IE REISBUREAU J LORENTZPLEIN 26 ZATERDAGMIDDAG Nieuwe Hondenlevens. PICCARD'S POGING MET SUCCES BEKROOND. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14699 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrüdag 29 Mei 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per week f 0.2714, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3.57J4. Franco per post door Nederland f 3.87)4- Losse nummers f 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4. franco per post- UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 106M Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer 035- Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.óOi elke regel meer 0-15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet ot Oog (400.-, Duim '250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- ol Beenbreuk 1100.- Wat 'n hondjes van een hondjes, Vindt u 't niet een leuk geval? Welkom, welkom in het leven, Na ttemeuzen-negen tal 't Leven lijikt jelui voorloopig Denk ik, nog een vreemde grap, Maar het is niet altijd grappig, Zet je maar bij voorbaat schrap. Naar het uiterlijk geoordeeld, Heeft het echter allen schijn. Dat je moeder Ti goede herder Voor haar negental zal zijn. Wel gefilsiteerd, mevrouwtje, Wat een heerlijk mollig stel, Als ze straks op u gaan lijken, Nou, dan redden zij het wel. Tja, dat jonge goed brengt zorgen. Maar ook minstens zooveel vreugd, En u moet dan maar bedenken, Zoo behoudt u zelf uw jeugd. 'k Wensch u 't beste met de kleintjes, Veel geluk en nimmer nood, U persoonlijk kracht tot strijden Voor het dagelijksch hondenbrood. Moge het u met uw tienen Naar den vleesch-en-botjes gaan, Dan is zelfs een hondenleven Nog niet zulk een hondsch bestaan. P, GASUS. DIT NTBIMEB BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 29 Mei. Renaudot. Het is drie eeuwen geleden dat Théophraste Renaudot de eerste krant in Frankrijk op richtte. Hij wordt in Frankrijk betiteld als „de eerste Fransche journalist", hetgeen niet precies juist is, want een journalist is, zooals het woord duidelijk aangeeft, een d" blad schrijver, en Renaudot's „Gazette de J "'.nee" was slechts een maandblad. De tege .ling tusschen het jagende werk van den dagblad schrijver en het rustige tempo dat de redac teur van een maandblad zich veroorloven kan met al de- gevolgen betreffende keuze van onderwerpen, tijd van voorbereiding en wijze van uitwerking is in de moderne ontwik keling van het vak wel zeer duidelijk ge worden. Maar van Renaudot mag wel getuigd wor den dat hij de flair, de veelzijdigheid-van - belangstelling en ook de snelheid van wer ken van den geboren journalist bezat. Als de mogelijkheid had bestaan in zijn tijd reeds een dagblad in Frankrijk te stichten, zou hij het zeker gedaan hebben. Merkwaar digerwijze begon hij zijn loopbaan als medi cus. Hij had groot succes,vooral omdat hij een menschenvriend was en zich het lot der armen sterk aantrok. Ofschoon hij ergfens diep in de provincie zat, in het graafschap Poitou (waar hij in 1586 te Loudun ge/boren was) verbreidde zijn roem zich zoo snel dat de kardinaal de Richelieu hem in 1624 naar Parijs liet komen en hem belastte met het oppertoezicht over het armwezen in het ge- heele land. Dat was dus zijn tweede beroep. Hij stichtte weldra een bureau voor arbeids= inlichtingen (derde beroep) en vestigde in zijn woning een polikliniek, waarin hij de ar men gratis behandelde. Het merkwaardigste van dezen-man was, dat hij al zijn opeenvol gende beroepen met elkaar combineerde, het geen weer een historisch bewijs mag heeten van de bekende stelling, dat men meer extra arbeid op zijn schouders kan nemen naar mate men het drukker heeft. Het mensche- lijke arbeidsvermogen en de tijd zijn beide veel elastischer zaken, dan door velen ton onrechte beweerd wordt. In 1631, dus op ziijn 45Ste jaar, stichtte Renaudot ae Gazette de France, die onmid dellijk succes had en grooten straatverkoop kreeg. Van persvrijheid was natuurlijk in die dagen der absolute monarchie volstrekt geen sprake, en Renaudot had er ook geen be hoefte aan, want hij maakte van zijn blad meteen het hoforgaan. De kardinaal de Richelieu, de Capucijner monnik Francois Leclerc.du Tremblay enkoning Lode wijk XTII zelf waren zijn voornaamste medewer kers. Het hof was slim genoeg om de waarde van dit nieuwe invloedsmiddel volkomen te beseffen en Zijne Majesteit schreef, natuurlijk onder dekmantel der anonymiteit, artikelen over staatkunde waarin hij niet zuinig van leer trok. Later zouden de gevolgen daarvan op het hoofd van Renaudot belanden, wien men verweet dat hij die artikelen geschre ven had. In elk geval was hij er als hoofd redacteur verantwoordelijk voor, maar dat is een moderne opvatting, voortgevloeid uit een thans eeuwenoude traditie, die wellicht in eerste instantie door Renaudot is geschapen.... Hij zal zelf de ellende, die de medewerking van zajn koninklijken correspondent hem bezorgen zou, niet voorzien hebben. En wie weet hoeveel last Lodewijk XIH hem be zorgd heeft met slecht leesbare kopy, slordige interpunctie en tuimelingen op de glibberige paden der beeldspraak. Er was toen ook nog geen Charivarius, en als hij er geweest was, zou hij weldra onthoofd zijn. Was Renaudot de eerste journalist, de koning was ongetwij feld de schrijver van het eerste ongenietbare „Artikel van een Expert". Een noodlot waar van het vak nog steeds niet verlost is. De experts met journalistieke begaafdheid zon der ik natuurlijk uit, maar zij blijven helaas gering in aantal, en de overigen deden beter zich tot hun eigen beroep te bepalen. Enfin. Met zijn krant was Renaudot's INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ALLEEN MORGEN ZILVERVOSSEN vanaf f125.- (met 3 jaar garantie) LEIPZICER BONTHANDEL Qroote Houtstraat 94 vindingrijkheid en veelheid-van-beroepen nog volstrek niet uitgeput. Hij moet een wonderlijk begaafd man zijn geweest, gela den met nieuwe ideeën. Zes jaar later sticht te hij de eerste Bank van Leening in Frank rijk en noemde die ,„Mont de Piété-", een kernachtige en'gelukkig gevonden naam, die is blijven leven, en die zijn talent in het vin don van titels modern-journalistiek ge naamd: pakkende koppen bewijst. Daarop volgde de stichting van een venduhuis, waar uit het stolsel van publieke verkoopingen ontstond dat later, ook nu nog, in het Hotel Drouot zijn centrum zou vinden. Toen had dit merkwaardige sociale genie langzamerhand zooveel succes behaald, dat een macht van tegenstanders zich tegen hem vormde die gedaan kreeg dat al zijn onder nemingen tijdelijk verboden werden be halve de krant. Ook deze uitzondering schijnt kenmerkend, en van niet geringe historische waarde. Renaudot wierp zich in zijn lijfblad op als verdediger van de poli tiek van kardinaal"Mazarin, en slaagde er tenslotte in zich nog van een ander beroep meester te maken, want in 1646 werd hij be noemd tot geschiedschrijver van den zonne koning, Lodewijk XIV. Zeven jaar later stierf hij, 67 jaar oud, na een leven van geweldige activiteit. Pas in 1893 werd in zijn geboorte stad Loudun een standbeeld voor hem opge richt. In Frankrijk zal deze merkwaardige man morgen herdacht worden. R. P. DE AANRIJDING VAN EEN IJSCO-MAN. VRACHTRIJDER VOOR HET HOF TE AMSTERDAM. Op 30 Augustus j.l. is op de Leidschevaart te Haarlem een aanrijding geschied van een motorrijder met 'n ijscowagen. De man van 't wagentje werd zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij 's nachts is over leden. De motorrijder uit Haarlem, vrachtrijder van beroep, werd door de Haarlemsche Recht bank wegens veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot drie weken hechtenis doch de man kwam van dit vonnis in hooger beroep en Donderdag had hij zich voor het Amsterdamsche Hof te verantwoorden. De vrachtrijder was in hooger beroep geko men van het vonnis, omdat hij het gebeurde louter aan een ongeluk toe schreef, van onvoorzichtigheid was z.i. geen sprake geweest. Even voor het moment van de botsing had verd. een vuiltje in het oog gekregen, en voor hij het wist zat hij „bo ven op het ijscokarretje". De snelheid be droeg naar verd.'s schatting 45 a 50 KM., hij had 9 M. licht vooruit en het stadslicht brandde Drank had hij niet gebruikt. De procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten eischte bevestiging van het von nis van de rechtbank. Mr. Van Löben Seis achtte verd.'s schuld niet bewezen en pleitte ontslag van rechtsver volging subs, vrijspraak. Lucien Duplessy: De machine is tegen den geest; op dit punt schaadt zij op de arglistigste wijze. Er is geen middenweg; men moet kiezen en de geest heeft 'geen erger vijand dan dit zijn eigen schepsel, waarop hij zich maar al te trotsch toont. De machine is uit den geest voortgekomen, maar zij is een carica- tuur, een residu van den geest. Belangrijke wetenschappelijke proeven genomen. Wereldhoogte record gebroken. 16 K.M. hoog geweest. INNSBRUECK, 28 Mei (V. D.) Het bericht dat de ballon van prof. Piccard gedaald zou zijn kan thans officieel worden bevestigd. De ballon is neergekomen in het Snalsa-dal, een zuidelijke uitlooper van het Etschdal, aan de grens van de Gurgler-Firner. Het eerste bericht, volgens hetwelk Piccard en Kipfer bewusteloos geweest zouden zijn, is volkomen onjuist. De geleerden bevonden zich in den besten welstand en hadden nog mondvoorraad over. Het bericht van de landing luidt als volgt: Woensdagavond te 22 uur is de ballon, waarmede prof. Piccard en zijn assistent Dr. Kipfer wetenschappelijke onderzoekingen in de stratosfeer hebben ondernomen, op den Gurgl Ferner aan de Duitsch-Oostenrijksche grens bij het Schnalsertal op een hoogte van 2500 M. geland, op Oostenrijksch grondge bied. Hedenmiddag heeft de reddingsexpe ditie uit Merano den ballon bereikt, terwijl korten tijd later ook de expeditie uit Inns- brueck de geredden trof. Prof. Piccard deelde mede, dat hij met zijn ballon een hoogte van 16000 M. had bereikt. Behalve een bewusteloosheid bij de landing waren de luchtreizigers behouden en wel op den grond gekomen. Piccard en Kipfer hebben het wereldhoog- terecord thans op hun naam gebracht. Vo rige houder was de Amerikaan Soucek, die 13157 meter hoog is geweest en bij zijn poging er het leven ternauwernood had afgebracht. MUNCHEN, 28 Mei. (V. D.) Voor het ber gen van Piccard's ballon is gendarmerie en een af deeling Tiroolsche Alpenjagers aan gekomen. Zij zijn naar de Karlsruher Hutte gegaan. Prof. Piccard zeide dat hij bij zijn landing groot geluk gehad had. Daar hij den ballast reeds verbruikt had, zou het hem niet meer mogelijk geweest zijn hooger te stijgen, zoo dat hij gevaar liep tegen den berg gedreven te worden. Verder verklaarde Piccard nog, naar de vertegenwoordiger van de „Innsbrucker Naehrichten" meldt dat hij alle weten schappelijke plannen, die hij met dezen tocht gehad heeft, tot een goed einde heeft ge bracht, en dat hij buitengewone resultaten heeft kunnen bereiken. De ballon en zijn in richting is gebleken voortreffelijk te zijn en de beide inzittenden hebben zich steeds goed gevoeld, hoewel zij eenigen tijd bezorgd ge weest zijn over den koers, dien de ballon nam. Hij werd door verschillende winden heen en weer gedreven, waaraan het te wij ten is, dat Piccard niet zijn oorspronkelijk plan om in de vlakte te dalen heeft kunnen volvoeren. De Alpentocht is zeer schoon ge weest en het uitzicht van een hoogte van 6000 M. over de bergen was prachtig. De grootste zorg was echter de wijze waarop men landen zou. Toen de ballon tusschen 9 en 10 uur door een vrij krachtigen Noorden wind naar het Zuiden werd gedreven moest Piccard een beslissing nemen en pogen te landen waar het vergelijkenderwijs nog het beste ging. Bij het kiezen van een landings plaats heeft hij groot geluk gehad, want een paar meter verder slechts lag een gletscher, waar het waarschijnlijk alles behalve goed gegaan zou zijn. Spoedig na de landing heeft de vrouw van Prof. Piccard uit Brussel getelefoneerd en ge ïnformeerd naar haar echtgenoot. Toen zij hoorde, dat alles goed was afgeloopen riep zij verheugd: „Hij leeft! Goddank! Hier zei men al, dat hij dood was". Tijdens Piccard's tocht heeft zijn vrouw zijn vijfde kind ter wereld gebracht. Naar telefonisch uit Obergurgl medege deeld wordt, heeft het hevige noodweer, dat in de avonduren van heden boven de Oetz- taler Alpen gewoed heeft, in Oberburgl niet de minste schade aangericht- De ballon en de gondel van Piccard zijn onbeschadigd ge bleven. Zaterdag zullen omhulling en gondel op transport worden gesteld. INNSBRUECK, 28 Mei. (V. D.) Omtrent de onderneming van Prof. Piccard en zijn assistent Dr. Kipfer, wordt nog het volgende vernomen: Prof. Piccard is gisteren overdag niet gedaald en heeft zich zooveel mogelijk op een hoogte van 5000 a 6000 M. bewogen. Om te landen moest hij het invallen van den avond afwachten. Nadat Piccard een hoogte van 16000 M. bereikt had, is hij, alvorens te landen nog 14 uren in de lucht geweest. Hij was tot landen gedwongen, aangezien de bal ion in de richting van den Ortler dreef en de vrees bestond dat hij deze niet zou kun nen passeeren. Toen de landingsmanoeuvre gelukt was, bleef prof. Piccard met zijn as sistent in den gondel, aangezien zij zich bij nacht niet konden orienteeren. Des morgens, bij het aanbreken van den dag, zagen zij de plaats Gurgle onder zich liggen. Zij maak ten zich reisvaardig, doch kwamen al spoe dig de reddingsexpeditie tegen. Prof. Piccard heeft zijn voldoening geuit over de resultaten welke zijn expeditie heeft opgeleverd. Hij en zijn metgezel Dr. Kipfer waren bij aankomst vermoeid, daar zij ge durende 48 uren niet geslapen hadden. Zij hebben waarnemingen gedaan die van zeer veel belang zijn, doch waarvan de uitwer king uit den aard der zaak geruimen tijd in beslag zal nemen. Zij zullen nog twee a drie dagen te Obergurgl blijven om persoonlijk Prof. Piccard's poging met succes bekrooiid. Behouden met Kipfer geland. (Ie blad, le pag.). Votum van vertrouwen in Brland. (2e blad, le pag.) De bomaanslag op Mussolini. Schirru ter dood veroordeeld. (2e blad, le pag.) Het provinciaal wegenplan. (2e blad. 2e pag.) Intimus: Staten-Generaal. Tweede Kamer. Nog eens de benoeming van den Gouverneur Generaal. (4e blad. 2e pag.) IJmuiden; De crisis in het Visscherijbedriff. (le blad, 2e pag. en 4e blad, 2e pag.) Raadsvergadering in Heemstede. (4e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ.; R. P.: Renaudot. (le blad, le pag.) Dr. A. Charasch; Litioinof te Genève. (2e blad, le pag.) ScarabaeusHet wonderlijke van het zevende Wereldwonder. (4e blad, le pag.) Tonny Schelling (Tuinarchitccte)Voor Uio tuin. Baksteenen stapelmuurtjes. (4e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) aanwezig te zijn bij het demonteeren van den ballon en den gondel en het inpakken van de notities en instrumenten. De belangstelling voor het experiment dat de beide onderzoekers ondernomen hebben, is in geheel Europa buitengewoon groot. 2k>o werd de redactie van de „Innsbruecker Naeh richten" hedenmiddag uit tal van huiden, ook buiten Europa gelegen, opgebeld om na dere inlichtingen omtrent het verloop van den tocht. Tallooze internationale journalisten zijn onderweg naar Innsbrueck of zijn daar reeds aangekomen. Over de tot dusverre door Prof. Piccard over zijn tocht gedane mededeelingen be richten de Berlijnsche bladen, dat de ballon ln zeer korten tijd de gcwenschte hoogte van 16000 M. bereikt heeft. Reeds om 8 uur be vond Prof. Piccard zich buiten twijfel in de stratosfeer. Tijdens het hoogste gedeelte van den tocht heeft prof. Piccard een buitenge woon toenemen van de snelheid waargeno men. Om 10 uur moest Piccard dalen, doch het ventiel weigerde. Daardoor werd de lan ding, die ongeveer 11 uur geschieden moest vele uren vertraagd. De ballon is ongeveer 12 uur op een hoogte van 15000 M. gebleven. Tegen het einde van den tocht begon gebrek aan zuurstof te ontstaan. Tegen half tien in den avond bemerkte Piccard in de Oetztaler Alpen onder zich de lichten van een dorp. Tijdens een telefonisch onderhoud met di recteur Endrass van de ballonfabriek Riedin- ger te Augsburg, drukte Piccard zijn voldoe ning uit over het voortreffelijk functionnee- ren van den ballon. De koning van België heeft, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Brussel, Prof. Piccard benoemd tot commandeur in de Leopold-orde en ir. Kipfer tot ridder in dezelfde orde. DENK OM UW OUDE GULDENS. NA 1 JUNI NIET MEER GANGBAAR. Wij herinneren er aan, dat met ingang van 1 Juni geen andere guldens meer gang baar zullen zijn, dan die welke het jaartal 1920 en een later jaartal dragen. Niemand is gehouden andere guldens in betaling te nemen. De aan de circulatie onttrokken guldens kunnen tot en met 31 Augustus bij alle postkantoren, bij postkantoren, hulp postkantoren en poststations ter inwisse ling worden aangeboden. CREMATIE ABR. MEYER. De crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Abr. Meyer zal plaats hebben Zaterdagmiddag a-s. te Westerveld na aankomst van trein 15.14 aldaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Hiermede maakt de Directie van het bekend, dat de opening van haar bureau gevestigd zal plaats hebben a.s. De Obergurgl, waar Piccard en Kipfer. gedaald zijn.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1