BRIEVEN UIT BERLIJN. BUITENLAND. DE CRISISSTEMMING IN DUITSCHLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE DINSDAG 16 JUNI BLAD 1931 Wat zullen de Sociaal-democraten doen Vandaag valt de beslissir Nieuwe onderhandelingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De bijeenroeping van den Rijksdag, die de intrekking van de noodverordening ten doel heeft en het aftreden van de Regeering ten gevolge zou hebben, maakt tot vandaag een punt van bespreking uit. De berichten zijn totnutoe eenigszins tegenstrijdig. Volgens de telegrammen van Maandagochtend was in de onderhandelingen met de sociaal-demo craten, een ongunstige wending ingetreden. Men geloofde dat de sociaal-democratische Rijksdagfractie zich met overweldigende meerderheid voor de bijeenroeping zou uit spreken. Een ander bericht meldt het vol gende: Rijkskanselier Dr. Bruening heeft opnieuw een bespreking gehad met de Sociaal-Demo cratische fractieleiders Wels, Breidtscheid, Hertz, Hilferding en Aufhauser. De ministers Dietrich en Stegerwald en de Rijksbankpre sident Dr. Luther, de Pruisische premier Braun en Loebe, de voorzitter van den Rijks dag, woonden de bespreking bij. De Rijkskanselier heeft verklaard, dat thans geen wijziging van de noodverordening mogelijk is, doch dat hij bereid is, later door persoonlijke besprekingen te trachten een compromis te vinden, dat dan den Rijksdag bij zijn samenkomst op 13 October kan wor den voorgelegd. In Sociaal-Democratische kringen is men van meening dat de bijeenroeping van den Rijksdag niet meer te voorkomen zal zijn. De Rijkskanselier .heeft opnieuw geen twij fel gelaten, dat een zoodanig besluit het af treden van het kabinet ten gevolge zal heb ben. Een derde telegram meldt, dat de groote conferentie in de Rijkskanselarij met de ach ter de regeering staande partijen in tegen stelling met de besprekingen met de socia listen vrij gunstig verloopen zijn. In ieder ge val meent men, dat bijeenroeping van den Rijksdag zal kunnen worden vermeden. Vandaag valt in ieder geval de beslissing, hopelijk ten gunste van de regeering, omdat de internationale sfeer gunstig is en „storin gen" thans uit den booze zijn. L. A. Engeland. öngevaarlkije nederlaag voor Macdonald. Terwijl de onderhandelingen tusschen het kabinet en de liberalen den geheelen dag werden voortgezet om een regeeringscrisis door het liberale amendement op de wet in zake de belasting op de waardevermeerde ring van den bodem te vermijden, zijn de conservatieven er reeds in geslaagd de re geering geheel onverwachts een nederlaag toe te brengen met een hunner amendemen ten op deze wet. Zij hadden hun aanval zorg vuldig en in het diepste geheim voorbereid. Toen het amendement, dat beoogt onbebouw de open ruimten, die voor speelterrein in stand gehouden worden, vrij van belasting te stellen, aan de orde kwam, verkeerde het Lagerhuis nog geheel in Maandagstemming. De banken der conservatieven vertoonden al even groote open plekken als die van libera len en Labour en niemand behalve de samen zweerders dacht aan gevaar, aldus „de Tel." De voorstanders van het amendement be haalden een overwinning op de regeering met 232 tegen 208 stemmen. Natuurlijk bestond er geen reden voor de regeering om deze nederlaag ernstig op te nemen en het juichend geroep der conserva tieven om het aftreden der regeering had dan ook meer een speelsch karakter. MacDonald deelde mede dat dit amende ment het wezen van de landbouwbelasting- wet niet in het minst aantastte, zoodat de regeering het zou overnemen. Genève. De strijd tegen de verdoovende middelen. G-ENEVE, 15 Juni. (V.D.) Hedenmorgen kwam onder voorzitterschap van den voorma- ligen president van den Volkenbondsraad Zu- meta de tweede conferentie tegen de ver doovende middelen bijeen. Dit congres is bij eengeroepen door een aantal Amerikaansche vereenigingen onder leiding van Captain Richmond Hobson en draagt een particulier karakter. Het wenscht slechts de publieke opinie opmerkzaam te maken op het gevaar van het misbruik van verdoovende middelen, terwijl het de regeeringen wil steunen in den strijd er tegen. Amerikaansche regeering pu bliceert de ciifers der bewapening. De regeering heeft aan den Volkenbond de cijfers overgelegd van de sterkte van zijn land zee- en luchtmacht aan menschen en mate riaal, om andere landen er toe te brengen hetzelfde te doen vóór de ontwapeningscon ferentie van Februari a.s. Het effectief van het leger bedraagt 139.957, van de vloot 109.886, met inbegrip van het effectief der luchtmacht, zijnde onderschei denlijk 13.155 en 14.196. De totale tonnenmaat der vloot van de V. S. bedraagt 1.251.840. met inbegrip van eenige nog niet gebouwde sche pen en van een groot aantal vaartuigen bui ten gebruik. De Amerikaansche regeering is de eerste regeering eener groote mogendheid die deze .opgaven verstrekt. Oostenrijk. Discontoverhooging in Oostenrijk. WEENEN, 15 Juni. (V.D.) De Algemeene Raad van de Oostenrijksche Nationale Bank heeft, naar van zeer betrouwbare zijde wordt medegedeeld, besloten tot verhooging van het disconto van 6 op 7 1 '2 procent. De oorzaak van deze verhooging is de zelfde als bij de kortelings doorgevoerde ver hooging op 6 pet. Frankrijk. Geruchten omtrent internatio nale financieele samenwerking BERLIJN, 15 Juni. (V.D.) De Berlijnsche avondbladen publiceeren een artikel van de Parijsche Matin", volgens hetwelk gisteren in het Fransche Ministerie van Financiën een conferentie zou zijn gehouden tusschen den Minister van Financiën en de directeuren van de vooraanstaande Fransche bankinstellin gen, waaronder de Gouverneur-Generaal van de Banque de France, Moret., in welke bij eenkomst besprekingen werden gevoerd over den financieelen toestand in Midden-Europa, welke onder andere gekenmerkt wordt door de déconfiture van de Weensche „Creditan- stalt". Besloten zou zijn een studiecommissie in te stellen, bestaande uit 6 vooraanstaande ban kiers, door den Minister aan te wijzen, en 8 industrieelen, die door den Minister van han del worden benoemd. Deze commissie zou naar Midden-Europa worden gezonden om ter plaatse den toestand te onderzoeken en de mogelijkheid van internationale samenwer king te bestudeeren. Spanje. Spaansche kardinaal niet in zijn land toegelaten. MADRID, 15 Juni Daar de Spaansche regeering er van in kennis was gesteld, dat de kardinaal-primaat van Toledo, Segura. van zijn reis naar Rome was teruggekeerd en weder Spaansch gebied had betreden, gaf zij onmiddellijk last hem op te sporen en hem te verzoeken terstond het land te ver laten. Leden der guardia civil vonden den kardinaal in een auto op den weg van Ma drid naar Guadalajara. Segura kreeg vergun ning eenige uren in een klooster te Guadala jara door te brengen ten einde van de reis te kunnen uitrusten, waarna hij ziclh weer op weg naar de Fransche grens begaf. Amerika. Hoover over de Wereldcrisis. NEW YORK, 15 Juni (V.D.) Op een tournée door de staten van het Midden- Westen heeft President Hoover in Indiano- polis voor het Republikeinsche Verbond van Uitgevers in den staat Indiana een belang rijke rede gehouden. Spr. zeide dat de huidige economische crisis alle tot dusverre plaats gehad hebbende crises verre overtreft. De voornaamste oorzaak hiervan moet niet in Amerika gezocht worden, maar in de funeste gevolgen van den Wereldoorlog zwaren be lastingdruk, stijgende bewapening, sociale en politieke onzekerheid, ontwrichting van het economische leven. Spr. wilde den economi- schen nood der volkeren niet onderschatten. De Vereenigde Staten zijn echter economisch zelfstandiger dan welk land ook. Spr. gaf daarna een uitvoerig overzicht van de maatregelen van de regeering ter be strijding van de crisis. Hij verdedigde het douanetarief, dat de Amerikaansche arbeiders tegen de concur rentie uit het buitenland moet beschermen. Hij zegde de farmers verdere hulp toe en bepleitte handhaving van het thans vigeeren- de loonpeil. Hij weigerde het economisch leven door nieuwe belastingverhoogingen te treffen en bepleitte stopzetting van de im migratie tot op het moment, dat de laatste werklooze Amerikaan werk zal hebben ge vonden. Spr. verwierp ten stelligste de idee van werkloozenzorg van staatswege, waardoor het bestaan nog meer gedrukt zou worden en welke instelling naar zijn meening een soort premie voor de traagheid zou zijn. NIEUWS UIT INDIE. GROOTE BRAND TE HOETAPADANG. f 120.000 schade. BUITENZORG, 15 Juni (Aneta.) De Re sident van Tapanoeli seint dd. 12 Juni, dat hij bericht ontving van den controleur van Mandailing, dat gistermiddag een brand heeft gewoed in het kampongcomplex Hoe- tatoras te Hoetapadang in de onderafdee- ling Mandailing, afdeeling Padang Sidem- poean. Van de 310 kampongwoningen en rijst schuren zijn er 292 verbrand. De schade wordt geraamd op 120.000 gulden. Persoolijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De oor zaak is nog niet bekend. HONDERD JAAR ZENDINGSWERK IN MINAHASSA, MENADO, 15 Juni (Aneta). Onder enor me belangstelling werd op plechtige wijze het feit herdacht, dat het Nederlandsch Zen delingsgenootschap sedert 100 jaren werk zaam is in de Minahassa. De herdenking werd gehouden in de protestantsche kerk waar een wijdingsdienst plaats had en rede voeringen werden uitgesproken. INGEZONDEN MEDFDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZU1GERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- Een verloving en een rechter. Hij zij hij f 600. Je moet in Engeland voorzichtig zijn met het verbreken van je engagement. Hier in Holland komt dat zoo hier en daar nog wel eens voor, en is het slechts een kwestie van het teruggeven van cadeaux, enz. Maar aan de overzijde van het Kanaal kun je er voor in het beklaagdenbankje voor den rechter komen te staan. Dat gaat daar zoomaar niet! Er was daar een arbeider en een meisje, dewelke verloofd waren met elkaar. Het leek een goed engagement, totdat de jongeman in het zieke,nhuis werd opgenomen met rood vonk. En daar begon hij te peinzen en na te denken over hemzelf en het meisje. Ten slotte kwam hij tot de conclusie, dat zij toch eigen lijk niet bij elkander pasten. Zooiets kan voorkomen. Maar de reden van het niet-bij-elkaar-passen, die eindelijk leidde tot het afmaken van de verloving, was wel eenigszins aan den zonderlingen kant. Het ging niet meer.omdat ze niet koken kon! Ze was niet huishoudelijk en tenge volge hiervan zou hun gezamenlijk leven duurder uitkomen dan het geval was, als de gade wèl zelf kon koken en wèl huishoudelijk van aard was. En hij had uitgerekend dat hij dat duurdere leven niet betalen kon van zijn loon. Tot zoover is het al eigenaardig. Want me dunkt, dat je bij een goede verloving wel over dergelijke bezwaren heenstapt, onder het motto: alles sal reg kom. Maar het wonderlijkste is dit, dat de man tusschen het bepiekeren van een scheiding- door nog negen liefdesbrieven aan zijn toe komstige „gesüheidene" schreef! Het meisje was niet met een en ander te vreden en riep de hulp in van den rechter waartoe de Engelsche wetten op dat punt gelegenheid geven. De rechter vond dat die brie venschrijverij uit het ziekenhuis zeer veel op bedriegerij leek. En hij veroordeelde den jongenman om aan zijn vroegere geliefde de som van 50 pond sterling (is f 600) te be talen, Waaruit volgt, dat het soms een bof is als je niet kunt koken. MUZIEK. Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos" Mannenkoor „Proza en Poëzie". Een gecombineerd concert van de beide koren, die onder leiding van Jan Booda zege vierend uit den onlangs gehouden wedstrijd te Zandvoort terugkeerden moest wel bui tengewone belangstelling wekken. De Gem. concertzaal was dan ook nagenoeg vol en 't was gelukkig dat de temperatuur niet hooger was. Het enorme kinderkoor, dat door zijn aantal heusch niet meer aan een „onder onsje" doet denken had wel het leeuwenaan deel van het programma. We leven nu een maal in wat men wel noemt „de eeuw van het kind". Maar van de dankbaarheid en aanhankelijkheid, die in den tekst der can tate ,,'t Ouderhuis" bezongen wordt, bemerkt men bij de tegenwoordige jeugd niet veel; daarom is 't niet kwaad dit werk af en toe eens uit te voeren: licht blijft er althans iets van hangen, dat zijn nut kan hebben. Daar toe reken ik niet het soldaatje-en-roover- spelen, dat uit den tijd geacht wordt. Enfin, Richard Hol's lange cantate, waarin hier en daar vrij groote modulatorische moeilijk heden voorkomen is door het K.k. „I. N." over 't geheel uitstekend en met groote zekerheid gezongen. Er waren zelfs momenten van meer dan gewone schoonheid, b.v. het uiterst teer gezongen „Voelt ge een ademtocht enz."; het „Laat ons marcheeren enz." klonk daaren tegen uiterst krijgshaftig, tè krijgshaftig zelfs voor dezen tijd van gelukkig veldwinnend pacifisme. Hol's cantate bevat aardige brok ken; daarentegen is de muzikale schildering van het droevig sterfgeval zeer zwak. Hier en daar herkent men de Utrechtsche sfeer, waarin ook Dr. Johan Wagenaar opgegroeid is: de muziek van het avondgebedje kon zonder meer in „De Doge van Venetië" plaats gekregen hebben. De begeleiding van Mevr. NeumanLeeflang was er nog al eens naast en vaak in de bassen veel te hard; vooral bij het „Grafwaarts" deed dit aan de stemming afbreuk. In „Een oud Sprookje" van H. van Tus- schenbroek werd even te laag gezongen; de soli der ridders werden aardig vertolkt; het prinsesje was wel erg zwak van stem. Van Den Hertog's „Zuigeling" ligt het zwaartepunt meer in de drukke vierhandige pianopartij met haar zonderlinge opeen- hooping van chromatische toonladders in tegenbeweging dan in de simpele koormelodie, die overigens nog gunstig afsteekt bij de banale muziek van Amory, die bij zijn leven als examinator een zeer gevreesdstokpaard- jesruiter was, maar in zijn „Marsch" niet eens een behoorlijke periodenbouw heeft weten te geven. Het koor zong dit werkje ook minder goed dan 't voorafgegane: de klank was aan den ruwen kant. De sopraansolo in „Zuigeling" komt nog niet voor bespreking in aamerking; daartoe moet de soliste eerst eens een toon leeren produceeren. En nu het koor der grooten. De korte aan- vangsnummers waren denkelijk bestemd om zich „in te zingen". Dat was dan ook 1 goed gezien, want in „Ave Maria" zongen de teno ren te laag en het „Amen" werd onzuiver van onder af genomen. Bij „Jesu dulcis memoria" ging het al beter, en bij de „Bede" van Roeske was men zóóver dat zelfs de geforceerde mo dulaties van dit concoursnummer het toon- peil niet meer in gevaar konden brengen. De meeste virtuositeit heeft P. en P. echter ge toond door de superieure en voor een groot koor zeer merkwaardige vertolking van Dres den's hoogst moeilijk „Boerenfeest". Die ver diende een bijzondere gelukwensch en het is geen wonder dat Booda's koor in Zandvoort buitengewoon succes boekte, ondanks dat het stemmenmateriaal van P. en P. zich niet on derscheidt. Echter is in dit opzicht een ge wone concertuitvoering niet steeds een maar- staf voor een concours praestatie, waarbij de strijdlust vaak tot buitengewone dingen be zielt. De leider Jan Booda werd na de uitvoering van Boerenfeest door aanbieding van een krans en met een toespraak van den voor zitter van P. en P. gehuldigd. K. DE JONG. (Van onzen correspondent.) De algemeene toestand in DuitschlandVeel overdrijving. Niettemin reden tot ernstige bezorgdheid. Het geïsoleerde gevoel Een golf van ontevredenheid spoelt over het- volk in de Dultsche landen. Men zit on der ontzettend zwaren belastingdruk, alle zaken, op weinige uitzonderingen na. gaan slecht. Men wordt overvoerd met. politiek, en zou toch zoo gaarne iets anders te lezen en te hooren krijgen. Alles klaagt, alles moppert. De kranten bieden een onvriendelijke lec tuur. Ze zijn of tot sensatieorganen gewor den die kolommen vol brengen over moorden, ontvoeringen, misdaden van elke variatie; dan wel ze zijn luidsprekers, die uitsluitend van crises, van faillissementen, van slechte regeeringen, uitbuiting, corruptie en wat dies meer zij, te vertellen hebben. De zon doet haar best, de natuur is op het hoogtepunt aangekomen. Kersen en aard beien komen ons tegen civiele prijzen in ver rukking brengen. Maar we hebben, en met dat „we" bedoel ik natuurlijk den Duitschen staatsburger geen oog voor deze afleidin gen. Slechts de jeugd, die nu eenmaal geen betere tijden gekend heeft, kan nog genieten, gelijk wij het in onze jeugdjaren gedaan hebben, toen de wereld er veel aanlokkelijker uitzag. Er overheerscht een wel zeer zwartgallig pessimisme in Duitschland. De zomer, aldus denkt men, zal nog wel losloopen. Maar den komenden winter ziet men met sombere voor- gevoelenstegemoet. Vervolgt men de gebeur tenissen der laatste weken zonder zich in de eigenlijke politiek te verdiepen, dan komt men inderdaad tot het resultaat, dat een deel van de bevolking maar al te licht geneigd is, gehoor te bieden aan inblazingen van radi- calistische oproerkraaiers. De kranten staan vol met berichten over bloedige opstootjes, niet alleen in Berlijn, waar we aan dergelijke dingen, die in het wereldstadsgewoel nauwe lijks opvallen, voldoende gewend zijn; maar wel degelijk in alle deelen van dit groote en zwaarbeproefde rijk, dat zich ondanks alles zoo kranig gehouden heeft. De ï-echtsradicalen, ook wel Nationaal-so- cialisten of Hitlerianen genaamd, gedragen zich de laatste weken, sinds er kansen zijn, dat hun aanvoerders rijksministers zullen worden, nog tamelijk gedisciplineerd. Maar de communisten schijnen overtuigd te zijn. dat ook hun tijd gekomen is. En waar ze op ministerbaantjes en bijbehoorend behoorlijk gedrag minder prijs stellen, zien ze er geen bezwaar in volgens beproefde methode de massaas op te hitsen en botsingen met de politie en met hun beide aartsvijanden, de „Nazis" en de sociaal-democraten uit te lok ken. Met het eindresultaat, dat vrijwel geen dag zonder dooden en zwaargewonden voor bijgaat en het klassieke woord „barricade" weer in de berichten der verslaggevers begint voor te komen. De sensatiepers zorgt er voor. dat we het noodige over zulke opstootjes te lezen krij gen, zonder er daarbij aan te denken, hoe veel kwaad zulke berichten in het buitenland moeten doen, dat toch al veel vertrouwen in de ontwikkeling der dingen in Duitschland verloren heeft. Ik had nog dezer dagen een landgenoot bij me, die zoo juist uit Neder land overgekomen was en die mij met verba zing bekende, dat het hem in Duitschland erg was meegevallen, waar hij toch uit de berichten in de kranten afgeleid had. hier een soort revolut-iestemming met bijbehoo- rende straatgevechten te zullen aantreffen. Nu. zoo'n vaart loopt het inderdaad niet! De Duitsc.her is een aan discipline gewend mensch. Hij heeft een revolutie doorgemaakt, en aan contra-revoluties, die we hier ..Put sches" noemen, aan hongeropstootjes, aan gevechten tusschen rechts- en linksradicalen heeft het hier de laatste twaalf jaren waar lijk niet ontbroken. Maar toch gaat dat alles tamelijk rustig in zijn werk. De Dultschers zijn geen zuiderlingen, geen Romanen. Ze schreeuwen wel eens, als het noodig is, en ze kunnen ruw genoeg zijn. Maar het blijft alles binnen zekere perken. En is de stad, waar zich revolutionnaix-e dingen afspelen, zoo groot als Berlijn, dan verdwijnt zoo'n actie in de massa der huizen en straten vol komen en merkt slechts een zeer klein per centage van de bevolking, dat er iets aan de hand geweest is. Vraag men mij nu. of bijzondere uitbar stingen in Duitschland voorloopig ja of neen te verwachten zijn, dan moet. ik het antr woord schuldig blijven. De ontevredenheid is stellig groot en in breede kringen. Maar de situatie is volstrekt niet zoo wanhopig, dat de meerderheid, die nog altijd uit verstan dige menschen bestaat, de straat op zal loo- pen om zich bij revolutionnaire medeburgers aan te sluiten. Mogelijk, dat het tegen de wintermaanden anders zal zijn. Maar dan kunnen de omstandigheden ietwat gunstiger zijn geworden, al ziet het er op het oogenblik helaas nog niet naar uit, dat de zoogenaam de „wereldcrisis", waarvan Duitschland zijn behoorlijke part gekregen heeft, het hoogte punt reeds bereikt beeft. De meerderheid der Duitschers ziet wel in, dat met straatdemonstraties niets verbeterd kan worden. De partijen van het midden doen aan zulke acties ook nimmer mede, of schoon de nood onder deze kringen zeker niet minder groot is. En ook het landvolk, dat verleden jaar in sommige streken werke lijk naar de zeis gegrepen en een soort boe renopstand georganiseerd had, die later den strafrechter nog veel werk bezorgd heeft, is dit jaar berustend, al kan men natuurlijk niet weten hoe zich de dingen daar ontwik kelen zullen. Want de ellende op het land is wellicht nog grooter dan die in de steden. Het gevolg van een en ander is, dat de op pervlakkige reiziger, die slechts zijn oogen den kost geeft en niets met statistieken, met vergaderzalen vol demonstreerenden, en met de politieke zorgen te doen wil hebben, den indruk krijgt, dat het Duitsche volk onder vrijwel normale omstandigheden leeft. Ver gelijkt men den tegenwoordigen toestand, die ons telken dage als catastrofaal geschil derd wordt, bijvoorbeeld met den winter 1917'18, met de revolutiedagen in November 1918, met den burgeroorlog in 1929 of met den hoogtetijd van de inflatie en van den „Ruhroorlog" in 1923, dan is het uiterlijke beeld van stad en land volkomen normaal, ja zelfs gunstig te noemen. De Duitscher van heden is goed gekleed en maakt zelfs den indruk, over het algemeen ook goed gevoed te zijn. Er wordt gelukkig! enorm veel aan sport gedan. Daar heb ik u in vroegere brieven al reeds uitvoeriger over verteld. Maar het past toch ook in de huidige be schrijving. Vooral de jonge menschen zien er patent en door de zon gebruind uit. Het on- gezond-dikke type van den Pruis of den Beier van voor den oorlog heeft In zeer vele gevallen plaats gemaakt voor slanke sport- figuren. Minder eten en bier drinken heeft het volk als type geen kwaad gedaan! Ook de hulzen vertoonen over het alge meen niet. de verwaarloozing meer van de eerste jaren na den oorlog. Men heeft heel wat gerepareerd en opgeschilderd, en vele nieuwe huizenblokken zien er heel wat beter uit dan de smakelooze dingen, die men tus schen 1880 en 1910 hier neergezet heeft! Men klaagt bitter over gebrek aan kapi taal en drukt den buitenlandschen waarne mer op het hart, dat zelfs rijke menschen in Duitschland wel groote en kostbare huizen, wel kunstvoorwerpen van waarde, wel grond bezit op groote schaal, fabrieken, auto's enz. bezitten, maar nauwelijks baar geld op zak hebben. Men wijst op het bedrag aan inkom stenbelastingen en andere fiscale Inkomsten van den staat, die geweldig teruggeloopen zijn en voor een deel schuld zijn aan den achterstand van de rijkskas, die een tekort van meer dan twee milliard heeft. Maar des ondanks wordt er nog altijd veel geld vcor genotmiddelen van elke variatie uitgegeven, zij het dan ook ten koste van het spaarbank boekje of hot bankconto. Er heeft zich een zekere onverschilligheid van het Duitsche volk meestor gemaakt. Spreekt men met hoogontwikkelde men schen, dan kan men in deze dagen zelfs de rvarlng opdoen, dat ze blijkbaar liet gezond denken verleerd zijn. Ze zeggen u in het ge zicht: „Er moet verandering komen, des noods bolsjewisme of natlonaal-sociallsme, alles beter dan de tegenwoordige onzeker heid, waarbij we met het jaar achteruit, gaan en als ons zwoegen voor niets is". Dat. het bij een radicaliseering nog veel erger zou kunnen worden, willen ze niet meer toege ven. Die stemming verklaart het nog altijd aanzwellen van belde radicale groepen In de bevolking. Wat vele menschen vooral zoo wanhopig maakt is de omstandigheid, dat men in het buitenland steeds minder vertrouwen in de ontwikkeling in Duitschland schijnt te heb ben. Het buitenlandsche geld blijft weg, de vreemdeling schijnt minder neiging te heb ben. zijn vacantle in Duitsche landen door te brengen. Men voelt zich door krantenbe richten verontrust en zoekt, het liever ln lan den. die niet zulk een zwaren en politiek niet ongevaarlijke crisis doormaken. Men voelt zich weer eens als Duitsc.her geïsoleerd, al leen in de wereld, en krijgt, den sterken in druk. dat alle vroegere pogingen uit het, tijd perk Rathenau-Stresemann om toenadering tot de vroegere tegenstanders en het. neutra le buitenland te zoeken, tenslotte vrijwel op niets zijn uit-geloopen. Dat de nood van an dere volkeren binnen eigen grenzen daar toe medegewerkt heeft, schijnt men hier niet voldoende in te zien. De Duitschor is altijd een kruidje-roer-me-nlet geweest, en op de overschatting van de gelukkige tijden van voor den oorlog is een stemming gevolgd, die men in Freud's wachtkamer „Minderwertig- keitskomplex" zou noemen. Men kan voor Duitschland. voor Euror-., en tenslotte voor de geheelc wereld slechts hopen, dat deze bange tijden voorbij zullen gaan zonder al te groote"schokken en dat het nijvere en verdienstelijke volk een periode van meer voorspoed tegemoet gaat. Waarbij men dan voor het oogenblik helaas moet vast stellen, dat het er nog allesbehalve naar ver-, betering van de situatie uitziet. Al is de toe stand ook niet zoo critlek als de Dultschers zelf het thans gelieven voor te stellen! H. v. B. ANNA PAWLOWA-VEREENI- GING. TE BERLIJN OPGERICHT. Dezer dagen werd te Berlijn opgericht de „Anna Pawlowa-Vereeniging", die zich tot doel stelt der groote danseres een levend ge- denkteeken op te richten door in haar geest te werken aan de bevordering der danskunst in den ruimsten zin en door organisatie van groote dansuitvoerlngen onder auspiciën van de vereeniglng die haar naam draagt. Tot president van het eerste bestuur dezer vereenlging werd gekozen Dr. Johannes Eckardt. de bekende letterkundige en direc teur der „Bayerischc Landes-Film-Bühne", die verleden jaar voorzitter van het dans- congres te Münohen was. Secretaris van de Anna Pawlowa-Vereeniging Is Dr. J. Lewitan, hoofdredacteur van „Der Tanz". Monatschrift für Tanzkultur; penningmeester is Al. Kogan Voorts maken deel uit van het bestuur Mevrouw Kempner von Mendelssohn, de dochter van Franz von Mendelssohn; en de bekende kunstschilder Dr. Arthur Grunen- berg. Victor Dandré, de echtgenoot der over leden danseres, heeft zitting genomen in het „Kuratorium" der vereeniglng. De heer Ernst Krauss te Amsterdam werd eveneens in het bestuur gekozen, met generale machti ging voor de afdeeling „Nederland" der Anna Pawlowa-Vereeniging. Allen hebben hun functie aanvaard. AGENDA DINSDAG 16 JUNI Nassauplein 6: Vergadering Kamer van Koophandel. 7.30 uur. Klokhuisplein 5: Jaarl. verg. Maatschappij van Weldadigheid te Frcderiksoord. 4.30 uur namiddag. Groote Kerk: orgelbespeling 8.15 9.15 uur. Palace: „De blauwe Expresse". OP het too- neel „The Athos" (rek-act). 8.15 uur. Luxor Theater: „Kemphanen der liefde". Tooneel: Coos en Polly Speenhof f en The three Didemas. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefde op bevel." Tooneel: Troupe Kalia in hun „Revue des Poupëes". 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 17 JUNI Café Brinkmann: Openbare vergadering van den Vrijheidsbond. 8 uur nam. Hotel Sint Jan: Vergadering Gepenslon- neerden Haarlem en Omstreken. 8 uur nam. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. A POTH i; E KDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hees. L. Veerstraat 14, tel. 11000 L- Schoorl. Frans Halsplein 1, tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en vaart straat 26. tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5