STADSNIEUWS Het Vruchteloos Offer. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Spruto!. Bij alle Drogisten. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 29 MEI 1931 HET PROVINCIAAL WEGEN- PLAN. HET NATUURSCHOON TE BLOEMENDAAL. BIJZONDERHEDEN OVER DE WERKEN IN ONZE OMGEVING. f Wat de vorderingen van den Provincialen Waterstaat bij den aanleg van wegen betreft, is -mede te doelen, dat volledige situatie* teekeningen gemaakt zijn van den weg Spaarndam—Haarlemmermeer. Over het tracé HaarlemHeemstede AalsmeerUithoorn is mede te deelen: Omtrent den aanleg van den weg van het Wipperplein af tot de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is overeenstemming met de gemeente Heemsbede bereikt. Op enkele perceelen na zijn de bcnoodigde ter reinen aangekocht. Met de gemeente Haarlemmermeer is thans overeenstemming bereikt omtrent de verbe tering' van den Kruisweg tussdhen den Linie- dijk en den Kagerbocht. Het desbetreffende bestek is gereed en de aanbesteding zal bin nen enkele weken kunnen volgen. De weg wordt aangelegd met een afzonderlijken .woonweg benevens twee voetpaden. De werken tot verbreeding van den Kruis weg tusschen den Spieringweg en den Kager- tocht zijn in het laatste kwartaal van het vorige jaar voortgezet en wat de fimdeering betreft voltooid, In- den loop van de maand Februari heeft de aannemer het werk ver laten. Het afmaken van het werk is thans onderhans aanbesteed. Ten einde te voorkomen, dat de fundeering vóór het aanbrengen van de deklaag zou worden stukgereden, is daarop oen asphalt- slij blaag aangebracht. De verbetering van den Kruisweg in den Haarlemmermeerpolder tusschen den Aals- meerderweg en den Ringdijk, alsmede ♦de aanleg van een nieuw wegvak tussohen dien Ringdijk en het stationsempLacement te Aalsmeer, zijn in Februari aanbesteed en voor een bedrag v<an f 252.000 gegund. Over het tracé HaarlemWestzaanPur- merend Aangezien eerst dezer dagen van den Ont vanger der Registratie en Domeinen bericht is ontvangen, dat over het Rijksterrein langs Zij kanaal C voor den wegaanleg beschikt kan worden, heeft 'de aanbesteding van den weg tusschen Spaarndam en Buitenhuizen nog niet plaats kunnen hebben. AMSTERDAMSCHE BANK. DE RESERVE. In het verslag, opgenomen 'in ons vorig nummer, van de aandeelhoudersvergadering van de Amsterdamsche Bank, is een zetfout geslopen. De Bank heeft niet 8, maar ruim 84 pet. van het kapitaal in reserve. VEREENIGING VAN NED. ARBEIDS- f BEURZEN. De jaarvergadering der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen wordt dit jaar te Haarlem gehouden en wél op 1 en 2 Juli a.s. Op den avond van den eersten dag vindt de huishoudelijke vergadering plaats, den tweeden dag worden aan de orde gesteld praeadviezen over het onderwerp „Hoe kan bevorderd worden, dat de groote onderne mingen meer dan thans nog het geval is, ten behoeve van de aanneming van geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten, gebruik maken van de bemiddeling der organen voor de openbare arbeidsbemiddeling?" Frae-adviseurs zijn de heeren: A. J C. van Delft, directeur der Gem. en Districts- Arbeidsbeurs te Tilburg. J. Goedkoop, direc teur der N.V. Kromhout Motoren Fabriek; D. Goedkoop Jr. te Amsterdam; Ir. J. P. Mlnderhoud, Hoofdingenieur-bedrijfsleider aan werkspoor N.V. te Utrecht; J. Smit,, procuratiehouder der N.V. Vereenigde Ko ninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen; A. F. Stuve, secre taris van den Alg. Ned. Bond van Textielar beiders „De Eendracht" en H. A. van Tonge ren, lid van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond te Utrecht. RIJWIELPAD. Heden is men begonnen met het maken van een geasfalteerd rijwielpad op den Kleinen Houtweg nabij de Hertenkamp. Dit rijwielpad loopt evenwijdig met de rails der tram waardoor de rijweg van wierijders ontlast wordt. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) De meeste menschen, die haar* kenden, mochten haar graag, om haar zachte vrien delijkheid, maar er waren ook. op wie haar blceke, gereserveerde persoonlijkheid een haast-beklemmenden indruk maakte en die haar ten onrechte voor niet heelemaal open en recht-door-zee hielden. Een hartelijke, innige verstandhouding be stond tusschen den opbrulseniden, oud officier en zijn koele echtgenoote niet; het was alsof er een onzichtbare scheidsmuur tusschen hen was gerezen, die In den loop van de jaren al hooger werd. En toch koes terde Bruhw een diep respect voor zijn vrouw, om de zelfbeheersching waarmede ze zich aan de vreemde omgeving had aange past, om haar ernst en haar waardigheid. Na den brand, die zooals te begrijpen is •een diepen indruk bij mevrouw Bruhn en haar thans zeventienjarige dochter, had achtergelaten, was r tusschen de béide echtgenooten opvallend weinig over deze, voor de familie toch zoo ernstige gebeurte nis gesproken. En als het onderwerp toeval ligerwijs ter sprake kwam, stapten ze er zoo gauw mogelijk van al', de ritmeester meestal het eerst. Men was overtuigd, dat hij dit deed om do zwakke zenuwen van zijn vrouw zoo veel mogelijk te sparen en waardeerde dat in hem. De verhouding tusschen man en vrouw wercl na den brandiiaclit nóg koeler dan te- OVERLEG TUSSCHEN HET GEMEENTE BESTUUR EN GED. STATEN. Onze lezers herinneren zich, dat wij ver leden jaar eenige stukken publiceerden over het verlangen der Vaste Commissie voor uit breidingsplannen in Noord-Holland om te Bloemendaal meer natuurschoon te sparen. De commissie sprak zich uit voor het on bebouwd laten van den Zeeweg, terwijl zij het ook geen gelukkige oplossing vond om bij het begin van den Zeeweg een nieuw ge meente-centrum (raadhuis, politiebureau, ge bouw voor publieke werken, enz.) te stichten. Ook werd gezinspeeld op de wenschelijkheid om, met steun van andere gemeenten, de •provincie en het rijk, het buiten „Elswout" en het groote duincomplex der Erven van der Vliet aan te koopen als natuurreservaat. Na deze briefwisseling hadden, zoo ver* nemen wij thans, in verband niet een cor respondentie over de herziening van het uitbreidingsplan van Bloemendaal voor Wild hoef c.a. een tweetal besperkingen van de Commissie met het gemeentebestuur van Bloemendaal plaats, waarbij besproken werd de wenschelijkheid de ontwikkeling der ge meente in haar geheel te bezien en het nog van kracht zijnde, in 19131914 vastgestelde en goedgekeurde, doch bij de uitvoering niet gevolgde uitbreidingsplan, waarvan reeds een aantal partieele herzieningen tot stand kwam, zoodanig te herzien en aan te vullen, dat weder een organisch samenhangend en wel overwogen geheel ontstaat. Hierbij werd aandacht gewijd aan de ver keerswegen. de behoefte aan bebouwingsge legenheid en de begrenzing van het voor de naaste toekomst voor bebouwing aan te wij zen gebied, het natuurschoon, den Zeeweg, het denkbeeld van het gemeentebestuur in de omgeving van Kweekduin een nieuw centrum te stichten en daarvoor een prijsvraag uit te schrijven, enz., waarbij de Commissie in het belang der gemeente o.m. bepleitte te ver mijden, dat voortaan de stedebouwkundige ontwikkeling der gemeente uitsluitend door incidenteel^ beslissingen dikwijls van ver strekkenden aard wordt geleid; aan derge lijke beslissingen behoort, naar zij opmerkte, vooraf te gaan, dat het gemeentebestuur zich rekenschap geeft van de meest ge- wenschte ontwikkeling der gemeente, opdat zij komen te berusten op stedebouwkundig weldoordachte grondslagen. In een desbetreffend bericht aan Gedepu teerde Staten legde de Commissie hierop eveneens den nadruk en sprak zij de wensche lijkheid uit, dat het College van d-oze in zichten aan het gemeentebestuur zou doen blijken. Gedeputeerde Staten legden den brief der Commissie aan het gemeentebestuur over, dat in antwoord daarop aan Gedeputeerde Staten het een en ander mededeelde over de in tusschen uitgeschreven prijsvraag en zich bereid verklaarde tot overleg omtrent de samenstelling van het uitbreidingsplan voor de omgeving van Kweekduin, nadat de uitslag van de prijsvraag bekend zal zijn. PERSONALIA. De heer J. de Jong Czn." te Haarlem is benoemd tot lid van de commissie belast met het examineeren voor de akte handteekenen te 's-Gravenhage. KINDERBEWAARPLAATS HAARLEM NOORD. Ht comité bericht met hartelijken dank de ontvangst van: Mr. J. H. Sch. v. H. f 750, Avond mcj. Teves f 168.21; Mevr. L.H., f 100.—; Ned. Ver. v. Huisvr., afd. Haarlem f 60; Mevr. Dr. V.K. en mevr. C. K.W- ieder f 25; mej. A. B. en mevr. E. W. M.—J., ieder f 10; Mr. C. M. J. de J„ Dr. Tj. H„ Dr. F. C. van H„ mevr. M. van W„ mevr. G. D. B., ieder f 5; mevr, H.C f 2.75; mevr. C. S„ mevr. D. H„ V. L.. mevr. v. V.—W„ mevr. K. H., Th. M. H., O. P. V., Dl*. R., Dr. J. T„ C. J. A. R.. Dr. L. N.« Dr. C. J., ieder f 2.50; N. N. f 2.20; Dr. A. A. S„ mevr. E. L. de V., mevr. van W., ieder f 2; mej. v. d. B., N. N„ Dr. H. V., Dr. C. S., H. J„ G. de G„ mevr. E. E.D„ mevr. W.L„ van L„ mevr. K. R., mevr. S„ mevr. S.—B„ mevr. V., mevr. V, mevr. van H.de V., ieder f 1; N. N., N. N., ieder f 0.50. Totaal f 1230.16. Wie helpt verder. Het gironummer der penningmeesteresse is mevr. E. van DamCohen, Binnenweg 90, Heemstede, giro no. 124231. voren. Het was alsof er een ijskoude, majes- tueuse rust over haar was gekomen. Een enkele blik uit haar oogen maakte soms dat haar man, zonder zelf te weten waarom, de zijne neersloeg en hij zich ernstig en onbe hagelijk gevoelde. Dat gebeurde uitsluitend wanneer ze alleen waren en het was dan ook niet te verwonderen, dat Bruhn afleiding buitenshuis zocht. In gezelschap was hij altijd vroolijk. luidruchtig zelfs. Als zc de lange winteravonden thuis za ten, werd er nauwelijks een woord tusschen man en vrouw gewisseld. Bruhn zat meestal op de sofa in zijn werkkamer en rookte; me vrouw zat in de huiskamer, las en breide. Astrid was de verblndingsschakel tusschen beide menschen, die steeds meer bezig wa ren van elkaar te vervreemden en dikwijls moest het jonge meisje dienst doen als di plomatics agente. De vader zei: „vraag moe der eens, hoe ze hier of daar over denkt" en de moeder verzocht: „vraag vader eens hoe zijn oordeel over deze kwestie is"; het resul taat was bijna altijd, dat Astrid's tact wiist te bewerken, dat vader en moeder tot over eenstemming kwamen. De gedrukte vreugdelooze sfeer, waarin ze leefde, moest wel pijnlijke indrukken ach ter laten in Astrid's ziel, maar de buitenwe reld merke daarvan niets. Ze zag er bloeiend en frlsch uit, 'n knap, slank meisje, rijp voor haar leeftijd era haar vriendelijke manleren namen iedereen voor haar ln. Oudere men schen mochten haar graag om haar voor komende. zachte beleefdheid en onder de jongeren had ze heel wat aanbidders. De uitverkoren vriend onder hen, maar dan ook niet meer dan een vriend, was de negentienjarige Holger Thalberg, de zoon van Kolonel Thalberg. commandant van het infanterie-regiment. dat in het nabijgelegen stadje ln garnizoen lag. Thalberg was een oude vriend van Ritmeester Bruhn: ze waren studiegenooten geweest op de militaire aca demie, eikaars krijgsmakkers te .velde en had INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN. In de te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Werken N. V. zijn de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1930 goedgekeurd. De heer G. P. J. Beccarl werd als lid van den Raad van Commissarissen herkozen. Aan het jaarverslag oratleenen wij: Bij Koninklijk Besluit vaar 3 Juli 1930 is aan onze maatschappij en aan de heeren Hope en Co., te Amsterdam onder de bena ming „Gelria" concessie verleend voor de ontginning van steenkolen en steenzoub, over een oppervlakte van ongeveer 10.340 hecta ren, in de gemeenten Winterswijk, Lichten voorde, Groenlo en Eibergen in de Provincie Gelderland. Ten aanzien van de zoutexploi- tatie is bepaald, dat het uitloogen van steen- zout door middel van pompboorgatera verbo den zal zijn en dat met de ontginning van de zoutlagen geen aanvang zal mogen wor den gemaakt, zonder voorafgaande goed keuring van den minister van Waterstaat, die daarbij voorwaarden kan stellen. Het aandeel der maatschappij in de con cessie vertegenwoordigt een zeer waardevol actief, al kunnen over de kansen eeraer spoe dige exploitatie van een aan te leggen kolen mijn nog geen mededeelingen gedaan wor den. Op de door de maatschappij te zamen met de heeren Hope en Co., ingediende aan vraag tot het verkrijgen van concessie voor de ontginning 'van zoutlagen (steen- en ka- lizout( in een terrein groot circa 1900 I-LA. in de Provincie Overijssel (z.g, concessie ,.Tu- bantia") is nog geen beschikking afgeko men. De maatschappij bleef geïnteresseerd bij de Algemeene Petroleum Maatschappij „Si- rius", de Intrepripderé& Petrolifera J. Kos ter, het Syndicaat- „Gelria". het Syndicaat „Tubantia", de Cómodoro Oil en Transport Co.. de Compania Petrolifera' Argentina „So lano" en de Koninklijke Neder lanosche Hoogovens en Staalfabrieken. In den onzekeren toestand in de Argen tijnse he Republiek kwam nog geen veran dering ten goede, al lijkt de kans zoo vervolgt de directie in haar verslag' dat het alreeds door de Kamer van Afgevaardig den aangenomen wetsontwerp tot onteige ning (nationalisatie) der petroleum-in- dustrie kracht van wet zal verkrijgen, veel geringer te zijn geworden. De exploitatie op de velden der ondernemingen bleef in hoofdzaak beperkt tot het scheppen uit en kele boringen, terwijl ter verkenning der ter reinen nog twee boringen zijn verricht, wel ke beide op olie zijn gekomen en daarna voorloopig zijn stopgezet. Gegeven den weinig bevredigenden stand van zaken in Argentinië geeft de directie in overweging een bedrag van f 150.000 op deel nemingen in ondernemingen af te schrij ven. Dit bedrag gaat af van de winst van f 193.272. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. den lange jaren samen in de hoofdstad ge diend. Een tijdlang waren de beide jonge officieren zelfs medeminnaars geweest. De jonge dame op wie zij hun zinnen hadden gezet, was de tegenwoordige mevrouw Bruhn en Thalberg had zich zonder de minste ran cune tegenover zijn fortuinlijker vriend, voor zijn nederlaag schadeloos gesteld, door met een schatrijk nichtje te trouwen, die hij echter kort na Holger's geboorte door den dood verloren had. In zijn verhouding tegen over mevrouw Bruhn was de kolonel altijd vol ridderlijke bewonderende gedienstigheid. Mot welgevallen zag hij. dat zijn zoon en Astrid zoo bijzonder goed met elkaar konden opschieten. Het was zijn liefste wensch, dat die twee mettertijd een gelukkig paar zou den worden; het jonge meisje deed den gou den droom'zijner luitenantsjaren voor hem herleven. Op den dag dat hij eindexamen gymnasium had gedaan, was Holger, stralend van vreug de op „Seehof" gekomen en Astrid had een gewaarwording gekregen alsof haar oude speelmakker opeens een man was geworden. Nu hij voor de poort van het werkelijke le ven stond, scheen er als een tooverslag iets van rustige zekerheid en ingehouden kracht in zijn manier van doen gekomen, dat het meisje verwarde en verlegen maak te. Holger en zijn vader waren blijven eten en aan tafel had een opgewekte, feestelijke stemming geheerscht. Ritmeester Bruhn had een dronk gewijd aan het verdere succes van den zoon van zijn besten vriend en de ontroering ln zijn stem had duidelijk bewe zen hoe warm de gevoelens waren, die hij voor den jongen koesterde. Na het diner maakten de beide jongelui een wandeling door den tuin, die zwoel was van de geu ren van den zomeravond. Aanvankelijk praatten ze druk over onverschillige dingen maar langzamerhand werden ze stiller, het leek of de tuin met zijn zwaren bloerageu- ARROND. RECHTBANK. Jeugdige inbreker. Voor de rechtbank had zidh te verant woorden een 21-jarig jongmensch, dat in December 1930 tal van voorwerpen, als horloge zakspiegel, sigarettenkoker, medische instru menten, rijwiel, overjassen, portemonnaies, gestoleri heeft, meest doordat hij zich toe-- gang verschafte tot de plaatsen waar zich die voorwerpen bevonden, door het uitsnij den van ruiten. Verdachte, die kort voor die diefstallen uït de gevangenis ontslagen was, waar hij voor inbraken twee jaar vertoefd had, lachte bij het ondervragen de reefhters vriendelijk toe. Toen een der getuigen vertelde, dat ver dachte bij den inbraak in zijn huis nog een souper had aangericht, verkneukelde deze zich nog bij de herinnering. Hij bekende alles ruiterlijk. Op de vraag, waarom hij niet werkte; wist hij geen antwoord te geven. „Voor den rechter-commissaris heb je verklaard: „Inbreken is mooier dan werken. Ik kan het niet laten", merkte de president op. De Officier mr. A. R. Andringa, achtte den diefstal met braak wettig en overtuigend be wezen. Verdachte is reeds eerder veroordeeld voor dergeüijke feiten. Eén maal voorwaar delijk, doch deze straf is geëxecuteerd omdat verdachte kalm doorging met inforeken. Uit het rapport van den psychiater blijkt boven dien, dat het jongemensch volkomen toe rekenbaar is, De officier requireert dan ook een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den. De verdediger mr. A. A. Hudzenga kon niets anders doen in deze zaak dan zich refer eer en aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over 14 dagen Het afbetalingssysteem. Een los werkman heeft hiervan weer mis bruik gemaakt. Hij heeft een vloerkleed en een fiets in huurkoop ontvangen en verkocht De Officier eischte 8 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief wegens ver duistering. Mr. L. Ali' Cohen voerde aan dat bij een der gevallen de winkelier zelf geen ver volging gewenscht had. Hij herinnerde ver volgens aan een val, die verdachte vroeger heeft gehad, waarna hij af en toe rusteloos en vreemd is. Hij wenscht echter geen onder zoek naar verdaehte's geestvermogens. Hij vraagt voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. STALEN WEGEN. De zware verkeersmiddelen van tegenwoor dig verrichten veel schade aan de rijwegen en het is dus geen wonder, dat men allerlei nieuw materiaal voor wegenaanleg gaat pro- beeren. Wat is het beste van alles, waarmee men zoo al proeven heeft genomen? De tijd alleen zal het uitmaken. Een aantal experts zijn enthousiast over een allerlaatste proefne ming, namelijk wegen van staal of ijzer. De kosten, verbonden aan het aanleggen van zoo'n weg zijn niet hoog. Ook heeft men uitgemaakt, dat deze wegen heel lang mee gaan, zonder dat er veel reparaties aan ver richt behoeven te worden. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling- Haarlem van bovengenoem- den bond hield Woensdagavond in het Blau we Kruis haar 9e jaarvergadering. Nadat de presidente, mevrouw J. Belgrave- van den Bos, de bijeenkomst geopend had, las de secretaresse het jaarverslag voor, Hieruit bleek dat het ledental tot 316 geste gen is, een vermeerdering onderging van 30 leden. Deafdeeling heeft in het af geloop m jaar een groote activiteit getoond (landdag, winterlezingen, demonstraties o.a.) Er is bo vendien onder leiding van mevrouw Dalhui zen een zangkoortje opgericht. De leeskrin gen nemen steeds in omvang toe. Het verslag van de penningmeesteresse ontlokte een applausje vanwege het batig saldo. De rekening en verantwoording over 1930 werd goedgekeurd. De afgevaardigden van de afdeeling IJmuiden en Lisse felici teerden de verjarende afdeeling Haarlem met dezen dag. De bespreking der winterplannen bleef achterwege wegens het gevorderd uur. De le den kunnen schriftelijk hun wenschen voor sprekers enz. te kennen geven. Tot het niet-officieele gedeelte der verga dering behoorden de zang van mej. Ziezen uit Alkmaar en de voordrachten van den heer Arie Post uit Scheveningen. Het ge- bodenè van beiden (mej. Ziezen werd bege leid door mevr. Dalhuizen) werd door de zeer talrijke aanwezigen op hoogen prijs ge steld. Van den heer Post noemen wij vooral den Kinderkruistocht in 1930 van Albert Hel man. De afdeeling kan op een zeer geslaagden feestavond terugzien. ren hen moe maakte. Tenslotte viel er nog slechts af en toe een woord; ze schenen bei den in hun eigen gedachten verloren. Als onwillekeurig legde hij de hand op haar arm en voerde haar naar het tuinhuisje, waar ze als kinderen altijd samen hadden gespeeld. Het was koel era schemerig in het met rozen omrankte 'prieel, een van de weinige herin neringen aan het oude „Seehof" die dooi den brand waren gespaard. Zwijgend gingen ze op dc kleine bank zitten; zacht legde hij zijn hand op haar hand. I-Iij boog zich naar haar over, haar zachte haren raakten zijn gezicht. Toen nam hij haar handen en kuste haar op de oogen. Daarna was er weer niets dan een droom verloren zwijgen en buitera de dr-onken-ma- kende zomeravond. Opeens klonken voet stappen in den tuin, die hem opschrikten en tot de werkelijkheid riepen. En langzaam zwijgend nog steeds, wandelden ze naar huis terug. Toen Holger later op den avond met zijn vader naar de stad terugreed, zat hij stil voor zich heen starend, met schitterende oogen in het rijtuig. Er was tusschen hem en Astrid geen woord gesproken en toch had hij de heerlijke zekerheid dat hij haar stil zwijgend ja-woord had gekregen. Hij was zich met een schok bewust ge worden dat de oude kameraadschappelijke genegenheid had plaats gemaakt voor een oneindig diep en sterk gevoel, dat door geen stormen en tegenspoeden in hem zou worden uitgewischt. Astrid was onrustig, onzeker, gejaagd. Haar vrouwelijke intuïtie zei haar dat ze zich gebonden had, zonder dat er van zijn kant een belofte tegenover stond. Bovendien wist ze in haar hart- niet, of hetgeen ze voor Hol ger voelde, werkelijk liefde was of dat haar warme genegenheid voor hem alleen maar een sterke, zusterlijke vriendschap betee- kende. Ze had behoefte om alleen te zijn, om haar DE WÏNKELSLUITINGSACTIE. VERGADERING R.-K. WINKELBEDIENDEN, De afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St.-Franciscus van Assisië" hield Donderdagavond in café „Central" aan de Groote Houtstraat een ledenvergadering, die gepresideerd werd door den vice-voorzitter, den heer J. Th. Elligens. Deze opende de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat zoovele ongeorganiseerden aanwe zig waren. Eenige nieuwe leden werden onder ap plaus geïnstalleerd. De bondsvoorzitter, de heer A. van Ha- me r s v e 1 d uit Amsterdam, kreeg hierop het woord om eenige ingezonden stukken betreffende de winkelsluitingsactie te Haar lem en mededeelingen, hierop betrekking hebbende, aan critiek te onderwerpen. De heer Van Hamersveld herinnerde allereerst aan de onverzwakte actie voor het verkrij gen van een wettelijken vrijen middag. Hoe wel die actie haar beteekenis nog geenszins heeft verloren, speet het spreker, dat nog zoovele ongeorganiseerde winkelbedienden er zoo onverschillig tegenover staan. Hij her innerde aan de zijns inziens ongeoorloofde tegenwerking van den Haarlemschen mid denstand, speciaal van den secretaris, den heer P. J. M. van Tetering, op het laatste congres te Utrecht. De R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor en Winkelbedienden vecht met alle geoorloofde middelen voor het ver krijgen van den vrijen middag. Toch voor speelde spreker, dat de Bond niettegenstaan de alle tegenwerking tenslotte toch de over winning zou behalen. Spreker hoopte, dat de ongeorganiseerden nu ook eens wat meer enthousiasme zullen toonen en zich zullen aansluiten aan de organisatie, die zoo onver zwakt ook voor him belangen strijdt. Als de ongeorganiseerden hun onverschilligheid niet afwerpen, dan zullen alle verdere acties tot verbetering van het lot der winkelbedien den geen succes hebben. De overheid moet voelen dat de invloed der organisatie alleen zoo sterk is door het groot aantal georgani- seerden. Voor de leden van den gemeente raad die voorstanders van den vrijen middag zijn, zal de wetenschap dat zooveel honder den winkelbedienden naar Sen wettelijken vrijen middag hunkeren, een machtig wa pen zijn in den strijd, die eerstdaags ge streden zal worden. De heer Van Hamersveld critiseerde de houding van den voorzitter en vice-voorzit ter dm Middenstandscentrale, respectievelijk de heeren F. H. Smit en C. ten Boom, die niet alleen de woorden, door dera heer Van Tetering gesproken, tot de hunne hebben ge maakt, maar die ook van oordeel zijn, dat de Bond „St. Franciscus van Assisië" niet goed gehandeld heeft en die verklaard hebben, dat zij zich geschaamd zouden hebben, als zij op een dergelijke wijze een actie gevoerd hadden. „Wij behoeven ons niet te scha men", aldus spreker, „want wij strijden met wettige middelen. We werpen de beschuldi ging dan ook terug. De bestuursleden van de Middenstandscentrale moeten zich zelf tot over hun ooren schamen, dat zij handelin gen hebben gepleegd in strijd met art. 3 der Winkelsluitingswet en met de waarheid. We zullen dan ook niet eer rusten, voordat onze bond de overwinning heeft behaald. De kantoor- en winkelbedienden in het heele land hebben de grootste belangstelling voor den strijd der Haarlemsche collega's en zij nemen de houding der Haarlemsche Mid denstandscentrale heel ernstig onder de loupe." Spreker eindigde zij'n rede met de hoop uit te spreken, thans bij de ongeorganiseerden voldoende klaarheid en overtuiging te heb ben bijgebracht om zich eveneens aan te sluiten, opdat alle winkelbedienden, col legiaal en volhardend strijdende, den wet telijk vastgesteldera vrijen middag zullen krijgen. De heer Van Hamersveld kreeg een luid applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt. De vice-voorzitter bracht aan den spreker een woord van dank voor zijn uiteenzetting. De Voorzitter, de heer J. A. van Duren, vertelde na het afhandelen van eenige huis houdelijke aangelegenheden van de indruk ken zijner reis naar Rome ter gelegenheid van de herdenking der Rerum Novarum. ZUIDPOOLREIS VAN DE HOLLAND— AMERIKALIJN. Naar de Tel. vernomen heeft, he^ft de Holland-Amerikalijn in samenwerking met kapitein J. R. Stenhouse, den leider der Shackleton-expeditie, voor den komenden winter een reis om de wereld georganiseerd, die vier maanden zal duren, en waarin op genomen is een bezoek aan het Zuidpool gebied. Men rekent op 300 passagiers. De reis zal gemaakt worden met het s.s. „Volen- dam". Wie de gezagvoerder zal zijn, is nog niet bekend. gedachten te ordenen en bleef, toen de gas ten waren heengegaan, in den tuin. Het was donker geworden, er hing een drukken de atmosfeer met een dreiging van on weer. Nog nooit in haar leven had het meisje zich zoo vreemd-verward gevoeld en nog nooit was er zoo'n hevig verlangen in haar geweest om zich tegen iemand te kunnen uitspreken. Hoeveel ze ook van haar vader en moeder hield, het mooie vertrouwen, dat noodig is om de geheimenissen van een jong hart te openbaren hadden deze twee menschen, die zelf zonder wanner en inni ger gevoelens naast elkaar voortleefden, ver beurd. Plotseling hoorde ze van de veranda haar naam roepen. Het was haar moeder. „Astrid, wat blijf je toch lang buiten Kom je?" Langzaam, met loome voeten ging ze naar buiten. Er was een koortsige bios op haar wangera en haar oogen schitterden met een vochtigen glans. Haar vader lag in zijn kamer op de sola. Hij had een pijp aangestoken en scheen in een uitstekende stemming te zijn. Toen Astrid binnenkwam, keek hij vol liefde naar haar op en zei vriendelijk, zonder een zweem van plagerij: „Het komt me voor dat Holger en jij van avond bijzonder lang in den tuin zijn ge weest." Het meisje gaf geen anwoord maar ze kreeg een kleur als vuur. Bruhn bemerkte haar verwarring en een glimlach vol onuitsprekelijke genegenheid lichtte over zijn gezicht. „Kom, kom, kindje", suste hij. „trek je er maar niets aan van wat ik zeg. Ik wil je je geheim niet ontfutselen, hoor. Geef me een kus!" (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6