ZWARTSER'S MAGAZIJN VAN FOTO-ARTIKELEN BUITENLAND. OOK CRISISSTEMMING IN DUITSCHLAND. Een Microfoon HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 13 JUNI 1931 TWEEDE BLAD Het besluit der Duitsche volkspartij INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN s 60 Ct». per i^eL Het gevaar van de organisatie der schuldregeling. Zal Curtius moeten vallen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. f Op deze wijze zullen wij het vertrouwen van het geheele Vlaamsche volk herwinnen, dat men zijn cultureele eenheid zal geven, zon der nochtans té ontkennen, dat kennis der Fransche taal noodzakelijk is. Wat de na tionale verdediging betreft, zullen wij toe staan, hetgeen noodzakelijk is, maar niets meer. Ten slotte drong spreker aan op het nemen van maatregelen tegen de financieele en economische crisis. De premier Renkin lichtte eenige punten van de regeeringsverklaring toe en herhaalde dat hij de taalkwestie met medewerking van alle partijen wil oplossen. Zijn woorden wer den door de katholieken en liberalen met applaus begroet. De volgende week worden de debatten voortgezet. Genève. Het groote gevaar dat in de organisatie van de Internationale Schuldregeling opge= sloten ligt, dreigt zicht te zullen open baren. De Duitsche Volkspartij heeft besloten de bijeenroeping van den Rijksdag te eisdhen en wanneer deze eiseh bijvoorbeeld door de Plattelanderspartij zou worden gesteund, (wat lang niet onwaarschijnlijk is) of ook door de sociaal-democraten wordt overge nomen (wat waarschijnlijk Dinsdag bekend is) zal de regeering de consequenties moeten trekken. Bruening heeft reeds gederigd met aftreden en Ourtius, minister van buiten- landsche zaken, zou zeker als offer van deze manoeuvre vallen. De Duitsche Volkspartij trekt dustegen haar eigen partijgenoot onder leiding van Dingeldey, den voorzitter, te velde. En dat alles onder invloed van de juist afgekondig de noodverordening en Curtius' politiek ten aanzien van het buitenland. In het begin zeiden wij dat de organisatie yan de schuldregeling zich hier wreekt. Dit is inderdaad het geval. Deze regeling is voor de Duitschers langzamerhand een ondragelijke last geworden. De noodverorde- ring bezwaart die last echter zeer aanzien lijk en is als redmiddel voor de eerste 9 maanden, uit den financieelen nood, werkelijk een paardenmiddel. Onder deze omstandigheden kon het niet anders of de oude Duitsche antithese sinds Versailles, moet zich scherper dan ooit open baren. Duitschland's vroegeren minister van bui tenlandsche zaken, wijlen Stresemann, legde na Rathenau's onvergetelijk voorbeeld, den onderbouw van een internationale verzoe- nings- en vnedes-politiek die geleidelijk moest groeien. De nationalisten en alles wat ge/heel rechts stond in Duitschland, heeft deze methode altijd te slap gevonden en haar steeds trach ten te saboteeren. Hetzelfde gebeurt nu. De Duitsche Volks partij zelf wil haar eigen vertegenwoordiger in het kabinet tot aftreden dwingen, onder het motto, dat de besprekingen in Chequers te onbeteekenend en de houding tegenover het buitenland inzake de internationale schulden te slap is. Men verwacht daden. Een krachtig neen. Men is er niet van gediend als demon stratiemiddel te fungeeren, als bewijsmate riaal voor de stelling die het buitenland voor gehouden wordt: „Ziet ge wel wij zijn tot het uiterste gekomen". Het is echter zeer de vraag of de Duitsche Volkspartij en straks misschien de Sociaal- Democraten er goed aan doen in dit stadium de regeering te dwarsboomen en tot aftreden te nopen. De Groote Gedachte, dat Duitschland ge* holpen moet worden, wordt met den dag duidelijker uitgesproken en door steeds meer groote figuren overgenomen. Wanneer de Duitsche regeering valt, staat de deur voor de oppositie open. Dat beteekent Nationalistische reactie, mèt het gevaar dat datgene wat langs lijnen van geleidelijkheid door Stresemann en zélfs door Curtius werd opgebouwd, gedeeltelijk wordt afgebroken. l. a. België. Debatten over de regeerings verklaring. De debatten over de regeeringsverklaring zijn voortgezet met een rede van den socia- listischen leider Vanöervelde. Deze zeide, dat de verklaring voor hem een teleurstelling beteekende. De regeering gaat de oplossing van het probleem der sociale verzekeringen vertragen, om belangrijke bedragen te offeren aan de nationale verdediging, alsof men nog in oorlog verkeerde. De taalkwestie, aldus vervolgde Vandervelde dient voor de rechtschen, om de aandacht af te leiden en de sociale hervormingen uit te stellen. De socialistische partij wacht vol vertrouwen op de uitspraak van het kiezers corps. In 1925 steunden de kiezers de socialis ten, bij de jongste verkiezingen waren zij tegen de socialistische partij. Wij hebben de eerste manche gewonnen en de tweede verloren, de derde zullen wij weder winnen. Van Cauwelaert zegde de regeering namens de rechtsche Vlamingen steun toe, aldus de Tel. Het nieuwe kabinet wil het taalprobleem oplossen, aldus de burgemeester van Ant- werjen en wij zullen het daarbij steunen. De strijd tegen opium- misbruik. De commissie voor de beperking uit de opiumconferentie bestudeerde het Japansch- Fransche amendement op het quotastelsel dat eenige dagen geleden naar de subcommissie werd verwezen. Volgens het nieuwe voorstel kan geen land meer fabriceeren dan voor zijn eigen behoeften en zijn uitvoer. De fabricage voor den uitvoer wordt gebaseerd op van een invoercertificaat vergezelde aanvragen, aldus het Hbld. De discussies over het voorstel duren voort. Vrije Zaterdagmiddag mag niet ingehaald worden op andere dagen. Het amendement van den Nederlandschen werkgever Van der Bom en den Engelschen werkgever Lee inzake de mogelijkheid om in landen, waar een vrije Zaterdagmiddag aan de mijnarbeiders wordt gegeven, de verloren uren op de overige dagen in te halen, werd door de kolencommissie verworpen, met 22 tegen 17 stemmen en 7 onthoudingen. Zes regeeringen stemden tegen, waaronder Nederland, Engeland en Duitschland. De beheersraad van het Internationale Ar- beids Bureau is bijeengekomen. De nieuwe be heersraad heeft bij acclamatie Arthur Fon taine wederom tot voorzitter benoemd. Hem zal een telegram gezonden worden, waarin dit wordt meegedeeld en tevens de hoop op een spoedig herstel zal worden uitgesproken. De kolencommissie van de I. A. C. is in eerste lezing met het ontwerp-conventie tot regeling van den arbeidstijd in de steenko lenmijnen gereed gekomen. De conventie zal niet in werking treden alvorens het ratifica tie-document der staten Duitschland, België Frankrijk, Engeland, Nederland, Polen en Tsjecho-Slowakije op het Volkenbondssecre tariaat is ontvangen. De Int. Arbeidsconferentie heeft met alge- meene stemmen het volgende besluit geno men: De 16de zitting der I. A. C. kan, in dien de omstandigheden dit eischen, in een andere stad dan Genève worden gehouden. Engeland. Inval in Iersch communistisch centrum. LONDEN, 12 Juni (Reuter). De „Daily Telegraph" meldt, dat officieren van de bur gerwacht een inval deden in het hoofdkwar tier van de republikeinsche organisatie in een schuilhoek in de bergen van Dublin. Zij vonden documenten betrekking hebbende op de activiteit van een militante verraderlijke organisatie, honderdduizenden patronen, vijf tig geweren, vijftig revolvers, vele automa tische pistolen en een machinegeweer Reeds sedert eenigen tijd werd het bestaan ver moed van een onwettige organisatie, die er naar streeft den staat met geweld omver te werpen. Ernstige critiek van de „onaf hankelij ken" Het bestuur van Onafhankelijke Arbeiders partij heeft n. a. v. de vaak voorkomende meeningsverschillen met de regeering een verklaring gepubliceerd, waarin zij haar ver ontwaardiging te kennen geeft over de in structie der Arbeidersfractie in het Lagerhuis, dat haar leden in het parlement niet tegen de regeering mogen stemmen. Deze verkla ring is waarschijnlijk geïnspireerd door de verwachting van bepaalde voorstelen, die het bestuur der Arbeiderspartij noodig zal achten voor te leggen aan het j aarlijksch congres, dat in October te Scarborough plaats heeft. De Onafhankelijke Arbeiderspartij betoogt, dat de moeilijkheden de laatste vijf jaren grooter zijn geworden en dat sedert de partij regeeringspartij werd. de activiteit van een socialistische partij als de Onafhankelijke Arbeiderspartij wordt beschouwd „met een onverdraagzaamheid, die vroeger afwezig was". De verklaring gaat voort met te zeggen dat het als een merkwaardig feit moet wor den opgemerkt dat de strijd der socialisten tegen de armoede der arbeidersklasse moei lijker is wanneer er eerarbeidersregeering is dan op andere tijdstippen, en dat hindernis sen in den weg worden gelegd van, en drei gementen worden gericht tegen arbeidersor ganisaties, die dezen strijd blijven voeren. Het program en de politiek der regeering worden niet door de Arbeiderspartij of de Lagerhuis- fractie der Arbeiderspartij bepaald, doch door 1 het kabinet. De verklaring zegt ten slotte dat verdere betrekkingen slechts mogelijk zijn zoolang de Arbeiderspartij „de beginselen handhaaft en doeleinden nastreeft, waarvoor zij werd ge sticht", aldus het Hbld. Fenner Brockway, de voorzitter der Onaf hankelijke Arbeiderspartij, verklaarde nog dat de verhouding tusschen de Onafhankelijke Arbeiderspartij en de Arbeiderspartij in een impasse was gekomen. Een fototoestel voor slechts Hft. 8 25 en töch goede kiekjes Neemt een AGFA Box met AGFA Isochrom-film en U zult zien hoe eenvoudig het fotografeeren is. Groote Houtstraat 3a b.d. Groote Markt - Telef. 10735 Rusland. Het 2de 5-jaarsplan. In een onderhoud met Russische persver tegenwoordigers heeft prof. Fersman, die deel uitmaakt van de commissie voor het vaststellen van het tweede vijfjaarsplan der sovjet-unie zijn oordeel weergegeven over hetgeen hij de voornaamste kwesties van het nieuwe vijfjaarsplan noemt, aldus de Tel. Volgens Fersman is de voornaamste taak van de voorbereidende commissie gelegen in het zoeken van middelen om de productie van minerale grondstoffen op te voeren, teneinde langsc dien weg een uitbreiding van de industrieën mogelijk te maken. Vol gens den professor zou het grondstoffen- vraagstuk wel eens vele moeilijkheden met zich kunnen brengen, daar het aantal vind plaatsen van minerale grondstoffen tot dus ver niet overweldigend groot is en boven dien vaak nog slechts in het begin van ex ploitatie zoodat het rendement bij lange na niet voldoende is. Men zal daarom door het uitzenden van expedities nieuwe erts- en steenkoolhoudende terreinen moeten vinden en op die plaatsen zouden dan de nieuwe industrieele centra moeten worden geves tigd. Voorts zal groote aandacht moeten worden besteed aan het vraagstuk, waar de voor het tweede vijfjaarsplan voorziene electrische en hydro-electrische oentrales zullen verrijzen, daar voor Rusland, aldus Fersman, van een goedkoope levering van drijfkracht in de toekomst veel zal afhangen. Frankrijk. Het tekort op de begrooting. In de Kamer heeft de minister van Fi nanciën naar aanleiding van het tekort op de begrooting 1930-1931 verklaard, dat de regeering en de Kamer niet hebben kunnen verhinderen, dat onder de suppletoire cre- dieten ook de grootere uitgaven voor de na tionale verdediging werden opgenomen; wat echter het meeste te vreezen is, is het tekort waardoor de schatkist en niet uitslui tend het begrootingsjaar wordt bedreigd. Gelukkig is er echter geen sprake van een chronisch tekort, waarin slechts door een leening verholpen zou kunnen worden. Tegen het einde der zitting trachtte Louis Marin door indiening van een voorstel, dat door 50 leden werd gesteund te verkrijgen, dat het niet op de agenda staande rapport betreffende de kieswetswijziging in behan deling zou worden genomen, aldus de Tel. De Kamer verwierp dit voorstel echter met 320 tegen 280 stemmen. Aan deze stemming wordt algemeen de beteekenis gehecht, dat de debatten over het evenredig kiesrecht voor onbepaalden tijd zijn verdaagd en dat de volgende verkiezingen evenals die van 1928 volgens het oude stelsel zullen worden gehouden. Te veel dokters in Frankrijk. Bij den Senaat is een wetsontwerp in be handeling, dat drastische maatregelen in houdt tot het beperken van de mogelijkheid om den universitairen medischen graad te behalen. De medici in Frankrijk zijn nl. zoo talrijk, dat er paal en perk aan het nog steeds onrustbarend stijgende aantal escu lapen dient te worden gesteld. Alleen degene, die geboren of genaturaliseerd Franschman is en een Fransch voorbereidend examen heeft afgelegd, kan tot de medische facul teit. worden toegelaten. Het komt dus neer op het weren van buitenlanders, aldus het Hbld. Het aantal buitenlandsche medische stu denten in Frankrijk is inderdaad hoog. In het jaar 1930 waren er 3147 buitenlanders te gen 8228 Franschen. Dertig jaar geleden tel de Frankrijk 17.000 medici, nu reeds 27.000! Omdat hij Briand met den dood bedreigde. In October 1930 ontving de minister van buitenlandsche zaken op zijn departement aan de Quai dOrsay een anoniemen brief, uitsluitend met den naam van een hotel er op, waarin hij met den dood werd bedreigd. Een onderzoek leidde er toe, dat de schrij ver werd gevonden. Het was graaf Boersch de Susleau de Malroy, reserve-officier. Voor de correctionneele rechtbank verklaarde hij, dat hij tot het uiterste was gebracht door de campagne der Duitschers, welke volgens hem een reactie is op de pacifistische poli tiek van Briand. Hij voegde er echter aan toe, dat hij zijn dreigementen nimmer ten uitvoer zou hebben gebracht, aldus het Hbld. De rechtbank, rekening houdend met het verdienstelijk militair verleden van den be klaagde, veroordeelde hem tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden en 500 francs boete. Oostenrijk. Zeileis methode weer eens veroordeeld. De rechtbank in Innsbruck deed uitspraak inzake den eisch tot schadevergoeding van Mevr. Winkler tegen Hofrat Dr. Ceipek wegens onjuiste diagnose met behulp van de Zeileis-staaf. Geëischt was betaling van smartegeld, van proceskosten, schadevergoe ding wegens nuttelooze betalingen, reiskos tenvergoeding en van gedaagde opgeloopen operatie-kosten. De eisch werd ten volle toegewezen. In de uitspraak wordt overwogen, dat bij een tij dig operatief ingrijpen, de kosten hiervoor minder hoog zouden zijn geworden, dat het zelfs voor den leek duidelijk moet zijn, dat de Zeileisstaaf geen vademecum is voor alle kwalen en dat het de plicht van den arts ware geweest, om zich bij zijn onderzoek te bedienen van alle middelen, waarover de medische wetenschap beschikt. (Wolff). AGENDA Heden: ZATERDAG 13 JUNI Schouwburg Jansweg: „Aan den moolen blauwen Donau". 8.15 uur. Palace: „De blauwe Expresse", op het too- neel „The Athos" (rek-act). 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Theater: „Kemphanen der liefde". Tooneel: Coos en Polly Speenhoff en The three Didemas. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: .Diefde op bevel." Tooneel: Troupe Katia in him „Revue des Poupées", 2.30, 7 en 9.15 uur. IJmuiden: Gebouw Thalia: A3g. verg. Bioscoop Schouwburg Mij. „Thalia". 3 uur namiddag. ZONDAG 14 JUNI Schouwburg Jansweg. .Aan den mooien blauwen Donau". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 15 JUNI Leidschevaart 396: Jaarl. alg. verg. Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. .NV., Mij. tot Exploitatie van Tramwegen N V., Eerste Nederl. Electrische Trammij. N.V. 4.30 nam. Fonteinlaan 1 („Dreefzicht")Vrouwen groep Vrijheidsbond. Bijeenkomst 2.30 u. nam. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van II3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000 L. Schoorl. Frans Halsplein 1. tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart- straat 26. tel. 13290. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regeL STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. 10756 PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165.— van goud en zilver. Bij den eersten radio-speech van den Engelschen Koning, die gehouden is ter ge legenheid van de opening der Wembley- wereldtentoonstelling in 1924. werd gebruik gemaakt van een microfoon van het Marconi Svkes type. Aan dit toestel is een zilveren plaatje bevestigd, waarop genoteerd staat t aantal malen en gelegenheden dat voor dat apparaat een koninklijke rede werd uitge sproken. De laatste redevoering door genoemd toe* stel uitgezonden was de openingsrede voor de Ronde Tafel-conferentie in November. De laatste. Want nu krijgt men een nieuwe microfoon voor koninklijk gebruik. En wel een Marconi Reisz van het type dat de EngeLsche radio-omroep, de B. B. C. ook heeft. Het toestel is met goud en zilver be werkt en draagt het koninklijk wapen en zyn monogram. Ook op deze microfoon kan worden aange- teekend hoe vaak en wanneer er voor is ge sproken. De eerste datum op dit zilveren plaatje zal 18 Juli zijn. Dan opent de koning het King George Hospital te Ilford. Na deze plechtigheid worden de beide toestellen het oude en het nieuwe tentoongesteld in de étalage van de Marconiphone Cie. Het afgedankte apparaat zal in een mu seum bewaard worden. NEDERLAND EN DE KALENDER HERVORMING. DE COMMISSIE ADVISEERT AFWIJZEND. Verschenen is het verslag der nationale commissie in zake kalenderhervorming. De commissie ingesteld ingevolge een. wensch der Volkenbondscommissie voor Ver keer en Doorvoer tot het peilen der open bare meening in ons land heeft niet den indruk gekregen aldus lezen wij in het Volk, dat het vraagstuk der kalenderhervorming hier te lande in het algemeen de geesten le vendig bezig houdt. Zij concludeert daaruit dat de onregelmatigheden van den Grego- riaanschen kalender in het economisch en sociaal leven van Nederland zich weinig doen gevoelen. Vooral van arbeiderszijde werd aangevoerd, dat normalisatie van den kalender de eento nigheid van het leven zou vermeerderen. De commissie komt, gezien de resultaten van het ingestelde onderzoek, tot de vol gende eindconclusie: le. spreekt zij zich uit voor handhaving van de Gregoriaanschen kalender; 2e. verzet zij zich niet tegen kleine vereffe ningen; 3e. verwerpt zij den blanco dag; 4e. verwerpt zij het 13-Maandenplan, zelfs wanneer de blanco dag internationaal mocht worden aangenomen: 5e. aanvaardt zij de vaststelling van Pa- schen tusschen 8 en 15 April. Het verslag is voorzien van enkele bijlagen, waarin een overzicht van de verschillende ontvangen antwoorden gegeven wordt, ver deeld naar het beroep. DE TARWEWET IN DE PRACTIJK. WENSCHEN VAN DE BAKKERS. De vijf landelijke organisaties ln het Bak kersbedrijf hebben een vergadering gehouden in „Krasnapolsky", waar de wenschen der Nederlandsche Bakkerpatroons werden ge formuleerd met het oog op de Invoering der Tarwewet en met het oog op de vergadering der commissie van Advies van de Tarwewet, die voor het laatst zal vergaderen. Deze vergadering was bijeengeroepen door den Nederlandschen Bakkersbond en werd geleid door den heer Staehle. Besloten werd eenstemmig te ijveren voor: 1. Een percentage van minstens 10% vrije, onvermengde bloem voor de beschuit- en banketbakkerij der gemengde bedrijven; 2. Voer een zoo laag mogelijken prijs der onvermengde bloem; 3. Voor een niet hooger percentage dan 15% bloem en meel van inlandsche tarwe; 4. voor een sterke bestrijding van den In voer van Belgisch brood in Nederland; 5. Voor een broodprijsverhooglng van een cent per 800 gram voor elke 1.50, waarmede de bloemprijs per 100 K.G. wordt verhoogd, in te gaan met 1 Juli a.s. en 6. voor de oprichting eener Bakkers-Cen trale door de federatief samenwerkende Bonden in het Bakkersbedrijf. Aan de bakkersvertegenwoordigers ln de Advies-Commissie werd verzocht deze wen schen aan de Regeering over to brengen. DIVIDEND BOEKE EN HUIDE KOPER, 4 PCt. GEEN ONBEVREDIGEND JAAR. Aan het jaarverslag der Koninklijke Handel maatschappij v h Boeke Huidekoper te Groningen, is ontleend; In de eerste 6 maan den van het jaar konden wij onzen omzet vrij belanrijk vermeerderen. Er bestond goede kooplust en de buitengewoon groote hooi oogst kwam den verkoop van hoolbouwwerk- tuigen ten goede. Later werd de toestand minder, toen de prijzen der producten be langrijk daalden. Ofschoon de omzet 'ets lager was dan vorig jaar, kunnen wij de resultaten niet onbevredigend noemen. De voorraden' zijn weer zeer voorzichtig ge- gewaardeerd. De voor verdeeling beschikbare winst bedraagt f 44.390 (f 75.462); waarbij komt saldo v. j. ad f 2128 f 3493). Voorge steld wordt hiervan af te schrijven op gebou wen f 5000 (als v. j.). te storten in de reserve diverse belangen f 5500 (nihil, doch storting reservefonds f 3440). een dividend uit te keeren van 4 pCt. (7 pCt.) waarn* overgaat op nieuwe rekening f 4018. De toestand in 1931 is voorloopig niet gunstig door de groote daling van alle prij zen. Het blijkt echter, dat de landbouwers toch behoefte gevoelen aan machines, wegens den hoogen loonstandaard.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5