken. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Bachconcert in de Noorderkerk. Ik wilde dat ik over het geheele Bach concert van Dinsdagavond zoo gunstig re fereeren kon als over het vioolspel van den heer G. Beths; die Bach's vioolconcert in E gr. t. voordroeg Let wel: dit concert was geen Bachconcert in specifiek Dinsdagsch-Haarlemschcn zin' Het was een concert aan de uitvoering van werken van Bach gewijd. En van die uitvoeringen stond de vertol king van het vioolconcert verre bovenaan, vormde zelfs een afzonderlijke klasse. Het spel van den heer Bcths was correct, rijp. evenwichtig en zou, indien de speler over een nog beter instrument beschikken kon, op elk concert, op elk programma achting en eer verwervén. Op de onbillijke concurrentie der violisten en cellisten, wier succes voor een deel afhangt van het aantal bankjes van duizend, dat zij of vermogende maccenaten voor een instrument hebben kunnen uitgeven, heb ik al eens gewezen. In dat opzicht zijn de pianis ten in rechtvaardiger conditie. De organist, de heer Piet Halsema verving bij het vioolconcert het orkest aan het orgel, terecht en op verdienstelijke wijze. Ook zijn voordracht van Bach's koraalvoorspel ,.Nun komm' der Heiden Heiland" mag geprezen worden; die der bekende Toccata cn Fuga in d kl. t. leed onder verschillende onnauw keurigheden en onder het te weinig opge wekte tempo. Dat het orgel niet de gewensclv te groote dynamische tegenstellingen kon brengen is niet aan den bespeler te wijten. „Terecht", zei ik, begeleidde het orgel de vioolsolo, hoewel er een „orkest" aanwezig was. Het heette tenminste zoo, cn er waren werkelijk een aantal violen, alten .celll, twee hobo's en een plano, mitsgaders derzelver bespelers en bespeelsters. Maar we hebben weer eens kunnen zien dat een dergelijke col lectie, hoezeer ook van goeden wil getuigend, nog geen orkest is, geen bruikbaar cn homo geen speeltuig in de hand des leiders! Het was daarentegen een nog vrij heterogene ver zameling, waarvan het grootste deel noch in dividueel. noch collectief voor zijn taak be rekend bleek. Meer dan eens, voral in de can tate no. 33 (no. 4 van het programma) liep de orkestpartij danig in de war. Het koortje zong redelijk, al moet het nog heel wat aan sonoriteit winnen. Wat de drie vocale solisten betreft: Mevr. S. Pruys Boschard zong het koraal in de Cantate no. 6 vrij goed; de aria's bleken nog boven haar krachten te gaan. De baryton, de heer Bram Misset ontwikkelde een aangenaam klinkend geluid, dat bij nog betere adembehecrsching ook nog meer tot zijn recht zal komen. De zang van den tenor, den heer H. van der Togt bleef echter beneden elke, zelfs de meest welwillende kritiek, zoodat ik mij van be spreking maar zal onthouden. De obligaat-vioolpartijen werden door den heer Beths natuurlijk zeer goed gespeeld; de obligaat-cellopartij vond in me]. H. Hcssels een verdienstelijk vertolkster. Dat deze des ondanks niet geheel voldeed zal wel aan den aard dezer zeer moeilijke partij liggen, die denkelijk door Bach voor een kleine violon cel met hooge e-snaar bedoeld Is. Bij de recitatieven en de aria's met obligaat strijkinstrumenten was het jammer dat de pianiste, mej. L. Luitjes, niet voor haar taak berekend bleek: zij volgde den leider onvol doende. speelde soms te hard en sloeg vaak beide handen ongelijk aan, wat bij Bach meestal in 't geheel niet op zijn plaats is. De beide hoboïsten deden hun best, maar hobo is een zeer moeilijk instrument om er zuivere en mooi-kiinkende tonen op te pro- duceeren Zoo heeft dit Bachconcert van meer goeden wil dan van superieur kunnen blijk geven. De dirigent Halsema moge dit bedenken al vorens hij een tweede uitvoering geeft. K. DE JONG. Naschrift. In den aanvang van mijn artikel over den aanstaanden Beethoven-cyclus is door een fout in het manuscript de naam van Ed. van Beinum weggelaten. De lezer zal wel begrepen hebben dat die met „hij" bedoeld was, maar zoo als het er nu staat klinkt hot onbe- dneidAJnwfilsüilend.- Ik wil deze. fout dus hit' rectificeer en. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEW a 60 Cts. per regel. OBeniAHNSTCIN NATUURLIJK BRONWATER. Sedert 1887 Nederli*nd»che Onderneming. VERVOLGCURSUS SCHOOL IV In aansluiting op ons bericht van Maandag maken wij thans melding van de uitreiking der diploma's cn prijzen, die Dinsdagavond plaats had in het gymnastieklokaal van de school aan de Jacobstraat. De heer R. Haverschmldt. hoofd van den vervolgcursus liet den avond beginnen met algemeen gezang en sprak vervolgens eenige welkomstwoorden waarin hij o.a. het afge re den commissielid, mej. M. C. Berdenis van Beriekom memoreerde. Hierna hield mr. A. Beets, lid der plaatse lijke schoolcommissie, een toespraak en zei dat het een belangrijke dag was voor velen. Het einde van den cursus toch is aangebro ken aldus spr. en nu komt het erop aan in de maatschappij een plaats te verwerven. Spreker vergeleek den strijd om een behoor lijke plaats in de wereld met dien om de hoog ste eerepalm in de grijze oudheid in Grieken land. bU de Olympische Spelen, en drukte de jongelui op het hart flink hun best te doen voor die plaats. Slechts door groote inspan ning kan men slagen. En toen deelde mr. Beets de volgende ge tuigschriften uit: Sophia v. Bilderbeek. petr.a Jansen. Paula v. Loonen. M. Ie Noble. Willy Phllippo, Tr. Timmer. Mina Woudenberg. Joh.a v. d. Anker, Aafje Engel, Com a Harmscn, Corn.a Ides, Petr.a Iedes, Ma. Kroonsbcrg, Dlna Müller, Ma. Roest. Joha. Snoeks. Antha. Veen. Hen- drikle v. Viersen, Suz. de Vries Ed.. Suz. de Vlies Jd., Geertr.a Beyer, Suze Berghegger, Chr.a Commelter. Jac.a Dijkmans, Janna Hoogkamer. Christ.a v. Kampen. Marie v. Kampen. Bcrna Putman. Gerda Revmers, Joh.a v Tuin. Geertr.a Bijster, Marinus v. Aalst, Jac.s Dijkstra ,H. v. Franken. W. Huis in t Veld. Corns, de Rek. Adr.s Thuis, Hub s Urbanowitz. g. Wever, U. H. Dijkstra, Willem Polder. Onderst, leerlingen na 3 jaren den cursus te hebben gevolgd, kregen een prijs: Saartjc v. Andel, Dorothea Biesbrouck. S. Bijster. Wa. v. Hamelsveld, B. Heerschop. Cath.a Heycrman. Bertha Jansen. H.a Nicolaï M.a Roose. C. Stekelenburg, A.a Trap. Geertr. Wessellng, G. Elskamp, P. de Jong. P. Polder, Joh. Wesselink, M. v. Wijk. De leerlingen boden mr. Beets en het per soneel nog geschenken aan. R.K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN. Dinsdagavond vond in Central de jaarver gadering plaats der R.K. Verccnlging van Handels-, kantoor- en winkelbedienden on der voorzitterschap van den heer J. A. van Duren. De Bondsvoorzitter, de heer H. H. van Hamersveld woonde deze bijeenkomst bij. Na voorlezing der notulen die geen opmer kingen ontlokten, en bespreking der ingeko men stukken (o.a. was hier een bij omtrent een dezen zomer in Amersfoort te houden congres, waarvan het onderwerp nog nader bekend zal worden gemaakt) kwamen de ver schillende verslagen ter sprake. De heer C. v. d. Pligt. secretaris, kreeg applaus zooweL voor zijn Bondsvergadering-verslag als voor het jaarverslag. Uit dit laatste bleek dat de afdeeling een kleine 200 leden telt. Er is veel bereikt in het afgeloopen jaar, o.a. is vooruitgang gekomen in de besprekingen omtrent den vrijen mid dag. Ook den penningmeester, den heer N. G. Boogaard, die den l'inancleclen toestand toe lichtte cn de begrooting voor het volgende jaar meedeelde, werd voor zijn keurig werk dank gebracht. Hierop kreeg de heer I-Iamcrsveld het woord. Hij bracht het afdelingsbestuur dank voor zijn prestaties in het afgeloopen jaar, en sprak vervolgens over de winkel sluiting. Het parool is: vrije middag voor de winkelbedienden. Het werktijdenbesluit geeft wel een vrijen haivcn dag aan, maar dit moet een middag worden, geen morgen. De winkeliers nu willen wel een halven dag de zaken sluiten, maar willen zich niet bin den aan een bepaalden vrijen middag. Er is geen overeenstemming gekomen tusschen de winkeliers en de bedienden. Men heeft er in den raad over gesproken, commissies zijn benoemd, doch steeds zijn de partijen nog niet tot elkaar gekomen. Men heeft de R.K. organisatie aangewre ven in het zog te varen van de roode bonden. Spr, protesteert daar ten sterkste tegen. De winkelbedienden zullen echter door blijven gaan met rechtmatige middelen te strijden voor wat zij als redelijke eischen zien. Hij legt de volgende motie aan de vergade ring voor: De afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franclscus van Assisie" in hare Jaarvergadering bijeen op Dinsdag, 28 April 1931; gehoord hebbende de uiteenzettingen van den bondsvoorzitter; spreekt hare sterke afkeuring uit over de wijze, waarop door den Haarlcmschen Mid denstand i.e. door de Haarlemsche Midden- stadscentralc is stelling genomen tegen de voorstellen van den gemeenteraad om te komen tot den vrijen middag voor de winkel bedienden; brengt hulde aan Mr. Dr. Bijvoet voor diens oprecht initatief; betuigt hare instemming met het beleid van den Haarlcmschen Gemeenteraad in deze aangelegenheid; betreurt de hetze, welke bij monde van den secretaris der Haarlemsche Middenstands- centrale tegen de bedlcndenorganlsaties, meer in het bijzonder tegen de katholieke be diendenorganisaties, is gevoerd: protesteert tegen diens onjuiste weergave der feiten op een onlangs gehouden lande lijke middenstandsvergadering te Utrecht: stelt vast, dat de Ned. R.K. Bond van Han dels-, Kantoor- cn Winkelbedienden aan de hand van zijn geschiedenis bewezen heeft voor de belangen van de kantoorbedienden, doch niet minder voor die der winkelbedien den te strijden op basis der katholiek-sociale beginselen: vermeent met volle instemming dat het bondsbestuur zijn actie voor den vrijen middag der winkelbedienden onverzwakt zal voortzetten en daarbij gebruik zal maken van alle geoorloofde middelen, welke het ten dienste staan; besluit deze motie tor kennis te brengen van Burgemeester. Wethouders en leden van den Gemeenteraad van Haarlem, alsmede aan de pers en gaat over tot orde van den dag. De motie, wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna de matig bezette ver gadering. nadat nog enkele punten als rond vraag e.d. behandeld waren, werd gesloten,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13