Het Meifeest der S D AP. Het woord is aan... Andere thee. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14679 Maandag 4 Mei 1931 ABONNEMENTEN ;per week 0.27H, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 3.57Va. Franco per post door Nederland f 3-87J4- Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0Ó7J4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14S2S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 11-75. elke regel meer ƒ0.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels t 0.6(X elke regel meer 10.15. buiten Arrondissement dubbele prijs Ome Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f 0-30, elke regel meer 0.10. uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden (600.-, Verlies van Hand. Voel ol Oog 1400.-. Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-, Arm- oi Beenbreuk 1100.- Drr NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD HAARLEM, 4 Mei. De Geest des Tijds. Een van de talrijke persbureaux, die de dagbladen plegen te bestoken met hun aan biedingen van artikelen, 'bedoeld als „aange name ontspanningslectuur", maakt mij van morgen gelukkig met de volgende verzameling die het thans offreert: Is Inbreken loonend? Een Enquête bij Hen, die het kunnen weten. Het persbureau teekent hier cynisch bij aan: „Het inbreken is alleen loonend voor den Staat, de advocaten en de rechters (Blijkbaar is dit de bittere slotsom van Hen, met een hoofdletter, die het kunnen weten). Veilig vliegen! (met 2 afb.) Geen brandgevaar meer voor vliegtuigen. Door Prof. Dr. L. Hausfelder. Naar een Nieuwen Mensöh? Het Darwinisme weer op het tapijt. Door Prof. Dr. P. Kersbergen. De Prins van Wales weer thuis. Het meest populaire lid van het Engel- sche koningshuis. Hofintriges, enz. Sprookjestuinen op den bodem der zee. De verliefde inktvisch. Als de lente onder de baren ontluikt Monsters op rails (geïll.) In de proefhallen der Duitsche Staats spoorwegen. Wordt Berlijn een tweede Chicago? (geïll.) De macht der misdadigersvereenigingen. Aardbevingen door electriciteit. Het uiteenrukken van atomen door mag netische kracht. In het laboratorium van Dr. P. Kapitze. De eerste bruikbare raket? Tiling's proef raketten werken! Door Dr. J. H. WestphaL Het reddingswezen in de Alpen. Vliegtuigen als hulp. Verboden! Verboden! Verboden! Hoe de filmcensuur in Duitschland werkt „Voruntersuchung". De nieuwste film van Siodmak Een interview met Max Alsberg Wanneer trouwen? Tegenstrijdige opvattingen. Waarschuwingen, waar men toch niet naar luistert. far*?!* De gramofoon der toekomst Een toestel dat 2 1/2 uur onafgebroken speelt! Door Dr. P. Warthaus Met en zonder kabel. Een overzicht van de gewone en draad- looze telegrafische wereldverbindingen Het is gewenscht kabeldiensten en radio diensten te zamen te voegen. De plannen voor de radiostad te New- York. Een New-Yorksche brief. De nieuwe 75 Kilowatt-zender Langen- berg. Begin Augustus voltooid Het gebouw en zijn inrichting. Sigmund Freud 75 jaar (6 Mei 1856 geb.) De grondlegger der psycho-analyse een der beroemdste wetenschappelij1"0 figuren der laatste 50 jaar! Door Prof. Dr. C. Fries. De zon tegemoet! Groote telescopen. Het levenswerk van prof. Hale. Door Prof. Dr. P. Schafer. Eenige belangrijke cijfers! Aan de vrouwen het gemiddelde over wicht. De verhouding t-usschen het aantal man nen en \TOuwen in Europa op den ke per beschouwd. De misdadigersvereenigingen vieren feest De wanhopige strijd van de politie. Resultaten nihil Rabindranath Tagore zeventig jaar De Dichter van het Oosten. Filosoof, politicus, wereldhervormer, godsdienstleeraar en heilige Door Dr. J. van Harstenhouck. Dit is de geheele lijst. Ik geef toe dat ze nog vollediger zou kunnen zijn, als beeld van den geest van dezen tijd. Eigenlijk moesten de gifgassen, Greta Garbo, Europa's nieuw ste pantserkruiser, Kaye Don, Maurice Che valier en Mussolini er nog bij. Maar ook zonder die attracties geeft het geheel al een aardig overzicht van den geest dezes tijds, waarmee ik heelemaal niet zeg gen wil dat er geen belangrijke zaken bij zouden zijn. Allerminst. Maar het is de eigenaardige sfeer van het geheel, waarvoor ik uw aandacht vraag. Spreekt er niet, zacht gezegd, een lichtelijke verdwazing der Menschheid uit? Eén ding moge u gerust stellen: deze col lectie wordt niet als geheel gepubliceerd. Zij vormt niettemin een overzicht van hetgeen aan publiciteïts-organen als interessante lec tuur wordt aangeboden, en geeft dus als ge heel een indruk. Die indruk lijkt een typisch staaltje van het algemeen bekende en erkende feit, dat de Menschheid haar evenwicht nog niet gan- schelijk heeft teruggevonden.... ondanks de veilige vliegtuigen, ondanks den philo- soof Tagore, wiens 70ste verjaardag voor velen een belangrijker feit is dan zijn werk. waarvan zij nog nooit iets gelezen hebben. „Is inbreken loonend?" „De verliefde inktvisch". „Verboden! Verboden! Verboden!" „De misdadigersvereenigihgen vieren feest Stemming anno 1931. R. P. AUTO MET ZEVEN PERSONEN TE WATER. •>- Twee dames overleden TOESTAND VAN TWEE ANDERE INZITTENDEN ERNSTIG. Zondagmiddag te vier uur is te Ter Aasche Zuwe, gemeente Loenersloot een personen auto met zeven inzittenden, vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de stuurin richting in de Zuwe gereden. Toesnellende voorbijgangers slaagden er na veel moeite in de drenkelingen te bevrijden en op het droge te brengen. De doktoren Pierot uit Vinkeveen en De Snoo uit Breukelen werden onmiddel lijk van het ongeluk op de hoogte gesteld. Toen zij ter plaatse verschenen bleken bij twee der drenkelingen de levensgeesten reeds te zijn geweken. Overleden zijn mevrouw Sweers en een harer dochters, uit Arnhem. Haar echtge noot en een meisje waren bewusteloos. Zij waren om 6 uur Zondagavond nog steeds niet bij kennis. De familie Sweers, bestaande uit den heer en mevrouw Sweers, hun twee dochters en hun zoon, alsmede twee kennissen, allen uit Arnhem, keerden van een tocht naar de bol lenvelden naar laatstgenoemde plaats terug, toen het ongeval geschiedde. De burgemeesters van Vinkeveen en Loe nersloot de heeren Wouters en Vorderhake en de gemeenteveldwachter van Loenen, De Jong, waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Men is er later in geslaagd bij den heer Sweers de levensgeesten op te wekken. Het bewustelooze meisje blijkt niet tot de fami lie Sweers te behooren. Het tweede meisje is een vijftienjarig vriendinnetje van de thans overleden dochter. De heer Sweers en het meisje zijn in hoogst-zorgwekkenden toe stand naar de Rijksklinieken te Utrecht over gebracht. De chauffeur, alsmede een der an dere inzittenden, bleven ongedeerd. De dood bij de beide slachtoffers werd ge constateerd door Dr. Posthuma uit Loenen, die ook spoedig na het ongeluk ter plaatse was. MOTORRIJDER IN VOLLE VAART DOOR EEN CAFéDEUR. ONTZETTENDE VERWOESTING AANGERICHT. Te Weesp is Zondagmiddag naar de Crt. meldt, een 21-jarige chauffeur uit Amster dam, J. H. M., met zijn mot-or een café bin nengereden. Hij is blijkbaar het beheer over zijn stuur kwijt geraakt, men zag, hoe hij stuur en pedalen losliet en in volle vaart het café van den heer v. Eysden binnenrende. De vaart, waarmede dit geschiedde, was zóó groot dat de voordeur, welke dicht was, ge heel vernield werd, en M. met zijn motor tegen den zijwand van het café terechtkwam, waarin een gat ter hoogte van 1.80 M. ge slagen werd. Tegelijkertijd sloeg de motor tegen den grond, waarbij enkele bezoekers gewond werden. De motorrijder was er het ernstigst aan toe. Hij geraakte bijna dadelijk bewusteloos. Dr. Wartena stelde onmiddellijk een onderzoek in. M. bleek over het geheele lichaam ernstige verwondingen te hebben opgeloopen en voor het behoud van zijn le ven werd gevreesd. Nog werden gewond de 31-jarige C. H. A., die een hoofdwonde en schrammen in het gezicht kreeg. De 12-jarige Jacob Eitjes werd tegen den vloer geslagen en klaagde over hevige buikpijnen. Per Roode Kruis-auto, werden de motor rijder en C. H. A. naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De 52-jarige J. O.. wonende te Bussum, kreeg een bloedende wonde in 't gelaat en een lichte heupont wrichting. Na verbonden te zijn, kon hij met den trein huiswaarts keeren. In het café heerschte een ontzettende chaos. Een dikke marmeren tafelplaats was aan scherven geslagen, stoelen waren ver nield, glaswerk gebroken, terwijl de splinters van houtwerk overal verspreid lagen. WIELRIJDSTER OP ONBEWAAKTEN OVERWEG OVERREDEN. Op den onbewaakten overweg van den Beijerschen weg nabij de halte Stolwijker- sluïs van de spoorlijn GoudaSchoonhoven is Zondagavond omstreeks acht uur het ver minkte lijk gevonden van een 25-Jarige wiel- rijdster, die door den trein overreden was. Men vermoedt naar de Crt. meldt met een boerendienstbode te doen te hebben. De trein had een kwartier vertraging. IJ M U 1 D EN STEUN AAN DE VISSCHERIJ? DE REGEERING OVERWEEGT PLANNEN. Wij vernemen, dat de regeering, doordron gen van den ernst in de crisis in de visscherij te LJmuiden, overweegt financieelen steun aan deze zoo zwaar getroffen tak van nijver heid te geven. De plannen zijn evenwel nog in een eerste stadium van voorbereiding; daarom kon men ons op het Departement nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Wij hebben getracht in IJmuiden nadere gegevens te verkrijgen maar ons bleek, dat door de regeering nog niet met het bestuur der Reedersvereeniging overleg gepleegd is. Bij de Reedersvereeniging zijn evenwel ver schillende plannen in studie om de visscherij met steun der regeering weer zoo mogelijk te doen opleven. Ook daarover was thans nog geen nadere mededeeling te doen. De IJmuider Federatie deelde ons mede, dat de organisaties zich na het vrijwel vruchte- looze raadsdebat over steunverleening der visscherij tot de regeering gewend hebben. In den Haag zijn eenige conferenties gehouden om steun van de regeering te bepleiten. Hoe erg de crisis is. Naar wij vernemen liggen thans van de 196 stoomtrawlers uit IJmuiden er niet minder dan 125 stil. De fakkeloptocht. Wegens de uitgebreidheid van de straat demonstratie der SD.AP., ter gelegenheid van het Meifeest, kon de optocht die dezen keer, zooals aangekondigd, een fakkeloptocht, een lichtdemonstratie, zou worden niet vóór het gewone avondfeest in de Gem. Con certzaal op 1 Mei plaats vinden. De avond van den 2en Mei werd er voor uitgekozen en zoo vereenigden zich Zaterdag avond tusschen half negen en negen uur alle deelnemers en het waren er vele! op de Nassaulaan, waar de stoet werd opgesteld. Het was daar een drukte van belang; on geveer de geheele ruimte, die de Nassaulaan biedt, werd tenslotte door deelneemsters en deelnemers aan den optocht ingenomen. Toen alle demonstranten aanwezig waren, zongen zij, nadat de fakkels ontstoken waren, gezamenlijk de Internationale, die door de Arbeiders Muziekvereeniging „Excel sior" werd ingezet. Vervolgens zette de stoet zich in beweging voorafgegaan door de politie-motorbrigade en door een inspecteur van politie en eenige agenten te paard. Politieagenten te voet be geleidden ook den optocht. De licht-demonstratie werd geopend met een verlichte auto, waarop in groote letters de leuzen der S.D.A.P. waren aangebracht: Plaats voor den arbeid, ontwapening, mede zeggingschap. Onmiddellijk hierop volgden twee groote groepen: die van de jongens en meisjes van de AJ.C., allen in costuum en daarna de vlaggengroep met de vele, vele wapperende dundoeken: mooie, schilderach tige groepen, evenals die van den Arbeiders- Sportbond, die den optocht sloot en waarvan de leden allen in turncostuum waren Buitengewoon groot was het aantal deel nemers, die in flinke pas voorbij marcheerden aan de duizenden belangstellenden, die vooral aan het begin van den weg, welken de stoet volgde, in dichte rijen stonden geschaard De geheele optocht telde 44 „nummers": het groot aantal vak- en kunstvereenigingen op elk gebied dat er aan deelnam is reeds in ons blad vermeld. Verschillende leuzen en wenschen kwamen bij deze licht-demonstratie tot uiting: de metaalarbeiders brachten hun vacantie-eisch onder de aandacht: de afdeeling Jonge Me taalarbeiders „Stalen Knuisten" den eisch van leerplicht onder werktijd. De Arbeiders-Tooneelvereeniging „Vooruit gang" voerde een transparant boven haar vaandel: de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken had als leuze gekozen: „Weg met de kroeg". De geheele lichtstoet maakte, vooral wan neer men hem van eenigen afstand in een bocht zag naderen een fantastischen indruk. De volgende weg werd gevolgd; Nassaulaan, Nieuwe Gracht. Kinderhuis- vest, Raaksbrug, Leidschevaart, Leidsche brug. Wilsonsplein. Wilsonsbrug. Raamsingel. Gasthuissingel. Kampersingel, Lange Brug. Onze Lieve Vrouwe Gracht, Antoniestraat. Schalkwijkerstraat, Zomervaart. Nagtzaam- brug. Nagtzaamplein, Amsterdamstraat. Am- sterdamsche Poort. Oostvest. Damaststraat, Harmenjansweg, Koude Horn, Nieuwe Gracht, Nassauplein en Nassaulaan. Toen de lange stoet weer op het punt van uitgang, de Nassaulaan. was aangekomen en opnieuw dien geheelen breeden verkeersweg vulde, klonk door nog ééns de ..Internatio nale" (die ook onder weg vaak was aange heven). Daarna verspreidden zich de deel neemster en deelnemers. Alles had een zeer vlotten en ordelijken, loop gehad. Richard Hughes: De eenige manier om de waarheid uit te drukken is vaak haar op te boutoen, als een kaartenhuis, uit een pak leugens. fVolgens de jongste statistiek worden in Engeland per hoofd der bevolking dagelijks zes koppen thee gedronken). Als 't op theeconsumptie aankomt, Kan ons volkje aardig mee. Maar zes koppen daags gemiddeld, Dat is toch wel andre thee. Als je dit voor alle leden Van je huisgezin besomt, Voel je dat je bij de Britten Leelijk op de koffie komt. Zes per dag en alle dagen Heel het jaar, dat is geen grap. Om Ihelirium te krijgen, Ook al is ze nog zoo slap. Denk eens even aan wat Londen Wel aan thee verzwelgen kan, Het kon beter Thebe heeten, Temesvar of Teheran. Als je je in ovemeinzen Van die statistiek begeeft. Snap je .hoe die stroom in Londen Den naam Theems gekregen heeft. Zes per dag. en alle dagen. Kind en grijsaard, vrouw en man. Toch is t Britsche volk geen natie, Die je leutig noemen kan. Maar de theedrankzucht heeft niemand Ooit in 't ongeluk gestort. Ook al drinkt de Brit het tot Ie "n Wandelende theezeef wordt. P. GASUS. VERKEERSONGELUKKEN VAN HET EIND DER WEEK. GRONDWERKER IN EEN AUTO DOOD GEDRUKT. Zaterdagavond is van een vrachtauto, waarin vier werklieden en twee monteurs zaten, op den Rijksstraatweg tusschen Heino en Raalte, naar de Crt. meldt, de band van een voorwiel gescheurd, waardoor de wagen opzij' sloeg. De grondwerker", U, die achter in den wagen zat, is bekneld geraakt tus schen materiaal en tengevolge daarvan overleden. Op den Benoordenhoutschenweg te 's-Gravenhage is Zondagmiddag een auto door het defect geraken van de stuurinrich ting tegen het trottoir opgereden. Een be jaard echtpaar werd aangereden. De 59-ja rige man, W. A. B., kreeg, naar de Crt. meldt een gecompliceerde beenbreuk en een lichte hersenschudding, de vrouw heeft de armen en een been gebroken. Zondagmorgen reed een motorrijder uit Hoensbroek, die op weg was naar de bloem- bollenvelden, bij Birkhoven tegen een weg wijzer van den A.N.WJ3. aan, meldt de Crt. Een ijzeren bord viel van den paal en trof den motorrijder op het hoofd, waardoor een wonde ontstond, die echter niet ernstig bleek te zijn. De motor was evenwel zoo erg be schadigd, dat verder rijden onmogelijk bleek. DOODELIJK ONGELUK TE OEGSTGEEST. MAN DOOR DE TRAM VERMORZELD. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur is te Oegst- geest, ter hoogte van de Groene Steeg, een man van middelbaren leeftijd door de elec- trische tram, komende uit de richting Noord- wijk aangereden. Een geneesheer, die spoe dig ter plaatse was, moest den dood consta- teeren. Het danig verminkte lijk is naar het Groe ne Kerkje te Oegstgeest overgebracht. Het slachtoffer is de 45-jarige J. J. H. uit Leiden. Hij was gehuwd. MOORDAANSLAG OP EEN MEISJE. JONGEN SCHIET DAARNA ZICHZELF DOOD. De viering van het socialistisch Meifeest in Overschie is Vrijdagavond door een triest incident verstoord, meldt het Hbld. Sedert geruimen tijd was de verloving tus schen een 21-jarigen kuiper uit de Juliana- straat en een 18-jarig meisje uit de Terp- straat aldaar, verbroken. De jongen had zich dit zeer aangetrokken en het plan opgevat het meisje en ook zichzelf te dooden. Tijdens den optocht, die gehouden werd, ging hij achter haar loopen en drukte haar eensklaps een revolver in den hals. Hij haalde den trekker over. doch toen bleek, dat hij in zijn overspanning vergeten had het wapen te la den, zoodat het meisje ongedeerd bleef. Er ontstond groote consternatie, waarin de dader ontvluchtte. Hij werd nagezet door een politie-agent en eenige burgers en heeft zich toen een eind verder door de slaap gescho ten. Hij was onmiddellijk dood. Het bleek, dat de jongeman onderweg nog een schot gelost had om zich er van te over tuigen, dat het wapen nu goed function- peerde, Het Meifeest der S.D.A.P. (le blad, le pag.) Het Bloemenfeest. (1c blad, le pag.) Een reeks verkeersongelukken na een drukken Zondag. (le blad, le pag. en elders in dit nummer) IJmuiden: Steun aan de visscherijHoe erg de crisis is. (le blad, le pag.) Zouden de Fransch-Italiaansche vloot-onder- handelingen mislukken? (2e blad, le pag.) Revolutie in Portugal. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: De Geest des Tijds. (le blad, le pag.) Henry A. Th. Lcsturgeon: Mengelberg te Parijs. Zijn orkest voor de film. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pagina le blad.) DE WERKLOOSHEID. VEEL MEER AAN STEUN UITGEKEERD. Bij de gem. arbeidsbeurs stonden ingeschre ven in Januari 1844 werkzoekenden, in Fe bruari 1447 en in Maart 1688. Het aantal was in Maart 1930 1248. Gemiddeld was het aan tal werkloozen in dit jaar Januari 1595, Fe bruari 1602 en Maart 1512. In de eerste 3 maanden van 1930 werd door de werkloozenkassen, de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur uitgekeerd een bedrag van f 161.699 tegen f 106.158 In dezelfde 3 maanden van 1930. Een verschil dus ongeveer van f 55.000 HET BLOEMENFEEST. EEN ZEER DRUKKE BOLLEN-ZONDAG. Zoo heeft dan deze derde Mei eindelijk den reeds lang verbeiden Bollendag gebracht, Een onafzienbare file auto's, uit alle deelen des lands, en waarbij vele Duitsche en Belgische wagens waren, eindelooze rijen fietsers, tjok volle trams en bussen voerden duizenden en duizenden van 's morgens tot den laten na middag door de bollenstreken. Het was een cosmopolitlsch gedoe in het dorp, schrijft onze Hillegomsche correspon dent, en vermakelijk dc onderhandelingen aan te hooren tusschen de vreemdelingen en de bloemcnvcrkoopers. Deze laatsten hebben beste zaken gemaakt, ruikers en dc tradl- tioneclc bloemenslingers gingen grif van de hand. Wat de verkeersregeling betreft, deze was overal keurig in orde, en de ongelukken, die desondanks gebeurd zijn. waren beperkt tot lichte ongelukken. Het Roode Kruis en de E. H. B, O. diensten behoefden dan ook gelukkig niet bij ernstige gevallen hun hulp te verlee- nen. Om een klein beeld te geven van het buitengewoon groote aantal auto's vermelden we dat tusschen half drie en drie uur bij de Amsterdarasche Brug door de politie niet minder dan 475 passeerende auto's geteld zijn! alleen uit de richting Amsterdam. Uit Hillegom vernemen nog: Liet het zich in de morgenuren aanzien of ook deze dag weder tot een mislukkig ge doemd zou zijn. tegen den middag verander de dit met tooverslag. Het werden weder de ouderwetsche slierten van auto's die door ons dorp trokken, terwijl zoo nu en dan de zon het feestelijk aanzien der bloembollen velden verhoogde. Deze zijn nu op hun mooist. Ook voor de komende dagen kunnen wij een bezoek nog warm aanbevolen. Vooral op de hooge achter wegen. waar men uitgestrekte vergezichten heeft, is de aanblik der bloeiende tulpen in hun talrijke kleurschakeeringen verrassend. Men meldt uit Heemstede: Al is Heemstede niet meer de plaats voor de bloemenkijkers, de drukte maakt het nog al tijd mee. dank zij het doortrekkend verkeer uit Amsterdam en Haarlem. Tegen den middag begon de groote trek langs Hcerenweg. vooral per auto, en spoe dig was het een aaneengesloten colonne, waar door het voor voetgangers en wielrijders vrij wel onmogelijk werd, den weg over te steken. Het waren weer auto's van alle leeftijden en merken. Er liepen ook talrijke groote tou ringcars en vrachtwagens tusschen. soms van verre komend, volgepropt met bloemenkij kers en des avonds terugkeerend versierd met bloemenguirlandes. In Groenendaal was het een ongekende drukte. Daar hebben weer velen kunnen ge nieten van het ontluikende groen: het ge zellige terras van het ververschingshuis geeft een echt zomersch aspect. Tenslotte deelt de correspondent uit Bloe- mendaal mede: De mooie lentedag of eigenlijk lentemiddag bracht Zondag een stroom van bezoekers naar Bloemendaal, die behalve van de bloe men. ook van Zeeweg en strand wilden ge nieten. Op den Bloemendaalschen Weg concen treerde zich de grootste drukte. Op den rij weg te Overveen, waar de weg geasfalteerd wordt, was het zelfs gevaarlijk. Hier Ls de nieuwe weg toch wel heel smal voor druk ver keer, vooral nu het voetpad nog niet klaar is.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1