UIT DE OMSTREKEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 JUNI 1931 BEVERWIJK RAADSVERGADERING Woensdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemees ter Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Na vaststelling der notulen werd overge gaan to tbenoeming van een hoofd der open bare lagere school no. 2 tevens hoofd der openbare school voor U. L. O. ter voorziening in de vacature, ontstaan door vertrek van den heer Brouwer. De door B. en W. aangeboden voordracht luidde: 1. A. Visser, hoofd der openbare school voor lager- en uitgebreid lager onderwijs te Kol- lum. 2. D. Blom, hoofd eener openbare lagere school te Den Helder. 3. J. Bolt, onderwijzer aan een openbare U. L. O.-school te Delft. Benoemd werd de heer A. Visser. Hierna stelde de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. om, overeenkomstig het advies van de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke opvoeding, een crediet van f 8200 te verleenen voor de noodzake lijke verbetering van het gemeentelijk Sport park. Voor het gevraagde bedrag zal ten be hoeve van de afwatering der speelvelden een ringleiding worden aangelegd, terwijl een ge bouw zal worden geplaatst waarin een pomp- installatie met motor zal worden onderge bracht. Aan de verbetering der terreinen zal ee nbedrag van f 4800 worden ten koste ge legd. De commissie heeft verder voorgesteld de uitvoering dezer werkzaamheden aan de Ned. Heidemaatschappij op te dragen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. de voordracht wenschen terug te nemen. Wethouder Steyn lichtte deze terugne ming toe en wees er daarbij op dat de sport terreinen den ganschen winter veel teleur stellingen hebben gebracht. Na vele bespre kingen is deze voordracht tot stand geko men waarin wederom wordt geadviseerd de Ned. Heidemaatschappij met het toezicht te belasten. Spr. heeft bij B. en W. reeds aan gevoerd dat bij den aanleg verschillende fouten zijn gemaakt. Uit de analyse van den grond is thans ge bleken, dat hij niet voldoet in verschillend opzicht aan de eischen voor sportvelden. Door B. en W. werd aanbevolen zich met den landbouwconsulent in verbinding te stellen. Persoonlijk heeft spr. informaties in gewonnen bij den directeur van den Plant soendienst te Alkmaar, die van meening was, dat getracht moet worden de terreinen op te hoogen. B. en W. stellen zich voor om zoo- spoedig mogelijk met de noodige voorstellen bij den Raad te komen. De heer E ij k i n g meende, dat het terrein geschikt gemaakt had kunnen worden door ontgraving en aanvulling. Spr. was er van overtuigd, dat bij uitbesteding aan grond werkers betere resultaten zouden zijn bereikt dan met de Heidemaatschappij. De heer E ij king gaf B. en W. den raad, om advies te vragen bij grondwerkers. De voorzitter merkte op, dat ook toe gegeven wordt, dat bij den aanleg fouten zijn gemaakt. De heer Visser drong er op aan spoed te betrachten, omdat het sportpark niet zoo lang gesloten behoeft te blijven. Ook de heer Maters heeft met voldoe ning van de terugname van de voordracht vernomen. Spr. hoopte, dat in de toekomst de commissie voor de lichamelijke opvoeding geen advies meer zal uitbrengen, omdat dit niet op haar weg ligt. De Voorzitter wees er echter op, dat de commissie tot taak heeft B. en W. van advies te dienen. De beslissing berust altijd bij B. en W. of bij den Raad. De voordracht werd vervolgens teruggeno men. Op voorstel van B. en W. werd besloten de politieverordening zoodanig te wijzigen dat het verbod met betrekking tot het innemen van stand- of stopplaatsen met autobussen niet van toepassing wordt verklaard voor motorrijtuigen, behoorende tot ondernemin gen, welke een geregelden dienst onderhou den en waarvoor Ged. Staten vergunning hebben verleend. Van den heer J. Visser was een voorstel in gekomen, om aan den burgemeester te ver zoeken aan de caféhouders, die toestemming hebben, hun ca,fés een uur langer geopend te hebben, de voorwaarde te stellen, dat in dat uur geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht. Wanneer aan dit verzoek niet kan worden voldaan, stelde de heer Vis ser voor, de verleende vergunning in te trek ken. De Voorzitter deelde mede, dat een maatregel als door den heer Visser bedoeld gelijk staat met een tapverbod. B. en W. stel den dus voor het voorstel-Visser niet aan te nemen, aangezien de burgemeeter tot een dergelijken maatregel niet bevoegd is. De heer Visser achtte het een nadeel voor het verkeer, wanneer het alcoholgebruik ook in het laatste uur zal worden toegestaan. Spr. wenschte voor toename van alcoholge bruik geen enkele verantwoordelijkheid te aanvaarden. Bovendien is hier sprake van bevoorrech ting van enkele caféhouders. Spr. hoopte, dat de raadsleden verstandiger zullen zijn dan B. en W. en zijn voorstel zullen steunen. De voorzitter wees er op, dat de be voegdheid van den burgemeester, om voor sommige zaken in bijzondere gevallen een later sluitingsuur toe te staan, in de politie verordening is belichaamd. Mevr. Kemp-Haan zou het beter vinden, om de toegestane verlenginge nmaar in te trekken. Spreekster was er niet van overtuigd dat het verkeer bij een later sluitingsuur belang heeft. De heer E ij k i n g gaf te kennen dat een gelijk sluitingsuur voor alle caféhouders te prefereeren is. Op het oogenblik wordt er verschil gemaakt. Spr. meende voorts, dat de burgemeester niet het recht heeft voor en kele cafés een uitzondering te maken. De Voorzitter heeft in het feit, dat in Beverwijk de laatste jaren nogal wat veran derd is, een motief gezien, om voor enkele cafés een uitzondering te maken. Wanneer, echter geen misbruik daarvan wordt ge maakt zag spr. geen aanleiding om de ver leende vergunningen in te trekken. Wethouder S t eij n herinnerde er aan dat de burgemeester in al dergelijke gevallen steeds die richting gevolgd heeft, welke de raad wenschte. Spr. was er van overtuigd, dat het beter is eerst gegevens te verzame len omtrent de werking van den maatregel. Na uitvoerige discussies kwam het voorstel- Visser in stemming, om de verleende vergun ningen voor een later sluitingsuur in te trekken. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Vervolgens komt in behandeling het voor- stel-Eijking om het sluitingsuur van alle café's gedurende den zomertijd op des nachts 12 uur te bepalen. B. en W. adviseeren daarop afwijzend te beschikken, omdat het college geen motieven voor Inwilliging aanwezig acht. Bovendien zou daarvoor eerst de politieverordening ge wijzigd moeten worden. De heer E ij k i n g was het met dit prae- advies niet eens en wenschte de billijkheid te betrachten, door aan alle caféhouders ver lenging te verleenen. Het voorstel van den heer Eijking werd met 12 tegen 1 stem verworpen. Een nader voorstel van den heer Eijking om de reeds verleende vergunningen in te trekken werd eveneens verworpen met 85 stemmen. De heer J. Eijking heeft een schriftelijk voorstel ingediend, om de gaspenningen, die ondanks de gasprijsverlaging tot 9 ets. per kub. M. nog steeds voor 11 ets. worden ver kocht, voor den werkelijken prijs te doen verkoopen. De directeur der lichtbedrijven heeft in zijn ter zake uitgebracht rapport enkele be zwaren tegen dit voorstel uiteengezet zoo zouden o.a. nieuwe penningen moeten wor den verstrekt, waarvan de aanschaffingskos- ten drie of vier duizend gulden zouden moe ten bedragen. De heer E ij k i n g hield een uitvoerig be toog, waarin hij o.m. te kennen gaf, dat de aanschaffingskosten geen bezwaar moeten zijn. Er wordt wel veel geld besteed om gas houders te bouwen, waarin Hoogovens gas kan opslaan; zegt spr., welke uitdrukking hem een reprimande van den voorzitter be- Nadat nog langdurig over dit onderwerp was gediscussieerd werd het voorstel-Eij king- met 121 stem verworpen. Bij de rondvraag informeerde de heer Vis ser of het in de bedoeling ligt van B. en W. om het rapport inzake de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in den raad aan de orde te stellen. De voorzitter antwoordde dat men hieromtrent een afwachtende houding moet aannemen. Mevr. Kern p-H aan verzocht om ook de winkelbediendenorganisaties te hooren in verband met de nieuw samen te stellen ver ordening op de winkelsluiting hetgeen de voorzitter toezegde. De vergadering werd hierna gesloten. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Het echtpaar C. NiestenJansen, wonende aan de Verlengde Groenelaan, vierde Dins dag onder groote belangstelling zijn 50-jarige echtvereeniging. Des avonds brachten de Beverwijksche Harmoniekapel en de St. Jozef Harmonie aan het gouden bruidspaar een serenade, waarvan als gewoonlijk een talrijk publiek getuige was. VELSEN GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. In de consistoriekamer der Geref. Kerk aan den Koningsweg te Velsen (N.) zal he den, Donderdag, een verkiezingsvergadering gehouden worden. Als spreker zal optreden het lid van den Amsterdamschen gemeenteraad de heer G. Baas Kzn., met als onderwerp. „Onze taak in en buiten den Raad". De leden van den Gemeenteraad van Vel sen de heeren Vermeulen en Homburg zul len op deze vergadering eveneens het woord voeren. Door de Federatie Velsen van de SD.A.P. wordt op 23 Juni a.s. een opénbare vergade ring belegd in de groote zaal van „Thalia" waar de heer W. F. Visser als spreker zal op treden. Door de groep-Scliilling wordt Vrijdag avond een openbare vergadering belegd in hotel „De Prins" te Velsen, waar als spreker zal optreden de heer D. F. G. Schilling, wet houder voor sociale zaken. VERKIEZINGSPROPAGANDA. Door de Federatie Velsen der S.D.A.P. zal Vrijdagavond een rondgang door Velsen ge maakt worden met medewerking van de har- monievereeniging „Voorwaarts". Tevens zullen bij dezen rondgang 5 minu- tenspeeches gehouden worden. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Daar Gedeputeerde Staten aan het raads besluit van 9 September 1930 tot herziening van het uitbreidingsplan hun goedkeuring onthouden hebben (waarover wij reeds eer der een en ander mededeelden) hebben B. en W. aan den Raad het volgende schrijven gericht: „Het lijkt ons gewenscht, aan het door Ge deputeerde Staten gegeven advies te vol doen door bovenaangehaald besluit in te trekken en het herzieningsplan opnieuw vast te stellen, met dien verstande, dat het lich ten van het weggedeelte geprojecteerd tus- schen de Kalverstraat en den Engelmun- dusweg uit het uitbreidingsplan komt te ver vallen en dit gedeelte dus in het uitbrei dingsplan gehandhaafd blijft. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In deze gemeente deden zich op Dinsdag 16 Juni 2 gevallen van diphterie voor. HET EERSTE CONCERT IN VELSERBEEK. Door de Harmonievereeniging „Concordia" werd gisteravond het eerste van de dezen zomer op de verschillende punten der ge meente Velsen te geven concerten, gisteravond gegeven in het park Velserbeek, begunstigd door goed weer. Er was dan ook veel belang stelling. Concordia voerde een mooi programma uit. De parkopzichter bijgestaan door de park wachters en gemeenteveldwachters, zorgden voor de orde. Behoudens eenige opgeschoten 'jongens welke niet na konden laten hard op te lachen en te praten, was liet rondom de muziektent tamelijk r,ustig. HAARLEMMERLIEDE DE GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. POLITIEKE SAMENSTELLING ONGE WIJZIGD. Bij de Woensdag gehouden raadsverkiezin gen werden uitgebracht 1249 stemmen, waar van 20 van onwaarde. Kiesdeeler lil 8 11. De 1229 geldige stemmen waren als volgt verdeeld. Christelijk Historischen106. H. M. v. d. Vegt 66, G. W. Polderman 29, J. M. de Jong 5, J. Dijkstra 3, G. Agterdenbos 3. S. D. A. P.: 120. E. Winkelman 106, A. D. J. R. Zwaan 10, Mevr. L- WinkelmanHil- gersom 2 J. Scholten 0, IJ. Agterhof 1, Vrijheidsbond: 255. G. de Graaf 172, P. H. v. Essen 63. J. Gravemaker 5, W. J. Comelis- sen 4. A. M. Witte—Stork 10. T. Tuinman 0. Mevr. E. N. Cornelissen—Stork 1. Roomsch Katholieken: 652. M. v. d. Laan 301, C. Stokman 23, J. v. Duynhoven 1, N. J. Tabak 9. P. G. van Seggelen 4, J. v. d. Aar 99, J. N. N. Dijkzeul 2, M. v. Slijp 10, M. J. Vink 201, N. J. Speyker o N. Vreesekoop 2 S. Groot 0 Anti Revolutionnairen: 96. A. Biesheuvel Jr. 91. J. Luyt o P. J. Kranenburg l, M. v. An- del 2, A. Vink 2 Gekozen Christelijk Historischen: H. M. v. d. Vegt. S. D. A. P.: E. Winkelman. Vrijheidsbond: C. de Graaf en P. H. v. Essen Roomsch Katholieken: M. v. d. Laan, C. Stokman, J. v. Duynhoven, N. J. Tabak, J. v. d. Aar en M. J. Vink. Anti-Revolutionnairen: A. Biesheuvel Jr. Iedere partij heeft haar aantal zetels, die zij bezat vóór de verkiezingen, behouden. Nieuw gekozen zijn: P. H. v. Essen (Vrijheids bond) in plaats van J. C. Stork, die niet meer op de lijst stond. N. J. Tabak en J. v. d. Aar (R.K.) in de plaats van P. Kroon en P. G. van Seggelen. Bij de verkiezing der R. K. deed zich dit geval voor, dat M. j. Vink, die no. 9 stond en j. v. d. Aar, die ook onder van Seg gelen op de lijst voorkwam, met voorkeur stemmen gekozen zijn. HAARLEMMERMEER DE SCHUTSLUIZEN BIJ AALSMEER. Nu het restaureeren van de schutsluizen nabij Aalsmeer, met welk belangrijk werk on geveer 6 weken gemoeid zal zijn, is aange vangen en er gedurende al dien tijd geen vaartuigen door de sluizen geschut kunnen worden, ligt het in de bedoeling den daar door ontstanen stilstand van de scheepvaart in dezen polder, te benutten voor het in heien van de palen voor de nieuwe brug over de Hoofdvaart, de waterstand daartoe op laag peil te brengen en ter bespoediging van het heiwerk een tweede heimachine in werking te stellen. GEMEENTERAADS VERKIEZING. DE ANTI-REV. EN S. D. A. P. WINNEN IEDER EéN ZETEL. De uitslag van de 'Woensdag te Haarlem mermeer gehouden stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad is als volgt: Het aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 10590 Hiervan werden uitgebracht op: AntLRev. 2551; S.D.A.P. 2027; R.K. 2371; Chr. Hist. 1950; Vrijh. Bond 1136; Comm. 216; Lijst D. Treur 164; Geref. St. 178. Van onwaarde werden verklaard 246 stem men. Volgens bovengenoemde voorloopig vast gestelde cijfers zijn gekozen: Anti-Rev.: P. Ouwerkerk, S. van Wijk, F. H. Bos, Joh. Biemond, J. C. Gehrels (allen aftr.) en L. G. Faas. S.D.A.P.Jac. Griekspoor, aftr., P. J. Joore aftr., J. Troost en C. v. d. Welle. R. K.: H. Koning, P. W. Blom, S, Beljaars, J. G. Ransdorp en C. Jansen (allen aftr.) Chr. Hist.: K. Kistenmaker, J. A. Bos, J. W. Bras en G. C. van Arendonk (allen aftr.) Vrijh. Bond: P. C. de Zeeuw (aftr.) en B. Asjes Jr. De heeren D. Treur (Vrij .bond) en J. Vreeken (S.D.A.P.) zullen geen deel meer uit maken van den nieuwen raad. Het' aantal raadsleden werd wegens ver meerdering van het zielental der gemeente gebracht van 19 op 21. De Anti-Rev. partij en de S.D.A.P. winnen er ieder een zetel bij. Nieuw gekozen werden de heeren L. G. Faas (Anti-Rev.) B. Asjes Jr., (Vrijh.bond), J. Troost en C, v, d, Welle (S.D.P.) HILLECOM HOLL. BLOEMBOLLEN. KWEEKERS GENOOTSCHAP. DE STAND VAN HET GEWAS. Woensdagavond hield het H. B. G. in Hotel „Flora" een vergadering, welke slechts matig bezocht was. Het hoofdbestuur heeft gemeend een al- gemeene vergadering te moeten beleggen om de omstandigheden onder het oog te zien in verband met de prijzen en den toestand van het gewas, waarover aan de afdeelingen een circulaire was toegezonden. Als afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren D. E. Nieuwen- huis en P. Goemans Az. Hierna kwam de bespreking van den stand van het gewas aan de orde, wat betreft Hil- legom en omstreken. Hyacinthen, dikke bollen: De verwachting is een middelmatig gewas, er wordt eenig vuur in gevonden, er is weinig van den wor tel gegaan. Van het vuur heeft speciaal 1' In nocence geleden in welk soort nogal wat zwakke planten gevonden worden. Fijn-wor- telige hyacinthen zijn vrij goed; Bismarck heeft nogal van de vorst geleden. Kleine bollen zijn over het algemeen goed gegroeid, hoewel niet als verleden jaar. De gezondheidstoestand is vrij goed te noe= men. Enkele vroege tulpen zijn over het alge meen slecht en te vroeg afgestorven; het beschot valt tegen. Dubbele vroege tulpen: De Murillo-soorten zijn beslist slecht, de vroege dubbele beneden middelmatig. Darwin tulpen zijn ook veel te vroeg dood gegaan; gewas beneden middelmatig. Pride of Haarlem, Farncom.be Sanders en William Pitt zeer slecht; William Copeland en Barti- gon iets beter, doch ook deze soorten laten te wenschen over. Breeder- en Late Tulpen zijn evenzoo slecht hier en daar nog slechter dan de Darwin- tulpen. Crocus: De soort crocussen vallen niet tegen en geven een middelmatig gewas, of schoon in sommige soorten vrij veel uitval zal zijn. Gele crocus is bepaald slecht. Narcissen zullen „mager" zijn. Victoria op polderland geteeld, staat tamelijk, op ge mengde grond slecht. King Alfred middel matig, enkele partijen uitgezonderd. Over het algemeen wordt een gewas beneden middel matig verwacht. Met vreugde wordt geconstateerd dat hiel de gevreesde ziekte goed onder de knie is. Van de pl.m. 100.000 roe is slechts ongeveer 200 roe door de controleurs afgekeurd, het geen een zeer gunstig teeken is. Irissen beloven een goed gewas, beter als dit den laatsten tijd geweest is. Wat de prijzenpolitiek betreft, is de ver gadering niet optimistisch gestemd. Er wor den nu wel iets beter prijzen gemaakt, doch de verkoop gaat niet hard. In Engeland schijnt tamelijk goed verkocht te zijn, ter wijl Duitschland de laatste dagen beter gaat koopen. De algemeene toestand is echter verre van goed en een oploopen der prijzen zal wel niet verwacht kunn enworden. IJ M UID E N OPENING SPEELTUIN „IJMUIDEN CENTRUM". Onder zeer groote belangstelling had Woensdagmiddag de opening plaats van den speeltuin ln de Kanaalstraat van de ver eeniging „IJmuiden Centrum". Onder de aanwezigen merkten wij op het bestuur, de wethouder voor sociale zaken D. F. G. Schilling, verschillende hoofden en onderwijzers (essen) van scholen en eenige raadsleden. Toen de heer Fennell de openingsrede uitsprak, waren reeds eenige honderden kinderen op het speelterrein aanwezig; zij hielden met glundere gezichten de hun ver strekte ballon strak in de handen. Er was een ballonwedstrijd aan de opening verbonden, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld. De heer Fennell begon met mede te deelen, dat het hem een groot genoegen deed de wethouder voor sociale zaken den heer D. F. G. Schilling en eenige raradsleden aan wezig te zien. Daar het onmogelijk voor de kinderen geworden is om op straat te spelen, is het een verheugend feit, dat deze speel tuin geopend is kunnen worden. Spreker bracht hulde aan het bestuur van de ambachtschool, en aan den directeur en de leeraren van deze school voor de zorg waarmede door de leerlingen van die school de speelwerktuigen vervaardigd zijn. Spreker eindigde met een woord van op wekking aan verschillende ouders om toch vooral lid van de speeltuinvereeniging te worden, daar de kosten a f 0.10 per week, hier aan verbonden, toch geen bezwaar kun nen zijn. Onder een daverend applaus werd de speel tuin voor geopend verklaard. Terwijl de thee aan de genoodigden werd rondgediend, gingen op een fluitsignaal eenige honderden ballons de lucht in, nage staard door blijde klnderoogen. Vele balons kwamen echter niet verder dan de .boomen of bleven in antennes han gen. De ballon welke het verst is neergekomen wordt met een prijs beloond en vele kinde ren zullen dan ook met spanning afwachten of hij of zij tot de gelukkigen behoort. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 17 Juni: Ned., Hermes, Hamburg. Ned. motor, Gier, Rotterdam. Zweedsch, Tikvall, Ornskjoldsvik. Ned., Montferland, Hamburg. Engelsche motor, Eunybates, Batavia. Fransch, Circe, Caen. Duitsche motor, Greta Glad, Hamburg. Duitsch, Elfride Charlotte Becker, Dantzig. Engelsch, Neathabbey, Leningrad. Ned., Venus, Palermo. Vertrokken schepen. 17 Juni: Ned. motor, Vier, Ort. Fransch, Tristan Vieljeux, Rotterdam. Duitsche sleepboot Louise Schupp met lich ter Unterweser 19. Hamburg. Ned., Tiberius, Hamburg. Ned., Orania, Buenos-Aires. Duitsch, Rhein, Hamburg. Duitsch, Specht, Rotterdam. Ned., Meneus, Kopenhagen. Ned. motor, Columbia, Hamburg. Ned., Trito, Rotterdam. IJMUIDEN'S a CAPELLAKOOR. Het IJmuiden's a Capellakoor houdt op Zaterdag 20 Juni een gezellige bijeenkomst in hotel „de Prins" te, Velsen. Een bal zal den avond besluiten. INGEZONDEN Voor den Inhoud dezer rubriek etelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. DE CRISIS IN HET VISSCHERIJ. BEDRIJF TE IJMUIDEN. HET IJS, PUFVERBOD EN FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. Met betrekking tot de ijskwestle heb ik in mijn vorige artikelen reeds geschreven over prijs en kwaliteit, doch ik moet hier nog iets aan toevoegen. Ik weet niet of ik uit de school mag klappen, doch waag het er op. Door een autoriteit in de ijsfabricage werd mij o.m. gezegd: „Als de reeders de leveran ties niet zoo verbrokkelden, zoodat het be- drij f gebaseerd kon zijn op grooter omzet, zou ik het ijs desnoods voor f 9 per ton le veren". Zeer zeker een stap in de goede rich ting, doch nu x-est nog de kwaliteit. Om deze eens na te gaan, hebben wij het idee van den heer Tusenius eens gevolgd, niet om de hoe veelheid bezinksel te constateeren, (want heusch dit heeft niet zooveel invloed op de vlsch) maar om het smeltingsproces na te gaan. Hier voor hebben wij Maandag 1,1. twee maal 10 KG. ijs gekocht, het bovenste stuk van de staaf, 10 K.G. gewoon ijs (zooals gele verd wordt aan de visscherij) en 10 K.G. krisfcalijs (schud ijs) beide geproduceerd të IJmuiden, dus van duinwater. Belde stukken werden 's morgens om 10 uur in afzonderlijke kisten (Californian fruitcases) gedaan en behoorlijk afgesloten, nadat gezorgd was dat het smeltwater- uit de kisten kon loopen. Beide kisten werden in de buitenlucht ge plaatst, echter buiten de zon. Vrijwel kan dus gezegd worden dat beide kisten in denzelf den toestand verkeerden. Resultaat: „het gewone ijs was 's n.m. ten 3 u. 25 min. geheel versmolten: van het kris- talijs was 's avonds ten 8 u. 45 min. nog on geveer 1/4 K.G. over. Indien men den smeltingstijd nog wil ver lagen kan ik belanghebbenden zeggen dat de N.V. „Plaatijzer Industrie", te Apeldoorn, miniatuur koelinrichtingen in den handel brengt (onafhankelijk van de machine) wel ke een voldoende capaciteit hebben om het vischruim op een temperatuur om het vries punt te houden. Op deze wijze zou de geheele „ijskwestie" opgelost zijn. Als nu nog goede fordeskolen geleverd worden voor laat men zeggen f 9.50 per ton, komen wij weer wat nader bij het doel. 't Kan ook. Nu nog even over het groote stokpaardje: „het pufverbod". Hoewel ik niet houd van clteeren, ben ik ter toelichting verplicht dit te doen. Ik lees in de IJmuider Courant van Zaterdag 1.1. o.m. „maar de pufboeren gaan voor; en, is het niet ergerlijk, dat men zulk een toestand nog langer duldt? Hier wordt een bedrijf van weinig belang, dat die puf niet absoluut noo- dig heeft, op de been gehouden met het zaad der zee". De heer v. d. S. heeft een enquête ingesteld omtrent het pufvraagstuk en de overbevls- sching der Noordzee, de reedersvereeniging is onlangs weer op audiëntie geweest bij den minister ter bespreking van het pufvraag stuk en nu lezen wij nog in het Propaganda blad van de Chr. Dem. Unie van 10 Juni 1931 o.m.: ,Was het niet beter geweest wanneer B. en W. met de reeders gestreden hadden voor een pufverbod? Zij hadden in Den Haag zoo krachtig moeten aandringen, dat de re geering hda moeten toegeven. Want één ding is zeker, als er niet spoedig een pufverbod komt, is het visscherij bedrijf ten dood ge doemd". Oh, Ironie du sort. Is het nu waar, dat men dat pufverbod zoo gaarne heeft of wil -men, als het bedrijf nu op gang zou komen, weer eenzelfde crisis of nog erger hebben? In een vorig artikel heb ik reeds doen uitkomen dat de kleine hoeveelheid puf welke aangevoerd wordt door visschers, die zich uitsluitend op de pufvisscherij toeleg gen, de Noordzee niet dood maakt, neen, andere factoren hebben hier de overhand. Wij zullen dan ook de groote balk, die irx het eigen oog zit, eens bezien. „In Juli 1930 werd tusschen 55 gr. 45 min. en 55 gr. 50 min. N.br. en 6 gr. 40 min. tot 6 gr. 45 min. O.L. gevischt door 19 Neder- landsche stoomtrawlers. Deze booten deden trekken van gemiddeld 3 uur, wat per et maal, met den tijd van halen en uitzetten bijgerekend, 6 trekken werd. De hoeveelheid gevangen visch was zoo groot, dat de kuil in tweeën, soms in drieën moest worden scheepgezet. Van die gevangen visch werden per trek meer dan 150 manden over boord gegooid (radio). Uit zeer goede bron weet ik dat bij alle booten hetzelfde gebeurde. Buiten beschouwing gelaten, dat van de laatste trekken veel meer werd weg gegooid, krijgen wij het volgende overzicht van één week 19 (schepen) maal 6 (trekken)j maal 7 (dagen) maal 150 (manden) x 35 K.G, is 4.189.500 k.g. schelvisch vermoord per week, waar niemand iets aan heeft. 2e. In Februari 1931 vischten in peiling Ameland 24 trawlers, ook deze maakten ge regeld 6 trekken per dag. Per trek werden ge middeld weggeworpen 22 manden puf (schol en (of) schar). Als wij dit ook weer nemen over een week visschen (de visscherij heeft dan 18 dagen geduurd) krijgen wij: 24 maal 6 maal 7 maal 22 maal 35 K.G. is 776.160 K.G. platvisch vermoord. Ongeveer 20 mijl meer naar het N.O. had dezelfde moordpartij plaats met wijting. Ik geloof dat tegenover dergelijke moordpartijen de kleine toeveelheid puf die door de puf- visschers wordt aangevoerd in het niet ver dwijnt. Neen, een pufverbod helpt hier niet, dras tischer maatregelen dienen te worden ge troffen. Een voorbeeld? Ziehier: Art. 1. „Het is een schipper van een stoom- of motor- trawler verboden aan boord te hebben (niet bijvoegen: „met het doel om daarmede te visschen") een net waarvan de „Kuilmaas- wijdte" minder is dan 11 cM. omtrek". Dit artikel is niet van toepassing op trawlers welke uitsluitend de haring of makreel-trawlvisscherij uitoefenen". Overtreding van deze wet moet niet met boete gestraft worden, want dan wordt weer naar het voordeel gezien. Rancune-maat regelen door een reeder getroffen voor het geval dat een schipper zou weigeren zoo een net (met kleinere mazen) aan boord te nemen, moeten gestraft worden door den schipper schadeloos te stellen gedurende min, stens een half jaar, met een bedrag gelijk aan de hoogst besommende trawler van de vloot". Ieder die met de visscherij te maken heeft zal den minister voor zulk een wet dank baar zijn. Met belangstelling zien wij echter het enquette-rapport van den heer v. d. S. tege moet. Rest ons nog, iets te zeggen over het fonds van Sociale oVorzieningen, waarmede door de vakvereenigingen zoo'n reclame wordt ge maakt met: „Wij betaalden aan de zeelieden uit", d.w.z. dat doen wij voor den werkloozen visscherman. 'k Zal mij onthouden van een relaas te geven van de oprichting van het fonds, die het heeft willen hooren, heeft dit kunnen doen op de vergadering van het NA.S. de vorige week, waar echter nog niet voldoende tot uiting is gekomen, hoe de zeeman bij die oprichting verkocht werd. Wij willen er alleen de aandacht op vesti gen, dat van die uitkeeringen aan de zee lieden niet gezegd mag worden: „dat krijgen zij van ons", doch dat zij uitsluitend een terugbetaling zijn van gestort salaris, na aftrek van een reeks onrechtmatige kortingen. Bij voorbeeld: van het fonds van Sociale Voorzieningen wordt eerst uitbetaald een serie hooge traktementen. Verder moet aan de vakvereenigingen, omdat zij dat geld uit betalen, een Commissie van 5 pet. worden be taald. De Reedersvereeniging heeft die 5 pet. geweigerd. En last not least, moet bij het beleggen van een vergadering aan de bestuurders (in hoofdzaak bestuursleden der vakvereenigin gen) f 5 presentie-geld worden betaald. Zee lieden en allen die dit lezen, wat zegt gij nu van die oprichting van het fonds voor Sociale Voorzieningen? Honi soit qui mal y 'pense! AQUARIUS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10