DE PUBLICATIE DER BEWAPENING. BUITENLAND. Voor uw Tuin HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 MEI 1931 TWEEDE BLAD Geschillen in den Raad. Duitsche en Engelsche meeningen verdedigd. Verdaging der kwestie tot Vrijdag. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. GENEVE, 20 Mei (V.D.) Woensdag heeft de Raad van den Volkenbond een begin gemaakt met de behandeling van de ontwapenings kwestie. Rapporteur was de Spaansche gede legeerde Lerroux, die een verklaring aflegde. „In Spanje, zeide hij, is een verandering van systeem ingetreden, welk systeem door den algemeenen volkswil gedragen wordt. De nieuwe Spaansche regeering is besloten de vriendschappelijke betrekkingen met alle regeeringen te handhaven en met alle krach ten aan het streven van den Volkenbond me de te werken." Nadat Lerroux- rapport had uitgebracht, legde de Duitsche Minister van Buitenland- sche Zaken Dr. Curtius de volgende korte verklaring af: „Het is zeker in overeenstemming met de bedoeling van den Raad van den Volkenbond, wanneer wij onzen gezamenlijken dank en de hooge waardeering uitspreken, die wij voe len voor de, van groot idealisme getuigende woorden van onzen Spaanschen collega." Curtius deelde vervolgens den Raad van den Volkenbond mede, dat de definitieve be slissing over de plaats, waar de ontwape ningsconferentie zal worden gehouden, dien zelfden dag in een geheime zitting zou worden genomen. De Raad begon hierop een uitvoerig debat over de kwestie van de bekendmaking van den tegenwoordigen bewapeningstoestand van alle landen. Curtius zeide dat in deze kwestie het Duitsche en het Engelsch stand punt van elkaar verschillen. Het Engelsche voorstel werd door den Brït- schen minister van buitenlandsche zaken Henderson toegelicht. Hij betoogde, dat het absoluut noodzakelijk is, dat de Ontwape ningsconferentie beschikt over juiste gege- vens van den tegenwoordigen bewapenings toestand van de verschillende landen en dat deze gegevens moeten worden verkregen door middel van voor alle landen gelijkluidende vragenlijsten. De Voorbereidende Ontwape ningsconferentie heeft tabellen uitgewerkt, die hiervoor geschikt zijn. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Curtius gaf daarna een uiteenzet ting van het standpunt der Duitsche regee ring. „Nadat de Raad van den Volkenbond in Januari besloten had aldus dr. Curtius de regeeringen van de landen, die aan de ont wapeningsconferentie deelnemen, te verzoe ken mededeeling te doen van den stand van hun bewapening, is de Duitsche regeering tot de overtuiging gekomen, dat de opstelling van een uniforme vragenlijst voor de vaststelling van den bewapeningstoestand absoluut nood zakelijk is, daar anders de mededeelingen van de verschillende regeeringen zooveel in om vang en karakter van elkaar zouden afwij ken, dat een juist overzicht van den geheelen bewapeningsstand niet zou zijn te verkrijgen. Het is slechts de kwestie wat op deze unifor me vragenlijst zal worden opgenomen. Naar de meening van de Duitsche regeering, moe ten alle factoren, die betrekking hebben op de bewapening op de lijst worden geplaatst indien inderdaad het in Januari gestelde doel zal worden bereikt. De conferentie moet om tot een werkelijk resultaat te komen zich een juist beeld kunnen maken van de be staande bewapening. Het is noodig, dat de reserve-krachten door nauwkeurige opgaven op deskundige wijze aan de ontwapeningsconferentie worden voor gelegd. Ook de Engelsche regeering is op grond van dezelfde overwegingen tot de con clusie gekomen, dat een uniform schema voor de opgaven der staten noodig is. Helaas vol doet het Engelsche voorstel niet aan de eischen van een algeheele publicatie inzake de bewapeningen, omdat daarin de werkelijke elementen van de bewapening als oorlogsma teriaal in voorraad en de ongeoefende reser ves ontbreken. Curtius sprak de hoop uit, dat de Raad van den Volkenbond de Duitsche voorstellen als de beste basis voor de publicaties der totale bewapeningen zal aanvaarden. Briand zeide daarop, dat het begrijpelijk is. dat de Duitsche politiek sinds jaren tegen de wijze van doorvoering van de ontwapenings- verplichtingen protesteert. De Duitsche voor stellen inzake de publicatie van den bewa peningsstand gaan veel te ver. Er zijn in deze voorstellen beginselen opgenomen, die in strijd 2ijn met de methoden, die zijn vastge steld door de ontwapeningscommissie. Thans nu men kort voor de voorbereidende werk zaamheden staat, moet elke vertraging voor komen worden en moeten nieuwe moeilijkhe den worden vermeden. Briand stelde daarom voor de Duitsche voorstellen af te wijzen en de Engelsche voor stellén aan te nemen. Bij de verdere debatten heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken Grandi nog gezegd dat de Duitsche voor stellen beter zijn dan de Engelsche, omdat zij het noodzakelijke juiste overzicht over de bijzonderheden van de tegenwoordige be wapening kunnen leveren. Hij vreesde even wel, dat de Duitsche voorstellen tot nieuwe moeilijkheden en verwikkelingen zouden leiden en om practische redenen verklaarde hij zich daarom voor het Engelsche voor stel, hoewel hij dit onvoldoende acht. Tenslotte werd besloten deze kwestie tot de zitting van Vrijdag te verdagen. De Raad van den Volkenbond heeft in geheime zitting besloten, dat de tegen 2 Februari 1932 bijeengeroepen ontwapenings conferentie te Genève zal worden gehouden. Het officieele antwoord van de Engelsche regeering op het voorstel van den Raad van den Volkenbond den Engelsche minister van buitenlandsche zaken Henderson tot presi dent van dc Ontwapeningsconferentie te kiezen, is tot nu toe nog niet ontvangen. Van de zijde der Engelsche delegatie wordt evenwel verklaard, dat de goedkeuring van de Engelsche regeering vaststaat en dat Hen derson reeds thans als de gekozen president van de Ontwapeningsconferentie kan worden beschouwd. België. Misnoegen over Jaspar's optreden. De wijzigingen, door Jaspar op bruuske wijze en zonder voorkennis van de meeste medeleden in de regeering tot stand gebracht verwekken nog steeds zoowel in parlemen taire als andere politieke kringen, groote ergenis, aldus het Hbld. Met het imperatief optreden van Jaspar vereenigen zich noch de liberalen noch de katholieken. De liberale Ka merfractie heeft echter van het Kamerlid Jennissen, die Jaspar wilde interpelleeren verkregen, dat hij van de interpellatie afziet mits Jaspar de Kamer over zijn handelwijze inzake de wijzigingen inlicht. Duitschland Een merkwaardig artikel van de „D.A.Z.". BERLIJN, 20 Mei (V. D.) In een opvallend artikel schrijft de „Deutsche Allg. Zeitung" hedenavond o.a.: Het te Genève gebeurde met de Duitsch - Oostenrijksche Tolunïe dringt de vraag op den voorgrond in hoeverre Duitschland in de toekomst aan den Volkenbond moet me dewerken en of het nog denkbaar is, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken den Rijkskanselier naar The Chequers zal verge zellen. Te Genève heeft een stormloop tegen Duitschland en Oostenrijk plaats gehad. Er is een beslissing tot stand gekomen door overrompeling, nog voor en aleer de onjuiste rechtsbedeeling een ieder duidelijk voor oogen stond. Wij zijn van meening, dat de tijd gekomen is om te overwegen of wij in Genève of buiten Genève sterker zijn. Het Duitsche volk verdraagt de vertreding niet langer, welke het zich in den Volkenbond moet laten welgevallen. Wij houden niet van ledige, holle demonstraties. Er moet thans uitgemaakt worden of een officieele aankon diging van Duitschland's uittreding uit den Volkenbond een daad van minder reëele po litiek zou zijn dan voortzetting van het Ge- neefsche systeem, dat. terwijl een zware sid dering ons interne staatsbestel teistert, de goedmoedigheid van de Duitschers al te sterk op de proef stelt. Daarbij komt nog het feit, dat het aanzien van het Kabinet-Brüning door de gebeurtenissen van Genève ernstig gevaar loopt. Met welk gezag- aldus vraagt het blad zich af kan de Duitsch Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, die zich zoo juist te Genève een dergelijke behande ling heeft laten welgevallen, als begeleider van den Rijkskanselier deelnemen aan be langrijke vraagstukken, welke van grooter belang zijn dan gewone alledagskwesties. Daar de Rijksdag met reces is en een zekere motie van afkeuring tegen den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, bij wijze van groote politieke demonstratie, niet kan wor den aangenomen, drukt de last der verant woordelijkheid thans op Rijksregeering en Rijkspresident. Het schijnt ons niet meer mogelijk de politieke ontwikkeling op haar beloop te laten. Er moesten besluiten wor den genomen. Antwoord der regeering. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" richt een aanval tegen den Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken wiens autoriteit geschokt zou zijn door de gebeurtenissen te Genève. Zij motiveert dezen aanval met de bewering, dat de Volkenbondsraad zich voorbehouden heeft, in de kwestie der Duitsch-Oostenrijk- sche Tolunie, zelfs in geval van een gunstige, beslissing van het Haagsche Hof, de politieke aspecten te bespreken. Er moet geconstateerd worden, dat van een zoodanig besluit van den Volkenbondsraad geen sprake kan zijn. De Raad heeft, over eenkomstig het Britsche voorstel, niets an ders besloten dan de juridische zijde van de kwestie door het Haagsche Hof te doen be handelen. De reserve, het Duitsch-Oosten- rijksche plan later, voor wat betreft de poli tieke zijde, op te lossen, is slechts door en kele tegenstanders van het plan gemaakt. Van Duitsche zijde is hiertegen met de groot ste beslistheid opgekomen. Geen staat kan zich bij een internationale bespreking er te gen vrijwaren, dat door andere staten indi recte voorstellen tegen zijn plannen worden ingediend. Hierbij komt het er slechts op.aan dergelijke bedoelingen te niet te doen. Dat heeft de Rijksminister van Buitenandsche Zaken bereikt door zijn met de grootste scherpte afgelegde verklaringen. Niet door de gebeurtenissen te Genève, zal de autoriteit van den minister van Buitenlandsche Zaken geschokt worden, doch door uitingen zoo als door de „D. A. Z.", op een oogenblik, waar op de Duitsche vertegenwoordigers midden in hun strijd voor de Duitsche belangen staan, worden noodig geaoht. Italië. De spanning tasschen het Vaticaan en het Fascisme. ROME, 20 Mei (V. D.) De „Osservatore Ro mano" publiceert een lange redevoering van den paus. De redevoeriing belicht opnieuw de spanning, die tusschen fascisme en Vati caan bestaat met betrekking tot de katholie ke actie. De paus zeide dat excessen niet stilzwij gend geaccepteerd moesten worden, doch dat hiervan aangifte behoorde te worden gedaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 18 TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Z.H. stelt er prijs op in de toekomst nauw keurig over ieder geval te worden ingelicht. Wanneer vergaderingen van den Universi- teitsbond der Katholieke actie verboden wor den moet men tijdig naar de redenen hier voor informeeren. Op dc vraag van den Paus wie de onvereenigbaarheid van het lidmaat schap van den Hoogeschoolbond der Katho lieke Actie en van den Fascistischen Hooge.- schoolbond ingesteld heeft, verklaarde de voorzitter dat men hem gezegd had, dat het hier verordeningen betrof van den voorzit ter van den Fascistischen Hoogeschoolbond, welke lid van het fascistische directorium is. Hierop antwoordde de Paus dat. men derge lijke verordeningen zich schriftelijk moet la ten voorleggen, want hij heeft de verklaring gekregen dat de lidmaatschappen van beide organisaties wel degelijk vereenigbaar zijn. Leden van den Katholieken Studentenbond die uit den fascistischen Studentenbond wor den uitgesloten, moeten zich dat tot een eer rekenen. Wanneer Z. H. eerder de vernieing vernomen had van de localiteit van de plaat selijke groep Parma dan zou hij deze onmid dellijk volledig schadeloos gesteld hebben. De vijandige demonstraties te Turijn moeten met nauwkeurige omschrijvingen van de centrale leiding gerapporteerd worden. De Paus twijfelt er niet aan, dat het gezond ver stand der Italianen en van het land evenals de openbare meening standvastig zal zijn. Betreffende geruchten over de ontbinding van den Universiteitsbond der Katholieke Actie, zeide de Paus woordelijk: „Wie heeft deze opgericht, wie heeft u dat doen zijn, wat gij binnen de Katholieke Actie zijt? De Paus! Dus kan slechts de Paus den Bond ontbin den". Engeland. Sir John da Canehas afgetreden. LONDEN, 20 Mei (VD Hel Ministerie van Koloniën deelt mede, dat Sir John du Canehas, om redenen van particulieren aard per 30 Juni a.s. ontslag heeft gevraagd als gouverneur en opperbevelhebber van Malta. Per zelfden datuan zal hij den militairen dienst verlaten. Sinds 1927 heeft Sir John deze functie be kleed. Daarvoor was hij gedurende drie jaren bevelhebber geweest van het Britsche leger in het Rijnland. Tusschentijdsche verkiezing. LONDEN. 20 Mei (V.D.) Bij de tus schen tij dsche verkiezing in Ogmore werd de Labour-candidaat Williams gekozen niet 19356 stemmen tegen 5219 op den commu nist Campbell. JACHTWERF T. D. L. Waar de Ringvaart en het Spaarne elkaar ontmoeten aan het einde van den Schalk- wijkerweg, heeft de heer A. L. Theunissen den grondslag gelegd voor een 'belangrijke onderneming. Hij heeft daar n.l. een jacht werf gesticht, tot verhuur van cano's, zeil en motorbooten met gelegenheid tot even- tueele reparaties. Hoewel alles nog niet geheel klaar was, toen wij er Woensdag een kijkje namen, konden we toch reeds een goeden indruk krij gen van wat over luttele dagen volbracht zal zijn. Over een afstand van honderd vijftig meter strekt zich het terrein langs de Ring vaart uit. Een steiger van 40 M. lengte was reeds zoo goed als klaar voor het aanleggen der booten, waarvoor de vaart vóór dien steiger is uitgebaggerd tot een diepte van 1.20 M. Een ruime werkplaats is aanwezig, waar tevens alle mogelijke ingrediënten voor booten beschikbaar zijn. Er zal verder een loods worden gebouwd tot berging van het bootenmateriaal in den winter. Ook zal te zijner tijd een gedeelte van het terrein als kampeerplek worden ingericht. Bij slecht weer kunnen de kampeerders dan onderdak vinden in een steenen huis, zoodat ze dan ■met recht „onder de pannen" zijn. Bovendien zijn er kleedkamers voor hen, die een boottocht willen maken en zich niet thuis willen verkleeden. Reeds zijn vele kano's en enkele jollen ter beschikking. Het ligt in de bedoeling van de heer Theunissen, ook zelf booten te gaan bouwen. Hij had ei' trouwens al eenige gereed liggen. Als naam voor zijn werf heeft hij T. D. L. gekozen, het bekende internationale sein voor schepen, dat beteekent „Wij wenschen u een voorspoedige reis". We wenschen den heer Theunissen veel suc ces toe. R.-K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. DE JAARLiJKSCHE TENTOONSTELLING. Woensdagmiddag werd in de R.K. Industrie- en Huishoudschool aan de Ged. Voldersgracht de jaarlijksche tentoonstelling geopend, in tegenwoordigheid van Pastoor Boogmans, de heeren G. II. Weustink en P. J. M. van Tete- ring, leeraressen en leerlingen der school. De voorzitter van het bestuur, kapelaan Leesberg, sprak een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette, in 't bijzon der de vertegenwoordigers van de Neutrale Huishoudschool en de Chr. Huishoudschool (met welke inrichtingen een voortreffelijke samenwerking bestaat) en van de scholen te Leiden en Amsterdam; verder de afgevaar digden van den Decanalen Jeugdraad, den Katholieken Vrouwenbond en de Katholieke Actie. Pastoor Boogmans dankte spr. voor zijn groote belangstelling en de directrice voor den ijver door haar betoond bij de or ganisatie der tentoonstelling. Het doel dezer tentoonstelling is tweeërlei: zij is een demon stratie van het kunnen der leerlingen en moet tevens „reclame voor de zaak" maken. Met de beste wenschen voor haar welslagen verklaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. Het zou ons te ver voeren, indien wij in finesses over deze expositie gingen schrijven; er is zoovéél te zien in de verschillende vrien delijke en ruime lokalen. Wij zagen hand werken op velerlei gebied, nuttige en fraaie; een teekenlokaal met ontwerpteekeningen, lampekappen naar eigen ontwerpen der leer lingen. Wij zagen gestreken en ontvlekte en geverfde artikelen, een gevulde pers, een keu rig „ingepakte" linnenkast. Wij vernamen veel betreffende het schoonmaken en het on derhoud van tal van huishoudelijke artike len; wij watertandden bij het zien van een gedekte koffietafel voor zes personen, met bij- behoorend „aangekleed" dressoir en wij watertandden nóg eens bij het zien van zoo vele klaargemaakte gerechten, gewone en minder gewone, puddings, theegebak, smake lijke hors d'oeuvres en wat dies meer zij. We bevelen een bezoek aan de tentoonstel ling gaarne aan. Men kan er veel leeren. en men kan er ook theedrinken in een aardig zaaltje, waar vriendelijke jonge dames in va- derlandsch costuum u bedienen. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN De rechtbank deed uitspraak in de zaak omtrent het veroorzaken van brand, doordat de dader een sigaret rookte in een vertrek waar zich auto's en motorrijwielen benevens benzine bevonden. De verdachte werd veroor deeld tot een geldboete van f 30 subsidiair tot een hechtenis van 15 dagen. Tegen vier weigerachtige schepelingen, die hun werk niet hadden willen doen, had de of ficier een maand gevangenisstraf geëischt. Dc rechtbank verklaarde zich echter onbevoegd om van de zaak kennis te nemen, De rechtbang wees vonnis tegen dc auto bestuurder, die in December bij Zaandam oen 15-jarig meisje aangereden heeft. Zij sprak verdachte vrij van het ten laste gelegde, n.l. dat hij de linkerzijde van den weg bereden zou hebben. DEURWAARDER. In de vacature van den heer J. M. Westen dorp is door B. en W. tot Gemeente-deur waarder (ambtenaar ingevolge art. 261 dei- Gemeentewet) benoemd de heer A. Klein de Groot, voorheen marktmeester alhier. Financiëele berichten. DIVIDEND „EERSTE NEDERLANDSCHE" 30 pCt. In de op 18 Mei gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Eerste Nederl. Verzekeringmaatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit heeft de directie verslag over het boekjaar 1930 uitgebracht. Het volgende is aan ontleend: De financieele uitkomsten van het bedrijf waren wederom zeer gunstig. Het batig saldo der winst- en verliesrekening bedroeg f 1.587.679 v. j. f 1.503.080), waaruit een dividend van 30 pCt. (onv.) wordt uitgekeerd. DIVIDEND DE NEDERLANDSCHE BANK. Naar het Hbl. verneemt, zal worden voor gesteld over het afgeloopen dienstjaar aan de Nederlandsche Bank een dividend uit te keeren van f 72 (v. j. f 120). NED. INDISCHE CULTUUR MIJ. Het jaarverslag der Nederl. Indische Cul tuur Mij. vermeldt een winstsaldo 1930 van f 907 (f 43.049). BATAVA MARGARINEFABRI EKEN Blijkens het verslag der Batava Margarine- fabrieken, bedroeg het nadeelig saldo f 321.665 (f 272.770), hetwelk de directie voorstelt op nieuwe rekening over te brengen. N.V. HOLLANDSCHE KOOPMANSBANK. Het jaarverslag der Hollandsche Koopmans bank vermeldt een winstverdeeling als volgt: onverdeeld saldo 1929 f 313.063, 1930 f 652.496, totaal f 965.559 te verdeelen als volgt: 6 pCt. (onv.) dividend over f 2.000.000 aandeelen f 120.000, toewijzing aan de reserve f 500.000 overdracht op nieuwe rekening f 345.559. GEWAPEND BETONBOUW „DE KONDOR" Naar de Tel. verneemt, zal aan de alge meene vergadering van aandeelhouders in de Gewapend Betonbouw „De Kondor" worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keeren van 20 pet. (v.j. 25 pet.) CURACAOSCHE HANDEL MIJ. De Curacaosche Handel Mij boekt een sal do van f 327.082. Voorgesteld wordt het divi dend te bepalen op 5 pet. 4 PCT. CONVERSIELEENING TE ENSCHEDE De gemeenteraad van Enschede heeft be sloten tot het converteeren van 5 pet. Rijks voorschotten voor den bouw van woningen in een leening met een rente-type van 4 pet. De leening, welke wordt aangegaan bij de In- cassobank en de Nederl. Indische Handels bank, bedraagt f 2.500.000. (Hbld.) DIVIDEND GERZON 16V2%. VERBOUWING TE HAARLEM TE WACHTEN. Aan het. jaarverslag der N.V- Gebr. Gerzon's Modemagazijnen over 1930 is het volgende ontleend: Wij hebben besloten in den loop van dit jaar en het volgende jaar onze magazijnen te Amsterdam, Haarlem, Leiden en Gronin gen te verbouwen en uit te breiden. Het hier voor te gebruiken kapitaal hopen wij op deze wijze productiever te maken, dan door beleg ging mogelijk is. Het lijdt geen twijfel, dat de heerschende economische omstandigheden niet zonder invloed zijn geweest op den gang van zaken. Hiermede rekening houdende, meenen wij de verkregen resultaten als niet onbevredigend te mogen beschouwen. Er is een netto winst gemaakt van f 674.750 (v. j. f 824.735». Van deze som komt aan de houders van preferente aandeelen f 143.713. Aan de gewone aandeelhouders komt f 357,136 Voor tantièmes is beschikbaar f 130.425 (175.420), Aan het reservefonds wordt toege voegd f 43.475 (58.474). Aan de houders van pref. aandeelen kan worden uitgekeerd een dividend van 6 1 2 pet. (v. j. 7 pc.t.), terwijl een onverdeeld dividend van f 2043 '94» voor hen op nieuwe rekening wordt overgebracht. Aan houders van gewone aandeelen kan een dividend van 16 12 pet. (v. j. 20j worden uitgekeerd, waarna een on verdeeld dividend van f 13.595 (16.324) op nieuwe rekening wordt gebracht. DoorTONNY SCHELLING, tuinarchitecte. PLANTEN VOOR BESCHADUWDE TUINEN. Een kleine tuin die geheel of gedeeltelijk op het Noorden ligt is vaak een bron van teleurstelling. Men wil er zoo graag wat bloemen hebben, maar men weet niet welke planten onder deze ongunstige omstandig heden kunnen bloeien en groeien. Men zaait en men koopt planten van zijn tuinman, alles gaat echter na eenigen tijd toch weer kwij nen. 't Resultaat van veel werken en veel on kosten is dan zoo ongeveer dit: Enkele groote heesters die over alles heen groeien maar meestal weinig bloem geven, hier en daar een dorre aucuba, soms een paar Rho dodendrons. die alleen van boven blad heb ben en als eenige kleur wat pelargoniums I.geraniums) die ieder jaar vervangen moeten worden. Toch kan er van het donkerste tuintje nog wel w-at leuks gemaakt worden als men zich bepaalt tot de planten die weinig of geen zon noodig hebben voor hun ontwikkeling. Wel is het noodzakelijk dat de grond diep is los gewerkt en moet er jaarlijks gemest worden, liefst met organische mest. Ik raad u aan grasranden te vervangen door randen van lage plantjes. Er zijn ver schillende die er voor kunnen dienen. B.v. het bekende plantje: „Hoe langer hoe liever", dat 's winters groen blijft, verschillende pri mula's, zooals Pr. acaulls. Pr. elation en Pr. officianalis, Llevc-Vrouwe-Bedstroo. Zenc- groen, zij zijn alle mooier dan het armzalige grasrandje in de schaduw. Andere lage planten, die ook in de schaduw nog goed willen bloeien en groeien zijn het Longkruid, een plant met forsche bladen en blauwe bloemen en het Heksenkruid, een kruipend plantje voor de donkerste hoek jes. Het sneeuwklokje bloeit mooier in de schaduw dan in de zon. Uitstekend geschikt is ook de Doronicum een plant die in het voorjaar bloeit met gele straalbloemen, ongeveer 50 cM. hoog. Waar de bodem niet te droog is doen ook de Funkia's het heel goed. 't Zijn planten met breede bladeren aan betrekkelijk korte steelen en wit tot lila bloemen aan lage stengels. De Funkia ovata bloeit het vroegst, in Juni, de andere soorten in Juli en Augus tus, Er zijn er met blauw berijpte bladen, met gegolfde en met wltgerande bladen, met goudbont en met zilverbont. blad. Deze bonte variëteiten zijn nog betere schaduwplanten dan de groene, ze zijn echter zwakker en moeten zeker 's winters gedekt worden. Het rapunkeltje, (Campanula rapunculoïdes Is een mooie hooge plant voor de schaduw. Heeft men plekjes waar eenige uren per dag de zon komt, dan wordt de keus na tuurlijk grooter, dan kunnen verschillende campanula's gebruikt worden .evenals mon nikskap, gulden-roede, dag-lelie's, astiiben, kerstrozen, anemonen en nog heel wat an dere. Nu nog iets over de struiken. Vaak ziet men in kleine tuinen groote exemplaren van boeren jasmijn, vlier, weigelia enz. Het zijn de opslokkers van licht, lucht en voedsel. Beter doet men wat soorten te nemen die niet zoo fox-sch groeien. De Ribes alpinum, een kleine struik, die in het najaar leuke roode bessen heeft, ver draagt diepe schaduw. Er zijn verschillende berberissen die heel weinig zon noodig hebben, ook de struikkamperfoelie, Lonicera Lede- bourrii groeit het beste op een beschaduwde standplaats. De sneeuwbes, Symphoricarpus racemosus en Sym. orbiculatus, de eerste met witte, de tweede met roode bessen, is ook ge schikt. Ook de tooverhazelaar Hamamelis Japonica, doet het goed in de schaduw. Het is een struik die heel vroeg in het voorjaar op het kale hout bloeit met kleine goudgele bloempjes. Aardige kruipende heesteres zijn de Pachysandra terminalis en de Evony- mus radicans. De hulst-berberis. Mahonla aquifolia, en de boomklimop, Hedera arboria, behooren tot de groenblijvende soorten die ik voor schaduwplaatsen aan kan raden. Wat groenblijvende struiken hier en daar geven den tuin ook des winters wat levendigs. ERRATA. In mijn vorig artikel is een vergissing ge komen. De 29ste en 30ste regel van boven moesten gelezen worden als volgt: ,,Op zandgronden dieper dan op koude natte gronden". Hiermede is tevens de vraag die een lezer stelde, .beantwoord. KON. MEUBELTRANSPORT MIJ. DE GRUTTER CO. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Kon. Meubeltransport Mij. De Gruyter Co., werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Hot dividend werd bepaald op f 50 per aandeel. AARDBEVINGEN GEREGISTREERD. FRANKFORT AM MAINZ, 20 Mei (WoUf- bureau) De seismografen hebben heden morgen aardbevingen geregistreerd, waar van de haard 300 K.M. In Zuidelijke rich ting moet liggen. Te Ravensburg zijn ze ook waargenomen. Eveneens heeft de seismograaf van de Technische Hoogeschool te Karlsruhe hevige aardschokken geconstateerd. Volgens bere keningen moet de haard daarvan ln Klein- Azlë liggen. AGENDA. DONDERDAG 21 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Concertgebouw: Propagandafeestavond van de V. A. R. A- 8 uur. Ged. Oude Gracht: N.V. Drukkerij voorh. De Erven Loosjes. Aandcelhoudersverg. 2.30 en 3 uur nam. Palace: „Dc strafzaak Mary Dugan". Too- neel De Kaeths. 8 uur. Luxor Theater: „Gevaren van den verlo vingstijd." Tooneel: 3 Vadeks, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „City Lights". Too neel: 9 Dickson girls. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 22 MEI Bioscopen Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hees, L- Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein l. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch- en Vaartstraat 26, Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5