ANTON LANG IN HAARLEM. Het woord is aan. De aardbeving in Armenië. Een Boterbriefje. Alexandrië-Caïro-Express in vlammen. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14676 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 30 April 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM •n ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad 0 32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland f 3-8754Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-5754. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuïder Buitenspaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10604 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1-5 regel» ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels t 0.6& elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer /0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnès. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet ol Oog 1400.-. Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of BeenDreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De vroegere Christusfiguur der Oberammergauer Passiespelen, Wat hij ons vertelde. .Anton, Lang vertoeft op 'hét oogeüblik in (Haarlem, bij een bevriende familie; hij "blijft ©enigen tijd in ons land en zal dan naar Engeland vertrekken om aan een oude uit- noodiging van eenige zijner kennissen aldaar gevolg te geven. Aan het bezoek van den beroemden Chris tus-vertolker der Oberammergauer Passie spelen is in het geheel geen ruchtbaarheid gegeven, wij grepen nochtans de gelegenheid om de internationaal beroemde figuur heden morgen te ontmoeten, gaaarne aan. Anton Lang is een zeer eenvoudig mensch, een typische Zuid-Duitscher, met een edel ge vormd gelaat, waarin zich vriendelijkheid en rust weerspiegelen. In het dagelijksche leven is hij Töpfer, pot tenbakker, en hij heeft een groote 'liefde voor het werk, dat hem in staat stelt in zijn levensbehoeften te voorzien. Een groote ver eering heeft hij voor de voortbrengselen van de renaissance, hij werkt gaarne naar den ■teederen Lucca della Robbia of den zielrijken Donatello. Want het pottenbakkerswerk cul tiveert de liefde voor den plastiek en het werk op den draaischijf, waarop de pul, de vaas of de schaal tot stand komt, wordt door Lang maar al te gaarne onderbroken, voor het vervaardigen van reliefs en desrgelijken. Zoo (heeft hij onlangs een Zuid-Afrikaansche be stelling vooltooid, vier plaquettes, vier bijbel- sche voorstellingen. Ook zijn kinderen, die als bas, alt en 'sopraan In het koor van de Passiespelen mee werken, arbeiden samen in de liuis-industrie van het gezin. De zoon is natuurlijk moderner dan de vader, deze, die 56 jaar is, heeft zijn hart aan gothiek en renaissance verpand, is verliefd op schoonheid van vorm, schoonheid Van kleur, harmonie, en de Christusfiguur moet, naar zijn oordeel, in de verwerkelijking- door menschenhand, een ideale figuur zijn. Maar terzijde zij hierbij opgemerkt, dat de artistieke huisnijverheid lang niet meer zoo winstgevend is als vroeger. Anton Lang ver telde, dat de industrie den handwerker veel schade berokkent. Vroeger bijvoorbeeld ont vingen de handwerkslieden van Oberammer- gau vele opdrachten uit Amerika, thans echter komt er nog maar zeer zelden een vraag uit de Vereenigde Staten, om de voort brengselen van de Beiersche huisarbeid. Voor wij nu verder Anton Lang aan het woord laten over de Passiespelen, terloops iets uit de geschiedenis van deze tien-jaarlij ksche ceremonie: Het was in den tijd van den dertig jarigen oorlog. Talrijke krijsscharen trokken door het Zuiden van Beieren en achter hen aan schreed de dood! Groot was dè verwoesting, die hij overal onder de bevolking aanrichtte. De pest waarde door heel het land en spaar de zelfs de bewoners der afgelegen bergdor pen niet. In dien tijd was het, dat ook Ober- ammergau zwaar werd geteisterd. Binnen drie weken stierven 84 Oberammergauers aan de vreeselijke ziekte, die door Kaspar Schlieszer ove r de bergen van Parten- kirchen in zijn „Heimatsort" was gebracht. Toen was het, dat de bevolking van Ober- ammergau om den geesel van de pest van zich af te wenden de plechtige gelofte deed alle tien jaar de lijdensgeschiedenis van Je zus in het openbaar te vertoonen en de kro nieken van Oberammargau vertellen, hoe na die gelofte de pest plotseling uit het dorp week en geen Oberammergauer meer aan de gevreesde ziekte bezweek. Reeds het volgen de jaar. in 1634, werd voor het eerst te Oberammergau het Passiespel ter verheer lijking van den Heiland gegeven en sinds dien tijd hebben de Oberammergauers in dankbare herinnering aan liet wonder, dat hun dorp is geschied, en trouw aan de gelof te hunner voorvaderen steeds om de tien jaar de lijdensgeschiedenis van Jezus in het openbaar vertoond. De familie Lang, die wijdvertakt is, heeft steeds in den letterlijken zin des woords een belangrijke rol in het kerkelijke festijn gespeeld. Zij bestaat thans uit 150 leden, en Anton Lang, stelt er dan ook prijs op, wan neer men hem ooit wil schrijven, dat men zijn adres juist noteert omdat de post anders voor groote moeilijkheden gesteld wordt. Drie maal heeft Anton Lang de Christus figuur vertolkt, de laatste maal nam Alois Lang, een ver familielid, zijn taak over, om dat Anton Lang vond dat het tijd was ge worden de jeugd een beurt te geven. Hij was vijf en twintig jaar toen hij voor de eer ste maal de Christusfiguur verbeeldde. In 1934 zal het 300 jaar geleden zijn, dat de be woners van Oberammergau de plechtige ge lofte voor de eerste maal inlosten. Dan zal aan de Passiespelen ook een ander, een grootscher karakter gegeven worden, dan gemeenlijk' het geval was. Anton Lang ver telde, dat de moderniseering in de tooneel- speelkunst ook doorgedrongen is tot Ober ammergau. Zij kenmerkt zich voornamelijk door ver- eenvouding in scènerie en decors. Volgens Anton Lang heeft men thans echter de grens der moderniseering bereikt. Verder mag men volgens hem niet gaan. Den laatsten keer heeft de wereldbekende Christusvertolker, wiens vader- en grootvader vroeger de figuur van Herodes hebben gespeeld, de proloog ge zegd op het proscenium. Dit was een zeer vermoeiend werk, temeer daar het prosce nium niet overdekt is en de proloog werd uit gesproken tijdens een stortbui. De duizenden vreemdelingen die gemeen lijk Oberammergau bezoeken worden in den regel gerecruteerd uit Nederland, Engeland en Amerika, vooral uit Nederland en Ameri ka. over het algemeen voor een uiterst ge ring deel uit Frankrijk. Anton Lang, die Amerika kent en onder anderen in Chicago is geweest, heeft een typischen kijk op dit jeugdige volk, dat hij sympathiek vindt om zijn kinderlijkheid en waarvan hij groote verwachtingen koestert omdat het nog jong is en vol kracht. Dit oordeel is dus klaar blijkelijk niet beïnvloed door de onaange name ondervindingen die Anton Lang (naar hij ons vertelde) heeft opgedaan ten aan zien van de Amerikaansche journalisten die het nimmer al te nauw hebben genomen met de waarheid, om der wille van de interes sante copy. Anton Lang houdt van het tooneel; een bepaalde opinie over het moderne tooneel of de toekomst van het Duitsche theater en de filmkunst heeft hij zich niet gevormd, om dat hij zijn hart aan het oude klassieke theater verpand heeft, aan Shakespeare bij voorbeeld en omdat deze kunst immers van alle tijden is en in wezen niet afhankelijk van moderne stroomingen. Merkwaardig echter is het dat de eenvoudige Zuid-Duit scher die Beieren liefheeft en de Beiersche bergen en de Beiersche „Gemuetlichkeit und Wuerde" een groote bewondering koestert voor Charles Spencer Chaplin „der gediegene Komiker" die den mensch doet lachen doch ook zijn zuiverste gevoelens en zijn mede lijden opwekt L. A. Arondal: Een coquette is een vrouw zonder hart. Haar slachtoffer is een man zonder hersens. Duitschland heeft weer een surprise Voor ons arme landin 't vet, Strakjes wordt op onze boter Hooger invoerrecht gezet. Er heerscht toch al bij de boeren In ons land een bittre nood En. wie boter uit wil voeren, Krijgt nu dit nog op zijn brood. Als dit snoode plan volvoerd wordt (En het lijkt er op dit keer) Botert het straks met ons landje En den Oosterbuur niet meer. Als de export naar de Duitschers Dan volkomen stil gaat staan, Zit de boerenmaag met boter, Heeft hij geen droog brood eraan. Waarlijk, op zoo'n boterbriefje Zijn we hier niet erg gebrand, En de werkloosheid van koeien Werkt het leelijk in de hand. Duitschland, zeg dat het niet waar is, Wek ons uit dien boozen droom, Het symbool van onze vriendschap Blijve: boter tot den boom. P. GASUS. EGYPTE. 38 dooden en 36 zwaar gewonden LONDEN, 29 April. (VD.) Volgens berichten uit Cairo is hedenmiddag de Alexandrië- Cairo-Express in brea d geraakt. Hierbij moe ten 38 personen, waaronder 10 kinderen den dood gevonden lïébbèn. Drie bezweken na aankomst in het ziekenhuis en 36 anderen werden zwaar gewond. Vele lijken waren on herkenbaar verminkt. De toestand van vele gewonden is ernstig. Onder de dooden be vindt zich slechts één Europeaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat een der asseii is warmgeloopen. Drie houten wagons gingen in vlammen op. De locomotiefbestuur der had van den brand niets bemerkt en werd eerst later door een baanwachter op het uit slaande vuur attent gemaakt. Rijdende hel. Volgens een Reuterbericht uit Cairo bestond de trein uit oud materiaal. Tengevolge van de snelheid van den trein kregen de vlam men gemakkelijk voedsel; de reizigers, die in deze rijdende hel waren geraakt, verbrand den, terwijl door de angst half waanzinnig geworden mannen, vrouwen en kinderen zich uit de brandende wagens wierpen. Lijken van omgekomenen en deerlijk verwonde lichamen van nog levenden liggen langs den geheelen weg, zoodat het moeilijk is het aantal slacht offers te tellen. Toen de trein ten slotte stilhield, was het volstrekt onmogelijk den brand te blusschen De wagens werden afgehaakt en geheel door de vlammen verteerd. Alle dooden en gewonden zijn inlanders, behalve een Francaise, wier been gebroken is. Onder de slachtoffers zouden tien kinderen zijn. De machinist van den trein is gearresteerd. Het liefelijk eiland Madeira is thans tooneel van strijd. De Portugeesche regeering heeft den opstandelingen eed ultimatum gesteld en toen dit niet iverd ingewilligd s de strijd begonnen. Onze foto toont troepen op Madeira, omringd door de angstig belangstellende bevolking. 700 dooden Groote verwoestingen aangericht. 20.000 dakloozen. MOSKOU, 29 April. In de Kaukasische Sovjet-republiek Nachitsjewan hebben twee aardbevingen in een aantal dorpen groote verwoestingen aangericht. Ook Tifiis werd getroffen. Voor zoover thans bekend zijn eenige honderden personen gedood en ge wond. MOSKOU. 29 April (VD.) Volgens de laatste berichten uit Transcaucasië heeft het centrum van de aardbeving in Zangue- zoer gelegen (Armenië). In de stad Gue- roessy en omgeving zijn tweehonderd per sonen gedood en 205 gewond, in de stad Sls- sian en omgeving werden 192 personen ge dood en 600 verwond. Bijna 80 pet. der dor pen zijn in het gebied van Zanguezone ver nield. Veel vee is omgekomen. MOSKOU, 29 April (VD. In den loop van heden zijn de eerste officieele berich ten over de groote aardbeving in Armenië binnengekomen. Voor zoover tot dusverre konu worden vastgesteld hebben ruim ''OO personen den dood gevonden. 20.000 nien- schen zijn dakloos geworden. Hun toestand wordt nog moeilijker door het feit, dat het hard regent. Het Centraal Comité van de republiek Georgie heeft een van speciale volmachten voorziene commissie per vliegtuig naar Nachitschewan gezonden om de hulpmaatr. gelen voor de bevolking te leiden. Te Nachitchewan zijn 60 huizen verwoest. In de steden Gersu en Oschnubar zijn in totaal 380 huizen vernietigd. Daar in het aardbe- vingsgebied groot gebrek bestaat aan brood en levensmiddelen, zijn op het station Tifiis 6000 ton graan in beslag genomen en naar het gebied van de ramp gezonden. Ook de raad van volkscommissarissen van de Sovjet- Unie heeft een hulpactie op touw gezet. DIVIDEND AMSTERDAMSCHE BANK. In de vergadering van den Raad van Toe zicht van de Amsterdamsche Bank is beslo ten aan de eerlang uit te schrijven algemee- ne vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1930 een dividend uit te keeren van 8 pet. en zulks na afschrijving van f 1.741.720.69 op onroerende goederen, ver hooging van de algemeene debiteurenreserve met f 2,500.000 en toevoeging van f 500.000 aan het reservefonds, waarna f 397,251,77 op nieuwe rekening zal kunnen worden overge bracht. DE RAADHUISBOUW BLOEMENDAAL. TE TWEE ARCHITECTEN ZULLEN NADERE PLANNEN INDIENEN. Naar aanleiding van de in de verschillende dagbladen voorkomende berichten omtrent den stand van zaken met betrekking tot de plannen voor den bouw van een nieuw Raad huis c.a. aan den Zeeweg, acht de Commis sie van voorbereiding van dezen bouw het noodig het volgende mede te deelen: Alle uitgenoodigde architecten zonden de door hen ontworpen schetsplannen voor den overeengekomen datum 2 Maart 1931 bij de Commissie in. De Commissie van Advies bestaande uit de heeren Ir. A. R. Hulshof f, Ir. J. Gratama en J. de Jong Czn., heeft deze plannen daarna bestudeerd en daaromtrent een rap port aan de Commissie van Voorbereiding uitgebracht. Overeenkomstig dit advies be sloot de Commissie de ontwerpers van twee der inzendingen uit te noodigen een nader schetsontwerp te maken, waarbij rekening wordt gehouden met op- en aanmerkingen, welke de beide Commissiën meenen te moe ten maken. Deze nadere ontwerpen zullen op nieuw aan het oordeel van de Commissie van Advies worden onderworpen, waarna Gc Com missie van Voorbereiding een voorstel aan den Raad zal doen omtrent de keuze van den architect. Zij hoopt dat de Raad nog vóór September een definitieve keuze zal kunnen doen. Den. Raadsleden werd bij strikt vertrouwe lijk schrijven van den stand van zaken, mede- deeling gedaan en een exemplaar van het beoordeelingsrapport toegezonden. Daarna werden zij in de gelegenheid gesteld de ont weruen te bezichtigen. Thans zijn de inzendingen die waren opgehangen in de tentoonstellingszaal van den heer Boskamp in afwachting van de beide nadere ontwerpen opgeborgen. Vermoedelijk zullen zij na de beslissing van den Raad voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Tot zoover het ons gezonden communiqué, dat zooals onze lezers kunnen constatec ren dc mededeelingen in ons bericht van Maandag bevestigt. Zal dc burgeroorlog in China opnieuw ont- branden? (2e blad, le pag.) 5 is niet meer voldoende. Ir. Van Mourik Broekman vraagt een betere codificatie. (2e blad, le pag.) Bevordering van de icerkloosheidsvcrzekering. (2e blad, le pag.) Érnstige aardbeving in Armenië. (le blad. le pag.). Dc AlexandricCairo express in vlammen. (le blad, le pag.) Dc Raadhuisbouw te Blpcmendaal. Twee architecten zullen nadere plannen indienen. (le blad, le pag.) Feestviering Prinses Julianadag. (le blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: De Grens. (le blad, 2e pag.) L. A.Anton Lang in Haarlem. Waf h\j ons vertelde. (le blad, le pag.) A. Heeroma: Uit den strijd tegen de misdaad Joost de Wandelaar. (4e blad, le pag.) C. J. Groothof f: De groote strijd tegen de Belgen. Sport en Spel. (4e blad, le pag.) HET ARTIKEL „VOOR DE FORENSEN" WORDT UITGESTELD TOT EEN VOLGEND NUMMER. (Laatste berichten 2e pagina le blad.) SPOORRIJTUIG UIT DE RAILS GELOOPEN. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Naar wij vernemen ontspoorde hedenmor gen te Hillegom een rijtuig van den trein uit Rotterdam, die om 7.52 te Haarlem moest aankomen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor en er was ook geen materieele schade. De treinenloop is door dit ongeval tot ongeveer 11 uur gestoord geweest. De versperring was te kwartier vóór 11 uur weggenomen. De oorzaak was, naar wij bij informatie aan het station te Hillegom vernamen, dat een rijtuig warm geloopen was. N.V. DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK Op de heden, Donderdag gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. De Hollandsche Voorschotbank werd le. de balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd en het dividend vastgesteld op 8 pCt., 2e. de heer J. J. S. van Hamel, aftre dend Commissaris, als zoodanig herkozen en 3e. besloten geene 4J4 pCt. of 6 pCt. Schuld brieven uit te loten. HET FATALE HUURKOOP SYSTEEM. TWEE VEROORDEELINGEN. De Haarlemsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigcn A. J. T„ die terecht gestaan heeft ter zake dat hij in huurkoop ontvangen artikelen (fietsen, luid sprekers. naaimachines) zich wederrechte lijk had toegeëigend door ze, vóór ze volle dig afbetaald te hebben, te verkoopen. De Of ficier, mr. A. R. Andrlnga had een onder zoek naar verdachte's geestvermogens ge- eischt, subsidiair 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Mr. dr. A. F. H. Schreurs. verdediger van T.. drong ook op een dergelijk nader onderzoek aan. De rechtbank achtte zulk een onderzoek niet wenschelijk en veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van preventief tot 14 Mei toe. In verband hiermede staat de zaak tegen J. G-, verdacht van heling van naaima chines. door A. J. T. in huurkoop gekocht en onmiddellijk weer verkocht aan G. De officier van Justitie mr. A. R. Andrlnga had in zijn requisitoir gezegd dat het huur koopsysteem in discrediet is geraakt door cie helers. Deze personen staan veel te gauw klaar. Hij achtte de zaak zeer ernstig; het staat z.i. vast, dat verd. bekend was met het feit, dat de naaimachines, die hij kocht van T. voor een prikje, niet aan dezen toebehoor den. Hij had dan ook 9 maanden geëischt om het misdrijf van heling den kop in te druk ken. De verdediger, mr. L. G. van Dam, pleitte clementie wegens het gunstig verleden van verdachte. Als er straf volgen moet. dan vraagt hij een boete, geen vrijheidstraf, die verd. voor zijn verdere leven volkomen zou ruïneeren. De rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot een gevangenisstraf van 6 maanden wegens heling, meermalen ge pleegd.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1