STATEN-CENERAAL. VOOR DE FORENSEN. De spoorlijn Haarlem—Zandvoorf. SPEELTUINVEREENIGING ..HET OOSTERKWARTIER". HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 ME! 1931 VIERDE BLAD Een gouden fees!. Het eerste spoorwegstation te Zandvoort Hoe meer de steden zich uitbreiden en hoe ineer de menschen daar worden saamgepakt in steenklompen van flat- en kazernebouw, hoe grooter ook het verlangen wordt naar buiten te trekken. Vandaar* de sterke toeneming der foren sen. Velen die in Amsterdam werken geven aan het Gooi of Kennemerland de voorkeur als woonplaats. Zij worden benijd door me nig stedeling die gedwongen is ook in Am sterdam te wonen en die zich gelukkig moet achten als men af en toe naar buiten kan trekken, op Zon- en feestdagen en in den yacantie tijd. De uittocht uit de steden naar zee, bosch, duin en hei is een verschijnsel dat in alle landen valt waar te nemen, het is een feit, waarmede de middelen van vervoer, vooral spoor en tram, rekening hebben te houden. De zee? in het bijzonder is voor duizenden des zomers de magneet, die onweerstaanbaar aantrekt: Parijs heeft zijn Trouville, Londen zijn Brighton, Brussel zijn Ostende, Rome zijn Ostia, Den Haag zijn Scheveningen en Amsterdam zijn Zandvoort, waar de zee de stedeling roept. Ongetwijfeld verkeert den Haag wat de verbinding met Scheveningen betreft van al de genoemde steden in de gunstigste condi tie. Voor den prijs van tien cent kunnen de bewoners van de Hofstad uit alle richtingen meestal binnen het half uur van zon en zee lucht gaan genieten, cliché 2 kol. Ook Rome-Ostla mag genoemd worden als goede verbinding van de hoofdstad met de zee. In het seizoen onderhoudt een electri- sche trein en halfuurdienst tusschen de beide plaatsen. De rit wordt afgelegd in on geveer 30 minuten ,er is slechts één klasse en een retourbiljet kost Lire. 6.80 (dus circa f 0.90). Een groot aantal Italianen is echter lid van bepaalde vereenigingen en geniet op yertoon van het bewijs van lidmaatschap jeen reductie van 50 pet. op den vrachtprijs, i' Amsterdam verkeert in de gunstige om standigheid, dat Zandvoort op slechts 25 KJVL afstand ligt. Maar de hoofdstad trekt toch niet zooveel profijt daarvan als mogelijk is. De Amsterdammers klagen er is reeds eerder in deze rubriek op gewezen over de onvoldoende verbinding. Zoowel spoor als tram doen er te lang over. Daarom is her haaldelijk uit Amsterdam en uit Zandvoort aangedrongen op electrificatie van de spoor lijn HaarlemZandvoort, opdat de electri- sche treinen onmiddellijk van Amsterdam naar Zandvoort kunnen rijden, zoodat de Amsterdammers binnen m half uur van den Dam te Amsterdam aan het strand te Zand voort kan trekken. Voorloopig blijft die elec trificatie nog tot de vrome wenschen be- hooren, hoewel er aanwijzingen zijn, dat het tijdstip van de vervulling nader komt. Dit is te danken aan de sterke toeneming van het aantal forensen, dat eiken dag per trein uit Zandvoort naar Amsterdam trekt. Nu de forensenbelasting afgeschaft is, zijn vele Amsterdammers te Zandvoort gaan wo nen en hun aantal vermeerdert nog steeds. Er komt te Zandvoort al behoefte aan ge schikte woningen voor de forensen. Na de electrificatie zou de stroom Amsterdam mers zeker nog toenemen. De eerste verbinding tusschen Haarlem en Zandvoort was een omnibus-onderneming van den heer van den Berg aan het Hout plein te Haarlem, welke wagens hotsend over den Zandvoortschen Weg den dienst onder hielden tusschen Haarlem en Zandvoort. De Amsterdammers hadden hieraan niet veel. Er stopten enkele treinen tusschen Haarlem en Leiden aan de halte Zandvoort sche Laan, zoodat de reizigers daar in den omnibus konden overstappen, maar daar mede was toch slechts een zeer onvoldoende verbinding tot stand gebracht tusschen de hoofdstad en de badplaats. Zoo stond het met de verkeersmiddelen naar Zandvoort, toen in de Staatscourant van 6 Januari 1880 de oprichting werd aan gekondigd van de „Haarlem-Zandvoort- Spoorwegmaatschappij Deze maatschappij stelde zich ten doel het aanleggen en exploiteeren van een spoor weg, die aansloot op de lijnen van de toen malige Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij in de nabijheid van het station Haarlem, om vandaar te loopen naar Zand voort en waarvoor 27 Augustus 1879 door den minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid concessie was verleend. Oorspronkelijk stond "deze concessie op naam van de heeren E. Kuinders, C. Smit en Vermeer en Co., maar bij ministerieele beschikking van 21 Januari 1880 werd ze be schouwd te zijn gegeven aan den heer Kuin ders alleen, die ze met alle daaraan verbon den rechten en verplichtingen, zonder eenig voorbehoud, doch onder bepaalde voorwaar den, inbracht in een vennootschap. De maat schappij had de bevoegdheid tot het ver richten van alle met de exploitatie van den spoorweg in verband staande handelingen alsmede tot het uitvoeren en aanvaarden van andere spoorweg-concessies. Zooals we dus zien was het lijntje een af zonderlijke onderneming, zooals er verschil lende bestonden voordat de fusie der spoor wegen aan deze verbrokkeling van het spoorwezen in ons land een einde maakte. Het plan voor den aanleg van den spoor weg was van den heer J. C. van Wijk, archi tect te Rotterdam, die ook de voormalige Passage te Zandvoort heeft ontworpen. Beide werken stonden dan ook met elkaar in nauw ïerband. Immers men had zich de ontwik keling van Zandvoort als badplaats vooral gedacht in Noordelijke richting en het eind punt van de spoorlijn ontworpen tegenover de Passage, waartoe een trap van het laagge legen station af toegang gaf. Korten tijd liep er zelfs een paardentram van het sta tion naar hotel Driehuizen. De spoorlijn Haarlem-Zandvoort had een lengte van ongeveer acht kilometer en begon feitelijk bij den Schotersingel, waar een af zonderlijk station, het station Haarlem-Bol werk met bijgebouwen, werd opgericht. Van hier boog de lijn direct westwaarts door den Schoterveenpolder naar het station Over- veen, waar de Bloemendaalscthe Weg werd doorsneden. In verhouding tot het vervoer op deze spoorlijn is dit station tamelijk groot, zooals men ook thans nog kan waarnemen. De reden hiervan is, dat in het stationsge bouw vroeger het postkantoor met direc teurswoning was gevestigd en bovendien was een gedeelte als restauratie ingericht. Voorbij Overveen liep de lijn zuidwaarts door de diep uitgegraven duinen met een brug over de Zanderijvaart om vervolgens te eindigen aan het station Zandvoort. Het station te Overveen is het eenige, dat uit de eerste jaren der exploitatie nog over is. Haarlem-Bolwerk is verdwenen en het eerste Zandvoortsche station, een houten gebouw, bijgenaamd de tent, behoort even eens tot het vérleden. Zandvoort doorloopen naar het station Haarlem en eveneens mochten ze vandaar vertrekken. Deze overeenkomst maakte het ook mogelijk, dat bij bijzondere gelegenhe den of feestdagen extra treinen rechtstreeks van Amsterdam naar Zandvoort konden loo pen. Ook waren in enkele treinen tijdens het badseizoen doorloopende rijtuigen ingelascht, waarmede buitenlanders zonder overstappen Zandvoort konden bereiken. Van het station Haarlem liepen in de week elf en des Zondags twaalf treinen naar Zandvoort en in omgekeerde richting het zelfde aantal. De tarieven verschilden niet zoo veel met die van thans. Retour 3de klas AmsterdamZandvoort kostte f 1 (nu f 1.15) Retour HaarlemZandvoort f 0.45 (nu f 0,40) Van het station Haarlem-Bolwerk was het vijf cent goedkooper. Retour Overveen Zandvoort kostte evenals thans f 0.30. Zoo was dan Donderdag 2 Juni 1881 aan gebroken en om 11.40 vertrok de eerste trein voor genoodigden van het nieuwe station Haarlem-Bolwerk. Even hield men stil te Overveen en daarna ging het verder door de duinen naar Zandvoort! Daar werd het ge zelschap in het station verwelkomd door de muziek van de Kur-kapel. De burgemeester van Zandvoort, de heer Boerlage, hield een toespraak en de heeren Eltzbacher leidden de bezoekers door de Passage, waar reeds een paar winkels geopend waren, naar hun nieuwe hotel, waar het déjeuner werd ge bruikt. Aan tafel bracht de heer Eltzbacher een toast uit op den Koning, welke beant woord werd door den commissaris van Noord- Holland, Mr. J. W. M. Schorer. De Burge meester van Amsterdam, Mr. G. van Tien hoven (die later tot Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland werd benoemd) uitte in een speech zijn vreugde over de be tere verbinding van de hoofdstad met Zand voort en Mr, F. Th. Westerwoudt sprak als commissaris van de Hollandsche Spoor. Ten slotte dankte de heer Eltzbacher allen, die hadden medegewerkt om de lijn tot stand te brengen, in het bijzonder den ingenieur Kuinders en den architect den heer Van Wijk. Om half vier ging de feesttrein weer terug naar Haarlem en zooals de geijkte term luidt, allen waren voldaan over hetgeen ze gezien en genoten hadden. 5 Juni was het Pinksteren en niettegen staande het minder gunstige weer lokte de nieuwe verbinding duizenden bezoekers naar het strand en „de Passage leek een Kalver stra at!" TOONEELVEREENIGING HERMAN HEIJERMANS. Bovengenoemde tooneelvereeniging hield haar jaarvergadering onder leiding v. d. heer E. Schiffer. De verslagen van den secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd. De ledenlijst wijst aan, dat het ledental in het afgeloopen boekjaar is toegenomen met 20 donateurs. De financieele toestand is gunstig. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter E. Schiffer; secretaris N. Kaart Jr.; penningm. H. de Mon Sr.; 2e secretaris A. Jansen en commissaris Potte. Het paar dentrammetje dat van het station naar hotel Driehuizen te Zandvoort reed. Den lOden Decembmer 1880, midden in den winter, werd met het werk tot aanleg van de spoorlijn begonnen en den 7en Mei van het volgend jaar werd reeds proef gereden. Met dén aanleg van een spoorlijn van Haarlem naar Zandvoort had men niet al leen de bedoeling een betere verbinding tot stand te brengen van Amsterdam en Haar lem met de badplaats-in-opkomst wat be treft het personenvervoer, maar men meen de, dat ook het transport van vrachtgoede ren, vooral visch, een groote rol zou gaan spelen. In de dagen dat de lijn werd aangelegd en ook daarna was de visscherïj te Zandvoort nog wel van eenige beteekenis. Ze werd hoofdzakelijk uitgeoefend met bomschuiten, die in den winter op het strand werden ge trokken en daar had ook geregeld de visch- afslag plaats. Omstreeks 1880 bedroeg de jaar lij ksche vischomzet te Zandvoort 60.000 a 70.000 gulden. We weten echter, dat van de Zandvoortsche visscherij niets meer over is sinds de trawlers zijn opgekomen en dat het bedrijf zich heeft verplaatst naar Umui- den. Door een overeenkomst met de Holland sche Spoor mochten de treinen Haarlem GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Aarts, Barbarossastraat 34, ballen; A. v. d. Vliet, Achterweg 1, bril; P. Oldendorf, Gr. Houtstraat 42/44, bankbiljet; Verheide, Allan - straat 59, cape; den He tem, N. Kruisstraat 14 handschoen; Vrugt, Oostvest 78, hand schoen; Vrugt, Oostvest 78, handschoen; Kennel Haerlem, Wilhelminalaan 22, hondje Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje; Bakker. Rozenstraat 35, jas; Pennarts, van Keulen straat 16 jas; Kennel Haerlem, Wilhelmina laan 22, 3 katten;Kennel Fauna, Parklaan 119, kat; V. Klootwijk, Hagestraat 25, oor bel; D. Brouwer, Oostvest 78, portemonnaie m. i.; P. Out, Saenredamstraat 26 rd., porte monnaie m. i.; Wiegel, Spionkopstraat 46, parapluie; J. Steen, Jan Steenstraat 35, rij - wielbelastingplaatje; v. d. Heijden, Aelberts- bergstr. 40, zegels; T. Engelenberg, Zijlstr. 37rd. taschje m. i.; J. Kort, L. Veerstraat 29. taschje met inhoud; H. v. d. Meij, Kruis tochtstraat 22, weegschaal. ONTHULLING VAN HET DRESSELnUYS- MONUIVIENT Het door prof. A. W. M. Odé vervaardigde monument van wijlen mr. H. C. Dresselhuys zal plechtig worden onthuld Donderdag 4 Juni 's middags drie uur aan de Carnegielaan te genover den Rustenburgweg te 's Gravenhage. TWEEDE KAMER 20 Mei. De Drankwet. Na een met spanning verwachte stemming worden ook de verloven aan een maximum gebonden. Vandaag was er tenminste spanning in de behandeling van de Drankwet. Er zou beslist worden, of ook, naast de ver gunningen voor den verkoop van sterken drank, de verloven voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank aan het maximum stelsel plus uitstervingssysteem zouden wor den gebonden. Ten slotte is, na een spannende stemming, beslist in voor den minister gunstigen zin: ook de verloven zullen voortaan aan een maximum worden gebonden. De middag zette in met de aanvaarding van het amendement-Boon op artikel 26, dat een vergunning op den weduwnaar doet over schrijven bij het overlijden van de vergun- ning-hdudende vrouw. De mogelijkheid van een kettinghuwelijk werd uitgesloten, zooals onze lezers weten. De heer van Hellenberg Hubar had een amendement om een vergunning te doen overschrijven op den zoon, bij het overlijden van den vader. Elke vergunning éénmaal. Over dit amendement, ook op art. 26, zal ech ter morgen gestemd moeten worden, omdat uiteraard de voorsteller zijn amendement moest aanpassen aan de redactie van art. 20, zooals deze door het amendement-Boon ge worden was. Morgen zal ook beslist worden over een amendement-Suring, dat op de flesschen in de winkels, waar zwak-alcoholische dranken worden verkocht, het alcoholpercentage wil zien aangegeven ter inlichting van het pu bliek. De minister laat over dit amendement de beslissing aan de Kamer; hij staat er tame lijk sceptisch tegenover. Maar allerminst sceptisch stond hij tegen over het amendement-Kortenhorst, beter de amendementen-serie-Kortenhorst, dat de verloven-maxima weer uit het ontwerp wilde uitlichten. De minister bleef tot het uiterste vasthou den aan het binden van de verloven aan een maximum. Zou het amendement-Kortenhorst worden aangenomen, aldus de bewindsman, dan vraag ik eenvoudig schorsing van de be raadslagingen en wensch het ontwerp-Drank- wet eenvoudig niet verder te behandelen met de Kamer. De oude Drankwet zou dan blijven werken. Met deze mededeeling heeft de minister on getwijfeld zeer veel weifelende stemmen achter de amendementen-Kortenhorst vandaan ge haald. Want er was in de R.K. fractie een wel heel sterke stroom tegen het binden van de verloven aan. een maximum. Er zullen meerdere Kamerleden geweest zijn, die de verbetering van de nieuwe wet niet wilden riskeeren voor iets, dat zij nu wel liever niet zagen, maar waarvan zij toch ook niet veel dreigends vreesden voor het oogenblik. En ook stond achter des ministers mede deeling, dat hij de nieuwe Drankwet niet verder zou behandelen, de vraag wat er moest gebeuren met de oude vennootschapsvergum ningen, die volgens de bestaande Drankwet op 1 Mei 1932 moeten eindigen, maar wier leven door de nieuwe drankwet werd verlengd. Zou de minister deze dan eenvoudig laten sterven? De minister liet er zich niet over uit. Dat was zijn ikracht. Daardoor bracht hij vrees, onge rustheid en onzekerheid. Daardoor won hij stemmen ongetwijfeld. Had de minister zich over de oude vergunningen uitgesproken, hij zou toch niets anders hebben kunnen doen, dan verklaringen afleggen, dat hij tegemoet komend wilde zijn. Intusschen dit is alles speculatie. De minister zei niets. En: het amendement- Kortenhorst viel, waardoor de verloven ook aan een maximum gebonden werden. Dat het amendement is gevallen was ge lukkig voor den minister. Was de verklaring van den bewindsman niet gekomen, de ver klaring van intrekking van het geheele ont werp, was m.a.w. volkomen vrij heslist over de vraag of de verloven (m.a.w. de bierver koop) aan een maximum-stelsel moesten ge bonden worden, wij gelooven, dat menig R.K. die nu tegen het amendement heeft gestemd, er dan ook voor was geweest. Dit feit bracht de spanning. Er waren vooraanstaande R.K. Kamerleden voor het amendement-Kortenhorst, o.a. Dr. Nolens en de heer van Vuuren. De R.K.- groep verdeelde zich vrijwel in twee helften. De andere groepen stemden tamelijk eensge zind: de A.R. en de C.H. en de STAP. waren tegen het amendement, voor den minister, de liberale en de V.D.-groep voor het amende ment. Alleen de heeren Beumer en Schaper scheidden zich van hun fractie af. Reeds bij de algemeene beschouwingen werd over deze verloven-kwestie lang en breed gedebatteerd. We bepalen ons er dus nu toe, kort en bondig nog even de stand punten weer te geven. Kort en bondig was overigens Dr. Kortenhorst niet. Het standpunt der tegenkanters van een maximumstelsel, met uitstervingssysteem, was de overtuiging, dat er hier te lande van een bier-alcoholisme, in den zin van mis bruik van bier. met alle ellendige gevolgen, moreel, hygiënisch en eugenetisch daaraan verbonden, geen sprake is. En dat het daar om absoluut overbodig is een maximumstelsel in te voeren. Niets is er, dat daartoe dringt. De minister had in de stukken gezegd, dat het maximumstelsel, op de verloven toege past, meer verloven zou kunnen doen uit reiken. dan thans aanwezig zijn. M.a.w. de maatregel is, in de woordkeus van Dr. Kor tenhorst, een slappe maatregel, die practisch niet verandert. Een maatregel zonder eenig voordeel, wijl overbodig, maar niet alle na- deelen aan het maximumstelsel plus uit stervingssysteem verbonden. Is 't b.v. noodig, dat een verlofhouder bij overlijden zijn ver lof slechts eenmaal op een nakomeling mag zien overschrijven? De heer Oud was 't niet met deze zienswijze volkomen eens. De heeren Oud en Kortenhorst waren 't er ook over eens, dat de cijfers, die de minister ter verdediging van zijn maximumstelsel produceerde, geen overtuigende beteekenis kon worden toegekend. In zijn korte verkla ring voor de stemming betoogde de heer van Vuuren niet anders. De bewindsman toch zei, dat sedert 1925 er een zeer beduidende groei viel waar te nemen in de aanvragen voor verloven. Dat kan niet anders riposteerde Dr. Kortenhorst in '25 werd het ontwerp- Slotemaker ingediend met het natuurlijke gevolg, dat ieder zich ging dekken tegen den tijd, waarop het ontwerp zou worden aan genomen, het ontwerp, waarin de verloven aan een maximum gebonden zijn. Wanneer de minister bepaalde gemeenten in perikel acht voor bier-alcohollsme, welnu zoo zei Dr. Kortenhorst laat dan de minister voor die gemeenten bepalingen treffen. Heel uitvoerig heeft de amendements-voor steller dan betoogd, met een scherpe analyse van de uitspraken dergenen die 's ministers standpunt, wijl door den bewindsman geci teerd, mede hadden beïnvloed. Alles om te betoogen, dat het biergebruik hier te lande afneemt en om te doen zien, dat, waar er door de adviseurs, onder andere door den hoofdinspecteur de Boey, van bier-alcoholis me gesproken wordt, dit altijd slaat op ge heel tijdelijke gebeurtenissen als kennissen e.d„ waarbij er naar het bierglas uiteraard gegrepen wordt nu gewoonlijk bij kermissen e.d. de burgemeester een tapverbod uitvaar digt en dus sterke drank verbood. De minister beriep zich nu op burgemees ters van onderscheidene plaatsen, die om maatregelen hadden gevraagd. Hij beriep zich op velen, die ongelukkigen willen ont rukken aan den greep van den drankduivel. En wanneer Dr. Kortenhorst berekende, dat van alle Europeesche volken ons volk, met het Noorsche, het minste bier verbruikt (25 L. per jaar en per persoon), dan zetten de bewindsman en Ds. v. d. Heide daartegen over dat een algemeene verlaging tegelijk beteekenen kan een oploopen der cijfers op bepaalde punten. De minister ziet ln bepaalde deelen des lands in Limburg, Noord-Brabant, in Zuid Zeeuwsch-Vlaanderen gevaar voor bier- alcoholisme opduiken, en als goed regeerder (gouverner, c'est prévoir) wil hij het kwaad bijtijds voorkomen. Zoo, dat het maximum stelsel voor de meeste gemeenten weinig ef fect zal hebben, maar voor de gemeenten, die inperking van gevaar behoeven zeer goed zal werken. Zulk een rijksregeling achtte de minister beter, dan een regeling, die be paalde, wel aangewezen gemeenten tot een beperking zou dwingen, waarmede tegelijk een weinig aanlokkelijk odium op zulke ge meenten zou worden gelegd. De minister heeft overwonnen. Merkbaar ontspande zich zijn, in de span ning ietwat bleek geworden gelaat. INTIMUS. N.-H. KRING DER VEREENIGING WOOD- BKOOKERS IN HOLLAND De Noord-Hollandsche kring der vereeniging Woodbrookers in Holland houdt de Pinkster samenkomst op Dinsdag 26 Mei in het Jeugd huis aan de Donkere laan te Bloemendaal. Aanvang 10 uur. Behalve de ledenvergade ring, wordt op deze samenkomst gesproken door Ds. J. M. Leendortz, on den heer J. van Kasteel over Levend en dood geloof. MOTORDIENST. Door de Schoolcompagnle van den Motor- dienst zal hedenavond een prestatie-rit wor den gehouden waarvoor een wisselbeker en personeele-prijzen beschikbaar zijn gesteld. Er wordt gereden door 3 motor- en 3 auto teams, t-e vormen door beroepspersoneel, onderofficieren van de officieren-opleiding en dionstplichtige-onderofficieren van de O. opleiding. Het vertrek uit Haarlem naar de (start plaats Amersfoort vindt om 19.00 uur plaats. NIEUWS UIT INDIE. TOKO AFGEBRAND. PEKALONGAN, 19 Mei (Aneta). Door onbekende oorzaak is toko Tanislng afge brand. De aan den inventaris toegebrachte schade bedraagt f 25.000. Hierboven een afbeelding van het Jeugd janj ar ecorps der Speeltuinvereeniging' Het Oosterkwartier", dat op 16 October 1930 werd opgericht. Dit corps, dat 52 leden telt, zal op Zaterdagmiddag 30 Mei onder leiding van den heer Peter Wit Jr. op den speeltuin aan de Zomervaart zijn eerste concertje geven. Voor dit doel is een muziektent opgesteld. Van links naar rechts: de heeren Valkeniertambourinstructeur; J. P. Faassen, penningmeester; W. Buurman, commissaris; B. U. ter Maal, voorzitter; A. Selhorst, secre taris, Zomervaart 3GJ. van Laarcommis saris. In het midden de Dirigent Peter Wit Jij MOORDENAAR TERECHT GESTELD. MEDAN, 19 Mei (Aneta). De Bataksche moordenaar Si Lintlng is hedenmorgen 6 uur op de binnenplaats van de gevangenis opgehangen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Algorab 19 to Montevideo, Rotterdam naar Buenos Ayres. Buitenzorg 20 v.m. to on nam. van Port Soe dan, Batavia naar Rotterdam. Chr. Huygens 20 to Southampton, Amsterdam naar Batavia. Cottlca 19 v. Madeira n. Plymouth, Paramaribo naar Amsterdam. Deucalion 20 to Amsterdam v. Wost-Indlë. GaasterdIJk 20 to Rotterdam v. New-Orleans. Jagersfontein 20 tc Zanzibar v. Rotterdam. Joh. de Witt, 20 v. Colombo, Batavia naar Am sterdam. J. P. Coen 20 v Suez, Amsterdam n. Batavia, Kota Agoeng p. 20, 12 u. Pantcllaria, Batavia naar Rotterdam. Orestes 20 v. Amsterdam naar Chilli Maaskerk 20 v, Amsterdam naar Hamburg. Phrontls vertrekt 21 v. Liverpool naar Macas sar. Salawatl 20 to Antwerpen, Amsterdam naar Batavia. Slamat 22, 2 u., v. Batavia to Rotterdam ver- wacht,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13