Het woord is aan... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14693 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 21 Mei 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. w- peereboom UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER H robert peereboom en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week ƒ0.2714, met Geïllustreerd Zondagsblad 0-32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57lA- Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4. franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN 15 regels 1-75. elke regel meer ƒ0.35- Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60» elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (jederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250,-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger (50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NXJMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 21 Mei. De Europeesche Natie. De Kern, een nieuw maandschrift, dat een keur geeft van tijdschrift-artikelen van blij vend 'belang uit binnen- en buitenland en na lezing van het Mei-nummer vestig ik er gaarne uw aandacht op, want het is een bui tengewoon lezenswaardige keur, en zij munt uit door den gecomprimeerden vorm, die een eisch des tij ds is laat José Ortega y Gasset aan het woord over „De toekomst van Euro pa". Dit artikel is oorspronkelijk gepubli ceerd in het Berlijnsche tijdschrift: „Die li terarische Welt" ën het geeft overvloedig stof tot nadenken. José Ortega y Gasset ziet het streven naar nauwe aaneensluiting der Europeesche sta ten, tot uiting gekomen in Coudenhove-Ka- lergi's Pan-Europa beweging, in Briand's Europeesche Federatie, veel dieper in dan als een wenschelijkheid, op economische over wegingen gegrondvest. Hij beschouwt haar als een noodzaak, als een onvermijdelijk ont wikkelingsverschijnsel. Hij spreekt van het rhythme, waarin de vorming der Europeesche staten zich steeds voltrokken heeft, en deelt den ontwikkelingsgang in stadia in. Stadium I: Het eigenaardige instinct van het avondland, dat onbewust streeft naar een staat' in den vorm van samensmelting van verscheidene volken tot een politieke en moreele eenheid, doet zijn invloed gelden op aardrijkskundig, ethnografisch en taalkun dig vlak naast elkaar levende groepen. Niet omdat deze nabijheid het motief is, maar omdat men de verscheidenheid onder geest verwanten gemakkelijker onder de knie krijgt. Stadium II: De periode van beveiliging, waarin de andere volken aan gene zijde van de grens als vreemdelingen en meer of min der als vijanden worden beschouwd. Het is de periode, waarin de nationale ontwikke ling exclusief wordt en neiging vertoont zich van de buitenwereld af te sluiten binnen een staat, kortom datgene dat wij tegenwoor dig nationalisme noemen. Maar inderdaad leeft men, ofschoon men de anderen in po litiek opzicht als vreemdelingen en mededin gers beschouwt, in geestelijk en moreel op zicht met hen samen. Stadium III: De staat heeft zich volkomen gestabiliseerd. Thans ziet men zich geplaatst voor de nieuwe taak, zich te verstaan met de volken, die gisteren nog vijanden waren'. De overtuiging groeit, dat men in economi sche en practische levensopvattingen aan el kaar verwant is en gemeenschappelijk een nationalen kring vormt tegenover andere nog vreemdere en verder verwijderde groepen Dan is de nieuwe nationale idéé rijp. Nauwelijks hebben de Westersche volken zich tot hun huidige grenzen uitgebreid, of rondom hen wordt als een achtergrond Euro pa zichtbaar. Europa is het gemeenschappe lijke landschap, waarin zij zich sinds de Re naissance bewegen en dit Europeesche land schap zijn zij zelf, terwijl zij, zonder het te merken, reeds afstand doen van hun krijgs haftige veelheid. Met iedere generatie groei de de gelijkgeaardheid der zielen. Of, om het nauwkeuriger te formuleeren: Spanjaarden, Duitschers, Engelschen, Franschen zijn en blijven zoo verschillend als men maar wil, maar zij bezitten dezelfde psychische struc tuur en vóór alles: zij zijn eender „afge stemd". Godsdienst, wetenschap, recht, kunst, maatschappelijke en erotische waar den zijn gemeenschappelijke zaken. Het zijn de geestelijke substanties, waarvan wij le ven. Zoo betoogt Ortega y Gasset. Hij ziet in de huidige onzekerheid omtrent Europa's toe komst slechts één uitweg: het vormen van de Europeesche Natie, dat Europa's pols weer krachtiger zou doen kloppen en waartegen alleen het vooroordeel der huidige naties, gegrond op het verleden, nog in verzet komt. De opleverende nationalismen in dezen tijd noemt hij „doodloopende sloppen". Tracht men ze op de toekomst te projectee ren, dan voelt men den weerstand. Ze zijn gericht tegen de krachten, die de naties vor men. Zij sluiten uit, terwijl die krachten juist insluiten. Die nationalismen zijn thans slechts een voorwendsel om af te komen van de verplichting tot het vinden van groote, nieuwe wegen. Voor wie de dingen in het groot wil en durft zien. voor wie zich niet laat afleiden door partij-verschijnselen hier en conflicten daar. voor wie er naar streeft het geheel te zien en den polsslag van Europa te voelen instede van die van een enkele groep, een enkele bepaalde geestesrichting, moet er wel veel waarheid klinken in dit betoog. Het is een onloochenbaar verschijnsel van onzen tijd, dat wij de nationale grenzen steeds meer voelen verdwijnen, dat wij inter- nationaler gaan denken, dat plannen zooals die van graaf Coudenhove-Kalergi en van Briand, die weinige jaren geleden nog als wilde fantasieën en vóór 1914 als gekken praat beschouwd zouden zijn, nu volkomen au serieux worden genomen en zelfs in een eerste stadium van uitwerking verkeeren. Al blijkt het moeilijk aanvaardbaar dat deze eenheid zich persé tot Europa zou moe ten beperken. Heeft Ortega Y Gasset gelijk als. in onzen tijd van verdwenen af stands- bezwaren. van verinnigd geestelijk contact niet alleen onder de Europeesche staten, maar ook met veel verder gelegen landen zooals de Vcreenigde Staten en de Britsche Dominions. z;rh bepaalt tot het bepleiten van die Europeesche Natie, die het onafwijs bare gf.uav meebrengt van een nieuwe oriënteering van grootmachten in de wereld, welker botsing tenslotte tot een Cataclysme, grooter dan ooit tevoren, zou kunnen leiden? Het is een vraag die nog lang niet opgelost schijnt. Niettemin: wij gaan naar nieuwe, groote wegen, uit een toestand van onzeker heid. Als de eerstvolgende jaren versterking en bevestiging van den Volkenbond brengen, zullen wij ze spoedig betreden hebben. Er is een groot ontwikkelingsproces gaande, voor wie het zien en erkennen wil. R. P. DE BEGRAFENIS VAN JOHAN DE MEESTER. Grauwe lucht stond óók boven de be graafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gra- venhage, weldra de laatste rustplaats de eerste rustplaats wellicht ook van Joh. de Meester Sr., den bekenden schrijver van „Geertje" en andere romans, oud-kunst redacteur van de N.R.Ct. Triest tikke-tikten zware droppels op de jonge bruine beukeblaren rond de grafkuil, die welhaast het stoffelijk omhulsel van den in breeden kring geliefden schrijver zou be vatten. Velen, zeer velen waren op de begraaf plaats saamgekomen om door hun tegen woordigheid de nagedachtenis van den over ledene te eeren. We merkten o.m. op Jhr. mr. C. Feith, secr.-generaal bij het Departement van On derwijs K. en W., de heer P. Visser, chef der afd. K. en W. aan het departement, de heeren D. Hans, Henri Dekking en W. van der Hout namens de Ned. Journalistenkring, De Volksuniversiteit te Rotterdam was vertegenwoordigd door de heeren Dekking en mej. I. M. van Dugteren; mr. Plemp van Duiveland vertegenwoordigde de Haagsche Journalistenvereeniging, terwijl mede aan wezig was de heer C. Haaxman. Voorts waren er de heeren prof. Mr. D. van Blom en prof. Dr. J. Huizinga, namens „de Gids", D. Ver beek en de heer Werumeüs Buning namens „Het Nederl. Tooneel" en Corn. Veth namens de Ver. van Letterkundigen. Van de verdere aanwezigen noemen we nog de heer v. Warmelo, mevr. Faassen, D. van Veen, de uitgever Van Dishoeck, Herman Robbers, dr. Lunsingh Scheurleer, dr. H. H. Boeken, mr. C. P. van Rossum, mr. God- dard, Albert Vogel, namens den Rott, Kunst kring Maurits Wagen voort, Jhr. Jan Feith, Dop Bles, de heeren Elout en van Dam namens de academie van Beeldende Kun sten te Rotterdam. Voor de N.R.C. waren aanwezig o.m. de directeur de heer H. Nijgh, en de hoofdredac teur mr. G. G. v. d. Hoeven. Omstreeks half drie arriveerde de stoet aan de begraafplaats. Met den stoet kwamen o.a. mede Dirk Coster, M. J. Brusse en Frans Mijnssen. Een schat van bloemen en kransen was aanwezig, o.m. van de Kon. Ver. „Het Ned, Tooneel", de vereeniging van Letterkundigen, den Rotterdamschen Kunstkring, van de hoofdredactie, redactie en de zetters van de Nieuwe Rotterdamsche Crt. Allereerst werd het woord gevoerd door mr. G. G. van der Hoeven namens de N.R.Ct„ die een woord van innige erkentelijkheid sprak over hetgeen de overledene tót zijn laatsten levensdag heeft gedaan. Wat hij geweest is, 't is nauwelijks onder woorden te brengen. Hij was een man met een zelfstandige overtuiging en eigen kunst inzicht. Een persoonlijkheid, die niet transigeerde Moeite en leed heeft hij gekend, om zijn eigen inzichten. Lang niet ledereen begreep hem: maar hij heeft tenslotte overwonnen. Spr. eindigde het de verzekering van diepe en blijvende dankbaarheid voor wat De Meester voor de N.R.Ct. is geweest, maar ook voor de hartelijke vriendschap, waarmede zoo velen verblijd werden. De heer D. Hans, sprekende namens den Ned. Journalistenkring moest het met een hart van deemoed, maar óók met een gevoel van vreugde zeggen: hij is bovenal één der onzen geweest! Spr. memoreerde hoe reeds 47 jaar de naam van den overledene voorkwam op de eerste ledenlijst van den Kring. Later werd hij be noemd tot eerelid. Het werk dat hij ons volk gegeven heeft zal een blijvende plaats Innemen; vooral zijn arbeid op journalistiek terrein is onsterfelijk! Wij nemen hier aldus de heer Hans afscheid van een grooten journalist. De heer Dirk Coster memoreerde het tra gisch verscheiden van zijn vriend, Johan de Meester. De trots van zijn leven, die hij met bijna woe dende drift eisch te was: persoonlijke vrijheid. Spr. gelooft dat de „orgelklanken" die hij in zijn jeugd beluisterde, ook in z'n latere levensjaren te hooren waren. Prof. Goddard, sprekend namens den Rot terdamschen Kunstkring herinnerde aan het scherp vernuft en de kernachtige taal van De Meester's kritieken. Innige dank brengt spr. voor wat hij ook voor den Kring heeft gedaan. Namens de Gidsredactie vertolkte prof. D. van Blom de gevoelens van medeleven met dit groote verlies. De overledene zelf zou de aangewezen man zijn, om te zeggen, wat er thans om gaat in de harten van zijn vrienden, bij het neervallen van hun besten vriend Hij was een echte Hollander, gesierd met de echt-Hollandsche eigenschappen: Een voud en trouw. Cornells Veth gedacht hoe Joh. de Meester heeft gestreden voor veel, dat eenmaal mis kend was. Onverwacht was het overlijden; na een vurige rede stond plots het hevig kloppend hart stil Hij was een groot, schrijver, een groot journalist, een groot vriend!! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN BRIDGE DRIVE Hotel d'Ouange - Zandvoopt Zaterdagav. 23 Mei - llj«4 uur OPENBARE BRIDGE-DRIVE fraaie prijzen. Tijdig aanm. Verzocht b d. Directie HOTEL D'ORANGE - ZANDVOORT. Albert Vogel sprak namens- den Haagschen Kunstkring enkele woorden van warm mede leven. Hij memoreerde hoe de 70e verjaar dag de laatste gelukkige is geweest. Spoedig na dien dag stierf zijn oudste dochter. En nu wordt hij zelf ten grave gedragen Hij was een groot kunstenaar, die een halve eeuw lang zich wijdde aan de schoonheid, een vriend van honderden, een mensch, die wist te lijden met de lijdenden Spr.'s laatste wensch is, dat de idealist thans, trots alles was geschiedde, tot rust kome Met enkele korte woorden dankte de zoon van den overledene de heer Joh. de Meester Jr. zichtbaar bewogen, voor de betoonde be langstelling. Als er iets is. dat zijn moeder zal kunnen troosten, dan is het wel dit: dat hij een onvergelijkelijke echtgenoot is geweest, en door héél velen héél erg zal worden gemist. BELASTINGEN TE BLOEMEN- DAAL. mee- en tegenvallers over 1930. De opbrengst van de plaatselijke inkom sten-belasting 1929-1930 heeft te Bloemen- daal belangrijk meer opgebracht dan ge raamd is. Bij het opmaken van een supple- toire begrooting over 1930 hebben B. en W. de opbrengst dezer belasting met f 46.600 ver hoogd, onder de mededeeling, dat dit „veilig" gedaan kan worden. Bovendien heeft, de gemeente f 7300 min der aan kwade posten aan het rijk moeten betalen dan geraamd was. Er is evenwel door Bloemendaal in 1930 f 83.000 meer dan geraamd was uitgegeven voor onderhoud van wegen en voetpaden en f 24.500 voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. De bouw van een kas in de gemeentelijke kweekerij heeft niet f 10.000 (zooals geraamd was) gekost, maar f 24.500. VOORLOOPÏG GEEN PIER IN ZANDVOORT. Zooals onze lezers zich zullen herinne ren, werd op Donderdag 27 November j.l. in de Lunchroom van den heer Rinkel aan de Groote Krocht te Zandvoort op uitnoodiging van het „Secretariaat der steuncommissie voor de Pierplannen" aldaar een vergade ring gehouden door ongeveer vijftig afge vaardigden van plaatselijke vereenigingen. De bedoeling was, aldus sprak mevrouw Van der Mije toen in haar openingswoord, om te onderzoeken of de Zandvoortsche ingezete nen iets voor de pier voelden en, zoo ja, om dan een propaganda-comité op te richten. Het woord werd op dien avond gevoerd door ir. V. J. L. M. Gijsen, die een technische uiteenzetting gaf en die geheel buiten de plannen stond, en door den heer H. M. van den Berg, die namens het hoofdcomité de financieele zijde besprak. Na deze twee redevoeringen werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd, o.a. door de raadsleden Gunters en Mole naar, die geen bevredigend antwoord konden krijgen op hun uitdrukkelijke vraag, hoe veel de pier moest kosten. Zij concludeerden daaruit dat deze vergadering te vroeg was uitgeschreven. Het resultaat van deze bijeenkomst was, dat een Zandvoortsch comité benoemd werd, bestaande uit de heeren T. Molenaar, G. W. van Toombergen, T. J. Bouvet, L. J. Rinkel en L. Citroen. Deze commissie zou desge- wenscht alle inlichtingen van het hoofd comité kunnen krijgen. We hebben vanmorgen eens aan den heer Molenaar gevraagd, hoe het nu met de pier plannen stond. „Die zijn absoluut van de baan", ant woordde hij. „Het is gebleken dat de heeren, die twijfel koesteren omtrent den finan- cieelen opzet van de zaak, gelijk hadden. Er is namelijk geen geld! De heer Van den Berg had tegenover het Zandvoortsche comité be kend, dat hij alleen maar de gangmaker was geweest en dat de banken, die volgens hem voor het kapitaal hadden willen zorgen, dit niet deden. Verschillende vooraanstaan de personen zijn te haastig geweest, toen zij toestemming verleenden om hun naam onder een circulaire te laten drukken. Onder hen was OOK liet' Tweede-Kamer lid Ketelaar. Toen ik hem van den twijfel der Zandvoortsche commissie kennis gaf, schreef hij mij een week later, dat ook hij zich teruggetrokken had, omdat hij den fi- nancieelen opzet niet vertrouwde. Het is jammer voor de menschen. die zich hier voor de plannen beijverd hebben, maar er is nu eenmaal geen geld en dus komt er voorloopig geen pier aldus de heer Molenaar. Hij deelde ons echter mede. dat er weer ii:uwe plannen waren en veel serieuser. I lichtingen kunnen echter nog niet verstrek worden, omdat deze personen eerst het ka pitaal willen hebben en dan eerst met hun plannen te voorschijn zullen komen. Dr. P. Des fosses Tot dc jtienschcn, die 7tic7i in ititellectu- eelc kringeti ontmoet en die nun 7noct in- deelen bij de categorie va7i hen, die ge7nedcn moeten worden, behooren allereerst dc sceptici. MEI. (Herziene uitgave). Mei ik schreef er al eens over, Maar mijn oordeel was wat vlug. Daarom kom 'k, met uw permissie, Er nog even op terug. Mei wat is 't bezit toch heerlijk Van een warme winterjas. Boven op een Jaeger borstrok, Om den hals een wollen das. Mei de lammeren en biggen, Kalveren, veulens in de wei, Mei voor ware dierenvrienden, Is een maand van medelij. •Mei mijn neus is rood van 't snuiten En mijn keel is rood en rauw, Mei de maand van nieuwe kleuren, Wangen blauw en hemel grauw. Mei en 's avonds voor 't naar bed gaan Heete pons of warme wijn, Mei de maand van kou in wezen En van zonneschijn in schijn. Mei de Bilt voorspelt: iets warmer, Waarlijk, ik geloof het graag, Want in tal van kille huizen Brandt de kachel weer vandaag. P. GASUS. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE PARIJS. VIJFTIG GEWONDEN. PARIJS, 20 Mei iV.DP Op het Gare de Lyon heeft Woensdagochtend een spocrweg- ongeluk plaats gehad. Een uit Montereau ko mende geheel bezette trein werd eenige meters voor het binnenrijden van het station in volle vaart door een rangeerende locomo tief aangereden. De botsing was zoo hevig, dat de tweede en derde wagen van den trein ingedrukt werden. Uit de ineengedrukte wa gens werden vijftig gewonden geborgen. Het schijnt, dat het ongeval geen dooden heeft veroorzaakt. De toestand van vier gewonden is evenwel ernstig. Volgens het eerste onderzoek is het onge val aan verkeerden wisselstand te wijten. DE KENNEMER JEUGDHERBERG. Het bestuur van de Kennemer Jeugdher berg heeft mevr. Blomberg-Zeeman bereid gevonden, geheel belangeloos een vertelmid- dag voor de jeugd uit Haarlem en omstreken te houden op Dinsdag 26 Mei a.s., om half drie 's middags, in hel. gebouw van den Ned. Protestantenbond, Jacobsstraat. alhier. De opbrengst van deze bijeenkomst zal ge heel ten goede komen aan het oprichtings fonds van de Jeugdherberg „Jan Gij zen". De afdeeling Haarlem van den Ned. Prot. Bond stelde de groote zaal kosteloos ter be schikking. Er zal zeker veel belangstelling zijn voor den vertelmiddag, die zeer interessant be looft te worden. HAVEN VOOR KRUITSCHEPEN AAN HET NOORDZEEKANAAL. DE AANBESTEDING OP 19 JUNI. Op Vrijdag 19 Juni a.s. te 11.30 uur v.m. zal, onder goedkeuring van den minister van waterstaat, door of vanwege den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord Holland, bureel Zijlweg 24, alhier, worden aanbesteed: Het verleggen van een gedeelte van den kanaaldijk en het maken van dijken tot vor ming van een haven voor kruitschepen langs de Zuidzijde van het Noordzeekanaal onder de gemeente Velsen, met bijkomende wer ken, behoorende tot de werken voor de ver betering van het Noordzeekanaal. Raming 350.000. EERSTE KAMER. Rockefeller geslagen. Gisteravond vergaderde de Senaat 5 mi nuten. Vanmorgen drie minuten. Te zamen 8 minuten. Presentie-geld f 40. Wordt Roc kefeller daarmee geslagen of niet? Gisteravond werd er niets anders gedaan dan besloten om vanmorgen bijeen te ko men, En vanmorgen werd niets anders ge daan. dan zonder eenige discussie, zonder stemming ook, aanvaarden van vier wetsont werpen t.e weten: de geldleening voor Indië, de tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden, de wijziging van de wet betr. de Rijkspostspaar bank' en het ontwerp betr. de uitvoering van het verdrag nopens de tenuitvoerlegging van in het buitenland gewezen scheidsrechtelijke uitspraken. Daarna werd de Woningwet in de afdcclin- n onderzocht. Volgende week: de Indische begrooting. INTIMUS. De publiciteit der betoapening. Duitschc C7t Engclschc meeningen verdedigd. (2c blad. lc pag.) Dc rcdc7i van dc 07itslag:ie7tiing van den heer. Miezerus. (2e blad, 2e pag.) Het drama in dc Majcllakcrk. (4c blad, 3c pag.) Dc begrafenis va7i Johan dc Meester. (Ie blad, le pag.). Voor dc Forensen: Dc spoorlijn Haarlc7n Za7idvoort, Een gouden feest. (4e blad, le pag.) Intimus: Staten Generaal. Eerste- C7i Tweede Kamer. (le blad, le pag. en 4e blad, le pag.) Uit Velsen: Maatschappelijk Hulpbetoon. Bezwaren tegen dc wijze. Dan stcunver- leqncti. De mcening van dC7i directeur der Arbeidsbeurs. (4e blad, 2e pag.) ARTIKELENENZ. R. PDe Europeesche Natie. (le blad, le pag.) Totiny Schelling (tuinarchitecte)„Voor Uio tuin''. Planten voor beschaduwde tuinen. (2c blad, le pag.) Laatste berichten 2e pag. le blad.) BLOEDIGE STAKINGSONLUSTEN IN HET DISTRICT KRAKAU. KATTOWTTZ, 20 Mei (V.D.) Vandaag hebben op de mijn jaworzna in het kolenbek ken van Krakau bloedige botsingen plaats gehad tusschen stakende mijnwerkers en po litie, waarbij zes arbeiders werden gedood. 15 ernstig en een aantal anderen licht gewond. Terwijl de loononderhandelingen tusschen de arbeidersvertegenwoordigers en dc mijn- commissie plaatshadden, verzamelden zich voor het gebouw 78000 arbeiders om het re sultaat van de besprekingen af te wachten. Uit de menigte werd gejouwd en een der werknemersvertegenwoordigers betrad daarop het balkon van het directiegebouw om de wachtenden te kalmeeren. Onderwijl probeer den communistische agitatoren de menigte over te halen zich naar het electrisch kracht station te begeven om het bedrijf buiten wer king te stellen. Toen de politie den stoet, die zich vormde wilde tegenhouden, kwam het tot ernstige botsingen, met het bovenvermel de gevolg. HEVIGE AARDSCHOKKEN IN PORTUGAL. LONDEN, 20 Mei (V.D.) Naar uit Lissa bon wordt gemeld, werd in den afgeloopen nacht een hevige aardschok waargenomen, kort daarna door een tweede gevolgd. Beide schokken duurden ongeveer 10 seconden, In panische angst verlieten de bewoners hun huizen. In de muren van eenige huizen ont stonden groote scheuren. Vele vensterruiten werden vernield. De materleele schade is evenwel gering. De schokken werden eveneens in andere deelen van het land waargenomen. Reeds den dag te voren werden in de pro vincie Beira en in het bizonder te Casa Bran ca eenige gebouwen door aardschokken be schadigd. Op het eiland Madeira duurde de aardschok in den afgeloopen nacht ongeveer 25 secon den. Ook daar was de materleele schade be trekkelijk gering. Naar het schijnt zijn de aardschokken het gevolg van een ernstige zeebeving. Het is mogelijk, dat aan de Portugecsche en Marokaansche kust als gevolg van de aardschokken springvloed zal ontstaan. HET LIJK VAN PROF. WEGENER GEVONDEN. BERLIJN, 20 Mei (VèD.) De leider van de Duitsche expeditie naar Groenland, prof. Alfred Wegener, wiens laatste suoren op 150 K.M. afstand van het z.g.n. station Eismitte zijn gevonden, door een hulpexpeditie die hem wilde zoeken, is dood gevonden. Het lijk was door inlanders geborgen. Het was zorguldig ir. huiden ingenaaid. Omtrent het ontdekken van het lijk van prof. Wegener, deelt de bekende Deensche Groenlandonderzoeker dr. Lauge Koch, die een persoonlijk vriend van Wegener geweest is, mede, dat men thans de treurige zeker heid heeft, dat een der beste Pool-onder- zoekers verloren is. Er was geen twijfel meer geweest, dat Wegener omgekomen was, na dat men vernomen had hoe weinig proviand Wegener mee had genomen. Men had even wel steeds hoop gehad, daar Wegener een man was. die het gebied nauwkeurig kende. Naar Extrabladet verneemt, is de Duit sche Oceaanvlieger von Gronau met zijn •••licgboot te Kopenhagen aangekomen, Gro nau zal thans, aldus het blad, daar de hulp expeditie ten behoeve van Wegener .overbodig geworden is, zoo spoedig mogelijk vertrekken voor een tocht naar Amerika via Reykjavik en Godthaab.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1