<D Waarom knoeien? FINANCIEELE KRONIEK. „ARNHEM" Het Vruchteloos Offer. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 15 JUNI 1931 Algemeene depressïevcrschijnselen beïnvloeden de beurzen De Europeesche politiek een storende factor. Duitsehland's zorg wekkende positie. New-York onregelmatig, met flauwere ten dentie. Dividenden en versla gen van m. pij en te Amsterdam van weinig invloed. Beurshan del gering met dalende koersen. Duitsche obligaties opnieuw lager. Het wereldprobleem, dat dagelijks moei lijker is op te lossen, houdt de effectenbeur zen in zijn greep gevangen. Het herstel, dat na den zwaren koersval gedurende de eerste dagen van Juni is ingetreden, was van wei nig beteekenis en kan nauwelijks stand hou den. Aller oogen zijn weer op Duitschland gericht, dat aan het einde zijner krachten is gekomen. De klok wijst vijf minuten voor twaalf, sprak dezer dagen een der groot- industriëelen van het Rijnland. En ook Brüning en Curtius zullen dat, aan hun Engelsche collega's hebben trachten duide lijk te maken tijdens hun bezoek aan Chequers. De heeren zijn naar Berlijn terug gekeerd, maar de politieke atmosfeer in Europa blijft even benauwend als voor de conferentie, waarvan zooveel werd verwacht, Nuchtere beoordeelaars van den politieken toestand in ons werelddeel hechten aan de samenspreking op Chequers weinig beteeke nis, omdat tenslotte Amerika moet beslissen of de Duitsche oorlogsschuld kan worden verlaagd. De vrees, dat Duitschland gedwon gen zal zijn de betalingen onder het Young- plan grootendeels te staken, blijft daarom bestaan en houdt ook aan de effectenbeur zen de kooplust tegen. De Berlijnsche beurs gaat bijna eiken dag in een flauwe stem ming voor. Het lijkt wel alsof er opeens geen enkel lichtpunt meer aan den Duit- schen horizont te ontdekken is. De berichten uit de centra van het Duitsche bedrijfsleven zijn weinig moedgevend. Op de vergadering van groot-industriëelen te Dusseldorf werd bijv. medegedeeld, dat meer dan één-derde der Duitsche kolenmijnen is gesloten en Engelsche kolen aan den Rijn goedkooper worden verkocht dan de Duitsche. Enkele kleinere banken hebben hun betalingen ge staakt, een groot bedrijf als de Nord-Deut sche Wollkammerei sluit zijn balans per 31 Dec. met een groot verlies af (Mk. 20 mil- lioen) en moet met buitenlandsch geld op de been worden gehouden. De werkloosheid vermindert niet noemenswaard den laatsten tijd en tengevolge van het groeiend wan trouwen houdt de kapitaalvlucht aan, zoo dat de Markenlcoers het zwaar te verduren heeft. Men is het er over eens dat Duitsch land vóór den komenden winter moet ge holpen worden, d.w.z. moet worden ontlast van de ondragelijke schulden, zelfs al slaagt de regeering er in haar „Notverordnung" door te voeren, die op alle bedrijven nieuwe lasten legt, de salarissen der ambtenaren verlaagt, de werkloozenuitkeering vermin dert en van de arbeiders een „Krisenlohn- steuer" vraagt. Nu de buitenlandsche poli tiek niet brengt, wat men gehoopt heeft, begint onder den steeds zwaarder worden den last, dien de Duitsche bevolking heeft te dragen, de snel gegroeide populariteit van Brüning te tanen, wat misschien wel het meest bedenkelijke verschijnsel is, dat men zich in dezen tijd voor Duitschland denken kan. Dit alles heeft ook in de afgeloopen week weer een zwaren druk op de beurzen uitge oefend, waardoor alle andere factoren van meer beperkte beteekenis op den achter grond raakten. Ook de New-Yorksche markt loopt dusver na elk herstel weer terug. Zoolang de prijzen van voorname stapelartikelen als ko per, tin en lood, om niet te spreken van tar we, blijven dalen, keert ook ginds het ver trouwen niet terug. Men is in de V.S. met zijn industrieele bedrijven ingesteld op een be langrijken export naar Europa en Zuid-Ame- rika, maar deze beide klanten zijn „blut", tengevolge waarvan ook in de Unie het werk- loozenprobleem groote zorgen baart, de staatsfinanciën uit hun evenwicht raken en het bedrijfsleven geen teekenen van herstel aanwijst. Tal van dividendverlagingen werk ten deze week weer tot de flauwe stemming mede; de onuitgevoerde orders der Steeltrust zijn eind Mei weer lager. Op de Amsterdamsche Beurs is het niet beter dan elders. Ook nationale en locale bedrijven worden door de algemeene depressie sterk beïnvloed. Er waren ditmaal enkele verslagen van groote ondernemingen, die de aandacht trokken, zonder dat de beurs handel er noemenswaard door werd bein- vloed. Dat der Nederl. Handel Mpij. die 6 1/2 pet. uitkeert tegen 10 pet. over 1929, viel erg tegen, dat der Nederl. Ind. Handelsbank (8 pet.) is meegevallen, evenals dat der H.V.A., die nog 15 pet. uitkeert tegen 30 pet. over het voorafgaande jaar. Maar de prijzen van suiker, rubber en koffie zullen eerst weer moeten stijgen, alvorens deze mpijen weer redelijke winsten kunnen maken. De betrek kelijk bevredigende uitkomsten van 1930 zijn voor een deel nog aan vóórverkoopen te dan ken; met name bij de rubberondernemingen Is dat het geval. Maar 1931 zal voor de meeste cultuurmpijen uiterst slecht zijn. Of het nieu we „rubberplan", waarmee nu weer ge schermd wordt, uitkomst zal brengen, moet worden afgewacht; de ervaring met vroegere plannen is niet moedgevend, zoodat de beurs voor Rubberaandeelen verder is verflauwd. Groote belangstelling was er deze week voor de verslagen van de AKU en de Verein. Glanzstoff, die niet zijn tegengevallen, al wordt er wederom geen dividend uitgekeerd. De AKU heeft in 1930 echter nog een netto winst kunnen behalen van f 2 millloen tegen f 2.6 millicen in 1929 en wat vooral van be lang is, haar financieele positie baart geen zorg en door verdere rationaliseering van het bedrijf, staan de kansen voor het loopende jaar minder slecht, dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. Maar de beurs wilde van een koersavans voor de aandeelen niets we ten, was trouwens voor de meeste Indus trieele aandeelen weer enkele procenten la ger, wegens volstrekte afwezigheid van koo- pers. De aandeelen Koninklijke hebben zich na 2 Juni eenigszins kunnen herstellen, maar proef zendingen van Russische olie naar Mexico en Nieuw-Zeeland, hielden een verder redres tegen. Zoo blijft de Amsterdamsche effectenbeurs wat de aandeelen betreft, haar weifelend aspect behouden. Ook Duitsche obligaties blijven aangeboden; de Youngleening is te Amsterdam tot 62 pet. ingezakt. LETTINGA. STADSNIEUWS GOUDEN ECHTPAAR. Op 24 Juni a.s. hoopt het echtpaar B. C. Kauling-van der Plas, wonende Korte Begij nestraat 20, alhier, zijn gouden huwelijks feest te vieren. WIJZIGING EXAMENCOMISSIE LYCEA. Ingetrokken is de aanwijzing van T. J. Bezemer, te Wageningen. als deskundige bij de eindexamens aan de afd. H.B.S. van het Chr. Lyceum en van het Gem. Lyceum te Haarlem en als zoodanig is in zijn plaais aangewezen dr. G. W. Kernkamp te Utrecht. OPENING FASHION-SHOP Zaterdagavond heeft de opening plaats ge vonden van een nieuw Damesmodehuis, de Fahion-shop aan den Raamsingel 30. De ge broeders Verwayen, beiden experts op het gebied van damesmodes zij zijn in Parijs en New-York gevestigd willen iets nieuws brengen, iets aparts. Iets beters zou ik haast zeggen. Dat zij daartoe in staat zijn bewijzen hun nauwe connecties met de bron van alle mode. Parijs en New-York. Deskundigen in deze beide wereldsteden zenden hun onmid dellijk het modernste toe, zoodat ze steeds „bij" zijn. Zij hebben zich gespecialiseerd op toiletten en kousen. Een fraaie collectie viel te be wonderen. Zoo zagen we o.a. een wandel toilet van beige shanting zonder mouwen met een bridge-coat van dezelfd estof met bruin enoranje gegarneerd. Verder een avond toilet van zeegroen crêpe georgette, met hier bij losse mouwen, waardoor de japon ook voor den middag te gebruiken is. Doch het is ondoenlijk de rijke verschei denheid van jurken op te noemen. Het loont de moeite zeer er zelf een kijkje te gaan nemen. Wij wenschen den heeren Verwayen dan ook in Haarlem een groote belangstelling toe voor hun Amerikaansche creaties. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Roep J. Loftgering Reinigen Verven Stoppen Gr. Houtsfr. 5a Tel. 10771 DE MALAISE IN DE SCHEEP- VAART. Gevolgen hoe langer hoe erger SCHEEPSBOUW MIJ. FEIJENOOKD WORDT STOPGEZET. De afdeeling scheepsbouw van de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord" N.V. zal, naar het Hbld. verneemt binnen zeer korten tijd waarschijnlijk reeds over veertien dagen worden stop gezet. Dit stilleggen van het bedrijf betreft niet de afdeeling waar vaartuigen voor de Neder- landsche marine worden gebouwd. Dezer dagen is van de werf „Feijenoord" van stapel geloopen het motortankschip „Malvina" voor de Anglo-Saxon Petroleum Company. Dit schip zal aan de werf van Wil ton men weet dat Wilton en Feijenoord onder één directie staan verder worden afgebouwd. HET OP DE PIER LOOPEN VAN DE „ORANIA". DE LOODS HAD ZICH VERGIST. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam stelde Vrijdag een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het stoomschip „Orania", dat bij het binnenko men in den nacht van 15 Maart te IJmuiden tegen de bazaltsteenen van den Noorder Strekdam is gestooten. De „Orania" kwam om 4.40 voor de pieren van IJmuiden. De loods meende door seinen van de semaphore, dat hij het Noordergat moest nemen en de Noordersluis. Bij het bin- nenloopenheeft de loods zich vergist in de vuren. Een wit licht werd door hem aange geven voor het licht van een motorbootje. Hij naderde daardoor te dicht bij de Zuid- krib. Een gasboei kwam in aanraking met het schip, en verdween een oogenblik. De ketting van de boei was gebroken en ook brak de schroefas van de „Orania". De loods erkende zich vergist te hebben. De Hoofdinspecteur van de Scheepvaart merkte op, dat de loods te laat de krib heeft gezien en niet meer uit den weg kon komen. Waardoor de schroefas is gebi-oken kan niet worden uitgemaakt, wellicht heeft het schip gestooten op de steenen. Hij gelooft niet dat de gasboei onder het schip is doorgegaan, want het licht bleef branden. De Raad zal later uitspraak doen. UIT DE PERS. Wijziging in opvattingen over de AVRO? De Radiobode, orgaan van de A.V.R.O. verheugt zich volstrekt niet in de beslissing van den president van de Haagsche Recht bank, die het verbod van een satyrisch hoor spel op rijm door de Radio-Omroep Controle commissie, onwettig achtte. „Dit hoorspel was een nauwelijks verholen spotdrijverij met en een vrij goedkoope grap penmakerij op de A.V.R.O. Dat de R.O.C. het verboden heeft, getuigt, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. met of zonder rechterlijk vonnis, van haar goeden smaak. Maar wij vinden het toch wel zonderling, dat de blijkbare regeeringsbedoelingen ten aanzien van den Radio-Omroep zoo onbehol pen in de arbeidsregeling van de commissie zijn neergelegd. Want aan dit echec had de commissie, waarin toch een aantal juristen zitting heb ben, zich niet bloot mogen stellen. Wanneer het zóó voor de hand ligt, dat de commissie hare bevoegdheden verre overschreden heeft, als de president in zijn uitspraak zegt, of te verstaan geeft, dan had zij met zoo'n con trole-reglement niet aan den arbeid moeten gaan. Het laatste woord kan dan ook onmogelijk in deze aangelegenheid gesproken zijn: en naar het volgende zien wij, als direct belang hebbenden. dan ook met groote nieuwsgie righeid uit". Dit incident bewijst, dat het nog aan alle zijden in den Nederlandschen Omroep kraakt Zijn fundamenten zijn molm. En hoe kan dat anders bij een instituut, dat gebouwd is op vijandschap en dwang en dat zich moet richten naar een ongeïnteresseerd, schippe rend, want voor partij-inblazingen gevoelig, gezag, dat wat onhandig geformuleerde be palingen als radio politie-verordening geeft, waarnaar een cultureel instituut als de Ra dio-omroep zich moet gedragen?" Het orgaan verwacht verbetering, indien de AVRO in het centrale punt werd geplaatst en daarover schrijft het blad. Meer en meer dringt het licht door, dat de AVRO in de oogen van de regeering laat zien als een ordelievende Omroep, die geen an dere maar dan ook een heele groote grief tegen haar heeft, dan die welke zij op 15 Mei 1930 heeft geschapen. Het bewustzijn, dat AVRO's houding be grijpelijk' en gerechtvaardigd is, wint zien- deroogen veld. De bewijzen daarvoor zullen in een niet meer verre toekomst worden geleverd. FINANCIEELE BERICHTEN LINDETEVES—STOKVIS. Aan het jaarverslag van de Ned. Ind. Mij. tot voortzetting der zaken van der Linde Teves en R. S. Stokvis Zn. Ltd. is ont leend: In het verslagjaar over boekjaar 1929 werd vermeld, dat de cijfers over de eerste maan den van 1930 onder den invloed stonden van de algemeene depressie. Een verbetering in den toestand is niet ingetreden. De druk op het zakenleven als geheel bleef zeer zwaar. Gezien de omstandigheden heeft de maat schappij, dank zij tijdige aanpassing en di verse genomen maatregelen nog behoorlijke resultaten kunnen bereiken, hetwelk reden tot tevredenheid mag geven. De met de tijdsomstandigheden in over eenstemming gebrachte voorraden en verder toegepast bezuinigingen zullen de maatschappij de mogelijkheid laten, moeilijke tijden te overbruggen, zoodat de directie meent met vertrouwen de toekomst der zaken tegemoet te kunnen zien. Het winstsaldo bedraagt f 968.420. Voorge steld wordt 7 1.2 pCt. uit te keeren. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aludra 12 v Bahia, Buenos Ayres naar Rot terdam». Buitenzorg 12 21 u. 50 m. te Hamburg v."Rot terdam. Blitar 13 6 u. te Sabang, Rotterdam n. Batavia Colombia 12 21 u. te Havre v. Barbados, 13 13 u. v. Hevre, 14 ca. 9 u. te Amsterdam ver wacht. Arendskerk 12 v. Adelaide n. Rotterdam. Boskoop 11 te Mollendo v. Amsterdam, vertrok n. Arica. Bennekom 11 v. Talcahuano n. Antofagasta. Damsterdijk 10 v. Vancouver. Deli 13 n.m. v. Antwerpen, Rotterdam naar Batavia. Giekerk 12 te Mombasa,Belra naar Rotter dam. Gaasterland 10 v. Dakar n. Bathurst, Amster dam naar West-Afrik'a. Grootendijk 13 n.m. v. New Orleans naar Rot terdam. Jagei-sfontein 13 v. Durban n. O.-Londen. Heemskerk vertrekt 14 v. Antwerpen naar Kaapstad. Houtman 12 te Zanzibar v. Port Natal. Marnix van St. Aldegonde 12 v. Singapore, Ba tavia naar Amsterdam. Maaskerk 10 v. Dakar n. Freetown, Amster dam naar West-Afrika. Nieuwkerk p. 11 Gibraltar, Beira n. Ant werpen en Rotterdam. Nieuw Amsterdam 13 13 u. v. Boulogne, Rot terdam naar New York. P. C. Hooft 13 v. Port Said, Batavia naar Am sterdam. Poelau Roebiah 12 v. Balawan, Batavia naar Amsterdam. Poelau Bras 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Poelau laut 13 v. Amsterdam n. Batavia. Rietfontein 12 v. Mozambique n. Beira. Saparoea op proeftocht 13 v. IJmuiden, des avonds te IJmuiden terug. Springfontein 13 te Amsterdam v. Hamburg. Statendam 13 n.m. te New York v. Rotterdarfi, Salland 12 17 u. v. Montevideo, Amsterdam naar Buenos Ayres. Volendam 13 v.m. v. New York n. Rotterdam Waalkerk 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Zosma 13 n.m. te Rotterdam v. Hamburg. Enggano 12 to Belawan Deli v. Singapore. Gemma 13 v. Yokohama, Japan n. Rotterdam Johan van Oldenbarneveit 12 v. Southampton, Arasterdam naar Batavia. Meerkerk p. 12 Pantellaria. Britsch-Indië n. Rotterdam. Maasdam 12 te Havana, Rotterdam n. New Orleans. Nias 13 te Antwerpen v. Amsterdam. Ouderkerk 11 v. Hong Kong, Japan naar Rot terdam. Tjibadak 11 te Manila v. Hong Kong. Tjikembang 11 v. Hong Kong n. Amoy. Tarakan 12 v. Genua. Amsterdam n. Batavia. Tiberius 12 24 u. v. Havre, Monte Crlsti naar Amsterdam. Venezuela 11 v. Curaqao n. Po. Cabello. Van Rensselaer 12 19 u. v. Plymouth. 13 v.m, v. W.-Indië te Havre verwacht, 14 n.m. te Am sterdam verwacht. Zosma 12 v. Hamburg n. Rotterdam. RADIO-PROCRAMMA DINSDAG 16 JUNL HILVERSUM, 298 M. (Uitsluitend AVRO-uitzending.) 8.Gramofoon platen; 10.Morgenwij ding, 10.30 AVRO-kwartet onder leiding van. D. Groeneveld, 11,30 Halfuur voor de Vrouw. 12.Vervolg AVRO-kwartet. 12.30 Framo- foonplaten: 1,15 The Columbia Three (Ac cordeon-Ensemble). 2.Lezing door J. H. Kruyf. 3.Knip cursus; 4.Kinderuurtje 5.Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refreinzang). 6.— Sportpraatje door H. Hollander. 6.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.J. Dhont over zijn openluchtspel „Cortez". 7.30 Muziek die men zelden hoort. Spreker W. Landré. M.m.v. het Concertgebouwsextet. 8.Omroep orkest o.I. van N. Treep. 9.Beiaard-concert uit den St.-Jan te Den Bosch door Toon van Belkom. 8.30 Vervolg Omroeporkest. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Vervolg Omroeporkest 11.Gra- mofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. (Uitsluitend K.R.O.-uitzending) 8.Gramofoonplaten; 10.Gramofoon- platen. 11.30 Godsdienstig halfuurtje, pastoor Perquin; 12.Politieberichten, 12,15 Con cert K.R.O.-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonplaten. 2.Vrouwenuurtje; 3.— Gramofoonplaten; 4.Gramofoonplaten; 4.30 Concert K.R.O. Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.30 Gramofoonpl. 7.Prof. dr. Th. Rutten: „Over toepassing en gege vens der Zielkunde". 7.30 Verbondskwartier- tje. 7.45 Politieberichten. 8.Concert K.R.O. orkest o.l.v. J. Gerritsen, 8.45 Hoorspel „De Huwelijks advertentie" van D. J. de Klerk door het Frits Bouwmeester Ensemble. 9. Vaz Dias. 9.15 Vervolg concert. 10.Hoorspel „Leve de Schoonmaak" van J. Cats Jr., 10.20 Vervolg concert, 11.Gramofoonplaten. DAVENTRY 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12,20 Orgelspel door E. O'Henry. 1,20 Orkestcon cert, 2.15 Televisie. 2.25 Uitzending voor scho len. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing 6.35 Berichten. 7.Zang door Anne Thursfield en Sumner Austin, 7.20 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Kwintet, M. Natalia (sopraan), H. Fry (bariton), 8.20 Le zing. 8.50 Vervolg concert. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten; 9.40 Lezing. 10.Lezing; 10.30 „Falstaff", opera van Verdi. Derde be drijf, 1ste tafreel. 11.30 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten; 12.50 Gramofoon platen. 1,25 Gramofoonplaten; 6.20 Gramo foonplaten; 8.20 Concert. 9.05 Vervolg con cert. 9.50 Vervolg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Concert. 3.20 Orkestconcertf en solist. 8.20 Russische gedichten en muziek. Omroeporkest. 9.20 Finsche liederen. 9.40 Hoorspel. 10.30 Muziek van oude Deenscha componisten. 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 7,25 Gramofoonplaten. 10.35 Gramofoonn platen; 12.30 Gramofoonplaten; 1,25 Orkest concert en solisten. 5.20 Concdrt. 8.20 Orkest- concert. BRUSSEL, 508,5 M. en 338,2 KT. 508,5 M.: 5.20 Concert. 6.50 Gramofoonpla ten. 8.20 Concert omroeporkest. 9.20 Voort zetting concert. 338,2 M.: 5.20 Concert om roeporkest. 6.35 Gramofoonplaten; 8.20 Con cert omroeporkest. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.Gramofoonpl., 10.30 Lezingen. 12.50 Gramofoonpl., 1,15 Berichten; 2,20 Gra- mafoonpl.,, 3.20 Lezingen, 4.50 Concert. 5.50 Lezingen, 8.20 Orkestconcert. 9.20 Hoorspel: „Die Blaue Kugel", naar Drieser. 10.35 Le zingen en Berichten. Vervolgens orkestcon cert. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) 17) De korte opsluiting had hem sterk aange grepen. Illj was stil en schuw; van het zelf bewustzijn dat hij bij het vorige verhoor had getoond, was niets overgebleven. Zijn sterk, levendig temperament kon de een zaamheid, waaraan zijn vrouw zich zoo spoedig en vol gelatenheid had gewend, niet verdragen. De landheer verwachtte een reeks nieuwe vragen, verwijten en verdachtmakingen en hij had zich voorgenomen alles zonder een wederwoord over zich heen te laten gaan. Des te grooter was zijn verrassing, toen de hechter hem met opvallende vriendelijkheid ontving. „Herinnert u zich wat ik bij het eerste verhoor gelegd heb; dat voorloopige hech tenis het beste middel is om klaarheid in een duistere zaak te brengen?" „Ja", antwoordde de ritmeester onzeker. Een vleug van hoop teeken.de zich op zijn grauw, vermoeid gezicht af. „Uw onschuld is bewezen!" Alsof hij een slag in het gezicht had ge kregen, liet Bruhn zich op de bank neer vallen, „Mijn onschuld bewezen?" hijgde hij. ..Ja." „Maar hoe? Is de werkelijke schuldige ge vonden?" lt!l „Ja. U verlaat volkomen gerehabiliteerd dit gebouw. Maar wie de schuldige is, zult u later hooren. Voorloopig kan ik u nog niet uitleggen hoe de zaak in elkaar zit. Het voornaamste voor u is toch dat u van iedere blaam gezuiverd bent, nietwaar?" De ritmeester scheen de volle beteekenis van Thingsted's woorden niet direct in zich te kunnen opnemen, het duurde tenminste even voor hij vroeg: „Er bestaat dus geen zweem van verden king meer tegen mij?" „Neen, meneer Bruhn!" Hij stond op. Er was een schittering in zijn oogen en een warm rood kwam op zijn bleek gezicht. Zijn stem trilde van ontroe ring. „Ik dank u, edelachtbare, ik danik u uit hel diepst van mijn hart. En neemt u mij niet kwalijk, als ik bij het eerste verhoor misschien onbehoorlijk scherp tegen u ge weest ben, in de heilige overtuiging dat u mij onrecht deed. Ik kan me mi achteraf wel voorstellen, dat u, die mij niet kende, wantrouwen tegen mij koesterde: de schijn was inderdaad tegen mij. Ik verzeker u, dat ik geen rancune tegen u voel." De rechter had zich half afgewend. „U ben in vrijheid gesteld" zei hij kort. Bruhn staarde een oogenblik verbaasd naar Dr. Thingsted. „Dank u", zei hij toen op denzelfden kor ten loon. Uit het gerechtsgebouw gekomen, liep hij het marktplein over naar den stalhouder. De bekenden, die hij passeerde, groetten hem met eerbied, die duidelijk toonde, dat hij zich wederom in het algemeen respect zij ner medemenschen verheugen mocht en toch, kon hij zich niet ontveinzen, was er in hun manier van doen iets dat een zeker, den ritmeester volmaakt onverklaarbaar, medelijden- verried. Toen hij op de ruime binnenplaats van de stalhouderij kwam, wat het eerste wat hem trof, dat het kleine rijtuigje, waarmee hij naar de stad gekomen was, er stond. Dat maakte hem onuitsprekelijk gelukkig. Men was dus bij voorbaat zóó volkomen van zijn schuld overtuigd geweest, dat men erop gerekend had dat hij heel spoedig weer op vrije voeten zou zijn! Anders hadden ze het karretje toch wel naar „Seehof" terug gestuurd De arme man had geen vermoeden hoe de mandenwagen hier kwam De stalknecht schrok zichtbaar toen de landheer op de binnenplaats kwam. Maar hij maakte geen enkele opmerking, vroeg alleen of hij moest inspannen. „Wat dacht je dan?" vroeg Bruhn opge wekt, blijkbaar de verlegenheid van den man niet bemerkend. „Vind je niet, dat ik lang genoeg van huis ben geweest?" Hij gaf den knecht een fooi en wipte in het rijtuig. Lustig liet hij het paard draven langs den welbekenden weg, dien hij drie dagen te voren zoo met heel andere gevoe lens gereden had. Hij haalde zijn sigaren koker te voorschijn, die hem bij zijn vrijla ting met zijn andere bezittingen was terug gegeven en stak een sigaar op. Het leek hem, of het een eeuwigheid geleden was, sinds hij het laatste had gerookt en hij moest zich zelf bekennen dat hij nog nooit in zijn leven zóó van een sigaar genoten had. Ritmeester Bruhn kwam de oprijlaan van zijn landgoed uit en draaide het voorplein op. Zijn komst scheen een formeele op schudding te ontketenen; deuren werden opengerukt en dichtgeslagen, aan alle ven sters verschenen nieuwsgierige gezichten. De stalknecht nam zwijgend de teugels aan een keek hem met een schuwen blik van terzijde aan. Den landheer ontging dit alles; hij was te zeer vervuld van zijn blijde ge dachten. Met een luchtigen sprong was hij uit den. wagen en haastte zich bij twee tre den tegelijk de breede stoep op. Toen hij de bovenste treden bereikt had, ging de voor deur open en Astrid stond voor hem. Ze zag er bleek en slecht uit, er waren diepe krin gen onder haar oogen, een toonbeeld van kommer en ellende. Ze keek haar vader on derzoekend aan. Hij nam haar hoofd tusschen zijn handen, kuste haar eerst op het voorhoofd, toen op beide wangen. „Dag lieve schat, wat moeten dat vreese- lijke dage nvoor je geweest zijn! Maar nu is alles beter dan het was vóór ik wegging. De afschuwelijke verdenking, die op ons heeft gerust is nu eenvoudig weggeblazen!" Astrid brak bij de woorden van haar vader in een krampachtig snikken uit en ging hem haastig voor naar binnen. „Kom kindje, huil gerust maar eens flink uit; dat zal je opluchten. Ik begrijp het best dat het je te machtig wordt Astrid bleef staan met de handen voor het gezicht. „Waar is mama?" vroeg de ritmeester, ter wijl hij zijn jas uittrok en aan de kapstok hing. Astrid antwoordde niet. De ritmeester keek op. Een duister gevoel viel als een looden last op zijn ziel en maakte hem star van angst. „Waar is moeder?" herhaalde hij op drin genden. bijna smeekenden toon en greep Astrid's hand. Nóg kwam er geen antwoord. „Is ze ziek? Is er iets gebeurd? Geef mij in 's hemelsnaam antwoord. Ze is toch niet.... dood Astrid klemde zich aan haar vast en jammerdefbf haar hart breken zou. De ontzettende opwinding van het meisje deed den ritmeester zijn gewone, besliste kalmte terugvinden en op bijna bevelenden toon zei hij; „Astrid, ik wensch dat je mijn vraag on middellijk beantwoordt. Met haar roodgeschreide oogen keek ze schichtig naar haar vader en met geweld haar tranen inhoudend, stamelde ze: „Moeder heeft het gedaan De man, van wiens geestkracht ide laatste dagen zooveel gevergd was, wankelde op zijn beenen. Hij liet zich in een van de stoe len, waarmede de hall gemeubileerd was, neervallen en staarde wezenloos voor zich uit, verslagen in dof zwijgen. Hij durfde niets vragen HOOFDSTUK XI. Reeids in de laatste dagen van Septem ber werd het vonnis over mevrouw Bruhn uitgesproken; twee jaar gevangenisstraf en de proceskosten benevens de verplichting de uitbetaalde verzekeringssom aan de as surantie-maatschappij te restitueeren. Dat ze in een geval van verstandsverbijstering den brand zou hebben sfesticht, werd niet aangenomen, daarvoor getuigden haar neele persoon en optreden van teveel intelligentie en koel overleg. Trouwens zij zelf erkende met voorbedachten rade te hebben gehan deld. De veroordeelde ging niet in hooger be roep en eenige dagen later sloten de poorten van de groote sombere gevangenis zich ach ter haar. Ritmeester Bruhn, die eerst verpletterd was onder den slag, kwam langzamerhand weer tot zichzelf. Maar zijn haar was bijna geheel grijs geworden, zijn gezicht was door groefd met rimpels en het leek of hij zich inspande nog meer rechtop te loopen dan vroeger, om de menschen te toonen. dat bij nog het recht en den moed had, het hoofd fier omhoog te dragen. - (Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6