Waarom knoeien? UIT DE OMSTREKEN De nieuwe cementfabriek te IJmuiden. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 MEI 1931 Snelle vordering van den bouw. (Van onzen correspondent). De Breesaap! Welke inwoner van Velsen, IJmuiden of Beverwijk denkt niet aan de heerlijke wande lingen, die hij in dit lustoord van voorheen heeft kunnen maken? Hoe heerlijk was het, te dwalen door de lage eikenboschj es of gaande door de lanen van hoog opgaande iepen en berken, te luisteren naar het gekweel der talrijke vogels, die daar nestelden! Welk een genot was het, te gaan langs de blonde duinen en hoe ver waande men zich daar van alle stadsgewoel De natuurliefhebber zal zich dit alles met een zucht herinneren. Want waar voorheen de merel in het vroege voorjaar zijn prach tig gefluit liet hooren, waar in stille, heldere Meinachten de nachtegaal zijn onvergetelijk lied deed weerklinken, waar lentegeuren de lucht vervulden, daar staan nu de zwarte sehoorsteenen van het Hoogovenbedrijf en wordt de lucht des avonds gekleurd door den rooden gloed der ovens en verneemt men het doffe gebrom der machines. Wel heeft de vrije natuur hier plaats moe ten maken voor het resultaat van het men- schclijk vernuft. Toch zal de wandelaar van heden onder den indruk komen van het grootsehe werk, door menschenhanden ge wrocht en met dankbaren blik opzien naar de groote bedrijven, die aan velen de gelegen heid verschaffen om in uin onderhoud te voorzien. Tusschen het Hoogovenbedrijf en de bijna voltooide P.E.N.-centrale verrijzen reeds als aanvulling van het hoogovenbedrijf de groote gebouwen der nieuwe cementfabriek, welke fabriek binnen korten tijd bedrijfsklaar zal zijn. Dat er met grooten ijver aan den bouw van de fabriek wordt gewerkt, illustreeren wel de groote vorderingen, die in het tijds verloop sedert onze laatste publicatie over dit,bedrijf hebben plaat-s gehad. Verreweg het meeste materiaal is thans aangevoerd en gemonteerd. Zelfs is men thans zoover gevorderd, dat verwacht wordt in de eerstvolgende weken met het proef draaien der droogtrommel-installatie te kun nen beginnen. Wat den finantieelen opzet der maatschap pij betreft, deze is, zooals wij reeds eerder mededeelden, opgericht met een kapitaal van een millioen gulden. Als oprichters fungeer- den ten eerste de heeren M. A. J. Verbeek, in dustrieel, wonende te Antwerpen en P. H. M.. G. Regout, industrieel, wonende te Maastricht in hun hoedanigheid van resp. gedelegeerd directeur van de naamlooze vennootschap: N.V. Eerste Nederlandsche Cement Industrie (E.N.C.I.) en ten tweede de heeren ir. G. A. Kessler te IJmuiden, ir. A. H. Ingen Housz te Beverwijk, M. A. J. Verbeek en P. H. M. G. Regout, uitmakende den raad van beheer van de naamlooze vennootschap Cement fabriek IJmuiden. Het maatschappelijk kapitaal is verdeeld in twintig aandeelen, elk groot 50.000. Hieronder volgt in het kort een beschrij ving van het productieproces. Bekend is, dat de verwerking van slakken tot cement op twee wijzen kan geschieden: in de eerste plaats kan uit de slakken onder bijmenging van kalksteen z.g. „cementklinker" worden vervaardigd, een product dat in den draai oven bij hooge temperatuur door sintering wordt vervaardigd; welk product dan, zeer fijngemalen, de portland cement oplevert. Een tweede gebruik voor slakken is, om de klinkers te zamen met hoogovenslakken te malen, waardoor dan zoogenaamd „hoog- ovencement" en ijzerportlandcement ont staan, welke cementsoorten ongeveer gelijk waardig aan normale portlandcement zijn. Voorloopig zal alleen de tweede fabricage- wijze worden gevolgd, doordat de fabriek niet zelf de klinkers vervaardigt, doch deze van elders zal betrekken. Hoogovenslakken in gegranuleerden toe stand bezitten een groot hydraulisch vermo gen, waarvan men gebruik maakt om ze te verwerken tot de in Nederland genormaliseer de hydraulische bindmiddelen ijzerportland cement en hoogovencement. De hoogovenslak wordt in gegranuleerden toestand als slakkenzand aangevoerd in groote zelflossers met een inhoud van 80 M3. en in de opslagplaats gestort. Een dezer zelflossers ziet men duidelijk op onze af beelding staan boven op de viaduct, waar onder een partij slakkenzand. Dit slakkenzand wordt met behulp van een loopkraan met grijper afgevoerd in een stortbunker. Na grondige menging met mate riaal van ouderen datum wordt dit door middel van apparaten en transportinrichtin gen afgevoerd naar den cylindrischen droog- trommel, aldaar gedroogd en opnieuw afge voerd naar de overdekte opslaghal. Even verder is in de tweede rijksbinnen haven op een betonnen fundament een draai- kraan met grijper gemonteerd, welke de aan gevoerde klinker en gips, benoodigd voor het cementproces, in een afvoerbunker stort. Door middel van een voedingapparaat wor den deze producten weder via een transport band afgevoerd naar de overdekte opslaghal en van dit gebouw worden de grondstoffen (het gedroogd slakkenzand eenerzijds en de klinker en gips anderzijds) via transportban den in juiste hoeveelheden naar de voorraad- bunkers in het molengebouw gebracht. In juiste afgewogen hoeveelheden worden nu de grondstoffen (klinker, gips en gedroogd slakkenzand) uit deze voorraadbunkers afge tapt en in een grooten cylindrischen kogel molen tot op cementfijnheid gemalen. Deze molen wordt door een 700 P.K. 6000 V .motor gedreven. De verkregen cement wordt nu wederom door middel van transportinrichtingen via het pakgebouw afgevoerd naar de cementsilo s en als het cement hierin aangevoerd is, is het gereed voor den verkoop. Later wordt dit cement weer automatisch afgevoerd naar de pakmachine in het pakge bouw, waar het in zakken afgemeten en ver pakt wordt, waarna de zakken afgevoerd worden naar de wagons en naar de schepen in de rijksbinnenhaven. Via het terrein der hoogovens worden de spoorwagons met machines van het hoog ovenbedrijf naar het station Beverwijk ge reden. De gelijkmatigheid van het eindproduct is als een der belangrijkste eigenschappen van een cement te beschouwen; erkenning van dit feit bracht de bouwers der fabriek ertoe om de gelegenheid te scheppen tot vérgaande vermenging, nu niet meer van de grondstof fen, maar van de zoo juist gemalen cement van ouderen datum, dat zelf ook weer een mengsel is van producten van weer ouderen datum. Voorts beschikt de cementfabriek over een modern geoutilleerd laboratorium voor che misch en physisch onderzoek. Op onze afbeelding ziet men op den voor grond het laboratorium met kantoren en links van het laboratorium de gasleiding, welke van de hoogovens naar het P.E.N loopt en bij het laboratorium afgetakt wordt voor gaslevering aan den droogtrommel. Het geheele fabriekscomplex bestaat uit: opslagruimte voor slakkenzand, een opslag ruimte voor klinker en gips, droogtrominel- gebouw, mengmolengebouw, laboratorium met kantoren en cementsilo's. De gebouwen met de daarin opgestelde" machinerieën hopen wij te zijner tijd nog eens uitvoeriger te beschrijven, daar ons door de Directie een excursie in uitzicht werd ge steld. TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". De heer J. G. Zuidema, die sedert Novem ber 1930 als gymnastiekleeraar aan de turn- vereeniging „IJmuiden" verbonden was, heeft om gezondheidsredenen bedankt. Met ingang van Woensdag 27 Mei zal de leiding over de dames- en meisjesadspiran- tenafdeelingen voorloopig overgaan in han den van den heer J. Reinders, gymnastiek leeraar te IJmuiden. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche stoomschip „The Marquise" is Zondagmorgen met een lading ruw ijzer van het Hoogovenbedrijf IJmuiden naar Llamelly vertrokken. Het uitgaande Nederlandsche stoomschip Eof van de K.N.S.M. heeft aan het Hoog ovenbedrijf een partij ijzer bijgeladen, waar na dit schip Zondagmorgen naar Hamburg is vertrokken. Het Spaansche stoomschip Oyarzun is Maan dagmiddag met een lading ijzererts van Bil bao aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen. Het passagiersstoomschip Stulvesand ver trok Dinsdagmiddag met passagiers en stuk goederen van Amsterdam naar West-Indië. Het motorpassagiersschip Johan van Olden- barnevelt is Dinsdagmorgen met passagiers en stukgoederen van Ned. Oost-Indië te IJmui den aangekomen en opgevaren naar Amster* dam. Het Nederlandsche stoomschip Helder, met stukgoederen van Oost-Indië naar Amster dam, passeerde Zondag de sluizen te IJmui den met een diepgang van resp. 67 en 68 d.M. De Nederlandsche motorschoener Drente is Zondagmorgen van Londen te IJmuiden aangekomen met een lading ijzeraarde voos de chemische Fabriek te Beverwijk. VELSEN RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 26 Mei, des avonds zeven uur. Voorzitter de heer R. G. Rijkens, burge meester. Ingekomen stukken en mededeelingen, Aan den heer G. Dekker, te Santpoort, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school F aldaar, met dankbetuiging voor de langdurig bewezen diensten. Steun vverklooze arbeiders. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op een adres van werklooze arbeiders waarin verhooging van steun gevraagd wordt. Volgens B. en W. voldoet de thans bestaan de steunregeling aan redelijk te stellen eischen Tot en met 16 Mei j.l. werd dit jaar reeds aan steun uitgekeerd f 40.792, terwijl op de begrooting over het geheele jaar f 26000 ge raamd was. De gemeente moet in dezen de voorwaarden van het Rijk, dat om een bij drage in de kosten is gevraagd, accepteeren, anders zou een min of meer belangrijke ver laging der steunbedragen zeer spoedig noodig zijn. Bij dit agendapunt komt in behandeling een brief van J. Siraad, te IJmuiden, waarin namens het bestuur van het Werkloosen- Comité gevraagd wordt, de motie inzake steunverleening spoedig te behandelen. De Voorzitter herinnert aan de gelden, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Roep J. Lolïgering Reinigen Verven Stoppen Cr. Houtstr. 5a Tel. 10771 die reeds voor steun uitgegeven zijn. De ge meente kan dat niet langer dragen. Daarom spijt het hem, dat er tal van moties komen met de strekking om verhooging van steun te verkrijgen. Vooral voor de werkloozen vindt spreker het jammer, omdat zij, die toch al zulk een moeiiijk bestaan hebben, met valsche voorspiegelingen worden opgezweept. Hij heeft namelijk na een gesprek met den minister de overtuiging gekregen, dat de steun niet verhoogd kan worden. De voorzitter vraagt daarom den raad allereerst, of hij prijs stelt op steun van de regeering, ja of neen. De heer Visser (S.D.A.P.) is van meening dat de gemeentebesturen zich in dezen niet door Den Haag de wet moet laten voor schrijven. Als de gemeentebesturen wat meer op hun poot spelen, dan komt er nog wel wat los. Spreker kent tenminste gemeenten, v/aar dit het geval is. De Voorzitter „Wilt u die gemeenten eens noemen?" De heer Visser: „Dat zijn Dordrecht, Eindhoven, Schiedam, Wormerveer, Kromrae- niet en Middelburg. Die geven alle een hooger uitkeering aan de ongeorganiseerden, dan Velsen. De werkloozen mogen niet de dupe van de beslissingen in Den Haag worden. Met hun lot mag niet gespeeld worden". De Voorzitter zegt nog eens met na druk, dat geen enkele gemeente een cent subsidie van de regeering krijgt, als zij boven de rijksregeling uitgaat. Het is hoogst ongewenscht, de werkloozen wijs te maken dat er misschien nog wel een kansje is. De door den heer Visser genoemde gemeenten zullen er dan ook mee moeten ophouden. Haarlem heeft dit trouwens reeds gedaan. De heer Van der Steen (Christ.-Hist.) gunt den werkloozen gaarne meer steun, maar na de woorden van den Voorzitter '"deelt hij de meening van B. en W. De heer Visser handhaaft zijn bezwaren Hij wil de werkloozen niet dupeeren en daar voor desnoods Letgen het aanvaarden van rijkssteun stemmen. De heer Vermeulen (A.R.) zou dat al een heel onverstandige politiek vinden. Men moet eerst weten. 't men van het rijk krijgt. Eerst dan kan beslist worden, of men dien steun al dan niet wil aanvaarden. Als men den weg op wil, door den heer Visser aangewezen, dan zal dit de werkloozen in de allereerste plaats drukken. De Voorzitter zegt, dat de steun van het rijk minstens 25 procent zal zijn. Nog maals bestrijdt hij met nadruk de meening van den heer Visser. De heer Maas (R.K.) is van meening, dat men met het steunverleenen niet op den goeden weg is. Volgens spreker is het veel beter, om uit te zien naar meer productieve werkverschaffing en werkgelegenheid. Daar* voor zou hij desnoods geld willen leenen. De gemeente zou zich dan dit renteverlies moe ten getroosten. De Voorzitter is het hiermee eens. Gaarne wil hij elk denkbeeld in die richting onderzoeken. De heer Sluiters (Christ.-Hist.) vindt de keuze, waarvoor de raad nu staat, heel moeilijk. Hij heeft voorzien, dat de begrooting ver overschreden zou worden. Hij geeft B. en W. in overweging, nog eens bij de regeering te vechten (zooals hij overtuigd is dat de Voox-zitter gedaan heeft) voor de belangen van de werkloozen. De regeering heeft mil- licenen uit IJmuiden weggehaald; zij moet dus begrijpen, dat ze wat meer moet doen voor de gezinnen, die zoo dikwijls in doods angst zitten. Er zijn gezinnen, die zóó arm zijn, dat ze hun kinderen wegens gebrek aan kleeding niet naar school kunnen sturen Spreker had gaarne eens met den Voorzitter meegegaan naar Den Haag; hij zou daar dan ook eens hebben willen praten en hij geeft de verzekering, dat hij zich niet spoedig de deur uit had laten jagen. De Voorzitter antwoordt, dat hij zich in Den Haag niet met een kluitje in het riet heeft laten sturen. Drie uren lang heeft hij met den minister gesproken en daarbij precies hetzelfde opgemerkt als de heer Sluiters nu doet. De heer Bosman (Vi-ijz.-Dem.) zegt dat de gezinnen, door den heer Sluiters genoemd, los van de steunregeling, extra door het Armbestuur gesteund moeten worden. De heer Visser merkt nog eens op, dat het de gemeente een offer waard moet zijn, als de armoede van de werkloozen wat ge lenigd wordt. De positie van de vferkloozen moet direct verbeterd worden. Spreker noemt verschillende werken, die wel in uitzicht zijn gesteld, maar die nog steeds op zich laten wachten. De gemeente Almelo heeft zelfs f 100.000 voor de werkloozen uitgegeven. Vel sen mag dus niet voor f 40.000 bang zijn. De Voorzitter is gaarne bereid, den raad over een week weer bijeen te roepen om nader over deze zaak te spreken. B. en W. willen er zich niet zoo maar zonder meer van afmaken. Het voorbeeld van Almelo vindt spreker niet gelukkig gekozen, want daar is uitsluitend textiel-industrie. De heer Ten Broeke (Christ.-iHist.) mist uit het betoog van den heer Visser, waai' al het geld vandaan moet komen. Want dat moet men toch weten. Spreker gelooft, dat ook in cie gemeente Velsen een bedrag van f 100,000 aan steun uitgekeerd zal moeten worden. Daarvoor behoeft men niet naar Almelo te kijken. Spreker zegt, dat hier geen scheve voorstellingen gegeven moeten worden. In- tusschen is hij van meening, dat er nog wel productief werk in de gemeente te vinden zal zijn. Hij noemt bijvoorbeeld het egaliseeren van de terreinen achter de Visschershaven. Daar kan een flink aantal werkloozen werk vinden. Hij beveelt dit B. en W. ten over weging aan. De Voorzitter brengt nu in stemming de vraag, of de raad al dan niet voor het aanvaarden van rijkssteun is. Met 19 tegen 6 stemmen besluit de raad, den rijkssteun te aanvaarden. (Tegen stemden de vijf leden der sociaal democratische raadsfractie en het Christ.- Hist. lid Van der Steen). De discussie over deze zaak wordt hiermee gesloten. De Voorzitter belooft den raad over uiter lijk een week weer bij elkaar te roepen. B. en W, zullen in dien tijd de verschillende ge noemde objecten bestudeeren en berekenin gen maken. Erfpacht van Rijksgrond langs den IJmuider straatweg. In behandeling komt weer het bekende ver zoek van den Ontvanger der registratie en domeinen te Zaandam om de rooilijn aan den IJmuiderstraatweg zoodanig te wijzigen dat bebouwing van een strook Rijksgrond, lig* gende tusschen den IJrmil derstraatweg en den spoorweg, mogelijk wordt óf bedoelde grondstrook in erfpacht te nemen tegen een canon van f 0.20 per M2., doch, confoim het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, een canon van f 0.02 per M2. te bieden. Ook na een nieuwe briefwisseling met den Ontvanger blijven B. en W. van meening, dat een canon van vijf cent voor dezen grond niet aanvaardbaar is. Zij stellen dus voor, dit aan den Ontvanger te berichten en dat zij het bod van f 0.02 per M2. handhaaft. Verschillende leden bepleiten, het verzoek van genoemden ontvanger in te willigen. Wethouder Schilling bestrijdt dit. De Voorzitter geeft den raad in over weging, om wanneer hij eventueel het voor stel van B. en W. verwerpt, alleen in beginsel te besluiten, een canon van f 0.05 per M2. te betalen. B. en W. zullen dan nog eens stap pen doen bij den minister van Financiën, om een lager prijs te bedingen. Na verwerping van het voorstel van B. en W. wordt aldus besloten. Een schoolkwestie. Behandeld wordt het afwijzend prae-advies omtrent het verzoek van het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging „Velserbeek", ge vestigd te Velsen, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere school voor ge woon lager onderwijs op een terrein in het park „Velserbeek" en tijdelijke beschikbaar* stelling van schoollokalen, omdat ex slechts 54 leerlingen decze school zullen bezoeken en de wet een getal van 60 vordert. De raad vereenigt zich met het prae-advies van B. en W. Benoemingen. Tenslotte heeft plaats de benoeming van leden der schattingscommissie voor de Rijks- inkomstenbelasting. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeui'd Goedkeuring van de le sizippletoire be grootingen van de Algemeen Burgerlijke In stelling van Maatschappelijk Hulpbetoon en van de R.K. Burgerlijke Instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon dienst 1931. Wijziging van de overeenkomst betreffende de straatverlichting. Verhum- van een woning te Santpoort. Verkoop van grond. Prae-advies op een beroepschrift van P. Verduin te IJmuiden, tegen de weigering van een bouwvergunning. Verhuring van grondstrooken. Verleenen van toestemming ingevolge het bepaalde in artikel 68, alinea 3 der Bouw en Woningverordening. Vaststelling van de vergoeding, bedoeld in artikel 101, le lid, der Lager-onderwijswet 1920, uit te keeren aan de besturen der bij zondere lagere scholen over het jaar 1928. Vaststelling van de vergoeding bedoeld in artikel 101, le lid ,der Lager-Onderwijswet 1920, over 1928, uit te keei-en aan het be* stuur der Julianaschool te IJmuiden en af rekening der vergoeding over het tijdvak 1 April 192631 December 1928. Verhuur van de Ziekenbarak te IJmuiden met inventaris als jeugdherberg. Ondeugdelijke woningen. De heer Homburg (anti-rev.) vestigt de aandacht op de onbewoonbaarheid van eenige woningen in IJmuiden ten westen van de Oranjestraat tot aan het Sluisplein. Deze woningen zijn absoluut onvoldoende en ver beneden redelijk te stellen eischen. Daarom vraagt hij aan B. en W. over te gaan tot onbewoonbaarverklaring en ontruiming van de hiervoor in aanmerking komende per- ceelen. Ingrijpen is volgens hem zeer nood zakelijk. Het is daarvoor nu de meest ge schikte tijd. Wethouder Dunnebier vraagt den heer Homburg, een lijst van deze woningen over te leggen. Eer kan hij er niet op antwoor den. De heer Homburg zegt dit toe. Rondvraag. De heer Vermeulen bespreekt het rap port van den ambtenaar der Arbeidsbeurs. Spreker heeft er zich aan geergerd, dat deze' ambtenaar aan het slot van dit rapport ge» klaagd heeft, dat men aan de Arbeidsbeurs wel eens moet overwerken. Die opmerking in dezen malaisetijd acht hij zeer ongepast. Wethouder Schilling antwoordt, dat deze ambtenaar inderdaad wel eens dingen zegt, die hij niet behoorde te doen. B. en W. hebben dit al eens onder zijn aandacht gebracht. Wat het onderhavige geval betreft, is spreker er van overtuigd dat de ambte naar het niet zoo kwaad bedoeld heeft als de heer Vermeulen denkt. SANTPOORT GEMEENTERAADSVERKIEZING. Op Woensdag 27 Mei a.s. houdt de afd. Santpoort der S.D.A.P. in „De Toorts" een openbare vergadering. Sprekers zijn de hee ren W. F. Visser, Lid van den Raad en Mr. Dr. A. v. d. Flier, candidaat voor de a.s. ver kiezingen. De heer W. A. de Tello Jr. te Aer- denhout zal een politiek schimmenspel ver- toonen, dat voor een groot deel gemaakt is naar aanleiding van gegevens, ontleend aan de gemeente Velsen. VOLKSCONCERT. De belangstelling voor het populaire con cert te geven door den accordeon-virtuoos Zwanenburg uit IJmuiden-Oost was niet zoo groot, als we verwacht hadden: „Zomerlust" vertoonde tenminste nog heel wat leege stoelen. We veronderstellen dat in de eerste plaats het vergevorderde seizoen hieraan schuldig is Dan is, als van zoovele muziek verenigingen, ook van Zwanenburg de radio een geducht concurrent geworden. Voorts heeft het instrument, dat luistert naar den naam van accordeon een zeker vooroordeel te overwinnen, hoewel eerlijkheidshalve dient erkend, dat de radio in dit opzicht weer eenigszins medewerkt. Zoo verder iemand in staat is bij de men- schen dit instrument in aanzien te doen stij gen, dan is het zeker Zwanenburg, die met groote waardigheid en muzikaliteit zijn lang niet goedkoop instrument bespeelt en die door de keuze van zijn te spelen num mers vooral de „massa", zoo die eenmaal maar aanwezig is, weet te pakken. Dat bleek ons meer dan eens uit het krachtige, spon tane applaus, dat na de meeste nummers klonk en uit de doodsche stilte, die heersch- te onder het spelen van „La Madone" van A. S. Sweet en „Der Calif von Bagdad" van A. Boieldieu bijv. Het applaus na dit laatste nummer hield zoolang aan, dat Zwanenburg zich genoodzaakt zag een herhaling te geven, om dan nogmaals het bewijs te leveren, hoe zeer hij zijn instrument in zijn macht heeft. Doch ook in „Waldeslust" van L. Minor, „Die Schmede im Walde" van Eilenberg, en „An der schónen blauen Donau" van Strauss toonde hij zijn kunnen. Zij tenslotte nog vermeld, dat door mede werking van 2 violen vaak een aardig geheel werd bereikt. BLOEMENDAAL LANDDAG OP WILDHOEF. Onder de gunstigste weersomstandigheden heeft de Herv. Stadszending uit Amsterdam Maandag haar Jaarlijksch Zendingsfeest ge vierd op het mooie buiten Wildhoef. Den heelen dag is het druk geweest. Ook een groep blinden was meegekomen, om in Bloemendaal's omgeving een dag door te bren gen. Het openingswoord werd gesproken door den heer Fred. G. Beekman, directeur der H.S.Z, de slotrede door Ds. W. A. Hoek. Verder werd het woord gevoerd door Dr. M. C. Bi-iet, die de Pinksterrede uitsprak, Ds. J. J. Stam, die een jeugddienst leidde en den heer Joh. J. v. Kempen. Muziek en zang wisselden het programma af. Aan het einde werd een ommegang door het buiten gehouden en voor het huis werd mej. Crommelin toegesproken en bedankt door Ds. J. W. A. Hoek, terwijl allen haar Psalm 121 Vers 4 toezongen. HEEMSTEDE Links: De opslagplaats van slakkenzand. Rechts: Het front der nieuwe cementfabriek. Van links naar rechts: draaikraan met stortbunker; afvoerband, opslaghaL voor klinkers en gips; afvoerband van opslaghal naar voorraadbunkers; molengebouw; elevatortoren met verbindingsbrug naar pakgebouw; pakgebouw, achter liet pakgebouw zijn de silo's nog even zichtbaar. Op den voorgrond de nieuwe tweede Rijksbinnenhaven. HEEMSTEDE EN DE VREEMDELINGEN. B. en W. stellen den Raad voor, aan de Vereenigïng tot Verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in die gemeenten over het jaar 1931 een bijzonder subsidie te ver leenen van 2000. Het is de bedoeling, deze gelden te beste den aan het plaatsen van een houten ge bouwtje voor Vreemdelingenverkeer in de onmiddellijke omgeving van de spoorweg halte Heemstede-Aerdenhout. Dit gebouwtje zal dan dienen als centrum voor een propa- gandadienst voor Heemstede. Alle mogelijke inlichtingen, de gemeente betreffende, zul len daar door een terzake kundig persoon kunnen worden verstrekt. De kiosk zal tevens kunnen dienen als secretariaat, van waaruit de propaganda schriftelijk kan worden voortgezet. Tot dekking van de exploitatie kosten zou een gedeelte van het gebouwtje vei-huurd kunnen worden aan een kiosk onderneming. Genoemde vereeniging stelt zich verder voor, een nieuwe gids voor Heemstede uit te geven. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Heemstede gehouden op Donder dag 28 Mei 1931 des avonds om acht uur. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrief van den heer P. H. M. Peeperkorn. 2. Toelating nieuw benoemd raadslid. 3. Vaststelling van de notulen van de ver gadering van 30 April 1931. 4. Ingekomen stukken. 5. Benoeming van een lid ln de Commissie voor de bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. 6. Benoeming van bestuursleden voor den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. 7. Vaststelling van de jaarwedde van den Secretaris-Penningmeester van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 8. Aanvaarding Hugo de Gi'cotlaan. 9. Voorstel tot aankoop van grond gelegen ln en nabij de geprojecteerde Heemsteed- sche Dreef. 10. Voorstel tot onteigening in het belang der volkshuisvesting. 11. Extra subsidie verleening aan de Ver eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer. 12. Comptabiliteitsbesluit. 13. Reclames inkomstenbelasting.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10