Gruwelijke moord te Amsterdam. Strijdrumoer. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14680 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 5 Mei 1931 HAARLEM S DAGBLAD PirActie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week f 0.2714, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.5714. Franco per post door Nederland f 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels L75. elke regel meer ƒ035- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0-15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- an Weekaiionnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden (600.-, Verlies van Hand, Voet nt Oog 1400.-, Duim 1250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-, Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Een huisbewaarder ernstig verminkt gevonden. De schedel verbrijzeld en zeven steek wonden toegebracht. De politie tast in het duister. (Zie ook 2e Pagina). Men meldt ons uit Amsterdam: Maandagavond tegen negen uur bezocht de heer Fahrenholz zijn kantoor op het Ro- kin 99. Toen hij de deur op den hoogen stoep had geopend, sloeg hem de schrik om het hart. Overal vertoonden zich in de kleine vestibule bloedsporen. Achter de tochtdeur lag het lijk van een man, geheel met bloed overdekt. Hij bleek op gruwelijke wijze te zijn vermoord. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en binnen eenigen tijd waren aanwezig de commissaris van politie, de heer Harrebo- mee, de inspecteur Van Cleef, eenige recher cheurs en spoedig" daarna de substituut-of ficier van Justitie, Mr. Versteeg, benevens de politiescheikundige de heer Van Ledden Hul- sebos en de anatoom-patholoog de heer Hammer. De heer Fahrenholz, die den moord had ontdekt, kon ook aan de autoriteiten mee- deelen, dat het slachtoffer was de concierge van het perceel, de heer Van der Velde, een man van omstreeks 55 jaar. Bij het eerste onderzoek bleek, dat de man de hersens waren ingeslagen en dat hij een zevental steekwonden boven of in de maag streek had. De vermoorde was de schoonvader van iemand uit Zandvoort, die in hetzelfde ge bouw zijn beroep uitoefent. Deze laatste werd gewaarschuwd. De politie heeft zoo spoedig mogelijk een groot deel van het Rokin afgezet, opdat zoo weinig mogelijk personen de onmiddellijke omgeving van het huis zouden betreden in verband met het ontdekken van den dader. Hiervoor werd een politiehond gerequireerd. Voor deze er was, kon worden vastgesteld, dat de vreeselijke daad moet plaats hebben gehad omstreeks acht uur. Het lijk bleef onaangetast liggen tot foto's waren geno men. Een onderzoek van het lijk bracht aan het licht dat deze moord niet was geschied uit roofzucht, want in de zakken werd een, por- temonnaie met geld gevonden. Omstreeks tien uur kwam de inwoner van Zandvoort. Hij constateerde, dat het inder daad zijn schoonvader was, die gevallen was als slachtoffer van een moordenaar. Hij deel de ook mede, dat de vermoorde, die wel con cierge is in het gebouw er niet woont. Zijn woning is gelegen aan een der grachten, ter wijl zijn vrouw in Zandvoort woonachtig is. Het onderzoek met den politiehond om den nog onbekenden moordenaar te vinden, had weinig resultaat. De hond liep, nadat hem lucht was gegeven in de richting van den Dam. Hij bleef echter spoedig staan. Daar na ging hij naar het bekende pontje en liep weer terug naar het perceel, waar de moord heeft plaats gehad. Een tweede poging le verde evenmin iets op. De politie tast op het oogenblik nog in het duister, wie op zulk een gruwelijke wijze den heer Van der Velde om het leven bracht. Het mes, waarmede de moord moet zijn bedreven, is niet gevonden. Lang na middernacht waren justitie en politie nog druk in het huis bezig alles nauw keurig vast te stellen. Het lijk was intusschen door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen Gasthuis overgebracht. Nader vernemen wij nog dat bij een verder onderzoek in het huis in een keukentje ach ter in de gang werd gevonden een krant met bloed, daarna ontdekte de politie een lang dolkmes en een houten hamer. Op het dolk mes werd bloed gevonden. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen. Door den heer Van Ledden Hulsebos zullen deze voorwerpen on derzocht worden. De politie vermoedt voorts dat de ver moorde is overvallen toen hij het huis be trad. Zij gi-ondt dit vermoeden op het feit dat in den laatsten tijd reeds tweemaal in het perceel is ingebroken. De hoofdinspecteur van politie Van der Heul en de inspecteur Van Cleef zijn per auto naar Zandvoort gegaan. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aantal bezoeken in April 9757, waarvan 4498 aan de Krantenkamer en 1993 aan de alge- meene leeszaal. Uitgeleend werden 8967 boe ken. Filiaal Haarlem-Noord. Aantal bezoeken in April 1769, waarvan 606 aan de leeszaal. Uit geleend werden 1555 boeken. VRIJE KATHOLIEKE KERK Woensdag a.s. zal de Weleerwaarde Heer Ko Borsten een toespraak houden over: .De be- teekenis van de Meimaand", in de St. Ra- phaëlskerk. Popellaan. Kinheimpark, Bloe- mendaal. Na deze toespraak zal het Lof wor den gecelebreerd. RADIO-DISTRIBUTIE TE HAARLEM? z-Reeds lang wordt hier ter stede de vraag overwogen, of het gewenscht is over te gaan tot Radio-distributie. Het gemeentebe stuur heeft indertijd plannen laten ontwer pen, maar daarvoor bleek in den gemeente raad geen meerderheid te vinden te zijn. De deskundige die die plannen heeft gemaakt, had zich uitgesproken voor een onder- grondscii net, dat een aanlegkosten van niet minder dan f 400.000 zou eischen. Daarna heeft de gemeente de gelegenheid voor de ingezetenen opengesteld om zich aan te melden als gegadigden voor een Radio centrale. De voorwaarden waren f 17.50 voor aansluitkosten en ongeveer f 2 per maand als abonnement, terwijl doorzenden van vier stations gegarandeerd werd. Bovendien moesten de gegadigden zich voor drie jaar verbinden. Die voorwaarden waren blijkbaar te be zwarend. Er kwamen slechts 163 gegadigden opdagen. In den raad wérd evenwel door eenige sprekers verklaard, dat B. en W. niet voldoende bekendheid aan hun enquête ge geven hadden, omdat zij volstaan hadden met het plaatsen van enkele advertenties. Er is toen door den heer Castricum voorgesteld, om de enquête opnieuw te houden maar dan door tusschenkomst van den Gem. Incasso- dienst. Thans is er bij het gemeentebestuur een aanvraag voor concessie voor een Radio distributie ingediend, die voor de ingezete nen aanlokkelijker is. Aanvragers zijn de heeren P. Hubers te Haarlem en C. Th. Ma- zurel. Zij vragen voor de aansluiting als re gel f 7.50. Voor verre afstanden als maximum 10. Dit is dus belangrijk lager dan de ge meente aanbood. De abonnementsprijs zou hetzelfde zijni .namelijk f 0.50 per week. Maar daarvoor zouden dan vijf stations worden doorgegeven, terwijl de gemeente er vier beloofde. Deze gegadigden meenen evenwel dat het niet noodig is een geheel ondergrondsch net te maken. In de oude binnenstad zal men wel onder den grond moeten gaan, maar in de buitenwijken zouden zij bovengrondsche net ten willen maken. Daarvoor zou gebruik ge maakt worden van §tralingsvrije loodkabels, waardoor verzekerd is, dat de toestel-bezit ters-geen last hebben van storing door de Radio-distributie. Als in een enkel geval, door een bijzonderen samenloop van omstan digheden een toestelbezitter wel storing mocht ondervinden, zal deze storing, op kos ten van de Radio-distributie, afdoende on dervangen worden. De techniek is thans zoo ver, dat storing absoluut overbodig is. In andere steden wordt wel geklaagd over sto ring door de Radio-centrales, maar bij den aanleg van die netten kon nog geen gebruik gemaakt worden van de stralingvrije loodka bels die pas zijn uitgevonden. De concessie-aanvragers verklaren in hun adres aan het gemeentebestuur, dat zij vol doende kapitaal beschikbaar hebben om hun plannen onmiddellijk te gaan uitvoeren. Bovendien willen zij een garantie bij de ge meente storten. Als de raad spoedig een beslissing neemt, kan nog voor de winter begint de distributie in werking treden. Verzekerd wordt, dat Haar lem dan een model-distributie zal krijgen, zooals er nog geen tweede in Nederland be staat. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG. Botsing van drie wagens. EEN BESTUURDER DIE DRONKEN WAS. Maandagmiddag kwart voor vijf is tusschen Sloterdijk en Halfweg een ernstige aanrijding tusschen twee vrachtauto's geschied. Een vrachtauto van Haust-Beschuitfabriek stond aan den kant van den weg, waar ben zine bijgeladen was. Op het moment, dat de chauffeur bezig was den motor op gang te brengen, werd de wagen gegrepen door een uit de richting Halfweg komende vrachtauto De botsing was zoo hevig, dat de auto, die de aanrijding veroorzaakt, dwars over den weg vloog en opnieuw in botsing kwam met een uit de richting Amsterdam komende luxe auto die in de flank werd getroffen. De wagen van de firma Haust werd aan de achterzijde geheel ingedrukt. Een in de cabine naast het stuurrad zittende man, de heer K. uit Amsterdam, kreeg tengevolge van den hevigen schok een klap tegen het achter hoofd en geraakte bewusteloos. Waarschijn lijk heeft hij ook inwendige kneuzingen be komen. Door den Amsterdamschen G. G. en G. D. die spoedig na het ongeluk ter plaatse was, is de heer K. naar een der zieken huizen vervoerd. De chauffeur van den auto der firma Haust kwam er goed af. evenals üe beide inzittenden van de aanrijdende vrachtauto, waarvan het voorste gedeelte totaal vernield werd. Deze laatsten, die beiden onder den invloed van sterken drank bleken te verkeeren tengevolge van welk feit de aanrijding werd veroorzaakt gingen on middellijk toen het ongeluk was geschied, op de vlucht. De bestuurder kon echter door de Amsteraamsche politie worden achterhaald en gearresteerd. De man is overgebracht naar het bureau Admiraal de Ruyterweg. De per sonenauto werd licht beschadigd en de in zittenden, een heer en een dame kregen geen letsel. De politie heeft beide vrachtauto's in beslag genomen. rs Avonds is de 18.-jarige K., die bij het auto-ongeluk bewusteloos geraakte en ge wond werd, na bij kennis te zijn gekomen en te zijn behandeld, naar zijn woning overge bracht. De chauffeur, die de aanrijding veroorzaak te, de 40-jarige S. E. uit Amsterdam, ver keerde in staat van dronkenschap en is in bewaring gehouden, (In eenige buitenlandsche hoofd steden zijn cotnmissies opge richt ter bestrijding van het lawaai in het moderne stads leven.) Ik weet niet of de planeten Mars en Venus zijn bewoond En, zoo ja, hoe zich de aarde Aan hun blikken wel vertoont. Maar hoe aardig zou het wezen, Als je eens staan kon op zoo'n ster En de aarde kon bespieden Van zoo hoog en voor zoo ver. Zou je, vol verbazing starend Door het sterk vergrootend glas, Niet besluiten, dat de aarde Net een groote bromtol was? Draaiend door de wereldruimte Als een knetterende bal. Een half gare soort gehaktbal, Vol van dampen en geknal? Zou je niet verbijsterd vragen, Waarvoor dient dat druk gedoe? Waar ter wereld wil die wereld Met die herrie toch naar toe! Voor den inkeer van ons allen Was het weieens goed misschien, Als we onze kouwe drukte, Zooeens konden overzien. Maar eilacie, die remedie Is wel makkelijk gezegd, Maar zoo'n heilzame beschouwing Is voor ons niet weggelegd. En ons leven wordt steeds luider, Geen lawaai is ons te dol, Het geschreeuw dient voor 't verbergen Van ons droef gebrek aan wol. Comités? ach, wat een dwaasheid, Wij lawaaien toch wel voort, Als zij zelf er niet aan meedoen, Is er niemand, die ze hoort. HULDIGING VAN DEN HEER TH. M. KETELAAR. OM ZIJN WERK VOOR „KINDERHERSTEL- LINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES''. In de algemeen-' vergadering van het Centraal Genootschap voor KinderhersteL lings- en Vacantiekolonies is Zaterdagmiddag te Amsterdam de heer Th. M. Ketelaar, die 25 jaar penningmeester is van het Hoofd bestuur, gehuldigd. Namens het genootschap werd hem een bronzen plaquette aangeboden met zijn levensgrooten kop. Deze zal een plaats krijgen in een der koloniehuizen. Ver scheidene sprekers hebben den heer Ketelaar gehuldigd voor wat hij voor het zwakke kind gedaan heeft. De heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, gaf de verzeke ring, dat Gedeputeerde Staten gaarne blijven medewerken aan het goede doel van het ge nootschap. Uit het jaarverslag der vereeniging blijkt, dat Noord-Holland nog steeds vooraan gaat met het uitzenden van kinderen. In 1930 zijn 600 kinderen verpleegd, met 250.000 verpleegdagen. 1930 zal bekend staan als het diphterie- jaar. De heer Ketelaar werd bij acclamatie tot lid van het Hoofdbestuur herkozen. NEDERLANDSCHE WERK NEMERS IN ENGELAND. EEN REGELING VOOR „STUDENT EMPLOYEES". De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid maakt bekend, dat tusschen Groot- Brittannië en Nederland eene regeling is ge troffen in zake toelating in het Vereenigd Koninkrijk van Nederlandsche jongelieden van beiderlei kunne ter opleiding in eenig beroep of bedrijf („student employees"). De „student employees" mogen in beginsel niet ouder zijn dan 30 jaar. De verblijfsver gunning wordt voor één jaar gegeven, met bij uitzondering verlenging voor zes maan den. Het aantal toe te laten „studenten em ployees" bedraagt 75 per jaar. In dit aantal zijn begrepen ten hoogste 15 „student em ployees" in het hotel- en restauratiebedrijf en ten hoogste 4 in het kappersbedrijf. Voor de uitvoering van deze regeling in Nederland is aangewezen de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, Bezuïdenhout- scheweg 30, te 's-Gravenhage. AUTO VAN EEN DIJK GEDUIKELD. SCHULDIGE AUTOMOBILIST GEREDEN. Zaterdag heeft, naar de Msb. meldt, de heer A. D. die met zijn auto van de richting Hoek van Holland naar Rotterdam reed, zeer kort nabij Maassluis bij het uitwijken voor een auto, welke midden op den weg bieef rijden, te veel rechts uitgehaald en met zijn voorwiel over den berm van den dijk ge reden. waarna de auto van den zeer hoogen dijk duikelde. De onbekende wagen reed door zonder dat de bestuurder zich ergens om bekommerde. De heer D. werd gewond aan gezicht en handen. De auto was vrij ernstig beschadigd. Voor den Politierechter. RIJWIELPLAATJES. De Fiscus, nimmer zat. had zich den vorigen keer op de automobielbezitters ge worpen, nu kwamen de berijders van demo cratischer voertuigen aan de beurt; wellicht is de tijd niet verre, dat hij zijn hand uit strekt naar vliegende hollanders en autopeds, want alles wat rijdt verheugt zich in zijn belangstelling. Ook nu weer waren er argeloozen. die zich den gang naar de Jansstraat getroost hadden in de stille hoop het hart van den Rijks advocaat te kunnen vermurwen en misschien zijn zij daarin ook wel geslaagd, maar daar mee is hun geen straffeloosheid verzekerd, want de Rijksadvocaat zit daar als de ver tegenwoordiger van den geweldige, wiens naam ik in den aanhef vermeldde en deze houdt geen rekening met vermurwde harten maar alleen met niet aanwezige rijwiel plaatjes en een minimum van twee rijks daalders. Vergeefs bracht de juffrouw naar voren, dat zij haar rijwielplaatje had vergeten; ver geefs beriep de heer zich op een feit .waar van ieder de deugdelijkheid moest erkennen, namelijk, dat hij bij pantalonswisseling ver zuimd had den inhoud der zakken over te doen wie durft beweren, dat hem zoo iets nooit is overkomen? Nu behoort een plaatje wel op de fiets en niet in je zak, maar om te voorkomen, dat 't van de fiets wordt gegapt, wat je weer een rijksdaalder kan kosten, berg je 't maar in je zak en ziet, dan kost 't je twee rijksdaalders. Een andere heer had fiets met plaatje in reparatie gegeven en van den reperateur tij delijk een andere fiets in bruikleen gekregen, waarop geen plaatje zat en nu mocht hij vertellen, dat hij en zijn vrouw allebei in 't gasthuis hadden gelegen 't verband met het plaatje is niet recht duidelijk, maar als je op 't gevoel denkt te werken is dat geen slecht argument 't baatte alles niets, in tegendeel moesten de klagenden hooren, dat ze met drie vijftig af hadden kunnen komen, als ze niet waren verschenen, maar de door den bekeurden ambtenaar aangeboden transactie hadden aanvaard. Dat woord transactie was hun wel niet erg duidelijk, maar ze begrepen 't wel toen gevraagd wera of ze 't niet hadden kunnen afkoopen. En toen bleek, dat de transactie was aangeboden maar dat ze toen geen f 3.50 hadden, wat den beste kan gebeuren en op de pof of afbetaling ging het niet. Omdat ze toen geen drie pop hadden moes ten ze er nu vijf hebben, want zei de rech ter en je kon merken, dat hij zich wilde excuseeren, 't is 't minste, wat de wet neemt. En dan te weten, dat het minste voor diefstal twee kwartjes is. Rijwielberijders want op 't berijden komt 't aan, niet op het rijwielbezit hoedt u dus voor 't verwisselen van pantalon, hoedt u voor herstellers, die je een fiets willen leenen, hoedt je voor duizend dingen, die Je in de conditie zouden kunnen brengen van op een rijwiel gezeten te zijn zonder dat dit van het geldig merk was voorzien, want er is geen mededoogen; de Fiscus bewaakt als een Cerberus de schat van zooveel millioen, die wielrijdend Nederland hem toerolt. Toch mocht men het heden beleven, dat de Fiscus een prooi ontging; den „smiling judge" aanziende, zou je haast geloofd heb, ben dat hij er ook schik In had. Hoe zoo iets wonderlijks kon plaats vinden? Iemand had een beschrijvingsbrief ont vangen, maar deze niet ingeleverd die meneer schijnt dat meer niet gedaan te hebben, want hij had al eens een tientje boete gehad; wou hij weer zoo graag een tientje extra be talen? Hierover kwam geen licht en we ver diepen ons niet daarin, maar zeker is, dat hij 't nu in zijn zak kan houden en wel omdat hij van rechtsvervolging werd ontslagen; de zaak was verjaard. De Fiscus had te lang gewacht met het instellen van een vervol ging en zich misrekend door te denken; wat in een goed vat is, verzuurt niet. Er werden er nog een paar van de rol afgevoerd, maar die komen er misschien wc] weer op. omdat de Hooge Raad eerst moet uitmaken, wie in zijn wets interpretatie ge lijk heeft; de rechter of de Rijksadvocaat. De officier zegt niet veel zulke dagen en de griffier zegt heelemaal niets; die schrijft maar en heeft altijd 't grootste portie van de zitting. NIEUWS UIT INDIE. DE GROOTE BRAND TE SAMARINDA. SCHADE ONGEVEER EEN MILLIOEN. Aneta seint uit Buitenzorg: De regeering ontving van den Resident te Bandjermassin een telegram luidende: De assistent-resident van Samarinda seint dat de assuradeuren van de Borneo Sumatra Handel Mij., Manders Seeman Co.. Sa marinda Produce Cie., Lim, en de Tjin Hin kongsie bij de schade van den brand betrok ken zijn resp. ovor f 100.000, f 650.000, f 80.003 f 60.000 en f 60.000, met enkele kleinere to taal rond anderhalf millioen. Naar de ra ming van deskundigen bedroegen de totale waarden der verbrande gebouwen en goede ren ten minste drie millioen gulden. Enkele groote firma's waren niet verzekerd, terwijl wegens de hooge assurantie-premie de mees te verzekerden slechts voor 60 of 70 procent zijn gedekt. Daarbij zijn alle kleinere zaken niet verzekerd, Richard Hughes: Niemand zal trillen bciccrcr. dat hinderen eenig inzicht in karakter hebben: hun sym- pathieën zijn groot endeels gegrond op ver beeldingskracht, niet op intuïtie. Engeland: Snowden en de nieutce grondbelas ting. Een belangrijke uiteenzetting. (2e blad, le pag.) De reactie in Oostenrijk en Duitschland, in de nationalistische kampen. (2e blad, le pag.) Moord in Amsterdam. Huisbewaarder het slachtoffer. (le blad, le pag.). Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. (le blad, le pag.)' Radiodistributie in Haarlem? (le blad, le pag.) Voor den Politierechter. (le blad, le pag.} ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: De groote Keizer. (le blad, le pag.X Lettinga: Financieele Kroniek. (4e blad, le pag.X (Laatste berichten 2e pagina le blad.) HAARLEM, 5 Mei. De Groote Keizer. Het is vandaag precies 110 5aar geleden dat Napoleon I op St. Helena stierf. Den 5en Mei 1821, 's middags om kwart voor zes, kwam het einde, nadat hij bijna twee maan den ziek was geweest. Maagkanker was de oorzaak van zijn dood. Op 1.5 Augustus 1769 te Ajaccio op het eiland Corsica geboren, werd hij op enkele maanden na 52 jaar oud. De laatste zes jaar van zijn leven had hij in trieste ballingschap op het eiland in den Stillen Oceaan doorgebracht, bewaakt door den Engelschen gouverneur van St. Helena, Sir Hudson Lowe, die ongetwijfeld een moei lijke taak te vervullen had. maar daarin dan ook op velerlei wijzen tekort is geschoten. De historie heeft bewezen dat deze Engelschman het leven van den verbannen keizer onnoo- dig vergald heeft door hem te hinderen en te kwellen. Hudson Lowe's optreden heeft de tragedie van de ballingschap als historische episode dermate versterkt, dat zij Napoleon's leven voor het nageslacht in martelaarschap doet eindigen. Maar ook zonder dat zou de figuur van dezen geweldige in de verbeeldingskracht der menschen zijn blijven voortleven. Het schijnt niet mogelijk een tweeden mensch in de historie van negentien eeuwen aan te wijzen, wiens persoonlijkheid en wiens daden op zoo wonderbaarlijke wijze levend zijn gebleven bij de massa. Er blijft van de Napoleon figuur een wondere bekoring, een mystieke aantrekkingskracht uitgaan. Ondanks alle harde werkelijkheid der historisch-vast ge stelde feiten, ondanks de scherpe veroordee ling die zoovelen, verstandelijk redeneerend, over zooveel van zijn daden hebben uitge sproken, blijft hij de Held van .een Legende, waarmee wij nimmer schijnen te hebben afgedaan. Dat bewijst de vrijwel-onafzienbare Napo leon-litteratuur heel sterk. Geen van de ve len, die getracht hebben het leven van den Grooten Keizer te beschrijven, schijnt daar in. voor ons gevoel, voldoende te zijn ge slaagd. De lezing zelfs van de beste dier werken laat onveranderlijk een onbevredigde gewaarwording achter. Zij prikkelt wel "tot een streven, er meer van te willen weten. Dat waarborgt de verdere voortzetting van de Napoleon-litteratuur. Er zullen steeds schrijvers zijn die, door het onderwerp on weerstaanbaar aangetrokken, nieuwe po gingen zullen wagen om het enigma te ver klaren. En zij zullen blijven falen, evenals hun voorgangers, evenals zelfs Emil Ludwlg, wiens meesterwerk over den Grooten Keizer

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1