JOEGO-SLAVIE. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers BUITENLAND. EEN LEENING AAN DUITSCHLAND? IV (Slot). De beteekenis van Zagreb. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE De encycliek van den Paus. Engeland. Groote leening aan Duitsch land? LONDEN, 23 Mei. (V.D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" meldt, dat op het oogenblik ernstig de mogelijkheid wordt overwogen van het verstrekken van een leening aan Duitschland ten bedrage van twee milliard mark, met garantie van Enge land, Frankrijk en Italië. In de verantwoor delijke kringen zou men dit als de eenige mo gelijkheid beschouwen om een mislukking van het plan Young en van de betaling der her stelschulden te vermijden. De economische nood in Duitschland en de tekorten op de be grooting, alsmede de zeer kleine Duitsche goudvoorraad, doen op het oogenblik het erg ste vreezen. Op den duur zal men in Duitsch land weer komen met het verzoek, de be staande verdragen en schuldenregelingen te herzien en niet uitgesloten wordt het geacht, dat Duitschland, wanneer een dergelijk ver zoek wordt afgewezen, zich niet meer in staat zal verklaren, om aan zijn verplichtingen ge heel of misschien zelfs ook maar gedeeltelijk te kunnen voldoen. Dit zijn de overwegingen die een rol spelen bij de plannen om Duitsch land een crediet van twee milliard mark te verschaffen tegen een lage rente en gegaran deerd door de andere groote Europeesche mo gendheden. Het zou in het voornemen liggen, dat de pas gevormde commissie voor internationale leeningen het plan zou onderzoeken. De Encycliek van den Paus en het Socialisme. In Engelsche Katholieke kringen, waar tot nog toe godsdienst en politiek streng van el kaar gescheiden werden gehouden, is onzeker heid gerezen tengevolge van de jongste pau selijke encycliek, waarin wordt verklaard, dat een goed katholiek niet tevens socialist kon zijn. Uitvloeisel van deze uitspraak was, dat de Katholieke Bond in het kiesdistrict St. Rollox, waar een aanvullingsverkiezing voor het Lagerhuis moet plaats hebben, den kiezers het advies gaf, op den conservatief te stemmen. Tegen dit advies gingen van Katholieke arbeiders, die lid zijn van de Ar- beidersparij, protesten op. Wij lezen thans in de Daily Herald", dat de aartsbisschop van Glasgow verklaard heeft, dat het den Katholieken vrij staat tot elke politieke partij toe te treden, die niet eenig punt van 't Katholiek geloof ontkent. Hier uit volgt, dat de Katholieken ook tot de Ar beiderspartij kunnen toetreden. (Hbld.) Polen. Het kabinet afgetreden. Het Poolsche kabinet is in een buitenge wone kabinetszitting bijeengeweest. Na afloop der zitting werd medegedeeld, dat het kabi- net-Slawek besloten heeft af te treden en dat de premier Slawek den president der repu bliek het ontslag der regeering heeft aange boden. Italië. Onverantwoordelijke opmer king van Mussolini. De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vatikaan, is verstoord over een rede, welke Mussolini in de Kamer heeft gehouden ter huldiging van de nagedachtenis van den afgevaardigde Domeneghini, dezer dagen overleden. De Duce herinnerde aan Domeneghini's in terventie ten gunste van Italië's ingrijpen in den oorlog en aan zijn verwondingen, aan het front opgeloopen, op een tijdstip, waarop „de misdadige woorden: nuttelooze slachting, werden uitgesproken". Hierop vat de „Osservatore Romano" vlam. Het blad herinnert er aan dat de uitdrukking „nuttelooze slachting" voorkwam in een nota welke Paus Benedictus XV den len Augustus 1917 richtte tot de hoofden der regeeringen om vredesonderhandelingen te beginnen, al dus het Hbld. Het blad acht het dan ook on begrijpelijk dat men de woorden van den Kerkvorst „misdadig" noemt. België. Poullet weigert een kabinet te vormen. BRUSSEL, 26 Mei (B.T.A.) De Ko ning heeft Poullet, den minister van staat, verzocht een kabinet te vormen. Poullet heeft echter met het oog op zijn gezondheids toestand de opdracht geweigerd. Genève. 12de Volkenbondsvergadering Dr. Curtius heeft, de twaalfde Volken bondsvergadering tegen 7 September Dij een geroepen. Naar men mag verwachten, zal deze Vol kenbondsvergadering in hoofdzaak de ont wapening behandelen. Het rapport der Europeesche studiecom missie zal overigens voldoende stof opleve ren voor breedvoerige discussies over de economische crisis, aldus het Hbld. De Assemblée zal verdei het rapport van de commissie van dertien inzake de herziening van het statuut van dc hoogere volkenbonds ambtenaren opnieuw moetep. behandelen en WOENSDAG 27 MEI 1931 BLAD in deze aangelegenheid een definitieve rege ling moeten treffen. Tenslotte zal zij tot de jaarlijks terugkee- rende verkiezing van de drie niet-perma- nente raadsleden moeten overgaan. Dit jaar zijn Spanje, Perzië, en Venezuela aan de beurt van aftreden. Spanje is reeds in 1928 herkiesbaar verklaard. In de plaats van Ve nezuela zal een andere Zuid-Amerikaan- sche staat gekozen moeten worden. Zitting van het Arbeids bureau. De raad van beheer van het Internatio naal Arbeidsbureau hield een zitting. Ver meldenswaard is, dat de raad de conferentie zal verzoeken hem machtiging te geven zelf den zetel voor de conferentie van het vol gend jaar te bepalen, aldus het Hbld. De conferentie van 1932 zal met de ont wapeningsconferentie onmogelijk te Genève kunnen plaats hebben en de steden, die des tijds voor de ontwapeningsconferentie in aanmerking wenschten te komen: Weenen, Biarritz en Cannes, hebben zich thans can- didaat gesteld voor de internationale arbeids conferentie van 1932. Hieraan moet ook nog Lyon, dat waarschijnlijk wel de meeste kan sen zal hebben, worden toegevoegd. Verder behandelde de raad van beheer een Duitsch voorstel om een commissie te benoemen voor de bestudeering van de mo gelijkheid, de conventie inzake het aange ven van het gewicht óp zware lasten boven een bepaald minimum, welke in 1929 door de arbeidsconferentie werd aangenomen, op een bepaalden datum voor alle belangheb bende staten tegelijk in werking te doen tre den. De Duitsche regeering had nl. ontdekt, dat deze conventie, zoolang zij niet door alle staten werd toegepast, groot gevaar voor arbeiders oplevert, doordat dezen zich zou den kunnen vergissen, wanneer een last, af komstig uit een staat, die nog niet tot de conventie is toegetreden, geen gewicht ver meldt. Twee jaren waren er nooit om dit voor de hand liggende gevaar te ontdekken. VOOR DEN VREDE. UITNOODIGING DER COLUMBIA UNIVERSITY. NEW-YORK, 25 Mei. (V. D.ï De Columbia Universiteit heeft de leiders der wereldin dustrieën, zoomede vele vooraanstaande po litici, o.m. Briand, Lloyd George en een lid der Duitsche Rijksregeering uitgenoodigd tot een bijeenkomst welke den 21en October a.s. zal beginnen. Doel dezer bijeenkomst, welke georganiseerd is onder eerevoorzitterschap van Edison, Lamont en Schwab, is, te gera ken tot internationale overeenstemming in zake den vrede en economischen wederop bouw. FINANCIEEL! BERICHTEN. SUCCES VAN DE 4 1/2 LEENING BANDOENG. Naar de Tel verneemt is op de uitgifte van 1.640.000 4 1/2 obligaties ten laste der ge meente Bandoeng voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat de inschrijvingen geredu ceerd moeten worden. N.V. ALG. EXPLORATIE MIJ. De N.V. Algemeene Exploratie Maatschappij boekte een winstsaldo van 369.522. Voorge steld wordt 6% dividend uit te keeren. De productie op de consessie Limau is stop gezet. N.V. AMSTERDAMSCHE MIJ. VAN LEVENS VERZEKERING. Het jaarverslag der N.V. Amsterdamsche Mij. van Levenverzekering vermeldt een winstsaldo van f 613,017.18. Voorgesteld wordt f 35 dividend per aandeel uit te kee ren. VERSCHURE EN CO'S SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEKEN. Naar de Msb. verneemt zal door Verschu- re's Scheepswerf en Machinefabrieken wor den voorgesteld om 6 pet. dividend op de preferente en geen dividend op de gewone aandeelen uit te keeren. Het winstsaldo zal op nieuwe rekening worden overgebracht. N.V. WERKSPOOR. Het jaarverslag van de N.V. Werkspoor vermeldt een saldo winst van f 779.972 (vorig jaar f 857.348). Voorgesteld wordt op aandee len serie A een dividend uit te keeren van 7 pet., vorig jaar 7 1/2 pet. en op aandeelen van serie B 5 1/2 pet. (v.j. 5 3/4 pet.) CULTUUR MIJ. „KALI TELLO". In het jaarverslag der Cultuur-Maat schappij „Kali-Tello" wordt voorgesteld het verlies ad f 67,022 af te boeken op de extra reserve voor onvoorziene omstandigheden. EERSTE HOLLANDSCHE LEVENSVERZE KERINGSBANK. Het jaarverslag der Eerste Hollandsche Le- vensverzekerings Bank maakt melding van een bedrag aan verzekerd kapitaal van f 43,958,314. Premiereserve f 9.639,178, waar van voor herverzekering f 234,359. Wïnstsaldo is f 377.888. Voorgesteld wordt 24 pet. divi dend uit te keeren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. BarSeljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 LANCS DE STRAAT. Czaar en Timmerman. Achteraf is het gemakkelijk de juiste op merking te maken, dat een als heer vermomd persoon zich niet met een vurenhouten lat ter lengte van plus minus drie meter tien in de drukke straat had moeten wagen, maar deze heer had vooruit gewaarschuwd moe ten worden, indien hij uit zichzelf niet zoo verstandig was. Nu waren de heilzaamste raadgevingen nutteloos en voor hem was het nu alleen nog maar de vraag, hoe groot zijn straf zou zijn. voor het zelf willen verdienen van het bestellersloon. Hij droeg dit lang, smal en dun stuk hout eerst op de wijze, ontleend aan die der tim merlieden en men mag niet zeggen, dat hij onverdienstelijk imiteerde. Integendeel had hij met timmermansoog het middelpunt de zer lat zeer juist bepaald en op dat punt had hij er zijn schouder onder gezet. Zijn rech terhand steunde zijn heup, werkelijk niet kwaad afgezien. Het begin was goed, onge twijfeld, en niets deed vermoeden, dat de heer het einde niet zou halen. Op handicap van afzakkende schouder had hij niet kun nen rekenen, want het was hem als leek nooit opgevallen, dat timmerlieden blijkbaar altijd rechte schouders bezitten, want hoe zouden zij anders zoo rustig latten kunnen dragen? Neen, neen, men zoeke geen andere ooi-zaken: het was de afhangende schouder van dezen heer aan wien al wat volgen ging geweten moest worden. Immers, nu moest de man zich aanpassen bij zijn handicap, waardoor hij den platge treden, maar ervaring-rijken weg der tim merlieden gedwongen werd te verlaten, om zich op het avontuurlijke pad van eigen, wel iswaar fonkelnieuwe, maar toch ook gevaar lijke experimenten te begeven. De oplossing, welke de heer het allereerst vond, mocht geen gelukkige heeten, althans hij maakte er ongelukken mede. Hij droeg de lat simpelweg dwars voor zich uit, maar hij had verzuimd hiervan alle lieden, die ook van de drukke straat gebruik wenschten te maken, vooraf in kennis te stellen. Ze waren ongetwijfeld weggebleven. Nu niet. Nu wa ren ze er en met hen kreeg hij het in den waarachtigsten zin aan den stok. Hij priemde met het wel tweemaal langer lijkende hout een collega-heer in diens boord gelijktijdig met het andere einde een dame een fiksche muilpeer toedienend. Hij wend de zich voor-, daarna achterwaarts óm, ver langend zoo spoedig mogelijk èzijn excuus te maken, maar het had tengevolge, dat een werkman dezen heer te lijf wilde, terwijl twee gelijktijdig getroffen meisjes-gymna siasten haar opinie over dezen heer en zijn ambacht luchtten, zonder er Cicero op na te slaan. Hij deed wat in zijn omstandigheden op dit oogenblik het verstandigst was: hij zag er van af, zijn verontschuldigingen te stamelen en borg zich zelf en de lat voor een oogenblik op, bijna platgedrukt tegen de pui van een winkel. Hij blies uit en het gaf ver ademing, men zag het hem aan. Hij kon op nieuw beginnen, met frisschen moed en met andere, hem weer welwillend gezinde, want hem en zijn experimenten niet kennende, mede-straatbewandelaars. Hij verzon dus, geenszins totaal ontmoe digd, een nieuwe wijze van expedieeren eener lat en het ging aanvankelijk zoo goed, dat hij er over dacht patent aan te vragen. Een voudige redeneering had hem bewezen, dat hij terug moest keeren op den reeds verlaten weg, zich niet bedienend van zijn afgekeur- den, afzakkenden schouder, maar van zijn rechterhand, die de lat stevig omknelde. Het was uitgesloten, dat de zoo laag gehouden smalle plank 'n hoofd kon raken en ware de straat minder druk geweest, dan had men den heer met zijn oplossing kunnen felici- teeren. Helaas, zoo was het niet. Het was, wat het volgens Speenhoff altijd is: anders. Het was zéér druk en dit leidde tot 's heeren verderf. Hij trof met de lat kleinere menschen in hun ribben, grootere tegen hun kuiten en 'n jongetje tóch nog tegen het hoofd. Het was geen flinke jongen, want hij huilde om de buil. die niet eens zoo groot was als een zes- cents-kippenei en de paedagoog, die zich bij het jongetje bevond, zoo op het oog zijn va der, nam een dreigende houding aan, waarop de heer ten tweeden male tegen den muur vluchtte. Hier wachtte hij wederom een wijle op een nieuwen inval, teneinde zijn taak te volbrengen. Zijn hoofd zag inmiddels blauw rood, zijn lippen bewogen zich, alsof hij een druk gesprek voerde, zijn oogen stonden wild. Niet wetend van zijn mislukte experi menten leek het niet eens geraden hem te naderen, na het in de bladen verspreide be richt over de ontsnapping van 'n wild ge worden gevangene. Hij kén het wezen, tot aan het oogenblik van den nieuwen inval. Er passeerde een timmerman, een echte. Op datzelfde gelukkige oogenblik was de apathie uit dezen heer geweken. De lat in den steek latend, was hij plots een en al acti viteit. Hij kwam, na eenige tellen terug, mét den timmerman, den echten. Deze heer fluisterde hem een adres in en stond hem grootmoedig de veel te lange lat af. Daarna gingen zij beiden hun weegs, door de lange lat duidelijk te onderkennen als heer en timmerman. TON RUYGROK. AGENDA. WOENSDAG 27 MEI Parklaan 108: Alg. Jaarverg. „Pro Juven- tute". 4 uur nam. Palace: .Storm op den Mont Blanc". Too- neel 4 Benjamins. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Studentenhaver" en „De vliegende dwaas". Tooneel prof. Van der Mo len and Partner. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „City Lights". Too neel: 3 Rehrings. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 MEI Jansweg 39: Jaarverg. Ver. „Het Brokken- huis", 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. A POTIIEE KDIENSÏEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. tel. 10043. Zagreb.is een stad van veelzijdige beteeke nis. Eenerzijds is het hei knooppunt van het industrieele- en handelsleven van Joego slavië. anderzijds is het een militair centrum maar het ontleent eveneens zijn beteekenis aan de groote Universiteit en de vele onder wijsinrichtingen. welke daaraan annex zijn. Deze universiteit telt circa 4000 studeerenden In kringen V3n belanghebbenden ziet men ae ontwikkeling van het studentenwezen in Joego-Slavië met een groote bezorgdheid tegemoet. Men vreest voor een zekere over productie van afgestudeerden, terwijl daar naast het huisvestingsprobleem vele zorgen geeft. De meeste studenten zijn in Zagreb in groote gebouwencomplexen ondergebracht Zij, die daartoe de middelen niet bezitten, wonen er gratis. De kosten aan een en ander verbonden zijn zeer hoog. Deze geweldige studentenkazernes, in de onmiddellijke na bijheid van het weinig moderne station ge legen, wijzen op een sterke evolutie. Deze openbaart zich trouwens door de geheeie benedenstad. Het groote nieuwe beursgebouw opgetrokken uit Dalmatisch manner, en het nieuwe hotel Milinor op de markt, naast de uitgebreide villawijken in de richting der Save. zijn er de bewijzen van. In weinige jaren tijd is Zagreb geheel ge- metamorphoseerd en blijkbaar ook gesaneerd. De geplaveide binnenstad met zijn electri» sche tramverbindingen, toont het beeld van een Westersche omgeving en de in vele op zichten overheerschende „Esplanade" doet even denken aan de Parijsche boulevards. Intusschen vergete men geen oogenblik dat men hier zooveel zuidelijker vertoeft dan in ons land. Onder de koesterende zonnestralen zitten duizenden uren achtereen uit te rus ten. Waarvan? Ja, dat heb ik niet kunnen ontdekken. Dat zij het druk met gesticuleeren enz. hebben, valt niet te ontkennen; of dat de vermoeidheid ten slotte heeft veroorzaakt, is moeilijk na te gaan. Zagreb is vóór alles het middelpunt van Kroatië, een landsdeel hetwelk zich jaren lang achteruit gezet voelde, omdat het par lement door de z.g. groot-Serviërs werd over- heerscht. Toen in begin 1929 aan den bestaan- den regeeringsvorm een einde werd gemaakt en de Skoepsjtina naar huis werd gezonden, is in zeer veel ten behoeve van Kroatië, ver betering gekomen. Men voelt thans niet meer achter gesteld te worden en men heeft in zooverre een grootere mate van bewegings vrijheid gekregen, dat men niet in alles meer afhankelijk is van beslissingen, welke uit Belgrado moeten komen. Er heeft een zekere uitwisseling plaats tusschen Serviërs, die in Kroatië benoemd worden in vooraanstaande functies en Kroaten, die op overeenkomstige wijze behandeld worden in Servië. Zoo is de algemeene stemming geleidelijk ver beterd, waartoe zeker niet in het minst heeft LETTEREN EN KUNST „Triomf der Levenden." De inzet van den Katholiekendag. Hun die in het Stadion de vertooningen van het mysteriespel „Triomf der levenden" hebben bijgewoond, zal het opgevallen zijn dat de tafereelen op het bouwwerk, opge richt op het grasveld, niet innig verbonden waren met de woorden die uit gansch andere richting, door de luidsprekers, de ruimte in geslingerd werden. Toch was dit niet een toevallige fout in den opzet. Dit mysteriespel was van alge meen menschelijke strekking, het symboli seerde toestanden in plaats van personen, begrippen in plaats van menschen. Uit den mond van Michaël kwamen de woorden van God, uit den mond van Lucifer klonken de kreten van het Kwaad cn zoo werd de eeuwi ge strijd tusschen het goede en het slechte gekarakteriseerd. Om iederen schijn, alsof hier personen spraken, te vermijden, had men er voor gezorgd, dat de stemmen niet klonken van het centrum, het tooneel uit. Men wilde den indruk vestigen alsof zij uit het niets als het ware, kwamen aandrijven en in zooverre werd de bedoeling van de lei ders van het spel verwezenlijktHet valt echter niet te betwisten, dat dit resultaat te vens de oorzaak van een gedeeltelijke mis lukking beteekende. Het ontbreken van een werkelijk innige' verhouding tusschen tekst cn tafereel, ontnam zoowel aan het woord als aan het schouwspel de wezenlijke spanning zoo werden deze twee elementen beurtelings elkanders illustratie. Op de oogenblikken, dat er op het tooneel werkelijk handeling was, was de toeschouwer niet in staat de van elders komende tekst in zich op te nemen en op de momenten dat het spel aan handeling arm was, leidde het voor den microfoon ge sprokene de aandacht geheel af van 't spel. Deze onevenwichtigheid werd tenslotte nog versterkt door het feit dat het laatste niet bijzonder rijk is aan handeling, of, juister gezegd, aan groote verplaatsingen van kleur, en van massa. Dit was niet de fout van de regie, doch het gevolg van de overwegend literaire waarde van het werk van den schrijver. Het komt mij dan ook voor, dat het verstandiger was geweest wanneer men den tekst van het bouwwerk van het tooneel uit, straalsge wijze in de richting van de tribunes had ge zonden. Deze tekst immers was door den inhoud reeds voldoende algemeen menschelijk en het gevaar dat het spel er een te individueel karakter door zou gekregen hebben lijkt mij grootendeels denkbeeldig. Men had dan het groote voordeel gehad dat de twee elemen ten waaruit het spel is opgebouwd, het woord en het beeld, elkander zouden hebben ge steund, een omgekeerde werking dus van wat. nu geschiedde. Hiermede is eigenlijk de geheeie vertooning gekarakteriseerd: er blijkt uit, dat er een tekort was aan handeling en daardoor aan spanning en een gemis aan organische een heid tusschen tekst en schouwspel en daar door het duidelijker aan don dag treden van het gemis aan spanning. Wat er te genieten overbleef? Een schouw spel rijk aan kleur, schoon van vorm en in drukwekkend door stijlrijke aankleeding en mooie verlichting. De costuums van Werner bijgedragen het geregeld contact, hetwelk Koning Alexander, zelf Serviër, met Zagreb onderhoudt. Deze monarch heeft het vaste voornemen de verschillende nationaliteiten in zijn land elkander te doen verstaan en zich te plaatsen boven de extremistische neigingen, welke natuurlijk ook daar nog een voedingsbodem hebben. Wij hebben van het enthousiasme der Zagreber bevolking iets kunnen zien bij gelegenheid van het be zoek van koningin Maria aan de Hollandsche bloemen- en plantentcntoonstelllng. Dat be teekende nog niets vergeleken bij de ont vangst welke Koning en Koningin ten deel is gevallen bij het betrekkelijk kort geleden gebrachte bezoek aan Zagreb, waar 150.000 Kroatische boeren van hun enthousiasme blijk gaven. Dergelijke feiten zijn wel vol doende om aan te toonen. dat. hoe uit eenloopend de nationaliteiten zijn, welke Zagreb en Joego-Slavië bewonen, er tenslotte toch ook een bindmiddel aanweaig is. hetwelk men op de juiste wijze moet weten te ge bruiken. Of het zaken-doen in Zagreb voor onze tuinbouwers nu wel zoo buitengewoon ge makkelijk zal blijken te gaan is een vraag op zich zelf. Zagreb heeft geen groote bloemen winkels, zooals wij die in Haarlem en in Am sterdam kennen. Het gebruik maken van bloemen is daarbij niet populair. Het volk moet als het ware nog opgevoed worden in dat opzicht en het zal geleidelijk moeten ieeren begrijpen, dat het gebruik van bloe men niet overdreven en een levensbehoefte is. De gehouden tentoonstelling heeft voor zoo ver dat betreft, reeds belangrijk voorbereidend werk verricht. Daarnaast zal ongetwijfeld een zekere mate van voorzichtigheid in acht ge* nomen moeten worden bij het vorleenen van crediet. Maar dat is een zaak die de leve ranciers in ons land natuurlijk grootendeels In eigen hand hebben Hoe geheel anders is de in 1928 te Madrid gehouden blovjienmanifestatie geweest ver geleken bij die in Zagreb van April 1931. Ook ginds, in Spanje, was men verrukt over het gebodene, ook daar werd veler medewerking ondervonden, maar toch bleef de afstand Spanjaard.Hollander veel grooter dan die tusschen den Joego-Slaaf cn ons. Wellicht ls dat voor een groot deel te verklaren door de grootere taalverwantschap. Deze serie zou ik toch niet willen beslui ten alsvorens nog eens een woord van erken telijkheid te hebben geuit voor de mede werking. welke ondervonden werd van den Consul van Joego-Slavië te Rotterdam en diens secretaris. Zonder hun hulp zou de Nederlandsche naam in Joego-Slavië zeker niet hebben weerklonken als thans het ge val is geweest. MOLLERUS. Boehm uit Berlijn vervaardigd door Kauf- mann in Berlijn en Mlchels in Amsterdam waren buitengewoon fraai, evenals de mas kers, gedragen door de vertolkers van de Zeven Hoofdzonden, en ontworpen door Vitus de Vries. Verder muziek van Lou Lichtveld, die di recter nog dan dc tekst het vertoonde il lustreerde en accentueerde en die wflt toch ook de taak van den tekst had moeten zijn, het vertoonde droeg en opstuwde tot de geestelijke hoogte, die de schrijver in zijn letterkundigen arbeid zonder twijfel heeft trachten te bereiken, doch die in de verwer kelijking, niet geheel tot uiting kon komen. Zeker, te genieten bleef er genoeg over. Paul Huf is een zeer bekwaam vakman. Zijn regie kenmerkte zich door prachtlgcn een voud en het ontbreken van dramatische spanning mag niet aan hem geweten worden. Veel kansen bood het aan gebeurtenissen (die groote cn voortdurende verplaatsingen noodig maken) arme spel niet. Wanneer men den inhoud van het spel kent, zou men de opmerking kun nen maken dat er toch nog al het een en ander geschiedt. Men vergete echter niet dat beschikbare ruimte op het bouwwerk in verhouding tot het aantal per sonen dat er plaats op moest vinden, klein was en dat de hoofdgroepen, die der engelen en die der duivelen zich bijna in het geheel niet kon verplaatsen. Men begaf zich niet buiten dit bouwwerk, het veld er om heen werd niet betreden, de talrijke en veelhoof dige groepen moesten zich met veel overleg voórtbcwegen en dit bleek vooral in dc ge deelten waarin men een suggestie trachtte te geven van tumult en chaos en wceldcgc- not. een ernstige handicap, voor den clymax. Het orkest uit de H.O.V. onder leiding van Eauard v. Beinum, bestond uit blazers: twee klarinetten, bastuba en slagwerk, cn gaf een zeer fijnzinnige vertolking van Lichtvelds indrukwekkende muzikale illustratie. Hans Gruys trad als soliste op. de spreekstemmen werden door mevr. de Vries Kelderman, Iet Rikken, Greet Valk. Frits van Dijk. Hans van Meerten, Emile Pels en Harry DIsch gezegd. De Hemelsche stemmen klonken maar al te dikwijls te pathetisch en te zangerig. De verdere medewerkenden waren gerc- cruteerd uit de volgende verecnigingen: R.-K. Amsterdamsch Tooneelgezelschap, De Graal, R.-K. Studenten-Ver. „Sanctus Thomas Aquinas", St. Joxephgezellen-Ver- eeniging, R.-K. Jonge Middenstand, Kath. Jonge Werkgevers, R.-K Onderwijzers, R.-K. Volksbond, St. Ignatius-College, R.-K. Ver kenners. Het tooneel was ontworpen door A. J. N. Boorten. Het publiek was zeer enthousiast. Het was in ieder geval een waardige inzet van den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag. L. A. DE TOESTAND VAN PLEBAAN WESTERWOUDT. STEEDS VOORUITGAANDE. Men seint uit Rome aan de Msb.: De toestand van den Hoogeerwaarden ple baan L. A. A -M. Wc.stcrwoudt is steeds voor uitgaande. Hij celebreert sinds eenige dagen weer de H. Mis en mag reeds uitgaan voor kleine wandelingen. Einde van deze week za! hij Rome verlaten om voor ruim een maand elders in de bergen volledig herstel van krachten te zoeken. Gegarandeerd door Engeland, Frankrijk en Italië. Het Poolsche kabinet afgetreden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5