MENGELBERG TE PARIJS. BUITENLAND. Vlootbesprekingen tot mislukking gedoemd? STIFZlilfiERHUIS MAERTENS Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— „ARNHEM" HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 4 MEI 1931 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De opinies der Fransche pers. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Zooals men zich zal herinneren zijn de FranschItaliaansc'ne onderhandelingen in= zake het op 1 Maart officieus tusschen Frank rijk en Italië en Engeland gesloten vloot- pact plotseling op groote moeilijkheden ge-, stuit, omdat de Fransche interpretatie van een onderdeel van het pact geheel verschilde van de Italiaansche zienswijze. Men had een maximum tonneninhoud gel dende tot 1936, als één der steunpunten van bet nieuwe verdrag, aanvaard. De Fransche deskundigen gaven van dit punt, nadat officieus voor het forum van Europa overeenstemming was bereikt, een zeer spitsvondige uiteensetting. Zij namen aan dat Frankrijk het recht had zooveel schepen als het wenschte, op stapel te zetten, mits de tonneninhoud van het aantal afgebouwde schepen het maximum voor 1936 maar niet zou overschrijden! Natuurlijk moest men na deze verbazingwekkende verklaring opnieuw beginnen. Massigli, de Fransche deskundige, opende nieuwe besprekingen met de Engel- sche en Italiaansche vertegenwoordigers. Thans is men weer tot aan een definitieve notawisseling. De Fransche regeering zou onmiddellijk na de ontvangst van de nota der Italiaansche regeering het antwoord voorbereiden, waar over Pertinax reeds in de „Echo de Paris" eenige mededeelingen wist te doen. Volgens zijn inlichtingen, welke hij gewoonlijk uit zeer goede bron heeft, zal Frankrijk het Engelsche compromisvoorstel afwijzen. Pertinax merkt op, dat Engeland schijnt te vergeten, dat de overeenkomst van 1 Maart geen definitief verdrag vormt, doch slechts een phase in de vlootonderhandelingen. Ove rigens moet hen toegeven, dat zelfs Briand met zijn Engelschen collega destijds de ge publiceerde cijfers als een bereikte overeen komst hebben voorgesteld. Te Rome wordt ten zeerste betwijfeld of de Fransche regeering het EngelschIta liaansche voorstel zal aannemen. In Fransche politieke kringen stelt men zich op het oogenblik niets voor van een her vatting der besprekingen, doch men acht het dringend gewenscht, dat eerst te Genève discussies zullen worden gehouden, tusschen de vertegenwoordigers van de drie betrokken staten. De noodzakelijkheid daarvan meent men te kunnen aantoonen door het feit, dat de onderhandelingen een politiek karakter dragen, voornamelijk t.a.v. de pariteit tus schen de Italiaansche en Fransche vloten. De Italiaansche nota zou behalve het ge deelte, dat gelijk is aan de Engelsche nota, een persoonlijke verklaring van Mussolini over de plotseling ontstane meeningsver- schillen bevatten. L. A. f kort voor de terechtstelling was er op zijn gezicht geen bijzondere gemoedsbeweging te zien. Zonder een woord te zeggen besteeg Tetzner het schavot en liet zich gewillig vast binden. Portugal. De regeering gevlucht? LONDEN, 2 Mei (V.D.) De onlusten op den 1 Mei-dag te Lissabon zijn, volgens uit de Portugeesche hoofdstad ontvangen tele grammen, uitgeloopen op een revolutionnaire beweging met het doel een einde te maken aan den dictatuur van president Carmonia. Het kabinet heeft bescherming gezocht in de kazernes van het derde regiment artillerie, dat haar trouw aan het huidige regiem heeft te kennen gegeven. Op alle strategische punten zijn troepen ge plaatst, terwijl sterke patrouilles alle hoofd straten bewaken. Alle café's en amusements lokalen zijn voorloopig gesloten. Ofschoon de autoriteiten toegeven dat de toestand zeer ernstig is, was tot middernacht geen staat van beleg afgekondigd. Strijd in Madeira afgeloopen FUNCHAL. 2 Mei (Reuter). De strijd is geëindigd. De rebellen hebben zich overgege ven, de leiders vluchtten in het Britsche con sulaat. Het moreel van de opstandelingen werd gebroken door het bombardement van den Portugeeschen kruiser „Vasca da Garaa" Er zijn enkele gewonden. Britsche matrozen gingen aan land om leven en eigendommen te beschermen van de leden der Britsche ko lonie. Alle buitenlanders zijn ongedeerd.Een enkele burger is gewond. Duïtschland De Landdagver kiezing en in SchaumburgLippe. BDECKENBURG, 3 Mei (V.D.) De niet- officieele voorloopige totaalresultaten van de landdagverkiezingen in Schaumburg-Lippe luiden: Soc. dem 12989, Duitsch nat. 2942, Duitsche Volkspartij 1607, Staatspartij' 1242, Comm. 1854, Landvolkpartij 390, Nat. soc. 7849. Dit komt neer op een zetelverdeeling als volgt: Soc. dem. 7 (8), Duitsch Nat. 1 (met Landvolk 3), Duitsche Volkspartij 1 (1), Staatspartij 1 (1), Comm. 1 (0), Landvolk 0 (met Duitsch nat. 3), nat. soc. 4 (3). Kurt Tetzner terechtgesteld. REGENSBURG. 2 Mei. De ter dood ver oordeelde moordenaar Kurt Erich Tetzner is om 7 uur op de binnenplaats van de gevange nis door de valbijl terechtgesteld. De executie werd voltrokken in tegenwoordigheid van 12 getuigen en eenige persvertegenwoordigers. Er vielen geen incidenten voor. Van zijn vrouw en familieleden had Tetzner kort te voren per brief afscheid genomen. Gisteren was hij zeer terneergeslagen en maakte hij den indruk van een volkomen ge broken mensch. Herhaaldelijk gaf hij uiting aan zijn diep berouw over zijn daad, waarvan hij het vreeselijke thans ten volle inzag. In den afgeloopen nacht heeft een lid van het gevangenispersoneel op Tetzner's wensch met hem in de cel gewaakt. Hedenmorgen Engeland Kruisers naar Kiel. LONDEN, 2 Mei. De Britsche admirali teit maakt bekend, dat de Britsche kruisers „Dorsetshire" en „Norfolk" op uitnoodiging van de Duitsche regeering in de periode van 4 tot 11 Juli a.s. een niet-officieel bezoek zul len brengen aan Kiel. Dit bezoek zal volgen op den kruistocht van het tweede eskader Britsche kruisers in de Oostzee. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is men met het a.s. bezoek der Britsche oorlogsbodems zeer ingenomen, daar Duitschland hierdoor gelegenheid krijgt, de groote gastvrijheid, welke steeds aan Duitsche schepen bij het aandoen van Britsche havens is betoond, te beantwoorden. Japan. Aanslag op den Minister van Financiën. TOKIO, 3 Mei CVP.) Zaterdag Is in de woning van den Japanschen minister van Financiën een bom ontploft, waardoor even wel slechts geringe schade werd aangericht. Er werden 14 personen door de politie ge arresteerd. EEN FANTAST. WAT HIJ DEN OFFICIER VAN JUSTITIE TOEDACHT Een 51-jarige grondwerker kwam dezer dagen met een ontroerend verhaal in een café hier ter stede. Hij vertelde, dat zijn 5- jarig zoontje door een auto overreden en dood was. De man deed zeer overspannen en vroeg onder heftige huilbuien f 2 aan de kasteleines te leen om zijn onkosten te be talen, nl. de rekening van den dokter en die vanden officier van justitie! De kasteleines was zóó met het lot van den man begaan, dat zij hem een bedrag van f 5 gaf. Later op den dag verscheen de man ech ter opnieuw in het café, wederom met het verzoek om geld. Dit wekte begrijpelijker wijs den argwaan van de kasteleines op. Zij waarschuwde de politie, die terstond het ge val onderzocht en tot de conclusie kwam, dat onze grondwerker van a tot z had staan te fantaseeren. Het geld had hij besteed tot het zich verschaffen van onderscheidene borrels. Proces-verbaal is tegen den man opge maakt. DE AVOND-ORGEL BESPELINGEN. BEGINNEN WEER IN DE GROOTE KERK. Nu Mei aangebroken is, beginnen weer de avond-orgelbespelingen in de Groote Kerk. De eerste zal morgen, Dinsdagavond plaats hebben van 8.15 tot 9.15 uur. De stadsorganist de heer George Robert heeft het volgende programma samengesteld: 1. Toccata en Fuga d kl. t. J. S. Bach. 2. Variaties „Paduana et iVspania" Sweelinck-Scheidt. 3. Chaconne. Joh. Pachelbel. 4. Choralvorspiel: „Schmücke dicli, o liebe Seele". J. S. Bach. 5. Prélude, Fugue et Variation C. Franck 6. ChoraL Jos. Jongen. VERBREEDJNG DER DAM STRAAT. ONTEIGENINGSPROCEDURE NOODIG- Ten einde de beschikking te verkrijgen over de gronden aan de zuidzijde van de Damstraat, ten aanzien waarvan de raad bij besluit van 28 Januari 1931 een verbod heeft uitgevaardigd daarop te bouwen of te herbouwen, is het noodzakelijk, dat de ge meente tot onteigening van die gronden overgaat. Immers de eigenaren van de betrokken perceelen zijn niet bereid gevonden deze te gen redelijken prijs aan de gemeente in koop af te staan. Met het oog daarop stellen B. en W. aan den raad voor te besluiten tot voorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening, een en ander overeenkomstig titel IV (art. 77, 5e) der Onteigeningswet. DE LICHTFABRIEKEN. STIJGENDE OMZETTEN. Ook in de eerste 3 maanden van 1931 is de omzet van de electrische centrale der ge meente Haarlem weer zeer belangrijk geste gen. Er werden nu afgeleverd 14.278.266 K.W.U. tegen slechts 10.530.831 K.W.U. in dezelfde 3 maanden van 1930. Ook de omzet der gasfabriek is weer be langrijk toegenomen. Nu werden in deze 3 maanden afgeleverd 7.531.014 M3. teg en6.741.295 M3. in denzelfden tijd van 1930. BARTEL JORIS STRAAT 16 TEL. No. 10756 LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Tweede concert van den Beethoven- cyclus der H. O. V. Wanneer wij, die met Beethovens sympho- nieën opgegroeid zijn. ons rekenschap willen geven van den geweldigen afstand die zijn derde symphonie van de tweede scheidt, wanneer we de verbazing, de afkeuring, den tegenstand die haar gewerd willen begrij pen, moeten we ze niet alleen met haar voor gangster vergelijken, maar moeten we ook ons in gedachte verplaatsen in de muzikale toestanden aan het eerste begin der negen tiende eeuw. Eerst dan kunnen we eenigs- zins beseffen welk een revolutie dit opus 55 beteekende. Hoe nieuw is alles in dat werk: de vrijheid der vormgeving, de talrijkheid der themas, de gecompliceerde polyrythmiek, de individueele "behandeling der instrumen ten, de koenheid der harmonieën die ook hardheden niet schuwtMaar vooral de geest die er uit sprak was nieuw, ongewoon. Dat was geen muziek meer, louter uit „Spielfreu- digkeit" of opdracht geboren: dat was een epos, in vlammende woorden spontaan de wereld ingeslingerd. Maar dat nieuwe schiep voor Beethoven zelf problemen; in het eer ste hoofddeel is de worsteling met de stof nog niet tot een volkomen overwinning ge worden. Ik heb met groot respect de vertolking der derde Symphonie onder Ed. van Beinum's leiding gehoord. Zij gaf van het vakman- en kunstenaarschap van den dirigent, van het technisch kunnen van ons orkest en van de vorderingen die het in de laatste vier jaren gemaakt heeft, een vleiend getuigenis; zij gaf ook een diudelijk beeld van den geest van het uitgevoerde werk, althans wat de laatste drie hoofddeelen betreft. Voor mijn gevoel was het tempo van het eerste hoofd deel wat kalm, bedachtzaam, evenals op het vorige concert dat van het Scherzo der 2de Symphonie. Op enkele momenten werd het tempo bijna een Andante; de lyrische epi sodes, die Beethoven als teekening der wee- kere trekken In het karakter van zijn Eroe heeft aangebracht**werden m.l. sterker be licht dan bedoeld kon zijn. terwijl geen te genwicht aan voortvarendheid en durf ge geven werd. Wat de volgende hoofddeelen betreft hebben we van Beinums opvatting nagenoeg zonder voorbehoud kunnen aan vaarden. Vele klankschoone momenten zou den we kunnen memoreeren: den klank der violen in de Marcia funebre, die der houten blaasinstrumenten in het Maggiore, het werk der hoorns in het Trio van het Scherzo ik zou zoo kunnen voortgaan. Liever wil ik den lezer nogmaals Beckers scherpzinnige verklaring van den langen tijd onbegrepen beteekenis van den variatiecyclus die de Fi nale vormt, in herinnering brengen. Het thema komt reeds in de verzameling contradansen voor, en is door Beethoven in het ballet „Die Geschöpfe des Prometheus" en in de „15 Variaties en Fuga" op. 35 ver werkt. Van het ballet is het scenario verlo ren gegaan. De finale der Eroïca vangt aan met een dalenden loop: Prometheus, die van den top van den Olumpos afdaalt om den menschen het geroofde goddelijke en bezie lende vuur te brengen.. Van het thema treedt eerst alleen de bas op: de eerste hoekige be wegingen der door Prometheus geschapen wezens. Allengs vervolmaakt zich het ge schapene; we zien het in zijn verschillende ontwikkelingsvormen en complicaties. Een innig dankgebed gaat aan het glorieuze slot vooraf. Het heldendom van den geest is hier bezongen. Beckers verklaring lijkt me even scherpzinnig als aannemelijk. Tegenover de geweldige Eroïca schijnt de korte, eenvoudiger 4de symphonie eerder een teruggang dan een schrede vooruit. Zij is echter geschreven in het bezit van de door de worsteling der Eroïca gewonnen krach ten. Van die worsteling vertoont de 4de geen spoor; maar ook de geest van den held Beet hoven behoefde en beleefde kalmer, opgewek ter oogenblikken. Het Adagio dezer sympho nie is een der schoonste zangen uit de ge- heele orkest-litteratuur; het geheele werk een prachtstuk van evenwichtigheid in den bouw. Maar tot de verbeelding van den hoor der spreekt deze symphonie lang niet zoo sterk als de derde en de vijfde en door deze twee kolossen is zij steeds wat in verdruk king gekomen. Ook de technische vertolking der 4de sym phonie stond niet geheel gelijk met die der 3de, wat begrijpelijk is na de geweldige krachtsinspanning, die in de Eroïca gegeven werd. Daarom bevat de opmerking geen ver wijt. En ik wil er direct bijvoegen dat we b.v. van het spel in het Adagio volop hebben genoten; dat de finale een frisch en levens lustig slot vormde. De zaal was, ondanks den mooien Zondag middag. weer nagenoeg geheel bezet: een teeken hoezeer deze concerten gewaardeerd worden. Ook aan bijval heeft het weer niet ontbroken; orkest en leider zijn warm toege juicht. K. DE JONG. DE ONVOLWAARDIGEN. HET VERDERE ONDERZOEK. De raadsleden de heeren Vincent Loosjes, Boes en Van de Kamp stellen den raad voor le. B. en W. uit te noodigen aan de Ge meentelijke Verbandscommissie Nazorg op te dragen een rapport betreffende alle maatschappelijk minder geschikten samen te stellen met scherp omlijnde practische voorstellen: 2e. Voor dit onderzoek een bedrag ter be schikking te stellen van de sub 1 genoemde commissie van ten hoogste 500. Eenige weken geleden deelden wij mede. dat B. en W.. in verband met de bezuiniging, de uitwerking van de verdere plannen in verband met de gehouden enquête van de heeren dr. W. Mol en E. P. Schuyt, hadden laten stopzetten. Wij hebben toen op voortzetting van de voorbereiding dier plannen aange drongen. Dit wordt thans met dit voorst- beoogd. Zijn orkest voor de film. Het Concertgebouw gereconstrueerd te Epinay. (Van onzen Parijschen correspondent). De ouverture van Coriolan.Beethoven's Achtste en de Derdeden volgenden avond „Das Lied von der Erde" gevolgd door fragmenten uit Tristan, Urlus die het Graal verhaal doet, en tot slot dan de prelude van de Meistersingerhet is een programma dat moet slagen, dat enthousiasme moet ont ketenen. En 't heeft er dan ook niet aan ont broken. Concertgebouw-orkest en Willem Mengelberg kunnen andermaal van een triomftocht naar Parijs praten, 'n Stamp volle Pleyel-zaal heeft het orkest belde avonden een ware ovatie gebracht waaraan geen einde scheen te komen en 't was wel typisch om waar te nemen hoe de menschen brandden van verlangen om uiting te geven aan hun enthousiasme; toen Mengelberg, tusschen twee deelen even omkeek in de zaal om te kijken of iedereen wel rustig op zijn plaatsje zat, toen werd het dadelijk gebruikt om hem toe te juichen, zoodat de anders zoo strenge Willem zelf in den lach schoot en moest toegeven. Onnoodig om hier het pro gramma te bespreken; héél kort geleden nog heeft het sublieme ensemble beide zelfde programma's in verschillende steden in Ne- derfand uitgevoerd; ook Urlus. die nog zoo merkwaardig jong blijft en Rosette Anday oogstten toen met Mahler een welverdiend succes. En nu schrijven we deze regels inEpi nay, in het Fransche Hollywood. Want dit maal moesten zelfs een Mengelberg en een Concertgebouw-Orkest er aan gelooven en de hand reiken aan de nieuwste Kunst: de geluidsfilm. Het is een aardig idee geweest, dat uitging van den heer de Marees Oyens om voor het nageslacht een blijvende herinnering vast te houden aan den grooten dirigent onder wiens geniale leiding het Amsterdamsche ensemble is geworden wat het thans is: een orkest van welverdiende wereldreputatie. Mengelberg zelf was er enthousiast over en beloofde al zijn medewerking. Er werd een comité gevormd, men noodigde Max Tak en B. D. Ochse, directeur van Polygoon uit om het geval te bestudeeren, men stelde zich in verbinding met de Films Sonores Tobis, die in Epinay hun studios hebben; de Russische architect Meerson kwam naar Amsterdam om daar de zaal van 't Mengelberg-ensemble te bezichtigen en te teekenen. En zoo zaten we dan in de zaal van het Concertgebouw. in Epinay. Het groote orgel op den achter grond, de stoelen links en rechts voor de leer lingen van het Conservatorium, de trappen ter weerszijden, de koordafsluiting rondom, enfin: het Concertgebouw. 't Is wel even een vreemde sensatie ge weest voor de heeren. Om kwart voor nege nen al zat het heele gezelschap, keurig in rok, in groote autocars en 't ging ijlings naar de studios. En daar moesten allen er aan gelooven. Poederkwasten, zwart, rood en blauw-stiftZimmermann, die een grimas maakte, toen hij het lot van een „petite poule de luxe" moest ondergaanen de eenige die er letterlijk ongepoederd afkwam was Cornelis Dopper. Want Mengelberg, voor de eerste opname van de ouverture van Obé- ron, zou pas wat later komen en zoo kon men nog rustig eerst wat repeteer en. Tus schen twee haakjes: Mengelberg is lastig, maar de goede en sympathieke Dopper niet minder. Telkens weer afbreken, overnemen, maar 't is opmerkelijk wat een uitstekende geest er in dit orkest heerscht. Ondertusschen is het in het studio een geweldig geloop en gedraaf. Boven het Con certgebouw sjouwen electriciens met zware schijnwerpers en koplampenmen hoort in 't Fransch, Nederlandsch, Duitsch, En gelsch, Russisch. Hongaarsch Ja wat voor talen al niet? bevelen schreeuwen, vragen stellenMax Tak brengt het alles over, schikt en verschuift de menschenlaat de paukenlst wat naar achteren schuiven op dat zijn gestes beier zullen uitkomen op de filmdan weer baadt het orkest in een zee van lichtdan weer hoort men fluit jes snerpen. En daar is Willem Mengelberg. Lacii .nd stemt hij er in toe om zich ook te laten schminken. De oude bedienden uit Am sterdam. die de partitures brengt, ls ook mee gekomen en paradeert in groot tenue. Hij hoort by de film van het Concertgebouw. En daar staat de groote dirigent voor zijn orkest. Silence. 'n Fluitje snerptde deuren zijn pot dichtIneens wei-pen twintig enorme schijnwerpers hun verblindend licht op het ensemble. Undeuxtroiszoo telt de regisseur. En daar klinkt de ouverture van Weber's Obéron. Boven op een stellage zitten de operateurs bij hun toestellen. De „directeur" van de klanken luistert scherp .toe en controleert de opnamen 'n Handbeweging van Mengelbergeen paar toontjes nog. Recommencer. Want 'n directeur van een studio moge lastig zijnmaar Mengelberg is nog wat moeilijker vcor zich zelf en zijn orkest. Be ter geen documentaire film, geteekend door hem, dan een die niet compleet goed is. Eindelijk gaat 't dan toch. Het adagietto van de eerste suite van Bi zet's Arlésienne. de Marche Hongrolse van Berlioz en de Préludes van Llszt, zietdaar het programma dat voor de film wordt gemaakt. 't Zijn me 'n paar dagen, zoo hoorden we iemand zeggen 't Is waar er wordt heel wat van hen gevergd, 't is geen kleinigheidje om twee dagen lang van 's ochtends half tien tot eenen en van twee tot zes onder het schijnsel van studiolampen te strijken of te blazen, maar iedereen geeft er zich rexen- schap van dat er hier Iets voor de toekomst wordt gevraagd en dat de gelegenheid moet worden aangegrepen om voor het nageslacht de prestaties van het Concertgebouw te be waren. En geeft Mengelberg zelf niet het voorbeeld? Toen we gezamenlijk zaten te dejeuneeren in een héél eenvoudig kroegje, toen was er weer de vroolijkheid en vol goeden moed trok men gezamenlijk weer een uur later naar. het Concertgebouw. En wanneer komt de film uit? Over enkele weken. Waarschijnlijk is de première voor Nederland bestemd. Dat het een succes zal worden, dat kan men wel te voren op zijn vingers uitrekenen. En me nigeen dte nooit ln de gelegenheid was om het beroemde ensemble te hooren wordt er nu toe in staat gesteld. Niet iedereen kan doen zooals Bernard Shaw, die speciaal eventjes naar Parijs is overgekomen om de beide concerten in de Salie Pleyel bij te wo nen. En dit mededeelinkje tot besluit is nog niet zoo kwaad: het bewijst weer eens dat Nederland toch een belangrijk plaatsje in neemt op den aardbol en in de harten van zijn bewoners. HENRY A. TH. LESTURGEON. GEM. LYCEUM Tot gecommitteerden bij het dit jaar te houden eind-examen der litterair-economi- sche af deeling van het Gemeentelijk Lyceum zijn benoemd de heeren: Prof. Dr. A. A. van Schelven, Hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam; Prof. Dr. J. J. Salverda de Grave, Hoogleeraar aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam; A. H. Gerhard te Am sterdam en Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, rechter in de Arrondissements rechtbank te Haarlem. FINANCIEELE BERICHTEN. JAARVERSLAG DER AMSTERDAMSCHE BANK. RESERVEFONDS 84-54 VAN HET KAPITAAL. Aan het jaarverslag der Amsterdamsche Bank over 1930 is het volgende ontleend: De staat van handel en nijverheid bleef niet zonder invloed op de uitkomsten van het afgeloopen jaar. Het lage rentepeil deed de rentebron spaarzamer vloeien. Verminde ring van omzetten bracht vermindering van provisie. Al heeft de effectenrekening groo- tere bate opgeleverd dan in 1929, de winst hierop is niet van zoodanigen omvang, dat zij de derving van rente kan vergoeden. Mitsdien staan onze inkomsten over 1930 bij die over 1929 ten achter. Wij hebben wederom de algemeene debi teurenreserve met 2.500.000 gecrediteerd. Op onroerende goederen hebben wij 1.741.720 afgeschreven. De bouwreserve, groot 3.0011.000, in vroegere jaren gevormd, bleef ongewijzigd. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 8 pCt. en in het reservefonds te storten 500.000. Dit fonds zal dan 84.54 pCt. van het maatschapplijk kapitaal bedragen. Het voordeel saldo der fondsenrekening be draagt 930.493. De rekening is gecrediteerd voor de geïnde rente en gedebiteerd ten gunste van de in- lerestrekening voor 4 pCt. rente over het kapitaal, dat gedurende het jaar gemiddeld in fondsen was belegd. De winst op syndicaten bedraagt na aftrek van 4 pCt. rente over de boekwaarde der ge storte bedragen en ruime afschrijvingen 190.062. Verschillende perceelen en lokalen zijn verhuurd. In het pensioen- en ondersteuningsfonds voor de beambten wordt een bedrag van f 496.559 gestort. Het fonds bedraag per uit. o.cember 1.1. 9.423,506. Voor gratificatie aan het personeel ls voorts onder algemeene onkosten 280.000 gereserveerd. De winst- en verliesrekening wijst een zui vere winst van 6.301.662 aan. De statuten vorderen, dat van dit bedrag een som van 370.406 in het reservefonds worde gestort, doch laten u vrijheid deze som te verhoogen. De directie geeft in over weging van deze bevoegdheid gebruik te ma ken en het voor dit fonds te bestemmen be drag te bepalen op 500.000. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Een polls der LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ls een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. AGENDA. MAANDAG 4 MEI Stadsschouwburg: Het Nederlandsch Too- neel. „Menschen in 't hotel." 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Het lied ls uit". 8.15 uur. Palace: „Studentenleven ln Oud Heidel- berg." Tooneel: Rolf Hansen. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Na den mist", en „De laat ste kus." Tooneel: The Bonnes Comp. 8.15 u. DINSDAG 5 MEL Schouwburg Jansweg; „Het lied ls uit". 8.15 uur. Remonstrantenhuls: Ver. van Spiritisten „Harmonia", séance. 8 uur. Veis en; Raadsvergadering 7 uur nam. Bioscoopvoorstel' n. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTIIEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5