HET PRESIDENTSCHAP VAN FRANKRIJK. DEZE ERNSTIGE WAARSCHUWING BUITENLAND. Briand aanvaardt de candidatuur. Doumer handhaaft de zijne. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu por regel. is ooI( van helang voor Uy Mevrouw! Ongetwijfeld behoort U tot de millioenen vrouwen, die prijs stellen op 't bezit van een gezonde, frisschc gelaatstcint. De ervaring beeft U dan ook stellig reeds lang geleerd, dat slechts éên van de talloozc zeep- soorten welke Uw aandacht vragen, in staat is ten volle aan Uw verwachtingen te voldoen. Die ecne zeep is de wereldberoemde Palmolive, uit louter olijf- en palmoliën samengesteld. De Parijsche vrouw, wier kennis en goede smaak op het gebied der huidverzorging spreek woordelijk zijn geworden, neemt zich zeer in acht voor alle als „palm- en olijf "-zeep verkochte imitaties. U dient zich evenmin te laten misleiden door deze nabootsingen, die reeds door haar kleur aanzienlijk van Palmolive verschillen. Palmolive zeep is zachtgroen: de natuurlijke tint der olijf- en palmoliën. De imitaties echter zijn meestal hardgroen van kleur, dqor de bijmenging van andere vetten en verfstoffen. In het belang van Uw teint en voor t behoud van het jeugdige, gezonde uiterlijk, waarop U terecht trotsch is - vergeet niet, dat: ....geen enkele andere zeep Palmolive-resultatcn kan geven; ....het woord Palmolive steeds aaneen wordt geschreven; ....Palmolive zeep uitsluitend in den handel wordt gebracht ver pakt in groen crêpe papier, om geven door een zwarten banderol, met in gouden letters: PALMOLIVE HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE Briand gezwicht voor de argumenten der deputatie. Een weigering zou zijn prestige als inter nationaal politicus voor den vrede geschaad hebben. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De aanstaande presidentsverkiezingen in Frankrijk hebben de gemoederen sterk bewo gen en de strijd die er aan vooraf is gegaan is naar verhouding, spannend geweest. Geweest, omdat thans eindelijk bekend is geworden, dat Briand de candidatuur heeft aanvaard, evenals Doumer, die de zijne niet heeft inge trokken. Het is nu wel duidelijk, dat Briand tot Maandag niet heeft geweten, wat te doen. Hij is bevriend met Senaatspresident Doumer en heeft deze zelfs aangemoedigd de candi datuur voor het presidentschap te aanvaar den, met de verzekering, dat hij Doumer op Briand's steun rekenen konHet wordt dan ook niet onder stoelen en banken gesto ken dat. de heer Doumer gegriefd is, en er juist daarom niet aan denkt zijn candidatuur in te trekken. Briand schijnt echter in het geheel geen blaam te treffen. Dë groote aandrang van zijn vrienden, samengebracht in een depu tatie van dertig kamerleden uit alle republi- keinsche groepen, en de steekhoudende ar gumenten van deze deputatie, die bovendien Doumer is op gaan zoeken, om hem op ver zoek van Briand uiteen te zetten waarom deze de candidatuur aanvaarden moest, hebben den doorslag gegeven. Aristide Briand is overtuigd geworden dat hij deze candidatuur niet weigeren kan en diep onder den indruk schijnt hij daarna alle députés persoonlijk gevraagd te hebben of zij inderdaad eerlijk ervan overtuigd waren dat hij verplicht was haar te aanvaarden. Toen men hem verzekerde dat dat zoo was, stelde hij den eisch dat men Doumer zou in lichten omtrent de beweegredenen. Zelf heeft hij bovendien een ontmoeting met den pre sident van den senaat gearrangeerd, om hem uit te leggen dat er niets grievends voor hem Doumer in Briand's candidatuur schuilde. Welke waren nu de beweegredenen die Briand genoopt hebben er eventueel het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken aan te geven, voor het presidentschap van Frank rijk? Men zal zich herinneren dat wij in deze ru briek uiteengezet hebben, dat Briand de eeni- ge is, die in staat mocht worden geacht, de politiek van internationale toenadering dooi hem en Stresemannn opgezet te voltooien. Briand heeft vooral den laatsten tijd veel tegenwerking ondervonden, doch een groot deel daarvan heeft hij in zijn jongste rede voering weten te ontzenuwen. De overgroote meerderheid stemde voor een motie van ver trouwen in zijn beleid. Bovendien speelde Briand de troef der inter-Europeesche plan nen uit. Hij heeft een gedetailleerd plan klaar voor de economische organisatie van Europa, en over dit plan zullen de gedele geerden te Genève zich kunnen uitspreken. Op grond hiervan concludeerden wij, dat het nog lang niet zeker was dat Briand een can didatuur zou aanvaarden. Zou hij zich als president met even veel succes aan de uitwer king van zijn plannen kunnen wijden als in de positie van minister van Buitenlandsche Zaken? Het raadselachtige van Briand's lange zwij gen, en van de aanvaarding der candidatuur is thans opgeheven: om dezelfde redenen die hem hadden kunnen nopen het president schap niet te ambieeren, heeft hij de candi datuur geaccepteerd. De gedeputeerden heb ben hem aan het verstand gebracht, dat wanneer hij de candidatuur niet zou aan vaarden hij zijn politiek van internationale toenadering nimmer zou kunnen voltooien omdat hij door zijn weigering, (die als vrees voor een nederlaag uitgelegd zou worden) zijn prestige als minister van buitenlandsche zaken verloren zou hebben. Men zou gezegd hebben, dat hij de consequenties van zijn po litiek van internationale toenadering als Pre sident van Frankrijk niet zou hebben aan gedurfd. Dit argument is inderdaad steekhoudend, Briand was door dit bewijs van vertrouwen ten diepste ontroerd. Het is thans wel bijna zeker dat hij geko zen zal worden. Het besluit van de radicaal socialistische groep uit den senaat, haar leden bij de eerste stemming vrij te laten, en hen slechts te verplichten bij de tweede, de finitieve stemming den eventueelen link- schen candidaat met het hoogste stemmen- aantal te steunen, is natuurlijk door de aan hangers van Briand met enthousiasme ont vangen, daar dit besluit neerkomt op steun van de radicaal-socialisten aan den huldigen minister van buitenlandsche zaken. Van zeer groot belang is het ook, wanneer Aristide Briand morgen gekozen wordt, hij Vrijdag als president van Frankrijk, als afge vaardigde naar Genève zal vertrekken. Als leider van de Fransche delegatie zou zijn overwicht in de Volkenbondsstad zeer groot zijn. Briand's verkiezing voor het decoratieve ambt in het Elysée, zou dus voor het interna tionale Europeesche bestel van groot gewicht zijn. L. A. DINSDAG 12 MEI 1931 BLAD Spanje. Staat van beleg afgekondigd te Madrid. MADRID, 11 Mei. (V. D.) In verband met het voortduren der onlusten en demonstra ties in de Spaansche hoofdstad heeft de re geering van Madrid den staat van beleg af gekondigd. Weer rust te Madrid MADRID, 11 Mei (V. D.) Ondanks de af kondiging van den staat van beleg waren de communisten voornemens hedenavond een groote demonstratie te houden. De regeering was van deze plannen tijdig op de hoogte gesteld, zoodat zij gelegenheid had tot het samentrekken van krachtige troepenafdee- lingen met machinegeweren gewapend, wel ker aanwezigheid voldoende bleek te zijn om de communisten van uitvoering hunner plannen af te houden. Volgens berichten in de avondbladen zijn de tot dusverre bekende verliezen in totaal 3 dooden, en 16 gewonden. In het geheel zijn te Madrid 10 kloosters en kerken in brand gestoken. Proclamaties van de regeering. De regeering heeft twee belangrijke decre ten afgekondigd. In het eerste wordt de slui ting van alle Spaansche beurzen gelast. Het tweede heeft betrekking op de gebeurtenis sen van Zondag. De regeering, zoo heet het, heeft zich de laatste 24 uur zeer gematigd betoond, maar zij wil thans het bestaan der Republiek met alle denkbare middelen ver dedigen. Zij hoopt daarom op den steun van de bevolking, uit welker midden zij tallooze bewijzen van aanhankelijkheid mocht ont vangen. Tenslotte verklaart de regeering de navol gende besluiten genomen te hebben: 1. Opnieuw gevangenneming van Generaal Berenguer, tegen wien wederom een proces zal worden aanhangig gemaakt. 2. Onmiddellijke opheffing van de hooge militaire en maritieme rechtsprekende colle ges. welke tot vrijlating van Berenguer be sloten. 3. Arrestatie van alle monarchistische lei ders. 4. Het aanhangig maken van processen te gen alle toonaangevende personen, die tij dens de dictatuur hun bevoegdheden hebben overtreden. 5. Het aanhangig maken van processen te gen de laatste monarchistische Ministers van Binnenlandsche Zaken wegens hun optreden tegen het Madrileensche Athenneum. Voorts verklaart de regeering dat zij den staat van beleg heeft moeten uitroepen ter bescherming van de Republiek, welker jong leven tegelijkertijd van links en van rechts bedreigd wordt. Vóór de uitgifte van bovengenoemde be kendmaking verscheen in den Ministerraad ene deputatie onder leiding van den meca nicien Rada, die naar men weet den Majoor vlieger Franco op zijn Oceaanreis begeleid heeft. Namens het volk stelde deze deputa tie de volgende eischen: 1. Ontbinding van de civiele garde. 2. Terechtstelling van den Spaanschen Na tionalistenleider Dr. Albinana. 3. Huiszoeking in alle kloosters en groote dagbladbureaux naar wapens. 4. Onmiddellijke instelling van volksrecht- spraak. 5. Aftreden van den Minister van Binnen landsche Zaken Maura. Een lid van de deputatie ging zelfs zoover de vrijlating te eischen van den Marokkaan- schen vrijheidsheld Abd-el-Krim, die door de Franschen op Réunion gevangen gehou den wordt. Amerika. Amerikaansche critiek op de Int. K. v. K. Het verloop van het congres van de Inter nationale Kamer van Koophandel te Washington en vooral het aannemen van de resoluties over de oorlogsschulden, de bewape ning en de tariefquaesties, heeft misnoegen gewekt in politieke klingen in de Ver. Staten Vooral de republikeinen vallen de besluiten die betrekking hebben op de verlaging der tarieven, heftig aan. De republi*einsche af gevaardigde uit het Huis van afgevaardigden voor den staat Iowa, Ramsayer, publiceert een beschuldiging aan het adres van de Kamer van Koophandel en van de leiders der Demo cratische Partij, die volgens hem samenwer ken met de buitenlandsche industrieelen en de bankiers. De democraten immers hebben hun volledige instemming verklaard met de opvatting van de Int. Kamer van Koophandel ten aanzien van de noodzakelijkheid van ver laging der tarieven. Stimson over de manier om oorlog te voorkomen. In een raxiio-rede heeft staatssecretaris Stimson uiteengezet, dat Amerika nooit zijn legermacht zou gebruiken om de betaling van schulden in andere landen af te dwingen. Ook de bescherming van Amerikaansche bur gers en hun eigendommen in het buitenland behoorden in beginsel te geschieden door de regeering van het and, waar zij zich bevon den, maar wanneer deze bescherming onder het door het internationaal recht toegestane minimum was, dan hadden de Vereenigde Staten, evenals trouwens iedere andere mo gendheid, het recht van ingrijpen. Dit be ginsel bleek duidelijk uit het terugnemen van Amerikaansche troepen uit Nicaragua onder het bewind van Hoover, in tegenstel ling met de politiek van Coolidge, die er ook van beschuldigd was, dat hij te gewillig was geweest om troepen te gebruiken om de be langen van groote Amerikaansche zaken- trusts te behartigen. Stimson zeide tenslotte dat de beste manier om oorlogen te voorkomen langs den weg van het Internationaal Hof van arbitrage liep. alsmede door verzoenings conferenties, zooals zij door den Volkenbond op touty werden gezet. Duitschland Dr. Goebbels veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf BERLIJN, 11 Mei (V.DJ De nationaal, socialistische leider dr. Goebbels is hedenmor gen door de derde kamer van het Landsge- recht veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf wegens herhaalde beleediging var» den vice Polizei-president dr. Weiss. Op 28 April 1928 was dr. Goebels wegens een zelfde delict tot drie weken gevangenis straf veroordeeld. Thans waren het zes arti kelen van Goebbels tegen dr. Weiss, die de aanleiding tot de vervolging vormden. Italië. Aardschokken waargenomen. ROME. 11 Mei (VU.) Gisteren werd te Malfi, gedurende de godsdienstoefening een aardschok waargenomen, die 7 seconden duurde en een groote paniek teweegbracht onder de bezoekers van de kapel. Verschei dene vrouwen vielen in onmacht. In Aveliin en Aquilonia, waar in Juü 1930 een aardbe ving zulke zware schade aanrichtte, werd de schok eveneens waargenomen. Hedenmorgen hebben de schokken zich te ongeveer vijf uur te Napels en in andere plaatsen herhaald. Engeland. Bloedige gevechten met Burmanen. LONDEN, 11 Mei (V.D.) Volgens berich ten uit Rangoon hebben heden Burmanen de stad Henzada aangevallen. Zij wilden het bestuursgebouw van de politie veroveren, doch werden door de Indische politietroepen afgeslagen, waarbij zij 4 dooden. vele ge wonden en 5 gevangenen verloren. Een onderofficier en twee inboorlingen wer den gedood. Juristen en de Tol-Unie. LONDEN, 11 Mei (V.D.) De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph herinnert er aan, dat de Britsche troonjuristen van meening zijn dat het zeer moeilijk is te zeggen op het Duitsoh-Oostenrijksche tolverdrag in strijd is met het protocol van Genève van 1922. De beslissing hieromtrent schijnt meer een zaak voor de oeconomische deskundigen dan voor de juristen te zijn. Men acht het daarom onwaarschijnlijk dat de Volkenbondsraad het advies zal inwinnen van het Haagsche Hof voor arbitrage, aangezien dit zich vermoede lijk niet competent zal verklaren. Bovendien heeft geen enkele groote mogendheid eenig werkelijk belang bij een scherpe juridische houding, die slechts de algemeene moeilijk heden kan vergrooten. Genève, De macht van den V. B. in crisistijden. De Volkenbondscommissie, die op uitnoodi- ging van de Volkenbondsvergadering van September nog een laatste poging zal doen van een algemeene Volkenbondsconventie be treffende de bevoegdheden van den Volken- bondsraad in tijden van crisis, opdat militaire verwikkelingen vermeden worden, is bijeen gekomen, aldus de N.R.C. De commissie heeft besloten de bespre kingen in het openbaar te houden en heeft Politis tot voorzitter gekozen. Deze heeft in zijn openingsrede een overzicht van de voor geschiedenis gegeven en gezegd dat de com missie zich de vraag zal moeten stellen of het inderdaad mogelijk zal zijn zulk een inhoud aan de conventie te geven, dat het de moeite waard zal zijn de conventie te sluiten. Naar zijn meening zal het de plicht van de com missie worden aan de Volkenbondsraad te kennen te geven, dat de uitwerking van een conventie geen vooruitgang zal brengen in den iegenweordigen stand van zaken en aan de vredes- en vei'.igheidwaarborgen die de artikelen 11 en 16 van het Volkenbondsver drag den staten reeds bieden, geen bepaalde vermeerdering zal toevoegen. Na deze weinig bemoedigende openingsrede van den voorzitter besloot de commissie de algemeene beschouwingen over den aan de conventie te geven inhoud morgen te begin nen. BIJ DEN DOOD VAN MICHELSON. ONTIJDIG EINDE. Het overlijden van Albert Abraham Mi- chelson, wordt gemeld, een der grootste na tuurkundigen van onzen tijd. Op 19 Decem ber 1852 werd hij te Streino in Duitschland geboren, studeerde in Europa en Amerika. In 1907 werd hem de Nobelprijs voor natuur kunde toegekend. Sinds 1925 was hij verbon den aan de universiteit van Chicago. Michelson heeft vooral naam gemaakt door de weerlegging van de theorie volgens welke er een aetherwind zou bestaan, een theorie die ook niet klopte met Einstein's leerstel lingen. De Tel. meldt nog: Tragisch is, dat het Michelson niet gegeven is geweest, datgene tot een goed einde te brengen, wat hij zelf beschouwde als de be kroning van zijn levenswerk. Na eindelooze voorbereidingen en ingewik kelde proeven, die hem zelf niet konden be vredigen, was hij er eindelijk in geslaagd een installatie te ontwerpen, die hem voldoening schonk en waaraan hij zijn theorieën om trent het niet bestaan van den aetherwind stelde. „Michelson heeft God een vraag gesteld; laten wij hopen, dat het antwoord den vra ger en het probleem in alle opzichten waar dig zijn", schreef hierover een Amerikaansch journalist. De installatie zou bestaan uit een buis van 1 mijl lengte, waarin een licht straal heen en weer zou worden gekaatst en ten slotte opgevangen in een draaienden spie gel. Deze laatste bestond uit een prismavor- mig stuk geslepen en gepolijst staal met acht zijvlakken, waarvan de polijstng met een nauwkeurigheid van 1 op het millioen was geschied Het product, met welks vervaardi ging de Sperry Gyroscope Co. ten slotte was geslaagd, kon draaien met een snelheid van 60.000 omwentelingen per minuut zonder uit elkaar te vliegen, d.w.z. net moest een certri- fugale kracht kunnen weerstaan van bijna een ton per vierkanten centimeter. Met be hulp van deze installatie vertrouwde Michel son de lichtsnelheid nauwkeurig te kunnen vaststellen. Wat daarvan tot nu toe wordt aangenomen (300.000 K.M. per seconde, be nadert ongetwijfeld de waarheid, doch ge heel nauwkeurig is zij zeker niet en Michel son wilde niet rusten, vóór hij ook de waar schijnlijke fout er in had gecorrigeerd, een taak, waarmede hij ook de astronomie in hooge mate aan zich verpljcht zou hebben. Michelson heeft de laatste hand aan dit belangrijke werk niet mogen leggen, doch adderen zullen het ongetwijfeld voortzetten en tot een goed einde brengen, nu ook hij gezwicht is voor een macht, grooter dan hij en opgenomen in een sfeer, tot waar ook zijn kennis niet reikte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- N.V. DROOGDOK MAATSCHAPPIJ „SOERABAJA". In de jaarlüksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Droogdok Mij. „Soerabaja", waren vertegenwoordigd 540 aandeelen. rechtgevende op 540 stemmen, en werd de heer J. H. Hummel tot Commissaris herbenoemd. De balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1930 en de overige punten der agenda werden conform het voorstel van commissarissen aangenomen. Het dividend zal ad f 60 per aandeel van 18 dezer af betaalbaar zijn. IIOOG WATER IN DE BETUWE. Tengevolge van den hoogen waterstand van den Rijn is de pont aan het Looveer bij Huissen uit de vaart genomen, Overzetten van passagiers naar de Lijmers geschiedt met motor- en roeibooten. Het drukke vervoer van de veiling naar Duitschland ondervindt daardoor groote stagnatie. JUBILEUM-CONGRES VAN DE „ALGEMEENE". De Algemeene Bond van Handels- en Kan toorbedienden heeft te Amsterdam de 25ste Bondsvergadering gehouden. De Bondsvoorzitter, de heer G. J. A. Smit Jr. deelde o.a. mede. dat van het vorig con gres af tot 1 Januari de bond gegroeid is van 10.001 tot 12.413 leden en 142 adspiran- ten. Daarna is een scherpe actie voor leden werving ingezet, die niet ten volle haar doel, een vermeerdering met 1500 leden, bereikte. Er ontbreken nog 40 leden aan. Besloten werd tot stichting van een pen sioenfonds voor hen, die op 65-jarigen leef» tijd 25 jaren of langer lid van den bond zijn. In het fonds zal per jaar ongeveer f 75000 kunnen worden gestort, die beschikbaar ko men uit het fonds voor ziekenuitkeeringen, dat door de wettelijke regeling overbodig is geworden. Ter receptie is een bedrag van f 8563 aan geboden, een bijdrage van de bondsleden voor het pensioenfonds. Namens het N.V.V. is f 1000 aangeboden voor de inrichting van b.v. con recreatiehaal in het te stichten Jeugdhuis. Voor de oprich ting van dit Jeugdhuis werd namens het Steunfonds ..De Bron" f 4300 als grondkapi- taal geschonken. N.V. NOORD-HOLLANDSCIIK EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ. De Maandagmiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V'Noord-Hollandsche Exploitatie Mij., gevestiatt ie Heemstede, keurde de balans en verlies- en winstrekening met algemeene stemmen goed. Het dividend werd bepaald op 6 pet zoowel voor de gewone als voor de cum. pref. winstdeelende aandeelen. De periodiek aftredende commissaris, de heer A. Scheltema Beduin. werd met alge meene stemmen herkozen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Maandagavond hadden in Stoop's Bad tot besluit van het winterseizoen, onderlinge wedstrijden plaats tusschen de Bloenien- daalsche en dc Haarlemsche reddingsbriga des. Verzwommen werden 2 estafettes, een voor dames en een voor hoeren, welke beide door de Haarlemsche Reddingsbrigade war den gewonnen. HAARLEM S KINDERKOOR „INTER NOS". Bovengenoemd kinderkoor zal Zondag 17 Mei uitkomen op het Nationaal Zangconcours te Zandvoort. in de afdecling uitmuntend heid. Als verplicht nummer wordt gezongen Voorjaarslied van Wierts en als vrij nummer ..Zingellng" van II. J. den Hertog. Ilct koor zal vertrekken uit Haarlem pl.m. kwart voor eén. en terugkomen bij goed weer om pl.m. half zes. Van het station Haarlem is toestem ming gekregen om bij de terugkomst de Noor- derijuitgang iKennemerpleini te gebruiken, zoocat zonder eenig gevaar de kinderen weer aan de ouders kunnen worden overgegeven. UIT DE STAATSCOURANT STICHTING ..MAAS EN WAAL". Aan den heer W. Th de Leeuw, burgemees ter van dc gemeente Eist. is op zijn verzor/x eervol ontslag verleend als lid van het be stuur der stichting ..Maas en Waal" onder dankbetuiging voor de in die functie bewe zen diensten. AUDIëNTIES. A.s. Vrijdag geen audiëntie door den minis ter van Koloniën. AGENDA. Heden: DINSDAG 12 MEI Gem. Concertzaal: Beethovencyclus. Sym phonic no. 8 en 9 met slotkoor. 8.15 uur. Spekstraat 14: Openbare vergadering Ned. Koks Organisatie. 10.30 uur nam. Kleine Houtstraat 12: N.V. Manufacturen- magazljn „De Kroon", Aandeelhoudersverg. 2.30 uur nam. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur Nassaupleln 6: Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. 7.30 nam. Palace: „Sally". Tooneel Mia und Gerty. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Paragraaf 173" en „Lach en vergeet". Tooneel The Banks. 3 15 uur. WOENSDAG 13 MEI. Schouwburg Jansweg: Fllmvertooning „Van bol tot bloem". 8 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch, Operette „Wenn zwei sich iieben", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorissir. 11 tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5