STADSNIEUWS ,iahsoluuf betrouwbaar boebty*feem HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 21 MEI 1931 HET AFSCHEID VAN ED. VAN BEINUM. tEN HULDIGING DOOR HET ORKEST. Dinsdagavond had in café Brinkmann het afscheidsdiner plaats, aangeboden door den heer Ed. van Beinum aan zijn orkestleden. Aanwezig waren alle leden van het orkest en het dagelijksch bestuur der H.O.V. Het was een echt intieme avond en het ontbrak dan ook niet aan toasten waaruit duidelijk bleek de waardeering van den scheidenden dirigent en de sympathie met zijn benoe ming als He dirigent van het Amsterdamsch ■■Concertgebouworkest. Eenige orkestleden voerden het woord o.a. de heer W. de Vries die den heer Van Beinum gelukwenschtc met zijn benoeming; mej. H. Scheffelaar—Klotz memoreerde de prettige en aangename verhouding tussehen dirigent en orkestleden; de heer J. Nien- huis bracht in eenige woorden hulde aan hem die zooveel in Haarlemseh muziekleven tot stand heeft gebracht. Hij zei: „Het moge mij vergund zijn als orkestcom- missielid eenige woorden toe te voegen bij de eminente toasten, die door meerdere colle ga's reeds ten beste zijn gegeven. Ik doe dit daarom zoo gaarne daar ik als oud-stadge noot uw stijgende successen heb mogen vol gen en deelgenoot heb kunnen zijn van uw ontplooiing in dienst der schoone kunst. Hooggeachte dirigent want al staan we nu aan het afscheid, en al zou dus een „Sohwanengesang" hier ad rem kunnen zijn in ons midden noemen wij u toch steeds als „onze dirigent". Ik zou dit woordje „onze" in een sfeer willen zien van intimiteit, van hartelijk en broederlijk samenzijn. Im mers in den tijd dat u hier waart, dat u met zoo'n warm enthousiasme de II. O. V. als uw hartckind hebt verzorgd, hebben wij u, diri gent v. Beinum leeren kennen als iemand die het zoo echt en wel meende met uw or kest en ipso facto dus met de leden daar van, over welke gij zoo tactvol uwen scepter hebt gezwaaid. Als gij ons als het ware in het leger der Muzen wist te maken tot soldaten, verknocht aan het vaandel der schoonste en diepste kunst zoo was de achtergrond toch steeds een gezellige, een prettige, ik zou bijna zeg gen amicale samenwerking. Zoo hebt gij, hooggeachte dirigent Van Beinum een band gesmeed en een kring gevormd waaruit wij u noode zien heengaan. Er zal een oogenblikje iets van verlatenheid hangen rond ons edel corps: er zweeft een tijdje iets van gemis uit den schakel, die ons aan u en u aan ons bond. Toch stemt het ons allen van den an deren kant vreugdevol toch moeten wij dit feit blijven bezien als een lichtpunt aan uw kunstenaars-hemel. Wij deelen in uw mooie promotie wij wenschen u een op recht proficiat v. Beinum, Wij gaan er groot op dat „onze" dirigent straks in de stad, waar de hartslag slaat van kunstminnend Nederland zijn dirigeerstok zal zwaaien over een nieuw regiment. Als straks in de concertzaal van Amster dam uw roem zal stijgen, als uw werkkring- mooier, maar ook verantwoordelijker zal zijn. dan zult u toch nog eens vaak terug denken aan Haarlem. Dan zult u het mij ten goede houden, v. Beinum dat ik hier een historisch woord moge inlasschen: „In Haai'lem begon de victorie." Wij hopen dat u in uw nieuwe werkkring' succesvol u kunt wijden aan uw taak, wij weten welk een hooge eischen u stelt aan de uitvoeringen: derhalve kunnen wij niet anders zeggen dan; Het zal u wel gaan! Als slot zou ik nog slechts één wensch wil len uiten en ik ben er van overtuigd', dat ik hier spreek uit naam van al mijn collega's: wij hopen dat uw opvolger voort zal gaan in den geest waarmede u begon en die u in trouwe toewijding hebt volgehouden tot den dag van heden. Wij zien zoo gaarne dat de lijnen door u, getrokken, steeds scherper mo gen worden geteekend opdat ons orkest mo ge uitgroeien tot dat waarop het zoo trotsch is: Mede een kralenkrans te kunnen zijn aan den kroon van kunstlievend Nederland. Van Beinum: een driewerf hoog!!! En een ad muitos annos! Een bioscoopvoorstelling geënsceneerd door het orkestlid den heer B. HartNiberig be sloot dezen zoo zeer gezelligen avond. SCHOUWBURG JANSWEG. Zaterdag 23 en Maandag 25 Mei (2en Pink sterdag) zullen in bovengenoemden schouw burg de e ex-s te opvoeringen gegeven worden van Renée de Vos revue „Happy Days". Re vue in 1 proloog en 14 tafereelen. Deze revue werd twee maanden met groot succes te Amsterdam en Rotterdam opgevoerd. Er zijn schitterende costumes. In de hoofdrollen treden op: Is. Zwaaf, Alex de Meester, Max Dekker, Theo Lodewijcks, Ferry de Rooy, Beppy Rameau, Wiesje Bouwmeester, Ans Poppes, e.a. REDDINGSWEZEN. HULPVERLEENING OP UNIFORME WIJZE. Het 'bestuur van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en E. H. b. O. „Het Oranje- kruis" heeft een verheugende boodschap voor het Nederlandsche volk. Na jaren van voorbei-eidlng, kan thans worden overge gaan tot organisatie van hulpverleening op uniforme wijze voor .geheel ons land. Die organisatie zal omvatten hulpverlee ning bij persoonlijke ongelukken, inbegre pen de verkeersongevallen langs de wegen, bij massale ongelukken, bij rampen te land en te water. Door samenwerking van het Oranjekruis met het hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie, den A.N.W.B. toeristen bond voor Nederland, de Directie der Spoor wegen, het Witte, het Groene, het Wit-gele Kruis, het Centraal Comité voor dadelijk Hulpbetoon der Ned. Diaconessenhuizen, E. H. b. O., Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, R.K. Huisvestingscomité's e.a. wordt een net van hulpverleening ge spannen over gansch Nederland. Het hoofdbestuur der Posterijen, Telegra fie en Telefonie zorgt er voor, dat IN ALLE GEMEENTEN dag en nacht een gebouw of woning openstaat voor het verzenden van telegrammen en het voeren van telefoni sche gesprekken ten behoeve van plotse linge ziekten of ongevallen. In alle gemsenten worden meldings- 'posten gevestigd; deze posten worden voor zien van een duidelijk zichtbaar bord, 's nachts verlicht door een lantaarn; in elke post wordt de bewoner of beheerder tevens geiixstrueerd omtrent eventueel ver der noodige en veirkrijgbare hulp; hiertoe hangt in die post ook een kaart, waarop vermeld staan de adressen en telefoonnum mers van; de Gem. E. H. Dienst of van de doktoren in de gemeente, ook van de verpleegster (s), die voor E. H. beschikbaar zijn; van het huis of magazijn, waar een draagbaar, groote verbandtrommel of kist beschikbaar is, voorts van de naastbij zijn de ziekenauto, van het gemakkelijkst bereikbare ziekenhuis en voor zeer ernstige gevallen ook het adres van de geestelijken, die geestelijken bijstand kunnen verleenen. Al naar de grootte der waarschijnlijk heid van hét voorkomen van ongelukken worden (met uitzondering van de grootere steden, die een afzonderlijke plaats inne men) voor elke provincie een groot aantal dorpen aangewezen, die de beschikking moeten hebben over: a. een Eerste Hulpbrigade, resp. Reddings brigade (of Transportcolonne) een of meer draagbaren en een grooten verbandtrommel: 6f b. enkele ervaren Eerste Helpers, een draagbaar en een kleinen verbandtrommel. Ook dit personeel en materieel staat on der leiding en de controle van de plaatse lijke werkzame af deeling. Hierbij is nog van veel belang, dat de Di rectie der Ned. Spoorwegen aan onze or ganisatie het gebruik van haar E. H. kisten en ti'ansportmateriaal in de stations heeft toegestaan voor ongelukken, die in de on- middelijke nabijheid van die stations voor komen. Die MELDINGSPOSTEN, over het geheele land verspreid, zijn dus de posten, waar: lo een ongelük gemeld kan worden, 2o de eerst noodige E. H. "middelen be schikbaar zijn, 3o alle noodige informaties en instructies voor verder noodige hulp gegeven kunnen worden. Zij vormen op het platte land in zeke ren zin weer een groot aantal centrale's, waarmee nu 'bovendien nog een groot aan tal telefoonposten langs de wegen, op plaat sen, die het publiek om zoo te zeggen reeds als aangewezen kent, verbonden zijn. Op deze telefoonposten kan dus naar de meldings- post getelefoneerd worden. Op den mel- dingspost moet evenwel de aanvrage om in lichtingen en hulp inkomen, opdat tegen verwarring gewaakt wordt. Het ligt bovenal in de bedoeling voor alle drukberedeix wegen ten dienste van de motorrijders en automobilisten een uit gebreid systeem van verwijzing naar die melding- en telefoonposten, ook aangege ven in een boekje voor de automobilisten, een waarschuwingssein enz. vast te stellen. Het spreekt wel vanzelf, dat dit in samen- INGEZONDEN" MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ar druppels op de pijn lijke likdoorn en oogenblikkelijk is de pijn verdv/enen. Na Iwoo of drie dagen kunt ge deze geheel pijnloos verwijderen. ïGets-IU, het eenige anti-lik doorn middel, heeft nog nimmer gefaald om onmiddellijk ver lichting te geven. In Ssëconden/verdwenen werking met den A.N.W.B. moet geschieden, die in dit opzicht zijn beproefde leiding geeft. De organisatie is hier slechts zeer ver kort weergegeven; met de reeds bestaande organisaties voor hulpverleening wordt na tuurlijk gaarne samengewerkt, en CHR. ORATORIUMVEREENIGING. Door de Chr. Oratoriumvereeniging zal in het seizoen 19311932 een tweetal concerten worden gegeven. Op het eeirste concert, dat ongeveer half December zal plaats vinden, wordt uitgevoerd „Hodie Christus natus est" van J. P. Sweelinck, Psalm 112 van Handel en Psalm 130 van Lili Boulanger; als tweede concert in Maart 1932 zal wederom een ver tolking worden gegeven van Bach's Matthaus Passion. Voor den Politierechter. Het stokje. Een heel onschadelijk stokje leek het, dat dunne stukje rotan van nog geen meter leng te. Maar als zooiets gehanteerd wordt door een woedende vrouw, exx dan op een wijze, waarop een huzaar in kermisstemming den hamer zwaait bij den kop van Jutberg je dan! Er was misschien een reden voor om woe dend te worden. Ik laat me ook niet uitschel den, en zeker niet voor iets zoo onaangenaams als de juffrouw in het beklaagdenbankje te hooren kreeg. Doch om dan maar dadelijk te gaan slaan en je eigen rechter te worden nee, dat had ze niet mogen doen. Maar ja, er zijn momenten, dat Weiber zu Hyanen werden. Hoe de vork precies in den steel zat, kon onmogelijk worden uitgemaakt. De klappen- Uitdeelster beweerde, dat de door haar gesla gen juffrouw bepaalde woorden gebezigd had; deze zei, dat zij dat niet gedaan had, maar een andere juffrouw, van wie zij op haar beurt die uitdrukkingen weer overgenomen had. Enfin, het bleek een duister burengeklets .geweest te zijn, zooals de Officier ook op merkte. Maar dat deed er eigenlijk weinig toe. Verdachte stoncl terecht wegens mishande ling en dit was wettig en overtuigend bewe zen, mede door de bekentenis van de verdach te. De Officier eischte 5 of 3 dagen, waartoe zij door den politierechter werd veroordeeld. Als de boter niet op tijd is. Het is verboden iemand stompen toe te brengen, tenzij je dat doet met een boks- broekje aan en handschoenen ten aanschou- we van zeer veel, toegangs-prijzen betalend publiek, voor het uitdeelen van welke stom pen (en het in ontvangst nemen van dezelve) je een niet gering be'Örag moogt opstrijken. Dan mag je gerust iemand in de touwen slaan. Maar je mag het niet doen in je gewo ne colbertje midden op straat. En je mag je tegenstander dan ook niet van den weg tot midden in den tuin slaan. De oorzaak? Wel, een loopjongen moest ergens boter brengen, en de vrouw des huizes had hem zien voorbijgaan, maar de boter af geven, ho maar! De 18-jarige zoon, was hem toen nagesneld en had gevraagd waarom hij niets afleverde, en toch voorbij gefietst was. Dit laatste ontkende de jongen, waarop de zoon hem vroeg of hij zijn moeder dan soms voor een leugenaarster hield. Had de ge vraagde: nee geantwoord, dan maakte hij zich zelf daardoor tot leugenaar. Hij zei dus ja. En lu'eeg onmiddellijk een keiharde link- sche te verwerken, die hij slechts gedeeltelijk met z'n boodschappenmand je kon afweren. Na den volgenden stomp ontdekte hij zichzelf in den tuin liggende. Dit alles, omdat de boter niet op tijd was. De dader viel echter geenszins met*zijn neus in die boter, want hij werd veroordeeld tot 10 of 5 dagen. Wat hij vrij veel vond, omdat hij geen spaarpot had en omdat zijn studie hem geen 5 dagen vacantie toestond. De Offi cier ried hem-echter aan die benoodigde tien gulden van zijn zakgeld op te sparen. Waar mee hij nu misschien al wel bezig is! DE HEER MIEZERUS BEDANKT ALS RAADSLID. DE REDENEN VAN ZIJN ONTSLAGNEMING. De heer J. Miezerus, tot nu toe lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, heeft bedankt als lid van de Chr. Hist. Unie en in verband met dit feit ook ontslag genomen ais lid van den Raad. In een onderhoud, dat wij met den heer Miezerus hadden, gaf hij ons nog de volgen de nadere uiteenzettingen. De heer Miezerus had indertijd geen lust zich voor de nieuwe verkiezingen voor den Raad candidaat te doen stellen. Hij lieeft daarvan vroegtijdig aan het 'bestuur van de afd. Haarlem der Chr. Hist. Unie kennis gegeven. Er is toen een bestuursvergadering geweest, waarin de heer Miezerus officieel bedankt en de redenen van zijn bedanken aan het bestuur heeft kenbaar gemaakt. Het bestuur heeft toen aangedrongen op zijn aanblijven, waarop de heer Miezerus zeide dat, als het "bestuur meende dat dit in het belang van de Unie zou zijn, hij bereid was, raadslid te blijven. Er is toen nog een afzonderlijke bestuurs vergadering bijeengeroepen, op verzoek van den heer Miezerus, omdat hen gaarne op nieuw e en oordeel van het bestuur wilde hebben over het ai dan niet handhaven van zijn eandidatuur. Na die vergadering werd den hees.' Miezerus dor den voorzitter me degedeeld, dat zijn eandidatuur gehand haafd bleef en dat het geheele bestuur achter hem stond. Het bestuur heeft echter in t geheel geen leiding meer gegeven; in de ledenvergade ring werd over de alphabetische groslijst gestemd zonder advies van het bestuur en de uitslag was toen anders, dan het bestuur had gewenscht. De heer Miezerus ikwam n.l. op no. 6. Hierbij kan worden opgemerkt, dat er in de Unie thans een andere wijze van stem men wordt gevolgd dan vroeger. Deze wij ziging houdt in, dat nu een bepaald aantal leden stemgerechtigd is en niet meer alle leden dat zijn. Naar aanleiding van deze mededeelïngen van den heer Miezerus hadden wij ook nog een onderhoud met twee bestuursleden van de Gemeentelijke Kiesvereeniging der Chr. Hist. Unie alhier. Dezen vestigden er onze aandacht op, dat in de Chr. Hist. Unie niet, als bij eenige an dere pai'tijen, het politiek advies bestaat. Verder deelden zij ons mede, dat er hier voor de Unie thans drie plaatselijke Kiesver- eenigingen zijn: Centrum, Haarlem-Noord en Haarlem-Spaarndam. En verder is er de Ge meentelijke Kiesvereeniging, bestaande uit afgevaardigden van de plaatselijke vei'eeni- gingen en waarvan het bestuur gevormd wordt door twee leden van Centrum, twee van Haarlem-N., en één van Spaarndam. Dit be stuur maakt, tezamen met de stemgerechtig de afgevaai'digden van de plaatselijke Kies- vereenigingen de candidatenlijst op, nadat de groslijsten al in de plaatselijke vereenigin- gen zijn besproken en opgemaakt. Het aan tal afgevaardigden bedraagt voor Centrum 12, voor Haarlem-N. 5 en voor Spaarndam 1, maar wordt voor gemeenteraadsverkiezingen vei'dubbeld. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat men in Haarlem-Noord in de overtuiging leefde, dat de heer Miezerus zich voör een eandidatuur niet meer beschikbaar stelde. Van een latere bereidverklaring van den heer Miezerus wist men daar niet. Bovendien voel de men daar meer voor een werkmanscaxidi- daat. Zoo is de heer Niemöller op nr. 4 ge komen. Inderdaad is wel aan den heer Miezerus ge zegd, dat „het geheele bestuur" achter hem stond, maar daarbij moet uitsluitend gedacht worden aan het bestuur van Centrum. De besturen der andere plaatselijke vereenigin- gen, of van de Gemeentelijke Kiesvereeniging hebben den heer Miezerus zulk een verzeke ring nooit gegeven. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de in het gebouw van den Haai'l. Kegelbond te houden fancy-fair ten bate van de Haarleinsche Korfbalclub „Advendo" ingevolge de veror dening op de winkelsluiting ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die win kels op 23 Mei 1931 na des namiddags 10 uur voor het publiek mogend geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkoch te medegenomen. DE LUILAKMARKT. GEEN WINKELSLUITING. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. De politie herinnert er aan, dat de bepa* lingen van de Verordening op de winkel* sluiting a.s. Vrijdagavond en Zaterdagoch tend niet van toepassing zijn. De winkels mogen dus den geheelen nacht geopend zijn. JONGELIEDEN CHRISTEN GEHEEL ONTHOUDERS BOND. Dinsdagavond hield deze bond een propa- gandasamenkomst in het wijkhuis aan de Leidschestraat, waarbij als spreker optrad as. J. Poort uit Beverwijk over: „Geestrijk vocht en geestelijk leven". Nadat de voorzitter van de afdeeling van den bond, de heer D. Vennik in gebed was voorgegaan en een wooi"d van welkom gespro ken had tot de aanwezigen in het bijzonder tot den spreker en ds. W. H. Dijkman, den voorzitter van 't Blauw-Weekcomitè, betrad ds. Poort het gestoelte. De woorden in den naam van zijn rede staan eigenlijk vredelie vend naast elkaar, doch bij ontleding blijken ze scherpe tegenstelingen te zijn. Want met geestrijk vocht wordt alcohol bedoeld, alco hol, een zuiver, vluchtige, uit gisting ont stane kleurlooze vloeistof. Die echter onzui ver en vluchtig en luchtig, en gisting brengt. Spreker haalde een treffend voorbeeld uit zijn studententijd aan van de funeste uit werking van alcohol op den mensch. En deze alcohol is dan het „geestrijk vocht" de grootste tegnstelling dus met geestlijk le ven. Het eerste bi-eekt de mensch af, drijft den geest uit, terwijl het andere het tegen deel bewerkstelligt. Deze twee kunnen nooit samengaan. Maar ook is geestrijk vocht niet te combi neeren met lichamelijk leven, en huiselijk le ven, en het sociale leven. Nu zegt men wel. dat „een enkel glaasje niet hindert", en dat je „best weet, hoeveel je verdragen kunt". Neen, radicaal uitban nen. dat is het eenige middel. Het is een vei'blijdend verschijnsel dat de ongelieden naar het geestelijk leven streven, tegen het geestrijk vocht in. Vooral op dezen leeftijd kunnen de jongelieden de prooi wor den van den satan des alcohols. Geheelont houder moet men zijn, niet alleen wegens de radicaliteit vair het middel, maar ook om zeggenschap te hebben tegenover medemen- schen. De avond werd na de pauze gevuld met de clamatie van Rinus van Rijswijk en een speech over den Jong Christ. Geheelonthou- dersbond door den propagandist van het ge west Noord-Holland en Utrecht, den heer Evert Loerakker, die over het werk van den 'bond sprak. Als propaganda-avond is deze bijeenkomst zeer geslaagd geweest. De belangstelling was vrij groot. DS. G. J. WAARDENBURG Ds. G. J. Waardenburg te Haarlem, komt voor op een drietal voor een beroep bij Ned. Hervormde Kerk te Rotterdam. FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden). 27) De invitatie van Lady Winstanley was een resultaat, van langdurige overpeinzingen. De praatjes over Sir Miles waren natuurlijk ook haar ter oore gekomen en het eerste oogenblik was haar oude twijfel weer boven gekomen. Was hij een bedrieger? Was zijn nobel, weemoedig gezicht het masker van een miSdadigersnatuur? Maar toen had ze Sir Miles ineens weer voor zich gezien, zooals hij die lange uren onbeweeglijk geknield had gelegen voor Thefts bed en door zijn geduld en zijn heldhaftig zelfbedwang het levexx van het kind gered. Ze herdacht hoe hij in die donkere dagen was geweest; hulpvaardig, rustig' een onwrikbare rots in een zee van ge vaar en angst, een volmaakt-onzelfzuchtig man. En haar twijfel versmolt als sneeuw voor de zon en een vreemde ommekeer had in haar ziel plaats. Naarmate de achter dochtige, op laster beluste dorpsgemeente zich tegen hem keerde, groeide haar behoef te om hem te verdedigen, om zich aan zijn zijde te stellen, als een trouwe kameraad. Ze dacht aan zijn bleek, vermagerd gezicht met de diepliggende oogen. zijn ziekte moest hem wel vreeselljk hebben aangepakt, de ziekte die een gevolg was geweest van liet offer, dat hij voor haar kind. voor haar zelf had ge bracht. En met een schok was zij zich be wust geworden van hei geheim van haal kan. Z£ hield yau Miles CaUiston, jubel de het in haar, hield van hem, zooals zij nooit tevoren, behalve dan van Thea van iemand gehouden had, een nieuw gevoel van ongeleenden rijkdom en milden vrede was in haar leven gekomen. HOOFDSTUK XXVIII. Wéér een anonieme brief. Toen Sir Miles uit de kerk thuis kwam, was zijn eerste werk de post door te kijken. Op een gegeven oogenblik barstte hij in een schaterend lachen uit. John, die ook met zijn correspondentie bezig was, keerde zich om. „Waarom heb jij zoo'n schik?" ,,Ik ontvang het bericht, dat ik mijn arres tatie kan voorkomen, door de kleinigheid van 20.000 pond te betalen. Niet onaardig, hè? Goedkoope vrijheid, vind je ook niet?" En Sir Miles lachte weer, terwijl hij zijn vriend het anonieme epistel toeschoof. Juist werd er geklopt en Mei-rifield kwam de bibliotheek binnen. Hij keek uitermate verbaasd, toen hij de ongewone vroolijlcheid van zijn meester opmerkte en vergat haast welke boodschap hij verzonnen had om een aanleiding te hebben binnen te gaan, terwijl Sir Miles zijn post las. „Neemt u mij niet kwalijk meneer. Ik moet toch in den kelder zijn en wilde u vragen, of ik voor vanavond soms iets extra moet uit zetten". „Ja. Merrifield voor ons een paar flesschen port van 1884 en voor de bediendenkamer zooveel port met het zwarte etiket als jullie lusten". „Uitstekend, meneer", zei Merrifield op zijn gewone kruiperig-onderdanige manier, al zou zijn leven er van hebben afgehangen, dan had hij nog zijn oogen niet van den brief af kunnen houden, die tussehen Sir Miles en zijn .vriend iag. Was die de oorzaak van de uit bundige opgewektheid van zijn meester? Iiarkbutt hield Merrifield goed in 't oog; hij constateerde met genoegen, dat de ano nieme schriftuur den man zooveel belang scheen in te boezemen! Toen de butler de deur achter zich geslo ten had. nam de advocaat den brief op. „Hm!" zei hij. „Dus je moet de schi'iftelijke verzekering geven, dat de som van 20.000 pond in bankbiljetten zal worden uitbetaald op een plaats, die nog nader aangewezen wordt en dat er geen navraag zal woi-den gedaan of een onderzoek ingesteld naar den persoon, aan wien het pakket zal worden overhandigd. En daarmee zullen ze iedei'e aanklacht tegen jou laten vallen. Heel aar dig, heel nxenschlievend! Montgomery, alias Merrifield zal wel niet verbaasd zijn geweest toen hij dat briefje hier zal liggen. Jammer, dat hij en Sylvester niet weten, wat ik weet! We moeten vanavond eens een extra glas port van 1884 op hun gezondheid drinken!" Harkbutt had dien middag een onderhoud met Hawkins, die hem via Abbot en Gustave een boodschap had gestuurd om in het boo tenhuis aan de Lee te komen. De defectieve overhandigde hem een pakket; zijn collega uit Valparaiso was aangekomen met het be wijsmateriaal. Het pakje bevatte het poeder dat door de monniken op den vloer van de hut was bij een geveegd, met hun verklaringen, voorts de verklaring van den apotheker en een hoeveelheid poeder, dat in Sylvester's koffer was achtergebleven. Ze spraken af, dat de detective en Abbot dien avond om tien uur op de Grange zouden komen; om dien tijd was Sylvester altijd in de geheime kamer. Sir Miles bevond zich dan goed en wel op de Menor, het was beter dat hij. zwak als hij nog was, geen getuige zou zijn van de schokkende tooneelen, die zich waarschijn lijk zouden alspcien, HOOFDSTUK XXIX Een hardhandige tuchtiging. I John Harkbutt alleen, Merrifield en Anstey bedienden hem. Hij kon een glimlach niet onderdrukken, toen hij dacht aan de ironie van her. geval, dat de butler en de man dien deze weken lang in de Grange verborgen had juist op Kerstmis ontmaskerd zouden wor den en hij had haast geen rust om aan tafel te blijven zitten, in het vooruitzicht van wat de avond verder zou brengen. „Zal ik de koffie in dc bibliotheek servee ren, meneer?" vroeg Merrifield, toen de gast zijn diner geëindigd had. „Ja; doe dat". Dat was het oogenblik waarop Harkbutt gewacht had. Toen de butler de bibliotheek binnenkwam, liep hij naar de deur, sloot deze af en stak den sleutel in zijn zak. Mex'rifield stond met het zilveren koffie blad in de hand midden in het vertrek met den rug r.aar de deur. Hij keerde zich om, toen hij het slot hoorde klikken. Zijn oogen vernauwden zich tot spleten en zijn kwabbe- rig gezicht werd doodsbleek. De koffiekan, de suikervaas; het roomkannetje, de kop en schotel vielen kletterend op den grond: al leen het blad hield hij nog in zijn trillende handen. Harkbutt vouwde de armen over de borst en keek den butler strak aan. Dreigend en massief stond zijn forsche figuur bij de mid dentafel, een toonbeeld van kracht, licha melijk en geestelijk, zijn vierkante kaken op een geklemd, zijn felle oogen op den butler gericht, alsof hij dwars door hem heen wilde kijken. De kaarsen brandden helder en rustig en de stilte was lastbaar na het rumoer van het, vallende servies. Merrifield was als gebiolo geerd door Hurkbuft's doprdiiogendifi bük. UITVOERING VAN DE HAARLEMSCHE MEISJESCLUBS Woensdagavond gaven de Haarlemsche Meisjesclubs en Nederlandsche Meisjesclubs en Wijkclubs der Ned. Herv. Gemeente hun zevende uitvoering in de Gemeentelijke Con certzaal. Nadat het wakkere strijkje onder leiding van den heer Jac. Kerkvliet een openings- marsch gespeeld had, vond de opmarsch plaats van de vele leden der clubs, die van achter uit de zaal aankwamen om hun plaats op het tooneel in te nemen. Daar zongen ze enkele liederen, waarna mej. C. A. J. ten1 Boom de zeer talrijke aanwezigen welkom; heette. De bedoeling van dezen avond is, al dus spr. een kleine demonstratie te geven! van wat er in het clubleven omgaat. Zij leg de uit, wat de „driehoekmeisjes" zijn, en dat' de driehoek het symbool is van de lichame lijke, verstandelijke en maatschappelijke onte wikkeling, en de cirkel van de geestelijke. Vervolgens gaven de kleintjes eenige zan gen en zangspelen ten beste. Hoewel het een zeer lastige taak is de beweeglijke kleuters in de rij te houden, kunnen de leidsters tevre den zijn met de prestaties. Het lintenspel bij voorbeeld, met als slottafereel den naam van: de club van. rood-wit-blauwe linten op oranje schilden, was heel aardig. Van de Volksdan- senclub roemen we vooral der Spielmann en Jan Pierewiet. Wij kregen hierop een demonstratie van driehoeks werk, waarbij aardappelen „gejast" werden en rhabarberstelen voor het gebruik gereed gemaakt. En even later schonken ze thee. Het zou te ver voeren alle nummers tot iri onderdeelen te bespreken. Wij volstaan dan ook met te zeggen, dat ook de gymnastiek clubs oefeningen deden, aan de ringen, met het paard, zelfs met bloempotten. De zang club, de volksdansen club en het orkest voer den tot slot een blóeniencantate uit. Hierin traden sneeuwklokjes, crocusjes, paddestoelen enz. op met zang en dans. Een zeer aardige opvoering. Met voldoening mogen de leidsters terug zien op deze zoo geslaagde uitvoering. Zijn lippen bewogen, hij trachtte iets te zeg gen, maar het gelukte niet en hij bevochtig de zijn droge lippen met de tong. „Wat heb ik gedaan? O, meneer, wat heb ik gedaan, dat u me zoo verschrikkelijk aan kijkt?" klonk het eindelijk hijgend. „Vraag liever, wat je niet hebt gedaan, Walter Mongomery!" Merrifield zakte op zijn knieën. Het blad viel rammelend op den vloer. „Meneer, ik zal bekennen", kx'eunde hij. „Ik zal alles vertellen". „Dat is niet noodig. Ik weet alles", ant woordde Harkbutt koud. „Het is mijn schuld niet", jammerde de butler en hij bedekte het gezicht met de handen. „Hij is een vrseselijke man en heeft mij bedreigd en angst, aangejaagd". Toen nam hij de handen weer van het ge zicht, keek Harkbutt schuw aan en zei be dremmeld „Hij, Andrew Sylvester, is hier in huis, me neer. Er is aan den achterkant een deur, waarvan hij een sleutel heeft. Ik zal u naar zijn kamer brengen, dan kunt u hem onver hoeds overvallen en pakken". De advocaat liep vol walging over zooveel gewetenlooze lafheid op Merrifield toe en trok hem over eind. De twee gezichten waren vlak bij el kaar en ze waren beide even bleek. „Jou lafaard! Jou afperserJou verrader!" snerpte Harkbutt den butler toe. ..Dacht, je dat ik jou noodig had om mij te vertellen waar Andrew Sylvester is?" Hij schudde den doodelijk-versehrikt-en butler heen en weer tot zijn vette wangen trilden en zijn tanden klapperden. „Ik geef je twee dagen om uit Engeland weg te ko men: over een week zal ik een aanklacht te gen je indienen wegens afpersing, zoodat jc weet wat je wachten staat, als je ooit jc ge zicht weer in Engeland durft te vevtoonenl" CVYoraü ver volgoj*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6