Het woord is aan... Voor den Vrede. Het Belangrijkste. De moord in Den Haag opgehelderd. 48e Jaargang No. 14687 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 13 Mei 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :Per week 0.27H. met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland f 3.87V*- Losse nummers f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J4. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10606 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38816 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1-75. elke regel meer 035- Reclames f 0.60 per regel- Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer 0-15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcrcn dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ZO.10. uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden (600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog 1400.-. Duim 1250,-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 13 Mei. De Groote Strijd. Telkens komen er nieuwe berichten van versterking van het machtige leger, dat op rukt tegen den oorlog en dat tegen 1932 pa raat moet zijn om de ontwapeningsconfe rentie tot overwinning te brengen. Ik beveel u aan in dit nummer te lezen wat in onder wijskringen gedaan wordt, en in Haarlem op 18 Mei tot uiting zal komen door een tentoon stelling in het Gemeentelijk Lyceum. Het verheugt mij bijzonder, en het moge ons allen verheugen, dat het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring, naar aan leiding van een door twee Kringleden daar toe ingediend verzoek, met algemeene stem men besloten heeft het initiatief te nemen tot een internationale actie voor den oorlog in de Fédération Internationale des Journa listes. In het vandaag verschenen nummer van ons vak-orgaan, De Journalist, wordt daarvan officieel mededeeling-gedaan. In het schrijven der beide voorstellers is met nadruk gewezen op het feit, dat in Ge- nève herhaaldelijk door staatslieden behoo- rende tot verschillende naties, o.a. door den gedelegeerde van Nederland jhr. J. Loudon, een beroep is gedaan op de volken om hun wil tot internationale toenadering en ontwapening krachtig te manifesteeren. Van groot belang achten zij het en het Kringbestuur beaamt dit dat ook de beroepsorganisaties van jour nalisten als zoodanig hun stem doen hooren. Op de basis van zuivere gemeenschappelijke beroepsidealen, moet internationaal „ge tuigd" worden van den wil, den oorlog te be strijden. De macht van de pers wordt door de communis opinio niet alleen erkend, maar ook vaak overdreven. Een uitvloeisel van die opvatting is het verwijt, zoo vaak tijdens den oorlog gehoord, dat de pers er de schuld van zou dragen. Des te dieper indruk zal daarom een internationale verklaring van de journalisten op de massa maken. Een uitstekende gelegenheid zal zich daar toe voordoen bij de installatie van het Inter nationale Eeretribunaal voor Journalisten. Dit tribunaal wordt opgericht door de Fédé ration Internationale des Journalistes, waar bij 26 naties aangesloten zijn, en niemand minder dan Mr. B. J. C. Loder, oud-president van het Internationaal Gerechtshof, zal er het presidium van bekleeden. Voor dat tri bunaal, dat in September van dit jaar in Den Haag gesticht zal worden, zullen in den ver volge die journalisten worden gedaagd, die door hun publicaties de goede verstandhou ding tusschen de volken in gevaar zouden brengen. Een internationale verklaring van de jour*- nalisten, in den vorm van een resolutie, zal door Nederland bij de Fédération worden voorgesteld. Gedelegeerde van Nederland bij de Fédération is mr. M. C. M. Voorbeytel, die de functie van vice-voorzitter in het inter nationale hoofdbestuur vervult. Het is nu al sinds meer dan twee jaar dat dit blad een systematische campagne voert in den strijd tegen den oorlog, en de ervaring heeft mij geleerd niet te spoedig resultaten te verwachten van hetgeen men er in na streeft. Frappez frappez toujours blijft nog steeds het voorschrift. Niettemin beschouw ik zulke uitingen als de eenstemmige bereidheid van ons Kring- bestuur, om het initiatief in een internatio nale actie te nemen, als zeer verheugende teekenen van de kentering der tijden. Zonder aarzeling is dit besluit genomen. Het bewijst dat scepticisme, ongeloof, lauwheid, die sterkste bondgenoot-en van het oorlogsmon ster, bezwijken. En onder mijn vakgenooten vindt scepticisme zoo licht een weligen bo dem om op te tieren. Het beroep leidt er zoo licht toe, wij zitten altijd ..zoo dicht bij het vuur' niet alleen, maar kijken bovendien voortdurend achter de schermen. Het is vaak moeilijk, in ons vak, zijn geloof en enthou siasme te behouden, en de meesten onzer hebben in hun leven een tijd van pessimisme en desillusie doorgemaakt Als groep, als pro fessie, zijn wij wel zeer verre van lichtgeloo- vigheid. Wij gelooven in de daadwerkelijke waarde van deze actie. Dat bewijst het besluit van ons Kringbestuur, waarin alle richtingen vertegenwoordigd zijn. En dit beschouw ik ais een zeer verheugend feit. R. P. HET MAKEN VAN PORNO GRAFISCHE FOTO'S. HALFWEGSCH FOTOGRAAF KRIJGT ZEVEN JAAR. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dins dag arrest gewezen in de strafzaak tegen een Duitschen fotograaf uit Halfweg. Wegens een zedenmisdrijf veroordeelde de Haarlem- sche rechtbank hem tot vijf jaar gevange nisstraf. De eisch was 12 jaar geweest en de Officier ging in hooger beroep. De Procu reur-Generaal eischte in hooger beroep een gevangenisstraf van tien jaren. Het Hof veroordeelde hem tot een gevan genisstraf van zeven jaren. TEGEN HET VLOEKEN IN HET LEGER. REGLEMENT OP DE KRIJGSTUCHT AANGEVULD. Afgekondigd is Staatsblad no. 174., .bevatten de het besluit van 27 April j.l. waarbij het reglement betreffende de krijgstucht wordt aangevuld met een nieuw artikel la luiden de als volgt: „Daar de godsdienst de bron is van alle geluk, deugd en waren moed, behoort ook in den krijgsstand een ieder zich tot het hoog houden daarvan en tot een zedige levenswijze te bevlijtigen; de godslasteringen, het vloeken en zweren moeten worden nagelaten en zullen de meerderen hierin en in al wat de hand= having der goede zeden kan bevorderen, hun nen minderen met een goed voorbeeld voor gaan, en alle buitensporigheden algemeen vermeden moeten worden", De vlieg er-méchanicien Rada, in de voor- revolutionnaire dagen bondgenoot van den roekeloozen majoor Franco die per vliegtuig uit Spanje wist te ontsnappen, moet be schouwd worden als de leider van de eigen lijke revolutie van het volk die thans in de hoofdstad en in de provincie is uitgebroken. Rada trad als woordvoerder cp van de depu tatie die de nieuwe republikevische regeering sterk communistisch getinte eischen stelde. De huldiging van Eduard vmi Beinum ter gelegenheid van zijnafscheidsconcert voor de H.O.V. Hierboven de scheidende dirigent en zijn echtgenoote temidden van het be stuur. Zittend I. n. r.: mevr. Sepha van Beinum—Jansen en Eduard van Beinum. Staande v. I. n. r.: de heeren H. Berkman, administrateur, dr. K C. A.Valkcn, mr. W. E. baron Van Till, S. W. de Clercq, ir.B. F. van Nievelt en W. Alphenaar. Napoleon I: (op St. Helena) Mijn roem is niet gelegen in veertig ge wonnen veldslagen, noch daarin, dat ik koningen dwong mijn wil te doen. Waterloo zal de herinnering aan de overwinningen uitwisschen: onder den ir.druk van het laat ste bedrijf vergeet men het eerste. Wat echter nooit kan vergaan, dat is mijn Burgerlijk Wetboek, dat zijn de protocollen van mijn Raad van State, de briefwisseli/ig met mijit ministersMijn wetgeving heeft door haar eenvoud meer goed gedaan dan de vroegere, mijn scholen, mijn methoden van onderwijs vormen een nieuwe generatie, onder mijn regeering zijn de misdaden afgenomen. in Engeland zijn ze toegenomenik ivilde een Europeesch stelsel grondvesten, een Europeesch Wetboek, een Europeesch Hof van Cassatie; er zou in Europa slechts één volk zijn geweest. DENK OM DEN ZOMERTIJD! DE KLOK EEN UUR VOORUIT. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van 14 op 15 Mei de Zomertijd ingaat. Te 2 uur in den nacht van Donderdag (Hemelvaartsdag) op Vrijdag dient men de klok een uur vooruit te zetten. AUTO IN ZEELAND VAN EEN DIJK GEREDEN. VAN DRIE GEWONDEN ééN STERVENDE. Dinsdag is een luxe auto tengevolge van een te groote snelheid bij een der bochten van de Biezelingsche Dijk -gereden en in een droge sloot terecht gekomen. De auto werd geheel vernield. Van de vijf inzittenden wer den er twee zwaar en een licht gewond. De gewonden zijn naar het gasthuis te Goes overgebracht. Nader wordt gemeld, dat in den auto waren gezeten de gebroeders Alleweijn uit Waarde, waarvan een den wagen bestuurde, voorts een dochter van dezen laatsten met twee harer kinderen. De kinderen bleven ongedeerd. Hun moeder is er echter zeer erg aan toe. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij ster vende te zijn. De -broeder van den bestuurder is eveneens in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. De bestuurder zelf heeft een arm gebroken en kon na behan- derd te zijn, naar zijn woning worden vervoerd De auto is in beslag genomen. De namen der gewonden zijn M. Alleweijn 60 jaar oud, die der. auto bestuurde, die ge lijk gemeld, het ziekenhuis kon verlaten; W. Alleweijn, 35 jaar oud en afkomstig uit Heine- kenzand, die zwaar gewond werd en diens echtgenoote, de 35-jarige mevrouw Alleweijn- Mol, die in stervenden toestand in het zieken huis werd opgenomen. WERKLOOZENLIJST VOOR AMSTERDAM'S RAAD. Voor de gemeenteraadsverkiezingen, te Amsterdam is ingediend een werkloozenlijst. Candidaat is P. J. Triesscheyn, doch alleen voor kieskring I. IJMUIDEN DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Hulpverleening door de vakorga nisaties. Naar wij vernemen, heeft na het besluit van den Raad van Beheer van het Fonds voor sociale voorzieningen, de uitkeeringen van 1 Juni af met 50 pet. te verminderen, het bestuur der IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbei ders, in overleg met het hoofdbestuur van laatstgenoemde organisatie besloten, alle le den, welke op 3 November den datum, waarop de fusie tot stand kwam lid wa ren van de IJmuider Federatie, in de werk- loozenkas op te nemen. Alhoewel aan de uitvoering ervan eenig administratief werk verbonden is, denkt het bestuur nog deze maand hiermede gereed te zijn zoodat van 1 Juni aan alle leden van ge noemde organisatie, voor zoover zij 1 Decem ber 1930 waren ingeschreven, behalve de door het Fonds te verstrekken uitkeering, de re glementaire, uitkeering uit de werklóozenkas zal worden verstrekt. Voor de na dien datum ingeschreven leden gelden de verplichte zes maanden lidmaatschap der kas. alvorens recht op uitkeering ontstaat. Een conferentie ten stadhuize. Dinsdagavond had een conferentie plaats tusschen het college van B. en W. der ge meente Velsen, het bestuur der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden, de besturen van de IJmuider Fe deratie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den Bond van Chr. Transport- en Fabrieksarbeiders. Om trent deze conferentie, welke belegd was om de crisis in het visscherijbedrijf onder de oogen te zien en eventueefe maatregelen ter verbetering hiervan te nemen, kon men ons nog geen verdere mededeelingen doen. Waf hef gemeentelijk Lyceum aan de Zijlvest doet. 18 Mei Volkenbondsdag. Het ontwerp van den leeraar, den heer W. A. Engel. In 1899 op don 18den Mei, werd de eerste Vredesconferentie in den Haag geopend. 18 Mei is Volkenbondsdag geworden. Een dag van diepe intentie, van duidelijk te manifes teeren vredeswil. Vooral voor de jongeren. Over de geheele wereld wordt dien dag in eere gehouden als een oogenblik in het jaar, dat ten deele besteed dient te zijn, aan een Innige overpeinzing voor den vrede, aan een concen tratie in duizenden hersenen op één punt: Geen oorlog meer! Op tal van manieren kan deze concentratie in zooveel mogelijk jonge hoofden tot stand worden gebracht. Een van de middelen is een internationale telefonade, waaraan ook Ne derland zal meedoen, een schoolmeisje uit Amsterdam zal voor ons land het woord voe ren. zij zal spreken met Londen en den Ne derlandschen Vredeswensch doorgeven. Er zal een net van gesprekken gelegd worden over den aardbol waardoor Londen (het studeer vertrek in Downing street van Ramsay Mac Donald) in verbinding zal komen te staan met Amsterdam en het Witte Huis in Washington, alles in de hoop dat de jeugd van de Oude en de Nieuwe Wereld in gedach ten bij deze symbolische handeling aanwezig zal zijn en op dat oogenblik doordrongen zal zijn van de overtuiging dat zij verplicht is mee te helpen aan de organisatie van den vrede. Op ontelbare scholen in het binnen- en het buitenland zal op 18 Mei een deel van de les uren besteed worden aan de beteekenis van de Geneefsche idealen. Iedere school zal dat op haar manier doen. De directeur, de leera ren. of een spreker daartoe ultgenoodigd, zullen getuigenis van die fdealen afleggen en de jongens en meisjes de ernst deelachtig trachten te doen worden die de voedings bodem moet zijn voor een vruchtbare actie voor den internationalen vrede. Ieder jaar op 18 Mei werd ook in het gemeentelijk Lyceum aan de Zijlvest een kleine eenvoudige plech tigheid georganiseerd. De heer van Mourik Broekman of één der leeraren verzamelde dan de leerlingen om hen van Genève en het leger der pacifisten te vertellen. Maar dezen keer wilde men iets meer doen dan de traditie eischte. De leeraren Drs. P. H. Schroder en W. A. Engel, krachtig gesteund door hun directeur en door eenlge leerlingen en vredesvereeniglngen, vatten het plan op een tentoonstelling te organiseeren, waar voor het materiaal door de vereenlgingen zou worden afgestaan. In een uitnoodiging aan de ouders wordt onder anderen gezegd: „Teneinde de Volkenbonds- en Vredesge- dachte nog meer onder de aandacht van onze leerlingen te brengen, is met instemming van het gemeentebestuur en op initiatief van de leeraren Drs. P. H. Schroder en W. A. Engel op onze school een tentoonstelling ingericht met medewerking van cenige onzer leerlin gen, waarvoor het materiaal door enkele ver- eenigingen werd afgestaan. Behalve de leer lingen van onze school zullen ook die van de andere Gemeentelijke scholen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs de tentoonstelling kunnen bezoeken". Den ouders wordt vervol gens gelegenheid gegeven Dinsdag 19. Woens dag 20 en Donderdag 21 Mei. des avonds tus schen zeven en negen uur het tentoongestel de te bezichtigen. Verder wordt, aangekondigd dat Dr. E. van Raalte 'onzen lezers door zijn artikelen in dit blad bekend' Vrijdag 15 Mei aes avonds te acht uur in het gemeentelijk Lyceum een lezing zal houden over het werk van den Vol kenbond. Ter illustratie zal dan ook een Vol kenbondsfilm worden gedraaid. Deze avond is toegankelijk, uitsluitend voor de leerlingen. Op d -—waardige manier komt het Ge meentelijk Lyceum, dank zij het enthousias me en het initiatief van twee leeraren en den steun van Ir. van Mourik Broekman, prach tig tegemoet aan het streven dat met den dag meer veld wint. De eigenlijke revolutie in Spanje nu pas be gonnen? Nieuwe ongeregeldheden in de provincie. (2e blad, le pag.) Het afscheid van Ed. van Beinum. (2e blad. le pag.) Dc heropening van het Rembrandt Theater. (2e blad. le pag.) De moord te 's-Gravenhage opgehelderd. (le blad. le pag. en 2e blad, 2e pag.) Intimus: Tweede Kamer: Nog eens de Plaat selijke Keuze. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ.; R. P.: De groote strijd. (le blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Joego-Slavië. De tentoon stelling en dc Jaarbeurs. (4e blad, le pag.) L. A.: De tragische gebeurtenissen in Spanje. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) ONS EERSTVOLGEND NUMMER ZAL NAAR AANLEIDING VAN HEMELVAARTSDAG VRIJDAG VERSCHIJNEN. De gearresteerde „uitvinder" heeft bekend. 20-jarige jongen als medeplichtige. Ook deze heeft bekend. (Zie ook elders in dit nummer.) Dc Haagsche moordzaak is reeds tot klaar heid gekomen door de bekentenis van den da der. den uitvinder K. en de arrestatie van diens medeplichtige. Wij lezen hierover in het Hbld-: De aangehouden technicus K. heeft be kend, den heer E. naar zijn kamer in de Prins Hendrikstraat te hebben gelokt en daar met. behulp van een 21-jarlgen handlanger hem te hebben vermoord door middel van een prop gedrenkt in aether. Het lijk werd daarna, ge bonden in een kist, per auto naar het pakhuis aan de Westerbaenstraat gebracht. Dinsdagavond heeft de politic ook den hand langer gearresteerd, die eveneens heeft be kend. De verdwijning van den heer Eschauzier blijkt op Amerikaansche wijze te zijn voorbe reid en uitgevoerd, zooals het onderzoek, dat gistermiddag en gisteravond vrijwel aan één stuk door is voortgezet, aan het licht heeft gebracht. De arrestatie van K. is Zondagmorgen op goed geluk door commissaris Kramer bevolen. Weliswaar was hij op het hoofdbureau van politie gehoord wegens de verdwijning van den heer Eschauzier, doch toen bestond nog geen onmiddellijke aanleiding. K. ernstig te verdenken van medeplichtigheid aan die ver dwijning. Commissaris Paré op dc hoogte gebracht van de arrestatie, legde, omdat hij het onder zoek leidde in de bekende wisselaffaire, ver band tusschen beide zaken. Onmiddellijk werd de jongeman opgespoord en vervolgens met K. geconfronteerd, Het jongetje herkende den man als dengeen, die hem don wissel had aan geboden, Er was toen voor de politic een gel dige reden om den man in arrest te houden. Dc politie heeft hem Zondagmorgen aan een langdurig verhoor onderworpen, echter zon der resultaat. Later op den dag is dit verhoor nog eens herhaald, doch evenmin leverde dit iets bijzonders op. Maandag kwam de polltic evenmin veel verder, totdat 's avonds om streeks zes uur dc politie getelefoneerd werd, dat in het pakhuis aan do Westerbaenstraat een kist was ontdekt, waarin men een lijk van een man had zien liggen. Het verdere verloop van dc zaak kent men reeds. Natuur lijk is na de ontdekking het verhoor van K. opnieuw aangevangen, maar dc gearresteer de bleef hardnekkig ontkennen. Dc politic kwam dus steeds niets verder. Men zou. zooals gemeld, K. gistermiddag geconfronteerd hebben met het lijk in het zie kenhuis. Commissaris Kramer oordeelde het intusschcn noodig vóór deze con frontale den verdachte nog eens aan een scherp verhoor te onderwerpen. Tijdens dit verhoor werd K. steeds zunwachtiger en daarom achtte men het heter de confrontatie voorloopig uit te stellen. Na langdurige en hardnekkige ontkenning is hij ten slotte door de mand gevallen en heeft hij bekend, debet te zijn aan de ver dwijning van den heer Eschauzier. Hij vertelde voorts een medeplichtige te hebben gehad een ongeveer 20-jarigen jon geman. van beroep kantoorbediende, die ech ter wegens bezuiniging onlangs was ont jagen op liet kantoor, waar hij nog steeds alboek houder werkzaam was. Dt samenwerking van K. en den jongeman dateert dan ook uit den tijd, dat beiden op hetzelfde kantoor waren. Na de bekentenis zijn een inspecteur cn een

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1