GETS-m Uit Haarlem's Gemeenteraad. 'Uw LIKDOORN' De nieuwe President van de Fransche republiek, Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 7 MEI 1931 (Vervolg). Het onderzoek naar de gebrekkigen. In de voortgezette raadsvergadering werd liet debat over het voorstel Loosjes c.s., om 500 beschikbaar te stellen voor de uitwer king der plannen voor hulp aan de gebrek kigen, voortgezet. De heeren Loosjes (Vrijheidsbond) én Boes V.-D.) betoogden nog eens, dat de Vei bandscommissie alles zal betalen wat het onderzoek meer dan 500 zal kosten. De heer Wolzak (A.-R.) pleitte er voor om het voorstel te verdagen tot de volgen de vergadering. Het staat immers niet op de agenda. De heer Schol 1 (S.D.A.P.): Dat is het zelfde als het voorstel in handen te stellen van B. en W. om praeadvies. B. en W. hebben erkend, dat zij een fout gemaakt hebben, door de intrekking hunner toezegging bij de begrooting gedaan, niet aan den raad mede te deelen. Hebben B. en W. om bezuini ging te bereiken nog andere besluiten geno men die zij aan den raad hadden moeten mededeelen, maar die zij ook hebben verzwe gen. Bij gelegenheid zal spreker daarover nog wel eens vragen stellen. Het voorstel van B. en W. (praeadvies van B. en W. vragen) werd tenslotte aangenomen met 19 tegen 14 stemmen. Revue van hamer stukken. Zonder discussie werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen: Voorstel van B. en W. inzake subsidie van de bijzondere R. K. school voor buitenge woon l.o. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van gymnastiekwerktuigen voor de bijzondere school in de Dutrystraat. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan de woningbouwver- eeniging „Bloemenhof". Voorstel van B. en W. tot aankoop van stukjes grond aan de Bandoeng en Besoeki- 1 straat. Voorstel van B. en W. tot uitneming en inbrenging in het grondbedrijf van percee- len aan den Zijlweg. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Zaanehstraat aan A. G. Zevenhuizen. b. Orionweg aan fa. P. v. Cittert en Zn. c. Ferceusstraat aan H. Bijl. d. Pegasusstraat aan Bijl en van Gend. (Do heeren Peper (communist) en Rei- n a 1 d a (S.D.A.P.) verklaarden nog eens, dat hun fracties in het algemeen tegen grond- verkoop zijn). Voorstel van B. en W. tot bekrachtiging van den aankoop van grond door de ge meente in den Poelpolder. Voorstel van B. en W. inzake de onteige- ningsprocudure voor - gronden aan de Dam straat, Het voorstel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding tegen W. van Sehie, over de betaling van de schade veroorzaakt door het omrijden van een lantaarnpaal, werd door B. en W, teruggetrokken omdat een minne lijke schikking verkregen is. Verbouwing Politiebureau. Daarna was aan de orde het voorstel van B. en W. om 11.885 beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het politiebureau aan den kant van de Lange Wijngaardstraat. De heer Klein (R.-K.) vroeg hoe het komt, dat de plannen thans zooveel meer zullen kosten als vroeger geraamd is. Bo vendien heeft spreker gehoord, dat de ke tels niet berekend zijn op uitbreiding van de centrale verwarming. De heer Peper (communist) zei, dat zijn fractie niet wil medewerken om de politie, die zich vijandig tegenover de arbeiders toont, beter uit te rusten, Mr. Hccrkens Thij ssen (R.-K.) wet houder, meende, dat het gevraagde crediet voldoende is om ook de centrale verwarming afdoende te verbeteren. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Het molentje aan de Kleverlaan. B. en W. stelden voor om 2500 beschik baar te stellen voor de herstelling van het molentje aan de Kleverlaan. De heer Oversteegen (communist) was daartegen, omdat die 2500 beter ge bruikt kunnen worden. Laat de gemeente liever geld beschikbaar stellen om de krot woningen te verbeteren. In het algemeen zijn de communisten er wel voor te vinden om oude gebouwen te bewaren, maar dit mo lentje kan men missen. De heer Joosten (S.D.AP.): Vecht toch niet tegen windmolens.' (gelach). De lieer Wolff (R.-K.) meende, dat het voorstel om 2500 te besteden aan dit spln- nekop-molentje (een technische term) hem verwonderd heeft. Dit bedrag is veel te hoog. 1-Iier moet een vergissing in het spel zijn. Laten B. en W. de zaak nog eens onderzoe ken. De heer H e i d s t r a (V. D.) vond het be ter het molentje maar af te breken, omdat de situatie daar toch bedorven is. Men zal zéggen: „er heeft iemand met molentjes ge- loopen en nu is er per ongeluk een blijven staan", (gelach). De heer Van Liemt (R.-K.) zei, dat de vereeniging de Hollandsche Molen geweigerd heeft iets in de kosten bij te dragen. Blijk baar heeft de molen dus geen waarde. Daar om wilde spreker er ook geen 2500 uit de gemeentekas voor geven. Mr. Heerkens Th ij ssen (R.-K.) wet houder, vond de situatie op dit punt niet ver prutst. De raad heeft vroeger beslist, dat het molentje moest blijven bestaan. Daarmede is door B. en W. rekening gehouden. Als men nu den molen wegneemt, wordt de situatie wel een mislukking. Als B. en W. een crediet van 2500 krijgen, zullen B. en W. niet meer uitgeven dan beslist noodlg Is. Er zal alleen aan den molen gedaan worden wat noodig is. De Vereeniging de Hollandsche Molen kan niet voor eiken molen geld geven, zij moe ten zich beperken tot de aller-interessantste molens. De heer Wolff (R.-K.): blijkbaar willen de heeren van Openbare Werken den molen toch draaibaar maken, hoewel algemeen uit gesproken is. dat zoo iets niet noodig is. De heer Heerkens Th ij ssen (R.-K.) wethouder; de molen wordt niet draaibaar, De heer Wolff: het is een schandaal om 2500 voor dit molentje uit te geven. B. en W. hebben den laatsten tijd op bezuiniging aangedrongen, maar nu wijken zij van dit streven naar bezuiniging af. De heer Visser (C.-H.) vond het molen tje heel aardig in het stadsbeeld staan. Daar om moet er geld voor het nooclige herstel gegeven worden. Openbare Werken en den Hout en de Plantsoenen hebben iets moois bereikt. Spreker liet van het molentje een door hem gemaakte aquarel zien. (Geroepe: „reclame voor u zelf!" en „deze aquarel moet opgenomen worden in het ste nografisch verslag!") De heer Joosten (S.D.A.P.) vond 2500 ook te veel. Laten B. en W. eens nader be kijken hoeveel het herstel inderdaad moet kosten. De heer Mr. Bijvoet (R.-K.) pleitte ook voor behoud van den molen. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) vroeg ook een nader onderzoek naar de kos ten. Mr. I-Ieerkens T h ij s s e n (R.-K.) wet houder, deelde mede, dat B. en W. met den directeur van Openbare Werken nader zullen beraadslagen over de kosten. Erfpachtsgronden. B. en W. stelden voor af te wijzen het ver zoek van eigenaren van perceelen aan de Karei van Manderstraat tot het in koop ont vangen van aan hen in erfpacht uitgegeven grond omdat zij den door B. en W. genoem den prijs te hoog vinden. De heer Joosten (S.D.A.P.) verklaarde zich in het algemeen tegen verkoop van gronden. Als de bewoners nu meer bieden, zullen B. en W. er dan op ingaan? B. en W. hebben een prijs genoemd die doet denken aan.... boelhuis houden. Zit ten B. en W. zoo erg aan den grond, dat zij willen liquideeren? Af en toe hooren wij den laatsten tijd vreemde dingen over de ge- meentefinanciën. Nu brengt de grond 0,90 per M2. per jaar op, dat is meer dan de te genwoordige rente van 16.50 per M2. Mr. Slingenberg (V.-D.) wethouder, zei, dat hier geen sprake is van liquidatie of boelhuis-houden. Eenige jaren geleden heeft de meerderheid van den raad zich al uitge sproken om de gelegenheid te openen om erfpachtsgronden te verknopen.- B. en W. hadden dus alleen den prijs te beoordeelen. De verkoopswaarde van den grond is niet meer dan 16.50. Voor gronden in de naaste omgeving wordt ook niet meer betaald, zelfs iets minder. Bij verkoop voor 16.50 zou de gemeente nog eenige winst maken. Het voor stel van B. en W. is dus geen angstvoorstel maar een heel normaal voorstel. Met de fi- nancieele positie der gemeente heeft dit niets te maken. De heer Joosten (S.DA..P.) bleef vol houden, dat het gemeentebelang zich tegen verkoop tegen 16.50 per M2. verzet. Voor 16.50 wordt niet meer dan 74 1/4 cent rente gemaakt, een verlies dus van 15 1/2 cent per vierkante Meter. De heer Klein (R.-K.) vond de rede van den heer Joosten zuiver kapitalistisch. Als wij zoo met onze erfpachtsgronden doen, zuilen er nog minder gronden in erfpacht genomen worden. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. De sportterreinen. B. en W. stelden voor twee sportvelden van den Middenweg naar den Vergierdenweg over te brengen. De heer Wo 1 f f (R.-K.) vond den afstand naar den Vergierdenweg nog al groot. Kan de gemeente niet de beschikking krijgen over het oude excercitievela? Bovendien zou men 12.000 uitgeven voor het terrein aan den Vergierdenweg, terwijl die grond over eenige jaren noodig zal zijn voor de nieuwe be graafplaats. Wethouder Mr. Heerkens Th ij ssen (R.-K.) zei, dat de jongelui die van de sport terreinen gebruik maken vrijwel allen een fiets hebben, een eindje verder fietsen is dus geen bezwaar. De grond die voor speelterrein bestemd wordt, zal de eerste jaren niet noo dig zijn voor de begraafplaats. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) pleitte voor aanhouding van het voorstel om eerst te onderzoeken hoe het staat met het oude exercitieterrein. De heer Heerkens T h ij s s e n (R.-K.) wethouder: er wordt met de gemeente reeds eenigen tijd onderhandeld over het excerci- tieveld, maar over den afloop is nog niets naders te zeggen. Het zou ook vel geld kos ten om dat terrein in orde te brengen voor speelterrein. Bovendien is. dit terrein inder tijd bestemd voor den Noorderhout. Het zal dus de vraag zijn of in de toekomst het oude exercitieterrein, als dit gereed gemaakt is tot sportterrein, voor sportterrein behouden kan blijven. De heer Re i n a 1 d a (S.D.A.P.) pleitte voor- het voorstel van B. en W. De 12.000 zal niet geheel verloren zijn, een deel daarvan komt later ten goede aan den aanleg van de nieuwe begraafplaats. De sportvelden aan den Middenweg zijn noodig voor wo ningbouw en het is gewenscht, dat er onmid dellijk nieuwe sportvelden voor in de plaats komen. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de school Buitenrust (Buitenrustlaan) werd benoemd mej. C. G. Beutler te Dordrecht, no. 2 van de voor dracht. Op haar waren 17 stemmen uitge bracht terwijl er van de 34 stemmen ook 3 in blanco waren uitgebracht. Op verlangen van den heer Scholl (S.D. A.P.i werd over deze benoeming een besloten vergadering gehouden die 3 kwartier duur de. Venten in de Cronjéstraat Op vragen van den heer Oversteegen deel de de Voorzitter mede, dat in de Gen. Cronjstraat een ventverbod is uitgevaardigd, omdat, de kooplieden die standplaatsen in die straat gepacht hadden, daarvan schade ondervonden. De heer Oversteegen (communist) keurde den getroffen maatregel niet goed. De wet staat zoo'n ventverbod niet toe. De Grondwet stelt vast, dat er vrij gehandeld mag worden. Spreker is naar een advocaat geweest en die heeft hem dit pertinent ver zekerd. (Mr Bijvoet (R.-K.) schudt zijn hoofd). INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. en n/et schoen. Gebruikt slechts »Gets-lf< en in eenige oogenblikken is de pijn verdwenen. Na Gets-lt twee of driemaal gebruikt te hebben, kunt ge den likdoorn met wor tel en ai verwijderen; ge kunt %weer wandelen, dansen, enz. Houdt steeds'n fleschjc sGets- Itc gereed. De heer Oversteegen: ik houd het toch bij mijn rechtsgeleerde. Willen B. en W. toezeggen, dat er weer gevent mag wor den in de Cronjstraat? Mr. Heerkens Th ij ssen (R.-K.) wet houder, betoogde er op Zaterdagavond klach ten waren over het venten in de Cronjé straat. Het verkeer ondervond daarvan last. Dit is een der redenen geweest die geleid hebben tot het instellen van de Zaterdag- avondmarkt op het Pretoriaplein. De poli tieverordening machtigt het gemeentebe stuur om zoo'n ventverbod uit te vaardigen. De heer Oversteegen (communist) stelde een motie voor, om den raad uit te laten spreken, dat het ventverbod weer moet worden ingetrokken. Deze motie werd even wel niet voldoende gesteund. Radio-distributie. De heer Castricum had een voorstel ingediend om B. en W. uit te nocdigen meer bekendheid te geven aan hun enquête over de Radio-distributie. Dit voorstel werd verworpen met 19 tegen 15 stemmen. Rijden tusschen de vluchtheuvels. De heer Van Liemt (R.K.) had vragen gesteld over het rijden tusschen vlucht heuvels en het trottoir als een tram stilstaat, omdat hij dit gevaarlijk voor het verkeer vond. Speciaal wees hij op de vluchtheuvels bij de Parklaan en het Plein. De Voorzitter deelde mede, dat advies aan den Commissaris van Politie gevraagd is. Deze meent, dat het ongewensoht is het rijver.keer tusschen de vluchtheuvels en de trottoirs te verbieden als een tram stilstaat, omdat het snelverkeer tusschen de twee vluchtheuvels geleid moet worden en het kleine verkeer dus de beschikking moet heb ben over den weg naast de vluchtheuvels. Verbod zou het verkeer niet veiliger ma ken. De voorzitter deelde voorts mede, dat de meerderheid van B. en W. zich met dit advies vereenigt. Het is evenwel goed als de auto bestuurders bedenken, dat het rijden tus schen twee vluchtheuvels een gevaar kan worden als te snel gereden wordt. De heer Van Liemt ((R.K.) bleef de toestand toch gevaarlijk achten. De vlucht heuvels zijn zee.r smal, slechts twee tegels breed. De trampassagiers zijn niet veilig. Is het dan niet mogelijk om nog een ijzeren paal met richtrngswïjzcr voor het verkeer op de vluchtheuvels te zetten om daardoor de veiligheid van de- trampassagiers te bevorde ren? De Voorzitter beloofde dat 03. en W. dit nog zullen overwegen. De heer Klein S c h i p h o r st (R.K.)de vluchtheuvels zijn absoluut te smal. Er moe ten op zoo'n manier ongelukken komen. De vluchtheuvels moeten verbreed worden. De heer B artels (R.K.) meende, dat op het Plein wel toegelaten kan worden, dat de auto's langs de vluchtheuvels rijden. De toe stand wordt evenwel gevaarlijk omdat de politie niet voldoende let op het parkeeren van auto's. Speciaal is dit te zeggen van de Zijlstraat. Kan de politie hierop niet beter letten? De Voorzitter: dat zal gebeuren. De heer Wolzak (A.R.) vond het goed om het verkeer naast de vluchtheuvels te verbieden zoolang de vluchtheuvels niet ver breed zijn. De heer Visser (C.H.) vroeg hoe het staat met het aanwijzen van parkeerterreinen voor auto's. Eerst als die terreinen er zijn, kunnen auto's uit de straten verwijderd won den. De Voorzitter: die zaak is nu niet aan de orde. De heer Oversteogen. (communist) klaagde over het snel en gevaarlijk rijden van de motorbrigade als zij verkeerszondaars willen achterhalen. Straatrumoer bij scholen. De heer Scholl (s.d.a.p.) had Tragen ge- steld over de hinder van het straatrumoer bij scholen. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder deelde mede, dat B. en W. een onderzoek zul len instellen en eventueel maatregelen zullen voorbereiden. De aardappelen- voorraad. Wethouder Mr. Heerkens Thijssan (R.K.) deelde mede, dat B. en W. nog niet kunnen antwoorden op de vragen van den heer Van Kessel over de aardappelen, om dat het gemeentebestuur nog wacht op ge gevens van de regeering. De heer Van Kessel R.K.) vond dit antwoord raadselachtig. Spreker heeft 4 weken geleden zijn vragen ingediend. Reeds toen waren zij urgent. De voorraad aardap pelen is in ons land klein, B. en W. hadden dit uit de couranten kunnen vernemen. Er is speciaal een tekort van het goede soort aard appelen dat in Haarlem gebruikt wordt. De prijs van die aardappelen is zeer sterk geste gen. B. en W. hadden onmiddellijk maat regelen moeten nemen om in het dreigende tekort te voorzien. De Malta-aardappelen komen later als vorige jaren, terwijl de nieuwe oogst van de Hollandsche aardap pelen ook een maand later zal komen als normaal. Er moeten maatregelen genomen worden anders zouden er wel weer eens aard- appelenrelietjes kunnen komen. De heer Loerakker 1P..K.) constateer de dat het eenmaal een feit is, dat er een tekort is. Maar welke maatregelen men ook neemt, het is niet mogelijk om den voorraad te vermeerderen. Wel kan het gemeentebe stuur invloed uitoefenen op den prijs. De heer Peper (communist) meende, dat B. en W. den besten tijd van maatregelen te nemen voorbij hebiXn laten gaan. De aardappels zijn duur, een gevolg daarvan is, Briand de meeste kansen? (Van onzen Parijschen correspondent.). Over enkele weken, na zeven jaar lang op voorbeeldige wijze de hooge functie van President te hebben vervuld, moet de heer Gaston Doumergue de Elysée verlaten. En men beweert, dat de beminnelijke President al sedert maanden zuchten van verlichting slaakt bij de gedachte eindelijk weer eens vrij mensch te zullen worden, ontheven van alles wat protocol heet. Wel was er een oogenblik sprake van dat de heer Doumergue zou worden herkozen wijl men nimmer in de derde Republiek zulk een President heeft gehad, en op het laatste bal van de Elysée hebben we hem zélf „misschienmis schien ook niet" hooren zeggen toen iemand toespeling maakte op zijn mogelijk aanblij ven, maar ondertusschen is er weer een reis naar Tunis bijgekomen en dan het voor een President ontzettende vooruitzicht van de Koloniale Tentoonstelling en al de daaraan verbonden feestelijkheden. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat hij er naar snakt om eindelijk, na zevan lange en vermoeiende jaren, als vrij burger uit te gaan. Want het presidentschap is lang geen sinecure. Deze hoogst beminnelijke Presi dent heeft het zélf meermalen op de bitter ste wijze moeten ondervinden. Toen zijn zus ter stierf, was Gaston Doumergue de eenige die niet tegenwoordig mocht zijn bij haar be grafenis, omdat de wet nu eenmaal zegt, dat de President Parijs niet mag verlaten tij dens de Kamer-bijeenkomsten. De handlei ding: „Hoe wordt men een volmaakt presi dent van de Republiek", begint met de Grondwet: ik moet me zelf heelemaal weg cijferen. En waar de Presidenten bijna uit fluitend worden gekozen uit politici die een groote rol hebben gespeeld, uit menschen van actie, daar manifesteert zich dadelijk reeds de groote moeilijkheid om te beant woorden aan de gestelde eischen. Wie zal nu voor de volgende zeven jaren v/orden gekozen? Zie daar de groote vraag van het oogenblik. We hoeven zeker niet te zeggen, dat er in politieke kringen de meest wilde geruchte de ronde doen en dat men soms namen hoort noemen, welke men bij voorbaat reeds kan schrappen. Maar het ver kiezen van een president van de Republiek is bijna net als de verkiezing van een schoon heidskoningin. Er moet niet alleen worden gelet op zijn verleden, maar ook op zijn be minnelijkheid op zijn uiterlijk, op zijn manie ren, op zijn verhouding tot de verschillende politieke partijen, op zijn middelen, op zijn godsdienstige overtuiging, enz. enz. Zoo heeft zeven jaar geleden, de heer Doumergue voor een niet gering deel zijn overwinning te danken gehad aan het feit, dat hij protes tant is, terwijl Clemenceau wel degelijk wist, dat zijn uiterst slecht humeur zijn verkie zing onmogelijk heeft gemaakt. De beschei denheid verbiedt ons om hier een naam te noemen, maar we weten dat de verkiezing van een van de meest eminente ministers en die zich ook qua karakter als President zou onderscheiden, absoluut onmogelijk wordt geacht.... omdat hij zich als een aap jeskoetsier kleedt én zijn echt&enoote bekend is om haar overdreven zuinigheid. Met alles nioet worden rekening gehouden en vandaar dan ook dat niets 'zoo moeilijk is als zich aan een voorspelling te wagen, 't Wordt nu de derde maal, dat we naar Versailles zullen gaan voor een Presidents-verkiezing en een zekere ervaring heeft ons dus geleerd, om voorzichtig te zijn. Op het allerlaatste nip pertje worden er menschen eandidaat ge, steld en zij, die oogenschijnlijk niet de min, ste kansen hebben, behalen dan soms de meeste stemmen, terwijl de groote „favori, tes" achteraan komen. Want, zij die het hoo, ge ambt ambieeren weten maar al te goed, dat het een onverstandige politiek is om té voren hun verlangens kenbaar te maken en zoodoende begint iedereen met kracht alle mogelijkheden af te wijzen. Iedereen ver- klaart bij voorbaat dat hij feestelijk' voor de eer dankt, dat hij zich onder geen voor, wendsel eandidaat zal stellenom dan tenslotte onder den aandrang te bezwij, ken. Dat is ook het geval met Briand. Voor de ingewijden is het geen geheim, dat Aristide Briand er wel iets voor zou voelen om zijn geweldige carrière te besluiten als president van de Republiek. Het zou inderdaad een schitterende apotheose zijn en Briand kan er zeker van zijn vele stemmen te krij gen. MaarBriand neemt in de wereld politiek zoo'n groote plaats in. dat men zich afvraagt of hij wel in de uitsluitend repre sentatieve rol van President de noodige neu traliteit sou kunnen bewaren enof hij als minister van Buitenlandsche Zaken ook niet nuttiger werk zou kunnen verrichten. Briand zwijgt, laat zich met geen woord uit over zijn verlangens. En daardoor wordt het voor de anderen zoo moeilijk. Neemt hij het aan om zich eandidaat te stellen, dan is zijn verkiezing vrijwel zeker. Veel zal ook wel afhangen van de Kamerzitting waar in Briand geïnterpelleerd zal worden over het Duitsch-Oostenrijksche tol-verbond. En vandaar dan ook, dat Briand „om ge zondheidsredenen" voorloopig weigert. In het geval hij toestemt zal waarschijnlijk geen van de andere leden van het Kabinet zijn candidatuur stellen. Païnlevé verbergt niet zijn hoop om tot President te worden ver kozen. Maar er zullen zich zeker tegenover Briand nog andere candidaten aanmelden, Zoo Albert Lebrun, senator van Meur tfhe-et- Moselle, die door Poincaré en door de gema tigde partijen wordt gesteund. De socialisten, al is het maar voor den vorm, schuiven Bracke, député van het departement Nord, naar voren. De talrijke vrienden van den heer Paul Doumer, upresident van den Se naat, oefenen pressie op hem uit. Van grooten invloed op de Presidentsver kiezing is de verklaring van Tardieu, dat hij onder geen voorwendsel zijn portefeuille van Landbouw zal teruggeven. Want men werkte aan een combinatie in politieken kring, om de Ou ai d'Orsay (Briand) vrij te maken voor Tardieu. Na zijn verklaring in Toulouse noemt men Herriot. Paul Boncour en zelfs Gaston Doumergue als mogelijke opvolgers van Briand. Blijft natuurlijk 'dè mogelijkheid öati Briand per sé weigert voor het Elysée. En dan ziet men Magïnot, en ook Léon Berard naar voren treden, terwijl de kansen van Doumer en Painlevé dan mede aanzienlijk stijgen, hoewel men den laatste het liefst als president van den Senaat zou zien. Alles hangt dus voornamelijk af van Briand. Hij is, op het oogenblik althans, favorite. Maar voor de verkiezing van een president van de Republiek, moet een eandidaat de ab solute meerderheid, dus 450 stemmen beha len en de stemming is geheim. Alle combina ties blijven dus mogelijk. HENRY A. TH. LESTURGEON. dat de arbeidersklasse, die al zwaar getrof fen is, nóg meer getroffen wordt. Spreker stelde een motie voor aan perso nen die aangeslagen zijn voor f 1500 of min, der, van gemeentewege aardappeden te ver- koopen voor 6 cent per K.G. Deze motie werd voor behandeling door eenige andere heeren gesteund. Wethouder Mr. Heerkens Th ij ssen (R.K.) stelde nog eens vast, dat het gemeen tebestuur den voorraad aardappelen niet kan vergrooten. Er zijn evenwel peulvruchten in overvloed te krijgen en die zijn niet duur. In Amsterdam heeft men industrie-aardappe len beschikbaar gesteld, maar in Haarlem wil men klei-aardappelen hebben. Laten de Haarlemmers peulvruchten eten totdat de nieuwe aardappelen komen. Het gaat maar voor een beperkten tijd, want als de nieuwe aardappelen komen is het leed geleden. De heer Joosten (S.D.A.P.) wees er op, dat de aardappelen nu wel duur zijn in ver gelijking met andere levensmiddelen, maar de aardappelen kosten nu toch nog minder dan twee jaar geleden. Er zou wel iets voor te zeggen zijn om goedkoope aardappels voor de arbeiders beschikbaar te stellen. Maar om zulke maatregelen in eenige weken voor te bereiden is iets onmogelijks. Voor wij met onze maatregelen klaar zijn komen de nieuwe aardappelen aan de markt. De heer Peper (communist)Alleen de arbeiders zullen zich met een surrogaat voor aardappelen moeten behelpen. De gegoeden zullen toch wel aardappelen eten ook al zijn ze duur. Dat is onbillijk. Het zal wel geld kosten om de distributie van goedkoope aardappelen voor te bereiden, maar mogelijk is het. Er loopen honderden werkloozen rond die het administratiewerk kunnen verrich ten. De heer Van Kessel (R.K.) had een te gemoetkomende houding van B. en W. ver wacht, maar het antwoord van B. en W. heeft hem teleurgesteld. Het is niet juist, dat de peulvruchten zoo goedkoop zijn. Kun nen B. en W. nog niet toezeggen, dat zij als nog maatregelen zullen overwegen? Mr. Heerkens Th ij ssen (R.K.) wet houder, wilde deze toezegging namens B. en W. wel doen, maar zij kunnen zich niet bin den om maatregelen te nemen die van de gemeentekas belangrijke offers zouden vra gen, De motie van den heer Peper werd verwor pen met 30 tegen 2 stemmen. Het Spaarne. De heer Castricum (R.K.) had vragen gesteld betreffende het houden op een be hoorlijke diepte van het Spaarne binnen de gemeente, opdat de schepen die hier komen om te herstellen op de werven kunnen ko men. Mi-. Heerkens Th ij s s e n (R.K.) wethouder, deelde mede, dat het gemeente bestuur aan Ged. Staten gevraagd heeft het Spaarne op 4.20 M. diepte te houden.Ver- wacht mag worden, dat het Spaarne nu spoe dig op die gewenschte diepte gebracht zal worden. De heer Castricum (R.K.) zei, dat de zer dagen weer een trawler, die naar de werf moest, in het Spaarne vastgeloopen is. Dit is eeri nadeel voor de Haarlemschë scheeps werven. De heer De Braai (AR.) drong ook aaö op afdoende maatregelen in het belang dec scheepswerven. 8 jaar geleden is ook daarog reeds aangedrongen. De Armenraad. De heer Vande Kamp (partijloos) ha<3 gevraagd: Zijn door B. en W. maatregelen genomen, welke tengevolge hebben, dat den," Armenraad thans over voldoende middelen kan beschikken, ter bestrijding der salaris sen, van benoodig'd personeel en dragen B, en W. kennis dat reeds door vertraagde be antwoording van aangevraagde rapporten, onnoodïg uitgaven hebben plaats gevonden. Wethouder Mr. Slingenberg (VD.); deelde mede, dat dezer dagen bij het ge meentebestuur een verzoek van den Armen raad gekomen is, om meer geld beschikbaar te stellen. Dit verzoek is bij B. en W. in be handeling. De heer Van de Kamp (partijloos), zei, dat er een tekort aan personeel is bij den Armenraad. Het gevolg daarvan is, dat ook het Armbestuur veel te lang op rapporten moet wachten. Door den Armenraad is f 37.000 aan de gemeente gevraagd, maar de gemeente heeft slechts f 32.000 toegestaan. Mr. Slingenberg: Wij zullen onder zoeken of het lange wachten een gevolg is van tekort aan personeel of te weinig activi teit bij het personeel. Tegen 6 uur werd de raadsvergadering ge sloten. Vlaanderen door dc eeuwen heen. De derde aflevering van dit werk dat, zoo als bekend is, in 24 afleveringen volledig zal zijn, werd ons toegezonden. Dit nummer be vat bijdragen over Oost-Vlaanderen, Bra bant, Limburg, en Antwerpen en is weer voorzien van vele fraaie foto's. „HET LINNEN VENSTER". Verschenen is de eerste aflevering van een serie monografieën over filmkunst, onder re dactie van Mr. C. J. Graadt van Roggen en verzorgd door W. L. en J. Brusse te Rotter dam. De serie zal bijdragen bevatten over de filmkunst van Nederland, Rusland, Frankrijk, Duitschland en Amerika, over absolute film, komische film, geluidsfilm en de techniek van de kunstfilm, en zal besloten worden met een monografie over Filmreclame. Piet Zwart maakt de omslagen in kleuren. Die voor het eerste nummer is goed geslaagd, ondanks het feit dat de fotomontage te overladen is met tekst. De eerste monografie van het „Linnen Venster" is van dc hand van Mr. C. J. Graadt van Roggen en moet ais een algemeen© in leiding beschouwd worden. Het is oen interes sante „Querschnitt" geworden, rijk en met zorg en inzicht geïllustreerd. Een goede in troductie voor wat volgen gaat.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14