STATEN-GENERAAL VOOR DE FORENSEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 JUNI 1931 Forensen zijn aanhangers van sfreekbelangen. Behoud van natuurschoon in Kennemerland. Het is, omdat de artikelen onderteekend zijn, geen geheim, dat de rubriek „Uit Groot- Haarlem'' in het officieel orgaan van den Algemeenen Bond van Forensen ook door mij verzorgd wordt. In het laatste nummer schreef ik o.a.: „Forensen voelen zich vaak in de woon- gemeenten als halve vreemdelingen. Zij zijn er alleen heengetrokken omdat het buiten wonen hen lokte! Als zij nu maar niet te veel belasting en schoolgeld behoeven te be talen, de tarieven voor gas, electriciteit en water niet overdreven hoog zijn en de ver keersmiddelen met de werkgemeenten aan de eischen voldoen, dan bemoeien zij zich liever niet met de gemeentepolitiek. Zij ge nieten in hun landhuisje van de rustige rust De forensen komen als werkers uit de groote stad, daarom is het moeilijk hen warm te krijgen voor de meestal kleine po litiek der woongemeenten. Feitelijk zijn zij de warmste aanhangers van streekbelangen. Het is toch ook een eigenaardige toestand, dat in een streek een dozijn gemeenten (groot en klein) alles op eigen gelegenheid regelen. Dit geeft tot zonderlinge dingen aanleiding. Haarlem levert bijvoorbeeld gas, water en electriciteit aan verschillende om liggende gemeenten, maar de ingezetenen van die randgemeenten betalen er meer voor dan de Haarlemmers. Dat komt omdat de grossier (in dit geval het bestuur van de randgemeente) er ook wat aan verdienen moet. De Haarlemsche middelbare scholen wor den door heel wat jongelui uit de buitenge meenten bezocht. Doordat Haarlem de be sturen der buitengemeenten den kostenden prijs van het onderwijs laat betalen en die buitengemeenten elk voor zich een retribu tie hebben ingevoerd, loopt die schoolgeld heffing zeer sterk uiteen. Zoo zouden er nog meer voorbeelden te geven zijn. Elk gemeentebestuur is op eigen terrein baasje aan het spelen. Als er samenwerking tusschen de gemeenten was, zou veel heel wat beter geregeld kunnen worden. Ook de streekbewoners zouden daarvan kunnen pro- fiteeren. Een der eerste vereischten zou na tuurlijk moeten zijn meer eenheid in prijzen voor gas, water en electriciteit. Dan concen tratie op het gebied van het middelbaar on derwijs. Er is een randgemeente, die er over denkt zelf een H. B. S. of Gymnasium te stichten. Waarom die verbrokkeling? Het is veel beter als Haarlem het centrum voor het middelbaar onderwijs blijft, doch dan moe ten de besturen der buitengemeenten niet alleen betalen, maar ook eenige zegging schap hebben in het bestuur der middelbare scholen. Bovendien zou dan voor de geheele streek één schoolgeldregeling moeten gelden. Nu betaalt iemand, die 15.000 verdient, voor een H. B. S.-leerling als hij te Haarlem woont 300 per jaar en als hij in Bloemen - daal of Heemstede woning gekozen heeft 400. Ook op het terrrein der natuurbescher ming zou door samenwerking der gemeente besturen veel tot stand gebracht kunnen worden. In Haarlem bestaat (bestond) het plan om in Haarlem-Noord, in de omgeving van de Jan Gijzenvaart, een bosch aan te planten. Is het evenwel gewenscht daar na tuurschoon te gaan maken, terwijl op be trekkelijk korten afstand veel mooier na tuurschoon bestaat? Wij bedoelen het groote buiten Elswout in Overveen. Het zou een streekbelang zijn als dat voor de gemeen schap werd aangekocht en open gesteld. Dit zou mogelijk zijn als de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal samenwerkten om met steun van provincie en rijk dit bui ten te koopen. Misschien zou ook nog wel op financieelen steun van Amsterdam te re kenen zijn, want in de toekomst wordt Ken nemerland toch de ontspanningsplaats voor de Amsterdammers. De forensen hebben er belang bij dat de idee van de samenwerking van gemeentebe sturen in een streek toegepast wordt. Er is in het Gooi een natuur-reservaat gekomen, evenzoo moet er ook een natuur-reservaat in Kennemerland komen. Daarvan zal de grond in de gemeente Bloemendaal liggen, namelijk het buiten „Elswout" te Overveen, alsook de duinen die tusschen „Elswout" en den Zeeweg en tusschen den Zeeweg en de gemeente Velsen liggen". Tot zoover dit artikeltje. Eenige opmerkingen nog ter toelichting. De gemeente die er over denkt een eigen H. B. S. of Gymnasium op te richten is Bloemendaal, maar verder dan denken is men nog niet gekomen. Van eenig vast staand plan is dan ook nog geen sprake. Er bestaat inderdaad zeer veel verschil in de tarieven voor gas, water en electriciteit. Voor ons liggen de tarieven van Haarlem en de omliggende gemeenten. Reeds een vluch tige bestudeering gaf ons de overtuiging dat daarin stof zit voor een volgend artikel. Be halve de gemeente Haarlem treedt ook de provincie Noord-Holland als leverancier van electriciteit in deze streek op. In het alge meen was men in de gemeenten die electri citeit van het P. E. N. betrekken niet gun stig over de tarieven gestemd. Dit is blijk baar een gevolg van de omstandigheid, dat het P. E. N. in goede gemeenten winst moet maken om het verlies in slechte gemeenten (duur van aanleg en exploitatie) te dekken. Tenslotte nog iets over het natuurschoon in Kennemerland. Wij hebben eenige weken geleden medegedeeld, dat iemand die uitste kend kan oordeelen over de denkbeelden van het Bloemendaalsche gemeentebestuur, ons verzekerd heeft, dat het met den aan koop van „Elswout" in orde komt. De gemeente Bloemendaal is, naar hij meende te mogen aannemen, bereid om me de te werken er voor te zorgen, dat het bui ten in de toekomst ongerept behouden blijft om dan deel uit te maken van het natuur reservaat in Bloemendaal. W.at het natuur-reservaat in Kennemer land aangaat, kunnen wij nog een nadere mededeeling doen. Er zijn aanwijzingen, dat de Provincie de voorbereiding tot deze zaak ter hand genomen heeft. Natuurlijk kunnen wij geen bijzonderheden mededeelen, maar ons werd reeds verzekerd, dat de Provincie moeite doet om groote duin-complexen aan te koopen. Het is bekend, dat de Provincie reeds onder Castricum een groot duinterrein in eigendom heeft, dat uitstekend beheerd wordt en waar het een lustoord is voor na tuurliefhebbers. C. J. v. T. Een 'nieuw wachthuis bij DriehuisWesterveld. Ten gerieve van de vele reizigers, vooral forensen, hebben de Nederlandsche Spoor* wegen aan de halte Driehüis-Westerveld een nieuw wachthuis laten maken. Het houten gebouwtje op den voorgrond diende tot nu toe als wachtgelegenheid. Dat was dus wel heel primitief. ALs de bevolking van dit gedeelte NOG EENS: HET ZAND- VERVOER. HERNIEUWDE KLACHT UIT SANTPOORT. Een forens te Santpoort schrijft ons o.a.: Dank zij uw artikel van 28 Mei over de groote overlast die de bewoners van den Ha- gelingerweg te Santpoort hadden van het zandvervoer naar Haarlem ,is er verbetering gekomen. Er werden toen geen zware vracht auto's met masieve banden meer gebruikt, maar kleine vrachtauto's met luchtbanden. Vele bewoners waren verheugd. Doch juist nu zij alle door het zware gedreun der wa gens veroorzaakte schade in hun huizen heb ben laten herstellen, vangt het zandvervoer op zware vrachtauto's zonder luchtbanden weer aan. Opnieuw schilfert de kalk weer van de gewitte muren, als een gevolg van het gedreun van den grond. Onze vraag is nu of Gedeputeerde Staten van de gemeente Velsen zich blijft uitbrei den en dit mag wel aangenomen worden, want er worden steeds meer landhuisjes ge bouwd! zal het niet lang meer duren of de halte zal in een station verheven moe ten worden. zouden willen ingrijpen. De schade die eiken dag aan de woningen wordt toegebracht kan op den duur niet door de niet-kapioaalkrach- tige bewoners gedragen worden. Mogen Gedeputeerde Staten middelen vin den (wetende dat eiken dag meer schade brengt) om voor te schrijven, dat het vervoer onmiddellijk en in den vervolge geschieden moet zooals het korten tijd door uw gewaar deerd optreden geschied is, namelijk met kleine vrachtauto's op luchtbanden. Tot zoover dezen brief. Wij gelooven niet, dat een beroep op' Ged. Staten kan baten. Dit college heeft wel de bevoegdheid om den weg voor zwaar auto verkeer te sluiten, maar de Hagelingerweg kan nog niet gemist worden uit het wegen plan. Bovendien zou de voorbereiding van zoo'n afsluiting langer duren dan het zand vervoer, waaraan nu toch binnenkort een einde zal komen. Beter lijkt ons op deze plaats nog eens aan te dringen bij den zandvervoerder om ook in de nog komende dagen alleen van auto's op luchtbanden gebruik te maken. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BART£LJORISSTRAAT 16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN BINNENLAND DE WINST. EN VERLIES REKENING DER RAADSVERKIEZINGEN. VEEL WINST VOOR DE S. D. A. P. Te Boreulo heeft de S.D.AP. een zetel gewonnen, de Vrijheidsbond verloor er een. Te Groede heeft de STA.P. een zetel ge wonnen. Te Hoog Blokland hebben de A.R. een zetel gewonnen ten koste van den Vrijheids bond. Te Nieuwer Amstel wonnen de A.R. en de S.D.A.P. een zetel. De Vrijheidsbond won er ook een, doch de V. D. verloren er een. Te Oudewater wonnen de Christelijk Histo risch en een zetel ten koste van den Vrij heidsbond. Te Ruurlo wonnen d eV.B. en de S.D.AP. een zetel, de A.R. en C.H. verloren er ieder een. Te Termunten won de S.D.A.P. een zetel van de V.D. Te Uithuizen wonnen de A.R, een zetel., de S.D.A.P. en de V.D. verloren er ieder een. Te Wormerveer hebben de R.K. een zetel gewonnen, de V.D. en V. B. tezamen een zetel verloren. Te Zwollerkarspel wint de Raad een S. D. A. P.'er en verliest een C.H. Te Grootegast wonnen de AH. een zetel ten koste van de S.D.A.P. Te Gennep verloor de S.D.A-P. een zetel aan de R.K. Te Warmond verloren de R.K. een zetel aan de wilde lijst. Te Maarsseveen wonnen de C.H. een zetel ten koste van de neutrale arbeiderspartij. Te Wormerveer verloor de „Kermispartij" zijn zetel. Te Almkerk wonnen de A.R. den zetel van de S.D.AP. BEVOLKING DER GEVANGE NISSEN VERMINDERT. DALING IN 1929 VOORTGEZET. De statistiek over het gevangeniswezen in 1929 vermeldt, dat de onafgebroken daling van het aantal der personen, dat in de geza menlijke gestichten verblijf hield in 1929 voortduurde. Het instituut der voorwaarde lijke in vrijheidstelling vond in 1929 minder toepassing dan in 1928. De arbeid in straf- gestichten voor particulieren beteekent vrij wel niets meer. op 93.83 pet. der arbeidsda gen werd er werk verricht voor rijksrekening. Op 31 December 1919 bedroeg het aantal personen in de gestichten 7467, op denzelf den datum van 1929 3971 (1928 4255). De to tale bevolking in den loop van 1929 in alle gestichten te zamen aanwezig geweest be droeg in 1929 22061 tegen 23491 in 1928. De in 1919 aangevangen proef met de zoo genaamde openluchtgevangenis te Veenhui- zen, werd ook in 1929 voortgezet. Het aantal tot gevangenisstraf veroordeelde mannen, dat daar na scherpe selectie in den loop van 1929 verblijf hield, bedroeg 187. In de jaren 1925 t.m. 1929 bedroeg het aantal opgenomen in de openluchtgevangenis resp. 234, 229, 235, 204 en 187. Het totaal aantal mannelijke ge vangenen in de gewone strafgevangenissen aanwezig geweest, was in die jaren resp. 7211, 6621, 6144, 6030 en 5562. In de Rijksasyls te Leiden werden in 1929 56 ter beschikking gestelden verpleegd (51 mannen en 5 vrouwen) en 35 observandi (33 mannen en 2 vrouwen). Van de 56 in 1929 ter beschikking gestelden, die in de Rijksasyls werden opgenomen, hadden er 24 een econo misch misdrijf gepleegd (14 diefstal, 7 op lichting en 3 verduistering) en 23 een zeden delict. GROVE NALATIGHEDEN EEN DOKTER? VAN .GEMEENTE-ARTS TE GROESBEEK WEI GERDE ALLERLEI HULP. Eenigen tijd is te Groesbeek een quaestie hangende tusschen den gemeentegeneesheer en het gemeentebestuur, naar aanleiding van klachten, dat de arts zijn armenpraktijk schromelijk zou hebben verwaarloosd en ook overigens handelingenzou hebben gepleegd, die den toets der critiek niet kunnen weer staan, schrijft het Hbld. Een commissiriaal rapport is thans uitge bracht. Het aantal mondelinge en schrifte lijke klachten, dat bij de commissie inkwam, was zóó groot, dat het niet mogelijk was alle in het rapport te behandelen. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat de dokter onrechtmatig en dubbel heeft laten betalen voor door hem verplichte diensten, en dat hij niet genegen is het onrechtmatig genotene aan de gemeente en de betrokkenen terug te betalen, dat door het weigeren van dood- schouw. anders dan tegen contante betaling en of tegen voldoening van openstaande vor deringen. een gevaar ontstaat voor de open bare orde, de veiligheid en de volksgezond heid. dat de arts hardvochtig geweigerd heeft in diverse gevallen van uitersten nood genees- en heelkundige hulp te verleenen en dat alle tegen hem ingebrachte klachten in hoofdzaak gegrond zijn. Op grond va nhet bovenstaande gaf de commissie den Raad in overweging, den arts oneervol te ontslaan. Bij de behandeling van dit rapport in den gemeenteraad kwam het tot zeer heftige dis cussies. Een adres was ingekomen van 380 ingezetenen met verzoek het. rapport als on rechtvaardig. menschonteerend en onchris telijk voor kennisgeving aan te nemen. De Raad besloot echter, dat de Raadscommissie zich zal wenden tot Ged. Staten van Gelder land en de departementen van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en van Justitie, met verzoek een onderzoek in te stellen naar de klachten. N.V. VER. HOLLANDSCHE SIGAREN FABRIEKEN. Aan de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrie ken wordt, naar de Msb. meldt, voorgesteld het dividend over het afgeloopcn boekjaar te bepalen op 6 pCt, vorig jaar 9 pCt.). TWEEDE KAMER. 17 Juni. De interpellatie-Wijnkoop. Rondom de leerplicht. Belang rijke niedcdeelingen over de uit voering van de Tarwewet. De interpellatie-Wijnkoop over het weren van de Tribune uit de leeszalen en den sta tionsboekhandel is geëindigd met het ver werpen, zoowel van de motie-Wijnkoop, die de Tribune weer wilde terugbrengen naar leeszaal en stationsboekhandel v.4523 stem men) als van de motie-Knottenbelt, welke van de regeering publicatie vroeg der moti veering van het advies der Centrale Vereenl- ging van O. L. en B., ingeval de regeering wenscht-e over te gaan tot het inhouden van subsidie (4324 stemmen). De minister heeft- in zijn tweede instantie herhaald, dat hij tot zijn optreden is over gegaan zich stellende op den grondslag der gefdende subsidievoorwaarden. Zelf heeft hij den inspecteur der leeszalen die geen amb tenaar is, dus vrij was in zijn handelen gewezen op uitlatingen en passages in de Tribune. De minister zeide, dat hij. als ge volg van het verleenen der subsidie den plicht had op de naleving der subsidievoor waarden toe te zien. Die subidie-voorwaar- den eischt-en geen moreel-schadelijke lec tuur. De minister vroeg den heer Marchant te bedenken, dat, wanneer deze de Tribune in een „vergifkas" wilde gaan plaatsen hij zelf daarmede het moreel-schadelijke van de lectuur aangeeft. Als gevolg daarvan was de Tribune, op grond van de subsidie-voorwaar den niet te handhaven. De minister wilde niets weten van een ver plicht publiceeren van het advies der cen trale vereeniging.over e.v. subsidie-inhouding. In de eerste plaats zou hij de centrale ver- eeniging niet kunnen voorschrijven, dat zij met publicatie van haar advies moest reke ning houden, in de tweede plaats wenschte hij de verantwoordelijkheid zelf te dragen. Ook de minister betoogde, dat het weren van de Tribune uit de openbare leeszaal niets te maken heeft met vrijheid van drukpers of vrijheid van meeningsuiting. En tenslotte nam de heer Terpstra stel ling tegen zijn partij-voorzitter Colijn, Hij acht-te, met dien afgevaardigde in tegenstel ling, in het geheel geen reden aanwezig om thans te spreken over de principieele zijde van het vraagtuk der leeszaalsubsidleering. Te meer niet. wijl zulk een principieel debat, alleen kan plaats hebben na ampele voorbe reiding. De minister had zich alleen te plaat sen op" den bodem van de aanwezige subsidie regeling. De Kamer heeft vervolgens met weinig of geen discussie het ontwerp aangenomen tot goedkeuring van het gewijzigde luchtvaart verdrag van 13 October 1919. En een drietal onteigeningsontwerpen voor wegverbetering nabij Moordrecht, Nijmegen en Ede. Ook een voordracht tot het schenken van een rente loos voorschot uit 's Rijks schatkist voor den aanleg van een tramweg van Zutphen naar Deventer. Tevens is de leerplichtwet gewijzigd. Het is onzen lezers niet- onbekend dat het kan voorkomen in verband met den ge boortedatum dier kinderen dat kinderen tweemaal het zevende leerjaar moeten door- loopen, wijl zij bij het eindigen van de eerste maal den 13-jarigen leeftijd nog niet had den bereikt. Thans zal het mogelijk worden, dat die tweede maal zevende leerjaar door gebracht wordt in de eerste klasse van een Lagere Land- en tuinbouwschool. De Kamer was dankbaar. Maar een ge deelte was niet voldaan. Een onvoldaanheid, die overigens van lan gen duur zal zijn. Want voor de wenschen van dat gedeelte is het bleek herhaalde lijk geen meerderheid in de Kamer te vinden, zooals de minister terecht consta teerde. De heeren van Voorst tot Voorst en Tilanus namelijk wilden de mogelijkheid geopend zien, dat het eerste jaar doorgebracht aan een lagere Land- en Tuinbouwschool in alle gevallen zou meetellen als zevende leerjaar. Gelijk het eerste jaar aan een ambacht school als zoodanig meetelt. De minister is er niet voor te vinden, om dat hij geen meerderheid ziet. De heer K. ter Laan trad vandaag als tolk dier meer derheid op niet alleen, hij ging verder en vroeg den minister zeer instantelijk om een achtste verplicht leerjaar. De minister wees op den toestand van 's lands kas, welke 't thans zeker niet mogelijk maakt tot invoering van een 8ste verplicht leerjaar over te gaan. Mevr. Westerman voerde bij herhaling hel pleit voor een wettelijke regeling van het lager Land- en Tuinbouwonderwijs. Minister Terpstra moest haar verwijzen naar zijn ambtgenoot voor Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Welke ambtgenoot in de Kamer reeds aan wezig was. Hij was er niet alleen voor het gemakkelijk aanvaarde wetsontwerp, dat dc rente verlaagde voor voorschotten Lot het- verkrijgen van een boerenplaatsje volgens de lanaarbeiderswet, hij was er ook om de in- terpellatie.Oud over de uitvoering van de Tarwe-wet te behandelen. De heer Oud vroeg niet alleen hoe de minister dacht over het stelsel-Oud-Boon hetwelk hij immers zou onderzoeken, hij deed ook allerlei vragen over de uitvoering van de Tarwewet. Deze vragen heeft de minister uitvoerig beantwoord. Om het wel zeer groote belang van de zaak. die heel wijden kring belang stelling trekt en trekken moet, zijn we eenigs- zins uitvoerig bij de weergave van talrijke gloednieuwe mededeellngen van den bewinds man. Allereerst deelde minister Ruys mede, dat het in de bedoeling der Regeering ligt den algemeenen maatregel van bestuur strekken de tot uitvoering van de Tarwewet 1931 te doen in werking treden in het begin van de volgende maand. Voorts deelde de minister mede, dat de com missie van advies, ingesteld volgens de Tarwewet ook het stelsel-Boon-Oud het bij leveringsstelsel) terdege had bestudeerd en onderzocht, maar dat de commissie met de grootst mogelijke meerderheid geconcludeerd had tot afwijzing van het stelsel. Het hoofdbezwaar is wel, dat het stelsel Boon-Oud een uitgebreide, dientengevolge zeer kostbare en toch niet doeltreffende controle noodig zal maken. Een ander bezwaa: is gelegen in dc groote waarschijnlijkheid dat vele bakkers de hun verstrekte inheem sche tarwebloem zullen vermalen voor an dere producten dan brood, b.v. voor specu laas, snijkoek enz. Zij zouden den duurderen prijs van die bloem dan kunnen compenseeren door de prijs van hun brood met een gering bedrag te verhoogen. Zij leveien aan trouwens brood waarin geen inheemsche tarwe is verwerkt. Hierdoor zal een zeer ongewenschte con currentie ontstaan, speciaal ten nadeeie van de kleine bakkers, wat tot vele klachten aan leiding zal geven. Ook is te vreezen dat een handel zal ont staan in bloem van inheemsche tarwe, welke het den molens, die alleen inlandsche tarwe voor bloem vermalen, voor dit deel van hun bedrijf zoo goed als onmogelijk zal maken door te werken. Een ernstig bezwaar is het feit, dat waar hier te lande ongeveer 16.000 broodbakkerijen zijn die wekelijks ongeveer 240.000 balen bloem van 50 K.G. verbruiken, bij een per centage van 20 pet.- inheemsche tarwe, te vermalen met bui'.enlandsche tarwe, een hoeveelheid van 48.000 balen bloem weke lijks afzonderlijk uit inheemsche tarwe zal moeten worden vermalen. Dit zou, nog afgezien van de groote kosten, aan deze aparte verwerking en verzending verbonden, tot groote technische moeilijk heden leiden. Doorslaggevend was het bezwaar, dat het onmogelijk is een controle in te voeren, welke zekerheid geeft, dat de bloeni van inheemsche tarwe in het brood wordt ver werkt. Voorts heeft de minister de instelling van een „Tanvecentrale" meegedeeld en be schreven. Het ligt nl. In de bedoeling de bedrijven voor welke het voor de bereiding van hun product gewenscht is onvermengde bloem, hetzij uit buitenlandsche hetzij uit inheem sche tarwe gemalen te gebruiken, in de ge legenheid te stellen deze te betrekken. Dit zal kunnen geschieden onder controle, zoo noodig van een daartoe door belangheb benden te stichten organisatie, welke den naam „Meelcentrale" zal dragen en zal wor den gevormd uit de organisaties van de bloemverwerkende Industrieën van de meel- importeurs, van de bakkers en de meelfa brikanten. Deze meelcentrale zal zelf geen handel in bloem drijven. Zij zal dezen handel onder haar controle aan den bestaanden handel overlaten. De meelcentrale zal in de eerste plaats de bevoegdheid verkrijgen om bloem welke niet voldoet aan de door den minister voor te schrijven samenstelling, te doen vervoeren en afleveren. Voor die bedrijven echter voor welke het uit technisch of financieel oogpunt niet zoo zeer noodig is alleen bloem van buitenland sche tarwe te betrokken, zullen maatregelen worden getroffen dat het. prijsverschil tus schen bloem uit inheemsche tarwe en die uit buitenlandsche tarwe bereid, niet al te zeer drukt. Tot deze bedrijven zijn o.m. te re kenen die welke banket, biscuit en zelfrij zend bakmeel bereiden, alsmede de bakkers bedrijven voor zoover hun voor bijzondere doeleinden geringe hoeveelheden onver mengde bloem zullen zijn te verstrekken. De Meelcentrale zal de buitenlandsche bloem beschikbaar doel stellen tegen een prijs, waarin een bepaalde toeslag is be grepen. Een distributie-orgaan als in den oorlogstijd wordt de meelcentrale niet. Prac- tisch zal haar bemoeiing zich beperken tot uitoefening van controle en beschikbaar stelling van de toeslagen voor dc verbruikers van uit inheemsche tarwe bereide bloem. De toeslag zal niet. gelden voor industrieën waarvan moet worden aangenomen, dat. zij, technisch of economisch tot het dragm daarvan niet in staat zijn. Evenmin zal deze toeslag gelden voor droducten voor uitvoer bestemd.Het gemiddelde bedrag van den toe slag zal afhangen van het prijsverschil tus schen bloem van inheemsche- en van bui tenlandsche tarwe. Daarin zal wel begrepen zijn een bedrag ter bestrijding van de administratiekosten der meelcentrale, tot welke administratie kosten dc vergoeding behoort aan hen, die bij den meelimport betrokken zijn. De hoegrootheid van het bedrag zal maan delijks worden vastgesteld. Het zal thans, wat het prijsverschil tusschen de beide bloem soorten betreft, ongevoer 1.00 per 100 K.G. zijn. Het totaal bedrag der genoemde kosten zal vermoedelijk liggen tusschen 2 en 2.40 (met inbegrip van de 1.60). Belangrijk was ook wat dc bewindsman over de meelimportcurs vastlegde. Hij zeidc, dat deze in de gelegenheid zullen zijn al thans ten deele hun bedrijf in stand te hou den. Vermoedelijk zal ongeveer 70.000 ton onvermengde bloem voor de bloemverwer kende industrieën en de bakkerijen noodig zijn Hoeveel hiervan door de inheemsche maalindustrie zal worden geleverd. Is nog niet met zekerheid te schatten; het overige zal door de meelimporteurs kunnen worden ingevoerd. De meelhandcl zal voorzoover hij zich bezig hield met den handel in hier tc lande bereide bloem op de gewone wijze geheel onbelem merd, kunnen worden voortgezet. Voor den handel in buitenlandsche bloem geldt hetzelfde als voor dc meelimportcurs, met dat verschil, dat die handel in het al gemeen in gunstiger conditie ls dan de lm- port, omdol lanc niet alle handelaren voor hun bedrijf uitsluitend zijn aangewezen op buitenlandsche bloem. Op voorstel van de oommissie van advies heeft de minister besloten aan de meel- ACENDA. Heden: DONDERDAG 18 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur n.m. Palace: „De blauwe Expresse". Op het too- neel „The Athos" (rek-act). 8.15 uur. Luxor Theater„Kemphanen der liefde". Tooneel: Coos on Polly Speenhoff en The three Didemas. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefde op bevel.' Tooneel: Troupe Katia in hun „Revue des Poupées". 7 en 9.15 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering. 2 u. namiddag. VRIJDAG 19 JUNI Geb. Protestantenbond .Haarlem-Noord: Vergadering Vrijheidsbond. Spr.: mevr. rar. Scheltema-Conradi en L. de Groot. 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hoes, L. Veerstraat 14, tel. 11000 L. Schoorl, Frans Halspleln l, tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart-, straat 26. tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5