BUITENLAND. HET HOOGSTE AMBT VAN FRANKRIJK. Aspibïm DE OPENING VAN DE INT. KOLONIALE TENTOONSTELLING. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE VRIJDAG 8 MEI 1931 BLAD En Briand's rede in de Kamer. Vandaag een belangrijke dag. Wat zal de minister van Buiten- landsche zaken doen De rechtsche overwegingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Gisteren begonnen in de Fransche Ka mer de debatten over de buitenlandsche po litiek en in het bijzonder over de Tolunie. Briand die waarschijnlijk pas vanmiddag aan het woord zou komen zou een groote rede houden, die vooral van beteekenis is, omdat de minister van buitenlandsche zaken door menigeen beschouwd wordt als de ern stigste candidaat voor het presidentschap der republiek. Niemand weet nog of Briand van plan is zich candidaat te laten stellen. Doet hij het dan zijn zijn kansen zonder twijfel de soliedste. Men vermoedt dat hij zal zwijgen tot na den afloop van de stemmin gen omtrent de buitenlandsche politiek. Is de genegenheid van de Kamer, en vooral van de rechtsche fractie, op zijn hand dan zou dit van doorslag gevenden invloed zijn op de verkiezingen van 13 Mei. De rechtschen verkeeren in een moeilijke positie. Wanneer zij een candidatuur Briand steunen, dan kunnen zij er zeker van zijn dat de minoster van buitenlandsche zaken die naar rechtschen zin al te plooibaar is en al te internationaal denkt, voor 7 jaren vei lig wordt opgeborgen in het paleis, van Frankrijk's presidenten. Aan den anderen kant echter zijn de rechtsche groepen be vreesd voor den invloed dien juist 'n politi cus als Briand nog in het decorative hoogste ambt zou kunnen uitoefenen. Bovendien zou men verkiezing strikt genomen als een concessie aan Duitschland kunnen beschou wen. In de Fransche bladen vliegt men elkander al in de haren om het feit dat Briand's rede een factor van gewicht is bij de waardee ring van den vervuiler van het Hooge Ambt. Inderdaad zou deze rede geen gewicht in de schaal mogen leggen. Maar het is nu een maal wel het geval dat van deze politieke rede zeer veel afhangt, men verwacht im mers dat de minister van buitenlandsche za ken zal eischen, dat de Kamer zich zeer dui delijk vóór of tegen zijn politiek zal uitspre ken. Het is niet waarschijnlijk, dat Laval en Briand er met een geringe meerderheid af zullen komen.. Over het algemeen ver wacht men dat de regeering een vrij groote meerderheid zal krijgen. De mate van en thousiasme waar mee dit zal geschieden en de perscommentaren daarna zullen echter van zeer grooten invloed blijken te zijn op den gang van zaken. De dag van heden is dus zeer belangrijk voor Aristide Briand. Weet hij zelf al wat hij doen zal? Zelfs de wereldberoemde madame Fraya, de helderziende van Europeesche vermaard heid moest een positief antwoord op de vraag wie in het Elysée zal komen schuldig blij ven De keus is niet makkelijk. Briand heeft een taak als minister van buitenlandsche zaken. Een roeping. Het presidentschap van Frankrijk zou ech ter een schitterende apotheose zijn voor een schitterende carrière. L. A. Frankrijk. Het Kamerdebat over de D.-O. Tol-Unie. PARIJS 7 Mei (N.T.A.) In de Kamer begon het debat over de interpellatie inzake de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. Op de re- geeringsbank zaten de premier Laval en de minister van Buitenlandsche Zaken Briand. De eerste spreker, de radicaal Nogaro, ver klaarde, dat het plan inzake een LV-O. tolunie in strijd is met de verplichtingen die Duitsch land en Oostenrijk hebben aangegeven tegen over de naties die de clausule van meestbe- gunstiging hebben. Overigens beweegt, zoo betoogde spr., het Oostenrijksche goederen vervoer zich in hoofdzaak naar het Oosten. Oostenrijk heeft er dus in het geheel geen be lang bij zijn heele economische bedrijvigheid op Duitschland te richten. Van economisch standpunt bezien was volgens spr. het plan onverdedigbaar. De tweede spreker, de voorzitter der Kamer commissie voor de douane Fouger. zette uit een dat degenen die het initiatief hadden ge nomen voor de D.-O. tolunie zich bereid had den verklaard de overeenkomst ter onderzoek voor te leggen aan den Volkenbondsraad maar dat zij niet van hun plan hadden afge zien. Spr. zeide dat de handelsbalans van Duitschland sedert 1913 voortdurend achter uit is gegaan terwijl die sedert 1927 aan houdend vooruitging. Duitschland beoogde volgens Fouger de aansluiting bij Oostenrijk. Het wil zijn hegemonie uitbreiden terwijl Oostenrijk een open flank dekt. Spr. drong er op aan dat men niet zou toegeven. De volgende spreker, de radicaal Margaine. noemde het douaneverdrag een politieke over eenkomst die in strijd was met de verdragen. Een tot de groep-Marin behoorend Kamer lid zeide dat de overeenkomst de ergste tijden van de keizerlijk-Duitsche politiek in her innering had teruggeroepen. Het was de eerste uitdaging der overwinnaars door de overwonnenen. Het verbaasde spr. alleen dat de Fransche ambassadeurs te Berlijn en te Weenen hun regeering niet hadden ingelicht. Hoe komt 't. vroeg spr. dat zij nog niet van hun post ontheven zijn? Duitschland was volgens hem niet te goeder trouw met zijn bewering dat zijn politiek strookte met de Europeesche Unie. Hij maakte er Briand een verwijt van, dat hij de houding van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Henderson als zeer gunstig had uitgelegd. Italië had verklaard, dat de aansluiting van Duitschland en Oostenrijk oorlog beteekent maar thans maakt het een zwenking. Duitschland eischt voor iedere concessie die het gedaan wordt een nieuwe. Eerst heeft het het Saargebied en Malmedy geëischt en nu verlangt het het douaneverdrag. Straks zal het Dantzig en nog meer verlangen. Men moet z. i. tegenover Duitschland een vastberaden politiek volgen, in nauwe vereeniging met de vrienden in Oost Europa. Geneve. De kwestie-Dantzig voor den Raad. GENèVE, 7 Mei, (V. D.) Het groote rapport dat de Volkenbondssecretaris voor Dantzig heeft uitgebracht aan den secretaris-gene raal van den V. B. betreffende de betrekkin gen tusschen Dantzig en Polen is thans offi cieel op de agenda der Mei-bijeenkomst van den Volkenbondsraad geplaatst. Het rapport zal eerst kort voor het begin der raadsvei-ga- dering aan de regeeringen worden overhan digd. Omtrent de behandeling hebben uitvoerige besprekingen plaats gehad tusschen den secretaris-generaal en den Volkenbondscom missaris voor Dantzig. De V. B.-commissaris zal tijdens de raadszitting te Genève aanwe zig zijn. Betreffende den inhoud van het rapport verluidt dat de V. B. commiss'aris daarin alle bijzonderheden behandelt welke geleid heb ben tot het aftreden van den Poolschen Com missaris Strassburger. Bij het rapport zijn talrijke bijlagen ge voegd welke betrekking hebben op verschil lende onderzoekingen der politie over de werkzaamheden der Poolsche vertegenwoor digers te Dantzig. Henderson voorzitter der Internationale Ontwapenings conferentie? GENèVE, 7 Mei (V. D.) In welingelichte kringen verluidt, dat het meerendeel van de in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde regeeringen voorstander is van de verkiezing van den Engelschen Minister van Buiten landsche Zaken Henderson tot voorzitter van de Ontwapeningsconferentie. De ondersteu ning van Henderson's candidatuur door de Duitsche en Italiaansche regeeringen is zoo goed als zeker. 1-Iet gerucht loopt, dat Frankrijk liever niet zou zien, dat Henderson benoemd werd en wederom Benesj wenscht te candideeren. Mocht er geen sprake kunnen zijn van een eenstemmige benoeming, dan zou een neutra le candidaat in aanmerking gomen. Als candidaten worden genoemd de vroe gere Nederlandsche Minister van Buitenland sche Zaken Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek en de voorzitter van de Geneefsche Douanecon ferentie Dr. H. Colijn. Sedert de revolutie in Spanje zijn de kan sen van Barcelona aanzienlijk verminderd, zoodat onder de gegeven omstandigheden Genève wel weer in aanmerking zal komen als conferentiestad. Noorwegen Het Noor sche kabinet afgetreden. OSLO, (V.D.) Het Noorsche kabinet is afgetreden, nadat het lagerhuis zich met 57 tegen 55 stemmen had uitgesproken regen de door de regeering voorgenomen verdeeling der z.g. Tilleborg-concessie. Australië. Tumult in het Parlement. CANBERRA. 7 Mei (Reuter). In het Huis van Afgevaardigden deelde de voormalige waarnemende minister van financiën in het kabinet Scullin mede dat hij benoemd was tot leider van de nieuwe United Australia Party, hetgeen aanleiding gaf tot een hevig gejouw en tot een hevig kruisvuur van vra gen. Lyons kondigde een motie aan waarin het in gebreke blijven der regeering werd afgekeurd om maatregelen te nemen tot waarborging van het Gemeenebest tegen wan betaling. Als gevolg van deze motie van wantrouwen is de Senaat tot Woensdag verdaagd. België. Toestand in Vlaanderen zeer ernstig? De Katholieke fracties van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en van den Senaat zijn bijeengekomen om met den eersten minister Jaspar van gedachten te wisselen omtrent den toestand der taalquaestie, aldus het Hbld. Jaspar heeft betoogd dat de moei lijkheden zoo groot waren dat de regeering geen verwijt kan treffen indien de beloofde oplossing nog niet is verwezenlijkt. Oud-minister Poullet en Van Isacker heb ben een pessimistisch tafereel van den toe stand in Vlaanderen opgehangen te meer daar de traagheid der regeering in zake de oplossing der Vlaamsche vraagstukken dag in dag uit de Frontpartij verstrekt. Mocht voor de algemecne verkiezingen van 1932 de quaestie niet zijn opgelost dan vreezen vele Kamerleden dat de nationalisten heel wat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- zetels zouden winnen en mocht tot Kamer ontbinding in huidige omstandigheden wor den overgegaan dan zou dit voor de extre misten een uitstekendé kans zijn. Ten slotte zou Jaspar hebben erkend dat de toestand inderdaad zeer ernstig wordt in Vlaanderen. Studentenbetoogingen Leuven te BRUSSEL. 7 Mei (V.D.) Heden heeft te Leuven in tegenwoordigheid van het Bel gische Koningspaar en vertegenwoordigers van Buitenlandsche Universiteiten de in wijding plaats gehad van het Monument ter nagedachtenis van Kardinaal Mercier. De Vlaamsche Studenten van de Universiteit van Leuven hebben van de aanwezigheid van den Koning gebruik gemaakt om een Vlaamsche betooging op touw te zetten. Ongeveer 300 studenten hadden zich in de straat verza^ meld, welke de Koning zou passeeren. Twee tegenover elkaar gelegen huizen waren ge heel met studenten bezet en toen de Koning voorbij kwam, ontplooiden zij de Vlaamsche kleuren, terwijl zij uitriepen! „Leve Oran je!" De politie, die geassisteerd werd door de gendarmerie, trad tegen de betcogers niet op. Motie tegen het Belgische militairisme. Het bestuur van den Raad van Vlaande ren. vergaderde te Antwerpen en heeft een motie aangenomen waarin onderanderen wordt gezegd: dat het Kabinet. Jaspar èn zich zelf èn de Fransche regeering misleidt wanneer het militaire plannen bouwt op de volkomen on gegronde verwachting, dat het Vlaamsche Volk opnieuw bereid zou zijn de levende strijdkrachten te leveren voor een oorlog, waarbij Vlaanderen geen enkel belang heeft; dat de nationale bewustwording in Vlaam deren de moreele zekerheid schept, dat de politieke zelfstandigheid van het Vlaamsche Volk in een nabije toekomst zal worden ver wezenlijkt; dat de eerste daden van het zelfstandige Vlaanderen behooren te zijn: 1. de erkenning van het zelfbeschikkings recht der bevolking van Eupen, Malmedy en St. Vith om desgewensoht zich opnieuw aan te sluiten bij haar Duitsche vaderland: 2. de afbraak der forten en militaire ver sterkingen, die op Vlaamschen bodem zijn gebouwd: 3. de afschaffing van het leger, dat ver vangen behoort te worden door een beperkte veiligheidsmacht. In de motie wordt een beroep gedaan op de gekozenen van het Vlaamsche Volk om te stemmen tegen alle credieten voor militaire doeleinden, die uiteraard als een gevaar voor den Vrede en als volkomen nutteloos voor de veiligheid moeten verworpen worden. Engeland. T usschentijdsche verkiezing. LONDEN, 7 Mei (V.D.) Bij de tusschen- tijdsche verkiezing in Scarborough, werd ge kozen de conservatieve candidaat Latham met 21.618 stemmen tegen 19.429 stemmen op den liberaal Muir. Het resultaat beteekent, dat de zetel voor de conservatieven behouden blijft. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dit buisje behoort in Uw zak evenals alle andere onmisbare dingen vulpenhouder potlood portefeuille, an nief kan missen. de wereld Lel op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 HET TOONEEL. Nieuw Leven. HOTTENTOT. „Het is lachen, lachen, lachen van het be gin tot het eind", lazen wij in het program ma van Nieuw Leven over Hottentot. Welnu, het is waar, er is gelachen, zooals nog nooit te voren bij deze vereeniging! Het publiek kirde, schaterde, gierde, brulde van den lach en herhaaldelijk was er geen woord van den tekst te verstaan, doordat de stem men der spelers finaal werden weggelachen- Voor een deel was dit daverend lachsucces zeker te danken aan dat dol-vermakelijk Amerikaansche blijspel, dat wij voor het eerst na de restauratie van den Schouwburg aan den Jansweg van De Speeldoos met Con stant van Kerckhoven en Johan Kaart in de hoofdrollen en later van Haarlem's Too- neel hebben gezien. Maar voor een ander deel dan toch ook aan de opgewekte, vroolijke, geanimeerde voorstelling, welke Nieuw Leven van Hottentot heeft gegeven. En dan wel het meest aan de heeren C. Vosshard en Hagc, die als Sem Harrington en Cweek tezamen een „stel" vormden en telkens weer de lach- stormen ontketenden. Het was kostelijke clownerie, die deze twee als span telkens weer gaven, volkomen op elkaar ingespeeld kluchtspel, waarvan men wel duidelijk zag. hoeveel pleizier deze twee beste krachten van Nieuw Leven er zelf voortdurend in hadden, Chris Vosshard was gisteren veel minder zeker van zijn tekst dan wij anders van hem gewoon zijn en hij zocht zijn succes daarom waarschijnlijk in lang uitgespeelde klucht- scènes van stom spel. waarbij hij prachtig gesteund werd door Hage. Die twee begrepen elkaar geheel en zij gaven soms tooneeltjes, die aan „sketches" in een revue deden den- (Van onzen Paiijschen correspondent.) Het moge ons spijten: maar in de eerste plaats een woord van protest. Daar is men gedurende twee jaren bij ons aangekomen, elk oogenbiik: meneer, wilt u zoo goed zijn om dit of dat te melden, daarop de aandacht te vestigen, propaganda te maken voor zus of zoo. En op den eigenlijken openingsdag, wanneer het eigenlijke werk voor ons begint dan krijgen we 's ochtends een kaartje, om door een zijdeurtje naar binnen te gaan, om in de verte, temidden van duizenden genoodig den, die, de hemel wete hoe. naar binnen zijn gesnapt, een plaatsje te zoeken om in tie verte den President van de Republiek te zien passeeren en er is een heirleger van politie agenten om ons op een respectabelen afstand te houden van de plan4 - waar de openings- speeches worden afgestoken. En wanneer wc morgen aan den dag naar de Tentoonstelling zouden willen gaan om een behoorlijk ver slag uit te brengen van hetgeen er wordt ge toond ide Expositie is zoo enorm groot, dal verschillende bezoeken noodig zullen zijnb dan kunnen we kalm aan de guichets gaan staan en daar ons entreegeld offeren, een voudig omdat men vergeten heeft om per manente kaarten voor de journalisten uit te geven. Het is zeker geen aangename taak om op een feestdag als vandaag te moeten begin nen te „sputteren", maar deze legitieme klacht moeter nu maar eens uit. opdat de be trokkenen zich bij een andere gelegenheid zuilen herinneren dat dit een ongepaste han delwijze is, welke niet alleen een aller- slechtsten indruk maakt, maar welke tevens bitter moet stemmen dengeen die gedurende jaren getracht heeft om zijnerzijds deze Ten toonstelling te doen slagen. En hier gevoegelijk een interlinea om een aangenamer onderwerp aan te roeren. Met. kanonschoten, trommelslag, horengeblaas en militaire muziek (en naar we vernemen, ook met toespraken) i sdan de Exposition Inter nationale Coloniale door den President van de Republiek geopend. Het is het officieel be gin van iets wat nog bij lange na niet is vol tooid. Nu is het niet de min of meer ver klaarbare slechte stemming welke ons dit doet zeggen, maar 't blijft een feit, dat er op den officieelen openingsdag nagenoeg niets voltooid is, dat alleen maar de allervoor naamste punten waarlangs de President moet worden gevoerd in gereedheid werden gebracht, dat de diverse paviljoens die van de stellages zijn ontdaan, nog potdicht zijn, wijl men in het inwendige nog druk bezig is de tentoonstellingsvoorwerpen te etaleeren. Maar laat ons dat alles niet ontmoedigen. Eén ding is zeker: de Koloniale Wereldten toonstelling, ook al is ze dan op het oogen biik nog niet voltooid, is een waar pracht stuk, waar men uren lang kan ronddwalen en altijd weer iets nieuws en absoluut onbe kends zien, waar men duizenderlei merk waardigheden vindt, kennis kan opdoen, zich amuseeren. En we aarzelen dan ook geen oogenbiik om nu reeds een ieder aan te moedigen om in een van de volgende maan den naar Vincennes te komen, teneinde met eigen oogen dit Wonder te aanschouwen. Het was een heerlijke, zonnige dag. Echt zomerweer, zooals op zulk een feest noodig is. En uren te voren reeds stonden duizenden be langstellenden geschaard langs den weg welke van de Elysée naar de Porte d'Oré-^ voert, om straks, in de uitvoering van zijn laatste officieele missie, nog éénmaal den sympathieken Gaston Doumergue toe te juichen. Steeds meer troepen en politiemach ten rukten aan om zich langs de trottoirs op te stellen teneinde de eerbewijzen te brengen aan den Chef van den Staat. De nieuwe metrolijn, speciaal aangelegd van de Place de l'Opéra naar hier, voerde in één uur niet minder dan veertigduizend reizigers aan. Taxis en autobussen werden bestormd, een eindelooze file particuliere auto's werd door allerlei zijwegen voortgestuwd naar den in gang. En daar wachtte reeds de eerste ver rassing. Twee enorme, witte zuilen, waarop de namen vermeld van alle groote mannen die een rol hebben gespeeld in de Fransche ko lonisatie-geschiedenis. staan daar temidden van palmboomen en vijvers, omringd door hooge blanke muren. Links het prachtige permanente koloniale museum, met zijn rijke bas-reliefs, voorstellen^fauna en flora in de koloniën, rechts, smetteloos wit. de enorme hall. de Citë des Informations. En die puur witte pracht steekt zoo geweldig af met de eenigszins grauwe woningen rondom, dac men zich onwillekeurig verplaatst voelt in een héél andere wereld, 's Avonds vooral, wanneer hooge fonteinen, beschenen door allerlei kleurige schijnwerpers en lampen, spuiten, moet het een fantastisch schouwspel zijn. Het is daar. dat de President van de Re- publick. die in een open auto was afgehaald van het Palais de l'Elysée door Maarschalk Lyautey. zijn intrede deed. verwelkomd door Gouverneur-Generaal Olivier. De Garde Ré publicaine in groot tenue, maaku- plaats voor een eskadron Arabieren op hun prach tige schimmels. En de groote rondrit over het enorme tentoonstellingsterrein, temidden van twee hagen koloniale troepen en duizenden genoodigden begon, 't Was werkelijk een feeëriek tafereel. Steil u b.v. voor de Imposan te tempel van Angkor Vat. Op de hooge trap pen honderden inlanders, speciaal uit Indo China naar hier overgekomen, in hun kleurige kleederdrachten, met vaandels, muziekcorp sen. groote trommels, blaasinstrumenten. Ze vormen een eerewacht rond den Keizer van Annam. die persoonlijk van hier. van het rijke tempelgebouw een groet wil brengen aan den. President. Het terrein voor den Boeddhisti- schen tempel is geheel afgezet door Marok kanen, Algerijnen en bereden troepen uit Tunis, Senegaleezen, Zouaven. Het. is een bonte mengeling van kleuren. Voor één oogen biik heeft men alle Europeesche costumes vér gehouden, en werkelijk, er is geen stoute ver beelding toe noodig om zich even in het land zelf te wanen. Hoorngeschal.... kanonscho ten daveren.... daar nadert een eskadron Arabieren in fladderende witte burnouz.... President en Maarschalk.... weer bereden troepen.... en de wegen worden weer over stroomd door duizenden genoodigden die den Chef op zijn rondrit hebben toegejuicht, maar nu zoo haastig mogelijk zoeken naar pavil joens die reeds geopend zijn. Laten we voor 't oogenbiik niet zoeken. Eén van de dingen die gereed zijn. is de Dierentuin. Het is werkelijk een juweel, en 't is te hopen dat men. waar Parijs nu een maal geen dierentuin bezit, ook na de Ten toonstelling deze prachtige instelling zal aanhouden. In navolging van 't beroemde Stellingen bij Hamburg, hoeft men ook hier de diverse dieren in hun natuurlijken staat willen toonen. Hoeveel mooier zijn die groe pen leeuwen, giraffen, olifanten, zebras, apen, flamingos in hun vrije bewegingen, dan in een kooi. Prachtig heeft men de rotsen se- imiteerd en door diepe grachten slechts zijn de wilde dieren gescheiden van het publiek. Hier een cactus, daar een palmboom, verder wat struiken, een grasveldje. En men wandelt het dierenpark uit. komt door een stuk „Kashba". waant zich in het oude deel van Algiers, wordt aangeklampt door Oostersche kooplui, verdwaalt in een stuk midden-Afrika, waar pikzwarte negers een onverstaanbaar staaltje brabbelen even een stuk opzij om een karavaan ka- meelen te laten passeeren.. daar is do groote wereldreis begonnen. Wanneer men verre reizen doet 't Vervolg zullen we ons weten te herinne ren. 't Is werkelijk phenomenaal. HENRY A. TH. LESTURGEON. ken. Het publiek had er dol pleizier in, maar het ging nog al eens ten koste van het tempo. Trouwens het tempo liet in de vertooning van Hottentot nog al te wenschen over, waardoor de voorstelling zeker een half uur langer duurde dan eigenlijk noodig was. Maar ik ver moed. dat het publiek daar niets rouwig om geweest is. Chris Vosshard is altijd een prettig, be schaafd acteur en dat prettig beschaafde hebben wij ook gisteren weer in zijn S3m Harrington gewaardeerd. Zijn spel wordt ook in de kluchtigste scènes nooit grof, ja, het zou nu en dan best wat zwaarder aangezet kunnen worden. Voor een klucht is het een enkele maal zelfs te fijn, vooral in het spre ken. In zoo'n kluchtig blijspel kan het e: heusch wel wat dikker op. Het geluid va t Vosshard schiet herhaaldelijk weg door z jn te zac.ht spreken, Hij was zooals ik reeds schreef het best in de tooneelen met Hage. Van het slot tooneeltje in I, waarin Peggy de race van den echten Sem Harrington be schrijft zou bij een vlugger tempo van Peggy en een nog sterker vooral meer voortdurend meeleven van Sem meer te maken zijn geweest. Hage had als Cweek gister zijn „avond". Ik heb hem nooit met meer animo'zien spelen, zoo goed ïn den kluchtspel toon, zoo volkomen er aldoor „in" en met zoo'n zichtbaar pleizier in zijn rol. Aan hem was wel het belangrijk ste deel van het succes te danken. Het was uitstekend. Ook in de verdere bezetting was Nieuw Le ven ditmaal gelukkig. Mevrouw Kerkhof- Blokker ontwikkelt zich al meer en meer als een pittig actricetje en zij zag er als Peggy Fairfax in haar witte amazone uit ..om te stelen"! Zij weet zich los en gemakkelijk op't tooneel te bewegen en spreekt zeer beschaafd en zuiver, zoodat men ook met genoegen naar haar luistert. Mevrouw Vosshard-Dijkstra speelde levendig en opgewekt Mrs. Carol Chadwick. een rol. die jammer genoeg in het stuk langzamerhand verloopt! En me vrouw Haazevoet voldeed als Mrs. Gilford, het meer bezadigde element van de dames. Ook de heeren-rollen waren meer dan vol doende bezet die van den stalknecht zelfs heel goed zoodat wij als geheel een zeer geslaagde voorstelling van Hottentot te zien kregen, die wij nog meer zouden hebben kunnen roemen, als men het tempo minder onnoodig gerekt had! Ook de uiterlijke verzorging was weer zooals gewoonlijk bij Nieuw Leven in ord*. Het tooneel zag er in I de hall van Ollie Gilford's villa tiptop uit. de jockeys zaten perfect in het pak en ook van de verdere aankleeding was veel werk gemaakt! Het succes was volkomen en bereikte wel zijn climax bij de steeple-chase in III, waar bij het meer om Cweek met zijn verbandlin nen dan om Sem Harrington ging! Een zeer genoeglijke, vroolijke avond dus, een geluk kig slot van het seizoen voor de gehecl-ont- houdersvereeniging Nieuw Leven. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Accountantskantoor „H A A R L E M" Verspronckweg 125 BELASTING-AANGIFTEN AGENDA. VRIJDAG 8 MEI Stadsschouwburg: Frank van Wezel's Roem ruclite Jaren. 8 uur. Kloppersingelkerk: Orgelbespeling 8.15 uur. Gem. Concertzaal; Beethovencyclus. Solist Louis zimmermann. 8.15 uur. Bcthesda Sarepta: Christ. Ver. voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekten. Jaarvergadering. 2 uur. Plein 8: N V. Dc- Kennemer Bankvcrceni- ging. Verg. aandeelhouders 7 uur nam. Palace: ..Sally". Tooneel Mia und Gerty. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Paragraaf 173" en ..Lach en vergeet". Tooneel The Banks. 815 uur. Lisse: Raadsvergadering. 8 uur. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596 Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043, ZATERDAG 9 MEI Stadsschouwburg: Galavoorstelling Willy Thunis „Das Land des Lachelns". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen rs middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5