UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 29 MEI 1931 HEEMSTEDE RAADSVERGADERING De doortrekking van de Heem steedsche Dreef. Een extra subsidie van f 2000 aan „Vreem delingenverkeer". Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdagavond, onder lel- chng van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Beëediging nieuw Raadslid. Het nieuwe raadslid, de heer p. H. M. Pee- perkorn, verkozen verklaard in de plaats van den heer Schelvis, wordt toegelaten en be- eedigd, Hij wordt door den voorzitter geluk- gewenscht en neemt zijn zetel in. Ingekomen stukken. Ingekomen Is een adres van het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne nabestaanden houdende verzoek in navolging van den Raad der gemeente Smallingerland met kracht te bevoegder plaatse te reclameeren ten gunste van de zoo zeer gedupeerde Mobilisatie slachtoffers en aan te dringen op een spoedige afdoende steunregeling. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Eervol ontslag. Met ingang van 1 Mei wordt eervol ontslag verleend aan mej. I-I. Ritman als onderwij zeres aan de U. L. O.-afdeeling der Bron- steeschool. Benoemingen. Benoemd worden: tot lid in de Commissie voor de bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelij ken omslag de heer P. H. M. Peeperkorn; in de commissie voor de Gas-, Duinwater en Electriciteitsbedrijven de heer P. H. M. Peeperkorn. Maatschappelijk Hulpbetoon. Aan de orde komt de benoeming van 5 be stuursleden voor den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Mevr. De V o o g t-D e Vogel had gaarne andere namen op de voordracht gezien. Het is toch gewenscht dat in het bestuur zitting hebben een geneesheer, een psychiater, een ambtenaar en een vrouw. De heer Kwak wil personen bespreken en vraagt daarom een geheime zitting. De Raad besluit in geheime zitting te gaan. Na heropening der zitting wordt dadelijk gestemd. Benoemd worden: de heeren W. Theunis- sen, F. Warmerdam, H. M. Fockens, A. Hoo- gervorst en mevr. A. M. FolmerHonig. De jaarwedde van den secretaris-penning meester van Maatsch. Hulpbetoon wordt vast gesteld op f 500. De Heemsteedsche Dreef. B. en w. stellen voor, van de heeren N. H. M. en N. R. en J. F. Roozen, H. T. Dirken, J. B. Ruysenaars en de Erven H. M. Ruysenaars Hzn. 6 perceelen grond aan te koopen ten behoeve van den aanleg van de geprojec teerde Heemsteedsche Dreef, voor een totaal bedrag van f 250.945.50. De heer Kwak uit zijn vreugde over het goede verloop van deze zaak, zonder dat er geprocedeerd behoeft te worden. De heer Van der Erf sluit zich hierbij aan. Wethouder Dr. Droog brengt hulde aan den rentmeester van het grondbedrijf, die zeer veel werk in deze zaak heeft gedaan. Extra-subsidie aan Vreemdelingenverkeer. Behandeld wordt het voorstel van B. en W. een extra subsidie van f 2000 toe te kennen aan „Vreemdelingenverkeer" voor de in dit blad vermelde doeleinden. De heer Audretsch vindt f 2000 voor een kantoortje, dat 's winters wel gesloten zal zijn, een onproductieve uitgave. De heer Kwak had eerder een woord van lof van den heer Audretsch verwacht. Spr. begrijpt de bezwaren van den heer Audretsch niet en juicht het voorstel van B. en W. ten zeerste toe. De vestiging te Heemstede is lang niet meer wat zij geweest is, het aantal in woners gaat zelfs achteruit. Aanneming van het voorstel van B. en W. kan hierin veran dering brengen. De heer Van U n e n merkt op, dat het hoog tijd wordt om flink reclame te maken voor de gemeente. Het geld zal zeker niet on productief zijn en spr. is B. en W. dankbaar voor hun voorstel. De heer R ij k e s vraagt of het de bedoeling is, meer vreemdelingen in de gemeente te krijgen. Dan moet er ook voor betere hotelge legenheid gezorgd worden. Anders gaat een andere plaats met de voordeelen 'strijken, Is het de bedoeling, vestiging in de gemeente te bevorderen, dan zal Vreemdelingenverkeer zich in verbinding moeten stellen met bouw verenigingen. Voorts vraagt spr. of er dekking is voor die f 2000. De heer V r 1 n g zegt dat het station Heem stede slechts een halte Is, waar meest slechts forensen uitstappen. „Vreemdelingenverkeer" moest liever zorgen voor een goede verbinding tusschen het station en het hart van het dorp. Spr. vindt de uitgave ongemotiveerd. Wethouder Van de Poll zegt dat kapi taalkrachtige personen naar Heemstede moe ten worden getrokken. Men vergelijke Heem stede niet met bij voorbeeld Zandvoort; voor zulk een plaats moet op andere wijze reclame worden gemaakt dan voor Heemstede. De zaak kost niet f 2000 méér, want aan reclame advertenties in tijdschriften enz., werd toch al geregeld geld uitgegeven. Dit zal nu niet meer noodig zijn. De practijk heeft geleerd, dat Heemstede niet zoozeer hotelgelegenheid noodig heeft. Een groot hotel te Heemstede zou voor den exploitant verlies opleveren. Over een goede verbinding Station-dorp. die B. en W. ook wel noodzakelijk achten, wordt gedacht. Het zal er op den duur wel van komen. De heer Kwak meent dat een hotel te Heemstede wel zal rendceren. Er is alleen een ondernemende man voor noodig. Maar „Vreemdelingenverkeer" kan niet voor alles tegelijk zorgen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Rondvraag. De heer Van der Linden vraagt offi- cieele publicatie van het aantal werkloozen in de gemeente. Wethouder Dr. Droog zal met dezen wensch rekening houden. De heer R ij k e s zegt dat sedert de bezui niging bij de N. Z. H. er twee wagens zijn met één conducteur. De veiligheid van de passa giers heeft hier naar spr.'s meening onder- te lijden. De voorzitter zegt dat het gemeente bestuur hieraan niets kan doen. De minister- heeft den maatregel goedgekeurd. De heer R ij k e s betreurt het, dat de nieuwe verordening op de begrafenisrechten nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd. De heer Vring zegt dat er op Hemel vaartsdag te Heemstede een kermis is ge weest, die nog grooter v/as dan die van de In dische Buurt, waarvoor dit jaar geen verlof is gegeven. De voorzitter zegt dat de feestelijk heden van Hemelvaartsdag geen p e r i o- dii?k karakter hadden, maar-ter gelegenheid van een jubileum eener vereeniging gehou den werden. De heer Van der Erf klaagt over vernie ling door de jeugd in de Javaiaan. Steenen palen zijn daar van hun voetstuk gerukt en met een hek op den grond gegooid. Spr. vraagt meer politietoezicht. De voorzitter zegt dat daar al gezorgd is, in den laatsten tijd, voor méér toezicht. Op sommige avonden is er zelfs een vaste post. Spr. zal overwegen of er nog meer te doen is, maar moet woekeren met de beschikbare po litiemacht. De heer VanUnen zegt dat er nog steeds door automobilisten te hard gereden wordt in de gemeente. Spr. vraagt meer bekeurin gen. De heer Kwak merkt op dat het rechts houden op de Heemsteedsche Dreef veel te wenschen overlaat. Er staan daar ook bijna geen borden. Wethouder Van de Poll wijst er op, dat het juist heel moeilijk is de zeer snelle rij ders te „vangen". B. en W. zullen rekening houden met de geuite wenschen. De heer Kwak vraagt of het juist is, dat aan bouwondernemers moeilijkheden in den weg worden gelegd bij het bouwen van gara ges op de bij huizen behoorende terreinen- Er bestaat een bepaling, dat er van het hoofdgebouw uit een ruimte van 4 M. moet zijn, maar nu wordt er geëischt dat die open ruimte er zal zijn, gerekend van de garage af. Wethouder Dr. Droog antwoordt, dat de heer Kwak waarschijnlijk doelt op de Heem steedsche Dreef. B. en W. zijn van oordeel, dat de bebouwing daar wat te dicht zou gaan worden. Men late B. en W. vrij, op de Heem steedsche Dreef ruimte-beVorderende eischen te stellen. De heer Kwak blijft meenen dat de gron den aan de Heemsteedsche Dreef op deze wijze veel te duur en daardoor onverkoop baar zullen worden. Wethouder Dr. Droog wijst er nog op, dat hier eigenlijk geen sprake is van tuin maar van een weg, een tegelpad, naar de garage. De heer Peeperkorn dankt voor de vriendelijke woorden waarmede de voorzit ter hem bij het begin der vergadering wel kom geheeten heeft. Spr. zal niet lang lid van den Raad zijn, maar hoopt toch nog in 't belang der gemeente werkzaam te kunnen wezen. Hierna sluiting der openbare zitting. Zij nog vermeldt dat in den loop van de zitting zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen de voorstellen betreffende: aan vaarding van de Hugo de Grootlaan, en ont eigening in het belang der Volkshuisvesting van een perceel grond in en nabij de gepro jecteerde Heemsteedsche Dregf, ten Zuiden van de geprojecteerde Lanckhorstlaan. VERGADERING COöP. BOERENLEENBANK. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging een zeer druk bezochte jaarverga dering. De voorzitter, de heer Jos. M. J. Braam, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna de voorlezing der notulen plaats had. Hierna volgde een uitgebreid jaaroverzicht Gememoreerd wordt hierin het overlijden van den vorigen directeur den heer H, M. Ruysenaars en het vertrek van den heer A. A. Swolfs. Uit het financieel verslag blijkt dat door spaarders met bijgeschreven rente bijeenge bracht is f 359.420.29 verdeeld over 1310 in lagen en terugbetaald in 896 keeren f 276.113.18. Het saldo-tegoed op 31 December 1930 was f 507.832.46. 787 spaarboekjes zijn in omloop tegen 711 op 31 December 1930. Op 1 Jan. 1930 stond aan voorschotten uit f 152.388.62. Aan nieuwe voorschriften werd uitgegeven f 3.121.85 en op voorschotten werd terugbetaald f 123.497,45. Het saldo aan voorschotten op 31 Decem ber 1930 bedroeg f 32.013.02. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Captein en J. F. Roozen en als plaatsvervangende leden de heeren J. Koomen Czn. en A. v. Beusekom. ALs lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer J. C. v. d. Eyken. Medegedeeld werd dat de bank voortaan ook hypotheken zal verstrekken tot een be perkt bedrag. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: S. Ilooreman, Spaarnooglaan 26 Haarlem een dienstbodeschort; Poffertjeskraam Raad huisstraat, een witte slagers jas; Const. Huijgenlaan, een klnderbril in etui: Burger, Lange Veerstraat 6 Haarlem, een klnderpor- temonnaie; G. Duindam, Heerenweg 91, een regenjas; Cramer Azalealaan 10, een rijwiel- belastin grnerk; D. Verkaik Bankastraat 84. een alpaca beursje met inhoud; Van Vuren Glipperweg 91. een zilveren broche. Wouden berg" Dr. Cuijperslaan 6. een hamer. Van der"Blom Bankastraat 108, een rijwielsleutel een slot met ketting en een sleuteltje. J. Silvis, Glipperweg 63, een damesportemonnaie met inhoud; H. Bank, St. Bavo Kerklaan, een postduif. Schravendijk, Oosteriaan 9, een kinderportemonnaie met inhoud. Van Daalen Adriaan Pauwlaan 8 a, een overall. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een aktentasch en een sleutel van een melkbus. SANTPOORT EEN GOED AARDBEIEN JAAR? Hoewel er momenteel in deze omgeving lang zooveel aardbeien niet meer geteeld worden als enkele jaren terug, beteekent een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaajabonné opgeven, ontvangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement ƒ1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Ruiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen' op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advcrt.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. goed aardbeien jaar voor menigen tuinder hier ter plaatse toch nog een meevallertje. De vooruitzichten op een dergelijk jaar zijn vast niet slecht, want de aardbeienvelden staan er gunstig voor en zien wit van de bloemen. Wanneer nu de nachtvorsten haar vernielend werk niet aanvangen! Want in één enkelen nacht kan de hoop op een goed jaar vernietigd worden. IJMUIDEN DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. VRAGEN VAN HET TWEEDE KAMERLID BRAUTIGAM. Door den heer Joh. Brautigam, Voorzitter van den Centralen Bond van Transport ar beiders, van welke organisatie de IJmuider Federatie van arbeiders in het visscherij - bedrijf deel uit maakt, werden in zijn kwali teit van lid der Tweede Kamer aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw de onderstaande vragen gesteld: Zijn de mededeelingen in de pers, betref fende den inhoud van een door den Minister aan het Gemeentebestuur van Velsen ver zonden brief aangaande het yerleenen van crisissteun, juist? Zoo ja, kan de Minister dan mededeelen, of hetgeen ter zijner kennis is gebracht en waarop zijn oordeel is gegrondvest, dat be zwaarlijk van crisis-werkloosheid in het visscherij bedrijf kan worden gesproken, steunt op inlichtingen, verkregen in bespre kingen en overleg met de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers? Indien dat niet het geval mocht zijn, is de Minister dan alsnog bereid in zoodanige be spreking te treden en kan hij dan mededeelen uit welke bron de inlichtingen voor zijn tegenwoordig oordeel zijn verkregen? Is het den Minister bekend, dat de arbeids voorwaardenvoor het visscherijbedrijf te IJmuiden eerst kort geleden in gemeen over leg voor den tijd van twee jaren in een collec tieve arbeidsovereenkomst zijn geregeld en dat deze in het algemeen slechts een matige belooning inhouden voor zwaren, zeer lang- durigen en gevaarlijken arbeid? Is het den Minister bekend, dat meerdere factoren, die met de arbeidsvoorwaarden geen enkel verband houden, de crisis in het vis scherij bedrijf veroorzaken, als slechte visch- stand, puf visscherij, lage marktprijzen, slecht bedrijfsbeheer, e.a.? Acht de Minister het onder deze omstandig heden juist en een objectieve beoordeeling der feiten, om als zijn oordeel te kennen te geven, dat in de arbeidsvoorwaarden de oor zaak der crisis zou zijn gelegen? SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 28 Mei: Ned., Ganymedes, Zwarte Zee. Letsch, Astra, Riga. Engelsche motor, Pysander, Bremen. Duitsch, Themis, Bremen. Ned., Vecht, Cotka. Ned., Maasstroom, Leeds. Duitsch; Koholyt, Londen. Ned., Vechtstroom, Huil. Zweedsch, Gondel, Londen. Ned., Hontestroom, Londen. Zweedsch, Erna, Rouaan. Engelsch, River I-Ibler, Goole. Duitsch, Grünewald, Guatemala, Ned., Maaskerk, Hamburg. Vertrokken schepen: 27 Mei: Zweedsch, Sirius, Calburg. 28 Mei: Ued., Gouwestroom, Plymouth. Duitsch, Rhein, Hamburg. Engelsch, Tykwood, Preston. Ned. motor, Spes, Porsgrund. Ned., Thea, Londen. Ned. sleepboot, Groningen, Noordzee. Ned., Helder, Antwerpen. Ned., Zeus, Rotterdam. Ned., Nero, Dantzig. Zweedsch, Nyland, Rotterdam. Spaansch, Mani Lucl, Riga. Duitsch, Attica, Hamburg. Engelsch, Marslow, Glasgow. Duitsch, Fenschidl&r, Pryla. Engelsch, Vale of Mambray, Newport. VERBOUWING. Het verbouwen van een woonhuis in de Prins Hendrikstraat tot winkelhuis is door den architect N. C. ten Broeke opgedragen aan den heer P. Cupido alhier. WELDADIGHEIDSAVOND TEN BATE DER „LICHTHOEVE". Gisteravond werd in „Het Wapen van Vel sen" een weldadigheidsavond gegeven ten bate van bovengenoemde instelling. De heer Van Tilburg opende deze bij eenkomst en sprak den wensch uit, ciat de opbrengfst zou mogen bijdragen, om de ver plichtingen, die de Lichthoeve heeft, na te kunnen komen. Er was een gevarieerd programma samenge steld. Nadat een klein orkest de stemminf er- had ingebracht, kregen men te genieten van zang, muziek, gymnastiek, zang, spel en wat dies meer zij. De heer Van Tilburg toonde m&t de uitvoering van zijn leerlingen een uitstekend muziekleeraar te zijn. Wij zullen niet alles afzonderlijk bespre ken, maar willen toch even melding maken van het Kabouterlied, dat gezongen werd door de kinderen van de „Lichthoeve" en dat veel applaus oogstte. We hopen dat het fi- nancieele succes groot geweest is. CHIi. GEMENG KOOR „LOOFT DEN HEER" Ter gelegenheid van het succes behaald op het zangconcours te Loenen a.d. Vecht, hield bovengenoemde vereeniging een feestavond. TWEEDE KAMER 28 Mei. Nog eens de benoeming van den Gouverneur-Generaal. Korting op de ambtenaarssalarissen is on vermijdelijk. Begrootingsbe- schouwingen. Prof. Steger heeft het vorige jaar mm cf meer philosophisch getinte beschouwingen gehouden over de Nederlandsche koloniale politiek. Hij heeft zich daarbij zoozeer bezig gehouden met de uiteindelijke doelstelling dier politiek zoozeer steeds gesproken over de zelfstandigheid en de volkomen onarhan- kelijkheid van Indië, dat velen gemeend hebben dat de R.K. hoogleeraar ook het „los van Holland" in zijn vaandel had geschre ven. Daar is het een en ander over te doen geweest, de R. K. Indische specialiteit in de Tweede Kamer Feber, wijdde een gedeelte van zijn redevoering bij de Indische begrooting ten vorige, jare aan die van den Senator en de Senator Janssen hield de weegschaal tusschen beide meeningen en verklaarde ze in overeenstemming met het R. K. Program. Prof. Steger heeft het intusschen maar wenschelij ker beoordeeld toch ook nog zelf nader te preciseeren. En dus kwam hij van daag met het betoog, dat Indië recht lieeft op zelfstandigheid, dat de onafhankelijkheid doel moet zijn, maar dat de Nederlandsche taak nog lang niet afgeloopen is, dar Indië nog lang niet volwassen is, dat het koloniale doel nog niet werd bereikt en Indië op on afhankelijkheid nog geen recht heeft. Toch deed de hoogleeraar deze uitspraken van een advies tot voorzichtigheid vergezeld gaan: immers, zoo zei hij, het verdere ontwaken van Indië zou wel eens heel wat korter kun nen duren dan men vermoedt. De heer Steger vroeg zoo spoedig mogelijke afschaffing van de poenale sanctie en zag als het voor Indië meest conservatieve werk, den arbeid van zending en missie. In dië zoo zei hij is alleen dan een geze gend land te noemen, wanneer het Chris tendom en de Christelijke maatschappijleer de Indische samenleving hebben doortrok ken. De R.K. Senator Janssen en ook de minister want deze beëindigde reeds het meest belangrijke gedeelte van zijn rede voering hebben met deze laatste_ beschou wingen hun instemming betuigd, zij heb ctat de minister zich iets minder algemeen uit drukte. De Kamer vermeide zich in de stille rustige wateren dezer koloniale philosophic. Tot dat Prof. Lohman aan het woord kwam. Die een weer wat krasser geluid deed hoor en. Die allereerst zijn groote te leurstelling uitsprak over de afwezigheid van den minister-president, nu toch in de Kamer- een spreker over de persoonswisseling op den troon van Buitenzorg verwacht kon worden. En de benoeming van de G.-G. is volledig re- geeringszaak. Prof. Loihiman werd echter nóg critïscher, toen hij het had over de niet-benoeming van Dr. Colijn. Ook hij sprak van verminderde sympathie over het koloniaal beleid van het huidig kabinet, terwijl de heer Briet den vorigen dag voor 't heele kabinet het ge- heele beleid, van een verminderde sympathie siprak. Prof. Lohman bleek, zoo mogelijk, nog sterker in zijn vereeririg van Dr. Colijn: hij sprak van een staatsman van groote allure, wien jure suo het Gouverneur-Generaalschap toekwam, die Indië volledig kende, de primus inter paris, de rechte man op de openplaats, die niet provocatief zou zijn opgetreden, die geen onvruchtbare reactie zoor hebben on dernomen, die het vaderland onschatbare diensten heeft bewezen. En al zei de Utrecht- sche hoogleeraar veel goeds van den benoem den Gouv.-Gen., Jhr. de Jonge, al geloofde hij, dat deze vele karaktereigenschappen be zat welke voor de hooge Landvoogd functie geëigend waren, toch 'kwam tot slot deze tirade: „Dit alles verzoet in geen enkel op* zicht de bitterheid over de niet benoeming- van Dr. Colijn". Over de landvoogdsbenoeming spraken nog de heeren Janssen, Slingenberg en Fock. Ook de minister natuurlijk. Maar de evengenoem- de heeren in een heel anderen toon, dan de afgevaardigden Lohman en Briët. Er was ook onderscheid in hun woorden over den nog zittenden landvoogd. Liet Prof. Lohman critiek hooren op de gestie van Jhr. de Graef over de kwestie-Kiewit de Jonge, over de zaak Middendorp, de heer Slingen berg kan die houding van den heer Kiewit de Jonge nu niet zoo scherp afkeuren en had 't in ieder geval beter gevonden, wanneer- de minister eerst het oordeel had ingewonnen van den G.-G. Maar de heer Fook nam het meest ruime standpunt in. Hij ging niet meer in op het beleid van den G.-G., sprak: slechts van de uiterste moeilijke taak die op de schouders van een G.-G. is gelegd, zeide, dat ook Jhr. de Graef den dank van het land verdiende, om wat hij deed en wenschte hem ten slotte een behouden thuiskomst. De heer Slingenberg geloofde, dat de heeren Briët en Lohman noch het land, noch den heer Colijn met hunne redevoeringen een dienst bewezen hebben. Het land niet, omdat thans Jhr. de Jonge is gekwalificeerd als niet de beste, Dr. Colijn niet, wijl thans de re geering gedwongen werd te zeggen, dat Dr. Colijn niet de beste candidaat was in de huidge omstandigheden. Waarom vroeg de heer Fock moeten we spreken over een niet-benoemde? Dat heeft geen zin. We kunnen spreken over den wei-benoemde. Welnu, Mr. Fock had niets dan goede verwachtingen van cTen nieuwen landvoogd. Hij noemde voorts wat Mr. Mendels zei over het noodzakelijke gebrek aan onbe vangenheid bij Jhr. de Jonge, wijl hij hooge posten had bekleed bij de Koninklijke, een insinuatie, welke men zéker zich niet mocht veroorloven jegens een man, die om 's lands belang zich beschikbaar stelde, met achter stelling van eigen belang, want hij gaf niet alleen zijn hooge positie-bij de Koninklijke op, maar wordt staatsrechtelijk verplicht in dezen daarvoor zeer nadeelige tijden al zijn effectenbezit in Indische vennootschap pen te verkoopen. Ook Mr. Janssen sprak alleen over den nieuw-benoemden en had evenzeer goede ver wachtingen. Mr. Slingenberg zeide vol af wachting te staan tegenover „de onbekende grootheid", die door hem naar zijn daden zal beoordeeld worden. De minister zal den heeren Briët en Lohman weinig pleister op de wonde hebben ver schaft. Allereerst citeerde hij het handboek van wijlen Lohman, daarna Prof. Buys en Thorbeclce. En alle drie kwamen tot de con clusie, dat het niet in 's lands belang is. wanneer men in de volksvertegenwoordiging van gedachten gaat wisselen over een be noeming, over de vraag, waarom A wel en B (in casu C) niet benoemd werd. De minister deed gevoelen, hoezeer de landvoogdskeuze een moeilijke is, wat er af te wegen geweest is. De minister betreurde 't, dat Dr. Colijn's naam genoemd is, want ook de regeering erkent de zeer groote ver diensten van den heer Colijn. Maar lang beraadde de regeering. Ze overwoog alle factoren, alle moeilijkheden, 's lands be lang in deze omstandigheden en kwam tot de conclusie dat niet Dr. Colijn, maar Jhr. De Jonge moest benoemd worden. Had Dr. Colijn zoo be antwoordde ten slotte de bewindsman nog een vraag van Mr. Briët toch gevraagd moeten worden, wanneer men hoopte, dat hij niet zou aanvaarden? Over de eigenlijke begrootingscijfers is niet veel gezegd. Dat kon ook moeilijk. Zoo wel Mr. Slingenberg als Mr. Fock die een keurig-gebouwde redevoering voor de vuist uitsprak gevoelden die moeilijkheid, om dat de begrootingscijfers met het kleine tekort heel niet het werkelijke beeld zijn, met veel grootere cijfers als crisisgevolg. Daarvan zal een suppletoire begrooting, die bezuinigend zal moeten werken, wel spreken. En dan ook zal de Kamer daaraan wel öe noodige aandacht wijden. De heer Janssen stelde zelfs tot dat oogenblik uit het mee- deelen van zijn meening over de voor nemens der regeering tot salariskorting. Ook, wijl hij het juister noemde het eerste woord aan de Tweede Kamer te laten. De heer Fock sprak er wel over. Hij jubelde allerminst over de voornemens te dien op zichte, noemde salariskorting alleen we*n- schelijk, wanneer het uiterste noodzaak moest zijn. Uit des ministers antwoord op vragen van Mr. Slingenberg bleek, dat mi nister De Graaff inderdaad reeds de uiter ste noodzaak aanwezig zag, want hij sprak van een onvermijdelijkheid. Mr. Slingenberg had gevraagd, waarom 'de Indische ambtenaren niet geraadpleegd waren over de komende salariskorting: dat heeft hier te lande immers ook plaats. De minister noemde dat voor Indië een on mogelijkheid, maar zei hij het had daarenboven ook niet tot een resultaat gevoerd, want de salariskorting is „onver mijdelijk". De salarissen kunnen niet buiteh de bezuiniging blijven, zij nemen een, te groote plaats op de begrooting in. Er zal dus bezuinigd1 moeten worden'. Alle sprekers achtten het noodzakelijk geen vi tale belangen der bevolking aan te tasten. Verschil was er alleen evenals in de Twee de Kamer over het antwoord op de vraag, wat vitale belangen zijn. De heeren Lohman, Janssen en Fock achten vitale belangen het bewaren van orde en rust. De heer Slingen berg waarschuwt tegen een te sterk ingrijpen in wat, in breeden omvang, tot de volksbe langen mag worden gerekend. De heer Slingenberg noemde, wat in dë Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer was geschreven over de kwestie-Kievit de Jonge een „schrobbeering", die de heer Kievit de Jonge niet had verdiend. De heer Slingenberg heeft voorts met Mr. Janssen lof gebracht aan de organisatoren van de Nederlandsche afüeeling op de kolo niale expositie te Parijs, waar men zei Mr. Slingenberg zien kon, wat de ethische po litiek in Indië voor goede resultaten heeft gehad. Hij wekte voorts op voort te gaan op den v/eg der economische ontwikkeling, naar de mogelijkheden van zelfbestuuf. De heeren Lohman, Janssen en Fock heb ben onder instemming van den minister gezegd, dat het opperbestuur volledig ver antwoordelijk is voor alle daden van den Gou verneur-generaal, al zal men natuurlijk zeer verstandig doen met het inachtnemen van de noodige matiging in de critiek. Morgen zet minister de Graaff zijn rede voort tot het afdoen van nog enkele detail punten. INTIMUS. De voorzitter de heer Van Leeuwen opende de bijeenkomst, heette allen welkom en memoreerde het succes dat de vereeniging heeft behaald. Spreker feliciteerde hiermede de Vereeni- ginge maar in de eerste plaats den directeur en dankte hem voor zijn onvermoeiden ijver, waardoor het mogelijk is geworden dat „Looft den Heer" met 287 punten de ver eeniging is, die van de 13 mededingende ver- eenigilngen het hoogste aantal heeft ver worven en de directeur den directeursprijs heeft gekregen. Een geestdriftig applaus bewees, dat ieder het met het gesprokene van den heer Van Leeuwen eens was. Hierna was het woord aan den directeur, die er de aandacht op vestigde dat hij altijd met veel genoegen hier dirigeerde. Hij hoop te met „Looft den Heer" nog vele lauweren te mogen verwerven. VELSEN DE UITBREIDING VAN HET RAADHUIS. De uitbreiding van het raadhuis is niet op gedragen aan den heer J, Lindhorst te IJmui den, doch aan den heer I-I. Oudshoorn te Velsen voor 22.350. De bouw van een dienst woning in het park Velserbeek werd opge dragen aan den heer P. Cupido te IJmuiden voor 5990. Ofschoon de laagste inschrijving voor de massa ruim 1000 goedkooper was, hebben B. en W. het werk aan ingezetenen opge dragen. S.D.A.P. De federatie Velsen der S.D.A.P. houdt cp Maandag 1 Juni a.s. een buitengewone leden vergadering in Flora te IJmuiden (O.) FABRIEKSSCHOOL PAPIERFABRIEK. De fabrieksschool op de papierfabriek heeft bewezen in een groote behoefte te voorzien. De directie is er daarom toe overgegaan eenige lokalen der fabriek geheel voor dit onderwijs in te richten. De nieuwe school bestaat uit drie klassen en wordt binnen enkele weken geopend. De leiding berust in handen van den heer J. Apetz. GVMNASTIEKVERF.ENIGING S.S.H. Door de gvrnnastiekvereeniging S.S.H. wordt dezen zomer deelgenomen aan de ath- letiek-competitie van den Kennemer turn kring. S.S.H. komt uit met een ploeg in de tweede klasse heeren-af deeling en met drie ploegen in de tweede klasse dames-afdeeling.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14