BEURSLEVEN IN NEW-YORK. H.D. VERTELLINCEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 27 MEI 1931 De dans der getallen. W allstreet-stemming. (Bijzondere correspondentie.) (Nadruk Yerboden; auteursrecht voorbehouden). Een droom. naar het Engelsch, van OLIVE SCHREINER. NEW-YORK, Mei. Faillissementen allerwegen: men moet „een fcans nemen", gelijk de Amerikaan zegt. Ge heel het leven is niet anders dan „een kans nemen". Een van beiden: het spel gelukt of het loopt spaak en dan begint men opnieuw. Vandaag millionnair, morgen misschien een arme slokker. Gisteren huurder van een feu dale woning, heel boven op een wolkenkrab ber in de Park Avenue: een woonhuis van twee verdiepingen boven de vier-en-twintig- ste etage, rondom een terras met bloemkassen en een imitatie groen gazon, dat niet be sproeid behoeft te worden en toch altijd frisch blijft en vandaag„Doet u die transactie niet", fluistert de oude heer achter mij mij in het oor. ,,Ik heb ervaring van vijf-en-twin- tig jaren. Die baby moet nog omlaag en hij zal omlaag gaan, deze babyKijk al weer een achtste er af." Hij behoort tot de vaste bezoekers. Iedereen kent hem, ieder kent zijn geschiedenis. Ook hij is van de frissche woning in hooger sferen afgedaald, niet een maal, wel tienmaal. Het laatst twee jaar ge leden, in October, toen alles kraakte. Sinds dien draagt hij een gerafelde broek en een groezelig boord, zuigt vier beursuren lang aan dezelfde afgebrande sigaar. Misschien kan hij nog eens een nieuw pak koopen, mis schien ook een nieuwen hoedMisschien wanneer een vriend hem eens een paar hon derd dollar leent. Niet vandaag, niet morgen, maar eens. En dan zal hij, wie weet, op zeke ren dag weer in de hoogte wonen. Wanneer dat zal zijn, is hem volmaakt onverschillig. Vooralsnog ver-schijnt hij dagelijks om tien uur, gaat zitten in een leeren fauteuil, altijd even vriendelijk glimlachend. Zijn oogen zoe ken de vergadering af. Hij kijkt toe, wanneer er briefjes worden uitgeschreven met het eene oog. Met het andere volgt hij den loo penden band, waar-op geheimzinnige getallen en nog geheimzinniger letters voorbijtrek ken. Of werpt, wanneer een of ander wonder lijk geluid, gelijk dat van een krakende spoel, zijn oor bereikt, een blik in de richting van dat geluid. Dan grinnikt hij of fronst zijn voorhoofd, naar gelang de transactie is uit gevallen, die hij, denkbeeldig, heeft uitge voerd. Allen, die hier komen, kennen elkaar. leder- weet van den ander, wie hij is, of hij wint of verliest, hoe zijn bankrekening staat. Hier, in dit makelaarskantoor bestaan geen geheimen. Ieder kan zien, wat de ander koopt of ver koopt, of kan het hooren, wanneer de klant roept: „Charlie, tweehonderd WB tegen 17 1 4 rekening nummer één!" Wat zich aan den overkant, aan de beurs afspeelt, weerspiegelt hier een minuut later op een loopenden band of op den wand met de knarsende wieltjes. Een zekere gemeenschappelijkheid van hun lot verbindt deze vijftig menschen. Geen jaloezie, geen gevoel van afgunst komt hier op. Allen zijn afhankelijk van de onzichtbare krach ten, die in Broadstreet aan het werk zijn, van de bears en bulls, die de koersen dicteeren. gelijk de landbouwer van den goeden God. Zij kunnen op goed en op slecht weer rekenen; zij kunnen zich verbeelden, de beurstechniek met al haar finesses te kennen. Zij kunnen alle jaarverslagen en dividenden van duizend maatschappijen in hun hoofd hebben, den nauv/keurigen stand van den tarweprijs, zij mogen logisch kunnen denken en nauwkeurig uitrekenen, wat dit en dat aandeel werkelijk waard is; desniettemin zullen zij zich naar alle waarschijnlijkheid vergissen. Maar zij zijn daar aan gewend, zij calculeeren alle moge lijkheden in hun berekeningen en staren naai den loopenden band. Daar rolt hij, nu eens langzaam, dan snel ler de dagen, waarop hij drie kwartier ach ter was bij de transacties zijn reeds lang voor bij hij rolt en rolt, uren lang. In honder den makelaarskantoren te New York. in dui zenden van het Noordoosten des lands tot het Zuid-Oosten en nog andere duizenden m het binnenland tot den Mississippi. Daar staat hij stil. Aan den overkant van de rivier bevredigt de telefoon de begeerten van de speculatie. In de kleine makelaarskantoren is de clientele tevreden met den Dow-Jones-ticker, die de papierstrook bedrukt. Hier. in dit modern in gerichte kantoor, wordt deze band als een lichtstreep op den wand geprojecteerd. Het geheimzinnige toestel is achter deze wand m een kleine cel geplaatst. De man, die het be dient, heeft niets anders te doen dan op te letten Het werk wordt in het beursgebouw zelf gedaan. Het principe van deze laterna magica is hetzelfde als bij den ouden Dow- Jones alleen bedrukken de springende, van drukletters voorziene wieltjes niet een papier, maar een filmstrook, die eerst loodrecht naar boven geprojecteerd wordt in een spiegel, die band. letters en getallen werpt op de matgla zen schijf, waar zij, vergroot als filmbeelden voorbijtrekken. Maar de makelaar laat zijn klanten nog meer zien. Zij moeten weten, wel ke dividenden ieder aandeel afzonderlijk heeft opgebracht, welke de slotkoers van den vori- gen dag was, welke de hoogste koers, welke de laagste koers van den dag van heden is. Het procédé, dat daar vroeger voor werd aange wend was langzaam: geheel de wand van een kamer was met letters bedekt, onder welke een jonge man kartonnen bordjes schoof. Zij werden, zoodra er een nieuwe koers binnen kwam verwisseld. Toen electrificeerdc de te legraaf maatschappij Western Union deze ma nipulatie en richtte voor de makelaars deze reusachtige wandborden in. Geheel naar wensch en behoefte worden daar de koersen van de aandeelen vermeld, voor welke de des betreffende makelaar in het bijzonder be langstelling heeft, vooral natuurlijk de cou- rantste en de belangrijkste. De wand, voor welke ik zit is verdeeld in drie vakken, gelijk een Spaansche wand. waarvan de twee bui- t'envleugels iets naar binnen staan, opdat het geheel vast staat. De drie velden registreeren de bewegingen van ongeveer drie honderd aandeelen. Zij zijn alfabetisch gerangschikt en loopen van links naar rechts horizontaal over de drie velden, in het derde waarvan, in gelaten in het wandbord de magische band loopt. De borden zelf zijn even mysterieus als de lichtband: letters niets dan letters en cijfers. Sommige van deze letters gevat tus- schen twee dikke, gele strepen, een zeer ge heimzinnige X zelfs tusschen twee roode blok ken gezet. Daarboven het dividend, links en rechts de hoogste en laagste koersen, een spiegelbeeld van het verleden en het heden, danr onder elkaar, vijf cijfervelden, waarop de slotkoersen van den vorigen dag. de ope ningskoersen, de hoogste en laagste koers van fie-n dag zelf en de allerlaatste noteering zijn aangegeven. Op de floor van de Stock Excange jvorden, laat ons zeggen, tweehonderd aan deelen Warner Brother Pictures gekocht of verkocht. Deze transactie wikkelt zich op het cijferbord af als volgt: het laatste cijferrol- letje onder de letters WB raakt in beweging, draait een paar maal, naar het schijnt om zijn eigen as en waar tot dusver 17 te lezen was, staat nu, wanneer de koers een half punt is gestegen 17 4, waarbij het laatste cijfer 4 8 beteekent. Is dat de laagste of hoogste koers van den dag, dan komt een van de andere cijferrolletjes tegelijkertijd in beweging. Ge lijk de bears en bulls tegen elkaar vechten, zoo ook de twee concurreerende koersagent- schappen, de lichtband en het cijferbord. Ieder wil den laatsten koers het eerst bekend maken, om de voordeelen van zijn systeem te bewijzen. Vandaag is het een bijzonder groote dag. X komt uit met zijn jaarverslag, dat door Wallstreet, door geheel Amerika, door de ge- heele wereld met de grootste spanning wordt verwacht. Want X is de leider van de beurs, de barometer van de Amerikaansche huis houding. Trekt X aan, dan volgen hem A, AAC, AGM, BFQ, BMR, dan volgt hem de concurrentie BS. Daalt X, dan is ook het lot van GM en K, dat zijn de General Motors en Chrysler, bezegeld. Want X is „United Steel" en wanneer staal slecht is en geen zaken kan maken, moet het ook de automobile-industrie niet goed gaan. CGïH. mag geen staal voor de fabricage van de Columbia-gramofoonpla- ten gebruiken en niettemin wordt ook deze schijf teruggedraaid. Kijk: in Chicago moet iets niet in orde zijn. Harvesters rolletje is gek geworden. Als een krankzinnige draait het om zijn as en wil niet tot rust komen. De gele decimalen springen dat het een aard heeft. Een, drie, vier, zes, acht, dan volgt ook het witte cijfer. Natuurlijk: op den twee den Dow-Jones-ticker, die in een hoek staat, die economische en politieke berichten ver meldt, zijn de tarweprijzen aangetrokken. De landbouw zal dus machines kunnen koopen en de machinefabrieken moeten goede zaken maken. Een zilveren streep aan den hemel der aandeelen. Maar met AFW is er iets niet in den haak. „Look at this" Baby", brult mijn buurman mij in het oor. Twee punten gedaald. „American Foreign Power" heeft bij de revolutie in Brazilië een paar tramwagens verloren. Maar ook daar is iets niet in orde. De filmaandeelen bewegen zich over de ge- heele linie naar beneden. Alleen WB hand haaft zich. De getallen brengen een feilen strijd tot uitdrukking. Twee partijen staan op dit slagveld tegenover elkaar. De sellers, die de koersen drukken en de buyers, die ze trachten te handhaven of, gelijk men hier zegt, te boosten, omhoog te brengen. Alle an dere filmmaatschappijen betalen dividenden. WB staakt. En desniettemin eindigt de strijd ten gunste van de koopers. Er is een pool gevormd. Achter mij zit aan een schrijftafel een man. Zijn werk bestaat uit het voeren van telefoongesprekken. Hij is „ondermake laar", kreeg van de makelaarsfirma de be schikking over de tafel, omdat hij een van de beste klanten is en haar de meeste provisies laat verdienen. Hij heeft het laatste kwar tier verscheidene tientallen menschen opge beld en getracht, voor een of ander minder waardig aandeel een pool te vormen, om de dingen op te drijven. Hij heeft „inside infor mation". Intusschen rolt de lichtband steeds verder, draaien de cijferspoelen. De schoenpoetser, die in het sousterrain van den twintig ver diepingen hoogen wolkenkrabber zijn bedrijf uitoefent, is op zijn rondgang door het ge bouw ook in ons vertrek aangekomen. Ik zet mijn linkervoet op zijn kist en laat mijn schoen poetsen. De markt is flauwer gewor den. De lichtband wordt voortdurend trager. Hij meldt delivery time. De cijferrollen hui len om smering. Er is niets meer te verwach ten. Daar blijven mijn oogen, vermoeid door den filmband, rusten op de letters AC. Zij vertegenwoordigen een uiterst prozaïsche zaak, American Can, een fabriek van blikken bussen. Haar koersen interesseeren mij niet. Conservenblikken, die moet het wel goed gaan in Amerika. Millioenen van deze dingen zie ik boven de beide letters opgestapeld. Heuvels, bergen, alles van blik. Maar achter deze bergen zie ik eindelooze boomgaarden, sinaasappeltuinen, ananasplantages, perzik culturen reusachtige velden, erwten, boo- nen, kool. Vierkante mijlen grond, bedekt met roode. sappige aardbeien... blauwe hemel. Californische zonPrachtig moet het daar nu zijn. Maar, het was vandaag weer niets. Allen hebben gedacht zooals ik. Ook de oude heer met de gerafelde broek „Doe", roept een vriend mij toe, „waar wacht je op? De markt is gesloten. Afgeloo- pen voor vandaag. Maar moed houden er is veel geld in de markt. M. R. K. (Nadruk verboden.) STADSNIEUWS PERSONALIA. Voor het examen L.O. lichamelijke opvoe ding is geslaagd mej. J. M. J. Roosen te Haarlem. ONDERLING BELANG. De afdeeling Haarlem van dexx Nederland- schen Bond van Koffiehuis-, restauranthou ders en slijters „Onderling Belang" viert op 2, 3 en 4 Juni haar 40-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid wordt tevens hier ter stede de jaarvergadering gehouden van den Neder- landschen Bond. Uit de feestgids, waarin de heer C. Maarschalk, burgeixieester van Haar- lexxx, en de heer Abr. Staalman een iixleidend woord geschreven hebben, zien we de groot- sclxe opzet van het congres. Op Dinsdag 2 Juni is er receptie van de jubileerende ver- eeniging in Royal. Des Woensdags volgt de officieele ontvangst ten stadhuize van den Bondsraad en de Congressisten, 's Middags 6 uur vindt een gemeenschappelijk diner bij Brinkmann plaats, gevolgd door een cabaret avond in de Gemeentelijke Concertzaal waar o.a. Kees Pruis en de fanx. Hofnxann optreden, met bal na. Den 5en Juni is tot slot een rij toer georganiseerd in ae omstreken van Haarlem. De Boixdsvergaderixxg heeft. Woens dagsmiddags en Doxiderdagsmorgens plaats in ae Concertzaal, HET LOODGIETERSBEDRIJF. OVEREENSTEMMING BEREIKT. De onderhandelingen tusschen de organi saties ïxx het loodgietersbedrijf om te komen tot overeenstemming terzake de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de plaatsen Am sterdam. Den Haag. Haarlenx en Rotterdam, hebben tot overeenstemming geleid. Het con tract tusschen beide partijen zal nu een aan hangsel bevatten, waarin omschreven zal zijn een reglement voor het vacantie- en feestdagenfonds. Ten opzichte van het betalen van vacantie- exi feestdagen komt van 1 Juli a.s. af een verandering. In het verleden bestond de re geling (en deze geldt ook nog tot 1 Juli a.s. en tevens ook voor de vacantie van dit jaar) dat de werkgever bij wien de werknemer op dat oogenblik der feestdagen of de vacantie- dagen in dienst was, deze dagen moest beta len. In de plaats daarvan komt een zegel, hetwelk een zekere waarde vertegenwoordigt. Elke week zal nu bij het loon zoo n zegel ver strekt worden, ixx welke zegel 1 52 deel van het jaarbedrag is verdisconteerd dat noodig is om de vacantie- exx feestdagen met 100 pCt. te betalen. AANHOUDENDE WERKLOOS HEID IN DE METAALINDUSTRIE NOG GEEN LICHTPUNTJE TE ZIEN. Nog steeds is de heerschende werkloosheid van grooten omvang en ook hier ter stede is er van eenige belangrijke vermindering geen sprake. Wel is de werkloosheid in de bouw bedrijven niet meer zoo groot als eenige maanden geleden, doch daar staat tegen over dat in de metaalindustrie de werkloos heid met de weck toeneeixxt en reeds zeer groote afmetingen heeft aangenomen, ook in de xxieubelindustrie wordt de toestand steeds bedenkelijker, terwijl bovendien er van eeni ge vermindering der werkloosheid ixx het transportbedrijf in het geheel geen sprake is en dit ook in de naaste toekomst niet kan worden verwacht. De thans heerschexxde werkloosheid is ernstiger dan in de tijden welke wij voorheeix keixden. Voorheen was de grootste werkloos heid altijd te constateeren onder de bouwar beiders, doch deze was dan ook van wisse lenden aard. De bouwarbeider die de eene maand werkloos was, had meestentijds het geluk de volgende maand weder aan het werk te kunxxen gaan, doch werd dan in het leger der werkloozen weder vervangen door een nieuwen werklooze. Het behoorde echter tot de uitzoxideringen als men xxxaanden en nog eens maanden achtereen werkloos bleef. Dit laatste is nu wel het geval in de Me taalindustrie, waar nog geen enkel lichtpunt te zien is. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. H. Dekker. N. Heiligland 4. autodop. Vreem, Viersterrenstraat 23, horloge, De Groot, Santpoorterstraat 31, autoped. Hage- mans, Merovingenstraat 9. autoped. Bureau van politie, Smedestraat, bril. Op de Kelder, Pahxxstraat 11 rd., bril. C. W. Pull, J. v. Zuren- straat 21, broche. Vuist, Anthoniesteeg 24 zw„ bril. Bureau van politie, Sixxedestraat, ceixx- tuur. Bakenburg, Bakenessergracht 26, duif. Endenburg, Wilhelminapark 15, eend. v. d. Horst, Heerensingel 71 g, zweep. A. v. Cam- pen, Olieslagex-slaan 2, lxaixdschoexx. Strij kers, KI. Houtstraat 57 rd., hond. Bureau van politie, Snxedestraat, hoed. J. Kooreman, Prinsessekade 50, handschoen. Silvis, Oost- vest 90, horloge, v. d. Linden, Scheepxxxakers- dijk 18, handschoen. Bureau van politie, Sme destraat, muts. Fleury. Barx-evoetesraat '21, manteltje. Kramer, Rijksstraatweg 112, mes. Bureau van politie, Sixxedestraat, poi'te- monnaie m. i. v. Ghert, Molcnaerstraat 31, id. Brammer, Linschoterstraat 32, id. A. v. Thijn, Prinsen Bolwerk 6, id. E. Groeneveld, Wilgen straat 13, pakje kindergoed. D. Zwaneveld, J. F. Helmerstraat 10, portemonnaie m. i. Slans- ky, Bronsteeweg, Heemstede, id. Zaayer. Gen. de la Reysti-aat 25 rd., id'. Willemsen, Ceram- straat 7, id. Vei-haar, Mariastichting, Kam perlaan, rijwielbelastingplaatje. Toeset, Burg wal 113, rijwielbelastingplaatje, Kopshagen, Kloosterstraat 23, rijwiel, v. d. Spek, Zomer- kade 63, rijwielbelastingplaatje. Goedemans, Kruistochtstraat 60, ring. De Vries, v. Oosten de Bruinstraat 198, rozeki-ans. Hendi'iks, Gasthuislaan 97, ring. J. Sclxoltens, Spaarn- wouderstraat 53, damestasch m. i. Bureau v. politie. Smedestraat, id. G. v. Gorkum, Oran jeplein 9, id. Bureau van politie, Smedestraat, zak m. i. Hoornhout, Haarlemmerliedestr 48, mes. OPDRACHTEN. Aan A. v. Hoften, aannemer te Haarlem is opgedragen het bouwen van 5 woningen voor de Weldadigheidsstichting-Tliijssen te Haar lem en van een Transformatorstation aan het Staten Bolwerk (voor de gemeente Haarlem). NED. CHRISTEN VROUWENBOND Heden, Woensdagavond, vixxdt in het Blau we Kruis aan de Oude Groenmarkt de 9de jaarvergadering plaats van de afdeeling Haarlem vaxx bovengenoemden bond. Behal ve de jaarverslagen krijgt men nog declama- tie van den heer Arie Post uit Scheveningen en zaxxg van mej. Ziezen uit Alkxxiaar, ter wijl de planxxexx voor den koxnendexx winter besproken zullen worden. GEDIPLOMEERDE LEESZAAL ASSISTENTEN Het assistents-diploma van de opleidings- cux'sussexx van de ceixtralc verceniging voor openbare leeszalen en bibliotheken te 's-Gra- vexxhage is uitgereikt aan de dames A. Adri- ani, H. A. Coeberglx, C. P. Duyns, G. Haexx- tjens, cn dexx heer H. J. Bosnxaxi, allen te Haarlexn. EXAMENS. Bij de door het Centraal Bureau Instituut Pont, Den Haag gehouden examens slaagden Voor Secretarisstenograaf Nederlandsch: de dames J. W. Evers en A. M. C. Roozen v. Daalen. Voor Kaïxtoorstenograaf Engelsch: Mej. G. A. M. C. Roozexx v. Daalen. Voor Kantoorsteixograaf Fransch: de dames J. W. Evers, T. J. P. M. Heerkens Thijssen, A. M. C. Roozen v. Daalen en G. A. M. Roozexx v. Daalen. Voor Kantoorsteixograaf Nederlandsch: de heer A. P. C. Bossaert eix de dames L. P. Facee Schaeffer, H. Floberg, I. Hozzel, J. Tijmann en N. v. 't Zet. Voor Dictaatstenograaf Nederlandsch: Mej. G. A. M. C. Roozexx v. Daalcxx. Voor Neöerlandsche Haixdelscorresponden- tie: de dames J. W. Evers, T. J. P. M. Heer kens Thijssen. J. Tijmann, A. M. C. Roozen v. Daalen en G. A. M. C. Roozen v. Daalen. j Voor Praktijkdiploma Bockhoxiden: de heer F. C. Mollema. Allen leerliixgen van In- i stituut Pont tc Haarlenx. Een moeder zat alleen voor het open raam. De stemmen der kinderen, die speelden on der de acacia's, kwamen er door naar bin nen. en de warme, geurende lucht van den zonnigen nxiddag.Bijen vlogen de kamer in en uit, wilde bijen, gonzende bijen, die met hun pooten'Vol met geel stuifmeel heen en weer naar de acacia's vlogen. Ze zat op een lagen stoel voor de tafel, stopte kousen. Ze pakte ze op uit een groote mand. die voor haar op tafel stond: een paar lagen er op haar knie, en bedekten het boek dat daar op lag. De naald ging op en neer en het eentonig geluid van de bijen en de babbelende kin- derstemmexi smolt steeds nxecr samen tot een verward gegoxxs, terwijl de naald langzaam en langzamer ging. De bijen, de langpootige bijen, die op wespen lijken en geen honing maken, kwamen steeds dichter exx luider gonzend om haar hoofd vliegen. Ze werd slaperiger en slaperiger, en ze legde haar hand, xxxet de kous er aan op den rand van de tafel, en liet haar hoofd erop neer zin ken. En de kinderstemmen buiten werden steeds vager en klonken steeds verder: toen hoorde ze zelfs niet meer. ïxxaar onder haar hart voelde ze haar negende kind. Daar. voor overliggend op tafel, met die'gonzende bijen om haar hoofd, had ze een wonderlijken di'oonx; ze dacht dat de bijexx steeds groeidexx en groeiden en menschelijke wezens werden, die zich om haar heen drongen. Toen boog er zich één naar haar over en zei zachtjes: „Laat mij mijn hand leggen op de plaats, waar je kind slaapt. Als ik lxet aanraak, zal het worden als ik." Ze vroeg: „Wie ben je?" En hij zei: ,,Ik ben Gezondheid. Dien ik aanraak, zal altijd lxet x'oodc bloed voelen kloppen en dansen in zijn aderen; hij zal vermoeidheid noch ziekte kennen voor hem zal het leven één lange lach zijn." „Neen", zei een ander, „laat nxij hem aan raken. want ik ben de Weelde. Als ik hem aanraak, zal hij geen nxaterieele zoi'gen ken nen. Hij zal leven van het bloed en de zie! van zijn nxedemenschen. als hij wil. hij zal hebben wat zijn oog begeert. Gebreken zal hij niet kennen, noch onvervxxlde verlan gens." In haar lag het kind, doodstil. Een ander zeide: „Laat nxij henx aanraken. Ik beix de Roem. Dien ik aanraak, zal steeds bergopwaarts klimmen, zoodat een elk hem zien zal. Als hij sterft, zal hij niet vei'geten worden, want zijn naam zal blijven klinken door de eeuweix heen. Bedenk wat dat is door de eeuwen heen niet vergeten te wor den!" En de moeder lag daar rustig en regel matig te ademen. ïxxaar in haar droom dron gen ze steeds dichter oxxx haar heen. „Laat nxij lxet kind aanraken." zei een an der. „want ik bexx de Liefde. Als ik heixi aan raak, zal hij niet alleen door het leven gaan. In het diepste duister zal hij een hand vinden, die hem toegestokeix wordt. Als de heele wereld tegen henx is, zal een ander zeg gen: „Jij en ik." „En zij voelde haar kind sidderen. Maar nog één kwam dicht bij, en zei: ..Laat nxij hem aanraken, waixt ik ben het Talent. Ik kan alles. Ik raak den krijgsman, den staatsman, den geleerde en den politicus aan, en zij slagen; en den schrijver, die noch DE HEER F. II. SMIT 70 JAAR, Op 6 Juni a.s. zal de heer F. H. Smit, voor zitter der Haarlemsche Haxxdelsvereeniging, den 70-jarigen leeftijd bereikexx. De heer Smit is een bekende persoonlijk heid te Haarlem. Met de Haarlemsche Handelsvereenigiixg is hij als het ware sa- nxeixgegroeid en hij heeft in de vele jaren, gedureixde welke deze organisatie onder zijn leiding staat, (in to taal was hij meer dan 35 jarexx bestuurslid) veel we ten te bereiken, niettegenstaande het feit. dat het hem vaak aan de zoo noodige mede werking van den xxxiddexxstand ontbrak. Ja ren lang had hij de bekende encadreurs- en kunstzaak in de Groote Houtstraat en hij keixde dus de nooden eix behoefteix van den middenstand door en door. Veel heeft, hij ge daan om dien stand in Haarlem oixxhoog te brengen. Toen de Middenstands Centrale hier werd opgericht kwam hij natuurlijk dadelijk in aanmerking, om zitting te xxemen in het da- gelijksch bestuur; verschillexxde malen was hij voorzitter dezer organisatie. Nog iederen dag is de heer Smit op zijn post op het kantoor der Haarleixxsche Han- delsvereeniging. Ook in het Burgerlijk Armbestuur heeft de aanstaande jubilaris laixgen tijd met- groo te toewijding veel en nuttig werk gedaan. Het is geen phrase, wanneer wij zeggen dat de heer Smit er op kan rekenen, dat de dag van den 6en Juni 1931 niet „onopgemex'kt" voor hem zal voorbijgaan! IIE EERSTE CONCERT VAN DE H.O.V. IN DEN HOLT. Den tweeden Pinksterdag gaf de H.O.V. haar eerste concert van dit zomerseizoen ixx de xxxuziektent in dexx Hout. onder leidhxg van den heer Marinus Adaixi. Er was een populair programma samengesteld, dat tloor het corps op schitterende wijze werd vertolkt Elk num mer oogstte een luid applaus. Het aantrekkelijke progi-amma en het mooie weer had een massa muziekliefhebbers naar de plaats der uitvoering gelokt. PERSONALIA. Voor de eindexamens Electrotechnxek van het genootschap Mathesis Scientiarum Gc- nitrix te Leiden slaagdexx oxxze stadgeixooten J. F. Groen exx J. Sival. ♦VAARSCHÜWING. De Commissaris van Politie te Haarlem vex-zoekt opneming van lxet volgende: De Commissaris van Politie te Roosendaal en Nispen geeft in overwegixxg. alvorens fi- ïxaxxcieele belangen, meer in lxet bijzonder lxet doen incasseei'eix van achterstallige vor- deringexx, toe te vertrouwen aan Adrianus Tops. geboren te Breda 4 Maart 1901. wo nen en kantoorlxoudexxde te Roosendaal aan de Molenstraat no. 39. inlichtingen in te winnen bij hexxx of bij den Brigade Com mandant der Koninklijke Marechaussee te Steenbergen, bij zijn tijd vooruit, noch erbij ten achter is. Als ik je kind aanraak, zal hij niet hoeven weenexx. omdat hy mislukkingen beleeft" Onx het hoofd van de nxoeder vlogeix de bijen en raakten haar aan, met hun lange, fijne pooten, en in haar droom kwam uit de schaduwen van de kamer iemand met een bleek gezicht, vol met diepe lijnen, xxxet holle wangen en een nxond. die smartelijk glim lachte. Hij strekte zij" hand uit. En de nxoe der deiixsde terug, en riep: „Wie ben je?" Hij antwoordde niet. exx ze keck hem in de oogen. Ze zei: „Wat kan je mijn kind geven geluk?" En hij zei: Ixx den man. die Ik aanraak zal een brandende koorts geboren worden, die zijn bloed in lichte laaie zal doen staan, cn die niet verdwijnen zal voor zijn leven ten einde geleefd is." ..Geef je weelde?" Hij schudde het hoofd. „De man. dien ik aanraak zal plotseling in den hemel boven zijn hoofd een licht zien verschijnexx. als hij zich bukt onx goud van de aarde op te rapen; als lxij opziet om er naar te kijken zal het goud hem tusschen de vingers uitglippen, of een ander zal het er uit nemen." „Roem?" Hij antwoordde: „Waarschijnlijk niet. Voor den ïxxaix dien ik aanraak, heeft zich eexx onzichtbare vinger een spoor in het /..nul getrokken, dat lxij nxoet volgen. Soixxs leidt lxet bijna tot aan den top. en draait dan plot seling het dal in. Hij xxxoct het volsen, hoe wel niemand anders het ziet. „Liefde?" „Hij zal er naar smachten, maar hij zal het ïxiet vinden. Als hij er zijn armen naar uit strekt, en zijn hoofd wil leggen tegen een ding of een nxensch, dat hij lief heeft, zal hij ver weg aan dexx hox-izon eeix licht zien flik keren. En hij zal er naar toe moeten. Wat lxij lief heeft, zal niet xxxet lxeixx mee gaan; hij moet den tocht alleen volbrcxxgeix. Als hij iets aan zijn brandexxd hart drukt en zegt: ,.Dit is vaxx xxxij!" zal hij een stem hooren, die hem zegt: „Niet vaxx jou! Laat los!" „Zal hij slagen?" „Hij zal niet slagen. Als hij met anderen saxxxeix gaat. zullen zij vóór hem het doel be reiken. Want vreemde stemmen zullen hem roepen en vreemde lichten zullen lxcnx wen ken, en lxij zal moeten wachtexx en luisteren. En dit is het vreemdst van al: aan het elixd van het brandende zand, waar anderen slechts meer zand cn meer woestijn zien. zal hij een blauwe zee weten. Op die zee schijnt ae zon, altijd, en het water is zoo blauw als blauwe safiei-en en het schuim vlokt wit te gen de kust. Een groot land rijst er uit op. en op de bergtoppen ervan zal hij het goud zien glinsteren." De moeder zei: „Zal hij het bereiken?" De ander glimlachte. Zij zei: „Bestaat dat land werkelijk?" En hij zeide :„Wat bestaat er werkelijk" En ze keek hem in de oogen, en zeide:' „Raak mij aan". En hij boog zich voorover, en legde zijn hand op haar en fluisterde iets. glimlachend: en dit hoorde ze: Dit zal je belooning zijn dat het Ideaal je werkelijkheid toe zal schijnen." En het kind sidderde; maar de moeder sliep door, en haar droom week van haar. „KUNST AAN HET VOLK". HET PROGRAMMA VOOR HET A.S. SEIZOEN Men schrijft ons: Nu de zomer zijn intrede lxecft gedaan, ziet ieder verlangend naar zijn vacantie uit en zit met reisgids of landkaart of Baedeker voor zich, om zijn reisplannen in elkaar tc zetten. Het bestuur van bovengenoemde v?r- eeniging echter zit achter lijsten van im- pressario's, aanbiedingen, aanbevelixxgcn, enz. en schift en schift, tot het de belang rijke en aantrekkelijke artisten heeft ge vonden, die in 19311932 zullen opti'cden. Met de beste verwachtingen kan het nu de volgende kunstavonden afkondigen: de Russische violist Alexander Moskowskv (van wien o.a. de NJR.Ct. zegt: „hij speelde het enorm moeilijke concert. Sn een atmosfeer van zekerheid en voornaamheid en nxocht tenslotte op een zeer mooi succes, dat uit vele terugroepingen bestond, rekenen") zal, begeleid door de kunstzinnige pianiste me vrouw Moskowsky Elias, een recital geven; de pianist Harold Samuel, waar het bestuur zich al eerder op gespitst had, Is geëngageerd voor 18 Dec. 1931. Van hem zegt Het Vader land: „Het wonder van den klaren en on ver klaarbaren Bach waart toch rond onder ons ,als er zoo een priester van zijn schoenen dienst de mysterlëxx openlegt; als allen aange trokken worden door de magie van dezeix bovenmensclxelijken nxensch, wanneer Samuel zijn Sarabandes de Stilte inzendt, bood schappen uit een hoogere stilte, die ze zijn." Het. programma zal openen met Anna El Tour, de beroemde Russische zangeres, ïxxet medewerking vaxx Theo v. d. Pas (piano). Het Vaderland schreef o.a.: „een liedeien- avond uit duizend. Het was als een openoa- ring." Het Drcsdencr strijkkwartet, bestazxxde uit de hecrexx Gustav Fritzclxe, Fritz Schneider, Hans Riphahn en Alcx Krop holler. zal in Maart 1932 optreden. Het is overbodig over dit bekende kwartet iets te zeggen. Als voordrachtkunstenares heeft het bestuur mevrouw la Tour uit den Ilaag ge kozen, die o.a. een stuk van Coctcau zal voordragen. Den volgenden keer iets over den too- ncel- en den dansavond. DE NIEUWE TARWEWET. STIJGING DER BROODPRIJZEN? Naar aanleiding van de binnenkort in wer king tredende nieuwe tarwewet. hebben we inlichtingen ingewonnen, of dc broodprijzen te Haarlem daardoor zouden gaan stijgen. Met zekerheid kon ons niets worden mede- gedeeld. mede door het nog steeds niet be kend zijn van den datum, waarop deze wet vaxx kracht zal zijn. Vermoedelijk zullen de prijzen eenlgszins stijgen. Men sprak van een cent of een halve cent per 4 ons broodje. Maar zooals gezegd, het is nog niet definitief.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7