BUITENLAND. UITNOODIGINGEN VOOR DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VERZONDEN. Een jubileum. Nieuwe uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 JUNI 1931 De arbeid te Genève. De Spaansche regeering verklaart Segura's uitwijzing. Eerste aanvallen op de nieuwe Belgische regeering. Genève. Uitnoodigingen voor de ont wapeningsconferentie-! 932 verzonden. GENèVE, 17 Juni (V.D.) De secretaris generaal van den Volkenbond heeft thans •officieel in opdracht van den Volkenbonds raad de uitnoodiging voor de op 2 Februari 1932 te Genève beginnende algemeene ont wapeningsconferentie verzonden. Behalve aan alle leden van den Volkenbond is de uit noodiging tevens gezonden aan Sovjet-Rus land; de Vereenigde Staten; Turkije; Mexi co; Brazilië; Afghanistan; Equador en Costa Rica. In de uitnoodiging dringt de secreta ris-generaal van den Volkenbond er bij de regeering op aan, hun delegaties naar de conferentie zoo spoedig mogelijk te benoe men. Genève en de kinderarbeid. Met algemeene stemmen heeft de Int. Ar- beidsconferentie aangenomen het rapport van de commissie voor de minimumleeftijd van toelating van kinderen tot de niet- industrieele.bedrijven en de punten, die hier in zijn aangegeven, waarover het Arbeids bureau de regeeringen in het komende jaar zal raadplegen, teneinde een ontwerp-con- ventie te kunnen voorbereiden. Vermeldens waard is, dat de Spaansche regeering een voorstel indiende, dat de vraag tot de regee ringen zou worden gericht of niet de arbeid van koorknapen vóór acht uur des Zondags morgens in de te maken conventie inbegre pen zal moeten worden. Het voorstel werd met 28 tegen 26 stemmen verworpen, aldus het Hbld. De strijd tegen misbruik van y verdoovende middelen. Bij de voortzetting van de discussie in de Limitatiecommissie der .opiumconferentie over het Amerikaansch plan tot beperking van de levering van ruwe grondstoffen aan fabrikanten heeft Van Wetum zich tegen het plan uitgesproken, dat volgens hem in de eerste plaats overbodig is en verder geen rekening houdt met de situatie van Amster dam als wereldmarkt van cocabladeren, die vandaar worden geherexporteerd onder strikte controle van het systeem van in- en uitvoercertificaten. In het Amerikaansche plan komt nl. de bepaling voor, dat de hoe veelheid ruwe grondstoffen, benoodigd voor de heruitvoer, van te voren opgegeven moet worden en dat niet alleen aan de levering aan fabrieken, maar ook aan handelaren be perkt moet worden. Sir Malcolm Delevigne verzette zich even eens tegen het plan, aldus het Hbld., dat vol gens hem neerkomt op een handleiding voor de regeeringen, hoe hun verplichtingen in zake beperking van de fabricatie na te ko men, hetgeen in strijd is met de souvereine rechten der staten. Spanje. De uitwijzing van den kardinaal-primaat Segura. MADRID, 17 Juni. Na den ministérraad is door de regeering een verklaring gepubli ceerd met betrekking tot de uitwijzing van den kardinaal-primaat Segura: „De republiek heeft reeds na het eerste manifest van den kardinaal tegen het nieuwe régime den H. Stoel om terugroeping van den kerkvorst verzocht, wiens aanwezigheid in Spanje gevaarlijk was. Op dit verzoek is tot dusver door het vaticaan niet geantwoord. Toen de regeering vernam, dat de kardinaal in het geheim was teruggekeerd en te Guada lajara een bijeenkomst van geestelijken had belegd, verzocht zij hem, Spanje onmiddellijk te verlaten. De regeering kan niet dulden, dat de vrede van het land verstoord wordt door een hoogwaardigheidsbekleeder, die herhaal delijk op de meest opvallende en met zijn hoog kerkelijk gezag onvereenigbare wijze uiting heeft gegeven aan zijn vijandschap je gens de republiek. De regeering is zich ervan bewust, met de uitwijzing niets slechts den openbaren vrede, doch ook het belang van de kerk gediend te hebben." De minister van Binnenlandsche Zaken, Maura, verklaarde nog, dat de kardinaal, toen hij bevel had gekregen Spanje te verla ten, zoo krachtig verzet heeft geboden, dat men hem naar de Fransche grens moest brengen, aldus „De Tel." Zoolang de H. Stoel nog niet heeft geantwoord^ zal de regeering niet toelaten, dat de vrede wordt verstoord. België. De eerste aanvallen op de regeering. Onder de Kamerleden, die over de regee- ringsverklaring het woord hebben gevoerd, heeft de socialist Hubln zich onderscheiden, aldus het Hbld. Veel heeft hij weliswaar over de verklaring zelf niet gezegd, hij is veeleer minister Ren- kin persoonlijk te lijf gegaan wegens diens houding als verdediger van baron Coppée, die vervolgd werd wegens de levering van voorraden aan de Duitschers gedurende' den oorlog. Het heele proces heeft Hubin opge rakeld er aan herinnert, dat Coppée tot 20 millioen frs. schadevergoeding aan den staat werd veroordeeld, welke boete nog steeds niet is betaald. Renkin verdient derhalve volgens Hubin geen vertrouwen. Verder meende Hubin, dat de eenige vijand die België kan bedreigen, Duitschland is en Wallonië. Daarom eischt hij, dat de Oostelij ke grens door de gansche legermacht zou worden verdedigd. De socialist Delattre (Waal) had het voor al over den economischen kant der regee- ringsverklaring en verweet de regeering, dat tengevolge vani het slechte financieele be leid van Houtart de heerschende werkloos heid niet door de uitvoering van groote wer ken kon worden bestreden, Verder viel de fronter Vos vrij scherp Van Cauwelaert aan, wie hij verweet, dat hij reeds tot driemaal toe had aangekondigd, dat de Vlaamsche quaestie onverwijld zou worden opgelost, terwijl volgens Vos die tijd nog op zich zal laten wachten, te meer daar tusschen de groep-Devèze en de Katholieke Kamergroep het meenmgsverschil nog groot was en nog tot incidenten aanleiding kon geven. Dèvéze kwam nog aan het woord en deelde mede, dat de meerderheid der liberale groep voor de vertrouwensmotie, door hemzelf en Poullet ingediend, zou stemmen. Devèze sprak namens de meerderheid van zijn groep, waarvan enkele leden blanco zullen stemmen over de vertrouwensmotie. Bratsch'Indië. Maharadja van Patiala tegen federale structuur. SIMLA, 17 Juni. De maharadja van Pa tiala, de voornaamste regeerende vorst van Britsch-Indië, heeft thans een beredeneerde critiek op het ontwerp van de federale struc tuur-commissie der ronde tafel-conferentie gepubliceerd, waax-in hij verklaart, dat het plan in zake een federatie de ernstigste ge varen oplevert voor het voortbestaan der Indische staten. Er is geen spoor van fede ralen geest in geheel Indië, aldus de maha radja, en wanneer het plan werd aanvaard, dan zouden de kleine Indische staten onge twijfeld een zelfde lot ondergaan als de kleine Duitsche vorstendommen in den statenbond van 1815 en van de kaart van Indië- verdwijnen. Hij blijft van- oordeel, dat een federatie niet de eenïg mogelijke oplos sing is en oppert het denkbeeld van een unie van Indische staten in rechtstreeksche relatie met de kroon. Engeland, Nieuwe leider van de oppositie in het Hoogerhuis. LONDEN. 17 Juni. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat Lord Saüsbury zich heeft teruggetrokken als leider van de oppositie in het Hoogerhuis en dat Lord Hailsham, die tijdens de ziekte van Lord Salisbury tijdelijk als zoodanig in het Huis der Lords is op getreden, op verzoek van Baldwin voor de huidige parlementaire periode de leiding der oppositie op zich zal nemen. Mellon op bezoek bij MacDonald. MELLON. 17 Juli (V. D.) Andrew Mellon, secretaris voor de Schatkist van de Ver eenigde Staten, die zoo juist te Londen is aangekomen, heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan den Britschen premier in diens werkkamer in het Lagerhuis. Oostenrijk. De kabinetscrisis. WEENEN. 17 Juni (V. D.l De Bondspre- sident heeft heden langdurige besprekingen gevoerd met verschillende Ministers, de voorzitters van Nationalen en Bondsraad en een aantal partijleiders. De Kabinetscrisis duurt onverminderd voort. Van Christelijk-Sociale zijde verluidt, dat er plannen zouden bestaan voor een z. g. „machtigingswet", teneinde de uitvoering van het financieel program alsnog te ver zekeren. DR. ENDER KABINETSFORMA TEUR IN OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Juni (Wolffbureau)De officieele persdienst deelt mede: De bondspresident heeft hedenavond bondskanselier dr. Ender met de vorming van een nieuw kabinet belast. Deze verklaarde hieraan slechts gevolg te kunnen geven, indien hem de middelen wer den verschaft. De eerste voorwaarde is, dat de regeering van 't parlement volmacht krijgt het even wicht in de bondsbegrooting zoo spoedig mogelijk te herstellen en de vastgestelde maatregelen ten opzichte van de Credit- Anstalt kunnen worden uitgevoerd. Morgen zal dr. Ender zijn besprekingen met de partijleiders en andere leidende per sonen voortzetten om na te gaan hoe zij tegenover zijn voorwaarden staan. PESSIMISME VAN GIBSON OVER DE ONTWAPENING. NEWHAVEN. (Connecticut), 17 Juni. (Reu ter). In een hier gehouden rede voorspelde Gibson, de Amerikaansche ambassadeur te Brussel, dat dë ontwapeningsconferentie maar weinig resultaat zou opleveren. Hij verwachtte niet. dat het probleem dei- ontwapening nog in zijn tijd zal worden op gelost. Dr. C. Jonges, verloskundige en vrouwenarts te Haarlem, viert Vrijdag 19 dezer zijn 40 jar'g artsjubileum.) Jonges 's jonges Dokter Jonges, Veertig jaren, wat een tijd Aan de nobelste bemoeiing Van een schoon beroep gewijd. Bij een dergelijk jubileum Van een kraan op zijn gebied, Past den rijmelaar het zingen Van een lied een wiegelied. Hoeveel nieuwe menschgebaartjes Hebt gij niet het eerst gezien, Hoeveel nieuwe menschenstemmen Niet vernomen bovendien: Hoeveel rustelooze vaders, Hebt g'in al die jaren tijd Door uw kracht en vaste kalmte Uit hun angsten niet bevrijd; En in hoeveel stille tranen Van de diepste moedervreugd. Hebt g' u niet in veertig jaren, Als de dokter, mee verheugd. Talloos stellig d' uren nachtrust, Die g'Uw taak ten offer bracht, Aan den slaaplust van den dokter Wordt door babies slecht gedacht. Bij uw jubileum, dokter, Zingt het pa- en ma-sche koor Met de babies (luier-stemme) Dokter, vriend, daar ga je, hoor! HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Lunch in het Elysée. PARIJS, 17 Juni (V.D.) De Koninklijke Familie is hedenmiddag officieel door den President der Fransche Republiek Doumer op het Elysee ontvangen. Aan den ingang, van het paleis stond opgesteld een eerewacht van het 119e en 5e regiment infanterie. Achtereenvolgens reden de autoriteiten, die aan de lunch, die de President der Republiek aan de hooge Nederlandsche bezoekers aan biedt, aan. Tot hen behooren de Fransche Minister-President en verschillende Ministers, de Voorzitters van Kamer en Senaat, enkele leden van den Senaat en van de Kamer, de Gouverneur van Parijs, de prefect van de Seine en de prefect van Parijs, de drie maar schalken van Frankrijk en verder eenige hooge ambtenaren van het Ministerie van buitenlandsche zaken. Tot de Nederlandsche gasten behooren de Nederlandsche gezant Jhr. Loudon, de Ge- zantschapsraad Dr. Carsten, de Gezant- schapsraad Dr. Carsten, de Gezantschaps attaché Labouchère, de Consul-Generaal Droogleever Fortuyn. De meeste autoriteiten waren vergezeld door hun dames. Even voor half een reed de auto, in welke zich H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins "Hendrik en Prinses Juliana bevonden, het binnenhof binnen. De muziek, die In de rechter hall was opgesteld, speelde het „Garde k Vous", waar bij het vaandel werd gepresenteerd en de eerewacht de eerbewijzen bracht. De Koninklijke Familie reed in een Cadillac met gesloten kap. Toen de auto bij den in gang van het Paleis kwam, speelde de muziek het „Wilhelmus". De Koningin was gekleed in een mauve costuum, de Prinses vin lichtgroen en de Prins in Admiraalsuniform. H.M. de Koningin had aan de met rozen en lathyrus versierde tafel de eereplaats rechts naast president Doumer, terwijl links van haar gezeten was de president van den Se naat Lebrun. Links van den president zat Prinses Juliana, terwijl aan den anderen kant van de tafel Prins Hendrik zat tusschen Mevrouw Doumer en Mevrouw Lebrun. De Koningin en de Prins droegen het oree- de lint van het Grootkruis van het Legioen van Eer, terwijl president Doumer het Grootkruis van de Orde van den Nederland- schen Leeuw droeg. Tegen het einde van het dejeuner stelde president Doumer een dronk in op de ge zondheid van H.M. de Koningin, waarna de Koningin een dronk uitbracht op den Presi dent van Frankrijk. Tijdens het dejeuner voerde het muziek corps van het Vijfde Regiment Infanterie enkele werken van Fransche componisten uit. Tegen twee uur begaf het gezelschap zich naar de aangrenzende salon, waar de koffie werd geserveerd. Daar onderhield de Ko ningin zich geruimen tijd met de aanwezige gasten. Eerst tegen kwart voor drie verliet de Ko ninklijke familie het Elysee. Alvorens in de auto plaats te nemen in specteerde H.M. de eerewacht, die midden op den Cour van het Elysée was aangetreden. De muziek speelde het Wilhelmus en daarna het „AuChamps". Daarna keerde de Koninklijke familie naar Chevreuse terug. Het diner in het Nederlandsche gezantschap. PARIJS, 17 Juni (V.D.) H.M. de Koningin heeft Woensdagavond in het gebouw van het Nederlandsch gezantschap den president van Frankrijk Doumer een diner aangeboden. Tegen acht uur kwam de Koninklijke Fa milie per auto uit Chevreuse bij het gezant schapsgebouw aan. Daarna arriveerden de dames en heereli, die voor dezen maaltijd waren uitgenoqdigd. Te acht uur reed de auto van den Presi dent der Fransche republiek voor. De pre sident en Mevrouw Doumer werden aan de deur opgewacht door den Nederlandschen gezant te Parijs Jhr. Loudon, die hen bege leidde naar de ontvangstsalon, waar Z.K.H. Prins Hendrik en eenige dames en heeren van het gevolg der Koninklijke Familie aan wezig waren. De Prins begeleidde den heer en Mevrouw Doumer naar een daarachter gelegen salon, waar H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana de hooge gasten ontvingen. Na een kort oponthoud in deze salon ging het gezelschap aan tafel. Het bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling. PARIJS, 18 Juni. (V. D.) Hedenochtend omstreeks tien uur verliet de Koninklijke Familie per auto Chevreuse ten einde een be zoek te brengen aan de Internationale Ko loniale Tentoonstelling te Parijs, het eigen lijke doel van H. M.s bezoek aan Parijs. Bij den eere-ingang van de tentoonstel ling aan de Place Picpus, waar de hooge be zoekers tegen elf uur aankwamen, waren geen bijzondere politiemaatregelen genomen, hoewel een groote menigte zich op dit groo te plein had opgesteld. Toen de Nederland sche Koninklijke familie op het plein arri veerde werd zij door de menigte luide toege juicht. De auto met de Koninklijke Familie reed tot den hoofdingang van het Fransche Kolo niaal Museum aan de Avenue Daumesnil. waar zij ontvangen werd door den Franschen minister van Koloniën Paul Reynaud, maar schalk Luaetey, den commissaris-generaal der tentoonstelling en door den secretaris generaal Pati-Perignan en door enkele an dere Fransche autoriteiten, die door Jhr. Loudon aan H. M. de Koningin werden voor gesteld. De hooge gasten maakten een korte rond wandeling door het Museum. Vervolgens werd gereden naar het tentoonstellingster rein waar stil gehouden werd bij de prach tige copy van den grootschen tempel van Angkor, het belangrijkste onderdeel der af- deeling van Indo China, waarvoor H. M. een buitengewone belangstelling aan den dag legde. De rit voerde verder langs de verschillende paviljoens der Fransche koloniën en protec toraten en eindigde bij het hoofdgebouw der Nederlandsche afdeeling, in de onmiddellijke nabijheid waarvan een groote menigte was verzameld. Bij den hoofdingang werd de Koninklijke Familie ontvangen door den oud-Gouver- neur-Generaal Mr. D. Fock, die de hooge gasten leidde naar de receptiezaal. Daar stelde hij aan de Koninklijke Familie voor Mr. A. N. G. Swart, vice-voorzitter, dr. L. J. van der Waals, secretaris-generaal, P. A. J. Mopjen, architect, A. F. Marmelstein, Prof. dr. L. P. de Bussy en oud-minister Dr. Ko ningsberger, leden van het Comité van de Nederlandsche afdeeling. De Koninklijke Familie liet zich vervolgens langs de andere buitenlandsche afdeelingen rijden en verliet daar op 't tentoonstellings terrein ten einde zich te begeven naar de Are de Triumph op de Place d'Etoile, waar H. M. de Koningin peroonlijk een krans legde op het graf van den Onbekenden Soldaat. NIEUW ONDERZOEK NAAR HET PALEIS-RAADHUIS? EEN VOORSTEL TE WACHTEN. Naar de N. R. Ct. verneemt is een voorstel van vertegenwoordigers van verschillende raadsfracties te Amsterdam nl. van de so ciaal-democraten den vrijheidsbond de vrijz. democraten en de katholieken aan den raad te wachten om B. en W. uit te noodigen, een commissie van deskundigen te benoemen, met de opdracht, een onderzoek in te stellen, in hoeverre het oude Raadhuis op den Dam voor raadhuidoeleinden geschikt zal zijn te maken. Aangezien dit voorstel ook door de vrijz.-democraten onderteekend is. laat het zich aanzien, dat wethouder Abrahams het over zal nemen, aldus het blad. Het gevolg zal vermoedelijk zijn, dat de Paleis-Raad huiskwestie •voorloopig niet op de agenda van den gemeenteraad zal komen. Naar de Tel. echter verneemt zal de Paleis- Raadhuls-kwestie op de raadsagenda komen van de zitting van 1 juli, daar de burgemees ter 4 Juli. met vacantie gaat en hij het op prijs stelt deze voor de hoofdstad zoo gewich tige zaak zelf af te handelen. R.-K. LYCEUM. Eindexamen Gymnasium 15, 16 en 17 Juni. Geëxamineerd 8 candidaten: geslaagd voor diploma A: S. J. van der Heyden; E. M. H. H. von Pelser Berensberg, A. M. van der Storm. Voor diploma B: H. J. M. Roozen. Teruggetrokken één candidaat; herexamen 3 candidaten. EINDEXAMEN H. B. S. A. Voor het eindexamen van de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus te Haar lem zijn geslaagd de volgende candidaten: B. H. Andréa J. A. C. Bartels. W. P. van den Berg, W. Blankevoort, R. H. Blauw, E. Cochius, H. J. Dankmeyer, G. van Driel. F. W. Fick. J. de Geus. J. Graf, N. J. R. Groos, C. Th. Heemskerk. D. Husslage. Ph. A. J. In- genhoes. mej. J. M. Jansen, R. Kammeljer. j. G. Klimbie. mej. C. Kort, J. Lasschult, mej. M. M. de Lugt, J. T. Meinesz. A, J. Moen, G. R. Noorman van der Dussen, J. Pronk, J. H. de Ridder. J. J. Schnerr, J. A. Schoevaart. mej. E. Chr. Scholten, W. J. Serné. H. Ph. Sobels. J. Sterken burg, J. Vermaas, H. J. H. Viets en mej. M. M. van Vliet. Van menschen en tijden. Prof. dr. G. W. Kernkamp schrijft- histori sche studiën die onder den naam van men schen en Tijden zullen verschijnen. Het eer ste deel is nu uitgekomen en draagt als on dertitel Studiën over geschiedschrijvers. De studiën handelen alle over de wetenschap der geschiedvorsching en de kunst der geschied schrijving; ze leveren tezamen tevens een bijdrage tot de kennis der geschieden s cler Nederlandsche cultuur In do negentiende en het begin der twintigste eeuw. Het eerste deel bevat opstellen over: van Wagenaar ott Fruin, Bakhuizen van den Brink, Robert Fruin. Sam Muller en Henri Pi- renne. Het boek is verschenen bij Tjeenk Willink en Zoon Haarlem. Vlaanderen door de ecuwen heen. Verschenen zijn de 4e en 5e aflevering van bovengenoemd werk, dat compleet in 24 deelen zal uitkomen. De nummers handelen over Land en Dorp door Ir. Em. Verleyen en ir, J. A. J. Eelens en over de schilderkunst in de Vlaamsche Gewesten door Pol de Mont. De Fransche Revolutie. Ons werd toegezonden de tweede druk van het vierde deel der geschiedenis van de Fransche Revolutie door Jan Jaurés, ver taald door dr. W. van Ravesteyn. Vijf en twintig jaren geleden zag de eerste druk der bewerking he licht. Ook dit deel is voorzien van vele afbeeldingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. (parels VAN KUNST EN KUNSTENAARS. Aanteekening 212. OVER HIPPOLYTE BOULENGER. Over het algemeen is de belangstelling die men in Holland voor de Belgische kunst der 19e eeuw aan den dag gelegd heeft, niet over weldigend geweest. Zeker niet in de jaren dat de Haagsche School onze nationale trots was en onze aandacht in beslag nam. Zoo doende is van de productie bij onze buren ook weinig tot hier doorgedrongen, tenzij het toeval iets deed overwaaien. Dat de Fransche school van Barbizon niet alleen in Den Haag, maar tegelijkertijd in de buurt van Brussel adepten had die op hun wijze de anti-romantiek voorstonden, is hier lan gen tijd onvoldoende bekend geweest. In het tijdschrift De Kunst der Nederlan den, begint de heer Paul Colin een mooie, gedocumenteerde artikelenreeks over Hippo- lyte Boulenger, den voornaaxnsten vertegen woordiger der zoogenaamde „School van Tervueren", een belangrijk schilder uit de zestiger jaren, dus feitelijk vroeger dan onze Marissen, etc. èn van de Barbizonners meer directe tijdgenoot. Alleen al om 's mans kor ten, maar markanten levensloop is het al interessant iets meer van hem te weten. Hetgeen dan meteen een weinig licht kan werpen op die groep die men met den naam Tervueren pleegt aan te duiden. Hippolyte Boulenger werd geboren jn 1837 en sterft al in '73, wordt dus nog geen veer tig jaar. Zijn vader is een infanterie-officier die voortdurend met geldzorgen te kampen heeft, aan den drank te veel offert en dood gaat als Hippolyte dertien jaar oud is. Deze wordt dan door zijn moeder, ter ver lichting van de zorgen, voor een tijdje naar familie die in Parijs woont, gezonden. Parijs heeft een veel omvattenden invloed op den jongen. Van Parijs houdt hij zegt Colin „1' incurable indiscipline morale, dont 11 couffrit toute sa vie". Als hij zestien is (1853) komt hij bij zijn moeder in Brussel terug en gaat er werk zoeken als decorateur. Hij pakt van alles aan. Maar moeder sterft in dat zelfde jaar en dan moet die jongen voor een nog jonger broertje e/i een zusje zorgen! Een paar zwarte jaren volgen en daarnazijn broer wordt mijnwerker in de Borinage, zijn zuster verdwijnt, Hippo lyte ziet intusschen nog kans aan het schil deren te komen. Zijn eerste werk is 1860 ge dateerd. Er is invloed in van Barbizon, ook van den ouden De Groux, van Diaz en den' Kortrijk-schen schilder Devos. Dan komt de kentering, in 1863. In dat jaar maakt hij kennis met Camille van Camp, een beminnelijk man, gefortuneerd portretschilder die zich voor Hippolyte in teresseert en hem uit de ellende wil helpen. Hij neemt hem mee naar Terveuren, aan het Sonlenwoud bij Brussel en installeert hem ln een eenvoudige herberg: 1' auberge du Renard. Daar, in die herberg Het Vosje komen veel schilders des avonds babbelen, rooken, drinken, allemaal lieden die in de Belgische kunsthistorie een naam hebben. Als daar zijn: Asselbergs, Jules Montlgny, Joseph Coosemans Hubert! en de oude Fourmols. Boulenger's tweede belangrijkste arbeids- periode vangt hier aan. Hij aanvaardt de natuur, zóó als ze is. laat de ouderwetsche voorschriften over compositie. onderwerp, rangorde der diverse genres, enz. ln den steek en maakt een reeks prachtige land schappen, die inderdaad duidelijk verwant schap met de Barbizonners vertoonen, doch op geheel individueele wijze zijn verwerkt. Als het hem in Terveuren te druk wordt, gaat hij aan den anderen kant van het bosch, bij La Hulpe werken. Naar den Salon van 1866 zendt hij voor het eerst een schil derij met de bijvoeging achter zijn naam in den catalogus: école de Tervueren. Zijn tijd- genooten vinden dat aanstellerij, maar de naam is gegeven en blijft als groepsaandui ding in gebruik. Colin probeert natuurlijk ln geoorloofd chauvinisme den band tusschen Barbizon en Tervueren zoo los mogelijk te maken, doch ontkomt natuurlijk den invloed allerminst. Terwijl Barbizon zegt hij doctrinair is, is Tervueren onverschillig. Bar bizon maakt zich los van de romantiek om een ander juk op de schouders te nemen. Tervueren daarentegen is waarlijk revo- lutionnair. Over de betrekkelijke juistheid daarvan zou te praten zijn. In 1867 wordt Boulenger ziek. Ook hij heeft te veel van zijn lichaam gevergd en dit door drank verzwakt. De zes jaar die hem nog resten te leven, zal hij nog met koortsachti- gen ijver blijven arbeiden en over die laatste periode zal het slot van Colin's studie hande len. In de Belgische musea vindt men overal van zijn beste dingen. Als reeds gezegd, naar Holland kwam slecht bij toeval Iets. Een van zijn mooiste studies, een vrij groot schilderij een pendant van een dergelijk werk ln het Koninklijk Museum te Brussel, bezat inder tijd de schilder-etser Storm van 's Grave- sande, die hem in Brussel gekend moet heb ben. Na Storm's dood was dat schilderij voor een paar honderd gulden te krijgen, maar het bleef hier zweven tot het eindelijk weer naar Brussel verkwanseld werd. Men had geen oog voor de quallteiten van dat werk, weet hier weinig van die school van Tervueren af en wat de boer niet kent enz. Het zal Inderdaad voor de meesten al tijd gemakkelijker blijven op gezag in Per- meke te speculeeren. dan zelfstandig een ar tistieke waarde te erkennen, waar geen beurswaarde aan vast zit. Maar zoo zijn we nu eenmaal. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11