AARDSCHOKKEN IN ENGELAND. Het woord is aan... Garantie. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14707 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 Juni 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM an ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN :per weck f 0.27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad f032 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom dei gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland ƒ3.8754- Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4. franco per post- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zukier Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdreclactie 15054 Administratie 10724, 1482S Drukkerij 10122, 12713 Redactie 10*00 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: —5 regels f 1-75. elke regel meer 1035- Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 1 0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 030, elke regel meer f 0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger f50.-. Arm- of Beenbreuk 1100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. FINANCIEELE BIJDRAGEN. De penningmeester van het comité voor den autotocht voor ouden van dagen, de heer A. M. Duytshoff verzoekt ons het volgende te plaatsen: Ik ontving met hartelijken dank nog de volgende giften (derde opgave) G. 10, Mr. C. M. J. de J. 2.50, mevr. v. L. 1, mevr. K.-B. de la R. 5,1. 1, v. D. 1, mevr. R. J. H.- v. L. 2.50, A. J. B. 1, A. H. W. f 10, Bond van credietgevers 5.50, H5, P. 2.50, C.f 2.50, B. 1. K. 1, W. 5, N. N. 1, H. 2.50, Dr. M. 2.50, V. 1, R. V. F. 2.50, P. D. S. Bloemen- daal 10, Ir. B. 5, mevr. F.D., 15, mej. V. M. 2, J. P. S. 2.50, J. J. B. 10, W. 10, mevr. P.B., Heemstede 10, v. B. 10, Jhr. H. 10. Totaal 150.50. Het bedrag is nog niet bij elkaar. Mag ik hen die nog iets willen doen daaraan helpen herinneren? Mijn giro-nummer is: 20365. Vele handen maken licht werk. DE BRAND IN HET GLAZEN PALEIS TE MUENCHEN. 2900 kunstwerken vernield. „ROMANTISCHE SCHOOL" VERWOEST. Van de 3000 werken op het gebied van plas tiek en beeldhouwkunst, zijn volgens de laat ste mededeelingen slechts ongeveer honderd uit de vlammenzee gered. De zeer belangrijke „romantische tentoon stelling" is totaal verwoest. Van de bijzondere tentoonstellingen Her- terich en Samberger en verder van de Ita- liaansche school Salietti werden althans eenige doeken gered. Alle kunstwerken van kunstenaars, die uitgenoodigd waren tot expositie, waren verzekerd. Daarentegen wa ren de vrije inzendingen over het algemeen niet verzekerd, zoodat deze kunstenaars een zeer groote schade lijden. De politie heeft ook Zondag de afzettingen in de omgeving van het verwoeste glazen pa leis gehandhaafd. De beroepsbrandweer is sinds Zaterdag avond ingerukt, daarentegen wordt de na- blussching verricht door een wacht van vrij willigers, bestaande uit 12 man, die met 2 slangen ter plaatse zijn. Zondag moest zij nog eenige malen daardwerkelijk optreden, aangezien nog eenige kleine brandjes plaats hadden, waardoor veel rook werd ontwikkeld De directie der Munchener politie heeft heden nog niet het verwachte rapport uit gegeven, daar, blijkbaar, het onderzoek nog niet geëindigd is De autoriteiten zijn het er over eens, dat direct hulp moet worden ge boden. Zij zuilen daartoe alles doen, wat in hun macht is, ten einde de door het ongeluk getroffenen zoo veel mogelijk schadeloos te stellen. A. H. G. Fokker: De werkelijke betaling die het leven mij gegeven heeft is niet het geld dat ik ver worven héb, maar de zuivere voldoening in mijn strijd te hebben overwonnen. (Briand heeft onlangs tijdens een .redevoering uitgeroepen: Zoolang ik leef, zal er geen oorlog meer komen.) Toen hij, als staatsnoofd aspirant, Een zware neerlaag had geleden, Was men bevreesd dat nu Briand, Oök als minister af zou treden. Een kundig staatsman, zooals hij, Een man der magistrale rede, Een kopstuk in de trotsohe rij Der ij veraars voor wereldvrede; Een man, wiens doorzicht en verstand In grootsten twijfel doen beslissen, Een man, zoo kundig en brillant, Kan onze wereld nog niet missen. Briand is voor den drang gezwicht En heeft het schip nog niet verlaten, En men was dankbaar voor 't bericht, In alle Volkenbondsche staten. Toen heeft Briand weer op een dag, Vol nieuwen moed het woord genomen, Hij sprak: Zoolang ik leven mag, Zal er geen nieuwe oorlog komen. Zoo 'n taal wordt gaarne aangehoord, Dat kan ons wat vertrouwen geven, En ons betaamt als wederwoord Een hartelijk: Nou, lang zal ie leven! En als hij 't leven toch verlaat, Als elk, dan geven wij hem mede, Een zerk, waarop gebeiteld staat, Ons diep gevoeld: Hij ruste in vrede. P. GASUS. WEER BLOEDIGE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. CHEMNITZ, 7 Juni (V.D.) Ter gelegen heid van de heden te Chemnitz gehouden Gouwdag der Nationaal Socialisten, is het in de morgenuren op den Bruehl tot een bloe dige botsing gekomen tusschen Nationaal So cialisten en Communisten. Uit den kelder van een huis werden eenige schoten gelost. Het aantal dooden zou twee bedragen; tien a twaalf personen werden door messteken en revolverschoten gewond. De politie heeft tal rijke personen gearresteerd. De „Crnt" meldt nog: Uit den kelder van een communistische drukkerij werden eenige schoten op een aan tal nationaal-socialisten gelost, die daarop de drukkerij bestormden, waarbij zij met een hagel van steenen en schoten werden ont vangen. Eén der nationaal-socialisten werd op slag gedood, terwijl een ander zóó zwaar werd gewond, dat hij in den loop van den dag bezweek, na tevoren nog door Adolf Hitler te zijn bezocht. De politie arresteerde 60 communisten. In het stadion werd een demonstratie ge houden, waarbij 40.000 a 50.000 personen waren verschenen. Hitler, die zelf het woord voerde, protesteerde tegen den geest van het internationalisme. Menschen in nachtgewaad de straat op gevlucht. Ook te Haarlem en elders duidelijk waargenomen. Een voor West-Europa hevige aardbeving heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag Engeland geteisterd. Ook te Haarlem hebben wij deze aardbe ving waargenomen, door dezelfde verschijn selen, welke zich in Engeland voordeden. Te ongeveer tien minuten voor twee voelden wij een sterke trilling van huis en bed en hoor den wij een klapperen van ramen en deuren, alsof men poogde ze met kracht te openen. De verschijnselen hielden enkele minuten aan. De seismograaf te De Bilt heeft te 1.50 uur een matig zware aardbeving geregistreerd, waarvan men eerst vermoedde, dat het cen trum in Zuid-Limburg lag. Weldra bereikten ons echter de volgende berichten uit Engeland: LONDEN, 9 Juni, (Reuter). Hedenmor gen half twee (Engelsche tijd) werden Lon den en andere deelen van het land door een aardbeving opgeschrikt. De nachtredacties van de Londensche bladen voelden duidelijk de gebouwen heen en weer bewegen. De men schen werden uit hun slaap gewekt, de ra men klepperden, de bedden schudden, dui zenden renden half gekleed de straten op. Uit Hertfordshire werd bericht, dat de aard beving met een luid gerommel gepaard ging. Ook hier werd, voor zoover bekend is, geen schade aangericht. Menschen uit hun bed geworpen. Te Diss in Norfolk werd een hevige aard beving gemeld. De gebouwen schudden, de geheele stad ontwaakte. De bevolking rende half gekleed de straat op. Sommigen, die in hooge gebouwen sliepen, werden uit hun bed geworpen. Regelmatig komen berichten bin nen uit het Midland, South Wales en Noord Engeland, dat tengevolge van de aardbeving de menschen uit de huizen vluchtten. Het observatorium in West Bromwich meldt, dat de aardbeving vrij lang duurde. HULL, 7 Juni (Reuter). Van hier wordt gemeld, dat .een aardbeving, welke enkele se conden duurde, werd gevoeld. De bevolking vluchtte verschrikt in nachtgewaad de straat op. LONDEN, 7 Juni (Reuter). De seismologist te West Brpmwich zegt, dat deze aardbeving de ernstigste is, die hij ooit in Engeland heeft bijgewoond. Het sterkste werd de schok gevoeld in de Midlands. De beving in Nederland. In verschillende plaatsen in NecNiriand is de beving duidelijk waargenomen. Zondag morgen werd het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt van velerlei zijde opgebeld met het verzoek om inlichtingen over de gevoelde trilling van den bodem. Registratie te De Bilt. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut te De Bilt heeft Zondag het volgende bericht verstrekt: „Zondagnacht te 1.50 uur is op de instru menten van het Instituut een vrij sterke aard beving opgeteekend. Aan de hand van onze berekeningen zijn wij tot de conclusie geko men, dat de haard der aardbeving zich be vindt op 400 K.M. afstand in N.W.-richt.ing, uitkomend dus op de Oost-kust van Enge land in de nabijheid van de Wash-By. (Naar men weet ligt de Wash-Bay te Zui den van de rivier de Humber. De voornaamste plaatsen, welke aan deze baai liggen zijn: Kingslynn en Boston. Epicentrum onder de Noordzee. Het observatorium te Kew verklaart, dat de eerste schok voorviel om 0 uur 26 (Gr. Tijd), terwijl de grootste hevigheid een minuut later werd waargenomen. De amplitude was zoo groot, dat zij niet meer op de seismo graaf kon worden opgeteekend. De schokken duurden ongeveer een half uur. Volgens de berekeningen van de observatoria te Kew en Brussel moet het epicentrum onder de Noordzee gelegen zijn, op ongeveer tien a dertig mijlen langs de Engelsohe kust ter hoogte van Huil. Het schijnt dat de materieele schade gering is, terwijl geen ernstige persoonlijke onge lukken worden gemeld. Te Lowestoft zijn eenige schoorsteenen en muren omgevallen. Een op het politiebureau dienstdoende be ambte deelde mede, dat -de beving ongeveer 2 minuten had geduurd. VOOR DE VROUW. Een Parijsche Smulpapenclub. Het nuttige Par«s, wler eens iets nieuws. En met wel de „Club des Gour mettes", de vereenl- het aangename. g-jng van de fijnproef- sters. Alleen vrouwen kunnen er lid van zijn en de News Chronicle weet mede te deelen, dat mevrouw Poincaré, de vrouw van den vroegeren Franschen pre sident aan het hoofd ervan staat. Het doel der club is zich op culinair ge bied te bekwamen, om de kookkunst te ver volmaken, opdat de verschillende echt.ge- nooten meer thuis zullen blijven en de huise lijke maaltijden gaan verkiezen boven die in restaurants. De bijeenkomsten worden gehouden om beurten bij de leden aan huis. De gastvrouw zet haar genoodigden den heerlijksten maal tijd voor, dien ze kan bereiden, waarbij ze dan zorgt de prijs binnen zeer normale gren zen te houden. Hieruit volgt, dat de club niet erg omvang rijk kan zijn, want het is toch een onmoge lijkheid om voor, laten we eens zeggen een honderd dames een „huiselijk" dinertje klaar te maken. Of past men misschien een ploe- genstelsel toe? Het voornaamste punt van de agenda dier „vergaderingen" komt echter pas na den maaltijd. Dan bespreekt men de opgediende spijzen en becritiseert ze. Scherpe critiek wordt uitgeoefend. Wat niet goed is keurt men onverbiddelijk af. Van alles wordt boven dien nauwkeurig aanteekening gehouden, zoo dat de leden later hun voordeel met de „notulen" kunnen doen. „Bereidt uw spijzen goed en dient ze sma kelijk oo en ge houdt uw mannen thuis!" Dat is hei devies. HAARLEMMERMEER Boven: Het Glazen Paleis in München, voor. den brand. Onder: een foto tijdens den brand VAN EEN LADDER GEVALLEN. De bouwvakarbeider B. had, terwijl hij na bij den Bennebroekerweg alhier werkzaam heden aan een woning verrichtte het onge luk van een ladder te vallen. In bewuste- loozen toestand werd hij opgenomen, r.aar zijne woning gebracht en onder genees kundige behandeling gesteld. Hoewel de ge volgen zich aanvankelijk ernstig lieten aan zien en op hersenschudding duidden, bleek cr gelukkig enkele weken later een gunstige wending in zijn toestand te zijn gekomen, zoodat er alle hoop bestaat op herstel. DE HEER F. H. SMIT 70 JAAR. VEEL BELANGSTELLING. Zooals wij Zaterdag reeds kort vermeld den mocht de heer F. H. Smit, voorzitter der Haarlemsche Handelsvereeniging, Zaterdag bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, zeer veel blijken van belangstelling ontvan gen. Des morgens werd de jubilaris reeds ge complimenteerd door het dagelijksch bestuur der Middenstandscentrale, die hem ook een mooi bloemstuk aanbood. Des middags hield de heer Smit een druk bezochte receptie. Namens de Haarl. Handelsvereeniging bood de vice-voorzitter, de heer A. van Weerden, den jubilaris het boekwerk (met opdracht) van Henri Polak: „Het kleine land en zijn groote schoonheid" aan, met een zeer v/aar- deerende toespraak, waarin hij den heer Smit den typischen Nederlander noemde en de groote achting vertolkt, die bestuur en leden der Handelsvereeniging den heer Smit toedragen. Naar aanleiding van de feiten, dat de heer Smit nog zoo jeugdig en kras is en ook gaarne leest, eindigde de heer Van Weerden met de woorden van Frederik den Grooten, die aan den jubilaris bewaarheid worden „Slechts hij, die voortdurend leest, kan voortdurend groeien en wie groeit verwelkt niet." De heer Van Weerden bracht voorts me vrouw Smit een bloemenhulde. Velen kwamen den heer Smit persoonlijk gelukwenschen o.a. de heer G. Wolzak namens het Burgerlijk Armbestuur en het aantal brieven en telegrammen van geluk- wensch was legio, evenals het aantal bloem stukken, waarbij er waren van: „de Vrijwil lige Burgerwacht, den Ned. Middenstands bond en van het bureaupersoneel der Haarl. Handelsvereeniging. Vele geschenken van particulieren ontving de heer Smit nog. Bijzonder aardig was het geschenk van den zoon van den jubilaris, den heer F. H. Smit Jr.: een zelfvervaardigde eikenhouten tafel voor den Staten-Bijbel, met vier symbolische, uit hout gesneden fi guren. De bestuursleden der Handelsvereeniging schonken den heer Smit een wandelstok-pa- rapluie, met inscriptie. ERNSTIG ONGELUK. In verband met het op den Ringdijk nabij Vijfhuizen alhier plaats gehad hebbend ern stig ongeluk, vernemen we dat de stucadoor J. Zomer, die door een auto werd aangere den een schedelbreuk bekwam en naar de Mariastichting in Haarlem werd overge bracht, tot bewustzijn is gekomen en door de politie over het gebeurde kon worden ge hoord. Hij verklaarde daarbij dat het ongeluk aan zijn eigen onvoorzichtigheid was te wijten. Zijn toestand, hoewel nog hoogst ernstig gaf Zondag eenige hoop op levens behoud. Aardschokken in Engeland en elders. Ook in Haarlem geconstateerd. (Ie blad, le pag.) De inhoud van de Duitsche noodverordening. (2e blad, le pag.) Dc besprekingen tusschen dc Duitsche en Engelsche ministers. (2e blad, le pag.) Ernstig ongeluk bij dc Zuiderzeewerken. Sleepboot omgeslagen en gezonken. (2e blad. 2e pag.)' De vereeniging voor veilig verkeer opgericht. Voorloopig alleen een Amsterdamschc ver eeniging. (2e blad, 2e Dag.)! ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Fokker's Boek. (le blad, le pag.) L. A.: De erroofe gedachte. De meeningen van Prof Cassel, Borah en Sauerwein en de ontmoeting te Londen. (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.)' DRONKEN MOTORRIJDER TEGEN AUTO OPGEREDEN. Op den Hemweg bij Amsterdam is Zondag avond een dronken motorrijder, die geheel links van den weg reed. tegen een auto opge reden. Hij en de duorijder werden van den motor geslingerd en braken een been. Dc auto werd geheel vernield, de auto kreeg, naar de Crt. meldt, slechts schade aan de spatborden. HAARLEM. Juni Fokker's Boek. „Flying Dutchman" heet het boek dat Tony Fokker over zijn eigen leven, voorna melijk over zijn eigen carrière als uitvinder, vlieger en industrieel heeft geschreven, in samenwerking met den Amerikaanschen journalist Bruce Gould# luchtvaart redacteur van New York Evening Post. Het is dit boek dat zulk een storm in Amerika verwekt heeft omdat de glorie van een nationalen held, ad miraal Byrd, er lichtelijk in aangetast wordt. De bewuste passages lezend, glimlacht men wel even over al dat spektakel. Het is zeker dat Fokker zich nogal openhartig uitgela ten heeft over hetgeen hem overdreven en onjuist voorkomt in dc Amerlkaansche ver heerlijking van Byrd's daden. Daarbij heeft blijkbaar het gevoel dat hij een bescheidener maar eveneens buitengewoon verdienstelijk vlieger, Balchen, het zijne moest geven, een belangrijke rol gespeeld. Overigens laat hij niet na Byrd onder „de grooten" te rang schikken, en het komt mij voor dat de Amc- rikaansche gevoeligheid omtrent dit idool nogal belachelijk is. Fokker's openhartigheid is een van dc kenmerkendste eigenschappen van dit merk waardige boek, dat in bijna driehonderd pa gina's het overzicht geeft van een loopbaan vol harden arbeid, strijd, moeilijkheden, avonturen en succes. De figuur Tr*:ny Fok ker blijft daarin een enigma, zooals het ge nie altijd enigma blijft, ook voor zlchaelf. Hij tracht in het laatste hoofdstuk het doel van zijn eigen rustelooze activiteit te analysee ren, deze Vliegende Hollander, en doet dat met jongensachtige openhartigheid zonder er uit te komen. Soms steekt hij zichzelf erg in de hoogte, dan weer pakt hij even royaal uit over zijn eigen tekortkomingen, en men moet wel sympathie voelen met een verkla ring zooals deze: „Tenslotte geloof ik dat het allemaal ijdelheid is. In Duitschland verlang de ik dat mijn producten behoorlijke erken ning zouden vinden. Ik heb menschen hoo- ren zeggen dat ik houd van reclame en van den roem. Dat zal tot op zekere hoogte wel waar zijn. Je wilt je succes erkend zien. Als je alleen op de wereld was. zou je geen groo ten berg gaan maken dien niemand kon zien. Maar als er menschen om je heen ston den om naar het werk te kijken, en als er anderen waren die een nog grooter berg pro beerden te maken, zou er een aansporing zijn om den grootste te scheppen. Waarnaar man nen ook streven, of het nu geld,-roem of al leen maar reclame is, zij hebben in den grond allemaal hetzelfde doel: hun superioriteit te toonenMaar mijn eigen voldoening ligt in het feit dat ik iets tot stand breng en daarvoor moeilijkheden heb moeten overwin nen. Zoolang er maar iets nieuws is om voor te vechten ben ik gelukkig. Dat geeft ten slotte werkelijke voldoening, want als alles zoo gemakkelijk gaat dat iedereen het kar weitje op zou kunnen knappen, is er geen aardigheid meer aan". Dit is typisch Fokker, en typisch mensche- lijk bovendien. Er zijn autobiografen geweest die heel wat minder eerlijk over hun eigen leven zijn geweest dan hij, die. eenmaal „ge arriveerd" hun eigen voortreffelijkheid alleen op den voorgrond wilden stellen en een door- loopende zelfverheerlijking en zelfverdedi ging op touw zetten die den lezer deed glim lachen. Fokker begint met de zwierige openhar tigheid zijn eigen mislukking als H.B.S.-leer- ling in Haarlem te vertellen, laat niet na zorgvuldig te beschrijven hoe de „spier systemen in elkaar zaten die hem door eeni ge examens deelen rollen, beschrijft de te leurstellingen die hij zijn vader berokkende, en komt dan tot zijn eerste uitvinding, de vervanging van den auto-luchtband door een voerend wiel dat de schokken zou opvangen. Hij beschrijft hoe hij met zijn vriend Frits Cremer de HB.S. In den steek liet, hoe het tweetal de uitvinding voltooide in een jaar

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1