UIT DE HEEMSTEDE IJMUIDEN VGOR DE 7 DAAGSCHE RIJNREIS BEVERWIJK Luilekkerland bestaat. HAARLEM'S DAGBLAD DE GEMEENTERAADSVER. KIEZINGEN. BIJ DE S. D. A. P. De .afdeeling Heemstede der S. D. A. P, hield Woensdagavond in Hotel van Ree een openbare vergadering, waar als sprekers op traden de heeren H. J. W. B. Disselkoen en J.. Grimm, onderscheidenlijk no. 2 en 1 van de candidatenlijst der S. D. A. P. voor de gemeenteraadsverkiezingen. De heer Ph. Cohen opende de goedbezoch te bijeenkomst. De heer Disselkoen begon met te zeggen dat het bij deze verkiezingen gaat om Heem- steedsche feiten en vestigde er als eerste punt de aandacht op, dat de gemeente ook sociale zorgen heeft. Ook op dit gebied is men te Heemsteede vóór particulier initia tief. Zwemvijver, badhuis enz. moeten zich zooveel mogelijk zelf bedruipen. Die inrich tingen hebben nu een tekort van f 8500. Dit verlies nu moet de gemeente betalen. Dat is in Heemstede de gewone tactiek. De tarieven zijn ook veel te hoog. Men moet niet vergeten, dat er in de arbeiderswonin gen te Heemstede geen behoorlijke badge legenheid is. De gelegenheid voor gratis ba den moet dan ook te Heemstede worden uit gebreid. Voorts zijn de huren van de arbeiderswo ningen veel te hoog. Men ziet de behoefte aan goedkoope arbeiderswoningen wel, maar zij kosten geld en daarom bouwt men ze niet. De sociaal-democraten redeneeren juist andersom: de woningen moeten er komen en wij zullen ook wel zorgen, dat het geld er voor komt. Men zie nu eens, wat er te Am sterdam gedaan wordt voor volkswoning bouw, levensmiddelenvoorziening enz. En toch is het crediet van Amsterdam onge schokt. Men behoeft dus niet te vreezen, te Heemstede wat meer geld uit te geven voor sociale doeleinden. Komende op de werkloosheid zeide spr. dat het in het rijke Heemstede waarlijk weinig moeite zou kosten, het handjevol werkloozen uit de ellende te helpen. De eerste f 5 ge zinsinkomsten behooren niet in mindering van den steun te komen. De kinderbijslag be hoort van het eerste kind af gegeven te wor den; hij begint nu bij het tweede kind. Op het adres van de S.D.A.P. inzake de werkloosheid is het antwoord van den ge meenteraad, dus ook van de R.-K. arbeiders vertegenwoordigers geweest: „Kom met September nog maar eens terug!" In het bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon wilde het gemeenteraadslid mevr. De Voogt-De Vogel, een dokter en een psychia ter hebben. Men denkt dus blijkbaar dat al len die zich voor steun aanmelden, simulan ten en idioten zullen zijn! Over die benoe mingen van bestuursleden van het M. H. is eerst geheim vergaderd. Dat is zoo in Heem stede gewoonte als het om arbeidersbelan gen gaat. De burgemeester heeft deze verkeerde ge woonte laten insluipen en het zal de taak van de soc.-dem. fractie zijn, daaraan een eind te maken. Die fractie zal in den Raad de stuwende kfacht in democratische richting moeten zijn. Met die fractie zal te praten vallen, maar niet als er hondsche voorstellen wor den gedaan, als bijvoorbeeld dat inzake het antwoord op het adres der S.D.A.P. over de bestrijding der werkloosheid. Dan zullen de spaanders er af vliegen! (Applaus). Spr. critiseerde verder de houding der R.-K. arbeidersvertegenwoordigers in den Raad, die blijkbaar van meening zijn: wij voelen wat voor de arbeiders, maar wij doen wat voor de rijken! Vervolgens sprak de lijstaanvoerder, de heer Grimm. „Rood is duur", wordt vaak gezegd, zoo begon spr. En inderdaad: voor sommigen kan rood duur zijn, maar voor ons aldus spr. is rood leven. Het is waar, dat op het program van de S.D.A.P. veel dingen staan, veel geld zullen kosten. Zoo moet het gesjacher met gTond in Heemstede nu maar eens uit zijn. De ge meente behoort de beschikking over den grond te houden, om speculatie tegen te gaan. De S.D.A.P. wil ook verlaging van ta rieven. Het vastrechttarief te Heemstede is belachelijk, 't Helpt „de kleine luyden" niet. f 3 vastrecht en 10 cent per kilowatt is veel te veel. Sportclubs zijn noodig en gemeente kin- derzorg en dan is er de quaestie van het aantal leerlingen per klasse. Er moeten meer onderwijzers komen en de meerdere kosten daarvoor moeten door de gemeente worden betaald. De gemeentenaren moeten die be dragen dan maar opbrengen volgens een progressief stelsel. Met de A.-R. is spr. voor gezag en vrijheid. Het gaat er maar om wie dat gezag samen stellen en waaruit die vrijheid bestaat. Daar is bijvoorbeeld het gezag der controle commissie op radio gebied. Dit gezag wordt schandelijk misbruikt tegenover de V.A.R.A. Het leven is een strijd óm het bestaan, die door de soc.-dem. met open vizier wordt ge streden. Geestdriftig wekte spr. tenslotte de aanwezigen op ,te stemmen op de S.D.A.P. De voorzitter dankte de beide sprekers en uitte den wensch, dat beiden in den Heem- steedschen gemeenteraad zullen zitting krij gen, hetgeen volgens spr. vrij zeker was. Van de gelegenheid tot gedachtenwlsseling werd gebruik gemaakt door den heer Van Wijk (A.-R.) die het eens was met de spre kers, dat arbeiderswoningbouw en bad- en zwemgelegenheid gemeentezaken zijn. Onvoldoende is inderdaad de steun aan de werkloozen. Spr. hoopte dat het eventueel nieuw te kiezen sociaal-democratisch raads lid goed zal samenwerken met de arbeiders vertegenwoordigers van andere richting in den Raad. De heer Disselkoen gaf als zijn meening te kennen dat de anti-revolutionnairen altijd vóór de verkiezingen nog democratischer zijn dan de S.D.AP., maar n a de verkiezin gen merkt men daarvan niets meer. In den Raad zal de S.D.A.P. den lijstaan- voericr der A.-R. partij telkens herinneren aan wat de heer Van Wijk gezegd heeft op deze vergadering. De heer Grimm wees er ook nog op, dat van de A.-R. voor den arbeider niets te ver wachten is. Bij hen is het theorie, de S. D. A. P. houdt zich bezig met de practijk. Hierna sluiting der vergadering. VOOR DE VERKIEZING. Zaterdagmiddag maakt de afdeeling Heem stede der SD.A.P. een propagandatocht door de Gemeente. De tocht begint half drie op het Valkenburgerplein. DONDERDAG 11 JUNI 1931 WANDELEN IN HEEREN. EN VELSERDUIN. BET TERREIN VÓÓR HET JACHTHUIS BEHOUDEN. Tot nu toe werden door den eigenaar van Velser- en Heerenduin sedert jaren gratis wandelkaarten uitgereikt. In dit stuk heer lijke natuur te wandelen en te verpoozen was voor honderden een onverdeeld genot evenals in ons nooit volprezen park Velser- beek. Het Velser- en Heerenduin is een ongerept stuk natuur, bosch en duin, van wonder lijke schoonheid. Nu eens wandelt men langs verharde pa den met aan weerszijden laag hakhout, dan weer gaat men door de prachtigste lanen, met aan den eenen kant hooge duinen, dicht bezet met donkere dennen, terwijl zich aan den anderen kant liefelijke dalen met bladerrijk geboomte uitstrekken. Tusschen de wegen vindt men alleraardigste plekjes. Geen wonder, dat op mooie zomerdagen door velen hier de Zon/dagmiddag doorgebracht wordt. Na een mooie wandeling zoekt men een heerlijk plekje onder de boomen, om daar volop te genieten van de natuur terwijl de kinderen naar hartelust kunnen spelen. Vlak bij den ingang, achter het Storm vogelsterrein, vóór het jachthuis, is een bij zonder mooi plekje. Een groot grasveld met in het midden een heuvel, waarop zich lom merrijke boomen bevinden en naar den boschkant toe, bevindt zich een kleine vijver. Dit grasveld is aan den eenen kant om zoomd door het bosoh en aan den anderen kant door een weg met dubbele rij boomen. Op dit heerlijke plekje is al menige open- luchtvex-gadering gehouden. Met ingang van het volgend Jaar zullen voor het Velser- en Heerenduin geen gratis- wandelkaarten meer beschikbaar gesteld worden. De eigenaar zal deze echter uitrei ken tegen een kleine vergoeding, nl. f 3 per persoon of gezin. De opbrengst hiervan zal na aftrek van de noodzakelijke onkosten, politietoezicht, etc. voor een liefdadig doel bestemd worden. Te verwachten is, dat zeer velen hiervan gebruik zullen maken, want voor de bewo ners van IJmulden is Velserbeek wel wat ver en op mooie zomerdagen des Zondags en des middags overvol. Dit hebben wij op den tweeden Pinksterdag nog geconstateerd, toen alle banken bezet waren en op een heuveltje soms vier of vijf groepen menschen vlak bij elkaar zaten. In het Velser- en Heerenduin ls echter ruimte te over en men kan hier een plekje uitzoeken van de duinen af nabij het strand tot aan den Zeeweg te IJmuiden (O.) en zelfs tot vlak bij het crematorium op Wes- terveld. Naar wij vernamen is het aantal aanvra gen om in het Velser- en Heerenduin te mo gen wandelen, zeer groot, zoodat lang niet aan al deze verzoeken voldaan kan worden. Velen weten blijkbaar niet, dat er in Vel serbeek ook aardige plèkjes zijn, waar men samenkomsten kan houden en welke daar voor ook beschikbaar gesteld worden. Op den duur zal men toch meer en meer op Vel serbeek aangewezen zijn. Wij mogen hier tenslotte nog met voldoe ning melding maken van het volgende: Op het uitbreidingsplan der gemeente Vel- sen was aanvankelijk door het prachtige terrein met heuvel en vijver voor het jacht huis een groote, breede weg geprojecteerd, doch men is hier gelukkig op teruggekomen en heeft de verkeersweg anders geprojec teerd. Het is dan ook te wenschen dat dit mooie stukje natuur behouden kan blijven en ook voor later, als de Gemeents het misschien kon koopen, zou kunnen blijven dienen voor bijeenkomsten van allerlei aard. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor IJmuiden werd in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f 37.021.25 en terugbetaald f 41.874.47 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 4853.22. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 21. Door tusschenkomst dezer kantoren werd op staatsschuldboekjes ingeschreven nomi naal f 650 en niets afgeschreven. DE EXCURSIE VAN HET KON. INSTITUUT VAN INGENIEURS. OFFICIEELE ONTVANGST TEN STADHUIZE Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs had Dinsdag en Woensdag een excursie ge organiseerd, waarvan de tweede dag bestemd was voor IJmuiden en Velsen. Des morgens vroeg arriveerde het gezel schap van ruim 300 personen waai'bij ook vele buitenlandsche ingenieurs, .o.a. 60 leden van de I-Iafenbaai-Technische Gesellsc'haft uit Duitschland en eenigen uit België en Frankrijk. Het gezelschap splitste zich hier in drie groepen. Een deel bezichtigde de wer ken van het staatsvisschershaven-bedrijf, n.l. de visschershaven, de vischhallen, het nieuiwe administratiegebouw en het electrisch mijn- toestel, terwijl de heeren F. J. H. Schneiders en C. Oud, resp. directeur en onder-directeur van voornoemd bedrijf, den iheeren voor lichting gaven. Een ander deel der bezoekers ging per boot naar de buitenhaven en de nieuwe Noordersluis. De groote havenwerken en de grootste sluis der wereld, hadden de volle aandacht van de deskundige bezoekers. Bij deze groep waren de ingenieurs, die achter eenvolgens de leiding van den bouw der sluis hebben gehad, n.l. Jhr. E. C. W. van Panhuys, Dr. J. A. Ringers, thans directeur- generaal van den Rijkswaterstaat en C. F. C. Heyning. De derde groep bracht een bezoek aan het koelhuis Frigo, van dei N.V. Vereenigde IJs-- fabrieken aan de Zuidzijde der Visschers haven. Hier leidden de directeur en de adj.- dlrecteur, de heeren K. H. Tusenius en R. S. v. d. Veen, het gezelschap rond. Na deze excursie begaven alle deelnemers zich aan boord van een groote salonboot der fa. Verschure en Co., welke van Amsterdam op Zwolle varen. Met deze boot werd een rondvaart door de havens gemaakt terwijl aan boord de lunch gebruikt werd. De boot bracht het gezelschap in de haven van het hoogovenibedrijf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WIESBADEN per luxe touringcar, op 20 JUNI a.s. nog eenige plaatsen beschikbaar. GARAGE BOUCKAERT ROZENSTRAAT 7, 9, 13. TEL. 14903 Het gezelschap verdeelde zich hier weder in groepen. De excursie was door de directie van het hoogovenbedrijf uitnemend voorbe reid. Alle deelnemers ontvingen een bedrijfs- kaart en een schema van het terrein. De verschillende groepen bezichtigden de hoog ovens, de kooksovens, de stikstoffabriek en de cementfabriek onder leiding van de heeren Ir. A. H, Ingen-Housz, directeur; Dr. Wehr- heim; Dr. Reynhart, bedrijfsleider der M. E. K. O. G. e.a. Deze excursie nam zeer veel tijd in beslag. Aan den steiger der cementfabriek wachtte de salonboot en daar ging men weer aan boord. Men moest nog eenigen tijd wachten vóór de spoorbrug en zoo werd het over vieren eer de boot aan den steiger bij de stoomponten aanlegde waar een der gemeen teboden wachtte, die het gezelschap naar het gemeentehuis leidde. In de raadzaal had de officieele ontvangst plaats. Hier waren aanwezig alle leden van het College van B. en W., behalve de beer D. F. G. Schilling, wethouder, de, gemeente secretaris en eenige raadsleden. De burgemeester hield daarop een toe spraak, waarin hij namens het gemeente bestuur de leden van het Instituut hartelijk welkom heette. Spr. vertrouwde dat de be zoekers zich zijzonder thuis zouden gevoelen te IJmuiden, een plaats aan wier wieg in genieurs gestaan hebben. Bovendien zijn de groote sluizen gebouwd onder leiding van drie leden van het Instituut. Ook vroeg spr. de aandacht der bezoekers voor het natuur schoon in de omgeving. De voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs Ir. M. H. Damme, directeur-gene raal der P.T.T., beantwoordde de 'toespraak en zeide, dat allen, die de excursie mede-- maakten, verheugd waren te worden ontvan gen door het bestuur eener gemeente, die zich zoo gunstig ontwikkelt en waar verkre gen is een gelukkig samengaan van oud en jong, beide zoo uitnemend geschikt voor den vooniitgang van een gemeente. In de Duitsche taal zeide spr. te vertrouwen dat deze woorden mede namens de Duitsche gasten zouden zijn gesproken. Spreker hoop te dat deze schoone ontvangst zou bijdragen tot verbreiding van den roem der gemeente, ook over de grenzen. Ten slotte vertrok het gezelschap naar Vel serbeek, waar op het terras der theeschenkerij een namiddag-thee door het gemeentebestuur werd aangeboden. DE HARINGVISSCHERIJ. HET LEVEN AAN BOORD. De haringvisscherij en al wat daaraan vast zit, begint na een half jaar gerust te hebben, ieder jaar omstreeks dezen tijd weer te herleven. Dan ziet men de visschers van heinde en ver naar die plaatsen trekken, waar deze visscherij nog uitgeoefend wordt. De wijde Urkerbroek ziet men dan naast de Scheve- ningsche en Katwijker kleederdrachten en ook de Markers laten zich dan aanschou wen te IJmuiden, Vlaardingen, Maassluis, etc. Zelfs de Friezen laten zich niet onbe tuigd. Toch zal men over het algemeen van de methode, waarop de haring gevangen wordt, en het leven aan boord wel zeer Weinig weten. Daarom lijkt het ons wel eens nuttig iets over dit zoo belangwekkende bedrijf te ver tellen. Aan deze visscherij wordt in hoofdzaak deelgenomen door stoom en motorschepen. Slechts enkele zeilschepen zijn nog in de vaart, doch deze kunnen bijna geen be manningen meer krijgen. De stoomschepen worden fietsen, drifters of koppels genoemd, de motorschepen loggers. De bommen of bomschuiten zijn uitden tijd. Misschien is er hier of daar nog wel een als lichter of kraan in gebruik, maar in 't oorspronkelijke bedrijf niet één meer. De bemanning wordt door den schipper aangenomen, doch aangemonsterd door den waterschout. Ook hier zijn rangen en standen. Daaraan ontkomt men ten eenen male niet. De bemanning bestaat uit 13 a 15 menschen. Zij worden onderscheiden in; schipper, stuurman, matrozen, kok, oudste, jongste, af houder en reepschieter. Van oudste tot reepschieter is het jonge personeel. Ieder van hen is aangewezen voor z'n vaste werk, zoowel bij het schieten, halen of kaken. Met halen en schieten wordt bedoeld het inhalen en uitschieten van het net. Is de dag van varen daar, dan worden bijna allen uitgeleide gedaan door vrouw of verloofde. Vaak ook door moeder of vader. Allen reizen mede naar de plaats van af vaart. Doch wee den nieuweling. Is de tros eenmaal los gegooid dan kan men gerust wel zeggen: Hij, die hier binnen komt, laat alle hoop varen. In een ruimte van een 10-tal M3. inhoud leven 9 a 10 men schen, Een ieder heeft zijn eigen hokje 1.80 X 0.45 x 0.45 M., model doodkist met twee schuifjes. Vaak zelfs zonder schuifjes. Twee kooien boven elkaar en tegen de huid van 't schip aangebouwd. Tevens is logies tegelijkertijd kombuis. Tafel is onbekend en 't beddegoed bestaat uit stroozak, kussen (ook van stroo) en deken. Lakens? Nooit van gehoord. In men eenmaal op de visscherij dan begint de pret eerst goed. Ieder gaat na het bevel „schieten" op zijn vaste post en 't net gaat over boord. Stelt U voor. Dan wordt een gordijntje van plm. 41/2 kilometer opgehangen 140 a 150 netten elk 30 a 35 meter lang en 4 a 5 M. diep worden uitgelegd. Dit is een baantje waarbij men geen jas kan gebruiken, zelfs al is 't koud. Gelijkmatig met de vaart van 't schip wordt het net uitgeschoten, op ieder net een blaas of breel afgewisseld door joons. Schotsche blazen zijn van zwaar geteerd zeildoek, breels, tonnetjes beide kanten plat, joons puntig met stok er door waaraan een vlag. Is het net in het water, dan wordt er geschaft en gaat men slapen, 's Nachts komt alles weer aan dek om te halen. De haring, die er in zit blijft aan de kieuwen tusschen de mazen zitten. Daarom is 't noodig dat het net geklopt wordt en de haring komt dan in de krebben terecht. Dit zijn met planken afgeschoten hokken op het dek. Met behulp van een stoomsnil wordt dan de vleet binnengehaald. Niet altijd gaat dit even makkelijk. Bij slecht weer of zware vangst is dit een zeer vermoeiend werk. Twee matrozen kloppen het net, gelijk twee vrou wen een kleed kloppen. Vaak komt "s echter voor, dat de geheele vleet wegzinkt door den overvloed van haring en alles verloren gaat. In zulke gevallen is er meestal niets te red den, al komt het wel eens voor, dat een boeltje opgevischt wordt, als de haring er uit weggerot is. Na het halen wordt de haring gekaakt, d. i. met een mesje worden kieuwen en grom weggehaald, waarna de haring ge zouten wordt. Iedere mand gekaakte haring gaat naar den warrebak. Dit is een houten trog waaraan een der korte zijstukken ont breekt. Het zout wordt over de haring ge strooid en met houten schoppen dooreen ge roerd. Tijdens dit warren staat de bak op een paar tonnen met het schotlooze gedeelte op een leege ton. Is dus alles goed vermengd dan schuift men alles in die ton, een nieuwe mand volgt, nieuw zout enz. tot de ton vol is, waarna een andere ton klaar gezet wordt, is alles afgewerkt, dan laat men de tonnen staan, waardoor men ruimte krijgt. Een vol le ton, die een paar uur staat, wordt door 'eigen gewicht een halve ton. Dan wordt dit gezakte weer bijgevuld en dlchtgekuipt. Later verdwijnt alles in het ruim om niet meer te voorschijn gehaald te worden voor het schip gelost wordt. Zoo gaat dit door, zes, zeven, acht weken en vaak langer zwerven zij daar rond en slechts Zondag's wordt niet gewerkt. Dan houdt men kerk aan boord met den „Ouwe" als predikant. Totdat het „thulszeilen" wordt gaat die tredmolen voort. Weer vaart dan, na drie vrije dagen het schip uit maar velen hebben aan die eene reis juist genoeg gehad. Volgens hen wordt de visch veel te duur betaald! SPEELTUIN „IN VEILIGE HAVEN". Men deelt ons mede, dat het in de bedoe ling van het bestuur der speeltuinvereeni- ging „In veilige haven" ligt, om op Zaterdag 11 Juli haar speeltuin te openen. Het voorloopig programma voor dien dag luidt: 2.30 uur: Officieele opening, hijschen der clubvlag. 4 uur: Optocht der kinderen vanaf Sta tionsplein. Medewerking van muziekcorpsen, o.a. van een jeugd-fanfarekorps uit Haarlem met 54 medewerkers, waaronder 12 tamboers met majoor. 5 uur. Aankomst optocht in den tuin. De ouders hebben toegang tot het gereserveerde gedeelte. 7 uur: Sluiting. Van 5 tot 7 uur verschillende spelen, o.a. medewerking heeren- en damesturners (sters) SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 10 Juni: Duitsch, Peter, Hamburg. Zweedsch, Lestris, Londen. Ned., Poulau Bras, Batavia. Engelsch, Maron, Batavia. Zweedsch, Wallonia, Antwerpen. Ned., Willy, Siham. Ned., Meliskerk, Hamburg. Zweedsch, Ask, Hernosand. Duitsche sleepboot Louise Schup met lich ters Matthias en Unterweser, Leningrad. Finsch, Minerva, Leningrad. Uitgaande schepen. 10 Juni: Zweedsch, Koster, Archangel. Zweedsch, Baldur, Hamburg. Deensch, Rosenborg, Archangel. Duitsch, Tiefsee, Koningsbergen. Duitsch, Piekhauben, Hamburg. Ned., Johan v. Oldenbarneveld, Batavia. Engelsch, Ottenhound, Hamburg. Ned., Lekhaven, Antwerpen. Ned., Montferland, Hamburg. Duitsch, Rhein, Hamburg. Duitsch, Hecht, Hernosand. Zweedsch, Lestris, Hernosand. Ned., Hebe, Rotterdam. Ned., Teano, Rotterdam. Ned., Hermes, Hamburg. Ned., Proteus, Dantzig. Zweedsch, Ethel, Kemy. DE NOOD DER TIJDEN. EEN BIDSTOND. Woensdagavond had in de Ned. Herv. Kerk een zeer bijzondere samenkomst plaats. We gens den nood der tijden, bijzonder den noodtoestand in het visscherij bedrijf, was een bidstond belegd, waarin de predikanten der Clir. Geref. Kerk, Geref. Kerk en Ned. Herv. Kerk voorgingen. De groote kerk was stampvol. Allereerst spr. Ds. T. A. Bakker, Chr. Geref. predi kant. Deze liet zingen Psalm 33 10 „De groote Schepper aller dingen" en een las Matth. 6 19 en vervolg. Zijn korte inlei ding ging over „De Kerk en de wereld, waar in hij er op wees, dat de kerken der hervor ming, die steeds scheiding maakten tusschen kerk en staat steeds meer voor de inter nationale vraagstukken worden geplaatst. Oorlog en Christendom, rassenhaat en zen ding, geven er aanleiding toe. Voor tal van Christenen is de zaak van Christendom en oorlog een levensvraag geworden. Noodig is een christendom van woord en daad. De kerk dient te verstaan, dat de oorlog niet meer is een noodlot, waar tegen we niets kunnen doen. De kerk dient op te komen tegen na tionale zelfoverschatting. Nadat Psalm 19 5 gezongen was, sprak Ds. R. J. v. d. Meulen, Geref. predikant. Deze handelde over „Kerk en maatschappij". Donkere wolken, zeide spr,, gaan over de wereld, gaan in 't bijzonder over IJmuiden. Door de straten gaat het spook der werkloos heid en van den honger. De klacht van velen is: Geef ons brood! Heeft de kerk een ant woord op die vraag? Het socialisme heeft er wel een antwoord op: dit geeft van alles het kapitalisme de schuld. Spr. vroeg of de kerk doof is voor de vraag. Velen meenen van wel. Spr. gelooft van niet, de kerk verstaat nog de klop op de deur van den tijd. Spr. wilde de oplossing niet geven, die geeft alleen Hij, Die een antwoord heeft op alle levensvragen. Jezus heeft ons voor gebeden: Geef ons heden ons dagelijksch brood. De broodvraag is belangrijk en gaat aan de bede van schuldvergeving vooraf, maar het brood is een gave en we moeten eerst hebben leeren bidden, dat Gods koninkrijk kome en Zijn wil geschiede. Gezongen werd Psalm 138 4. waarna Ds. J. W. Swaan, Ned. Herv. predikant sprak over „De kerk en de Jeugd". Spr. zeide dat er ook een crisis was tusschen kerk en jeugd. En de kerk is tekort geschoten, omdat ze vaak het nieuwe niet gegrepen heeft. Wel heeft de jeugd het verkeerd, als ze alleen heil van de toekomst verwacht. Maar juist is de klacht van de dochter in „De klop op de deur" van Ina Boudier- Bakker, als ze zegt in huis en kerk iets ge mist te hebben, nl. het geloof, het levende, echte. En daarom moet de oplossing van de kerk komen, als dit levende, echte geloof weer in de kerk is, zal de jeugd weer tot da kerk komen. Alleen zal de jeugd met nieuwe tongen spreken, waarvan wij niet gedroomd hebben. Ds. Swaan ging dan voor in gebed, waarin de nooden der wereld, maar ook de nooden van IJmuiden, in 't bijzonder van het vis scherij bedrijf, aan God werden opgedragen. De samenkomst werd besloten met het zin gen van Gezang 180 5: Ik weet aan wien ik mij vertrouwe, Al wisselen ook dag en nacht. LEERAAR ENGELSCH. Tot tijdelijk onderwijzer in de Engelsche taal aan de openbare school voor U.L.O. heb ben B. en W. benoemd den leeraar B. J. van der Peet alhier. v LICHAMELIJKE OPVOEDING. In de plaats van den heer J. Th. van Lent, die bedankt had, hebben B. en W. benoemd tot lid van de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke opvoeding den heer G. Th. Vermeulen, directeur der Bisschoppelijke kweekschool voor onderwijzers, alhier. Wodehou.se zegt ,,Ik ben 's werelds best-betaalde leeglooper". Ik heb vroeger vaak de geschiedenis van Luilekkerland te hooren gekregen. Dat was een landje, oh! De gebraden duifjes vlogen je zoo maar in den mond en je hoefde er niets voor te doen. Ik heb dit later als sprook je beschouwd. Maar ik heb me vergist: Lui lekkerland bestaat wel degelijk. Luister maar. De geestige Engelsche schrijver P. G. Wodehouse, die door zijn boeken o.a. den naam Psmith beroemd heeft gemaakt, woont op dit oogenblik in Hollywoood. Hij is een der schrijvers door de filmmagnaten in dienst genomen om scenario's te leveren. I-Iij zit er nu een jaar bij de Metro-Gold- wyn-Mayer-film, doch naar hij zelf zegt, hij is gedurende dien tijd vrijwel werkloos ge bleven. Zoo goed als niets heeft hij tot nu toe moeten doen. En het salaris, dat hij op strijkt bedraagt20.800 pond, d.i. f 250.000! Zelf zegt hij hierover: „Ik ben geëngageerd om verhaaltjes voor de film te schrijven. In het afgeloopen jaar stuurden ze me tweemaal een volledige ge schiedenis toe om te corrigeeren. Ik had niets anders te doen dan het scenario, waar aan reeds een 15-tal anderen gewerkt had, wat te polijsten. Een poosje geleden kreeg ik opdracht onï een film met muzikale gedeelten te maken. Ik werkte er 3 maanden aan en .toen ik klaar was dankten ze me er voor met de bij voeging, dat, aangezien „zingende" films niet populair schenen te zijn, ze de mijne dan ook niet zouden gebruiken. Ik ben de best-be taalde leeglooper van de wereld", Tot zoover Wodehouse. Een ander auteur een Duitscher werd aan genomen voor 200 pond per week. De eerste drie weken zat hij in zijn studeervertrek si garetten te rook en en te lezen. Van zijn op drachtgevers zag hij niemand. Eens per week ontving hij een cheque voor zijn salaris. Maar dit was dan ook het eenige teeken dat; men hem niet heelemaal vergat. Hij voelde zich echter hoe langer hoe meer gepiqueerd over die stelselmatige verwaar- loozing. En het liep zoover, dat hij op een goeden morgen in plaats van naar de stu dio, naar de boot stapte en naar Duitsch land voer. Doch hij kreeg wroeging. En stoomde te rug. En toen hij vier weken na zijn plotse ling vertrek, waarvan hij niets gezegd had, zijn kantoor weer binnentrad vond hij op zijn bureau netjes 4 cheques van 200 pond elk! Ziet u wel, dat Luilekkerland bestaat? Dé cheques vliegen je zoo maar op je bureau zonder dat je er een hand voor hoeft uit te steken. VOLKSTELLING. DE RESULTATEN. De volkstéllingswerkzaamheden voor de gemeente Haarlem zijn thans afgeloopen. Het resultaat der telling is, dat het aantal inwo ners op 31 December 1930 blijkt te zijn 56.899 mannen en 62.848 vrouwen, totaal 119.747. De vaststelling van het juiste aantal vindt later plaats, mogelijk eerst aan het, einde van dit jaar, door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, waarheen de telkaarten zullen wor den verzonden. Vergeleken met het aantal inwoners dat het bevolkingsregister aangaf, namelijk 119.846 (56.989 mannen en 62.857 vrouwen), levert de telling een nadeelig verschil op van slechts 99 (90 mannen en 9 vrouwen). Bij de vorige telling op 31 December 1920 bedroeg het nadeelig verschil 1043. Het aantal personen, dat tijdens de volks telling elders woonde en al£ tijdelijk aanwe zig hier werd geteld, beloopt 4367, namelijk 2125 mannen en 2242 vrouwen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 84-ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 16 Juni 1931, des namiddags te 71/2 uur luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Aanvraag garantie Nederlandsch Fa brikaat-demonstratie te Arnhem in 1932. 5. Concept-schrijven van Bureau aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem betr. vaargeul Spaarne. 6. Voorstel van het Bureau tot intrekking van het arbitragereglement, vastgesteld door de vergadering der Kamer van Koophandel van 2 Januari 1924 en tot vaststelling van een nieuw arbitrage-reglement. 7. Rondvraag. 8. Besloten zitting.'

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10