KIEST Mr. M. SUNGENBERG FINANCIEELE KRONIEK. HAARLEMS DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN ASPIRIN No. 1 van LIJST ZEVEN ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN HAARLEM'S DAGBLAD DERDE ZATERDAG BLAD 30 MEI 1931 IJMUIDEN DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De ijscombinatie opgeheven. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER K. H. TUSEN1US. In ons blad van 26 Mei deelden wij reeds mede. dat in een vergadering welke te Haar- lem gehouden was, door de verbonden ijs fabrieken besloten was het bestaande con tract te verbreken, zoodat iedere ijsfabriek weer afzonderlijk ijs kan gaan fabriceeren. Naar aanleiding van dit bericht hadden wij een onderhoud met de heer K. H. Tusenius, directeur der Ver. Ijsfabrieken, die ons het volgende mededeelde: De steeds in de pers en op vergaderingen wederkeerende beweringen, dat de ijsprijzen te IJmuiden te hoog zijn, welke beweringen in de laatste weken zelfs overgingen in be- leedigende uitdrukkingen als woekerwinsten enz., deden de ijsfabrikanten besluiten over deze kwestie zich nog eens te beraden. Inplaats dat men zich te IJmuiden ver heugde over de uiterst vlugge en bijzonder goedkoope wijze van ijsvoorziening, inplaats dat men er zich over verheugde dat het ijs te IJmuiden op economische wijze vervaar digd en vervoerd werd, kreeg men den indruk dat er slechts één ding IJmuiden nog redden kon en dat is opheffing van de samenwerking tusschen een 5-tal ijsfabrieken ter plaatse. (Een 2-tal is hierbij nooit aangesloten ge weest). Eén reeder, de heer Yff, ging zelfs zoo ver, dat hij in de krant publiceerde, dat de hoofd oorzaak van de malaise in het visscherij- bedrijf te vinden was in de hooge ijsprijzen. In gecombineerde vergadering met reeders en vischhandelaren werd bij herhaling met den meesten aandrang beweerd, dat de ijs-toe standen aan het onhoudbare grensden. In 'n vergadering met reeders en ijsf abrikanten werd beweerd, dat men niet langer dulden zou, dat er ijsfabrieken stop stonden en hun productie vervaardigd werd door anderen om de economie te betrachten, en dit alles terwijl men wist, althans weten moest dat nergens in Nederland het ijs franco, in ge malen toestand, in zakken of manden ver pakt, goedkooper was dan in IJmuiden. Het aanbod van de ijsf abrikanten, om door deskundigen op administratief en technisch gebied te doen onderzoeken of de ijsprijzen te IJmuiden te hoog waren, dit met volledige openstelling van boeken en andere gegevens, werd niet aanvaard, en als eenige argu ment kan slechts gelden, dat er op één plaats in Engeland goedkooper ijs geleverd wordt, en dat laatste wel om zeer bijzondere redenen. Het is een feit dat tot eind Januari 1923 de ijsprijs te IJmuiden was f 14. Daarna is deze prijs gedurende de maanden Februari tot en met October van dat jaar gedaald tot f 9. Onnoodig te zeggen, dat gedurende deze 9 maanden de ijsfabrieken met geweldige ver liezen moesten werken. Daarna, d.i.d. in November 1923, werd het jjssyndicaat opge richt en de prijs voor levering aan trawlers bepaald op f 12. In September 1928 is toen een aanmerkelijke prijsdaling ingetreden, de z.g. schaal-reductie, waardoor de meeste groote reederijen het ijs voor f 11 geleverd kregen, een prijs waarop de ijsfabrieken gedurende 7 a 8 maanden van het jaar geld moesten toeleggen. Van het maken van win sten, laat staan woekerwinsten, is nooit eenige sprake geweest. Het eenige voordeel dat de ijsf abrikanten door hunne overeenkomst hadden, bestond hierin, dat zij niet genoodzaakt waren om onbehoorlijk langen tijd credièt te verleenen, de grootste kwaal te IJmuiden in het ver- leden en thans niet minder. Het is begrijpe lijk, dat vele ijsafnemers onaangenaam ge stemd werden door het feit dat men niet verschillende ijsleveranciers om de beurt kon uitpoffen, zooals vroeger gebruikelijk was te doen, en dat de periode van credietver- leening betrekkelijk kort gesteld werd. Daar echter de ijsfabrieken als leveranciers erkennen, dat zij behooren in dienst te staan van hunne afnemers, en deze afnemers blijk baar geen prijs stelden op economische ijs- productie, hebben zij 1.1. Zaterdag besloten weer ieder voor zich zelf te gaan werken zonder verband, zoodat men verwachten mag dat binnen korten tijd weer iedere fa briek afzonderlijk zal trachten zich van klanten te voorzien. En nu zal men zich afvragen: „Wat zullen daarvan de gevolgen zijn voor IJmuiden, zal hierdoor een prijsdaling voor het ijs in treden?", en dan moet daarop onmiddellijk geantwoord worden„Volstrekt niet, veeleer zal er prijsstijging te verwachten zijn omdat de prijs vóór de totstandkoming van het syn dicaat hooger was en er geen onkosten lager geworden zijn, wel is de omzet aanmerkelijk verminderd." Men krijgt nu, dat er meerderen gaan eten van het visscherijbedrijf omdat er meer personen werkzaam zullen worden gesteld in de ijsindustrie. Er zal gedeeltelijk meer en gedeeltelijk minder crediet gegeven worden, zij, die er op uit zijn om te varen op kosten van den leverancier, kunnen hun praktijken nu heel wat gemakkelijker toepassen. Verder heeft het geschreeuw en ppiornmer over hooge ijsprijzen gediend om de aandacht van andere narigheid af te wenden. De prijs van het ijs bedraagt ten hoogste 4 pCt. van de exploitatiekosten van een trawler, de kolen daarentegen' 30 pCt., en de loonen nog maals 30 pCt., en men heeft toch nog nooit hooren spreken over woekerwinsten op kolen, niettegenstaande de Nederlandsche kolen- producenten, dus ook het Rijk der Neder landen. met buitenlandsche importeurs een afspraak hebben om de kolen op prijs te houden. Men heeft ook nooit hooren spreken over woekerloonen op zee of over arbeiders magnaten. Nu men van alle kanten zich bijzonder heeft geïnteresseerd voor de interne aange legenheden van de ijsfabrieken komt ook de tijd dat de ijsfabrieken zich eens willen gaan bemoeien met de interne aangelegenheden van die afnemers welke niet aan hunne ver plichtingen voldoen en het hardste mee huilen in het koor van klagers. Er is geen enkel bedrijf op IJmuiden, dat meer een open boek is voor een buitenstaan der dan een ijsfabriek. Alle onkosten welke den kostenden prijs beheerschen zijn voor iedereen na te gaan, en de zoovele malen door ijsfabrikanten verstrekte gegevens zijn nooit aangevochten en misschien ook nooit bekeken, maai- het gehuil over den ijsprijs en de z.g. ijstoestanden teekent duidelijk hoe weinig ernstig de zoovele klachten uit IJmui den zijn te nemen. Wanneer er op een terrein, dat zoo duidelijk door iedereen te controleeren is, klinkklare onzin wordt verkocht, mag men niet ver wachten dat dit op andere terreinen anders zal zijn en door hoogere machten zal worden aangenomen, en het wordt tijd, hoog tijd, dat thans van alle zijden de dingen dui delijk en klaar worden gezegd, opdat voor- kome worde dat door praatjesmakerij de aandacht van de hoofdoorzaken wordt afge leid en er zoovele onvolkomenheden van het visscherijbedrijf, waarvan wij allen bestaan, dit bedrijf ten gronde richten. De geheele wereld schreeuwt om rationali satie, en efficiency is een woord dat men reeds op de bewaarscholen leert. Hier in IJmuiden, rust men echter niet voordat men alles wat nog op efficiency of rationalisatie leek vermoord en vertrapt heeft. De ijsproductie, welke op economische wijze werd geregeld, moest weer uitgerafeld wor den opdat weer zou kunnen ont-staan het stelsel van reducties en fooiengeverij met alle vervloekte ellende welke daaraan vast zit voor alle partijen, want men vergete niet, dat bij de oprichting van het ijssyndicaat allerlei funeste toestanden op het gebied van fooiengeverij, omkooperij en reducties werden weggevaagd en, nietwaar, reducties en fooien zijn in IJmuiden zeer bekende uit drukkingen. De vischhandel b.v. betaalt 14, voor het ijs, maar krijgt in ieder geval hiervan 1 terug behalve nog verdere reductie?. De ijs prijs was 12 voor de trawlers z.g., maar velen betaalden slechts 11 of minder. Is het teveel gezegd wanneer wij vermoeden dat er ook bij de andere inkoopen no gwel eens met reductie of iets dergelijks gewerkt wordt, vooral in die branche's welke niet zoo goed vereenigd waren als de ijsfabrieken? De ijscombinatie is verbroken, maar laat men dit toch niet beschouwen als een begin van saneering op een enkel gebied, het tegen deel is waar. De ijsfabrikanten hebben in vol maakte vrijheid en gemeenschappelijk over leg besloten gevolg te geven aan zoovele op allerlei wijze geuitte verzoeken, omdat men overtuigd was dat de allernaaste toekomst wel leeren zal dat deze verzoeken onverstan dige verzoeken waren. De twee grootste fabrieken .hebben het zwaartepunt van hunne bedrijven verlegd naar het koel- en vriesbedrijf en zijn dus niet geheel afhankelijk van het visscherij bedrijf, en zij kunnen rustig toezien hoe of het visscherijbedrijf thans weer op zal bloeien nu het niet meer zit in den greep van de ijs- magnaten en geen woekerwinsten op ijs meer worden behaald. Maar laat men niet verge ten dat thans al het afgeleverde ijs ook in derdaad betaald zal moeten worden, niet al leen het ijs dat in de toekomst geleverd zal worden maar ook het ijs dat in het verleden werd geleverd want aan dit laatste ontbrak nog wel eens het een en ander. De heer Tusenius deelde ons nog mede, dat indien al het ijs practisch door de geza menlijke reederijen van de ijstrust zou worden betrokken, dat zeer zeker een bespa ring op zou leveren van 2 ton. CHR. ORANJE-VEREENIGING. In de Julianaschool had de oprichtings vergadering plaats van de Chr. Oranje- vereeniging. De voorzitter van het voorloopig comité de heer W. Bouman, zette in het kort het doel der bijeenkomst uiteen, waarna dr. Kroese een opwekkend woord sprak. Nadat een groot aantal der aanwezigen zich als lid had opgegeven, werd een bestuur gekozen bestaande uit de heeren W. P. C. ten Broeke, W. Bouman, F. v. d. Grijn, R. de Boer en de dames mevr. KroeseBertus, mevr. Belgraven, mevr. Unger en mevr. Bierma. EENIGE OPLEVING IN DE TRAWLER-VISSCHERIJ. 7 TRAWLERS WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler „Donald" IJm. 117; „De Eendracht" IJm. 130, „De Liesbeth Betty", IJm. 183, de „Silvain", ÏJm. 116 en de „Eveline" IJm. 115, alle van de reederij S. I. Groen, vertrekken na eenigen tijd opgelegd te zijn, weer naar zee. Naar wij vernemen gaan deze booten naar de Clyde bij het eiland Man l, om aldaar de visscherij uit te oefenen. Een dezer booten zal steeds gebruikt wor den om de gevangen visch naar IJmuiden te brengen. De stoomtrawlers „Azimuth" IJm. 185 en „Oentoeng" IJm. 131 resectievelijk van de zeevisscherij Maatschappijen „Neerlandia I" en „Aneta" vertrekken eveneens weer naar zee om de vischvangst uit te oefenen. Er is in de laatste dagen dan ook wel een kleine opleving in het trawler bedrijf te be speuren. OR AN JEYERE ENIG IN G „WILHELMINA". Door de Oranje-vereeniging „Wilhelmina", wordt op Donderdag 4 Juni in hotel No. Eén een vergadering gehouden ter bespreking van de komende feesten. SCHIP PERS YEREENN GING BELANG". ,,ONS Door het bestuur van de schippersvereeni- ging is thans schriftelijk een audiëntie aan gevraagd bij den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. Zooals wij schreven zou deze deputatie be staan uit de heeren A. v. d. Steen, A. van Strien, L. de Groot en D. v. d. Lugt, doch de heer D. de Lugt is verhinderd mede te gaan. VELSEN WINKELIERS EN NERINGDOENDEN „WIJKEROOG". Door deze vereeniging van winkeliers en neringdoenden wordt op Woensdag 3 Juni in hotel de Prins een feestavond belegd, waar de heer Clinge Doorenbos zal optreden. Hij zal op den vleugel begeleid worden door zijn echtgenoote. INGEZONDEN IMEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw gezondheid is hef beste juist goed genoeg. Eisdit daarom uHsluifend Aspirin- tabletten in de origi neels verpakking met het wereldberoemde BA YER-kruis. jeenig op de wereld Lol op oranje band on BayerkruiS. Prijs 75 Dr H MANNING'S m 8 v a tandpasta n 8 M.25&75cptub€ reinigt mond en tanden. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN, Terug te bekomen bij: A. Eden, de Genestetweg 16 Bloemendaal, een paar zijden kousen; N. v. Mourik, Alb. Thijmlaan 24 Santpoort, een ceintuur; Specht Zuidertuindorpiaan 6 Haarlem, een gummi kindercape; de Ruiter, Bosch en Duinlaan 24 Bloemendaal een rozenkrans, eenige z.g. bedelaartjes, een portemonnaie en een broche Togtema, Zomerzorgerlaan 14b, Bloemendaal een vulpotlood; G. de Lange, Boekenroodeweg 25 Aerdenhout, een groote mat; M. Dantzig, ClematLslaan 5 Aerdenhout, een bontje; Reinalda, Iepenlaan 10 Bloemendaal, een tennisracket; J. de Best, Thomsonlaan 80. Haarlem, een auto-wieldop; Spoor, Kerklaan 117 Heemstede, een ring met sleutels; Rosier Vogelenzangscheweg 354 Vogelenzang, een beige damestasch met inhoud; Kennel Haar lem te Haarlem, een Iersche Setter; W. van Essen, Iepenlaan 8 Bloemendaal, een zilve ren vulpotlood; aan het bureau van politie te Overveen, een zilveren vulpotlood, een ro zenkrans, een portemonnaie, een regenjas, rijwielbelastingmerk; aan den politiepost een zilveren manchetknoop, twee petten, een Noordzeestrand: een badschoentje, een pet, een kinderschoentje, een damesmantel, 2 rin gen met sleutels, een rijwielbelastingmerk, een armbandhorloge, een bal, een portemonnaie met inhoud. INGEZONDEN MEDEDEELtNGEN a 60 Cts. per regel. Wethouder van Financiën INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. HET DENKBEELD VAN DEN HEER G. VOET De heer Voet heeft het noodig geoordeeld ons er nog eens aan te herinneren, dat hij een paar jaar geleden een mooie vlieger heeft opgelaten. Hij zou n.l. den IJmuider Vischhandel eens even een lesje geven om den haringverkoop in ons land met een eenvoudigen hand omdraai reusachtig te doen toenemen. Alles leek zeer eenvoudig. Onbegrijpelijk dat de Vischhandel een zoo eenvoudig vraagstuk niet kon oplossen. Hij deed als wijlen de beroemde Columbus en zette het ei op den kop. IJskarretjes werden geladen met haring. Honderden winkels zouden worden opgericht. Deskundige venters zouden van deze centra uit de be hoorlijk gekoelde haring in groote hoeveel heden distribueeren in de omliggende plaat sen. Het haringgebruik werd dan ook zoo groot, dat nieuwe auto's moesten worden aangeschaft voor het transport. Vele handen vonden daarbij brood. Geen schip in IJmui den of het zou in de vaart zijn. Werkloozen zouden er niet bestaan. De financieele kant was zeer eenvoudig. Een groote N.V. zou worden opgericht, de noodige fondsen, hoofd zakelijk verstrekt door de Gem. Velsen. De Vischhandel stond er doodgewoon paf van. Een ding is jammer, de geachte inzender komt thans verklaren dat er niets van te recht gekomen is. De oorzaak hiervan is, volgens hem. ook al weer even eenvoudig, nogmaals het be kende ei op den kop gezet, „gebrek aan durf en energie". Een schoon compliment voor den Visch handel. Ik hoop echter dat de geachte inzender mij niet kwalijk zal nemen er hem even op te wijzen of hij niet doet als de schipper, die op den wal staat. Gaarne zou ik hem willen vragen ons wat meer gegevens te verstrekken. B.v. hoe groot is het vischverbruik in ons land thans en hoe groot verwacht u de toeneming. Hoeveel geld zal er noodig zijn? Heeft u wellicht een tip van B. en W. van Velsen of van den Minister ontvangen om trent het bedrag dat van die zijde beschik baar gesteld zou kunnen worden. Gaarne zag ik van U tegemoet een voor- loopige exploitatie-rekening, een duidelijk beeld gevende van den inzender over deze belangrijke zaak. UTTZINGER. Nog altijd geen herstel op de beurzen. Nieuwe politieke onrust. De capriolen van Briand verschrikken de beurs. Duitsch kapitaal op de vlucht. Het verslag der Koninklijke. Culturen troosteloos. De sprekende film. Het ruime geld. De beurzen zijn in den afgeloopen week verder afgezakt, van een herstel, dat beteekenis heeft, kan niet worden ge sproken. De zware malaise houdt aan. Do geboorte van een nieuwe welvaart gaat met hevige crisisweeën gepaard, waaraan nog geen einde is gekomen. Het nieuwe leven, dat af en toe schijnt te zullen doorbroken, wijkt tel kens weer terug. En we verkeeren nog altijd in een veelbewogen tijd. Een van de thermometers, waarvan men de politieke en economische atmosfeer kan aflezen, is de noteering van 5y3 pet. Duit- sche Herstelleening, die van 67 pet. begin 1931 tot 78 pet. medio April was opgeloopen. maar sindsdien weer tot 65 pet. is ge retireerd. Tegelijkertijd heeft de Berlijn- sche beurs weer een flauw aspect gekregen en is de Markenkoers gedaald, zoodat deze week zelfs gouöuitvoer van Duitschland naar Engeland gevreesd werd. Alles een bewijs, dat het vertrouwen in de politieke en finan cieele consolidatie van Europa weet aan het tanen is. De zoo noodige stabiliteit in het leven der volkeren ontbreekt nog steeds. Het jongleeren van Briand met zijn portefeuille van buitenlandsche zaken is daarvan wel een sprekend symptoom; hij begint op ons den indruk te maken van een politieken harle kijn: zoo zie je me. zoo zie je me niet. Wan neer één der grootste staatslieden van dezen tijd, om zich te kunnen handhaven, gedwon gen wordt tot het doen van dergelijke acro batische toeren op het slappe koord der wereldpolitiek, ziet het er met onze wereld nog niet best uit. Men kan daarom de beurzen geen schuld geven, wanneer zij telkens weer in nieuwe vlagen van moedeloosheid vervallen. Te Genève schijnt men bezig te zijn het tol verbond van Duitschland met Oostenrijk nog vóór zijn geboorte te wurgen. En als tegenzet van Duitschland verwacht men thans een verzoek tot- het instellen van een moratorium voor de Herstelbetalingen. De vrees daarvoor doet het kapitaal weer in zijn schulp kruipen. Het heet dat zoowel buitenlandsch als Duitsch kapitaal weg vlucht naar Zwitserland. Engeland. Neder land en dergelijke plaatsen, waar men het nog veilig acht. De flauwe stemming op de New Yorksche beurs schijnt darmede ook verband te houden; ginds zijn de Duitsche obligaties scherp in koers gedaald en de teleurstellende berichten uit de Aimerikaan- sche bedrijfswereld doen de rest om op de beurs een ontreddering teweeg te brengen die den baissiers de gelegenheid biedt met kracht te opereeren Men wil er nog eens weer maatregelen tegen beramen. Maar baten zal dat niet, wondkoorts kan alleen verdwijnen door de wonde te genezen. Die wond is de gapende kloof tusschen productie en con sumptie, die ook door nog altijd nog dalende goederenprijzen niet wordt overbrugd. Dat is ook de tenor In het jaarverslag der Koninklijke Petroleum, dat deze week the toppic of the day was althans in de besprekingen en de beschouwingen op en om de beurs want de koersen der aandeelen zijn er nauwelijks door beïnvloed. Die waren trouwens, gelijk gebruikelijk is, reeds op dat verslag vooruit geloopen. In 1930 is de noteering der gewone aandeelen vai} 419 tot 281, in 1931 van 317'/S tot 209 pet. gedaald, waarop eenig herstel is gevolgd. Wat heeft nu het jaarverslag gebracht? Oppervlakkig beschouwd, geen groote teleur stelling. De winst is bij eenzelfde kapitaal (ruim f 500 millioen) van f 127 millioen tot f 91 millioen verminderd, dat is in procen ten van het kapitaal van 27\A tot 18 pet. En wanneer men de gemiddelde beurswaarde van het kapitaal voor 1929 en 1930 tegenover de winst stelt, komt men voor 1929 op onge. veer 6 pet. voor 1930 op ongeveer 5 3/4 pet. Dat maakt dus niet veel uit. Maar intusschen verdient het wel even de aandacht, dat de beurswaarde van f 2300 millioen in 1929 tot f 1400 millioen in 1930 en in 1931 verder tot f 1000 millioen gedaald is. Als gezegd, stelt men de winst over het afgeloopen jaar tegenover de sterk verlaag de beurswaarde van het kapitaal, dan is er ook thans nog een behoorlijk rendement. Maar de beurs redeneert anders en te recht. Het verslag over 1930 wordt weliswaar met een ietwat romantische peroratie over de toekomst en liefst over een verre toekomst besloten, maar voor 1931 biedt- het don aandeelhouder nog geen houvast. Ondanks de aanmerkelijke productie-vermindering in vele gebieden, met name in Amerika (van 142 millioen ton tot 127 millioen ton) en een daling der wereldproductie van 211 millioen ton tot 200 millicen ton. blijven de prijzen nog steeds dalen doordien alle producenten zich niet bij de restrictie aansluiten. Zoo is de productie van Roemenië nog met 1 mil lioen ton gestegen en liep de productie van Rusland, volgens onbetrouwbare Sovjetbe- richten van 14; millioen tot 18 1.2 millioen ton op. Sir Henri Deterding ziet een uitweg uit de huidige depressie alleen ln een aanzien lijke vermeerdering van het gebruik. Maar aanstonds komt dan de andere vraag op. hoe dat verbruik moet worden gestimuleerd. Wij herinneren ons in dit verband het in de Wecnsche tramwagens van regeeringswegc op de ruiten aangeplakte verzoek om toch uit sluitend Oostenrijksche artikelen te koopen, waaronder een arme oolijkerd geschreven had: ..Womlt?" Zoo raken we dus van het eene probleem in het andere en we zullen wel moeten wach ten totdat Moeder Natuur. <iie opk voor het economisch leven haar wetten stelt, zo oplost. Wat zullen we nu nog verder van de Amsterdamsche beurs zeggen? Dat het op de afdeelingen der Cultuurwaarden nog al tijd somber en troosteloos Is. In den hoek der Industrleeie aandeden was er eenige op wekkende muziek in de aandeelen Accoustlek, doordien de Int. Mij. voor Sprekende films over 1930 nog gcede zaken schijnt te heb ben gemaakt. Maar de beurs heeft zich er niet lang door laten opvroclijken, omdat het de vraag is of de sprekende film het tenslotte niet tegen haar oudere zwijgzame zuster zal moeten afleggen. Zullen we ooit uit de misère van dezen tijd geraken, dan moet er minder worden, gepraat, maar meer worden gedaan. Het geld Is. om zoo te zeggen te geef; te New York daalde de noteering van het par ticulier disconto tot 7 8 pet. Te Amsterdam noteert de Prolongatierente doorgaans l pet. 't Is maar de vraag wie er om komt! LETTINGA. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. ECHTE FRIESCHE ItïïSljHEEREN-BAAr ZQSOct.perons EEN GOEDE ZIJDE VAN EEN VERKEERD DING. „Je moet je nooit driftig maken" is een wijze raad, die ouderen vaak aan jongeren geven. En terecht. Maar toch kunnen drift buien ook wel haar goede zijde hebben. Want voor menschen die te dik zijn, zou het wel eens goed wezen, zich nu en dan eens flink kwaad te maken. Want de weienschap heeft aangetoond dat gemoedsbewegingen als boosheid en vrees, het vet wegnemen, althans doen verminderen. Telkens dus wanneer ge boos wordt bestrijdt ge uw lastige dikte En gelukt het u daarbij, uw tegenstander vrees aan te jagen, dan bewijst ge hem meteen een dienst, als hij toevallig ook tot de dikkerds behoort. Zoo kan een Xantippe van een vrouw, die bij de minste aanleiding driftig en venijnig uitvalt en haar geheele omgeving voortdurend van angst doen beven, toch waarlijk op die omgeving nog een heilzamen invloed oefenen! En de ondeugende jongens die de woede der volwassenen opwekken met hun kwajongens streken, kunnen, van dit standpunt beschouwd als weldoeners der menschheid worden be schouwd! worden, behalve aan het Hoofdkantoor Groote Houtstraat 93, Te Haarlem, en het Bijkantoor Kennemerlaan 42, te IJmuiden, eveneens bij de volgende adressen aangenomen. HAARLEM-NOORD: SPAARNDAM bij den Agent: P. Benjcrt, bij den Agent: B. W. Koelman; Bantamstraat 23; HALFWEG: HEEMSTEDE: bij den Agent: S. Tienstra, bij de Agenten: Th. A. Ter Wilgenlaan 60; meer, Binnenweg 1/7 en J. W. SANTPOORT: van Wageningen, Borneo- bij den Agent: H. Zonneveld, straat 6; Hoofdstraat 444 ZANDVOORT VELSEN-NOORD: bij den Agent: K. Zwemmer, bij den Agent: J. J. Wesselius, Verlengde Koningstraat 85; Melklaan 62; BENNEBROEK: BEVERWIJK: bij den Kantoorhouder van het bij den Agent: P. Kaspers, Hulppostkantoor Groenelaan 11; HILLEGOM: HOOFDDORP: bij den Agent: J. Slagboom, bij den Agent: C. Stroomcr, Brouwerslaan 7 Parklaan LISSE: NIEUW-VENNEP: bij den Agent: J. Landkroon, bij den Agent J. van Stam, Heerenweg 39 a Dorpsstraat 30. Ook de COURANTENBEZORGERS belasten zich met het aannemen van Abonnementen en Advertentiën.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9